بیمه بیکاری و ماجرای حضور در منزل

بابک شجاعی، گروه تعاملی الف،   3990604016
بیمه بیکاری و ماجرای حضور در منزل

در دی ماه سال ۱۳۹۸، شرکتی که بنده در آن کار می‌کردم، تصمیم به تعطیلی گرفت و نامه عدم نیاز همه پرسنل صادر شد. متعاقبا، تا پیدا کردن شغل جدید، اقدام به درخواست برای بیمه بیکاری کردم. مراحل مختلف اعم از مراجعه به موسسه کاریابی و بیمه تامین اجتماعی  انجام شد و در هفته اول کاری فروردین، میزان حقوق مشخص و با توجه به میزان سابقه تا اواسط سال ۱۴۰۰ مقرری مربوطه تعیین گردید. اولین بازدید درب منزل از تامین اجتماعی در اواخر فروردین انجام شد و بالاخره اولین حقوق بیکاری با معوقه های ما ه های قبلی در پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۹ دریافت شد. 

از جمله قوانین جهت دریافت حقوق بیکاری، انجام حضور و غیاب در موسسه کاریابی که پرونده شما در آن تشکیل شده است، می‌باشد. عموما شما پیامکی دریافت می‌کنید و در تاریخ مشخص به موسسه مذکور جهت حضور و غیاب مراجعه می شود. با توجه به کووید-۱۹، دولت تصمیم به ملغی کردن حضور و غیاب در موسسات کاریابی تا اطلاع ثانوی گرفت. تا اینجای کار همه چیز عادی و خوب است. 

در پانزدهم خرداد ماه، بنده هیچ دریافتی نداشتم و به شعبه ۱۶ تامین اجتماعی که پرونده من آنجا است، مراجعه کردم و گفتند یک برگ از مدارکتان اسکن نشده است، که انجام شد و حقوق بعدی با یکماه تاخیر، ماه بعد در پانزدهم تیرماه پرداخت شد. اینکه چطور ماه‌های قبلی با همان مدارک حقوق پرداخت می‌شد، بماند. در اول مردادماه برای کار درمانی به مرکزی مراجعه کردم و با ارائه دفترچه بیمه، به من گفته شد دفترچه من اعتبار ندارد. در اولین فرصت به شعبه تامین اجتمایی ۱۶ مراجعه کردم و علت را جویا شدم. آقایان فرمودند که در تاریخ یکم تیرماه برای بازرسی دوم درب منزل مراجعه شده و شما نبودید، بنابراین بیمه و حقوق شما قطع شده است. یعنی آقایان نتیجه گرفتند، چون منزل نبودم، سر کار بودم! یعنی بدون یک اخطار، پیامک، تلفن ... آقای بازرس با افتخار با یکبار مراجعه به منزل بنده و ظاهرا عدم حضور بنده، کلیه بیمه و حقوق من را قطع کرده اند. من هم هیچ اطلاعی از ماجرا ندارم تا وقتی که به مرکز درمانی مراجعه کردم. 

آقای بازرس، آقای دولت، این بازدید سر زده درب منزل چه صیغه ایست؟ ممکن است در زمانی که بازرس محترم تشریف آورده اند، بنده مشغول قضای حاجت یا استحمام باشم، شاید رفته باشم تا نانوایی، آیا باید سریعا همه مزایای بنده قطع شود، چون در منزل حضور نداشتم؟ مگر بیمه بیکاری حبس خانگی است؟ اتفاقا فرد بیکار حتما باید از منزل بیرون برود تا کار جدیدی پیدا کند، حتما باید معاشرت کند تا از افسردگی و تالمات روحی ناشی از بیکاری جلوگیری کند. در این شرایط که بیماری همه گیر همه را تهدید می‌کند، چرا بیمه را بدون اطلاع قطع کردید؟ آیا این انصاف است؟ 

پربحث‌های هفته

 1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

 2. حکم قصاص نوید افکاری اجرا شد

 3. خواجه در بند نقش ایوان است!..

 4. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 5. آیت‌الله صانعی دارفانی را وداع گفت

 6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 7. سپاه پاسداران: اقدام آل‌خلیفه پاسخ‌ درخور را دریافت خواهد کرد

 8. توافق‌های سریالی با تل‌آویو؛ به نام اعراب به کام ترامپ و نتانیاهو

 9. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

 10. یک عکس خاص از حاج محمود کریمی که ماندگار شد

 11. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

 12. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 13. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 14. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

 15. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 16. سکه از ۱۲ میلیون تومان رد شد/ افزایش قیمت دلار

 17. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

 18. گرانی خودرو تا کجا!؟

 19. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

 20. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

 21. شیخ حسین انصاریان پس از ابتلا به کرونا بستری شد

 22. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

 23. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 24. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 25. دپوی جدید خودروسازها؛ احتکار یا نقص فنی؟

ابر آروان

آخرین عناوین