نظرات برگزیده مخاطبین الف: مشکل اصلی کشور فساد است و مذاکره با آمریکا آن را دوا نمی‌کند/ اگر یک سال خرید خودرو را تحریم کنیم قیمت پایین می‌آید/ ظریف درباره مکانیسم ماشه باید پاسخگو باشد

گروه سیاسی الف،   3990618096 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

بینندگان «الف» هر روز با ارائه نظرات خود در تکمیل و تعمیق محتوای ارائه شده مشارکت می کنند. بسیاری از این نظرات گویای دقت و توجه مخاطبان و داوری عمومی آن ها نسبت به وقایع روز است. گزیده‌ای از نظرات مخاطبین «الف» را ذیل سه مطلب پر بحث هفته به انتخاب تحریریه «الف» بخوانید.

نظرات برگزیده مخاطبین الف: مشکل اصلی کشور فساد است و مذاکره با آمریکا آن را دوا نمی‌کند/ اگر یک سال خرید خودرو را تحریم کنیم قیمت پایین می‌آید/ ظریف درباره مکانیسم ماشه باید پاسخگو باشد

 یادداشت یکی از تحلیلگران سیاسی درباره مذاکره رئیس‌جمهور صربستان با ترامپ  با نظرات متعدد مخاطبین الف همراه شد که تعدادی از آن‌ها را می‌خوانید:

*بزرگترین اشتباه دولت روحانی هم این بود که از روز اول قبول کرد که ادامه مذاکرات هسته ای را انجام دهد و آن را به سرانجام برساند . مشکل آمریکا با ما اصلاً ربطی به مسئله هسته ای ندارد و در جای دیگریست .

*ما باید سریعا  مذاکره با ترامپ رو آغاز کنیم تا پراید نشده۲۴۵ میلیون. جلوی ضرر رو هر موقع بگیریم، منفعته.

*(پاسخ به کامنت بالا)از یک سوراخ چند بار باید گزیده شویم؟  50 سال پیش یا 30 سال پیش چرا ماشین هر روز بالا می رفت؟امریکا هم تحریمتون نکرده بود؟یا در حین برجامتون تورم بالای 10 درصد داشتید و قیمت خیلی چیزها بالا می رفت؟

*انتقادات شما قابل پذیرش نیست. چون آدرس غلط می دهید ، در پرونده هسته ای و سیاست خارجی ،  دولت ها کاره ای نیستند و حتی در ظاهر قضیه هم ، شورای امنیت ملی مسئول این مسائل است نه رئیس جموور و وزیر خارجه که فقط  بخشی از این شورا  هستند

*(پاسخ به کامنت بالا)اگر رئیس جمهور و وزیر امورخارجه در این امر اختیاری نداشته اند پس چرا به دولتی رای دادید که تنها شعارش مذاکره بود و بس..همانطور که تا الان فقط مذاکره است و بس!!!

*ای کاش ما هم اینجوری مینشستیم ولی تورم مون تک رقمی بود و مردممون در رفاه بودن و شب و روز نفرین نمیکردن . اینجوری نشستن مسئولان بد نیست اگر مردم کشورشون بتونن راحت بشینن جلوی اعضای خانواده شون و دغدغه معیشت نداشته باشن

*(پاسخ به کامنت بالا)مسئولین ما با مسئولین اونا قدم هم زدن حتی اینقدر صمیمی شدن که تصاویر نوه هاشون رو به هم نشون دادن اما آخرش رسیدیم به اینجا که هستیم! احتمالا راه حل چیز دیگه ای باشه!

*همه اینها که می گویید خوب است اما راهکار شما چیست. اینکه مذاکره نکنیم درست پس چه بکنیم. به قول مسئولین نفت که نمی توانیم بفروشیم. سرمایه گذاری و واردات هم انجام نمی شود اندک صادراتی هم که می کنیم نمی توانیم پولش را به کشور بیاوریم. چه کنیم. تا کی مردم تورم را با گوشت وپوست تحمل کنند در قبال چه چیزی؟ کدام کشور ما را سمبل کشور موفق می داند. چه تاثیری در جامعه بین الملل داریم با ترساندن همسایه ها که قدرت بدست نمی آید. همه می دانند قدرت اول خاورمیانه ما هستیم اما از نظر اقتصادی چی ارزش پولمان هر روز پایین می آید. شما بگویید چکار کنیم که رفاه و آسایش و اعتبار به کشور باز گردد

*نباید مثل صربستان در موقعیت ضعیف باشیم اما ما هم  وقتی میخواهیم  مقاومت رابه نتیجه تبدیل کنیم باید مذاکره کنیم  در نتیجه  نباید مذاکره تابو شود. تیم مذاکره کننده ایرانی در موقعیت صربستان قرار نگرفت و (سعی کرد) تا میتواند نتیجه  بگیرد . در هیچ مذاکره ای نتیجه صفر و صد به دست نمی اید. 

 *ما در کشور دو نوع تفکر داریم: یه تفکر میگه ما آفتابه با کیفیت هم نمیتونیم درست کنیم بخاطر همین برای اینکه جمعه ها بریم شمال جوج بزنیم باید کفش هرکسی که زور داره رو واکس بزنیم! یه تفکر دیگه میگه ما نمونه های مختلفی داریم که تونستیم نیازهای خودمون رو به نحو مطلوب برطرف کنیم مثلا در خودکفایی بنزین و حتی صادرات اون, ساخت تسلیحات پیشرفته نظامی, تولیدات دارویی و پیشرفتهای پزشکی, ارسال ماهواره به مدار و .... , و نباید حتی به بهای جونمون جلوی زورگو کوتاه بیایم. شاید یه مدت دچار سختی بشیم ولی نتیجه اون بسیار شیرینه! البته نتیجه تفکر اول و دوم رو در تولید خودرو و تسلیحات میشه دید!

*واقعیت این است که مشکلات ما نه با مذاکره کردن حل میشه و نه با مذاکره نکردن. فساد است که درخت انقلاب را فرتوت و از درون خالی کرده است. هر کس هر جا دستش میرسد تکه ای میکند. دلیل امید دشمنان به تسلیم شدن هم همین موضوع است.

*استدلالها برای یک کشور ضعیف درست است .این نگاه بدین معنی است که در مذاکره با آمریکا ما باید روی صندلی روبروی امریکا  بنشینیم به عبارتی برتری آمریکا را پذیرفته ایم و لذا از مذاکره فرار میکنیم. چرا ما برای اثبات عدم مذاکره باید سراغ کشور های ضعیفی  برویم که مخاطبان را قانع کنیم. مثالهای دیگر کشورها را چرا نمیزنید که به دلیل همکاری و مذاکره با آمریکا مشکلات ما را ندارند ؟ از ژاپن و کره جنوبی و مالزی و اروپا و روسیه و .. گرفته تا همین عراق خودمان که تا چند وقت دیگر ما را برای کارگری راه هم نمی‌دهند چرا مثال نمیزنید؟ کاسبی عده ای در مذاکره نکردن است چون مملکت را ضعیف کرده اند  . وگرنه ما اگر قوی باشیم چرا مذاکره نکنیم.؟

*(پاسخ به کامنت بالا)اتفاقا قذافی هم مذاکرات خوبی با آمریکا داشت میگن همه تجهیزات هسته ای رو با یه کشتی فرستاد آمریکا! عراق هم زمان صدام مذاکرات موفقی با آمریکا داشت! فقط نمیدونم چرا یهو آمریکا بهشون حمله کرد!؟!؟ اونم از مذاکرات کره شمالی! مذاکرات چین هم که دو ماه دوام نداشت! هرچی مذاکره هم قبلا کرده بودن و به یه توافقی رسیده بودن ترامپ ازشون خارج شد! صحبت قوی و ضعیف بودن نیست! صحبت اینه که تضمین پایبندی آمریکا چیه!؟!؟ البته راه مذاکره بازه همونطور که تا حالا یکبار هم نتیجه نداده شاید بعضیها فکر میکنن اینبار فرق داره!!!!

***

کاربران الف درباره افزایش ۱۰ تا ۲۵ میلیون تومانی قیمت خودرو نظرات زیادی ارسال کردند که برخی از آنها خواندنی است:

*کی گفته ما پول نداریم خودرو بخریم داریم و خوب هم می خریم پراید دویست ملیون هم بشه صف می بندیم پس پول داریم .اینکه از بورس میریم سراغ طلا بعد دلار بعد خودرو بعد مسکن .یعنی پول داریم و از بالا و پایین شدن اینا ناراحت میشیم .

*خداوکیلی چرا این مسئولین هیچ وقت هیچ نظارتی نمیکنند چرا سکوت میکنند زمانی از خواب بیدار میشن که کار از کار گذشته. چرا باید سه ماه یکبار قیمت کارخانه گرون بشه مگه نرخ تورم به قول خودشون پایین نیست . متاسفانه مسئولین ما زمانی هم که یه واکنشی به این اوضاع ها نشون میدن بد میزنند.

*تمامی مسئولانی که در توجه ملت برای خریدن محصولات ایران خودرو  و عدم تحریمش به میدان آمدند و‌گفتند جوانانتان بیمار می شوند و.. الان بیایند جواب ملت را بدهند

*باید ورود ماشین از گمرک آزاد بشه تا رقابت ایجاد بشه خود بخود اینا قیمتشون افت میکنه

*اونهایی که میگن چرا واردات خودرو آزاد نمیشه مثل اینکه خواب تشریف دارند نمی دونن صادرات نفت کشور نزدیک به صفر دلار وارد نمیشه کرونا هم صادرات بقیه چیزها رو صفر کرده !

*شروع این موج افزایش قیمتها در تمام اقتصاد و علی الخصوص خودرو به دلیل دادن مجوز افزایش قیمت هر سه ماه یکبار به خودروسازان از خود راضی و‌متوقع و همیشه طلبکار درست شد و خدا نگذره از باعث و بانیش و اینکه آیا با این افزایش‌های وحشتناک کسی میتونی جبران مافات کنه ؟؟؟؟؟؟

*(پاسخ به کامنت بالا)وقتی دلار گرون میشه اگه قطعه ساز نتونه قیمتو بالا ببره چجوری باید قطعه مناسب بسازه؟ یا باید کیفیت قطعه را پایین بیاره یا ورشکست بشه. شاید سوال منطقی تر این باشه که چرا دلار بالا میره؟ بعد سوال اصلی هم این باشه که چرا بانک ها ۲۰ درصد سود میدن.

*توزیع قطره چکانی خودرو به بازار توسط مافیای .. خودروساز و احتکار مابقی تولیدات توسط دلالهایی که مستقیما برای کارخانه ها کار میکنند و فروش به قیمتهای نجومی آنها باعث این افزایش قیمتهای ساعتی میباشد. نهادهای نظارتی هم ..ساکت میشوند. دولت هم بدنبال سهم خود از این دزدی آشکار و خیانت به کشور در پر کردن کسری بودجه است و دم بر نمیآورد..

***

«از راه‌آهن سراسری تا برجام/ آیا بخاطر اخلاق، حق ایران را می‌دهند؟» عنوان یکی از یادداشت‌های بخش تعاملی الف بود. تعدادی از نظرات مخاطبین الف درباره این یادداشت را می‌خوانید:

*وقتی کسی فرزندش به ناحق توسط مجرمی کشته شد حتی اگر از همان ابتدا قصد بخشیدن قاتل را داشته باشد ولی عاقلانه نیست که از همان ابتدا بگوید من از خون و حق فرزندم می گذرم چون قطعا مجرم را طلبکار هم خواهد کرد. او ابتدا اجازه می دهد مراحل تحقیق و دادرسی و قاضی و دادگاه طی شود و بعد که مجرم در برابر رای دادگاه قرار گرفت و او حق فرزندش را ثابت و تحکیم کرد آنوقت انتخابهای زیادی دارد.  شاید اصلا بخواهد بر اساس قانون کنونی  جان قاتل یا دیه فرزندش را به او یا پدر و مادر و فرزندان قاتل ببخشد.  ولی نه در ابتدا‌ . کاری که اقایان کردند این بود که در همان ابتدا بدون گرفتن هیچ امتیاز و ما به ازایی به نیابت ملت ایران حق ذاتی مردم ایران در امکان داشتن امکانات بازدارنده اتمی را با لبخند و قدم زدن به طرف مقابل دادند و همین است که طرف شاکی طلبکار هم شده است و خود شخص مذاکره کننده را هم تحریم می کند.  اینها از بدیهیات است ولی بعد دیگران را به انفعال در برابرغرب متهم می کنند

*این پیش فرض را برای خود مفروض داشته اید که خط قرمز ترامپ جنگ بوده و بر این مبنا قلم فرسایی نمودید که کاملا اشتباه است اگر خاطرتان باشد ترامپ دستور حمله موشکی از دریای مدیترانه را به سوریه داد و گفت ((منتظر موشکهای زیبا و پیشرفته ما باشید)) و دوم به شهادت رساندن سردار عزیز حاج قاسم سلیمانی بود که بنا بود انتقام سخت! بگیریم. اگر انتقام ایران کمی سخت تر می بود و لااقل چند سرباز آمریکایی کشته میشدند آنوقت باید خطوط قرمز ترامپ را مشاهده میکردید

*اولین بار بود که متنی در توضیح اینکه چرا مسیر راه آهن مازندران بر مسیر راه آهن گیلان تقدم داشت می دیدم ولی به هیچ وجه استدلال مقاله را قابل قبول نمی دانم. در همه جای دنیا عبور از کوهها را به امتداد مسیر رودخانه ها می سپارند تا با استفاده از دره ها کار تسهیل شود و می دانیم که بزرگترین رودخانه شمال سفیدرود است که بزرگترین دره و طبعا بهترین مسیر عبور را بویژه از جهت شیب ایجاد کرده است و به همین دلیل همیشه بهترین مسیر دسترسی به شمال بوده است و می دانیم که در دوران قاجار مسیر گیلان کلاسکه رو بود ولی مسیر فیروزکوه سنگلاخ و به جهت عبور از همین مسیر صعب العبور با آن شیب استثنایی بود که سه خط طلا و پل معلق ورسک با هزینه بالا و صرف خلاقیت‌های مهندسی لازم و ضروری شدند. بعلاوه تنها بندر معتبر شمال در آن زمان انزلی بود و بندر گز بعدها بندر ترکمن اساسا نه تنها بندر نبودند بلکه عمق مناسبی هم نداشتند و به همین جهت بعدها هر دو متروک شدند. در حالیکه می دانیم نخستین راه آهن ایران در گیلان رشت را به پیربازار در حاشیه مرداب انزلی وصل می کرد و در زمان احداث راه آهن سراسری هنوز دایر بود. بحث خطر کمونیسم در قفقاز هم نمی دانم چه فرقی با ماورای قفقاز داشت وقتی که هر دو بخشی از شوروی بودند و اساسا یکی از دلایل شمالی جنوبی شدن راه آهن ایران که از سوی منتقدین مطرح می شود اعزام نیروهای انگلیس به مرزهای شمالی برای مقابله با شوروی بوده و نه پیش بینی اتحاد انگلیس با شوروی که نویسنده مطرح می کند.

*این هم فراز غیر واقعی دیگری از خط تبلیغاتی تیم مذاکره کننده بود که کشورها نمی توانند از برجام خارج شوند.  این اصل پایه و الفبای حقوق بین الملل هست که هیچ کشور مستقلی هرگز وارد توافق و حتی معاهده ای نمی شود که از آن نتواند خارج شود مگر اینکه مستعمره یا اشغال شده باشد. برجام هم همین است و هیچ کشور شرکت کننده تضمین عدم خروج نداد بلکه این باید هنر تیم های مذاکره کننده باشد که خروج را پر هزینه کنند‌. ما نکردیم ولی انها برای ایران مکانیزم ماشه را گنجاندند و همین است که ایران تاکنون نتوانسته علیرغم خروج امریکا از برجام خارج شود

*بزرگترین ایراد و ضعف برجام مکانیسم ماشه بود روحانی و ظریف باید در این مورد پاسخگو باشند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۹۳۶۲۵۱۶:۴۴:۳۲ ۱۳۹۹/۶/۲۱
تو ی سهم که کلا سهامداراش به ۲۰۰ نفر هم نمیرسه نتونستیم اتحاد برای نفروختن تو قیمت پایین ایجاد کنیم بعد برای ماشین ...... متاسفانه برای ما ایرانی ها اتحاد معنی نداره اگر معنی داشت الان خیلی اوضاع متفاوت بود.
الف ر۱۵۹۳۶۶۵۱۷:۲۴:۳۸ ۱۳۹۹/۶/۲۱
اگر مذاکره کارشناسانه با آمریکا شود و تنش ها کم شود مفسدین دیگر بهانه ای ندارند همه چیز میتواند شفاف بشه
ناشناس۱۵۹۴۴۵۳۱۱:۲۲:۰۵ ۱۳۹۹/۶/۲۲
اعتراف ظریف: مذاکره با امریکا ارزش وقت گذاشتن ندارد.
ناشناس۱۵۹۳۶۷۷۱۷:۳۶:۱۲ ۱۳۹۹/۶/۲۱
بخاطر تحریم ها دسترسی تمام وب سایت ها و وبمسترها به پی پال درگاه بین المللی دلاری مسدود هست ! بعد میگن تحریم و fatf هیچ اثری روی اقتصاد نداره ! خیر شما سواد ندارید داره !
ناشناس۱۵۹۴۴۴۸۱۱:۲۱:۲۵ ۱۳۹۹/۶/۲۲
عراقچی: نتیجه برجام تحریم بیشتر بود.
ناشناس۱۵۹۳۷۸۲۲۰:۰۰:۴۵ ۱۳۹۹/۶/۲۱
روحانی و ظریف باید پاسخگو باشند که چطور ترامپ بی هیچ هزینه ای از برجام خارج شد و تحریم ها را تشدید کرد؟!
ناشناس۱۵۹۴۱۷۰۰۹:۲۲:۰۱ ۱۳۹۹/۶/۲۲
بحرین هم پرید بغل اسرائیل
ناشناس۱۵۹۴۱۷۳۰۹:۲۲:۳۱ ۱۳۹۹/۶/۲۲
بحرین هم قرارداد ۲۵ ساله بسته با اسراییل ؟
ناشناس۱۵۹۴۱۷۶۰۹:۲۳:۴۰ ۱۳۹۹/۶/۲۲
چه شود این منطقه ما علی برکت الله ! چین ، ایران اسرائیل ، امارات ، عربستان ، بحرین
ناشناس۱۵۹۴۱۹۲۰۹:۴۶:۴۹ ۱۳۹۹/۶/۲۲
جنگ نیابتی چین و اسرائیل
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 2. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 3. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 4. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 5. احمد توکلی: امروز، روز آشتی است/مفسدان چپاولگر باید از آمدن آیت‌الله رئیسی بترسند

 6. دهباشی:‌ اصلاح‌طلبان به آرای باطله هم باختند

 7. همتی به رئیسی تبریک گفت

 8. تبریک قالیباف به مردم ایران

 9. اتحاد ایرانیان؛ محور تحلیل رسانه‌های عرب‌زبان از انتخابات ایران

 10. نیویورک‌تایمز: تهران از آمریکا ضمانت کتبی عدم خروج از برجام درخواست کرده است

 11. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

 12. درخواست ستاد مردمی قاضی زاده هاشمی از مردم و جوانان

 13. محسن رضایی: حماسه حضور را به منتخب ملت، آیت‌الله رئیسی تبریک می‌گویم

 14. محمود احمدی‌نژاد روسیاه شد

 15. بوسه پیرزن تبریزی بر دست سرباز حوزه رای‌گیری

 16. خبر مهم برای بازنشستگان/ مجوز جدید برای استفاده از امکانات دستگاه‌ها

 17. آمار اولیه شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری/رئیسی با ۱۷ میلیون رای پیشتاز است

 18. کاروان خودرویی هواداران رئیسی در قم

 19. سفیر انگلیس در تهران احضار شد

 20. پیروز بزرگ انتخابات ملت ایران است

 21. جهانگیری: حضور مردم در انتخابات نشانه احساس مسوولیت سیاسی به آینده است

 22. مهرعلیزاده پیروزی آیت‌الله رییسی را تبریک گفت

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 4. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 7. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 8. درباره یک تصمیم

 9. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 10. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 11. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 12. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 13. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 14. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 15. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 16. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 17. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 18. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 19. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 20. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 21. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 22. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 23. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 24. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 25. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

ابر آروان

پربحث‌های دیروز

 1. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 2. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 3. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 4. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 5. احمد توکلی: امروز، روز آشتی است/مفسدان چپاولگر باید از آمدن آیت‌الله رئیسی بترسند

 6. تبریک قالیباف به مردم ایران

 7. اتحاد ایرانیان؛ محور تحلیل رسانه‌های عرب‌زبان از انتخابات ایران

 8. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

 9. درخواست ستاد مردمی قاضی زاده هاشمی از مردم و جوانان

 10. محسن رضایی: حماسه حضور را به منتخب ملت، آیت‌الله رئیسی تبریک می‌گویم

 11. محمود احمدی‌نژاد روسیاه شد

 12. آمار اولیه شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری/رئیسی با ۱۷ میلیون رای پیشتاز است

 13. سفیر انگلیس در تهران احضار شد

 14. پیروز بزرگ انتخابات ملت ایران است

 15. جهانگیری: حضور مردم در انتخابات نشانه احساس مسوولیت سیاسی به آینده است

 16. مهرعلیزاده پیروزی آیت‌الله رییسی را تبریک گفت

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 4. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 7. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 8. درباره یک تصمیم

 9. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 10. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 11. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 12. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 13. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 14. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 15. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 16. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 17. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 18. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 19. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 20. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 21. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

 22. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

 23. اعاده حیثیت روزنامه اصلاح‌طلب از قالیباف/ توضیحات حدادعادل درباره حضور دختر سردار سلیمانی در لیست اصولگرایان/ چرا میرسلیم از هیئت نظارت بر انتخابات شوراها استعفا داد؟

 24. این همه شباهت عجیب نیست !

 25. آقای همتی! شاه مهره‌های لیست شما در زندانند/سرنوشت ابربدهکاران بانکی چه شد؟

آخرین عناوین