آیا اروپا طرفدار «آخوندهای» ایران شده؟

سید ابوالفضل هاشمی، گروه تعاملی الف،   3990615186 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
آیا اروپا طرفدار «آخوندهای» ایران شده؟

وقتی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل نتوانست ماشه تحریم‌ها علیه ایران را چکانده و اجماعی را رقم بزند، مایک پمپئو وزیر امور خارجه دولت ترامپ عصبانی از این شکست گفت: "اروپایی‌ها طرف آخوندهای ایران را گرفته‌اند".

در داخل کشورمان نیز برخی از تدبیر دستگاه دیپلماسی سخن گفته و این موفقیت را بسیار برجسته ، کم نظیر و از دستاوردهای برجام معرفی کردند ولی شاید بتوان گفت ساده‌لوحانه ترین عبارتی که می‌توانست بر زبان یک وزیر امور خارجه بیاید همین بود؛ پر واضح است که نه "اروپایی ها طرف آخوندهای ایرانی را گرفته اند"، نه آنها عاشق چشم و ابروی ایرانی‌ها هستند و نه با آمریکا دشمن هستند.

بررسی زوایای مختلف عملکرد اروپایی‌ها نشان می‌دهد که اروپایی‌ها با سیاست‌های دولت فعلی آمریکا مخالف هستند و امروزه چون یقین پیدا کرده‌اند احتمال شکست آقای ترامپ در انتخابات آمریکا بسیار زیاد است حاضر به همکاری با او به خصوص در اقداماتی که به نظرشان دیوانگی و بی‌منطقی به حساب می آید، نیستند. در واقع اروپایی‌ها بر اساس برخی معیارها تصمیمات خود را اتخاذ کرده و می‌کنند؛ آنها به خوبی می‌دانند که چه تحریم‌های شورای امنیت بر علیه ایران برگردد چه بر نگردد فرقی به حالی ایرانی ها نمی‌کند چون امروزه شدید ترین تحریم‌ها بر علیه ایران اِعمال می‌شود و تحریم‌های شورای امنیت بیش از این که هست، نخواهد بود.

به هر حال سفارت خانه‌های آنها و  برخی دوایر جاسوسی‌شان در ایران فعال است و همه چیز را در ایران رصد می‌کنند؛ اروپایی‌ها همچنین می‌دانند که ایرانی‌ها حتی به رفع تحریم‌های تسلیحاتی اهمیتی نمی‌دهند چون خودشان در حال تولید تسلیحات خود هستند و حتی اگر این تحریم‌ها هم رفع شود تفاوت زیادی به حالشان نمی‌کند، با توجه به اینکه در حال حاضر اوضاع مالی ایران بد است اینکه ایران بخواهد مانند کشورهای همجوار میلیاردها دلار هزینه خرید تسلیحات کند بسیار بعید است و شاید ایرانی‌ها فقط نیاز داشته باشند برخی فناوری‌ها را وارد کنند که آن هم چه تحریم‌ها باشند چه نباشند وارد می‌کنند.

به قول برخی دیپلمات‌های اروپایی بر عکس تصور آمریکایی‌ها این ایران است که آنها را در تله انداخته و وادار کرده آهسته آهسته وارد چاهی شوند که نمی‌توانند از آن بیرون آیند، اگر شورای امنیت خواسته آمریکا مبنی بر بازگشت همه تحریم‌ها بر علیه ایران را بپذیرد این بهانه‌ای برای ایران می‌شود که به طور کامل از برجام و یا حتی معاهدات دیگر بین المللی خارج شود و به سرعت به برنامه قبلی هسته‌ای خود برگردد. با اینکه طبق برجام ایران بسیاری از تاسیسات خود را متوقف کرده اما این بدین معنا نیست که ایرانی‌ها سواد خود را از دست داده اند و همه به خوبی می‌دانند که ایران همه تکنولوژی هسته‌ای را در اختیار دارد و بازگشت به برنامه قبلی و یا حتی بالاتر از آن(هرچند زمانبر) برای ایران سخت نیست.

پیش از این کشورهای اروپایی حدود 12 سال با ایرانی‌ها گفتگو کردند و خود را ضامن ایالات متحده در گفتگوهای هسته‌ای معرفی کردند حال دیگر آنها نمی‌توانند چنین کاری انجام دهند و قطع یقین ایرانی‌ها برای ورود به هرگونه مذاکره جدیدی، البته اگر بخواهد مذاکره جدیدی باشد، تضمین های بسیار سنگین‌تر و پیش کش های مختلف مطالبه خواهند کرد. همچنین اروپایی‌ها به خوبی می‌دانند اگر آنچه ایالات متحده در تلاش است انجام دهد رخ دهد آن‌وقت ایرانی‌ها بهانه پیدا می‌کنند دیگر اجازه ندهند بازرسان آژانس بین المللی هسته‌ای بخواهند از ایران بازرسی کنند و اگر تهدیدهای آمریکا و متحدان‌اش بر علیه ایران ادامه یابد، به خصوص تهدید به استفاده از سلاح‌های غیر متعارف آنوقت ممکن است ایرانی‌ها وارد فاز جدیدی از فعالیت‌های هسته‌ای شود و کل منطقه متأثر از این اقدام دچار حوادث غیرقابل تصوری شود.

اروپایی‌ها همچنین می‌دانند که تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران نتوانسته به هدف خود در سرنگونی نظام جمهوری اسلامی برسد و بخش‌های زیادی از مردم گرفتاری‌ها را به دلیل دشمنی آمریکا با ملت ایران می‌دانند. همچنین راهکارهای زیادی برای دور زدن تحریمها پیدا کرده اند و آرزوی دیرینه آنها برای داشتن اقتصاد بدون نفت هر چند بسیار سخت، اما به واسطه دشمنی های سرسختانه و کینه توزانه آمریکایی ها در حال تحقق است.

اقدام آمریکا در شورای امنیت می‌تواند موجب تضعیف نهاد شورای امنیت و سازمان ملل گردد و همه معیارها و موازین بین المللی که دهه‌ها است برای محقق کردن آن تلاش می‌کنند به هم می‌ریزد. نباید فراموش کرد که از زمان به قدرت رسیدن ترامپ تا به حال آمریکایی‌ها بسیاری از معاهدات بین المللی که برای اروپایی‌ها بسیار از برجام مهم تر بود را به هم زدند و از آن خارج شدند و از همه مجامع بین المللی که برای صلح و امنیت جهانی فعالیت می کرد خارج شدند و بودجه هایش را قطع کرده اند.

حالا شاید وقت خوبی برای تلافی هم باشد چراکه اروپا بخواهد به این ترتیب به ترامپ و همفکران‌اش بفهماند که جهان روی یک پاشنه نمی‌چرخد و اینطور نیست که آمریکایی‌ها تصور کنند هر کاری می‌خواهند می‌توانند انجام دهند و همه مطیع باشند. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۸۶۰۱۰۰۶:۵۹:۵۰ ۱۳۹۹/۶/۱۶
اقتصاد و امنیت اروپا خواسته یا ناخواسته اینقدر به آمریکا گره خورده که اروپائیها مجبورن هرجا آمریکا میره همراهش برن!
ناشناس۱۵۸۶۰۲۵۰۷:۲۲:۴۱ ۱۳۹۹/۶/۱۶
هدفهای ایالات متحده را ما خودمون از درون داریم محقق میکنیم با بی توجهی به مفاسد کلان اقتصادی که دامنگیر کشور و مملکت شده
ناشناس۱۵۸۶۰۳۵۰۷:۳۴:۱۳ ۱۳۹۹/۶/۱۶
اگه نویسنده کمی تعصب رو کنار می گذاشت. برجام رو کاملا نفی نمی کرد. تحلیل گر باید تمام واقعیات رو بگه اگه علمی می خواد تحلیل کنه.
ناشناس۱۵۸۶۳۷۸۱۲:۰۳:۵۵ ۱۳۹۹/۶/۱۶
مزیت برجام : از برجام چیزی به جز تعهدات ایران باقی نمانده است !. والسلام شما چیز دیگری از برجام سراغ داری . اینکه اگر برجام نبود جنگ می شد!!!! حرف لاطاعلات است .
ناشناس۱۵۸۶۴۳۲۱۲:۳۴:۵۴ ۱۳۹۹/۶/۱۶
برجام؟برجامی که حق وحقوق کشور را تاراج کند در آینده به بدی از این دوره یاد می کنند ونمی گویند که به به بین امریکا و اروپا اختلاف ظاهری انداخته
مهران۱۵۸۷۰۸۳۱۹:۳۰:۱۸ ۱۳۹۹/۶/۱۶
برای نفی کردن برجام همین بس که اگر آمریکا از برجام خارج نشده بود بیشتر میتونست به ایران ضربه بزند(مکانیزم ماشه ) یعنی علنا برجام همانند سلاحی در دست آمریکا بود که خودش این سلاح رو گذاشت کنار واقعا امروز میفهمم چرا بعضی ها خوشحال شدن آمریکا از برجام خارج شد که اگر خارج نشده بود تمام تحریم ها رو یه جا بر میگردوند درحالی که ما یه عالمه امتیاز غیرقابل برگشت و یا پرهزینه و زمان بر داده بودیم
ساده۱۵۸۶۰۳۸۰۷:۴۹:۵۲ ۱۳۹۹/۶/۱۶
به نظر بنده که علت مشکلات مردم ناکارامدی مسئولان داخلی‌ست. دشمنی آمریکایی‌ها فقط موجب عیان شدن این ناکارامدی بوده و نه بیشتر ....
آقا حمید۱۵۸۶۰۷۵۰۸:۲۶:۵۳ ۱۳۹۹/۶/۱۶
زهی خیال باطل؟!..... اروپا هیچ وقت حاضر نمی شودمنافع آمریکا را نادیده بگیرد و طرف آخوندهای ایران را بگیرد چون مافع خودشان همیشه با منافع آمریکاست.
ناشناس۱۵۸۶۰۸۸۰۸:۳۸:۲۳ ۱۳۹۹/۶/۱۶
طرفداری اروپا از آخوندهای ایران ، دردی را از ایران دوا نخواهد کرد و شکمی را نیز سیر نخواهد کرد . آمریکا به اتفاق کشورهای منطقه ماشه را میچکاند
ناشناس۱۵۸۶۰۹۳۰۸:۴۲:۰۴ ۱۳۹۹/۶/۱۶
بعید میدانم که اروپا بدون اخذ مجوز از آمریکا طرفدار آخوندهای ایران شود .
مازنی۱۵۸۶۱۲۸۰۹:۲۴:۰۳ ۱۳۹۹/۶/۱۶
چرا همیشه تفکر رفیق بازی دارین و فکر میکنین بقیه کشورها هم همینطورن و کسی به فکر منافع ملی خودش نیست ؟ بسیارند کسانی که بازیهای کودکی شان با "من طرف تو ام و تودشمن اون یکی باش " گذشت و لاجرم این عادت و تصمیم را در بزرگسالی به خیلی چیزهای دیگه تسری دادند از جمله شغل شان و منافع یک ملت و..این عادت خطرناکی است . چرا یه کم فکر نمیکنین اروپا اگه یه زمانی با امریکا هماهنگه به فکر منافعشه و داره کار طبیعی خودش را انجام میده ، همانطور زمانی اگه باهاش ساز مخالف میزنه؟
ناشناس۱۵۸۶۱۴۵۰۹:۳۳:۴۲ ۱۳۹۹/۶/۱۶
آنها از خرید تسلیحات توسط ایران نمیترسند بلکه از فروش تسلیحات ایرانی در هراسند.
م۱۵۸۶۱۹۸۱۰:۱۳:۴۲ ۱۳۹۹/۶/۱۶
بریتانیا قبول کرده به ایران غرامت بده؟چرا الان؟واقعا چه دلیلی بوده که میخواد غرامت بده؟
ناشناس۱۵۸۷۰۲۷۱۸:۲۷:۰۲ ۱۳۹۹/۶/۱۶
این بخشی از یک معامله است ، در واقع دوباره در شرایط ماههای قبل از مذاکرات برجام قرار داریم
ناشناس۱۵۸۶۲۱۱۱۰:۲۲:۳۹ ۱۳۹۹/۶/۱۶
آمریکا و اروپا رو رها کن و بچسب به وضع اقتصادی نابود شده کشور فکر میکنی تا چند وقت دیگه پولی باقی مانده که همین حقوق بخور نمیر داده شود من نگرانم که انتظار انتخابات آمریکا هم تا آبان تمام شود و مردم ببینند هیچ چیزی تغییر نخواهد کرد و..
ناشناس۱۵۸۶۳۱۸۱۱:۳۸:۱۱ ۱۳۹۹/۶/۱۶
هیچکس طرفدار هیچکس نیست، منافع اقتصادی سیاسی باعث نزدیکی کشورها میشه، اروپا سود و ضرر که از ایران و امریکا بهش میرسه را سبک سنگین میکنه و در لحظه تصمیم میگیره، بازی خودشو انجام میده، فقط ماهستیم که بلد نیستیم بازی کنیم یه بارهم که برجام به سختی بدست آمد مردم نفسی کشیدند با تکرار یکسری رفتارهای نادرست همیشگی ازبین رفت ولی میگن مشکل و عامل ما برجام بود،..هیچ دستاوردی جز هزینه برای مردم نداشتند، رفتار سیاسی ما از سالها قبل مشکلات زیادی برای ما ایجاد کرده بود، برجام تنها فرصت بود که این فرصت با یکسری رفتارها از دست رفت
ناشناس۱۵۸۶۴۰۶۱۲:۱۹:۵۳ ۱۳۹۹/۶/۱۶
اروپا و نه هیچ کشور دیگه ای طرفدار بی علت ما نیست و دوست داشتن در سیاست بی معنیه. اونا دنبال منافع خودشون هستند؛ نه منفعت ما ! روزی که سودشان در جلب نظر دشمن ایران باشه تردید نخواهند کرد. شک نکنید
ناشناس۱۵۸۶۴۳۵۱۲:۳۷:۲۴ ۱۳۹۹/۶/۱۶
امریکا هرطور شده اروپاییان واعراب منطقه را مجاب میکند که به طرح مکانیسم ماشه رای دهند امریکا سعی میکند ایران را به یک جنگ درخاورمیانه ترغیب کند وقتی جنگ ازسوی ایران با کشورثالث درگرفت امریکا از اروپاییان واعراب منطقه میخواهد که نگاه کنید ما برای صلح خاورمیانه ودنیا تلاش میکنیم وقتی طرح مکانیسم ماشه را مطرح کردیم بخاطر همین جنگ افروزی ایران هست آیا شما با صلح مخالفید؟ قطعا اروپاییان میگویند نه ماصلح میخواهیم وبه طرح مکانیسم ماشه رای میدهند وایران را مثل روزعاشورا که اشقیا بریاران امام حسین ع حلقه زدند به دور ایران حلقه میزنند وهمانی میکنندکه ما الان پیروزی آن را جشن گرفتیم
ناشناس۱۵۸۶۸۲۶۱۵:۵۶:۳۰ ۱۳۹۹/۶/۱۶
چه تحریم رفع شود یا نشود تاثیر زیادی در مشکلات کشور که ریشه داخلی دارد ندارد فقط با رفع تحریم بخور نمیری به مردم داده میشود تا اعتراضات کارگری کم شود اما فساد و ..‌‌همچنان برجاست و روبه گسترش و بار کج به منزل نخواهد رسید،با این مسوولان قدرت طلب و ثروت اندوز؟؟؟
عماد۱۵۸۷۰۲۰۱۸:۱۷:۰۷ ۱۳۹۹/۶/۱۶
آخه ایران چه ارزش افزوده ای برای دنیا داره که طرف ایران رو بگیرند؟ چه چیزی برای دنیا تولید کردید و عرضه کردید که اینهمه از خود متشکرید؟ دلیل وابستگی اروپا به خودتون رو بگید؟ بابا یک کار مثبت خودتون رو تو این همه ساله نام ببرید ؟؟؟؟؟؟ ..
ناشناس۱۵۸۷۰۲۶۱۸:۲۵:۲۱ ۱۳۹۹/۶/۱۶
خوبی جو بایدن این است که هرچیزی که ترامپ نتوانست با چنگ و دندان بدست آورد، او با لبخند محقق خواهد کرد ، مثلا در ماجرای برجام ایران اعلام می کند که حاظر به مذاکره دوباره بر سرآن نیست ولی خواهیم دید که با کمال میل با رئیس جمهور بعدی توافق خواهند کرد
ناشناس۱۵۸۷۰۵۸۱۸:۵۳:۲۲ ۱۳۹۹/۶/۱۶
فقط می دانم به کشور های خبیث و استعمار گر اروپا و در وهله اول انگلیس و روس نباید دل بست .
یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  پربحث‌های هفته

  1. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

  2. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

  3. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

  4. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

  5. خود «بهشتی» پنداری !

  6. بیانیه عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید/ سیلی زدن در کار نبود/ از حیثیت من دفاع شود

  7. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

  8. اولین واکنش عنابستانی به ماجرای حاشیه‌سازش با سرباز راهور

  9. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

  10. احمد توکلی: مقصود ما این مقدس سازی‌های ویرانگر بود نه علامه مصباح! 

  11. عذرخواهی عنابستانی از مردم و سرباز وظیفه شناس

  12. ماکیاوللی؛ روحت شاد!

  13. نماینده مجلس: به مامور پلیس راهور سیلی نزدم

  14. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

  15. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

  16. گزارش رسانه اسرائیلی درباره نگرانی صهیونیست‌ها از پیشرفت علمی ایران

  17. مادر و دختری که در سن نوجوانی ازدواج کردند

  18. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

  19. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

  20. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

  21. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

  22. قبض و بسط های برجامی و خطوط قرمز ایران

  23. تایید برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز راهور/ جهانگیری: روزهای خوشی در راه است!/ اخبار غیررسمی از حکم عیسی شریفی/ واکنش واعظی به سخنان حدادعادل/ چه کسانی از عارف حمایت می کنند؟

  24. تصور "مردم تحمل می‌کنند پس ادامه دهیم" غلط است

  25. ثروتمندان ناشناس، خطری برای زمامداران و روحانیون سرشناس!

  آخرین عناوین