طلاق تاریخی آلمان و آمریکا !

دکتر حسین غریبی*،   3990525097 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
طلاق تاریخی آلمان و آمریکا !

تاریخ نمونه های بسیاری از کشورهایی که در قالب بلوک های استراتژیک به هم پیوسته و با هم متحد شده اند را در خود ثبت کرده است و در کنار آن نیز موارد اندکی از کشورهای متحد سابق که در حال جدا شدن و تبدیل شدن به رقبای سیاسی اند را نیز دارد. پولیتیکو در گزارشی در همین رابطه با عنوان پایان دوره امریکا و آلمان  می نویسد، دوستان و متحدان قدیمی (آلمان و آمریکا) در حال جدا شدن هستند و این صرفا نتیجه رفتارهای شخص ترامپ نمی باشد. 

از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون، روابط میان برلین و واشنگتن هیچگاه به شکنندگی امروزنبوده است. سازوکازهای رسمی و غیر رسمی که از دهه 50 تاکنون از اتحاد فرامنطقه ای حمایت میکرده است، در حال فروپاشی است. بزعم برخی از تحلیل گران اروپایی روابط آلمان و امریکا نه اینکه در حالت وخیمی است بلکه حیات این مناسبات و روابط با دستگاه تنفس زنده است.  سوالی که اینک برای بسیاری از ناظران سیاست بین الملل مطرح است این است که آیا ایالات متحده آمریکا و آلمان در مسیر یک جدایی و  طلاق تاریخی قرار دارند؟  وعلل بروز چنین شرایطی چیست؟

علیرغم پیشینه اتحاد استراتژیک هفتاد ساله میان دو سوی اقیانوس اطلس، روابط دو کشور امریکا و آلمان همواره در هاله ای از تردید و بدبینی بوده است . در یک رویکرد استراتژیک عده ای بر این باروند که کمکهای اقتصادی امریکا در قالب طرح مارشال و شکل گیری جامعه ذغال و فولاد بیشتر از اینکه در پی نجات اروپا باشد ، هدفش مهار و کنترل قدرت نظامی و  جاه طلبی های آلمان بوده است. از این رو توان و قدرت اقتصادی آلمان بعنوان نخستین قدرت صنعتی اروپا و موازنه مثبت تجارتش با امریکا، نگرانی دیرینه امریکائیها را نسبت به این کشور اروپایی احیا کرده است مضافا بر اینکه در شرایط کنونی امریکا تهدید بزرگی چون چین را دارد و المان بخوبی با درک وضعیت و شرایط نظام کنونی بین الملل با نزدیک شدن به چین و روسیه در صدد ایجاد توازن در روابط خود با امریکا می باشد. بنظر جورج فریدمن، سیاست شناس امریکایی واشنگتن از نزدیکی اقتصادی روسیه و آلمان می هراسد باعتقاد وی فن اوری و سرمایه المان همراه با منابع زیر زمینی روسیه می تواند چالش های واقعی برای ایالات متحده باشد و امریکا اماده است در برابر چنین چالشی بایستد.

چندی پیش هایکو ماس وزیر خارجه المان در گفتگویی با خبرگزاری رسمی المان DPA گفت هرکس معتقد است که همه چیز در روابط دو سوی اقیانوس با رفتن ترامپ  به دوره روسای جمهور دمکرات برخواهد گشت ، معلوم است که تغییرات ساختاری در نظام بین الملل را دست کم گرفته است. وی در اظهارات دیگری هشدار داد که سطح و نوع روابط دو کشور هرگز به شکل سابق خود باز نخواهد گشت. اساس و زیربنای چنین بینش و تفکری را موسسه پیو در یک بررسی میدانی بخوبی آشکار می نماید که روابط دو کشور در حالتی تنش زا است و غالب آلمانیها پیرامون اهمیت حضور آمریکایی ها در آلمان علیرغم منافع اقتصادی برای آنها، اهمیت آن برای امنیت ملی کشورشان را ناچیز می دانند. در نظر سنجی دیگری  85 درصد از مردم المان روابط کشورشان با امریکا را بد یا خیلی بد توصیف می کنند و اکثر مردم آلمان خواستار جدایی و فاصله گرفتن از آمریکا هستند.

  منشاء اختلافات دو سوی اتلانتیک

اگرچه جرقه اختلافات میان این دو متحد غربی با روی کار امدن ترامپ و با طرح موضوعات امنیتی و هزینه های دفاعی آغاز شد ولی واقعیت این است که دو طیف جمهوریخواه و دمکرات، در مقابله با چالش های فراآتلانتیک ، اختلافات بنیادینی با یکدیگر ندارند. اگرچه برخی از تحلیل گران و پژوهشگران سیاست بین الملل منشاء این اختلافات را در موضوعاتی چون هزینه های دفاعی، گروه جی هفت ، احداث خط لوله نورد استریم 2، تعرفه های تجاری بر خودروهای المانی، نحوه تعامل آلمان با چین، روسیه و ایران و مورد آخر هم اعلام خروج 9500 نیروی آمریکایی از المان می دانند ولی از لابلای اظهارات مسئولان اروپایی بویژه آلمانیها، اینطور برداشت میشود که ریشه وعلت بروز و اشکار شدن این اختلافات، حکایت از تکوین و شکل گیری تغییراتی در نظام بین الملل دارد  در حقیقت اختلاف اساسی دو سوی اقیانوس، در فهم و ادراک در نظم جدید جهانی است. مفهوم چندجانبه گرایی اروپایی حتی مورد نظر لیبرال های آمریکا هم نیست و آنها با تردید به این چند جانبه گرایی اروپایی می نگرند. 

مرکل پس از جوزف بورل  و ایمانوئل ماکرون ، جدیدترین رهبر اروپایی است که از پایان دوران رهبری آمریکا بر دنیا سخن  می گوید  در نظم چند جانبه گرایی اروپا، قرار است قاره سبز از بازیگری پیرو و منفعل به کنشگری نسبتا مستقل و فعال تبدیل شود بازیگری که مسائل مهم استراتژیک خود نظیر امنیت و موضوعات دفاعی را منوط به تصمیمات و تعیین تکلیف از سوی شریک اتلانیتکی خود ننماید موید این فهم اروپایی از چندجانبه گرایی، اظهارات مرکل در سپتامبر گذشته است که گفت اروپا باید به فکر امنیت خود باشد زیرا آمریکا بطور خود به خودی از آنها حمایت نخواهد کرد، همانطور که در طول جنگ سرد چنین کاری را نکرد.

سخنرانی  مهم و پرحاشیه مرکل بعد از نشست جی 7  بنوعی بیانگر تجدید ساختار قدرت های جهانی بود وی به صراحت گفت اروپا نمی تواند بیش از این بطور کامل به امریکا وانگلیس تکیه کند مسئله برگزیت در انگلستان و انتخاب ترامپ در امریکا، مسائل برای اروپا را تغییر داده است زمان آنکه ما می توانستیم بطور کامل بر دیگران متکی باشیم به سرامده است ما اروپایی ها به واقع باید سرنوشت خود را در دستان خود بگیریم. نیویورک تایمز نیز در تحلیل سخنان اخیر مرکل نوشت: صدر اعظم آلمان حالا از بالا به ترامپ نگاه می کند. دلسردی وی از دیدارها در نشست جی 7 قابل تشخیص است به گونه‌ای که وی آمریکای ترامپ را مانند سابق دیگر شریک قابل اعتمادی برای کشور و قاره خود نمی داند.

در پایان باید گفت که تاکنون آلمان تلاش های فراوانی را باهدف تقویت اتحادیه اروپا بعنوان یک نهاد اروپایی انجام داده است لیکن برخی ازاین تلاش ها بدلایل عدیده ای چندان مقرون به موفقیت نبوده است مسلما مطلوب آمریکا پس از خروج انگلیس از اتحادیه، ممانعت از تقویت نقش آلمان در اتحادیه به معنای خاص و تضعیف نهاد اروپایی به شکل عام می باشد. در مقابل راهبرد آلمان نیز براین اساس تعریف شده است که ضمن حفظ و تقویت الگوی همگرایی اروپا، در پی کاهش میزان وابستگی خود به آمریکا در حوزه های مختلف امنیتی، انرژی وسیاسی  باشد حال باید دید آلمان ها چقدرتوان و اراده لازم برای پرداخت هزینه این مواضع اروپایی خود را دارند.

* پژوهشگر حوزه اروپا

https://carnegieendowment.org/2020/03/25/germany-s-strategic-gray-zone-with-china-pub-81360

https://foreignpolicy.com/2020/02/26/europe-is-thinking-harder-about-divorcing-america-macron-merkel-trump/

https://www.pewresearch.org/fact-tank/2019/11/25/americans-and-germans-remain-far-apart-in-views-of-bilateral-relations-2/  

https://www.theguardian.com/us-news/2020/jun/05/trump-orders-9500-us-troops-to-leave-germany

https://www.pewresearch.org/global/2020/03/09/americans-and-germans-differ-in-their-views-of-each-other-and-the-world/

https://www.spiegel.de/international/germany/inside-the-breakdown-of-ties-between-germany-and-the-u-s-a-1282295.html

https://www.politico.com/magazine/story/2019/09/24/germany-united-states-trump-merkel-228168

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۶۲۸۱۱۰۹:۴۰:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۲۶
اختلاف نظر با ترامپ به معنی طلاق نیست به معنی استقلال سیاستهای آلمان است.
ناشناس۱۵۶۲۹۱۹۱۰:۵۴:۲۳ ۱۳۹۹/۵/۲۶
در روابط کشور های غربی منافع ملی تعیین کننده است این تحلیل ها بی معنی هستند
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 2. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 3. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 4. احمد توکلی: امروز، روز آشتی است/مفسدان چپاولگر باید از آمدن آیت‌الله رئیسی بترسند

 5. دهباشی:‌ اصلاح‌طلبان به آرای باطله هم باختند

 6. همتی به رئیسی تبریک گفت

 7. تبریک قالیباف به مردم ایران

 8. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

 9. درخواست ستاد مردمی قاضی زاده هاشمی از مردم و جوانان

 10. محسن رضایی: حماسه حضور را به منتخب ملت، آیت‌الله رئیسی تبریک می‌گویم

 11. محمود احمدی‌نژاد روسیاه شد

 12. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 13. بوسه پیرزن تبریزی بر دست سرباز حوزه رای‌گیری

 14. خبر مهم برای بازنشستگان/ مجوز جدید برای استفاده از امکانات دستگاه‌ها

 15. آمار اولیه شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری/رئیسی با ۱۷ میلیون رای پیشتاز است

 16. سفیر انگلیس در تهران احضار شد

 17. پیروز بزرگ انتخابات ملت ایران است

 18. جهانگیری: حضور مردم در انتخابات نشانه احساس مسوولیت سیاسی به آینده است

 19. مهرعلیزاده پیروزی آیت‌الله رییسی را تبریک گفت

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 4. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 7. درباره یک تصمیم

 8. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 9. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 10. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 11. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 12. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 13. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 14. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 15. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 16. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 17. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 18. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 19. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 20. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 21. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 22. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 23. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

 24. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

 25. اعاده حیثیت روزنامه اصلاح‌طلب از قالیباف/ توضیحات حدادعادل درباره حضور دختر سردار سلیمانی در لیست اصولگرایان/ چرا میرسلیم از هیئت نظارت بر انتخابات شوراها استعفا داد؟

ابر آروان

آخرین عناوین