مطالبه از مجلس انقلابی...

سید محمد جواد سجادی نژاد،   3990625034 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
مطالبه از مجلس انقلابی...

 بیش از سه ماه از آغاز بکار مجلس یازدهم می گذرد. این دوره از قانونگذاری با دوره های قبل بسیار متفاوت است و توقع افکار عمومی افزون است. یکی از وجوه تمایز در این است که  اولین مجلس قانونگذاری در گام دوم انقلاب می باشد.

مقام معظم رهبری در بهمن ماه 97 بمناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ؛ در بیانیه معروف به گام دوم انقلاب ، راهبردهای مهمی را در مقابل قانونگذاران و سیاستگذاران کشور گشودند . بعبارتی پس از 40 سال تجربه ، نیازمند اقدامات اساسی در حوزه های مختلف حکمرانی می باشیم که عمده این تغییرات و اقدامات از مسیر مجلس می گذرد.
 
همچنین مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس یازدهم ، ضمن بیان ویژگی های این مجلس انتظاراتی را نیز بیان داشتند. ایشان ، این مجلس را ، مجلس امید و انتظار مردم دانستند و به عنوان یکی از قوی ترین و انقلابی ترین مجالس دوران انقلاب یاد کردند و  حضور نیروهای پرانگیزه و پرایمان ، پرتوان ، جوان تحصیل کرده و انقلابی در کنار تعدادی از مدیران با سابقه کار اجرایی و سابقه داران در قوه مقننه ؛ از جمله ویژگی این مجلس دانستند و اظهار داشتند " مجموعه‌ی این سه گروه  جوانان، مدیران، و پیشکسوتان و سابقه‌داران مجموعه‌ی بسیار خوب و کارآمد و به‌دردبخوری را بحمدالله در این مجلس به وجود آورده. بنابر‌این، مجلس، مجلس بسیار خوبی است. خوشبختانه به مسائل انقلاب هم این مجلس حسّاس است. "

با این اوصاف و با گذشت بیش از سه ماه از فعالیت مجلس و مشخص شدن ترکیب هیات رِئیسه و کمیسیون ها و شتاب قابل ستایش فعالیتهای در مجلس و  احتمالا آشنایی نمایندگان با پیش نیاز الزامات قانونگذاری و نظارتی در مجلس ( همچون اسناد فرادستی نظام مانند قانون اساسی ، سند چشم انداز توسعه ، برنامه توسعه ، سیاستهای کلی نظام ، مفهوم و شقوق منافع ملی و فرایند سیاستگذاری و اجرای قانون در کشور)، وقت آن فرارسیده است که  در راستای سخنان مقام رهبری ، نخبگان و دلسوزان انقلاب با صراحت ، نسبت به مطالبه رفع نقائص قانونی و مشکلات اساسی فراروی شهروندان،  از نمایندگان خود در خانه ملت ، پرسش و پیگیری نموده و انتظار پاسخگویی به موقع نیز داشته باشند. 

در همین راستا مقام معظم رهبری  در دیدار با نمایندگان  فرمودند که " توصیه‌ی  ما این است که به مسائل کلیدی توجّه کنید، اولویّت را به مسائل کلیدی بدهید. به مسائل فرعی و درجه‌ی دو گاهی انسان لازم است برسد، لکن جوری برخورد نشود با مسائل درجه‌ی دو که مانع از حرکت جدّی و متمرکز به سمت مسائل کلیدی بشود."

بعنوان اولین پرسش و مطالبه از هیات رئیسه محترم و روسای کمیسیونهای مجلس انتظار می رود که ؛ سئوالات اساسی کشور را بصورت موضوعی و با اولویت بندی و اهمیتی که در دستور قرار خواهد گرفت را بصورت کوتاه مدت (شش ماهه) ، میان مدت ( سالانه ) و دراز مدت (چهارساله)  به استحضار مردم شریف و اندیشمندان کشور برسانند .

مردم و نخبگان علاقمند به آرمانهای انقلاب اسلامی این حق را دارند که بدانند از منظر نمایندگان چه مسئله هایی از مسائل مبتلابه جامعه در دستور کار کمیسیونها قرارگرفته است و آیا موضوعی مورد غفلت و یا عدم اولویت واقع شده است. قطعا باور نمایندگان درباره عدالت وشفافیت این حق را به جامعه می دهد که این مطالبه بحق را از مجلس محترم بنماید و نمایندگان و کمیسیونهای تخصصی پاسخگوی سئوالات و ابهامات نخبگان و دلسوزان به نظام و انقلاب باشند .
 
بنابراین ؛ از مجلس انقلابی و هیات رئیسه آن انتظار می رود. سئوالات اساسی نظام و کشور و اولویت بندی در پرداختن به  آنها را  بصورت موضوعی ( اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی ) و تفکیک به اطلاع شهروندان فهیم و نخبگان کشور برسانند.

دیدگاه کاربران

mostafa.kamali95@yahoo.com۱۶۰۰۱۱۰۰۰:۱۲:۵۸ ۱۳۹۹/۶/۲۶
از مجلس انتظار میرود ضمن بازنگری قانون مشروعیت سنجی اموال و دارایی های اشخاص و قانون از کجا و اورده ای و تصویب قانونی جامع و فراگیر در این زمینه که در بر گیرنده شناسایی ثروت های حرام در هر بخش و نزد هر شخص یا گروه باشد برای ایجاد تعدیل اقتصادی و ایجاد عدالت اقدام بفرمایند
ناشناس۱۶۰۰۴۵۳۱۰:۲۸:۱۷ ۱۳۹۹/۶/۲۶
در مجلس اول دریافتی نمایندگان معادل متوسط حقوق بود. بهزاد نبوی اعلام کرد که زمان رجایی هیئت دولت مصوب کرد که حقوق وزرا برابر متوسط حقوق باشد 7 هزار تومان.
ناشناس۱۶۰۰۴۶۵۱۰:۳۵:۳۲ ۱۳۹۹/۶/۲۶
این کار خدا بود که در این دوره مجلس نمایندگان دردکشیده و از جنس مردم وارد مجلس بشوند و مانند دوره قبل مجلس شاهد حقارت در مقابل بیگانگان نباشیم، در ضمن جلوی حیف و میل بیت‌المال نیز تا حد زیادی گرفته بشود.
ناشناس۱۶۰۰۵۰۹۱۱:۰۳:۳۵ ۱۳۹۹/۶/۲۶
دلار 27,250 تومن سکه 13,220,000 تومن نماینده های مجلس کجا هستند؟
ناشناس۱۶۰۰۵۱۴۱۱:۰۷:۳۸ ۱۳۹۹/۶/۲۶
5 روز تا آغاز مکانیسم ماشه باقی مانده است. آیا تحریمهای سازمان ملل توسط آمریکا اعمال خواهند شد؟
ناشناس۱۶۰۰۱۱۹۰۰:۲۶:۲۹ ۱۳۹۹/۶/۲۶
جناب اقای موسوی لارگانی طرح سوال شمل از اقای رییس جمهور به کجا انجامید
ناشناس۱۶۰۰۳۸۶۰۹:۴۴:۵۷ ۱۳۹۹/۶/۲۶
پس چه شد آن همه وعده و وعیدهای انتخاباتی نمایندگان؟
ناشناس۱۶۰۰۳۹۲۰۹:۴۷:۴۸ ۱۳۹۹/۶/۲۶
ان‌شاالله سال 1400 یک رئیس‌جمهور جوان، مومن، انقلابی و جهادی روی کار بیاید تا کرونا که هیچ، اگر از آسمان سنگ هم ببارد باز مثل بقیه مردم بدون چتر زنگ آغاز تحصیلی مدارس را به صدا درآورد.
ناشناس۱۶۰۰۴۱۰۱۰:۰۳:۰۰ ۱۳۹۹/۶/۲۶
سالی که نکوست از بهارش پیداست. از زمان شروع مجلس جدید دلار از 17 رسید ه به 26 رشد 50 درصد. برنج خارجی از 8 به 21
ناشناس۱۶۰۰۱۲۰۰۰:۳۱:۰۹ ۱۳۹۹/۶/۲۶
چرا مدعی العموم به مسله فسادها و تخلفات نمایندگان رد صلاحیت شده مجلس دهم ورود نکرده است و در توهینی دیگر به شعور ملت تعدادی از همین نمایندگان مفسد اقتصادی رد صلاحیت شده پس از مجلس دهم به پست ها و سمت هایی گمارده شده اند
ناشناس۱۶۰۰۱۲۵۰۰:۳۵:۱۰ ۱۳۹۹/۶/۲۶
ریاست محترم مجلس یازدهم شما در تبلیغات انتخاباتی خود قول برخورد با اشخاصی موسوم به 4 درصدی ها را که نبض اقتصاد کشور را در دست گرفته اند دادید لطفا با تصویب قوانین جدید در مجلس اقدام به برخورد واقعی و اثر گذار با انها بکنید
ناشناس۱۶۰۰۱۲۷۰۰:۳۹:۱۰ ۱۳۹۹/۶/۲۶
آقای حاجی دلیگانی شما طراح محترم طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در مجلس دهم بودید و زحمات زیادی برای تصویب این تفحص در مجلس دهم کشیدید لطفا برای اگاهی مردم شفاف سازی نمایید چرا این تفحص اجرایی نگردید
ناشناس۱۶۰۰۱۴۰۰۰:۵۳:۰۸ ۱۳۹۹/۶/۲۶
مجلس انقلابی؟+؟!از بدو ورود جز گرونی و بیسرو سامانی نداشتیم رییس جمهور و کابینه بیکفایت و عده ای فاسد مسبب اینهمه بیسرو سامانی آیا استیضاحی بود؟ اینها هم...
ناشناس۱۶۰۰۲۰۶۰۵:۲۹:۱۹ ۱۳۹۹/۶/۲۶
مجلسی که تازه شروع به کار کرده انقدر تعریف نداره یکسال فرصت بدید.
ناشناس۱۶۰۰۳۷۵۰۹:۳۹:۰۰ ۱۳۹۹/۶/۲۶
لطفا هرچه سریعتر فساد اعلامی از سوی آقای میر سلیم را برای مردم شفاف سازی فرمایید
ناشناس۱۶۰۰۴۸۹۱۰:۵۰:۱۳ ۱۳۹۹/۶/۲۶
وقتی میرسلیم نتوانست مستندات خود را به قوه قضاییه ارائه نماید یعنی صحبت های ایشان کذب محض بود.
ناشناس۱۶۰۰۳۸۵۰۹:۴۴:۲۷ ۱۳۹۹/۶/۲۶
آقای رییس مجلس ۴ درصدی ها فراموش نشوند
ناشناس۱۶۰۰۳۸۸۰۹:۴۶:۱۵ ۱۳۹۹/۶/۲۶
مجلسی که ادعای کار جهادی دارد نیازی به فرصت ندارد.
ناشناس۱۶۰۰۴۰۵۰۹:۵۶:۵۷ ۱۳۹۹/۶/۲۶
چهار سال وقت بدیم کافیه ؟
ناشناس۱۶۰۰۴۲۵۱۰:۱۰:۱۷ ۱۳۹۹/۶/۲۶
دولت اينده بايد دولتي جوان،متخصص،خوش فكر وپر تلاش انتخاب شود،از مجلس يازدهم تا كنون اقدام مفيد وعملي براي مردم مشاهده نشده تا كنون كه فقط حرف وشعاروطرح ومصوبه هاي بدون پشتوانه عملي بوده انشاا...از اين به بعد شاهداقدام باشيم نه وعده گشايش اقتصادي ويا نشان دادن چند جلدازطرح هاي اقتصادي روي ميز رييس مجلس
ناشناس۱۶۰۰۴۴۷۱۰:۲۳:۰۰ ۱۳۹۹/۶/۲۶
درطول این 4-5ماه چه اقدامی برا معیشت مردم کردند؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

  2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  3. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

  4. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

  6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

  7. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

  8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

  10. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

  11. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

  12. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

  13. سردرگمی سیستماتیک مردم

  14. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

  15. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

  16. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  17. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

  18. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  19. به نام فقرا به کام اغنیا

  20. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  21. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

  22. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

  23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  25. عددهای هشداردهنده در بودجه نویسی

  ابر آروان

  آخرین عناوین