همه امکان خطا دارند/ از شفافیت نترسیم

گروه سیاسی الف،   3990623097 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
همه امکان خطا دارند/ از شفافیت نترسیم

موضوع پاسخگویی و تنویر افکار عمومی در این روزها که هر از چندی اخبار و حاشیه هایی درباره برخی اهالی سیاست یا افراد مشهوردر کشور مطرح می شود دوباره مورد توجه قرار گرفته است.

 متاسفانه علیرغم تاکید و اجماع عمومی براین موضوع، هم در فضای اجتماعی و هم در فضای سیاسی و درمیان کارگزاران، ابعاد ضرورت تنویر و توضیح برای افکار عمومی چندان که باید شناخته شده نیست و گاه حتی با بدفهمی درباره آن این موضوع را بسته به فردی که ضرورت پاسخگویی درباره وی حس می شود به دخالت در امور خصوصی تعبیر می کنند ! 

واقعیت این است که شهرت داشتن و قدرت داشتن ،خواه ناخواه انسان را در معرض حاشیه‌ها و قضاوت هایی قرار می دهد که فارغ از انگیزه های نادرستی که بعضا در پس این قضاوت هاست پاسخ دادن و روشنگری درباره همه آنها نه لازم و نه اساسا ممکن است .

 جدا از این چنانکه در حکمت های عامیانه همه فرهنگ ها نیز اشاره شده نمی توان مردم را از قضاوت کردن درباره دیگران منع کرد و از سوی دیگر در پی رضایت همه آنها برآمد. عمل کردن به خواست و اراده همه مردم نه شدنی است و نه دارای ارزش اخلاقی است. 

 تنها راه در مواجه با این دست قضاوت‌ها شنیدن و تحمل کردن است. اینها نیش هایی است در نوش شهرت و قدرت و در کشورهای پیشرو و مدعی دموکراسی نیز بسیار دیده می شود که با سعه صدر زیادی از آن عبور می کنند. 

با این حال برخی قضاوت ها یا ابهام و تردیدها درباره اهالی قدرت و شهرت هست که بسته به فرد، موضوع و شرایط زمانی و مکانی نه تنها شایسته سکوت نیست بلکه پاسخ گویی و تنویر افکار عمومی در این باره نوعی ادای وظیفه اجتماعی است و سکوت کردن به هر بهانه ای عدول از این وظیفه است؛ وظیفه ای که می توان آن را «دینی» هم خواند.

 در این موارد نمی توان ضرورت این پاسخگویی را به دخالت در امور خصوصی و شخصی تاویل کرد. یا به مثل مشهور «دهان مردم را نمی توان بست» اکتفا کرد. افکار عمومی فراموش نکرده است جمله طلایی اکبر طبری را در دادگاه خود که مدعی بود این ها که من گرفتم هدیه دوستانی بوده که اگر می خواستم کل لواسان را هم به نامم می زدند! 

شکی در این نیست که نباید هر فرد و موضوعی که برای افکار عمومی مطرح می شود با طبری قیاس کرد، اما آنچه در اینجا مهم است ‌مساله نوع برداشت و باور طبری در این زمینه است که ظاهرا اختصاصی به او ندارد. بر اساس این باور اینکه کسی به کسی هدیه ای بدهد یا مشارکتی اقتصادی بکند امری کاملا خصوصی و شخصی است و بیرون از قلمرو عمومی. به عنوان یک اصل انتزاعی چنین باوری نه تنها نادرست نیست بلکه کاملا هم صحیح است.

 اصل بر برائت و تجسس نکردن در زندگی شخصی دیگران است.  طرح گزاره هایی مانند از کجا آورده ای یا اثبات کن که دارایی ات مشروع است ابتدا به ساکن و در هر شرایطی  توجیه پذیر نیست. اما وقتی به کسی که دارای جایگاهی متفاوت از افراد عادی جامعه است اتهامی وارد می شود یا حتی تهمتی زده می شود، ‌هر چند که در محکمه قضایی طرح نشده باشد، بنابر آموزه‌های عقلانی و دینی باید درباره آن روشنگری کرد به خصوص هنگامی که  فرد مورد اتهام و تهمت در میان افراد زیادی به خوشنامی و درستی شهره باشد و بیم آن می رود که با این سکوت، در حسن ظن دوستداران وی نیز تردید ایجاد شود و از آن هم بالاتر در صورت مبرا بودن فرد نیکنام ما، این سکوت باعث ضعیف شدن راه و رسم نیکخواهی و نیک اندیشی شود: اگر هر فرد شهره به نیکی را بتوان به راحتی رسوا کرد دیگر چه باوری به نیکی و چه امیدی به راستی و درستی در میان انسان ها می توان داشت؟  

تصور غلط دیگر در این زمینه ها مبری دانستن انسان ها از خطاست. همه ما ، حتی بهترین انسان های روی زمین نیز در معرض لغزش و خطا قرار داریم.  وقتی امیر مومنان علی علیه السلام در باره خود ( فارغ از  این بحث که این جمله نوعی آموزش به دیگران است یا حقیقتی که امام آن را بیان کرده اند) می فرمود: «من، در خودم این گونه نیستم که خطا نکنم و کار خود را از آن ایمن نمی‌دانم، مگر خداوند مرا کفایت کند»(نهج‌البلاغه، خطبه ۲۱۶). حساب دیگران در این ز مینه روشن است! سابقه پاک مان هم در این زمینه تضمینی نمی دهد که در آینده نیز دچار خطا نشویم.

 البته حد و اندازه خطا نیز در نوع برخورد با آن موثر است و نباید به مجرد هر خطایی تمام سابقه و شخصیت خطاکار را تخطئه کرد اما در هر حال لازمه نقد این خطا مسبوق به پذیرش احتمال آن است.  اذعان به این حقیقت نه از بزرگی کسی کم می کند و نه دشمنی با برزگی نیکان است. پذیرش این احتمال به جا آوردن حق راستی و نیکی است.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۹۶۹۳۸۱۴:۰۶:۳۳ ۱۳۹۹/۶/۲۳
همه امکان خطا دارند، این حرف درستی است. اما خطای یک مسئول بر سرنوشت مردم تاثیر منفی می گذارد.
ناشناس۱۵۹۶۹۴۰۱۴:۰۷:۵۲ ۱۳۹۹/۶/۲۳
تبعیض در رسیدگی به خطاها است که باعث دلسردی مردم می شود.
ناشناس۱۵۹۶۹۴۹۱۴:۱۲:۴۱ ۱۳۹۹/۶/۲۳
یک نفر با دزدی کوچکی محکوم به قطع ید می شود. کسی دیگری سر دخترش را با داس در خواب می برد و تنها به 9 سال زندان محکوم می شود. کس دیگری با گرفتن میلیاردها تومان رشوه در امر قضاوت مداخله می کرده و فقط به 31 سال زندان و رد بعضی اموال محکوم می شود. محکومیتی که در دادگاه تجدید نظر کاهش هم خواهد یافت! چگونه باید این احکام را تفسیر کنم.
ناشناس۱۵۹۶۹۵۰۱۴:۱۴:۳۶ ۱۳۹۹/۶/۲۳
برخی.. نخواهند گذاشت شفافیت شود منافع عده ای به خطر خواهد افتاد در همه زمینه ها از سیاسی و اقتصادی بگیر تا شورای روستا
ناشناس۱۵۹۶۹۵۶۱۴:۱۷:۳۱ ۱۳۹۹/۶/۲۳
اگر دادگاه علنی و آشکار برگزار شده و متهم از وکیل مدافع انتخابی برخوردار باشد، آن وقت مردم حرف و حدیثی بوجود نمی آید. همانطور که دادگاه نجفی برگزار شد.
ناشناس۱۵۹۶۹۷۲۱۴:۳۱:۱۶ ۱۳۹۹/۶/۲۳
این خطا نیست جرم است خطا مثلا در رانندگی رخ میده در اشپزی و.. نه در این امور این کارها با قصد و نیت قبلی انجام میگیره
علی۱۵۹۷۰۸۸۱۵:۴۳:۱۳ ۱۳۹۹/۶/۲۳
تاوقتی که فرد پاسخگونباشد ونیازی به پاسخگویی نداشته باشد ضریب خطا هم بیشترمی شود
ناشناس۱۵۹۷۳۱۴۱۸:۲۸:۳۳ ۱۳۹۹/۶/۲۳
خطاي يك مسوول موجب ضايع شدن بيت المال ونارضايتي مردم ميشود ويا خطاي يك عالم،يك خطيب ويك روحاني مبلغ دين موجب بد بيني وطرد مردم از دين ميشود نتيجه يك خطا در افرادمختلف بسيار متفاوت است
ناشناس۱۵۹۷۸۳۲۰۸:۴۰:۵۸ ۱۳۹۹/۶/۲۴
خطای انسانی داره نگران کننده میشه
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

  2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  3. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

  4. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

  6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

  7. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

  8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

  10. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

  11. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

  12. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

  13. سردرگمی سیستماتیک مردم

  14. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

  15. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

  16. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  17. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

  18. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  19. به نام فقرا به کام اغنیا

  20. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  21. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

  22. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

  23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  25. عددهای هشداردهنده در بودجه نویسی

  ابر آروان

  آخرین عناوین