روایت پایگاه خبری آمریکایی از "حقه‌های کثیف ترامپ"

گروه جهان الف،   3990618120 ۴ نظر، ۷ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

تلاش های دونالد ترامپ جهت تضعیف رویه ها و فرآیندهای مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، به معنای واقعی کلمه، بی شرمانه هستند. ترامپ همچون دیگر رهبران اقتدارگرا، نوعی سیاست غیردموکراتیک را در آمریکا به پیش می برد که هنوز ابعاد و زوایای مختلف آن به خوبی درک نشده است. 

روایت پایگاه خبری آمریکایی از "حقه‌های کثیف ترامپ"

به گزارش الف، "مارک لئونارد" عضو ارشد اندیشکده "شورای روابط خارجی آمریکا" در گزارشی به بررسی تاکتیک ها و به اصطلاح "حقه های کثیف" دونالد ترامپ جهت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰آمریکا پرداخته است. وی در این رابطه می نویسد: 

«هرچه به ماه نوامبر نزدیک می شویم، اضطراب من در مورد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و سرنوشت آن، بیشتر و بیشتر می‌شود. در حالیکه دوستان آمریکایی من عمده تمرکز خود را بر موقعیت برتر جو بایدن در مقایسه با ترامپ در نظرسنجی های اخیر مرتبط با ریاست جمهوری آمریکا قرار داده اند و بر این باورند که ساختار دموکراتیک آمریکا قابلیت بالایی در احیا و بهبود‌بخشی به خود دارد، دیدگاه شخصیِ خود من به عنوان یک شهروند بریتانیایی خلاف این است و همین مساله به شدت من را نگران می کند».

به عنوان یک بریتانیایی، من شاهد این بوده ام که مخالفت عمومی قابل توجه با طرح "برگزیت" در نظرسنجی های عمومی، در نهایت ختم به خروج بریتانیا از چهارچوب اتحادیه اروپا با حمایت افکارعمومی شده است. من همچنین به عنوان مدیر یک اندیشکده، از نزدیک با پژوهشگرانی که نحوه مداخله رهبران اقتدارگرا در انتخابات دموکراتیک، و کنشگری آن ها(رهبران اقتدارگرا) در سیستم‌های مبتنی بر آموزه های دموکراسی را مطالعه می کنند نیز بحث و گفتگوهای فراوانی داشته  ام. رهبران کشورهایی نظیر روسیه، ترکیه، لهستان، و مجارستان در این چهارچوب قرار دارند. اینگونه به نظر می رسد که دونالد ترامپ، تاکتیک ها و راهبردهایی که آن ها برای ماندن در قدرت استفاده کرده و می کنند را به دقت و بهتر از هر فرد دیگری مطالعه می کند. در این چهارچوب و بر اساس گفتگوهایی که با کارشناسان مرتبط با هر کدام از کشورهای مذکور داشته ام، شماری از حقه های کثیفی که دونالد ترامپ با توسل به آن ها سعی دارد در قدرت بماند را مورد اشاره قرار خواهم داد. 

اولین حربه و حقه ترامپ، ایجاد شکاف و انشقاق سیاسی و اجتماعی است. رهبران اقتدارگرا در طول تاریخ هموار سعی داشته اند تا جوامع خود را قطبی کنند و با پاشیدن بذر نفاق و تفرقه در آن، زمینه را جهت پیشبرد اهداف و منافع خود هموار سازند. آن ها اگر به این نتیجه برسند که بیگانه سازی و توهین به بخشی از جامعه رای دهندگان، موجب تثبیت موقعیت و جایگاه سیاسی آن ها خواهد شد، در این رابطه تردیدی را به خود راه نخواهند داد. رهبرانی نظیر ترامپ همچنین با سر دادن شعارهای ملی گرایانه و معرفی خود به عنوان اسطوره های ملی سعی دارند تا جای ممکن برای خود طرفدار جمع کنند و دشمنان خود را نیز با استناد به دعاوی دور و درازشان، تضعیف کنند. در واقع، رهبران اقتدارگرا به طور خاص سعی می کنند تا چهره قهرمانان ملی را به خود بگیرند و با همین روایت، موقعیت سیاسیشان را تضعیف و دیگران را به دسیسه چینی علیه خود متهم سازند. 

یکی دیگر از حقه های کثیف رهبرانی نظیر ترامپ این است که آن ها سعی می کنند تا جای ممکن به طور مستقیم با طرفداران خود ارتباط بگیرند. در این راستا، آن ها از ویدئوهای حرفه ای و شبکه های اجتماعی جهت مخاطب قرار دادن طرفدارانشان استفاده می کنند زیرا این مساله به آن ها اجازه می دهد تا راحت تر بتوانند حقایقی را که کارشناسان و متخصصان بر علیهشان مطرح می‌سازند، رد کنند. یکی از ویژگی های ارتباط گیری با مخاطب در عرصه فضای مجازی این است که هیچ مکانیسمی جهت راستی‌آزمایی ادعاهای افراد وجو ندارد و آن ها هر آنچه بخواهند را انجام می دهند. در این چهارچوب، به راحتی می توان افکار و ایده‌های دروغین را طرح کرد و ترویج کرد و به هیچ نهادی نیز پاسخگو نبود. این مساله به خودی خود برای افرادی نظیر ترامپ، یک موقعیت استثنایی است.

یکی دیگر از تاکتیک های رهبران اقتدارگرایی نظیر ترامپ، طرح ادعای وجود افراد و گروه های خیالی است که در حال توطئه بر علیه آن ها هستند. این رویه به طور خاص از دهه 1990 و در ترکیه آغاز شد. در این چهارچوب، رهبران اقتدارگرا همواره با طرح این ایده که افراد و گروه های مخفی و پشت پرده ای وجود دارند که بر علیه آن ها فعالانه اقدام کرده و توطه چینی می کنند، اقدامات و سیاست های نابجا و نادرست خود را توجیه، و به هرکاری جهت تضعیف رقبای خود دست زده و آن را مشروع می سازند. 

از جمله تاکتیک های دیگری که رهبران اقتدارگرا جهت حفظ موقعیت خود در قدرت به کار می گیرند، گزاره "سرکوب رای" بخشی از جوامع رای دهنده است. به طور خاص در این رابطه ترامپ سعی فراوانی را انجام می دهد تا آفریقایی-آمریکایی ها نتوانند آنگونه که باید و شاید، در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا شرکت کنند. این مساله عمدتا به این دلیل انجام می شود که این گروه عموما به نغع دموکرات ها رای می دهند.

سواستفاده از قدرت سیاسی اعطا شده به رهبران اقتدار گرا جهت پیشبرد اهداف و مقاصدشان نیز از جمله تاکیتک های دیگری است که این دسته از رهبران جهت تثبیت حضور خود در قدرت انجام می دهند. به طور خاص، بسیاری از ناظران و تحلیلگران بر این باورند که طرح دعوای حقوقی علیه هیلاری کلینتون قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 در آمریکا، نقش مهمی در برجسته‌شدن موقعیت برتر جمهوریخواهان و شخص ترامپ در انتخابات آن سال و در نهایت پیروزی وی داشت. اکنون نیز "ویلیام‌ بار" دادستان کل آمریکا است که نشان داده اتحادی قوی با دونالد ترامپ دارد و حاضر است هر پدیده ای را سیاسی کند تا شاید از این طریق، منافع دونالد ترامپ تامین شود. 

از طرفی، رهبران اقتدارگرایی مثل ترامپ سعی می کنند با امنیتی کردن فضای انتخابات و تاکید بر اینکه اگر فرد دیگری غیر از آن‌ها انتخاب شود، نظم و قانون در کشورشان به خطر می افتد، رای دهندگان را مجاب به رای دهی به نفع خود کنند. ترامپ به طور خاص این رویه را در جریان اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا نشان داد و سعی کرد با تاکید بر اینکه معترضان اعتراضات ضدنژادپرستی در واقع در حال تضعیف امنیت آمریکا هستند، این نکته را به افکار عمومی منتقل کند که گروه های زیادی به دنبال ایجاد ناامنی در داخل این کشور هستند و اگر گفتمان "نظم و قانون" ترامپ و برخورد مقتدرانه وی نباشد، همه چیز در آمریکا به هم خواهد ریخت. از این رو، وی سعی می کند که خود را بهترین گزینه جهت مقابله با تهدیدات علیه ملت آمریکا نشان دهد.

به طور کلی، جامعه آمریکا باید عمیقا در مورد حقه های کثیف ترامپ آگاهی داشته باشد و اجازه ندهد وی هر آنچه می خواهد انجام دهد و به اقدامات غیرقانونی و نامشورع خود، وجهه قانونی و مشروع دهد. تنها راه جهت شکست ترامپ، استفاده از سیاست است. در این چهارچوب، وظیفه اصلی دموکرات ها این است که به ملت آمریکا یادآوری کنند که فلسفه دموکراسی چیست و اساسا دموکراسی چه کارکردهایی دارد. دموکرات ها همچنین بایستی با آگاهی بخشی به مردم آمریکا، آن ها را عمیقا آماده نبرد با تاکتیک ها و حقه‌های کثیف دونالد ترامپ کنند.

 

***نویسنده: مارک لئونارد، وی از جمله اعضای ارشد شورای روابط خارجی آمریکا است. 

*لینک: https://www.project-syndicate.org/commentary/trump-authoritarian-dirty-tricks-election-subterfuge-by-mark-leonard-2020-08

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۹۳۲۶۱۰۹:۱۰:۱۱ ۱۳۹۹/۶/۲۱
شما تا قیامت هم از بدی های ترامپ قلم فرسایی کنید برای اتنخاب مجدد ترامپ مردم امریکا تصمیم گیرنده هستند و آنطور که مشخصه ترامپ مجدد رای خواهد اورد
ناشناس۱۵۹۳۴۴۳۱۲:۵۶:۳۰ ۱۳۹۹/۶/۲۱
ترامپ چرا بهشون حقه میزنی؟
ناشناس۱۵۹۴۱۹۷۰۹:۵۲:۵۹ ۱۳۹۹/۶/۲۲
حقه ، لازمه حکمرانی است . البته حکمرانی های بر پایه دیکتاتوری
ناشناس۱۵۹۳۴۵۳۱۳:۱۷:۳۷ ۱۳۹۹/۶/۲۱
چقدر آشناست این روشها

پربحث‌های هفته

 1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

 2. حکم قصاص نوید افکاری اجرا شد

 3. خواجه در بند نقش ایوان است!..

 4. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 5. آیت‌الله صانعی دارفانی را وداع گفت

 6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 7. سپاه پاسداران: اقدام آل‌خلیفه پاسخ‌ درخور را دریافت خواهد کرد

 8. توافق‌های سریالی با تل‌آویو؛ به نام اعراب به کام ترامپ و نتانیاهو

 9. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

 10. یک عکس خاص از حاج محمود کریمی که ماندگار شد

 11. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

 12. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 13. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 14. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

 15. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 16. سکه از ۱۲ میلیون تومان رد شد/ افزایش قیمت دلار

 17. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

 18. گرانی خودرو تا کجا!؟

 19. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

 20. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

 21. شیخ حسین انصاریان پس از ابتلا به کرونا بستری شد

 22. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

 23. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 24. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 25. دپوی جدید خودروسازها؛ احتکار یا نقص فنی؟

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. سپاه پاسداران: اقدام آل‌خلیفه پاسخ‌ درخور را دریافت خواهد کرد

   2. توافق‌های سریالی با تل‌آویو؛ به نام اعراب به کام ترامپ و نتانیاهو

   3. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

   4. واکنش‌ رسانه‌های بیگانه به اعدام نوید افکاری/ تطهیر قاتل با لباس ورزشکار!

   5. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

   6. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

   7. روایت الجزیره از توافق سازشکاران عرب با صهیونیست‌ها پیش از مراسم امضا در کاخ سفید

   8. میدل ایست مانیتور: پرچم اسرائیل به زودی در عربستان برافراشته خواهد شد!

   9. بایدن: فشار حداکثری علیه ایران، شکست منافع آمریکا بود/ راه هوشمندانه‌تری برای سخت‌گرفتن به تهران وجود دارد

   10. نظر کاربران بحرینی در خصوص سازش با رژیم صهیونیستی

   11. مطهری: باید از کویت و عربستان قدردانی شود

   12. تصویری که آمریکایی‌ها میخواهند از ایران ارايه دهند !+ فیلم

   13. ظریف: ترامپ عاجزانه به دنبال عکس انتخاباتی است/توافقنامه‌های صلح بین متحدان دیرینه امضا می‌شود

   14. آمریکا به دنبال هکر ایرانی

   15. ادعای ترامپ درباره ایران: هر حمله‌ای را ۱۰۰۰ برابر پاسخ می‌دهیم

   16. پمپئو: زندگی را برای ایرانی‌ها سخت کردیم

   آخرین عناوین