نظرات برگزیده مخاطبین الف: مشکل اصلی کشور فساد است و مذاکره با آمریکا آن را دوا نمی‌کند/ اگر یک سال خرید خودرو را تحریم کنیم قیمت پایین می‌آید/ ظریف درباره مکانیسم ماشه باید پاسخگو باشد

گروه سیاسی الف،   3990618096 ۱۰ نظر، ۱۶ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

بینندگان «الف» هر روز با ارائه نظرات خود در تکمیل و تعمیق محتوای ارائه شده مشارکت می کنند. بسیاری از این نظرات گویای دقت و توجه مخاطبان و داوری عمومی آن ها نسبت به وقایع روز است. گزیده‌ای از نظرات مخاطبین «الف» را ذیل سه مطلب پر بحث هفته به انتخاب تحریریه «الف» بخوانید.

نظرات برگزیده مخاطبین الف: مشکل اصلی کشور فساد است و مذاکره با آمریکا آن را دوا نمی‌کند/ اگر یک سال خرید خودرو را تحریم کنیم قیمت پایین می‌آید/ ظریف درباره مکانیسم ماشه باید پاسخگو باشد

 یادداشت یکی از تحلیلگران سیاسی درباره مذاکره رئیس‌جمهور صربستان با ترامپ  با نظرات متعدد مخاطبین الف همراه شد که تعدادی از آن‌ها را می‌خوانید:

*بزرگترین اشتباه دولت روحانی هم این بود که از روز اول قبول کرد که ادامه مذاکرات هسته ای را انجام دهد و آن را به سرانجام برساند . مشکل آمریکا با ما اصلاً ربطی به مسئله هسته ای ندارد و در جای دیگریست .

*ما باید سریعا  مذاکره با ترامپ رو آغاز کنیم تا پراید نشده۲۴۵ میلیون. جلوی ضرر رو هر موقع بگیریم، منفعته.

*(پاسخ به کامنت بالا)از یک سوراخ چند بار باید گزیده شویم؟  50 سال پیش یا 30 سال پیش چرا ماشین هر روز بالا می رفت؟امریکا هم تحریمتون نکرده بود؟یا در حین برجامتون تورم بالای 10 درصد داشتید و قیمت خیلی چیزها بالا می رفت؟

*انتقادات شما قابل پذیرش نیست. چون آدرس غلط می دهید ، در پرونده هسته ای و سیاست خارجی ،  دولت ها کاره ای نیستند و حتی در ظاهر قضیه هم ، شورای امنیت ملی مسئول این مسائل است نه رئیس جموور و وزیر خارجه که فقط  بخشی از این شورا  هستند

*(پاسخ به کامنت بالا)اگر رئیس جمهور و وزیر امورخارجه در این امر اختیاری نداشته اند پس چرا به دولتی رای دادید که تنها شعارش مذاکره بود و بس..همانطور که تا الان فقط مذاکره است و بس!!!

*ای کاش ما هم اینجوری مینشستیم ولی تورم مون تک رقمی بود و مردممون در رفاه بودن و شب و روز نفرین نمیکردن . اینجوری نشستن مسئولان بد نیست اگر مردم کشورشون بتونن راحت بشینن جلوی اعضای خانواده شون و دغدغه معیشت نداشته باشن

*(پاسخ به کامنت بالا)مسئولین ما با مسئولین اونا قدم هم زدن حتی اینقدر صمیمی شدن که تصاویر نوه هاشون رو به هم نشون دادن اما آخرش رسیدیم به اینجا که هستیم! احتمالا راه حل چیز دیگه ای باشه!

*همه اینها که می گویید خوب است اما راهکار شما چیست. اینکه مذاکره نکنیم درست پس چه بکنیم. به قول مسئولین نفت که نمی توانیم بفروشیم. سرمایه گذاری و واردات هم انجام نمی شود اندک صادراتی هم که می کنیم نمی توانیم پولش را به کشور بیاوریم. چه کنیم. تا کی مردم تورم را با گوشت وپوست تحمل کنند در قبال چه چیزی؟ کدام کشور ما را سمبل کشور موفق می داند. چه تاثیری در جامعه بین الملل داریم با ترساندن همسایه ها که قدرت بدست نمی آید. همه می دانند قدرت اول خاورمیانه ما هستیم اما از نظر اقتصادی چی ارزش پولمان هر روز پایین می آید. شما بگویید چکار کنیم که رفاه و آسایش و اعتبار به کشور باز گردد

*نباید مثل صربستان در موقعیت ضعیف باشیم اما ما هم  وقتی میخواهیم  مقاومت رابه نتیجه تبدیل کنیم باید مذاکره کنیم  در نتیجه  نباید مذاکره تابو شود. تیم مذاکره کننده ایرانی در موقعیت صربستان قرار نگرفت و (سعی کرد) تا میتواند نتیجه  بگیرد . در هیچ مذاکره ای نتیجه صفر و صد به دست نمی اید. 

 *ما در کشور دو نوع تفکر داریم: یه تفکر میگه ما آفتابه با کیفیت هم نمیتونیم درست کنیم بخاطر همین برای اینکه جمعه ها بریم شمال جوج بزنیم باید کفش هرکسی که زور داره رو واکس بزنیم! یه تفکر دیگه میگه ما نمونه های مختلفی داریم که تونستیم نیازهای خودمون رو به نحو مطلوب برطرف کنیم مثلا در خودکفایی بنزین و حتی صادرات اون, ساخت تسلیحات پیشرفته نظامی, تولیدات دارویی و پیشرفتهای پزشکی, ارسال ماهواره به مدار و .... , و نباید حتی به بهای جونمون جلوی زورگو کوتاه بیایم. شاید یه مدت دچار سختی بشیم ولی نتیجه اون بسیار شیرینه! البته نتیجه تفکر اول و دوم رو در تولید خودرو و تسلیحات میشه دید!

*واقعیت این است که مشکلات ما نه با مذاکره کردن حل میشه و نه با مذاکره نکردن. فساد است که درخت انقلاب را فرتوت و از درون خالی کرده است. هر کس هر جا دستش میرسد تکه ای میکند. دلیل امید دشمنان به تسلیم شدن هم همین موضوع است.

*استدلالها برای یک کشور ضعیف درست است .این نگاه بدین معنی است که در مذاکره با آمریکا ما باید روی صندلی روبروی امریکا  بنشینیم به عبارتی برتری آمریکا را پذیرفته ایم و لذا از مذاکره فرار میکنیم. چرا ما برای اثبات عدم مذاکره باید سراغ کشور های ضعیفی  برویم که مخاطبان را قانع کنیم. مثالهای دیگر کشورها را چرا نمیزنید که به دلیل همکاری و مذاکره با آمریکا مشکلات ما را ندارند ؟ از ژاپن و کره جنوبی و مالزی و اروپا و روسیه و .. گرفته تا همین عراق خودمان که تا چند وقت دیگر ما را برای کارگری راه هم نمی‌دهند چرا مثال نمیزنید؟ کاسبی عده ای در مذاکره نکردن است چون مملکت را ضعیف کرده اند  . وگرنه ما اگر قوی باشیم چرا مذاکره نکنیم.؟

*(پاسخ به کامنت بالا)اتفاقا قذافی هم مذاکرات خوبی با آمریکا داشت میگن همه تجهیزات هسته ای رو با یه کشتی فرستاد آمریکا! عراق هم زمان صدام مذاکرات موفقی با آمریکا داشت! فقط نمیدونم چرا یهو آمریکا بهشون حمله کرد!؟!؟ اونم از مذاکرات کره شمالی! مذاکرات چین هم که دو ماه دوام نداشت! هرچی مذاکره هم قبلا کرده بودن و به یه توافقی رسیده بودن ترامپ ازشون خارج شد! صحبت قوی و ضعیف بودن نیست! صحبت اینه که تضمین پایبندی آمریکا چیه!؟!؟ البته راه مذاکره بازه همونطور که تا حالا یکبار هم نتیجه نداده شاید بعضیها فکر میکنن اینبار فرق داره!!!!

***

کاربران الف درباره افزایش ۱۰ تا ۲۵ میلیون تومانی قیمت خودرو نظرات زیادی ارسال کردند که برخی از آنها خواندنی است:

*کی گفته ما پول نداریم خودرو بخریم داریم و خوب هم می خریم پراید دویست ملیون هم بشه صف می بندیم پس پول داریم .اینکه از بورس میریم سراغ طلا بعد دلار بعد خودرو بعد مسکن .یعنی پول داریم و از بالا و پایین شدن اینا ناراحت میشیم .

*خداوکیلی چرا این مسئولین هیچ وقت هیچ نظارتی نمیکنند چرا سکوت میکنند زمانی از خواب بیدار میشن که کار از کار گذشته. چرا باید سه ماه یکبار قیمت کارخانه گرون بشه مگه نرخ تورم به قول خودشون پایین نیست . متاسفانه مسئولین ما زمانی هم که یه واکنشی به این اوضاع ها نشون میدن بد میزنند.

*تمامی مسئولانی که در توجه ملت برای خریدن محصولات ایران خودرو  و عدم تحریمش به میدان آمدند و‌گفتند جوانانتان بیمار می شوند و.. الان بیایند جواب ملت را بدهند

*باید ورود ماشین از گمرک آزاد بشه تا رقابت ایجاد بشه خود بخود اینا قیمتشون افت میکنه

*اونهایی که میگن چرا واردات خودرو آزاد نمیشه مثل اینکه خواب تشریف دارند نمی دونن صادرات نفت کشور نزدیک به صفر دلار وارد نمیشه کرونا هم صادرات بقیه چیزها رو صفر کرده !

*شروع این موج افزایش قیمتها در تمام اقتصاد و علی الخصوص خودرو به دلیل دادن مجوز افزایش قیمت هر سه ماه یکبار به خودروسازان از خود راضی و‌متوقع و همیشه طلبکار درست شد و خدا نگذره از باعث و بانیش و اینکه آیا با این افزایش‌های وحشتناک کسی میتونی جبران مافات کنه ؟؟؟؟؟؟

*(پاسخ به کامنت بالا)وقتی دلار گرون میشه اگه قطعه ساز نتونه قیمتو بالا ببره چجوری باید قطعه مناسب بسازه؟ یا باید کیفیت قطعه را پایین بیاره یا ورشکست بشه. شاید سوال منطقی تر این باشه که چرا دلار بالا میره؟ بعد سوال اصلی هم این باشه که چرا بانک ها ۲۰ درصد سود میدن.

*توزیع قطره چکانی خودرو به بازار توسط مافیای .. خودروساز و احتکار مابقی تولیدات توسط دلالهایی که مستقیما برای کارخانه ها کار میکنند و فروش به قیمتهای نجومی آنها باعث این افزایش قیمتهای ساعتی میباشد. نهادهای نظارتی هم ..ساکت میشوند. دولت هم بدنبال سهم خود از این دزدی آشکار و خیانت به کشور در پر کردن کسری بودجه است و دم بر نمیآورد..

***

«از راه‌آهن سراسری تا برجام/ آیا بخاطر اخلاق، حق ایران را می‌دهند؟» عنوان یکی از یادداشت‌های بخش تعاملی الف بود. تعدادی از نظرات مخاطبین الف درباره این یادداشت را می‌خوانید:

*وقتی کسی فرزندش به ناحق توسط مجرمی کشته شد حتی اگر از همان ابتدا قصد بخشیدن قاتل را داشته باشد ولی عاقلانه نیست که از همان ابتدا بگوید من از خون و حق فرزندم می گذرم چون قطعا مجرم را طلبکار هم خواهد کرد. او ابتدا اجازه می دهد مراحل تحقیق و دادرسی و قاضی و دادگاه طی شود و بعد که مجرم در برابر رای دادگاه قرار گرفت و او حق فرزندش را ثابت و تحکیم کرد آنوقت انتخابهای زیادی دارد.  شاید اصلا بخواهد بر اساس قانون کنونی  جان قاتل یا دیه فرزندش را به او یا پدر و مادر و فرزندان قاتل ببخشد.  ولی نه در ابتدا‌ . کاری که اقایان کردند این بود که در همان ابتدا بدون گرفتن هیچ امتیاز و ما به ازایی به نیابت ملت ایران حق ذاتی مردم ایران در امکان داشتن امکانات بازدارنده اتمی را با لبخند و قدم زدن به طرف مقابل دادند و همین است که طرف شاکی طلبکار هم شده است و خود شخص مذاکره کننده را هم تحریم می کند.  اینها از بدیهیات است ولی بعد دیگران را به انفعال در برابرغرب متهم می کنند

*این پیش فرض را برای خود مفروض داشته اید که خط قرمز ترامپ جنگ بوده و بر این مبنا قلم فرسایی نمودید که کاملا اشتباه است اگر خاطرتان باشد ترامپ دستور حمله موشکی از دریای مدیترانه را به سوریه داد و گفت ((منتظر موشکهای زیبا و پیشرفته ما باشید)) و دوم به شهادت رساندن سردار عزیز حاج قاسم سلیمانی بود که بنا بود انتقام سخت! بگیریم. اگر انتقام ایران کمی سخت تر می بود و لااقل چند سرباز آمریکایی کشته میشدند آنوقت باید خطوط قرمز ترامپ را مشاهده میکردید

*اولین بار بود که متنی در توضیح اینکه چرا مسیر راه آهن مازندران بر مسیر راه آهن گیلان تقدم داشت می دیدم ولی به هیچ وجه استدلال مقاله را قابل قبول نمی دانم. در همه جای دنیا عبور از کوهها را به امتداد مسیر رودخانه ها می سپارند تا با استفاده از دره ها کار تسهیل شود و می دانیم که بزرگترین رودخانه شمال سفیدرود است که بزرگترین دره و طبعا بهترین مسیر عبور را بویژه از جهت شیب ایجاد کرده است و به همین دلیل همیشه بهترین مسیر دسترسی به شمال بوده است و می دانیم که در دوران قاجار مسیر گیلان کلاسکه رو بود ولی مسیر فیروزکوه سنگلاخ و به جهت عبور از همین مسیر صعب العبور با آن شیب استثنایی بود که سه خط طلا و پل معلق ورسک با هزینه بالا و صرف خلاقیت‌های مهندسی لازم و ضروری شدند. بعلاوه تنها بندر معتبر شمال در آن زمان انزلی بود و بندر گز بعدها بندر ترکمن اساسا نه تنها بندر نبودند بلکه عمق مناسبی هم نداشتند و به همین جهت بعدها هر دو متروک شدند. در حالیکه می دانیم نخستین راه آهن ایران در گیلان رشت را به پیربازار در حاشیه مرداب انزلی وصل می کرد و در زمان احداث راه آهن سراسری هنوز دایر بود. بحث خطر کمونیسم در قفقاز هم نمی دانم چه فرقی با ماورای قفقاز داشت وقتی که هر دو بخشی از شوروی بودند و اساسا یکی از دلایل شمالی جنوبی شدن راه آهن ایران که از سوی منتقدین مطرح می شود اعزام نیروهای انگلیس به مرزهای شمالی برای مقابله با شوروی بوده و نه پیش بینی اتحاد انگلیس با شوروی که نویسنده مطرح می کند.

*این هم فراز غیر واقعی دیگری از خط تبلیغاتی تیم مذاکره کننده بود که کشورها نمی توانند از برجام خارج شوند.  این اصل پایه و الفبای حقوق بین الملل هست که هیچ کشور مستقلی هرگز وارد توافق و حتی معاهده ای نمی شود که از آن نتواند خارج شود مگر اینکه مستعمره یا اشغال شده باشد. برجام هم همین است و هیچ کشور شرکت کننده تضمین عدم خروج نداد بلکه این باید هنر تیم های مذاکره کننده باشد که خروج را پر هزینه کنند‌. ما نکردیم ولی انها برای ایران مکانیزم ماشه را گنجاندند و همین است که ایران تاکنون نتوانسته علیرغم خروج امریکا از برجام خارج شود

*بزرگترین ایراد و ضعف برجام مکانیسم ماشه بود روحانی و ظریف باید در این مورد پاسخگو باشند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۹۳۶۲۵۱۶:۴۴:۳۲ ۱۳۹۹/۶/۲۱
تو ی سهم که کلا سهامداراش به ۲۰۰ نفر هم نمیرسه نتونستیم اتحاد برای نفروختن تو قیمت پایین ایجاد کنیم بعد برای ماشین ...... متاسفانه برای ما ایرانی ها اتحاد معنی نداره اگر معنی داشت الان خیلی اوضاع متفاوت بود.
الف ر۱۵۹۳۶۶۵۱۷:۲۴:۳۸ ۱۳۹۹/۶/۲۱
اگر مذاکره کارشناسانه با آمریکا شود و تنش ها کم شود مفسدین دیگر بهانه ای ندارند همه چیز میتواند شفاف بشه
ناشناس۱۵۹۴۴۵۳۱۱:۲۲:۰۵ ۱۳۹۹/۶/۲۲
اعتراف ظریف: مذاکره با امریکا ارزش وقت گذاشتن ندارد.
ناشناس۱۵۹۳۶۷۷۱۷:۳۶:۱۲ ۱۳۹۹/۶/۲۱
بخاطر تحریم ها دسترسی تمام وب سایت ها و وبمسترها به پی پال درگاه بین المللی دلاری مسدود هست ! بعد میگن تحریم و fatf هیچ اثری روی اقتصاد نداره ! خیر شما سواد ندارید داره !
ناشناس۱۵۹۴۴۴۸۱۱:۲۱:۲۵ ۱۳۹۹/۶/۲۲
عراقچی: نتیجه برجام تحریم بیشتر بود.
ناشناس۱۵۹۳۷۸۲۲۰:۰۰:۴۵ ۱۳۹۹/۶/۲۱
روحانی و ظریف باید پاسخگو باشند که چطور ترامپ بی هیچ هزینه ای از برجام خارج شد و تحریم ها را تشدید کرد؟!
ناشناس۱۵۹۴۱۷۰۰۹:۲۲:۰۱ ۱۳۹۹/۶/۲۲
بحرین هم پرید بغل اسرائیل
ناشناس۱۵۹۴۱۷۳۰۹:۲۲:۳۱ ۱۳۹۹/۶/۲۲
بحرین هم قرارداد ۲۵ ساله بسته با اسراییل ؟
ناشناس۱۵۹۴۱۷۶۰۹:۲۳:۴۰ ۱۳۹۹/۶/۲۲
چه شود این منطقه ما علی برکت الله ! چین ، ایران اسرائیل ، امارات ، عربستان ، بحرین
ناشناس۱۵۹۴۱۹۲۰۹:۴۶:۴۹ ۱۳۹۹/۶/۲۲
جنگ نیابتی چین و اسرائیل

پربحث‌های هفته

 1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

 2. حکم قصاص نوید افکاری اجرا شد

 3. خواجه در بند نقش ایوان است!..

 4. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 5. آیت‌الله صانعی دارفانی را وداع گفت

 6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 7. سپاه پاسداران: اقدام آل‌خلیفه پاسخ‌ درخور را دریافت خواهد کرد

 8. توافق‌های سریالی با تل‌آویو؛ به نام اعراب به کام ترامپ و نتانیاهو

 9. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

 10. یک عکس خاص از حاج محمود کریمی که ماندگار شد

 11. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

 12. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 13. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 14. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

 15. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 16. سکه از ۱۲ میلیون تومان رد شد/ افزایش قیمت دلار

 17. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

 18. گرانی خودرو تا کجا!؟

 19. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

 20. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

 21. شیخ حسین انصاریان پس از ابتلا به کرونا بستری شد

 22. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

 23. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 24. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 25. دپوی جدید خودروسازها؛ احتکار یا نقص فنی؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

 2. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 3. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 4. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

 5. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 6. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

 7. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 8. مطالبه از مجلس انقلابی...

 9. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

 10. روحانی: نحوه خرید و فروش خودرو به نفع مصرف‌کننده باید اصلاح شود

 11. قالیباف: از هفته جاری شاهد تحول در بورس هستیم/ باید سرمایه و پول مردم به درستی صیانت شود

 12. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: در انتقام ما شک نکنید/ ما اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی دهیم

 13. وعده قالیباف درباره بورس/عبور یاران هاشمی از رئیس دولت اصلاحات/توضیح کدخدایی درباره یک توصیه انتخاباتی جنجالی/نماینده مجلس: سر در ورودی پاستور بنویسید دولت تعطیل است

 14. ایزدی: واکنش صحیح به فعال‌شدن مکانیسم ماشه، خروج از NPT است/ خروج از برجام برای ما سودی ندارد

 15. نظر کاربران بحرینی در خصوص سازش با رژیم صهیونیستی

 16. سخنگوی شورای نگهبان: در پست‌های کلان، مسئولین بهتر است بعد از مدتی جای خود را به جوانان بدهند/ عمده مسائلی که باعث شد مردم استقبال زیادی از انتخابات نکنند اقتصادی بود، نه عملکرد شورا

 17. همه امکان خطا دارند/ از شفافیت نترسیم

 18. صالحی: هزار و ۴۴ سانتریفیوژ در فردو غنی‌سازی می‌کنند

 19. جزئیات تازه از پرونده نوید افکاری/ماموریت جدید جهانگیری/روایت زیباکلام از دلیل حمایت کارگزاران از لاریجانی/روحانی: چرا مردم در فشار قرار می‌گیرند؟ 

 20. رصد دشمن!

 21. تاکید رئیسی بر تفکیک جرم سیاسی از جرم امنیتی/ کنایه باهنر به روحانی درباره اختیارات رئیس‌جمهور/ احتمال حضور جلیلی در انتخابات ۱۴۰۰ جدی‌ شده است؟

 22. چرا مجلس به نقش نظارتی خود در مورد شوراهای اسلامی شهر و روستا عمل نمی‌کند!؟

آخرین عناوین