ایران، قدرت چهاردهم نظامی جهان

گروه سیاسی الف،   3990529091

طبق گزارش موسسه آمریکایی GFP در حوزه قدرت نظامی، ایران نسبت به رژیم صهیونیستی و کشورهایی همچون پاکستان و عربستان هم بالاتر بوده و هم دست برتر را دارد.

ایران، قدرت چهاردهم نظامی جهان

مهر نوشت: موسسه آمریکایی GFP، به طور سالانه قدرت نظامی کشورهای جهان را در مقایسه با یکدیگر اعلام می‌کند؛ در همین راستا اخیراً این مؤسسه قدرت نظامی ایران را به شکل ذیل توصیف کرده است: «براساس تقسیم‌بندی انجام شده، جمهوری اسلامی ایران در قدرت بازدارندگی نظامی، رتبه هفت قاره پهناور آسیا را دارد، درحالیکه رتبه‌های اول تا سوم در اختیار کشورهایی نظیر روسیه، چین و هند است. همچنین طبق گزارش این مؤسسه، در حوزه قدرت نظامی کشور ایران نسبت به اسرائیل و کشورهایی همچون پاکستان و عربستان هم بالاتر بوده و هم دست برتر را دارد.»

بودجه نظامی ایران، یک سوم کشورهای منطقه غرب آسیا

بررسی‌ها نشان می‌دهد که کشورهای مذکور بیشترین تولیدکننده و خریدار تسلیحات نظامی در منطقه هستند و اساساً قدرت خود را مبتنی بر این نیرو تعریف می‌کنند. برای مثال به گزارش خبرگزاری آناتولی، فقط عربستان در سال ۲۰۱۹، به میزان ۳.۶۷ میلیارد دلار خرید تسلیحات نظامی از ایالات متحده داشته است، درحالیکه در سال ۲۰۱۵ میلادی این رقم ۳.۳۸ میلیارد دلار بود.

علاوه بر این، طبق گزارش معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، بودجه بخش دفاعی کشور پاکستان حدوداً ۱.۳ ترلیون روپیه یا ۱۷۳ میلیارد و ۶۶۷ میلیون‌دلار است.

چندی پیش نیز رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل اعلام کرد که بودجه مصوب دفاعی دولت اسرائیل ۲۹ میلیارد دلار بوده و ۳۸ میلیارد دلار نیز کمک نظامی آمریکایی‌ها به رژیم صهیونیستی است.

طبق لایحه بودجه سال جاری کشورمان، بودجه دفاعی در حدود ۷۰ میلیارد تومان یا ۱۴ میلیارد دلار بوده که تقریباً یک سوم یا حتی کمتر از کل بودجه کشورهای ذکر شده است.

بر اساس سند چشم‌انداز بیست ساله، ایران تا افق ۱۴۰۴ می‌بایست به قدرت اول نظامی در منطقه غرب آسیا تبدیل شود. با توجه به اینکه در حال‌حاضر به اذعان این مؤسسه و همچنین پیشرفت‌های شگفت‌انگیز نظامی کشور، حتی با وجود تحریم‌های ظالمانه ایران در رتبه دوم منطقه غرب آسیا قرار دارد، به نظر می‌رسد حتی زودتر از افق ذکر شده در سند چشم‌انداز به این مهم دست پیدا می‌کند.

ایران، قدرت چهاردهم نظامی جهان

از نگاه GFP در سال ۲۰۲۰ در میان ۱۳۸ کشور، ایران رتبه ۱۴ را به خود اختصاص داده که البته این آمار را بدون در نظر گرفتن، امکانات و تجهیزات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرده است.

در این پایگاه اطلاع‎رسانی و تحلیلی، برای رتبه‌بندی، شاخص‌هایی از قبیل مقدار و میزان تسلیحات، تنوع منابع طبیعی در دسترس، نیروهای نظامی، موقعیت جغرافیایی، ظرفیت تدارکاتی و تسلیحات صنایع نظامی بومی این کشورها در نظر گرفته شده است.

علاوه بر این، این مؤسسه در رتبه‎بندی نهایی خود کشورها را بر اساس هشت شاخص نیروی انسانی، منابع مالی، منابع لجستیکی، منابع طبیعی، جغرافیا، قدرت نیروی هوایی، قدرت نیروی دریایی و نیروی ارتش نیز لحاظ می‌کند.

البته به گزارش این پایگاه اینترنتی، در مواقعی که به اعداد رسمی دسترسی نبوده (مانند برخی اطلاعات کره شمالی)،بخشی از مقادیر ارائه شده را تخمین زده است.

پیشرفت‌های ۷ رتبه‌ای ایران در صنعت دفاعی

بر همین اساس اهم دستاوردهای انقلاب اسلامی در خصوص صنعت دفاعی، در حوزه‌هایی از جمله «ساخت انواع پهپادهای پیشرفته بومی»، «ساخت انواع ناوچه، تانک و بالگرد بومی»، «ساخت انواع موشک (کروز و بالستیک)»، «ساخت سلاح‌های سبک نظامی»، «قرار گرفتن جز ۷ کشور موشکی دنیا»، «قرار گرفتن جز ۲ کشور سازنده اژدرهای حباب‌ساز» و «قرار گرفتن جز ۵ کشور سازنده زیر دریای دنیا» دسته‌بندی می‌شود.

پربحث‌های هفته

 1. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 2. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 3. اگر بایدن پیروز شود ...

 4. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 5. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 6. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 7. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

 8. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 9. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

 10. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

 11. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 12. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 13. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 14. شهادت یک بسیجی در تهران‌پارس به دست اراذل و اوباش

 15. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

 16. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 17. فرماندار آبادان: همه کسانی که در فیلم حاضرند بازداشت شدند

 18.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

 19. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 20. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 21. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

 22. تشکیل پرونده‌ برای مرگ یک جوان در جریان دستگیری توسط مأموران نیروی انتظامی

 23. با مروجان «بی‌بند‌ و ‌باری» با قاطعیت برخورد‌‌ می‌کنیم/ اسیر جوسازی‌‌ نمی‌شویم

 24. علت واجب بودن عفاف و حجاب برای زنان/ حیثیت زن، حریم خداوند است

 25. همتی: انتظار داریم صندوق بین المللی پول تقاضای وام ایران را تصویب کند

آخرین عناوین