شرط وزیر نیرو برای تخصیص آب از دریای عمان به کرمان

گروه اجتماعی الف،   3990617155

وزیر نیرو گفت: برای تخصیص سهم آب کرمان از دریای عمان باید طرح سازگاری با کم آبی در این استان نهایی و تصویب شود.

به گزارش مهر، رضا اردکانیان عصر دوشنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمان بیان داشت: در رابطه با تأمین منابع ارزی پروژه‌های استان کرمان باید در تهران جلسه‌ای با حضور بانک مرکزی و استاندار کرمان برگزار و راهکارهای استفاده از تسهیلات تبصره ۱۸ بررسی شود.

وی افزود: بیشتر از ۹۰ درصد از بودجه برق کشور از منابع داخلی است و شامل بودجه دولتی نمی‌شود ضمن اینکه اگر سازمان برنامه و بودجه منابع داخلی توانیر را آزاد کند ما حاضر هستیم تا استان کرمان را در اولویت قرار دهیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه فعلاً رقم قابل توجهی از منابع داخلی برق در اختیارمان نیست، گفت: هر جا از کشورهای همسایه خواهان برق هستند و ما هم شبکه داریم به توانیر اعلام می‌کنید که برای صادرات انرژی اقدام کنند.

اردکانیان تصریح کرد: در خصوص تعدیل نرخ برق یا نرخ سرمایه گذاری کار را پیگیری می‌کنیم و در تلاشیم تا راه حلی پیدا کنیم و این موضوع را در ستاد اقتصادی دولت با حضور رئیس جمهور بررسی خواهیم کرد و امیدواریم هر چه زودتر گشایشی در این زمینه حاصل شود.

تخصیص آب از دریای عمان موکول به طرح سازگاری با کم آبی است

وی در بخشی از سخنان خود به مسأله تخصیص سهم آب از دریای عمان به کرمان اشاره کرد و یادآور شد: برای تخصیص سهم آب استان از دریای عمان باید طرح سازگاری با کم آبی در استان نهایی و تصویب شود ضمن اینکه استان کرمان در این عرصه عقب است.

اردکانی گفت: استانی مانند کرمان هزاران میلیارد تومان از منابع کشور را برای شیرین کردن آب و انتقال آن هزینه می‌کند تا ۱۵۰ تا ۱۷۰ میلیون مترمکعب آب منتقل کند و این در حالیست که در سال چند میلیارد متر مکعب آب برای کشاورزی مصرف می‌کند باید توجه داشت که اصل تعهد ما این است که آب کمتری مصرف کنیم.

اردکانیان خطاب به مدیر کل جهاد کشاورزی استان کرمان تصریح کرد: از همکاران خود در سایر استان‌ها کمک بگیرید و روشی پیدا کنید که در کنار حفظ امنیت غذایی، سهم اشتغال حفظ شود در عین حال آب کمتری را مصرف کنید.

وی ادامه داد: ما مسئول هستیم که کاری برای نسل آینده انجام دهیم و باید فکری کنیم اگر ما تنها دنبال انتقال آب باشیم و کار دیگری انجام ندهیم و فکری برای چگونگی مصرف نکنیم مشکل ما در آینده به مراتب بیشتر خواهد بود بنابراین تا این فرصت باقی مانده است مسئولان باید به توافق برسند تا یک طرح به تصویب برسد.

وزیر نیرو گفت: تخصیص آب از دریای عمان موکول به طرح سازگاری با کم آبی است و باید در استان به توافق برسید و طرح سازگاری با کم آبی را تصویب کنید، اگر این کار سخت را انجام ندهید و فقط آب را انتقال دهید باعث آبادانی می‌شود و این آبادانی جمعیت را دور خود جمع می‌کند و در این صورت نیاز به آب هم بیشتر خواهد شد.

لزوم چاره اندیشی برای چگونگی مصرف آب

وی افزود: اگر فکری برای چگونگی مصرف آب نکنیم مشکل در سال‌های آینده بیشتر خواهد شد بنابراین باید در استان به توافق برسید و با عدد و رقم طرح سازگاری با کم آبی را تصویب نمائید و این در حالیست که در ۱۱ استان طرحشان تصویب شده است.

وزیر نیرو ابراز داشت: ما متأسفانه طرح آمایش سرزمین نداریم، چند سال وقت وزیر و وکیل در این تنازعات صرف می‌شود و دلیلش نبود یک سند مورد توافق بر سر اینکه استان چه دارد و چه کاری باید انجام دهد، است. مردم هم متحیر مانده‌اند چون همه فکر می‌کنند همه در همه جا باید همه چیز را زود بخواهند و سریع آماده شود در غیر این صورت بقیه می‌روند و تمام می‌شود.

اردکانیان گفت: هر سال وعده سند آمایش را می‌دهیم لذا باید تا پایان سال ۹۹ یک سند تنظیم شود تا تحویل دولت بعدی دهیم. ما نباید زمان را از دست بدهیم ما مجوز تخصیصی نخواهیم داد مگر اینکه مجوز سازگاری با کم آبی نهایی شود و به یک چارچوب واحد برسیم.

با هیچ مدیرعاملی تعارف نداریم

وی افزود: ما در برنامه امسال وزارت نیرو ۲۰۰ پروژه ساخت و ساز و ۵۰ پروژه ساز و کاری داریم که یکی از این پروژه‌های ساز و کاری نهایی کردن طرح‌های سازگاری با کم آبی استان‌ها است و تا آخر سال هر مدیرعاملی که موفق به تصویب طرح نشود این بار از دوشش برداشته می‌شود و با هیچکس تعارف نداریم.

اردکانیان ابراز داشت: در قضیه آب و برق سعی می‌کنیم استان دغدغه‌ای نداشته باشد اطمینان می‌دیم هر جا کیفیت در حد مطلوب نیست ما خط قرمزهایمان در جای خود باقیست در خصوص طرح‌های بلند مدت آب هم با استاندار و نمایندگان استان رایزنی خواهیم کرد ضمن این‌که فکرهای خوبی هم در این رابطه شده و ساز و کارهایی در حال آماده شدن است.

وی افزود: تضمین عملی و واقعی این است که همپای تدارکات بحث‌های انتقال آب دغدغه و مشغله ذهنی چگونگی مصرف آب مصرفی کشاورزی را داشته باشیم و باید به سمتی حرکت کنیم که دستگاه‌های مرتبط در این بحث و به طور خاص وزارت نیرو و جهاد کشاورزی هدف مشترکی داشته باشند.

اردکانیان گفت: آب مسئله یک دستگاه و یک بخش نیست و اگر زمانی مشاهده کردیم که به صورت بخشی شده باید بدانیم که به بیراهه رفته‌ایم؛ آب مسئله مشترکی است، هم امنیت غذایی مهم است و هم مصرف آب و پایداری حیات اهمیت دارد.

وی ادامه داد: صنایع می‌خواهند هزاران میلیارد تومان سرمایه گذاری کنند لذا باید اطمینان داشته باشد و با وضعیت غافلگیر کننده‌ای روبرو نشوند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. درباره یک تصمیم

 3. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

 4. آقای همتی! شاه مهره‌های لیست شما در زندانند/سرنوشت ابربدهکاران بانکی چه شد؟

 5. دلایل کرباسچی برای مشارکت فعال در انتخابات/ درخواست جهانگیری از شورای نگهبان درباره ردصلاحیت هاشمی در سال ۹۲/ کمیسیون اصل۹۰، نهاوندیان را به دستگاه قضایی معرفی کرد

 6. ماجرای ادامه دار احراز صلاحیت‌ ها

 7. روایت سیزدهم | شوک دوباره به انتخابات؛ این بار وزیر اطلاعات اسبق/ نامزد یواشکی! / دعوت بهزاد نبوی برای شرکت در انتخابات

 8. همتی: تحریم عامل اصلی همه مشکلات است/ همه می‌گویند همتی اعتماد به نفس دارد

 9. وزیر نفت: افزایش قیمت بنزین تصمیم سران سه قوه بود

 10. زاکانی: پنج نامزد جریان انقلاب به سمت همگرایی بروند/ آیا باید تا پایان انتخابات در عرصه ماند

 11. سفر مهرعلیزاده به تبریز

 12. دوربین مخفی واکنش مردم به تصاویر رضا پهلوی

 13. مداحان برای گرم‌کردن تنور انتخابات به میدان آمدند+ عکس

 14. روایت سخنگوی قوه قضاییه از لیست ۱۱ نفره «همتی»/سیستم بانکی نه تنها مدعی نبود بلکه مانع تراشی هم می کرد

 15. موضع نوبخت در انتخابات ریاست جمهوری ١۴٠٠

 16. رئیسی: آقایان توسعه کشور را به لبخند بیگانگان گره زدند/ پایان رانت و فساد را اعلام خواهیم کرد/ سفره مردم وابسته به خارج شد

 17. توییت جالب امین توکلی درباره رئیس جمهور

 18. محسن هاشمی رفسنجانی به رهبرانقلاب درباره عملکرد شورای نگهبان نامه نوشت + متن

پربحث‌های هفته

 1. حقوق‌های نجومی کماکان پابرجاست/ تصویری از فیش حقوقی ۸۵ میلیون تومانی تاجگردون در پست جدید

 2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 3. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. چیزی از مناظره ها دستگیر مردم شد؟!

 6. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 7. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 8. پیش بینی عجیب عرفات پیش از مرگ درباره فلسطین

 9. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 10. کوتاه درباره ماجرای شش‌کلاس سواد!...

 11. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 12. درباره یک تصمیم

 13. فراخوان زاکانی از مردم درباره دولت روحانی

 14. سوال بی‌رودربایستی با مردم؛ آیا امسال رأی می‌دهید؟

 15. افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده / ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!

 16. روایت سیزدهم| آب پاکی واعظی روی دست همتی!/ رییسی: تصمیم بنزینی را قبل از جلسه سران قوا گرفته بودند/ توهین فرزند مرعشی به زاکانی

 17. حضور سید ابراهیم رئیسی در جمع مردم ورامین

 18. آیا مناظره های تلویزیونی را باید جدی گرفت؟!

 19. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 20. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 21. برای دختر حاج قاسم نه!

 22. قضاوت آشنا درباره مستند زاکانی

 23. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 24. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 25. رییسی گذشت !

ابر آروان

آخرین عناوین