سخنگوی وزارت خارجه: مکانیسم ماشه یک واژه جعلی است که اساسا در برجام وجود ندارد/ درخواستی از ونزوئلا برای خرید موشک دریافت نکرده‌ایم

گروه سیاسی الف،   3990603067 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: مکانیسم ماشه یک واژه جعلی است که اساسا در برجام وجود ندارد و آمریکایی‌ها سعی کرده اند از آن استفاده کنند.

سخنگوی وزارت خارجه: مکانیسم ماشه یک واژه جعلی است که اساسا در برجام وجود ندارد/ درخواستی از ونزوئلا برای خرید موشک دریافت نکرده‌ایم

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نخستین نشست سخنگویی خود ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع رسانه‌ها و انتخاب به این سمت گفت: آقای موسوی توانست در ابعاد مختلف حوزه دیپلماسی و سخنگویی را نمایندگی کند.

وی افزود: امیدوارم در دوره جدید بتوانم در هر دو حوزه دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای رابطه بسیار خوبی را با شما داشته باشیم در دنیایی که در حال گذار است و عناصر ثابت در آن است که مهمترین آن دفاع از کیان و تمامیت ارضی و هویت ملی و وحدت درونی و تداوم بیرونی است داشته باشیم؛ جنگ گفتمان‌ها و جنگ روایت‌ها و قدرت مبتنی بر ایده و قدرت نرم ابزار و اصولی دارد که شما خبرنگاران متواضعانه در آن استاد هستید و ما جمعیتی هستیم که با کمک هم بتوانیم قدمی را در این حوزه برداریم.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: ظریف ۲۳ مرداد سفری به لبنان داشت برای اعلام همبستگی با دولت و ملت لبنان و ملاقات‌هایی را با مقامات این کشور داشت، در این سفر تماس‌های تلفنی با دبیرکل جنبش جهاد اسلامی و رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس و وزیر خارجه فلسطین گفت‌وگو کردند.

خطیب‌زاده بیان کرد: امروز در ژنو کمیته قانون اساسی سوریه برگزار می‌شود و هیئت ایران در ژنو است و در حاشیه این نشست هیئت ایرانی دیدار‌هایی را با دو کشور ضامن روند آستانه خواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: روابط ایران و ونزوئلا براساس منافع دو کشور است و هیچ ارتباطی با سایر کشور‌ها ندارد، اما به دلیل استقلال دو کشور مورد هجمه آمریکا قرار گرفته است، اقدام آن‌ها در تصرف چند کشتی یک دزدی دریایی است، فارغ از آنکه این کشتی‌ها برای چه کشوری بوده است، این کشتی‌ها هیچ ارتباطی با ایران ندارد و مبادلات ما در چارچوب قوانین و مقررات و منافع کشور است.

وی همچنین درباره سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران گفت: مکانیسم ماشه یک واژه جعلی است که اساسا در برجام وجود ندارد و آمریکایی‌ها سعی کرده اند از آن استفاده کنند.

خطیب زاده ادامه داد: درباره سفر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در چارچوب روابط ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی است و مدیران و کارشناسان آن‌ها بار‌ها به ایران سفر کرده اند در چند ماه گذشته مشکلاتی میان ایران و آژانس رخ داد که امیدواریم در این سفر نتیجه آن مشخص شود.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد:  تا زمانی که آژانس بی طرفانه و مستقل و به دور از فشار‌های سیاسی و طرف‌های سوم عمل کند در چارچوب فنی هیچ مشکلی بین ایران و آژانس ایجاد نمی‌شود؛ «گروسی» مهمان صالحی است و با وزیر امور خارجه هم دیدار خواهد کرد.

منتظر گزارش رسمی درباره نطنز هستیم

او درباره اظهارات کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره حادثه نطنز و اینکه خرابکاری بوده است، بیان کرد: منتظر گزارش رسمی هستیم و هنوز گزارش رسمی دریافت نکردیم که منشا داخلی یا خارجی بوده است. در صورتی که منشا خارجی بوده واکنش نشان خواهیم داد، مصالحه در باب امنیت و منافع ملت در دستورکار نبوده و نخواهد بود.

خطیب زاده در ادامه همچنین درباره روابط ایران و عراق، گفت: روابط این دور کشور از اهمیت بالایی برخوردار است و ما همواره به دنبال روابط راهبردی با همسایگاه بر اساس چارچوب اصولی هستیم. عراق جایگاه ویژه‌ای برای ما دارد، همکاران من چند وقتی است که بر روی گفت‌وگو‌های راهبردی کار می‌کنند.

سئول همچنان نتوانسته است به تعهدات قانونی خود عمل کند

سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی و بدهی آن به ایران تصریح کرد: روابط کره جنوبی و ایران شاهد چالش بزرگی بوده است و سئول همچنان نتوانسته است به تعهدات قانونی خود عمل کند، البته جزییات فنی را باید از بانک مرکزی بپرسید.

او تاکید کرد: به کره جنوبی بار‌ها منتقل شده است که جمهوری اسلامی ایران معتقد است هر لحظه تاخیر در بازپرداخت بدهی‌ها اثرات بلندمدت خواهد داشت؛ مذاکراتی در جریان است و امیدواریم به نتیجه برسد و از اساس این موضوع حل شود. تحریم‌های آمریکا به گونه‌ای نیست که یک دولت مستقل از آن پیروی کند.

خطیب‌زاده درباره اینکه اگر روند مکانیسم ماشه اجرایی شود تاکتیک حقوقی ایران در این زمینه چیست؟ اظهار کرد: آنچه آمریکا به آن استناد می‌کند مبنای حقوقی ندارد. آمریکا عضو برجام نیست که از آن استفاده کند، تفسیر بسیار کودکستانی را واشنگتن از سر استیصال بیان می‌کند.

وی ادامه داد: پاسخگویی ایران به هرگونه نقض برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی بر عهده شورای امنیت ملی است و پاسخ ایران قبلا گفته شده و به آنها کتبا اعلام شده و این پاسخ قاطع خواهد بود.

خطیب زاده  در ادامه نشست خبری خود درباره اظهارات امروز ترامپ مبنی بر اینکه اگر در انتخابات پیروز شوم ظرف سه هفته با ایران توافق می‌کنم گفت: ترامپ می‌داند راه‌حل کجاست، راه‌حل همان است که مقام معظم رهبری فرمودند، آنها توبه کنند و به برجام برگردند ان‌شاءالله در چارچوب برجام می‌پذیریم در اتاق بنشینیم.

وی بیان کرد: فکر نمی‌کنم این اظهارات جز مصرف داخلی دلیل دیگری داشته باشد، سیاست ایران اصولی است و در چارچوب منویات مقام معظم رهبری است.

خطیب‌زاده درباره سفر وزیر دفاع ایران به روسیه گفت: همکاری‌های ایران چند بعدی، جامع، راهبردی و عمیق است و موارد متعددی را شامل می‌شود و در تمام ابعاد با شرکا در روسیه در حال رایزنی هستیم.

عراقچی به وین سفر می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه درباره برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین اظهار کرد: این نشست براساس رویه باید فصلی برگزار می‌شد که از پیش تعیین شده بود و به دلیل کرونا چند روزی به تعویق افتاده بود، امیدواریم تمامی طرف‌های برجام تلاش کنند ایران از برجام منتفع شود.

وی اضافه کرد: انتظار داریم صدای واحدی که در برجام بوده در کنار سرکشی و یکجانبه‌گرایی آمریکا شنیده شود، هیئتی به ریاست عراقچی برای شرکت در این نشست عازم خواهد بود.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی از چین و روسیه به دلیل سیاست‌های اصولی آن‌ها چه در برجام و چه در واکنش به اقدامات یکجانبه آمریکا و دیگر کشور‌هایی که سیاست اصولی داشتند قدردانی کرد و گفت:‌روابط ایران و روسیه وارد مرحله راهبردی شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری بیان کرد: آنچه در آمریکا رخ می‌دهد از سر استیصال است، وقتی در هشتم می ۲۰۱۸ ترامپ با غرور کامل در مقابل دوربین‌ها امضای خروج از برجام را بالا گرفت تصور نمی‌کرد برجامی باقی بماند و برای همین بود که با تمام وقاحت و قوا اعلام کردند از برجام خارج می‌شوند، برای اولین بار در تاریخ شورای امنیت است که یک عضو شورا بانی قطعنامه می‌شود و بعد بقیه کشور‌ها را به دلیل اجرای قطعنامه تنبیه می‌کنند.

این دیپلمات ارشد بیان کرد: بهترین کار برای ترامپ این است که سیاست اصولی را در پیش بگیرد و به حقوق و قوانین بین‌المللی و تعهدات آمریکا پایبند بماند.

وی درباره سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین گفت: آنچه بین ایران و چین در جریان است تلاش برای تنظیم نقشه راه میان دو کشور در چارچوب کاملا پذیرفته شده  است،در حال رایزنی با چین هستیم و به محض نهایی شدن جزییات اطلاع رسانی خواهد شد.

درخواستی از سوی ونزوئلا برای خرید موشک از ایران دریافت نکردیم

سخنگوی وزارت خارجه درباره ابراز علاقه‌مندی رئیس جمهور ونزوئلا برای خرید موشک از ایران بیان کرد: درخواستی دریافت نکردیم.

خطیب زاده در واکنش به اظهارات همتای آمریکایی گفت: اورتگاس فراموش کرده که سخنگوی وزیر خارجه‌ای است که افتخارش این است و گفته که ما وقتی در سیا بودیم دروغ را یاد می‌گرفتیم تقلب می‌کردیم و می‌دزدیم، فراموش کرده سخنگوی کشوری است که سیاست‌هایش را با فشار بر گلوی ملت‌های دیگر جلو می‌برد، فراموش کرده چه اتفاقاتی امروز در بین رنگین پوستان آمریکا رخ می‌دهد. امروز شنیدم سیاه‌پوست دیگری در آمریکا کشته شد، این را به لیست کودتاها، تجاوزات و ... آمریکا در دنیا اضافه کنید.

او ادامه داد: به جای تمرکز وسواس گونه و بیمارگونه به ملت ایران، بر چیز‌های بسیار بزرگی که در آمریکا رخ می‌دهد و معضلات و مشکلات این کشور تمرکز کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: دولت ترامپ نه در رفتار و نه گفتار دیپلماسی جایگاه درستی ندارد، خیلی ادبیات زننده این خانم را جدی نگیرید.

سخنگوی وزارت خارجه درباره تاثیر اقدام اخیر امارات بر مناسبات تجاری ایران و امارات گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران سیاست حسن همسایگی است و یعنی تمامی کشور‌هایی که با آن‌ها همسایه هستیم.

او افزود: ایران تولید کننده امنیت و ثبات در این منطقه و فضای آرام برای تبادلات است و ما مخالفت می‌کنیم با حضور هر مولفه‌ای که به صورت مصنوعی این فضا را از بین ببرد، امیدواریم در این چارچوب شاهد حل و فصل برخی اختلافات باشیم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۷۳۲۱۵۱۱:۵۹:۲۸ ۱۳۹۹/۶/۳
کی را میخواهید گول بزنید؟ همه می گویند هست و شما تازگی ها...
ناشناس۱۵۷۳۲۲۲۱۲:۰۶:۰۰ ۱۳۹۹/۶/۳
برجام رو خوندید؟! یا مثل ظریف در مجلس میگی این قسمت رو ندیده بودم؟!
ناشناس۱۵۷۳۲۸۸۱۲:۴۵:۳۸ ۱۳۹۹/۶/۳
والا از اين حرفها زياد مي زنيد بعدا برعسكشو مي بينيم!
ناشناس۱۵۷۳۳۶۲۱۳:۳۹:۴۸ ۱۳۹۹/۶/۳
کلا حاشا کردن نخیر گربه و هویج است
ناشناس۱۵۷۳۴۹۱۱۵:۲۹:۵۹ ۱۳۹۹/۶/۳
Snapback رسما به صراحت در متن برجام هست. چرا فکر میکنید مردم نمیفهمن؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 2. مشفقانه ای کوتاه با رئیس جمهور منتخب

 3. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

 4. تاکید رییسی بر رفع دغدغه خانواده ایثارگران

 5. خوزستان و آسیاب پر آب مدعیان!

 6. حداقل و حداکثر حقوق دریافتی اعضای هیات علمی پس از همسان‌سازی اعلام شد

 7. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 8. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 9. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

 10. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 11. صحبت‌های تند رئیس جمهور آذربایجان به وزیر نیروی کشور خود درباره قطعی برق

 12. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 13. ماجرای پرواز اختصاصی نمایندگان به عتبات چیست؟/ لغو سفر به دنبال اطلاع از اختصاصی بودن

 14. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 15. کارِ کیست؟!

 16. دستگیری ۱۷ وکیل و ۱۳ کارمند متخلف قوه قضائیه در هفته گذشته

 17. در ماه‌های آینده دولت با تورمی رو به رو خواهد شد که هیچگاه درکشور تجربه نشده است!

 18. ماهیت حقیقی طالبانِ کنونی چیست؟

 19. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

 20. تصمیم پسندیده مداح سرشناس/ می‌رویم خوزستان

 21. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

 22. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 23. کاروان‌ جدید تانکرهای آبرسان سپاه به خوزستان رسید

 24. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

 25. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. مشفقانه ای کوتاه با رئیس جمهور منتخب

 2. تاکید رییسی بر رفع دغدغه خانواده ایثارگران

 3. خوزستان و آسیاب پر آب مدعیان!

 4. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 5. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 6. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 7. ماجرای پرواز اختصاصی نمایندگان به عتبات چیست؟/ لغو سفر به دنبال اطلاع از اختصاصی بودن

 8. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 9. کارِ کیست؟!

 10. در ماه‌های آینده دولت با تورمی رو به رو خواهد شد که هیچگاه درکشور تجربه نشده است!

 11. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

 12. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 13. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

 14. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

 15. پیش‌بینی زیباکلام درباره آینده برجام/ توضیحات ربیعی درباره بی‌نتیجه ماندن مذاکرات وین/ روزنامه اصلاح‌طلب: ظریف وزارت خارجه را ویران کرد/ تحلیل عطریانفر درباره آینده سیاسی روحانی

 16. روحانی:مردم بخاطر مشکلات ناشی از خشکسالی و کم آبی هرچقدر ناراحت باشند، حق دارند/ این دولت در زمینه کشاورزی معیارهای خوبی برای عرضه به مردم دارد

 17. توکلی: آقای رئیسی! منتظر رئیس‌جمهور فعلی نباشید و به داد مردم خوزستان برسید

 18. جهانگیری: طعم تلخ مشکلات را چشیده‌ایم /در مقابل فریادهای مردم کاملاً بی‌پاسخ هستیم / این تعهد را می‌دهیم که خسارت مردم پرداخت خواهد شد

 19. نظر مصباحی‌مقدم درباره اولین مشکل دولت رئیسی/ واکنش آیت‌الله جنتی به مشکلات مردم خوزستان/ کارت زرد مجلس به آذری‌جهرمی/ وقتی روحانی به مردم حق می‌دهد ناراحت باشند

 20. مردم خوزستان حقوق حقه خود را دنبال می‌کنند/ ماهیگیری از آب گل‌آلود تجمعات مردمی توسط دشمن

 21. رهبر انقلاب: هیچ گِله‌ای نمی‌شود از مردم داشت

 22. یک سؤال پیرامون حاشیه سفر اختصاصی ۳ نماینده مجلس

 23. حضور جهانگیری در استان خوزستان

 24. معاون اول رئیس جمهور: از زخم زبان‌ها، ذره‌ای ناراحت نمی‌شویم/ آنچه مردم ایران را رنج می‌دهد، تبعیض است

 25. روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شود

آخرین عناوین