دفاع و انتقاد حسین شریعتمداری از حجت الاسلام پناهیان؛ مسلمان ز جور زبانش نرست!

گروه سیاسی الف،   3990620014 ۳۹ نظر، ۲۴ در صف انتشار و ۲۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت: ورود به زندگی خصوصی آقای پناهیان و اینکه فلان خانه را از کجا آورده؟! چه ربطی به انتقاد از سخنان ایشان دارد؟!.

دفاع و انتقاد حسین شریعتمداری از حجت الاسلام پناهیان؛ مسلمان ز جور زبانش نرست!

به گزارش تسنیم، حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در مطلبی تحت عنوان «مسلمان ز جور زبانش نرست!» در این روزنامه نوشت: داستانی را که در پی خواهد آمد، پیش از این نیز (2 سال قبل) در یکی از یادداشت‌های کیهان و در پاسخ به جنجالی که علیه آقای محسن رضایی مطرح شده بود، آورده بودیم و امروز هم آن را وصف‌الحال می‌دانیم.

ماجرا چنین است؛

«چند صد سال قبل- در دوران صفویه- با صلاحدید و تصمیم دانشمندان و عالمان دینی، مرحوم شیخ بهایی به نجف اشرف اعزام شد تا از مرحوم مقدس اردبیلی که عالمی بلندمرتبه و جلیل‌القدر و ساکن نجف اشرف بود برای حضور در ایران و تقویت حوزه‌های علمیه دعوت کند.
شیخ بهایی که خود دانشمندی برجسته و بلندآوازه بود پس از رسیدن به نجف اشرف و زیارت مرقد مطهر حضرت امیر علیه‌السلام، بی‌درنگ به مجلس درس مقدس اردبیلی وارد شد.
در اثنای درس، اشکالی به نظر شیخ رسید و به روال جاری حوزه‌های علمیه، ضمن طرح اشکال خویش، پاسخ مقدس را طلبید. مرحوم مقدس با ارائه دلایلی اشکال شیخ را ناوارد دانسته و پاسخ داد. مرحوم شیخ بهایی، اشکال دیگری را مطرح کرد و این بار نیز پاسخ مستند و مستدلی شنید و در ادامه درس برای بار سوم، اشکال کرد ولی مرحوم مقدس اشکال اخیر را بی‌پاسخ گذاشت، چنانکه گویی برای آن پاسخی ندارد.
فردای آن روز- و یا چند ساعتی بعد از پایان مجلس درس- مرحوم مقدس اردبیلی اشکال سوم مرحوم شیخ بهایی را پاسخ داد.
شیخ پرسید؛ آیا حضرت استاد بعد از مطالعه بیشتر به این پاسخ مستدل رسیده‌اند؟ و مقدس گفت؛ پاسخ اشکال سوم شما را نیز به هنگام طرح آن می‌دانستم و در مقابل سؤال آمیخته به تعجب شیخ بهایی که چرا همان هنگام پاسخ ندادید؟! فرمود؛ این روزها، ایران با همت عالمان بزرگ دینی به کانون گسترش مکتب تشیع تبدیل شده و چشم و گوش جهان اسلام به آن سوی دوخته است و شما یکی از استوانه‌های شناخته شده این کانون هستید، و من به عنوان یک طلبه - تواضع و خلوص مقدس را ببینید- ترجیح دادم مراتب علمی شما در نگاه حاضران، برتر از این طلبه تلقی شود، زیرا بیم آن داشتم که با پاسخ سؤال سوم شما، این استوانه ترک بردارد و خدای نخواسته از این رهگذر به کانون عظیم تشیع ایران که در آینده نقش سرنوشت‌سازی در جهان اسلام خواهد داشت، آسیبی وارد شود.

دو روز قبل برادر عزیزمان حجت‌الاسلام والمسلمین آقای علیرضا پناهیان با انتشار یک کلیپ صوتی و تصویری به شایعاتی که این روزها علیه ایشان مطرح شده است پاسخ داد که هرچند به عقیده نگارنده، شخصیت پاک و فداکار ایشان برای همه مردم شناخته شده است و از این روی نیازی به پاسخ نبود ولی در این‌باره اشاره به دو نکته ضروری به نظر می‌رسد که ان‌شاءالله بی‌فایده نباشد.

1- در این ماجرا اگرچه پای دو طیف متفاوت که انگیزه‌های کاملاً متفاوت و حتی متضادی نیز دارند در میان است ولی روی سخن این وجیزه با دوستان دلسوخته انقلاب است و نه طیفی که تخریب چهره‌های انقلابی را به عنوان یک ماموریت دیکته شده دنبال می‌کنند و آن سخن اینکه؛ برادران عزیز! اگر به سخنان آقای پناهیان انتقادی دارید به راحتی می‌توانید با ایشان درمیان بگذارید و یا حتی با حفظ حریم افراد، انتقاد خود را در رسانه‌ها مطرح کرده و از ایشان پاسخ بخواهید.
ورود به زندگی خصوصی آقای پناهیان و اینکه فلان خانه را از کجا آورده؟! چه ربطی به انتقاد از سخنان ایشان دارد؟! از این روی باید به کسانی که علت اصلی شایعه‌‌سازی درباره زندگی خصوصی آقای پناهیان را، ناتوانی در مقابله علمی و منطقی با سخنان ایشان می‌دانند، حق بدهید.
آیا احتمال نمی‌دهید که حضور چندین و چند هزار نفره جوانان حزب‌اللهی و تحصیل‌کرده در مجالس سخنرانی آقای پناهیان (نمونه محرم امسال) و سابقه درخشان حضور در جبهه‌های نبرد 8 ساله، دفاع تمام قد و همیشگی از مبانی اسلام و انقلاب در شرایط حساس (نمونه فتنه آمریکایی- اسرائیلی 88) و... کینه عمیق دشمنان بیرونی و دنباله‌های درونی آنان را علیه آقای پناهیان برانگیخته باشد و از آنجا که تاب مقابله با مواضع ایشان و یا پیشگیری از فعالیت انسان‌ساز ایشان را ندارند به شایعه‌پردازی در‌باره زندگی خصوصی ایشان روی آورده باشند؟!
همین جا باید گفت منظور این نیست که سخنان و نظرات آقای پناهیان قابل انتقاد نمی‌باشد بلکه سخن این است که برای آقای پناهیان هم مانند هر عالم دینی و روحانی دیگر، احتمال اشتباه و خطا در برداشت از مبانی دینی و مسائل سیاسی وجود دارد مثلاً این بخش از سخن ایشان در توضیح چگونگی تهیه خانه مسکونی خود که گفته‌اند «مانند امام خمینی که هدیه‌ای زندگی می‌کردند و مقام معظم رهبری که با هدیه رفقایش زندگی می‌کنند من هم اینگونه زندگی می‌کنم» حساب شده و شایسته نبود.
کوتاه سخن‌، بحث و گفت‌و‌گو و مباحثه دو یا چند‌جانبه حضوری و یا کتبی، راهکار تعریف شده و پذیرفته شده‌ای برای اینگونه انتقادهاست و نه ورود به زندگی خصوصی اشخاص، مخصوصاً کسانی چون آقای پناهیان که کارنامه درخشانی در خدمت به اسلام و انقلاب و فرهنگ دینی این مرز و بوم دارند.

2- خوشبختانه در این ماجرا -‌تقریباً- هیچیک از نیروهای حزب‌اللهی و انقلابی متعرض مسائل شخصی آقای پناهیان نشده‌اند که نشانه‌ای مثال‌زدنی از شخصیت دینی و هوش سیاسی آنهاست و صد البته درخور تقدیر و اما، ورود به زندگی خصوصی آقای پناهیان که استقبال گسترده رسانه‌های ضد‌انقلاب را به دنبال داشته، عمدتاً از سوی افراد و جریاناتی مطرح شده که سوابق برخی از آنها نشان می‌دهد وابستگی چندانی به انقلاب و نظام ندارند و شایعه‌پراکنی علیه نیروهای کارآمد و فداکار انقلاب بخشی از کارنامه -‌و یا ماموریت- آنهاست! در این خصوص اگرچه گفتنی‌هایی هست ولی در محدوده این وجیزه تنها به قصیده‌ای از سعدی بسنده می‌کنیم که وصف‌الحال آنان است؛
طریقت‌شناسان ثابت قدم
به خلوت نشستند چندی به هم
یکی زان میان غیبت آغاز کرد
در ذکر بیچاره‌ای باز کرد
کسی گفتش ‌ای یار شوریده رنگ
تو هرگز غزا کرده‌ای در فرنگ؟
بگفت از پس چار دیوار خویش
همه عمر ننهاده‌ام پای پیش
چنین گفت درویش صادق نفس
ندیدم چنین بخت برگشته کس
که کافر ز پیکارش ایمن نشست
مسلمان ز جور زبانش نرست

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۹۲۲۱۵۰۲:۱۱:۴۲ ۱۳۹۹/۶/۲۰
چه متن بی ربطی حرف درست اینه که زیبنده تر بود اقای پناهیان تا هنیشه سکوت میکردند مانند قدمای انقلاب از جمله شهید بهشتی چون این دفاعیات هم خود باز باعث حملات دیگری است و در عین حال ات تهمتها حتی ارزش پاسخ ندارن
ناشناس۱۵۹۲۲۲۷۰۲:۵۶:۲۰ ۱۳۹۹/۶/۲۰
آقای پناهیان حضرت حجت عج ناتوان از دریافت زکات گندم از دهقانان نخواهد بود و آنقدر مدیریت خواهند داشت که بفرض وجود و صحیح بودن حدیث کار به اعدام نکشد ایشان همچنین به حساب کسانی که در صنایع غذایی گندم تراریخته وارد می کنند و روحانیونی که از آنها هدیه می گیرند نیز خواهد رسید
محمدحسین۱۵۹۲۲۲۹۰۲:۵۷:۵۹ ۱۳۹۹/۶/۲۰
ای کاش جناب شریعتمداری همیشه اینقدرفروتنانه وباملایمت دربرابراظهارنظرهاواکنش نشان دهند
ناشناس۱۵۹۲۵۰۳۱۰:۰۸:۰۴ ۱۳۹۹/۶/۲۰
آقای شریعتمداری سپاسگزار مردم باشد در مورد این افشاگری
ناشناس۱۵۹۲۶۱۹۱۱:۰۹:۳۴ ۱۳۹۹/۶/۲۰
امام علی علیه السلام بود که دست برادر را بخاطر زیاده خواهی داغ کرد.
ناشناس۱۵۹۲۲۴۱۰۳:۲۹:۴۱ ۱۳۹۹/۶/۲۰
اين آدم قابل دفاع نيست چون فحاشي مي كند نه انتقاد آنهم با انگيزه سياسي وجناحي نه نقد منصفانه ودلسوزانه
ناشناس۱۵۹۲۵۴۰۱۰:۲۸:۰۵ ۱۳۹۹/۶/۲۰
اره جون خودت همین زبان گزنده است که اثر گذار است وگرنه با زبان دیگر مانند خودت می بود بی اثر در جامعه ودر ضمن جناحی را اول معنی کن!
ناشناس۱۵۹۲۶۰۲۱۰:۵۹:۴۰ ۱۳۹۹/۶/۲۰
اول برو فرق فحاشی با نقد صریح را بدون چی هست بعد بیا افاضه کن
مهران۱۵۹۲۶۶۷۱۱:۴۲:۵۴ ۱۳۹۹/۶/۲۰
فحاشی میکنه ؟ کدوم فحش ؟ اینکه گفت وقتی مسئولین خوزستان بهترین اب رو برای خودشون دارند اگر من بودم بهشون گاری میبستم تا برای مناطقی که آب ندارند اب ببرن فحش نیست عین حقیقت هست دمش گرم
ناشناس۱۵۹۲۲۶۷۰۵:۵۵:۴۲ ۱۳۹۹/۶/۲۰
آره طبری هم خیلی خوبه . رفیقای خوبی هم داره . حاضرن کل لواسون رو به نامش کنن
ناشناس۱۵۹۲۲۷۲۰۶:۲۲:۳۹ ۱۳۹۹/۶/۲۰
# منم _ زمین _ ۳۰ میلیاردی _ میخوام _ توی _ سعادت آباد
ناشناس۱۵۹۲۲۸۰۰۶:۳۱:۱۸ ۱۳۹۹/۶/۲۰
به یک دوست خوب که ۳۰ میلیارد بهم بده نیاز مبرم داریم
ناشناس۱۵۹۲۲۸۲۰۶:۳۳:۰۲ ۱۳۹۹/۶/۲۰
# دوست _ خوب _ سرمایه _ است _ :-)
ناشناس۱۵۹۲۲۹۷۰۶:۵۰:۵۲ ۱۳۹۹/۶/۲۰
خدایا قرار بده دوستان ما را از جنس دوستان ط ب ر ی / پ ن ا ه ی ا ن
محسن۱۵۹۲۳۰۰۰۶:۵۲:۳۸ ۱۳۹۹/۶/۲۰
التماس دعا جناب شریعتمداری. برای ما هم دعا کنید دوستان هدیه بدهند
سيد۱۵۹۲۳۰۳۰۶:۵۴:۰۳ ۱۳۹۹/۶/۲۰
ازايشان بعيده اين حرفها قبلاًكههمه چي رو به هم ربط ميداد يعني چه اتفاقي افتاده كه ايشان.....
ناشناس۱۵۹۲۳۲۴۰۷:۲۷:۴۰ ۱۳۹۹/۶/۲۰
آقای شریعتمداری میتواند حرفها و نظرات آقای پناهیان را انتقاد کند ولی مهمتر از حرف و نظر رفتار انسان است که نماد آن در زندگی خصوصی متجلی میشود.
ناشناس۱۵۹۲۳۲۸۰۷:۳۱:۳۷ ۱۳۹۹/۶/۲۰
برادر حسین ! حالا, چون پناهیان ازهمپالگیهای شماست ! دیگه کسی حق نداره بپرسه,ازکجاآورده ای ؟؟؟!!!آن راکه حساب پاک است ازمحاسبه چه باک است؟
ناشناس۱۵۹۲۳۴۱۰۷:۵۴:۴۷ ۱۳۹۹/۶/۲۰
خدا دوستیتان را پر برکت کند
ناشناس۱۵۹۲۳۶۷۰۸:۲۱:۰۷ ۱۳۹۹/۶/۲۰
مال ایشون و اینکه از کجا آورده شد زندگی خصوصی !!!
ناشناس۱۵۹۲۳۸۶۰۸:۴۹:۰۲ ۱۳۹۹/۶/۲۰
آقای شریعتمداری چطور شما برای انتقاد از مرحوم هاشمی وارد زندگی خصوصی او شدید انهم به ناجوانمردانه ترین روش ها ولی امروز که این روش به سمت دوستان و همفکران شما رفت وا اسلاما سر میدهید یک بام و دو هوا تا کجا!!!
ناشناس۱۵۹۲۳۸۷۰۸:۵۳:۱۷ ۱۳۹۹/۶/۲۰
شفافیت و قانون از کجا آورده ای کجای منش حاج حسین وجود دارد؟
ناشناس۱۵۹۲۳۹۹۰۸:۵۹:۵۴ ۱۳۹۹/۶/۲۰
جناب حسین به جای تعریف داستان ، بهتر نیست از دوستتان پناهیان بپرسید که کدام دوست اش هدیه ۳۰ میلیاردی به ایشان داده ؟
یکی از مردم۱۵۹۲۴۰۵۰۹:۰۳:۱۴ ۱۳۹۹/۶/۲۰
شفافیت،مسئله این است.
ناشناس۱۵۹۲۴۳۵۰۹:۲۴:۱۶ ۱۳۹۹/۶/۲۰
جناب آقای شریعتمداری عالم دینی باید مثل آیت الله مقدس اردبیلی با زهد و تقوا زندگی کند و مالی را که منبع ان مشخص نیست را نباید هدیه قبول کند و همچنین در سخنان خود دقت و مراقبت داشته باشد وچهره امامان و معصومین را مخدوش نکند .
ناشناس۱۵۹۲۴۳۹۰۹:۲۶:۰۸ ۱۳۹۹/۶/۲۰
چه مسخره چرا نباید جواب از کجا اوردید ای رو بدهد زمین تو سعادت آباد تهران متری 43 هزار تومان !!!
ناشناس۱۵۹۲۴۴۲۰۹:۲۹:۳۱ ۱۳۹۹/۶/۲۰
خونه چند میلیاردی در منطقه سعادت آباد از کجا امده است؟ برای اصلاح طلب ها بد است برای اصول گراها اشکال ندارد. !!! مردم را چی فرض کردید.؟
ناشناس۱۵۹۲۴۴۵۰۹:۳۱:۳۹ ۱۳۹۹/۶/۲۰
مگر جای دفاع مانده است؟
ناشناس۱۵۹۲۴۴۸۰۹:۳۲:۴۱ ۱۳۹۹/۶/۲۰
وقتی با هرکس با بدترین الفاظ صحبت می کنید انتظار داشته باشید چرخ گردون نوبت را به شما هم برساند.
ناشناس۱۵۹۲۴۴۹۰۹:۳۴:۴۴ ۱۳۹۹/۶/۲۰
من نمی خواهم طبری را با جناب پناهیان مقایسه کنم ولی ایشان هم می گفت دوستان من برای من همه چیز تهیه می کنند. این دوستان چه کسانی هستند؟ از کجا آورده اند.؟
ناشناس۱۵۹۲۴۵۵۰۹:۳۶:۰۳ ۱۳۹۹/۶/۲۰
ای دل عبرت بین از دیده عبر کن . وقتی در نقد دیگران حدی را نگه نمی دارید. روزگار جبران می کند
ناشناس۱۵۹۲۴۵۶۰۹:۳۷:۰۹ ۱۳۹۹/۶/۲۰
باید عدالت برای همه وجود داشته باشد نه فلانی در جناح ما هست بیخیال شویم فلان کس در جناح ما نیست پدرش را درآوریم
صمصام۱۵۹۲۴۵۹۰۹:۳۹:۱۵ ۱۳۹۹/۶/۲۰
جناب پناهیان در خصوص شخصیتها و مقامات منتسب به حامیت جمهوری اسلامی انقدر واقعیت هست که شایعه و تهمت و بهتان جایی برای عرض اندام نداشته باشد و تلخ تر انکه همه واقعیت بر ملت عیان است آقای شریعتمداری وقتی جناب پناهیان عنوان میکنند مثل امام و رهبری با هدیه دوستان در خانه 30 میلیاردی زندگی میکنند واقعا چه باید گفت جز تاسف فراوان و چند باره ؟؟؟؟
ناشناس۱۵۹۲۵۱۶۱۰:۱۵:۵۶ ۱۳۹۹/۶/۲۰
آقای شریعتمدار می گفت: از کجا آورده ای؟ حالا چی شده حسین آقا؟ کاشکی برای دو طرف یک مناظره برگزار کنی.
ناشناس۱۵۹۲۵۲۰۱۰:۱۷:۳۸ ۱۳۹۹/۶/۲۰
پس چرا در زندگی خصوصی بابک زنجانی و خاوری دخالت شد؟!
حرف جق۱۵۹۲۵۳۴۱۰:۲۴:۰۹ ۱۳۹۹/۶/۲۰
جناب شریعتمداری اگر یکی از مخالفین شما این فرمایشات پناهیان را می گفت باز همین مطالب‌ را می نوشتيد .؟
ناشناس۱۵۹۳۰۲۳۱۹:۰۰:۱۴ ۱۳۹۹/۶/۲۰
به زندگی.خصوصی بابک زنجانی هم ورود نکنید !!
ناشناس۱۵۹۳۰۶۳۲۰:۴۲:۰۶ ۱۳۹۹/۶/۲۰
سوال : مقدس اردبیلی از کجا می دانسته که شیخ بهایی قراره سه تا سوال بپرسه که سومی رو از قصد جواب نده.
ناشناس۱۵۹۳۰۶۹۲۰:۵۷:۰۴ ۱۳۹۹/۶/۲۰
ضربه ای که پناهیان و طبری و حداد عادل و منصوری به اعتماد این مردم زدند ، دشمنای خارجی نزدن

پربحث‌های هفته

 1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

 2. حکم قصاص نوید افکاری اجرا شد

 3. خواجه در بند نقش ایوان است!..

 4. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 5. آیت‌الله صانعی دارفانی را وداع گفت

 6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 7. سپاه پاسداران: اقدام آل‌خلیفه پاسخ‌ درخور را دریافت خواهد کرد

 8. توافق‌های سریالی با تل‌آویو؛ به نام اعراب به کام ترامپ و نتانیاهو

 9. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

 10. یک عکس خاص از حاج محمود کریمی که ماندگار شد

 11. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

 12. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 13. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 14. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

 15. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 16. سکه از ۱۲ میلیون تومان رد شد/ افزایش قیمت دلار

 17. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

 18. گرانی خودرو تا کجا!؟

 19. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

 20. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

 21. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 22. شیخ حسین انصاریان پس از ابتلا به کرونا بستری شد

 23. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

 24. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 25. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

 2. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 3. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 4. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

 5. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 6. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

 7. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 8. مطالبه از مجلس انقلابی...

 9. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

 10. روحانی: نحوه خرید و فروش خودرو به نفع مصرف‌کننده باید اصلاح شود

 11. قالیباف: از هفته جاری شاهد تحول در بورس هستیم/ باید سرمایه و پول مردم به درستی صیانت شود

 12. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: در انتقام ما شک نکنید/ ما اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی دهیم

 13. وعده قالیباف درباره بورس/عبور یاران هاشمی از رئیس دولت اصلاحات/توضیح کدخدایی درباره یک توصیه انتخاباتی جنجالی/نماینده مجلس: سر در ورودی پاستور بنویسید دولت تعطیل است

 14. ایزدی: واکنش صحیح به فعال‌شدن مکانیسم ماشه، خروج از NPT است/ خروج از برجام برای ما سودی ندارد

 15. نظر کاربران بحرینی در خصوص سازش با رژیم صهیونیستی

 16. سخنگوی شورای نگهبان: در پست‌های کلان، مسئولین بهتر است بعد از مدتی جای خود را به جوانان بدهند/ عمده مسائلی که باعث شد مردم استقبال زیادی از انتخابات نکنند اقتصادی بود، نه عملکرد شورا

 17. همه امکان خطا دارند/ از شفافیت نترسیم

 18. صالحی: هزار و ۴۴ سانتریفیوژ در فردو غنی‌سازی می‌کنند

 19. جزئیات تازه از پرونده نوید افکاری/ماموریت جدید جهانگیری/روایت زیباکلام از دلیل حمایت کارگزاران از لاریجانی/روحانی: چرا مردم در فشار قرار می‌گیرند؟ 

 20. رصد دشمن!

 21. تاکید رئیسی بر تفکیک جرم سیاسی از جرم امنیتی/ کنایه باهنر به روحانی درباره اختیارات رئیس‌جمهور/ احتمال حضور جلیلی در انتخابات ۱۴۰۰ جدی‌ شده است؟

 22. چرا مجلس به نقش نظارتی خود در مورد شوراهای اسلامی شهر و روستا عمل نمی‌کند!؟

آخرین عناوین