نکاتی جالب درباره دمای بدن انسان

گروه سلامت الف،   3990525017

پژوهشگران با استفاده از تصویربرداری گرمایی دریافتند که اضطراب ناشی از دروغ‌گفتن موجب کاهش دمای بینی و افزایش دمای قسمت‌های اطراف پیشانی می‌شود.

نکاتی جالب درباره دمای بدن انسان

به گزارش ایسنا، «دمای بدن شما می‌تواند اطلاعات بسیاری را درباره وضعیت سلامت‌تان آشکار کند. دمای بدن یکی از چهار علائم حیاتی کلیدی است که باید به آن توجه شود.

یک عفونت می‌تواند موجب تب شود اما دمای بدن شما می‌تواند با توجه به سن، جنسیت و حتی زمانی که در حال دروغ گفتن هستید نیز دچار نوسان شود.

دمای عادی بدن چه میزان در نظر گرفته می‌شود؟

به گفته کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، میانگین دمای عادی بدن به طور کلی ۹۸.۶ درجه فارنهایت (۳۷ درجه سلسیوس) در نظر گرفته می‌شود. اما دمای عادی بدن می‌تواند در محدوده ۹۷ تا ۹۹ درجه فارنهایت (۳۶.۱ تا ۳۷.۲ درجه سلسیوس) باشد و آن چه برای شما عادی در نظر گرفته می‌شود ممکن است اندکی بالاتر یا پایین‌تر از میانگین دمای بدن باشد.

بدن همواره دمای خود را در واکنش به شرایط محیطی تنظیم می‌کند. به عنوان مثال زمانی که ورزش می‌کنید دمای بدن شما افزایش می‌یابد و اگر دمای بدن خود را با یک دماسنج کنترل کنید، احتمالا متوجه خواهید شد که اواخر بعد از ظهر و شب بالاتر از زمانی است که صبح از خواب بیدار می‌شوید.

نوزادان و کودکان نوپا دارای دمای بدن بالاتر نسبت به کودکان بزرگ‌تر و بزرگسالان هستند زیرا ناحیه سطحی بدن آنها نسبت به وزنشان بزرگ‌تر است و سوخت و ساز بدنشان فعال‌تر است. نوزادان تازه متولد شده به طور معمول دارای میانگین دمای بدن ۹۹.۵ درجه فارنهایت (۳۷.۵ درجه سلسیوس) هستند.

تب چیست؟

تب به افزایش موقتی دمای بدن گفته می‌شود و اغلب به‌واسطه بیماری شکل می‌گیرد. درجه حرارت مقعدی، گوش یا سرخرگ تمپورال (پیشانی) ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سلسیوس) یا بیشتر به طور کلی تب را نشان می‌دهد. تب به طور معمول طی چند روز فروکش می‌کند. اگر تب دارید ممکن است علائم زیر را نیز تجربه کنید:

- لرز

- تعریق

- سردرد

- دردهای عضلانی

- بی اشتهایی

- تحریک‌پذیری

- کم‌آبی بدن

- ضعف عمومی

برای بزرگسالان دمای بدن ۱۰۳ درجه فارنهایت (۳۹.۴ درجه سلسیوس) یا بیشتر می‌تواند دلیلی برای نگرانی باشد و باید به پزشک مراجعه کرد. همچنین اگر همراه با تب با علائم دیگر مانند سردرد شدید، راش پوستی غیر عادی، حساسیت غیر عادی به نور روشن، سفتی گردن و درد هنگام خم کردن سر رو به جلو، سردرگمی ذهنی، استفراغ مداوم، دشواری در تنفس یا سینه درد، شکم درد یا درد هنگام دفع ادرار و تشنج مواجه هستید باید به پزشک مراجعه کنید.

برای نوزادان و کودکان نوپا دمای بدن که اندکی بالاتر از حد معمول است می‌تواند نشانه‌ای از عفونتی جدی باشد. اگر فرزند شما کمتر از سه ماه سن دارد و دمای مقعدی وی ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سلسیوس) یا بیشتر است، بین سه تا شش ماه سن دارد و دمای مقعدی وی تا ۱۰۲ درجه فارنهایت (۳۸.۸ درجه سلسیوس) می‌رسد و بی‌حال، تحریک‌پذیر یا ناراحت به نظر می‌رسد یا بیش از ۱۰۲ درجه فارنهایت تب دارد، یا بین شش تا ۲۴ ماه سن دارد و دمای مقعدی وی بیش از ۱۰۲ درجه فارنهایت بوده و بیش از یک روز ادامه داشته است باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر فرزند شما دو ساله یا بزرگ‌تر است، در صورت تداوم تب برای سه روز یا اگر بی‌حال به نظر رسیده و واکنش درستی نشان نمی‌دهد باید به پزشک مراجعه کنید.

کودکان جوان در بازه سنی شش ماه تا پنج سال ممکن است تشنج ناشی از تب داشته باشند که به طور معمول شامل از دست دادن هوشیاری و لرزش اندام‌ها در دو سمت بدن می‌شود. اگر تشنج برای بیش از پنج دقیقه ادامه داشته باشد باید با اورژانس تماس گرفته یا کودک را در کوتاه‌ترین زمان ممکن پس از رفع تشنج به بیمارستان انتقال دهید تا دلیل این شرایط مشخص شود.

تب می‌تواند به شما در مبارزه با یک عفونت کمک کند

تب شرایط خوشایندی را ایجاد نمی‌کند اما می‌تواند مفید باشد. داروهای بدون نسخه مختلف از جمله استامینوفن یا ایبوپروفن می‌توانند به کاهش تب کمک کنند اما گاهی اوقات بهتر است تب درمان نشود زیرا به نظر می‌رسد نقش مهمی در کمک به مبارزه با عفونت‌ها ارائه می‌کند. با این وجود، اگر پزشک به یک عفونت باکتریایی مانند سینه‌پهلو یا گلودرد میکروبی مشکوک باشد، ممکن است یک آنتی‌بیوتیک را برای شما تجویز کند.

در مورد کروناویروس دمای بدن چه میزان باید باشد؟

تب یکی از علائم بیماری کووید-۱۹ است که به‌واسطه ویروس SARS-CoV-۲ ایجاد می‌شود. دمای پایین بدن از علائم این بیماری نیست.

اگر فکر می‌کنید ممکن است در معرض کروناویروس جدید قرار گرفته باشید، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا توصیه می‌کند که دمای بدن خود را دو بار در روز بررسی کنید تا مشخص شود تب دارید یا خیر. این مرکز دمای ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سلسیوس) یا بیشتر را به عنوان تب در نظر گرفته است. اگر کودکی کوچک‌تر از چهار سال دارید از یک دماسنج گوشی برای بررسی دمای بدن وی استفاده کنید یا می‌توانید دماسنج را زیر بغل وی قرار دهید. اگر دمای زیر بغل کودک ۹۹.۴ درجه فارنهایت (۳۷.۴ درجه سلسیوس) یا بیشتر باشد، وی تب دارد.

افراد مسن از دمای بدن پایین‌تری برخوردار هستند

اگر دمای بدن شما حتی در روزهای گرم تابستان همواره پایین است، این می‌تواند با سن شما در ارتباط باشد. مطالعات نشان داده‌اند که با افزایش سن، میانگین دمای بدن ما اندکی کاهش می‌یابد. طی مطالعه‌ای که در نشریه Journal of Clinical Nursing منتشر شد، دمای بدن ساکنان ۱۳۳ خانه سالمندان اندازه‌گیری شد و پژوهشگران دریافتند که دمای بدن افرادی که در بازه سنی ۶۵ تا ۷۴ سال قرار داشتند پایین‌تر از میانگین دمای عادی بدن بود. افراد در بازه سنی ۷۵ تا ۸۴ سال حتی دمای بدن پایین‌تری داشتند و پایین‌ترین میزان دمای بدن بین افرادی بود که بیش از ۸۵ سال سن داشتند و برخی از آنها در شرایط عادی دارای دمای بدن ۹۳.۵ درجه فارنهایت (۳۴.۱ درجه سلسیوس) بودند. آگاهی از این نکته اهمیت دارد زیرا افراد مسن ممکن است تب را در دماهای پایین‌تر از افراد جوان‌تر تجربه کنند.

مردان و زنان دارای دماهای بدن متفاوت هستند

در مطالعه‌ای که در نشریه Lancet منتشر شد، پژوهشگران در دانشگاه یوتا در سالت‌لیک‌سیتی دریافتند که دمای بخش مرکزی بدن زنان به طور میانگین ۰.۴ درجه بیشتر از مردان (۹۷.۸ در برابر ۹۷.۴ درجه فارنهایت یا ۳۶.۵ در برابر ۳۶.۳ درجه سلسیوس) است. اما دستان زنان ۲.۸ درجه فارنهایت سردتر از دستان مردان - ۸۷.۲ در برابر ۹۰ درجه فارنهایت یا ۳۰.۶ در برابر ۳۲.۲ درجه سلسیوس - بود.

یک کلاه همواره نمی‌تواند به حفظ گرمای بدن کمک کند

زمانی که موضوع از دست دادن گرمای بدن مطرح است، مطالعات نشان داده‌اند که نکته خاصی درباره سر انسان وجود ندارد. هر بخشی از بدن که پوشیده نشده باشد، گرما از دست می‌دهد و دمای بخش مرکزی بدن را کاهش می‌دهد.

دروغ گفتن می‌تواند موجب تغییر دمای بدن شود

طی مطالعه‌ای که توسط پژوهشگران دانشگاه گرانادا در اسپانیا انجام و در آوریل ۲۰۱۸ در نشریه Journal of Investigative Psychology and Offender Profiling منتشر شد، پژوهشگران با استفاده از تصویربرداری گرمایی دریافتند که اضطراب ناشی از دروغ‌گفتن موجب کاهش دمای بینی و افزایش دمای قسمت‌های اطراف پیشانی می‌شود.

فلفل قرمز می‌تواند دمای بخش مرکزی بدن را افزایش دهد

آیا غذاهای تند را دوست دارید؟ این نوع غذاها ممکن است دمای بدن و سوخت و ساز شما را افزایش دهند. طی مطالعه‌ای که در نشریه Physiology and Behavior منتشر شد به غذای شرکت‌کنندگان حدود یک گرم فلفل قرمز اضافه شد. پژوهشگران دریافتند که دمای بخش مرکزی بدن آنها افزایش داشته اما دمای پوست پایین‌تر بود. پژوهشگران این نظریه را مطرح کردند که افزایش تولید گرما همراه با کاهش اشتها یک مزیت بالقوه برای افرادی که در تلاش برای مدیریت وزن خود هستند؛ به‌ویژه آنها که به طور معمول غذاهای تند مصرف نمی‌کنند، محسوب می‌شود.

یک قلب سرد می تواند از مغز شما محافظت کند

هیپوترمی درمانی نوعی روش درمان است که گاهی اوقات برای افرادی که دچار ایست قلبی می‌شوند به کار گرفته می‌شود. زمانی که قلب دوباره تپیدن را آغاز می‌کند، کادر درمان از دستگاه‌های خنک‌کننده برای کاهش دمای بدن به حدود ۸۹ تا ۹۳ درجه فارنهایت (۳۱.۶ تا ۳۳.۸ درجه سلسیوس) استفاده می‌کنند. کاهش دمای بدن پس از تجربه ایست قلبی می‌تواند آسیب به مغز را کاهش داده و احتمال بهبودی فرد را افزایش خواهد داد.

دمای بدن می‌تواند به تعیین زمان مرگ کمک کند

پس از مرگ، بدن دیگر گرما تولید نکرده و به آرامی سرد می‌شود. این روند به نام الگور مورتیس یا سردی مرگ شناخته می‌شود. پزشکی قانونی پس از کشف جسد از سردی مرگ به‌ عنوان ابزاری برای تخمین زمان مرگ استفاده می‌کند اما عوامل مختلفی می‌توانند بر دمای بدن تاثیرگذار باشند. از این رو بررسی دمای بدن تکنیک دقیق و قابل اعتمادی محسوب نمی‌شود.»

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

  2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

  3. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

  4. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

  5. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

  6. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

  7. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

  8. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

  9. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

  10. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

  11. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

  12. گرانی خودرو تا کجا!؟

  13. انقلابی‌گری و دنا پلاس

  14. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

  15. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

  16. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

  17. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

  18. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

  19. آتش‌سوزی گسترده در شهر لبنیات میهن

  20. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

  21. بهترین تک تیرانداز دنیا با ۳۰۰۰ شلیک موفق

  22. واکنش سخنگوی هیات رئیسه مجلس به تحویل خودروی دناپلاس: برخی نمایندگان خودروی مناسبی برای سرکشی ندارند

  23. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

  24. دانشگاه یا آکواریوم ماهی‌های تزئینی؟!

  25. داروی جدید کرونا در داروخانه‌های کشور

  ابر آروان

  آخرین عناوین