بورس دوپینگی؟!

گروه اقتصادی الف،   3990625065 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

شاخص بورس در هفته هاي اخير منفي شده و به همين دليل بسياري از سرمايه گذاران دلواپس و نگران شده اند. كاهش فعلي بازار سرمايه در حالي است كه پس از يك دوره رشد پايدار و قدرتمند اينك بسياري از مردم نسبت به آينده بورس دلسرد شده اند.

 بورس دوپینگی؟!

به گزارش الف در چند روز اخير مسئولان سياسي در موضع گيري تقريباً مشابه از بازار بورس و سرمايه گذاري در آن حمايت كرده اند و تاكيد كرده اند كه تلاش دارند با اتخاذ سياست هايي اعتماد دوباره مردم را جلب نمايند. اين اتفاق در حالي رخ داده كه برخي از اقتصاددانان به اين گونه سياست هاي حمايتي خوشبين نيستند.

حجت الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی، رئيس جمهور روز چهارشنبه 19 شهريورماه در جلسه هیات دولت با بیان اینکه بورس فراز و نشیب دارد و نباید کوتاه مدت به آن نگاه کرد، اظهارکرد: نگاه به بورس باید بلند مدت و میان مدت  باشد البته تاکید ما به مسولان بورس این است که از سرمایه مردم مراقبت کنند و اجازه ندهند برخی در تبلیغات شیطنت کنند از همه رسانه‌ها و صداو سیما و تریبون‌دارها می خواهم مردم را یاری کنند و اجازه ندهند اگر فضایی به وجود آمده، آن فضا دچار مشکل و سختی شود.

مجلس شوراي اسلامي نيز در چند روز اخير بخشي از زمان خود را به بررسي آخرين وضعيت بورس و تدابير حمايتي لازم از اين بازار اختصاص داد. در اين راستا روز يكشنبه جلسه غیرعلنی نمایندگان با وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد.

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی پس از جلسه غیرعلنی ضمن اعلام حمایت مجلس از بازارهای سرمایه و بورس گفت: مجلس مصمم است حمایت و تقویت لازم و تثبیت را در بازارهای بورس و سرمایه انجام دهد و تلاش کند هدایت نقدینگی در بازار بورس به‌سمت مسائل تولیدی برود و پروژه‌های صنعتی در بخش تجاری، کارخانجات و تولید در کشور رونق بگیرد. رئيس مجلس در پايان سخنراني خود اشاره كرد كه به‌زودی شاهد تحول در حوزه بورس خواهیم بود.

حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نيز عنوان كرد: سازمان بورس و همچنین شخص وزیر اقتصاد به طور جدی پیگیری نهایی شدن انتقال یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار هستند و سازمان بورس نیز مدت طولانی است که پیگیر این موضوع است که قطعا اجرای این مصوبه در شرایط فعلی بازار برای بازارگردانی مداوم همه نمادها و افزایش نقدشوندگی بازار اتفاق بسیار خوبی است.

قاليباف اصل گفت: موضوع صندوق ثبات بازار سرمایه و انتقال یک درصد منابع صندوق توسعه ملی به این بازار قانون مصوب سال ۹۴ مجلس است که ذیل قانون بهبود فضای کسب‌وکار به تصویب رسیده است. اما با مصوبه شورای عالی بورس موضوع پیگیری اجرای آن در دستور کار قرار گرفت.

با این حال چندان معلوم نیست که حمايت هاي دائمي مقامات و مسئولان از بورس آيا به تقويت بازار سرمايه كمكي خواهد كرد يا خير. بسياري از كارشناسان اقتصادي در ماه هاي اخير خواهان نگاه بلندمدت سرمايه گذاران در بورس شده بودند و اينكه دائماً تاكيد شده بود كه مردم براي ورود به بورس اموال و سرمايه اضافي خود را وارد كنند. از سوي ديگر واضح و مشخص است كه رشد بازار سرمايه مي تواند نقش مهمي در شكوفايي توليد و اقتصاد و حمايت از بنگاه ها داشته باشد.

محمد فطانت، رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار درباره روند بازار سرمایه مي گويد: فکر می‌کنم با در نظر گرفتن چشم‌اندازهای پیش رو، روند بازارسهام مثبت است. به اعتقاد من در حال حاضر فقط وجود برخی عدم قطعیت‌هاست که به نوسان بازارسهام منجر شده؛ البته اعمال یک شبه برخی سیاست‌ها نیز کاهش میزان اطمینان و اعتماد سرمایه‌گذاران را به دنبال داشته؛ چنان‌که وقتی به یکباره نسبت سرمایه‌گذاری در سهام برای صندوق‌های با درآمد ثابت، کاهش یافت و همزمان میزان اعتباردهی کارگزاری‌ها را محدود کردند، بازار دچار نوسان شد.

با اين وجود با توجه به اتفاقاتي كه در ماه هاي اخير رخ داده برخي خوش بيني چنداني به وضعيت فعلي ندارند. چنان چه کامران ندری، عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) در اين باره معتقد است: اتفاقاتی که اکنون در بازار سرمایه رخ می‌دهد، نتیجه همان سوء مدیریتی است که در سال‌های گذشته، بر بازار طلا، ارز و مسکن نیز حاکم بوده و نتیجه‌ای جز کاهش ارزش پول، رشد نقدینگی، تورم، کاهش قدرت خرید و صدها پیامد جبران‌ناپذیر نداشته است.
محمد امینی رعیا، كارشناس مسائل اقتصادي نيز در گفتگو با مهر در باره تصمیم شورای عالی بورس مبنی بر لغو ممنوعیت سرمایه گذاری بانک‌ها در بازار بورس، گفت: هرگونه سرمایه‌گذاری بانک و هر اقدامی که باعث شود سمت راست ترازنامه آن افزایش یابد، مانند ارائه تسهیلات، سرمایه گذاری، شرکت‌داری (درقالب خرید سهام یا افزایش سرمایه شرکت‌های زیر مجموعه) و ملک داری به معنای خلق پول است و باعث افزایش نقدینگی می‌شود چراکه در ابتدا سمت راست ترازنامه بانک‌ها افزایش پیدا می‌کند، سپس در سمت چپ به سپرده تبدیل می‌شود و چون مجموع سپرده‌ها، مجموع نقدینگی را تشکیل می‌دهد، تسهیلات دهی بانک‌ها موجب افزایش نقدینگی می‌شود.

نكته مهم فعلاً اين است كه هم دولت و سرمايه گذاران در حال حاضر نگاه واقعي كه به مي بايست به بازار بورس داشته باشند ندارند و هر نوساني مي تواند موجبات نگراني را فراهم نمايد. دولت نيز كه در ماه هاي اخير بارها مردم را به سرمايه گذاري در بورس تشويق كرده بود اينك خود را موظف مي داند تا به هر طريق ممكن از آن حمايت نمايد كه همين مسئله در بلندمدت آسيب زا خواهد بود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۹۹۳۴۸۱۱:۳۲:۴۷ ۱۳۹۹/۶/۲۵
پول کشور را ارزان کردن و ارز ها را گران تا بورس بالا برود و نتایج ان از هم اکنون مشخص است گرانی های بیشتر برای مردم فردا نگویید چرا همه چیز گران شده این نتیجه سیاست اقتصادی دولت خواهد بود با بی ارزش کردن ریال و حقوق های ثابت مردم
حسین۱۵۹۹۳۵۴۱۱:۳۸:۵۰ ۱۳۹۹/۶/۲۵
با عرض سلام خدمت عوامل سایت الف و هموطنان عزیز ، لطفاً کسانیکه تجربه کافی دارند راهنمایی کنند آیا با شرایط فعلی بورس سهم دارا یکم بخریم یا نه ، با تشکر فراوان
شیر یا خط۱۵۹۹۵۸۰۱۵:۲۰:۰۲ ۱۳۹۹/۶/۲۵
زمانی که سهام شرکتهای زیان ده بدون منطق بالا میرود نشان از بی حساب و کتاب بودن است. پس هیچ اقتصاد دانی نمی تواند شما را یاری کند.
ناشناس۱۵۹۹۳۶۲۱۱:۴۴:۳۵ ۱۳۹۹/۶/۲۵
بی ارزش کردن ریال برای بالا بردن بورس و ارز منتظر تبعات گرانی بیشتر باشید
ناشناس۱۵۹۹۳۷۹۱۱:۵۴:۱۷ ۱۳۹۹/۶/۲۵
سیاست گران شدن همه چیز ادامه دارد با یک وقفه کوچک و همتی درست میگه اقتصاد رشد کرده اما بر اثر رشد بی ارزش شدن پول کشور و گرانی هایی که در اینده خواهید دید
ناشناس۱۵۹۹۳۸۸۱۲:۰۰:۵۲ ۱۳۹۹/۶/۲۵
دلار بالا و بالا..تورم بالا و بالا..رشد اقتصادی پایین و پایین و زیر منفی..تحریم.ورشکستگی.فلاکت.تحریم..آنوقت بورس بالا و بالا..خنده دار..معنای اقتصاد اصلا برای ما ایرانی ها متفاوت با دنیاست...
ناشناس۱۵۹۹۳۹۷۱۲:۱۱:۰۵ ۱۳۹۹/۶/۲۵
چقدر تابلو کارشان و خود گول زنی
ناشناس۱۵۹۹۴۲۷۱۲:۳۸:۴۲ ۱۳۹۹/۶/۲۵
سهام هم یک دارایی می باشد آیا قمیت دلار و طلا و مسکن و خودرو هم خود گول زنی است
ناشناس۱۵۹۹۵۱۳۱۴:۱۸:۴۰ ۱۳۹۹/۶/۲۵
سهام دارایی روی هواست که هر روز ممکن است سقوط کند نه ارز و طلا
کارشناس ارشد بازار سرمایه۱۵۹۹۴۰۰۱۲:۱۳:۵۰ ۱۳۹۹/۶/۲۵
اساس بورس این است که شرکت ها از طریق بورس تامین مالی شوند و بر اساس سود دهی و اثر بخشی آنها در اقتصاد و تولید قیمت سهمشان بالا رود نه الان که بورس قمار خانه ای است دولتی که برندگان این قمار سهامداران عمده و دارندگان اطلاعات نهانی و بازندگان این قمارخانه سهامداران خرد و نا آگاه که در تله سهامداران عمده می افتند شیتیلی بستان های این قمار یکی دولت با گرفتن مالیات و دیگری کارگزاران با گرفتن کارمزد
ناشناس۱۵۹۹۴۰۲۱۲:۱۵:۲۴ ۱۳۹۹/۶/۲۵
میشه بسکنیداین پول تو بورس نباشه میره تو تولید؟ دیدید که پول از بورس رفت دلار و طلا و خونه و ماشین چی شد. . هر وقت همه چیه اقتصادو درست کردید نقدینگیو ول بدید تو بازا
ناشناس۱۵۹۹۴۰۳۱۲:۱۵:۴۰ ۱۳۹۹/۶/۲۵
هر اقدامی از بودجه بیت المال که به سود سرمایه داران و افزایش تورم به ضرر مردم محروم تمام شود با هر توجیهی مذموم است.
majid r۱۵۹۹۴۳۴۱۲:۴۴:۳۷ ۱۳۹۹/۶/۲۵
عزیزان با بالا رفتن قیمت دلار ، ریال بی ارزش میشه نه با بالا رفتن قیمت سهام در بورس. سهام شرکتها در بورس هم یک نوع داراییست مثل طلا و خودرو. دلیل علمی اینکه وقتی قیمت تمام داراییها در حال افزایش است و شما از سهام انتظار کاهش ارزش دارید چیست؟
ناشناس۱۵۹۹۵۸۹۱۵:۲۹:۰۳ ۱۳۹۹/۶/۲۵
خودت فهمیدی چی نوشتی بورس بادکنکی خواهد ترکید
ناشناس۱۵۹۹۴۶۳۱۳:۱۲:۱۰ ۱۳۹۹/۶/۲۵
ارزش سهام بورس بیش از 50 درصد کاهش پیدا کرد تو این دو ماه دلار و سکه و مسکن و خودرو چی شد چرا هرچی میشه میندازین گردن بورس کارخانه ای سالها پیش تاسیس شده ارزش دارایی ها بوده 10 تومن الان اکه بخوای همون کارخانه روبزنی باید 1000 تومن هزینه کنی مسلمه که ارزش سهامش 100 برابر بشه تو کشوری که تورم نزدیک به صفره به سودآری سهم توجه می کنند نه کشوری که هر لحظه قیمت زمین و ماشین الات و ... افزایش پیدا می کنه در ایران در حقیقت بر اساس ارزش تاسیسات و زمین قیمت سهم مشخص میشه نه سود آوری هروقت قیمت خودرو دلار و ... بیاد پایین سهام هم به طبع اون باید بیاد پایین یه عده دلال دلار و خودرو و مسکن می خوان نقدینگی نیاد تو بورس اینهمه علیه بورس تبلیغ می کنند.
احمد۱۵۹۹۵۵۴۱۵:۰۶:۵۵ ۱۳۹۹/۶/۲۵
یک مدت درمورد بورس گزارش ندهید تا راه خودش راپیدا کند با هر مقاله بحرانی به وجود می آید
ناشناس۱۶۰۰۳۲۰۰۸:۵۲:۵۷ ۱۳۹۹/۶/۲۶
اگر سکه و دلار صد برابر بشه کسی اعتراض نمی کنه ولی تا بورس دو روز مثبت می شه میاید اینجا و مقاله می نویسید و وامصیبتا سر میدهید ؟ رشد دلار و طلا هیچ ربطی به بورس ندارد
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

  2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  4. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

  5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

  6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

  7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

  8. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

  9. سردرگمی سیستماتیک مردم

  10. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

  11. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  12. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

  13. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

  14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

  15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  16. به نام فقرا به کام اغنیا

  17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

  18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  19. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  20. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  21. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

  22. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  23. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

  24. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

  25. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

  ابر آروان

  آخرین عناوین