حق وحقوق قانونی بازنشستگان مشاغل سخت وزیان آور را بدهید!

فرهادخادمی،   3990525077 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
 حق وحقوق قانونی بازنشستگان مشاغل سخت وزیان آور را بدهید!

از روزهای گذشته اولین حقوق "متناسب سازی" شده برمبنای سابقه وسنوات پرداخت حق بیمه بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی به مرحله اجرادرآمده است ؛کاری قانونی که می بایست درپایان برنامه پنجم کشوراجرایی وعملیاتی می شد، امابدلایل مختلف به تعویق افتاد تامرداد1399.

این روزها که خبرهای مربوط به همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری ولشکری منتشر می شود، آه ازنهاد بازنشستگان تامین اجتماعی بلند می شود که این تبعیض آشکار و ناروا باکدام منطق عقلی ،قانونی وشرعی سازگاری دارد که دولت وسازمان برنامه عملا به به این تبعیض دامن می زنند؟ 


طی چند روز گذشته که اولین حقوق متناسب سازی شده بازنشستگان بحساب آنها واریزشد بخش زیادی از این بازنشستگان دریافتند که ظلم وجفایی فاحش درسایه عدم توجه به قانون، ازسوی سازمان تامین اجتماعی برآن ها روا شده است! 
افرادی که طی سال های گذشته براساس "قانون مشاغل سخت وزیان آور" بازنشسته شدند ،دیدند که مفاد قانون مذکوردرمحاسبه وپرداخت حقوق آن ها رعایت نشده است.


ازنظر قانون برنامه توسعه پنجم وششم کشور، بایستی بازنشستگان تاسقف 90درصد حقوق شاغلان همطراز خودرا دریافت نمایند.اما همانطور که دربالا گفتیم دولت این مهم رابرای برای بازنشستگان کشوری ولشکری درحال اجرایی کردن است ، اما اقدامی برای تعمیم این طرح به بازنشستگان تامین اجتماعی نکرده است!


بااجرای قانون متناسب سازی دربخش های حداقل بگیر تامین اجتماعی بهبودهایی هرچندناکافی رخ داده است، اما مهمترازهمه این است که چون سنوات پرداخت حق بیمه بازنشستگان مبنای محاسبه اصلی پرداخت مردادماه قرارگرفته است،متاسفانه ضریب 1/5درصدی سنوات بازنشستگان مشاغل سخت وزیان آور نادیده گرفته شده است وتمامی این افرادبنوعی دچارضرر و زیان شده اند!


دکترسالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی باید پاسخ دهند چرا درمحاسبات حقوق بازنشستگان سخت وزیان آور، مفادقانونی که حکم به بازنشسته نمودن کارگران دارای مشاغل سخت وزیان آور داده است مدنظرقرارنگرفته است؟
در مفاد قانون بازنشستگی مشاغل سخت وزیان آور، تاکید شده است تمام حقوق ومزایای قانونی این افراد باید بامحاسبه سنوات ارفاقی پرداخت شود ،اما شاهد زیرپاگذاشتن این قانون ازسوی سازمان تامین اجتماعی هستیم .


خوشبختانه قانون مذکور چنان ازشفافیت لازم برخورداراست که هیچگونه تفسیر و تعبیر شخصی ویاسازمانی ازآن نمی شود انجام داد،ولی متاسفانه نادیده گرفتن این مفادقانونی ضرر و زیان های فراوانی را نصیب بازنشستگان مشاغل سخت وزیان آورنموده است.

نکته مهم دیگر این است که این بازنشستگان قبل ازبازنشسته شدن 8 درصد حق بیمه سنواتی را به سازمان پرداخت نموده اندوازاین جهت هم به سازمان تامین اجتماعی مدیون نیستند.

 سازمان تامین اجتماعی باید پاسخ دهد ؟درحالیکه طبق رای دیوان عدالت اداری سنوات بازنشستگان باید با ضریب 1/5 محاسبه شود چرا رعایت عدالت و قانون نشده است ؟ هرچندممکن است گفته شود که یکبار با ارفاقات قانونی به بازنشستگان مشاغل سخت وزیان آور لطف شده است ،اما این توجیهات دربرابر قانون ومفاد آن الکن است ونمی شود به بهانه های واهی ازانجام قانون خودداری نمود؟!
 
 
 
 
 
B

دیدگاه کاربران

بازنشستگان۱۵۶۱۵۴۶۱۲:۴۱:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۲۵
باور کنید در حق بقیه بازنشستگان تامین اجتماعی هم ظلم شده فقط برای حقوقهای بالا این متناسب سازی تا حدودی خوب بوده وگرنه بقیه بازنشستگان بین 200تا 400اضافه شده اخه با این حقوق کم چطور زندگی کنیم حق بازنشسته تامین اجتماعی در مورد حداقل حقوق 2800 وبعد همسان سازی ضایع شده .
ناشناس۱۵۶۱۵۴۷۱۲:۴۱:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۲۵
۵ ماهه که بازنشسته شدم اما بعلت مشکل سیستمی و اختلاف بین شعبه ۱۸ و ۲۲ هنوز حقوق بازنشستگی من برقرار نشده و با مراجعه به شعبه ۲۲،هفته هاست که مرا دست به سر میکنند.به کی و کجا باید مراجعه کنم؟
ناشناس۱۵۶۱۷۳۳۱۴:۴۱:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۲۵
با سلام چرا اجرای قانون همسان یازی از مرداد ماه طبق دستورالعمل اجرایی اعلام شده در حالی که باید از فروردین امسال اعمال می شد تکلیف پنج ماه تفاوت چه می شود
ناشناس۱۵۶۱۷۶۴۱۵:۰۴:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۲۵
هر قانونی در بالا تصویب شود تا اجرا شود 180درجه تعغیر میکند
ناشناس۱۵۶۱۸۲۷۱۵:۳۹:۳۴ ۱۳۹۹/۵/۲۵
حق بن وحق مسکن 4 ماه از بازنشستگان تامین اجتماعی رو نمی خوان بدن از مرداد حساب کردن .طبق قانون افزایش حق بن ومسکن از فروردین حساب میشه .5 ماه همه رو گذاشتن سر کار بعد یه مبلغ کمی به حقوقها اضافه کردن هرچی توی رادیو وتلویزیون ورسانه ها گفتن همش دروغ بود.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

  2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

  3. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

  4. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

  5. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

  6. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

  7. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

  8. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

  9. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

  10. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

  11. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

  12. گرانی خودرو تا کجا!؟

  13. انقلابی‌گری و دنا پلاس

  14. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

  15. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

  16. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

  17. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

  18. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

  19. آتش‌سوزی گسترده در شهر لبنیات میهن

  20. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

  21. بهترین تک تیرانداز دنیا با ۳۰۰۰ شلیک موفق

  22. واکنش سخنگوی هیات رئیسه مجلس به تحویل خودروی دناپلاس: برخی نمایندگان خودروی مناسبی برای سرکشی ندارند

  23. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

  24. دانشگاه یا آکواریوم ماهی‌های تزئینی؟!

  25. داروی جدید کرونا در داروخانه‌های کشور

  ابر آروان

  آخرین عناوین