کدام کشورها دارنده سریع‌ترین سرعت دانلود ۵G هستند؟

گروه فناوری الف،   3990616009

کشورهای متعدد در جهان در حال راه اندازی تجاری شبکه ۵G هستند که یکی از مزیتهای آن نسبت به شبکه ۴G سرعت بالاتر است.

به گزارش ایسنا، با این حال اگرچه راه اندازی شبکه های ۵G ادامه دارد اما شبکه ۵G کشورهای مختلف سرعتهای متفاوتی را دارند. شرکت اوپن سیگنال به تازگی به بررسی تجربه ۵G کاربران اپراتورهای تلفن همراه در سراسر جهان پرداخته است و کشورها در آسیا بجز چین، اروپا، خاورمیانه و شمال آفریقا را مورد بررسی قرار داده است. سایت گیزچاینا بر اساس این بررسی به رتبه بندی ۱۰ کشور دارنده بالاتری سرعت ۵G در جهان پرداخته است. این کشورها عبارتند از:

۱- عربستان سعودی

گروه STC در ژوئن سال ۲۰۱۹ راه اندازی خدمات تجاری ۵G در عربستان سعودی را رسما اعلام کرد. این شرکت نخستین اپراتور در عربستان سعودی بود که این خدمات را به صورت تجاری عرضه کرد و برای مشتریان در شماری از شهرهای این کشور فراهم کرد. کاربران ۵G در عربستان سعودی سریع‌ترین میانگین دانلود را در سطح جهانی دارند. سرعت دانلود شبکه ۵G در این کشور ۴۱۴.۲ مگابیت بر ثانیه است.

۲- کره جنوبی

کره جنوبی نخستین کشوری در جهان است که عرضه تجاری شبکه ۵G را در سوم آوریل سال ۲۰۱۹ آغاز کرد. در آن زمان شرکتهای اس کی تلکام، کی تی کورپ و ال جی یو پلاس همگی شبکه های ۵G را در کشور بکار گرفتند. در حال حاضر حدود ۸۵ شهر از ۱۰۰ شهر کره جنوبی شبکه ۵G دارند. بعلاوه در آوریل سال ۲۰۲۰ کره جنوبی بیش از شش میلیون مشترک ۵G داشت. کره جنوبی از نظر سرعت دانلود شبکه ۵G در رتبه دوم جهان قرار داشته و میانگین سرعت دانلود در این کشور ۳۱۲.۷ مگابیت بر ثانیه است.

۳- استرالیا

اگرچه تجاری سازی ۵G در استرالیا در سال ۲۰۱۹ آغاز شد، در حال حاضر تنها چندین شهر به شبکه ۵G مجهز هستند. تلسترا نخستین اپراتور در استرالیا است که شبکه ۵G راه اندازی کرد. در مارس سال ۲۰۲۰ ودافون در پاراماتای نیو ساوت ولز به نخستین آنتن ۵G سوییچ کرد و به عرضه آن در طول سال ۲۰۲۰ ادامه می دهد. در حال حاضر ۵G تنها در بیش از ۱۰ شهر بزرگ و کوچک در سراسر استرالیا وجود دارد و از نظر سرعت دانلود، میانگین سرعت دانلود ۵G در این کشور ۲۱۵.۷ مگابیت بر ثانیه است.

۴- تایوان

تجاری سازی ۵G در تایوان بسیار جدید است. شرکت "فار ایس تون" ۵G تجاری را در شهرهای بزرگ تایوان راه اندازی کرده و تجهیزات فناوری شبکه این شرکت از اریکسون بوده است. تایوان با سرعت دانلود ۲۱۰.۲ مگابیت بر ثانیه، از نظر سرعت ۵G در رتبه چهارم جهانی قرار دارد.

۵- کانادا

شبکه ۵G کانادا هم مانند تایوان تنها چند ماه قدمت دارد. شبکه ۵G تجاری در کانادا امسال فعالیتش را آغاز کرد اما توسعه ۵G در این کشور آمریکای شمالی همچنان کوچک بوده اما به خوبی در حال انجام است و فعلا اپراتورهایی مانند راجرز، بل و تلوس شبکه های ۵G را در کانادا اداره می کنند. شهرهایی مانند ونکوور، کالگری، ادمونتون، تورنتو، اوتاوا و مونترال در حال حاضر در برخی از نواحی شبکه های ۵G دارند و سایر شرکتها احتمالا در سال ۲۰۲۱ شبکه های ۵G خود را راه اندازی می کنند. سرعت دانلود ۵G در کانادا ۱۷۸.۱ مگابیت بر ثانیه است.

۶- کویت

سرویس ۵G تجاری در کویت از ژوئن سال ۲۰۱۹ راه اندازی شد با این حال ۵G در این کشور از سال ۲۰۱۸ وجود داشت. کویت با سرعت دانلود ۱۷۱.۵ مگابیت بر ثانیه، در رتبه ششم جهان قرار دارد.

۷- سوییس

سوییس یکی از نخستین کشورهایی بود که استفاده از شبکه های ۵G را در سال ۲۰۱۹ آغاز کرد. با این حال به دلیل نگرانیهای سلامتی در خصوص اشعه آنتنهای ۵G، روند بکارگیری آنها آهسته بود. سوییس صدها آنتن ۵G دارد و یکی از پیشگامان این فناوری در جهان به شمار می رود. همه سه اپراتور مخابراتی این کشور شامل سالت، سان رایز و سوییس کام ۵G کشور را پوشش می دهند و سرعت دانلود ۵G در این کشور به طور متوسط ۱۵۰.۷ مگابیت بر ثانیه است.

۸- هنگ کنگ

درست مانند تایوان و کانادا، ۵G در هنگ کنگ نسبتا جدید است و امسال فعال شده است. در اول آوریل سال ۲۰۲۰ شرکتهای اچ کی تی، هاچیسون ۳ و چاینا موبایل هنگ کنگ (CMHK) سرویسهای ۵G را راه اندازی کردند. سرویسهای CMHK در بیش از ۹۰ درصد جزیره هنگ کنگ وجود دارند. با این حال شبکه ۵G شرکت اچ کی تی در ۱۱ منطقه از ۱۸ منطقه این سرزمین موجود است. سرعت دانلود ۵G در هنگ کنگ ۱۴۲.۸ مگابیت بر ثانیه است.

۹- انگلیس

انگلیس یکی از اولین کشورهایی بود که شبکه ۵G را رسما تجاری سازی کرد و تا ماه مه سال ۲۰۱۹ تنها دو شبکه EE و ودافون در انگلیس سرویسهای ۵G را عرضه می کردند اما در حال حاضر همه چهار اپراتور بزرگ این کشور سرویس ۵G عرضه می کنند. با این حال پوشش این خدمات هنوز گسترده نیست. سرعت دانلود ۵G در انگلیس ۱۳۳.۵ مگابیت بر ثانیه است.

۱۰- آلمان

سرویسهای ۵G در حال حاضر در بیش از ۱۰۰ شهر کوچک آلمان موجود است و ۴۰ میلیون آلمانی در حال حاضر از شبکه ۵G استفاده می کنند. شهرهای بزرگ مانند برلین، هامبورگ، مونیخ، کلن و فرانکفورت سرویسهای ۵G گسترده دارند. با این حال آلمان از نظر سرعت دانلود ۵G در رتبه دهم جهان قرار دارد و سرعت دانلود ۵G در این کشور ۱۰۲ مگابیت بر ثانیه است.

کشورهای دیگر شامل هلند و آمریکا

سرعت دانلود ۵G در هلند ۷۹.۲ مگابیت بر ثانیه و در آمریکا ۵۰.۹ مگابیت بر ثانیه است. سرعت دانلود پایین ۵G در آمریکا به دلایل مختلف از جمله محبوبیت فرکانس موج کوتاه است که به وفور در دسترس است اما سرعت دانلود پایینتر از موج متوسط ۳.۵ گیگاهرتز مورد استفاده به عنوان موج اصلی ۵G در کشورهای دیگر را دارد. با این حال سرویس ۵G مبتنی بر mmWave شرکت وریزون سرعت دانلود ۵G سریعتر از ۴۹۴ مگابیت بر ثانیه دارد که حتی از سرعت دانلود در عربستان سعودی هم سریعتر است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

  2. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

  3. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

  4. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

  5. مکالمه عاشقانه پدر و دختر ایرانی که میلیون‌ها بار دیده شد

  6. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

  7. آقای مهندس ، آقای دکتر!

  8. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

  9. عکسی زیبا از جواد فروغی

  10. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

  11. کارِ کیست؟!

  12. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

  13. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

  14. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

  15. دو كلمه با ظريف و روحانی

  16. کشف ۲۰۰۰ کیسه سیمان احتکار شده

  17. یک نفر در کرج به اتهام انتشار تصاویر خالکوبی دستگیر شد

  18. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

  19. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

  20. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

  21. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

  22. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

  23. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

  24. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

  25. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

  ابر آروان

  آخرین عناوین