تبعیض در اجرای پروتکل‌های کرونایی؟

گروه اجتماعی الف،   3990525111 ۵۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
تبعیض در اجرای پروتکل‌های کرونایی؟

کمتراز یک هفته دیگر به محرم مانده است و ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز دستورالعمل بهداشتی این ایام را ابلاغ کرده است. روز گذشته رییس سازمان تبلیغات اسلامی در این باره ضمن تاکید بر رعایت این دستورالعمل ها از نکته‌ای سخن گفت که شاید به ذهن بسیاری دیگر از شهروندان نیز خطور کرده باشد: تبعیض در اجرای پروتکل‌های کرونایی.

واقعیت این است که علیرغم تاکید و تبعیت جامعه مذهبی در این زمینه به نظر نمی رسد که رعایت این قبیل دستورالعمل های بهداشتی در برخی تجمعات دیگر (گاه ناخواسته) وجود داشته باشد. نکته ای که مسوولیت آن بیش از مردم بر دوش دولت است.  

رییس سازمان تبلیغات اسلامی در این زمینه به سینماها یا حضور نفس به نفس مردم در مترو به خصوص در خطوط خارج شهر اشاره کرده است که مسافران زمان زیادی را در فضای بسته واگن ها به سر می برند. همه ما با این صحنه عجیب در واگن های مترو مواجه بوده ایم که در حالی که صندلی های مترو یک در میان ضربدر خورده تا مانع نشستن بر آنها شوند و از این طریق مثلا فاصله اجتماعی رعایت شود مسافران ِ ایستاده در فاصله ای بسیار کم یا بعضا به هم فشرده بسر می برند ! 

موضوع سفرهای تفریحی به شمال نیز آشکارتر از آن است که کسی بخواهد آن را یادآوری کند.

از نظر عقلانی و با یک نگاه نقادانه جای این پرسش هست که رعایت پروتکل های کرونایی چرا در محیط های مختلف از توجه متناسب و برابر برخوردار نیست. ممکن است گفته شود اشتغال در بازار و اداره را نمی توان تعطیل کرد اما برخی سنت های دینی وعرفی را -که از قضا برخی از آن ها مانند عزاداری به شیوه های متعارف مستحب است نه واجب- می توان محدود یا در صورت لازم حتی تعطیل کرد.

 این استدلال درستی است اما سخن بر سر نقد تصمیمات مدیریتی در این زمینه و اثرگذاری آنهاست نه درستی برگزاری عزاداری به شیوه سال های قبل.

وقتی اهتمام چندانی در فراهم آوردن استانداردهای پیشگیرانه در فضاهای پر تردد مشاهده نمی شود (در راس آن‌ها خودروهای حمل و نقل عمومی و مترو) یا برخی تفریحات نا لازم دیگر تعطیل نمی شود چگونه می توان از اثربخشی تصمیمات ابلاغی ستاد مبارزه با کرونا سخن گفت؟!

یقینا معنای این سخن بی اعتنایی به این تصمیمات و تعطیلی پروتکل ها در اجتماعات دیگر تا بسامان شدن شرایط در  مترو و اتوبوس نیست اما مدیریت عقلانی در این زمینه حکم می کند که تصمیم گیران در تصمیم و اجرا رعایت همه جوانب را بکنند. به خصوص آنکه رعایت یک جانبه این پروتکل ها چه در سطح روابط فردی و چه در سطح اجتماعی اثر لازم را در پیشگیری از سرایت و گسترش کرونا ندارد.

 فرض کنیم بنابر مصالح بهداشتی کلیه اجتماعات عزاداری به صورت مطلق ممنوع اعلام شود و احدی حق نداشته باشد در هیچ شکلی از تجمعات مربوط به این سنت دینی شرکت کند. اثر چنین تصمیمی تا زمانی که اوضاع در حمل و نقل عمومی یا مسافرت‌ها چنان است که همه شاهد هستیم تا چه حد است؟!

 تا زمانی که مردم مجبورند از مترو و اتوبوس به شکل فعلی استفاده کنند یا هیچ محدودیتی در سفرهای بین شهری وجود نداشته باشد سخن گفتن از رعایت پروتکل ها در برخی تجمعات دیگر چندان اثربخش نخواهد بود.

 

 

دیدگاه کاربران

مرتضی@۱۵۶۲۵۷۹۰۱:۲۶:۵۲ ۱۳۹۹/۵/۲۶
خب یعنی چی الان ؟؟ رییس سازمان تبلیغات اسلامی دقیقا چی میخواسته بگه ؟؟
ناشناس۱۵۶۲۸۵۶۱۰:۱۴:۱۳ ۱۳۹۹/۵/۲۶
چرا در کنکور فاصله هر صندلی یک متر است ولی در هئیت گفتند باید سه متر باشد؟!!!
ناشناس۱۵۶۲۸۹۹۱۰:۴۳:۴۶ ۱۳۹۹/۵/۲۶
برای اینکه در هیئت ها سینه زنی و زنجیر زنی می کنند
ناشناس۱۵۶۲۹۰۹۱۰:۴۸:۲۱ ۱۳۹۹/۵/۲۶
هر کس مسئول جان خودش است. هرکس دوست دارد کرونا بگیرد به خودش مربوط است. کرونا از نزدیک شدن انسان ها به یکدیگر منتقل می شود. آنهایی که به هم نزدیک می شوند، به استقبال کرونا می روند. نزدیک شدن می تواند در کوچه و خیابان، مسافرت و مهمانی یا عزاداری باشد. از هم دور بمانید تا کرونا نگیرید.
ناشناس۱۵۶۳۲۳۸۱۴:۰۳:۲۲ ۱۳۹۹/۵/۲۶
آقا شما خودتو ناراحت نکن شما برو 20 سانتی نفر بعدی کسی به شما ایراد نخواهد گرفت
لاله۱۵۶۲۸۷۱۱۰:۲۶:۱۶ ۱۳۹۹/۵/۲۶
شما اگه خیلی ناراحتی بگو فکری به حال مترو و ساحلها و پاساژها هم بکنن
ناشناس۱۵۶۳۰۳۰۱۲:۰۳:۰۲ ۱۳۹۹/۵/۲۶
توی مترو روزی یک تا دو میلیون نفر جابجا میشن . با بالاترین سطح ریسک . اما در اوج شیوع مرحله دوم کورونا ، طرح ترافیک گذاشتن تا احتمال ابتلا چندین برابر بشه .
ناشناس۱۵۶۳۰۵۴۱۲:۱۷:۱۵ ۱۳۹۹/۵/۲۶
باید برای همه جا فکر کنند .
ناشناس۱۵۶۳۳۱۵۱۴:۵۲:۰۹ ۱۳۹۹/۵/۲۶
میخواسته بگه چون اونا رعایت نمیکنن ما هم حق داریم که رعایت نکنیم وگرنه در حق ما تبعیض شده است !!!!!
ناشناس۱۵۶۲۵۸۹۰۱:۵۴:۵۸ ۱۳۹۹/۵/۲۶
يادم مي آيد كه يكي از مسئولين و يا شايد هم از غير مسئولين !! در ايام عيد گفته بود كه : امسال سيزده بدر بي سيزده بدر !! ، شيخ احل گفته : " دلايل قوي بايد و معنوي !! حالا در هر گونه پروتكل كرونايي و توصيه هاي مرتبط با أن بايد : دلايل قوي بايد و معنوي !!! بله ؟!!
ناشناس۱۵۶۳۰۳۷۱۲:۰۶:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۲۶
در جشن هنر شیراز که اسمش رو گذاشتن جشن حافظ ، کلی از این مرفهین بی درد و جماعتی که خوب شعار میدن ، دور هم جمع شدن . اون که ایرادی نداره ؟ توی جاده شمال اونقدر ترافیکه که نمیشه سوزن انداخت ، خطری نداره ؟ لب ساحل قیامت بود تو این عکسای هفته قبل ، کسی اعتراض نمیکنه ؟ تنها جایی که از ماهها قبل همه براش پروتکل صادر میکنن ، حرمها و عزاداری و اینهاست !
ناشناس۱۵۶۲۶۴۳۰۵:۵۹:۰۹ ۱۳۹۹/۵/۲۶
حالا چون وضع مترو اینه عزاداری هم باید برگزار بشه؟
ناشناس۱۵۶۳۰۴۳۱۲:۰۹:۲۳ ۱۳۹۹/۵/۲۶
مترو هزاران هزار نفر رو در معرض خطر قرار میده . ولی توی تکیه های معمولی نهایتا ده بیست نفر جمع میشن . کلا چهار تا هیات بزرگ توی تهران هست که اونهام تعطیله . یعنی یک روز فعالیت مترو به اندازه چند هزار تکیه ، آدمها رو نزدیک هم قرار میده . این وسط اصرار به لغو عزاداری بیشتر یک جور خصومت شخصیه تا یک واقعیت علمی .
ناشناس۱۵۶۳۷۱۹۲۰:۱۰:۳۰ ۱۳۹۹/۵/۲۶
مردم مجبور هستند با مترو برن سر کار وگرنه گرسنه می مونند آیا مجبور هستند حتما عزاداری کنند ؟؟
ناشناس۱۵۶۳۰۵۳۱۲:۱۶:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۲۶
به کوری چشم دشمنان اهل بیت با رعایت موازین بهداشتی برگزار خواهد شد
ناشناس۱۵۶۲۶۷۱۰۷:۳۰:۴۳ ۱۳۹۹/۵/۲۶
مردم برای امرار معاش مجبورند به سر کار بروند و از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند ولی اجبار ی به شرکت در مراسم عزا ندارند.
ناشناس۱۵۶۳۰۵۰۱۲:۱۵:۳۳ ۱۳۹۹/۵/۲۶
مسافرت هم اجباریه ؟ مراسم عروسی هم اجباریه ؟ مهمونی هم اجباریه ؟ بازار و خرید هم اجباریه ؟ پارک و دور دور هم اجباریه ؟ مساله اینه که شما میگین همه چی باشه ، یک چیز نباشه . اونم به خاطر مخالفت خودتون نه مساله کرونا یا هرچی !
ناشناس۱۵۶۳۱۵۸۱۳:۲۰:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۲۶
اگر خیلی نگران کرونا هستن طرح ترافیک رو لغو کنند که باعث شلوغی مترو و اتوبوس و شیوع بیشتر کرونا شده است.
ناشناس۱۵۶۳۷۴۳۲۰:۳۲:۰۲ ۱۳۹۹/۵/۲۶
دو هفته است اجرا نمیشه فقط میخواین مخالفت بنویسبن
سید۱۵۶۲۶۸۳۰۷:۴۵:۳۹ ۱۳۹۹/۵/۲۶
تبعیض را میخولهی بینی یه یر برو شمال بگو ویلا استخر دار میخواهم ببین چه خبر است در یک ویلا چندین خودرو با چندین نفر. آیا کرونا از جای دیگر ورود میکند. بومی های شمال به علت کرونا استخر و دریا که تعطیل شده رو آوردن به اینگونه مکانها بجز معظلات آن مخاطراتش بیشتر است
ناشناس۱۵۶۲۷۳۷۰۸:۳۶:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۲۶
چون جاهای دیگه رعایت نمی شه پس برای یک امر مستحبی هم نباید رعایت بشه ؟ تا کل جامعه رو به کشتن ندید راحت نمی شید؟
ناشناس۱۵۶۲۸۰۲۰۹:۳۴:۱۵ ۱۳۹۹/۵/۲۶
معلومه متن رو نخوندین و کامنت گذاشتین.... جواب این اشکال شما رو تو متن داده....
یه الفی۱۵۶۲۸۴۹۱۰:۰۷:۵۹ ۱۳۹۹/۵/۲۶
برای کسانی که امام حسین را نمی شناسند چنین سخن هایی اشکال ندارد
مسلم۱۵۶۲۷۴۰۰۸:۳۹:۰۲ ۱۳۹۹/۵/۲۶
سیل هموطنان در بازار... سیل هموطنان در پاساژها.. سیل هموطنان در کنار دریا.. ایرادی ندارد!! اما با رعایت سختگیرانۀ دستورالعمل های بهداشتی هم برگزاری مراسم محرم ایراد دارد!! این ایرادها از کجا درمی آید؟ از کجا؟ از همان جا و روزی که پرچم عاشوراء را آتش زدند! آتش زدند ویک نفر چشمان خود را بست و این کار را ستود!
ناشناس۱۵۶۳۰۵۸۱۲:۱۸:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۲۶
آفرین برادر دینی من.اینها آبرو را خورده اند حیا را قی کرده اند.
ناشناس۱۵۶۳۵۴۵۱۷:۱۲:۴۰ ۱۳۹۹/۵/۲۶
شاید اینا به حق الناس اعتقاد ندارند ما که به حق الناس اعتقاد داریم اگر یک درصد فکر کنیم خودمان یا دیگران را مبطلا می کنیم جواب خدارو چی بدیم؟
مسلم۱۵۶۲۷۴۹۰۸:۴۴:۴۴ ۱۳۹۹/۵/۲۶
از شیعه بودن فقط نام ونشانی باماست. اگر سریحیی را برای رضای خاطرفاحشه ای از تن جدا کنند- هیچ اتفاقی نیفتاده است. اما اگر فاحشه ای را به سبب توهین به یحیی سرزنش کنند برای سلامت فاحشه اسپند دود می کنند.اُف
تبریزی۱۵۶۲۸۵۹۱۰:۱۵:۲۴ ۱۳۹۹/۵/۲۶
من راضی ام همه تو مملکتم کافر باشن اما وجدان و انسانیت داشته باشن. مشکل اینجاست که تو این مملکت انسانیت وجود نداره.
ناشناس۱۵۶۲۷۵۳۰۸:۴۷:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۲۶
الان لشکر انبوه روشنفکران وطنی که اولین اصل فکری شان مقابله و مخالفت با هر نوع آموزه و تظاهر مذهبی و دینی ست به صف میشوند و با کامنتهای پرتعداد حمله ور میشن..... آهااااای ...بدوین ...جا نمونید از حمله به مظاهر دینی لشکر روشنفکران وطنی.... اما لطفا قبلش متن رو یه بار دقیق بخونید.... دقت کنید....اصلا نگفته عزاداری ها باید بدون نظارت باشد و مثل قبل برگزار شود....
ناشناس۱۵۶۲۹۷۱۱۱:۲۲:۲۴ ۱۳۹۹/۵/۲۶
خیلی ها اساسا با تبلیغات مذهبی مشکل دارند . نیازی به روشنفکر بودن نیست.
علیاری۱۵۶۲۷۵۵۰۸:۵۰:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۲۶
اینکه هر فردی می خواهد به خودش آسیب برسونه ، مشکلی نیست.مشکل از زمانی شروع میشه که فرد بخواهد به اطرافیان خودش و دیگران آسیب برساند. عزاداری برای امام حسین بسیار خوب و مطلوب است اما شخص اگر بخواهد به دیگران آسیب برساند( به سبب انتقال بیماری به دیگران) آیا این عزاداری مطلوب خواهد بود؟
ناشناس۱۵۶۳۰۵۶۱۲:۱۷:۴۳ ۱۳۹۹/۵/۲۶
اونی که ماسک نمیزنه چی ؟ مهمونی ؟ مراسم ؟ عروسی ؟ عزا ؟ اداره ؟ مترو ؟ اتوبوس ؟ کلا ده نفر توی یک تکیه جمع میشن . بدون سفسطه و قصه ، بگو واقعا مشکل عزاداری محرمه ؟؟؟ کشورهای دیگه هم عزاداری دارن که اینهمه مبتلا دارن ؟
ناشناس۱۵۶۳۲۲۱۱۳:۵۴:۵۵ ۱۳۹۹/۵/۲۶
همه مراسمات عروسی و عزا و شمال و هر چی که شما میگید تعطیل بشود،ما که مخالفتی نداریم و تبلیغ تعطیلی این موارد هم از ابتدا کردیم و ادامه میدهیم.
ناشناس۱۵۶۲۷۵۶۰۸:۵۱:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۲۶
مرگ حق است، با کرونا یا بی کرونا آنانی که مردم را از برپایی شایسته مراسم محرم دور می کنند باید در آن دنیا پاسخگو باشند.
ناشناس۱۵۶۲۸۰۸۰۹:۴۰:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۲۶
مشکل اینجاست که واقعا به آن دنیا و روز جزا علیرغم اینهمه شعار و ادعا اعتقادی هست !!!؟؟؟
ناشناس۱۵۶۳۰۷۳۱۲:۳۳:۵۶ ۱۳۹۹/۵/۲۶
در آن دنیا اصل بر منطق وشعوروعمل به حق است نه احساسات و شعارونمایش . شیعه امام حسین باید زنده بماند تا بتواند از راه او در برابر دشمنان دین دفاع کند نه این که برای سینه زنی کرونا بگیرد وبمیرد و دشمن را به دلیل مرگ شیعیان شاد کند .
ناشناس۱۵۶۳۱۰۱۱۲:۴۸:۳۶ ۱۳۹۹/۵/۲۶
به کی؟ به شما باید پاسخ بدن؟ خداوند به آدم عقل داده. در مقابل انتظار داره از عقلی که داده استفاده کنه
ناشناس۱۵۶۲۷۶۳۰۹:۰۰:۵۸ ۱۳۹۹/۵/۲۶
به نظر قیاس عزاداری با امر تردد که برای کسب و کار لازم و واجب است صحیح نیست. افراد برای امرار معاش ناگزیر از رفت و آمد با وسایل عمومی هستند چون اکثراً از اقشار ضعیف هستند. اما عزاداری مستحب است. درست استدلال کنیم تا بر دلهای صادق و سالم بنشیند.
علی۱۵۶۲۸۰۱۰۹:۳۲:۵۸ ۱۳۹۹/۵/۲۶
1- کسی نگفته عزارداری برگزار نشود منتها تفاوت دیدگاهها درنحوه تجمع این شعایر بزرگ است . پیشنهاد : درتمام دیوارهای خانه ها پرچم سیاه نصب شود وعزارداری از راه دور مثلا بلندگو ی مساجد درهرکو ی وبرزن فعال شود.درواقع به جای مساجد وهیات ها این بارتمام ایران عزاردار خواهد بودوبنابر ضرورت درمکان باز برگزار شود بدون اینکه مشکلی پیش بیاید .بعضی وقتها دنبال کردن عزارداری از صدا وسیما بیشتر ادم راتحت تاثیر قرار می دهد و..... 2- بدنیست همه گیری طاعون درمحرم سال 1310 را ازیادنبرد 2-خلط مبحث درمورد حمل ونقل ومستحبات صورت گرفته است.
حسین۱۵۶۲۸۰۷۰۹:۳۷:۴۴ ۱۳۹۹/۵/۲۶
ماهرچه داریم از امام حسین داریم" راه مستقیم ،هدایت وکشتی نجات" اما مشکل این است که این هویت حسینی راتنها به عزاداری دسته جمعی گره زنده ایم .واقعا اگر عزاداری دسته جمعی برگزار نشود ماد رمقابل کفر والحاد وتکفیری ووهابی چیزی برای گفتن ندریم ؟ حسینی باید بود وبا فساد وتبهکاری مبارزه کرد
ناشناس۱۵۶۲۹۴۹۱۱:۱۰:۴۷ ۱۳۹۹/۵/۲۶
مبارزه با کرونا عزم ملی و همکاری را طلب می‌کند نه مغلطه اگر در مترو بهر دلیلی مشکل هست قرار نیست انرا در مکانها ی دیگر تکرار کنیم و بر مشکلات اضافه کنیم
ناشناس۱۵۶۲۹۵۹۱۱:۱۶:۴۹ ۱۳۹۹/۵/۲۶
یعنی چون اون کارها بده شما هم باید کار بد بکنی؟ سورنا رو از سر گشاد داری میزنی
ناشناس۱۵۶۳۰۱۷۱۱:۵۵:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۲۶
هیت ها زیر نظر دولت هستن و ضروری هم برای اداره کشور نیستن پس کنترل کردنشون راحته برای همین پروتکل ها سخت گیرانه اونجا اجرا میشه اما کار و زندگی مردم ضرورت داره پس پروتکل ها سفت و سخت گرفته نمیشن. ساحل شمال رفتن هم دولت نمیتونه جلوگیری کنه پس اونجا هم پروتکل ها شل گرفته میشن دلیل همه اینها بسیار سادس
ناشناس۱۵۶۳۱۲۹۱۳:۰۷:۰۷ ۱۳۹۹/۵/۲۶
حتما انهایی که برای امرار معاش تلاش میکنند ستودنی است اما بحث روی تبعیض است که اخر هفته تهرانی های محترم مسافرت بروند شمال این اشکالی ندارد اما عزاداری اشکال دارد اگر قرار است جلوگیری کنند بای جلوی تمام کارهای غیر ضروری را بگیرند یک بام دو هوا که نمیشود
ناشناس۱۵۶۳۲۰۱۱۳:۴۱:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۲۶
چه استدلال عجیبی؟! مردم به حضور در بعضی محیطها محبورن و چاره ای نیست حداقل زندگیشون مختل میشه و بعد یه مدت اصل زندگی مردم هم دچار مشکل میشه ولی عزاداری صرفا یه کار مستحبه که میشه توی محیط خونه یا با رعایت در بیرون انجام داد و حتی حذفش هیچ مشکلی بوجود نمیاره! واقعا ادم مات میشه!!
ناشناس۱۵۶۳۷۳۱۲۰:۱۹:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۲۶
الان شمال رفتن و پاساژ گردی دقیقا چه کار واجبی هست که برای جلوگیری از اون تو میدون نمیایید فقط هییت بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۵۶۳۳۳۲۱۴:۵۷:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۲۶
مشکل اینجاست که عده ای از شعائر اسلام و فلسفه قیام امام حسین فقط عزاداری را یاد گرفته اند و بقیه دستورات آن را هر جا به نفعشان باشد انجام میدهند .
ناشناس۱۵۶۳۳۳۷۱۵:۰۲:۰۹ ۱۳۹۹/۵/۲۶
چرا یک جامعه‌ای که ریشه متشرع و متدین داشته اکنون اینقدر با مسایل مذهبی و شرعی مشکل پیدا کرده؟
ناشناس۱۵۶۳۵۴۸۱۷:۱۵:۲۴ ۱۳۹۹/۵/۲۶
با عزاداری در منزل یا اجرای پروتکل های بهداشتی آبروی فرهنگ اسلامی ایرانی خود را تقویت کنیم
امین۱۵۶۳۶۱۸۱۸:۱۳:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۲۶
آدم عادل و دین داری نیستید،
امین۱۵۶۳۶۲۲۱۸:۱۶:۴۰ ۱۳۹۹/۵/۲۶
مصداق آخرالزمان و سلطه فرهنگی یعنی شما عاشق بحث های ضد دین هستید متاسفم حتما اهانت را نشر می دهید

پربحث‌های دیروز

 1. چرا مسکن ارزان نمی شود

 2. واعظی: رئیس جمهور مبتلا به کرونا شود به کشور لطمه وارد می شود / خون مقامات از مردم رنگین‌تر نیست

 3. پومپئو: در ۳ سال گذشته ایران را از ثروتی ۷۰ میلیارد دلاری محروم کرده‌ایم / بسیار عالی خواهد بود اگر ایران به حق موجودیت دولت اسرائیل اذعان کند

 4. پیش بینی مهم درباره کاهش شدید ارزش دلار

 5. سخنگوی وزارت بهداشت: فوتی‌های روزانه کرونا به بیش از ۲۰۰ نفر رسید

 6. پاسخ بخش خصوصی به اتهامات سوء استفاده از کارت بازرگانی/ عشقی: واردات ۷۰۰ پورشه توسط پیرزن به دلیل نقص دولت بود

 7. توضیح رئیس کمیسیون بهداشت مجلس درباره واکسن آنفلوانزا / قصد تخریب مجلس داشتند

 8. ترامپ نمی‌خواهد قطار سازش با اسراییل متوقف شود

 9. نظرات برگزیده مخاطبین الف: در مجلس درها به همان پاشنه سابق می‌چرخد/ درباره حجاب اجباری، واقعیت‌ها را در نظر گرفته‌ایم؟/ مشکل اصلی اقتصاد ما مسئولین ناکارآمد است

 10. ماجرای نامه محرمانه هاشمی به شهردار درباره نامگذاری خیابان شجریان

 11. کدام استانها بیشترین جمعیت اتباع افغانستانی را دارند؟ + نقشه

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 3. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 4. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 5. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 6. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 7. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 8. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 9. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 10. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 11. سرقت وحشیانه ۳ مرد مسلح از یک زن در دزفول

 12. چرا مسکن ارزان نمی شود

 13. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 14. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 15. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

 16. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 17. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 18. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 19. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 20. آدرس روحانی برای فرستادن لعن و نفرین در خصوص مشکلات کشور

 21. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در پی رسیدن به توافقی جدید با ایران هستیم

 22. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 23. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 24. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

 25. رهگیری ناو هواپیمابر «نیمیتز» توسط پهپادهای نیروی دریایی سپاه

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. چرا مسکن ارزان نمی شود

 2. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 3. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

 4. دانشگاه یا آکواریوم ماهی‌های تزئینی؟!

 5. علیزاده‌‌طباطبایی: میترا استاد با اسلحه نجفی کشته نشده است!

 6. واکسن هندی بزنیم یا واکسن روسی؟ هیچکدام؛ فعلا پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنید!

 7. خزان بی رحم کرونا و پروتکل های اختیاری؛ موج سوم در راه است

 8. یک ایده برای جلوگیری از افزایش کرونا؛ راه‌اندازی «گشت ارشاد کرونایی» در اصفهان

 9. کاهش جمعیت در ایران توطئه خطرناکی است

 10. آشنابازی و بازار سیاه دامن واکسن آنفلوآنزا را هم می‌گیرد؟

 11. دل‌نوشته وزیر بهداشت خطاب به سردار سلیمانی

 12. آمار طلاق برای اولین بار کاهش یافت

 13. امکان نمره دادن کاربران به شبکه شاد فراهم می‌شود/ توسعه دایمی پلتفرم شاد/ فقط ۱۰۰ هزار وسیله هوشمند آموزشی در برابر نیاز میلیونی فراهم شد

 14. زالی: پایتخت در وضعیت کاملاً بحرانی قرار دارد/ ۸۰۰ بیمار بستری جدید در تهران/ درخواست دورکاری کارمندان

 15. ماجرای نامه محرمانه هاشمی به شهردار درباره نامگذاری خیابان شجریان

 16. فوت ۱۲ هزار تهرانی به دلیل کرونا

 17. کدام استانها بیشترین جمعیت اتباع افغانستانی را دارند؟ + نقشه

 18. تلاش ایران برای خرید واکسن کرونا از هند

آخرین عناوین