اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

گروه اجتماعی الف،   3990626030 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

روابط عمومی دادگستری استان فارس در پاسخ به شبهات مطرح شده در خصوص پرونده نوید افکاری اطلاعیه‌ای صادر کرد.

اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

به گزارش الف، روابط عمومی دادگستری استان فارس در پاسخ به شبهات مطرح شده در مورد پرونده نوید افکاری اطلاعیه‌ای صادر کرد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

با توجه به مطالب خلاف واقعِ منتشر شده طی روز‌های اخیر که یا حکایت از عدم اطلاع انتشاردهندگان ازجزئیات حقوقی پرونده مرحوم نوید افکاری دارد یا نشانگر برخی غرض ورزی‌های سیاسی است، ضرورتا و جهت تنویر افکار هموطنان عزیز توضیحاتی ارائه می‌گردد.

پرونده آقای نوید افکاری در چندین مرجع صالح قضایی و با بررسی قضات متعدد مورد بررسی قرار گرفته و جلسات دادگاه با حضور وکیل و به صورت علنی در دادگاه کیفری تشکیل شده و رای صادره نیز در دیوانعالی کشور مورد بررسی مجدد قرار گرفته و پس از طی این مراحل قضایی، برای تمامی قضات بررسی کننده ارتکاب جرم از ناحیه محکوم به اثبات رسیده و بر همین اساس آقای نوید افکاری به قصاص محکوم شده است.

ادله قضات برای رای در این پرونده متعدد بوده و علم محکمه با دلایل متنوع و متعدد حاصل شده است، از اقرار‌های صریح در مراحل مختلف پرونده گرفته تا بررسی‌های فنی مخابراتی و شواهد شهود و...، به فرض محال اگر در مورد هر یک از این ادله نقصی صورت گیرد که در مورد این پرونده چنین نیست حکم صادر شده به دلیل تنوع ادله از لحاظ حقوقی زیر سوال نمی‌رود.

شبهه‌ی بروز خطای فاحش در تمامی این مراحل از بازجویی و دادرسی گرفته تا صدور حکم و بررسی مجدد پرونده در دیوان عالی کشور امری نزدیک به محال بوده و ارائه پیشنهاد بررسی پرونده از ناحیه «هیات حقوقی بی طرف» پیشنهادی غیر حقوقی است که در هیچ نظام قانونی و حقوقی جایگاهی ندارد

علاوه بر آن برخی در خصوص این پرونده به جای عنوان قصاص که حق الناس و حق شخصی اولیای دم است از واژه و اصطلاح اعدام استفاده کردند که از لحاظ حقوقی کاملا اشتباه است، مرحوم افکاری به دلیل قتل نفس و بنا به درخواست و خواسته شاکیان خصوصی پرونده که ۶ نفر از بستگان مقتول بودند به قصاص محکوم شده و این حکم نیز اجرا گردیده است.

قبلا نیز اعلام شده فرآیند رسیدگی به این پرونده، از تاریخ وقوع قتل و دستگیری متهم تا صدور حکم قطعی دو سال طول کشیده و در این مدت مراجع قضایی مختلف روی پرونده بررسی کارشناسی دقیق انجام داده اند و در هریک از این مراحل نیز همانند بسیاری از پرونده‌های دیگر امکان جلب رضایت و گذشت اولیای دم وجود داشته که ظاهرا در این مورد متاسفانه از ناحیه خانواده قاتل اقدامی انجام نشده یا موفق به جلب رضایت نشده و اولیای دم مکررا در مراجعه به مراجع قضایی استان اصرار به قصاص و اجرای آن نموده‌اند.

این درحالی است که در برخی پرونده‌های قصاص در همان ماه‌های ابتدایی، گذشت خانواده مقتول حاصل شده و در این پرونده هم زمان برای جلب رضایت اولیای دم به اندازه کافی وجود داشته است.

در مورد شبهات طرح شده پیرامون وکالت در این پرونده نیز تصریح میشود آقای افکاری، در این پرونده و از همان مرحله دادسرا دارای وکیل تعیینی (انتخابی توسط متهم) بوده است.

در مورد نظریه پزشکی قانونی طرح برخی ادعا‌های مبهم و کلی خدشه‌ای به رسیدگی‌های پزشکی صورت گرفته وارد نمی‌کند، مرحوم افکاری در نوبت اول و در حضور وکیل تعیینی خود حاضر نمی‌شود به پزشکی قانونی مراجعه کند و این مسئله را در حضور وکیلی که خودش برای رسیدگی به پرونده تعیین کرده مکتوب کرده و امضا و اثر انگشت زده است، طی هفته گذشته نیز توسط هیاتی ۳ نفره از پزشکی قانونی و در حضور رییس کل دادگستری استان از نامبرده معاینه به عمل آمده و نتیجه رسمی آن مبنی بر «مشاهده نشدن هیچ گونه آثاری دال بر آزار جسمی (شکنجه) نظیر سوختگی، اسکار جراحت و شکستگی استخوان و ...» قبلا در رسانه‌ها منتشر شده است.

در مورد شرایط اجرای حکم، تاکید میشود آیین نامه اجرای احکام از جمله حکم قصاص مصوب رئیس قوه قضاییه شرایطی را در نظر گرفته که بدون آن شرایط، اجرای حکم قصاص منتفی است و در این مورد خاص نیز شرایط انجام حکم بر اساس فصل دوم (مواد ۳۲ تا ۳۵) آیین نامه اجرای احکام عینا رعایت گردیده است.

بر اساس قانون قاضی اجرای احکام پیش از اجرای حکم باید موضوع را به محکوم اطلاع دهد تا وی اگر میخواهد کسی را ببیند یا با فردی تماس بگیرد اعلام کند که این مهم از سوی قاضی اجرای احکام صورت پذیرفته است.

به مرحوم افکاری اعلام می‌شود قبل از اجرای حکم خواستار ملاقات حضوری است یا تماس تلفنی که وی اعلام می‌کند صرفا تقاضای تماس تلفنی با خانواده را دارد و برای این موضوع شماره موبایلی را اعلام و با خانواده خود صحبت می‌کند.

اتفاق مورد اشاره صورت جلسه شده و مرحوم افکاری نیز آن را امضا کرده و اثر انگشت زده است. ضمن آنکه علاوه بر آقای افکاری شش نفر از مقام‌های زندان نیز پای صورت جلسه را امضا کرده‌اند و تمامی مراحل قانونی قبل از اجرای حکم به صورت دقیق و با نظارت ویژه قاضی اجرای احکام به مرحله اجرا در آمده است.

در خصوص شبهه مطرح شده در خصوص لزوم عدم اجرای حکم در ماه محرم نیز تصریح می­شود  هیچ قانون، دستورالعمل و یا آیین نامه‌ای که تکلیف کند در ماه محرم نباید حکم قصاص را اجرا کرد وجود ندارد

در پایان تاکید میشود رویه دستگاه قضایی و از جمله دادگستری استان فارس طی ماههای اخیر درعفو ، مرخصی و تقویت گروههای مردم نهاد صلح و سازش نشان می دهد موضوع عفو و گذشت جایگاه بالایی در راهبرد قوه قضائیه دارد، در خصوص این پرونده نیز خانواده مرحوم افکاری و وکلای وی بیش از دو سال فرصت داشتند تا از خانواده مرحوم ترکمان رضایت بگیرند که متاسفانه این اتفاق صورت نگرفته است و بر اساس اصرار خانواده مقتول حکم قصاص طبق ضوابط و تکالیف قانونی اجرایی شده است، قصاص یک حق برای خانواده مقتول است و دستگاه قضایی نمیتواند از اجرای این حق جلوگیری نماید.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۰۰۳۹۸۰۹:۵۳:۰۷ ۱۳۹۹/۶/۲۶
چه ایرادی داشت این حکم بعد از اتمام ماه محرم اجرا می شد؟
راوی۱۶۰۰۷۴۳۱۳:۲۴:۲۱ ۱۳۹۹/۶/۲۶
قصاص در ماه محرم هیچ اشکال شرعی و قانونی ندارد
ناشناس۱۶۰۱۰۵۵۱۶:۱۸:۵۳ ۱۳۹۹/۶/۲۶
قصاص یعنی احقاق حق نه جنگ احقاق حق در اسرع وقت باید انجام شود
ناشناس۱۶۰۰۴۰۰۰۹:۵۴:۲۲ ۱۳۹۹/۶/۲۶
این حق خانواده مقتول بوده که ببخشه یا درخواست قصاص کنه . به نظرم به هیچ کس دیگری مربوط نیست
ناشناس۱۶۰۰۸۴۴۱۴:۱۱:۳۷ ۱۳۹۹/۶/۲۶
خانواده مقتول اصلا حضور نداشته
محمدی۱۶۰۰۴۳۲۱۰:۱۳:۳۴ ۱۳۹۹/۶/۲۶
سلام علیکم وقت بخیر نمیدانم تا کی و تا چه زمانی قرار هست در جامعه ما فرق بین اعدام که حق حکومت در پیاده سازی نظم و امنیت عمومی جامعه با مجرمین با شرایط ویژه که بر اساس قانون محکوم به اعدام می‌شوند و مراحل رسیدگی قضایی تا قطعیت حکم را طی میکند با قصاص که حکم سلب حیات به تقاضای اولیاء دم بوده و ربط مستقیمی به حاکمیت و قوه قضاییه ندارد ، فرقی قائل نگردیم؟؟!! بابا کی میخواهید این رو درک کنید که نوید افکاری و سایر قاتلین که رضایت اولیاء دم را تامین نمیکنند ، قصاص میشوند و نه اعدام؟؟؟!!! چرا و تا کی باید رسانه‌های ما اینقدر بیسواد باشند؟!
ناشناس۱۶۰۰۵۲۵۱۱:۱۳:۵۰ ۱۳۹۹/۶/۲۶
من نمیدونم چرا باید عده ای از رو اغراض سیاسی در داخل و خارج از یک قاتل حمایت کنند. آقای بهداد اگر این ادم یکی از اقوام تو را میکشت باز برای اعدامش تاسف میخوردی؟
ناشناس۱۶۰۰۵۴۳۱۱:۲۵:۱۰ ۱۳۹۹/۶/۲۶
بر فرض هم اگر به قاتلین فرصت زیادی میدادین که از اولیای دم رضایت بگیرند ولی به خاطر این که این قاتل یا شخص دیگر میخواست با مظلوم نمایی و انتشار دروغ فایل صوتی سیاسی کند که یک فرجی بشود با اقدام سریع در اجرای حکم یک چشم زهری از قاتلین دیگر گرفتید که اگر بخواهید ماجرا را سیاسی کنید ومظلوم نمایی دروغین بدون نوبت اعدم می شوید افرین دستگاه قاطع قضا که هوشمندانه کار کردی
ناشناس۱۶۰۰۶۶۸۱۲:۴۰:۵۴ ۱۳۹۹/۶/۲۶
حمایت از یک قاتل وقاحت میخواد که فقط از منافقین و بعضی از سلیبریتی های نادان بر میاد
ناشناس۱۶۰۰۶۷۷۱۲:۴۶:۲۴ ۱۳۹۹/۶/۲۶
اگر خود افکاری جنایتکار زنده بشود و آزاد هم باشد و فریاد بزند قاتل و جنایتکار است منافقین کوردل می گویند دروغ می گوید.خواندن وعظ بر دل منافقین و معاندین اثر ندارد
احمد۱۶۰۰۷۱۳۱۳:۰۳:۲۵ ۱۳۹۹/۶/۲۶
وقتی کسی رو نکشته چطور رضایت بگیره از خانواده مقتول
ناشناس۱۶۰۰۷۷۶۱۳:۳۸:۴۹ ۱۳۹۹/۶/۲۶
چه اعتماد به نفسی هم داری و از رو هم نمی روی
ناشناس۱۶۰۰۸۳۳۱۴:۰۷:۱۴ ۱۳۹۹/۶/۲۶
خودش میگه من کشتم اونوقت شما چکاره اید و از کجا میدونید اون نکشته ؟ عادت کنید اینجوری بی حساب حرف نزنید
رامین۱۶۰۰۸۳۸۱۴:۰۸:۳۸ ۱۳۹۹/۶/۲۶
تقریبا اکثر قاتلین انکار میکنن اما او مرد بود و قتلی را که انجام داده بود به گردن گرفت . خدا از سرتقصیراتش بگذره
ناشناس۱۶۰۰۷۴۸۱۳:۲۸:۳۲ ۱۳۹۹/۶/۲۶
داستان دوستی خاله خرسه رو همه شنیدن . کاری که ادمهای سیاسی مساله دار و سلیبریتی های نادان با نوید افکاری کردن حکایت دوستی خاله خرسه است. عبرت بگیرید .
ناشناس۱۶۰۱۲۳۷۱۹:۰۳:۱۰ ۱۳۹۹/۶/۲۶
دقیقا اگر اونها وارد نمی شدند این اتفاق شاید نمی افتاد
ناشناس۱۶۰۰۷۹۱۱۳:۴۲:۲۶ ۱۳۹۹/۶/۲۶
ايرادات بيشتري هم به اين پرونده وارد بوده كه در اين اطلاعيه اشاره اي به آن نشده است.
احمد۱۶۰۰۷۹۷۱۳:۴۵:۲۰ ۱۳۹۹/۶/۲۶
بهتر بود فرصت بیشتری برای جلب رضایت فراهم ‌می شد.
ناشناس۱۶۰۱۰۶۱۱۶:۲۱:۲۶ ۱۳۹۹/۶/۲۶
بیش از 2 سال
ناشناس۱۶۰۱۲۴۴۱۹:۱۲:۱۷ ۱۳۹۹/۶/۲۶
دو سال کافی نیست؟؟ در یک دو سال حتی اقدامی برای گرفتن رضایت نکردن.
ناشناس۱۶۰۱۳۶۷۲۲:۰۱:۴۸ ۱۳۹۹/۶/۲۶
دو سال کم بود؟ چطور بزارن مادام العمر؟
احمد۱۶۰۱۱۵۷۱۷:۱۷:۰۷ ۱۳۹۹/۶/۲۶
چه مشکلی بود که دادگاه علنی برگزار می شدکه نیاز به این همه مشکلات وتوجیه کردن نمی بود
Payam۱۶۰۱۴۲۲۲۳:۱۹:۳۰ ۱۳۹۹/۶/۲۶
ای کاش این رفع شبهه را قبل از اجرای حکم انجام می‌دادید.
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 7. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 8. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 9. درباره یک تصمیم

 10. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 11. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 12. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 13. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 14. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 15. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 16. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 17. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 18. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 19. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 20. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 21. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 22. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 23. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

 24. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

 25. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

ابر آروان

آخرین عناوین