ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

گروه اجتماعی الف،   3990522036 ۶۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

ثبت اولین واکسن کرونا در جهان، موجی از امید و البته بیم را به راه انداخته است. از یک سو عده ای با امیدواری و شعف از پایان چندین ماه ترس و اضطراب بیماری سخن می گویند، اما عده ای دیگر، ثبت زودهنگام این واکسن در روسیه را نوعی جنگ تبلیغاتی می دانند که تزریقش ممکن است عوارضی به همزاه داشته باشد.

ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

به گزارش الف، روز گذشته کشور روسیه با اعلام ثبت اولین واکسن کرونا، جهان را با شگفتی مواجه کرد. برخی کارشناسان نظام سلامت می گویند ثبت زودهنگام این واکسن دقیقا به این معنی است که روسیه عمدا چند مرحله مهم از آزمایش های انسانی این واکسن را نادیده گرفته است، اما روسیه چنین ادعاهایی را رد کرده است. حتی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده که دختر خودش نیز این واکسن را تزریق کرده است.

هنوز اطلاعات و جزئیات چندانی از واکسن روسی کرونا در دسترس نیست، اما همین اطلاعات محدود نشان می دهد که این واکسن حاوی دو آمپول با دو سر آبی و قرمز است که یکی از آن‌ها برای مرحله اول و دیگری برای ایمنی تکمیلی در نظر گرفته شده است. این واکسن محتوی ویروس کووید ۱۹ نیست و طبق ادعای روسیه، ایمنی طولانی مدتی در برابر کرونا ایجاد می کند. این واکسن در یک موسسه تحقیقاتی در مسکو به اسم مرکز «گامالی» ساخته شده است.

برنامه واکسیناسیون سراسری در روسیه قرار است حدود یک ماه و نیم دیگر آغاز شود. این واکسن کرونا قرار است به شکل رایگان در اختیار مردم روسیه قرار بگیرد. کادر درمان و سالمندان، به عنوان اولین گروه هایی اعلام شده اند که این واکسن را دریافت می کنند.

واکنش های جهانی به ثبت اولین واکسن کرونا

سازمان جهانی بهداشت، واکسن روسی کرونا را تایید نکرده و اعلام کرده است که این واکسن،  کارآزمایی بالینی گسترده را طی نکرده است. سازمان جهانی بهداشت، نادیده گرفتن مقررات و ضوابط در تولید واکسن کرونا در روسیه را مطرح کرده است. این سازمان جهانی از روسیه درخواست کرده است که دستورالعمل‌های بین‌المللی برای تولید واكسن کرونا را رعایت کند.

آمریکا به عنوان رقیب دیرینه روسیه نیز نسبت به واکسن روسی کرونا، واکنش نشان داده و آن را نوعی جنگ تبلیغاتی خطرناک توصیف کرده است. الکس ایزار، وزیر بهداشت آمریکا نیز با کنایه به واکسن روسی کرونا، تاکید کرده است: «هدف ما این نیست که در ثبت واکسن، اول بشویم، بلکه موضوع، دستیابی به واکسنی است که برای مردم آمریکا و مردم جهان، ایمن و موثر باشد.» 

مقامات آمریکا، آلمان، انگلیس و چندین کشور اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده اند که هرگز از واکسن روسی کرونا استفاده نخواهند کرد، زیرا ممکن است عوارض خطرناکی به دنبال داشته باشد. مقامات آلمانی به صراحت گفته اند که فقط واکسن تولید اتحادیه اروپا در این اتحادیه تزریق خواهد شد.

موضع محققان ایرانی درباره واکسن روسی کرونا

اگرچه ایران و روسیه، روابط دیپلماتیک مطلوبی با یکدیگر دارند و به عنوان کشورهای دوست شناخته می شوند، اما وزارت بهداشت ایران هم نسبت به کارایی واکسن روسی کرونا با احتیاط برخورد کرده است.

دکتر کیانوش جهانپور، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت با اشاره به ساخت واکسن کرونا در روسیه گفته است: «مجوز مصرف انسانی واکسن آزمایشی کرونا قبل از اینکه مراحل مطالعات بالینی به درستی پایان یابد، در حکم جعبه پاندورا است و بالقوه خطرناک. هنوز هیچکدام از واکسن های کرونا این مراحل آزمایشی مهم را طی نکرده اند. باید مراقبت کرد که این مسابقه، صرفا مسابقه ای در مسیر اطمینان، سلامت و ایمنی افزونتر باشد و لاغیر.»

دکتر مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا نیز درباره واکسن روسی کرونا می گوید: «محصولاتی که روسیه به عنوان واکسن کرونا تولید کرده، هنوز مورد تایید مراجع بین‌المللی قرار نگرفته است. قبول موفقیت یک واکسن مشروط به این است که یکی از سه مرکز معتبر جهان آن را تایید کند. سازمان جهانی بهداشت، سازمان غذا و داروی آمریکا یا اتحادیه اروپا باید واکسن ساخت روسیه را تایید کنند که تا به حال این اتفاق نیفتاده است.»

محرز تاکید می کند: «آنطور که من پیش‌بینی می‌کنم و تحقیقات جهانی نشان می‌دهد، هیچ واکسن ایمنی تا اواخر سال ۲۰۲۰ به بازار نمی‌آید. از طرف دیگر، امکان ندارد ایران از واکسن ساخت روسیه استفاده کند، چراکه ایمن‌بودنش اثبات نشده است. حتی برای تهیه واکسن آنفلوآنزا هم تا تایید سازمان جهانی بهداشت را نداشتیم، آن را به کشور وارد نکردیم. به نظر من کشورهای دیگری هستند که در تولید واکسن کرونا از روسیه بسیار جلوتر هستند و هنوز در مراحل آزمایش به سر می‌برند»

همچنین ناصر ریاحی، فعال صنعت دارو و عضو اتاق بازرگانی تهران نیز تصریح می کند: «روسیه جزو کشورهایی است که در این حوزه رفتار خاص خود را دارد. برای مثال مواد بیولوژیک واکسن خود را برای تست و آزمایش در اختیار مراجع بین‌المللی قرار نمی‌دهد و از این رو هیچ نهادی در خارج از روسیه نمی‌تواند کیفیت و میزان اثرگذاری واکسن این کشور را تضمین کند. کارشناسان ایرانی نیز استفاده از واکسن روسیه را توصیه نمی‌کنند و از این رو فعلا برنامه‌ای برای وارد کردن واکسن روسی کرونا به ایران وجود ندارد.»

 با این حال محمدعلی قیامی، داروساز و پژوهشگر حوزه سلامت در گفتگو با الف از زاویه دیگری به بحث واکسن روسی کرونا نگاه می کند و یادآور می شود: «الان مساله این نیست که آیا واکسن روسی کرونا موثر است یا خیر، اتفاقا شاید هم واقعا خیلی موثر باشد. الان مساله اصلی این است که تا چه حد می توان به این واکسن روسی اعتماد کرد، آن هم در حالی که روسیه، اطلاعات علمی دقیقی درباره این واکسن ارائه نمی دهد. وقتی یک واکسن که نه مراحل آزمایش بالینی گسترده را طی کرده و نه مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است، در سطح عمومی عرضه می شود، آن وقت جبران عوارض احتمالی آن واکسن ممکن است از خود عوارض کرونا، بیشتر باشد.»

او خاطرنشان می کند: «آزمایش نهایی واکسن چندین ماه طول می کشد، اما کل فرآیند آزمایش واکسن کرونا در روسیه حدود دو ماه بوده است. همچنین طبق قواعد علمی، در فرآیند ساخت واکسن باید سختگیرانه ترین استانداردهای علمی اعمال شود، اما باتوجه به ثبت زودهنگام واکسن کرونا به نظر می رسد که در روسیه، استانداردهای سختگیرانه ای اعمال نشده است. بنابراین در این شرایط معتقدم همچنان زدن ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی، امنیت بسیار بالاتری دارد.»

هم اکنون بیش از 140 مرکز تحقیقاتی در جهان در حال ساخت واکسن کرونا هستند که با توجه به تلاش محققان داخلی باید منتظر ماند و دید که در نهایت کدام واکسن داخلی یا خارجی کرونا در کشور ما مورد استفاده  قرار می گیرد.

 

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۵۷۹۶۴۱۰:۱۱:۲۴ ۱۳۹۹/۵/۲۲
روس ها چه چیز به درد بخوری دارند که این باشه..حالا کی دیده دختر پوتین واکسن زده..
ناشناس۱۵۵۸۰۸۸۱۱:۳۰:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۲۲
روس ها تا کنون هیچ توانمندی در علم پزشکی نداشتن و ندارن. حالا معلوم نیست چی کردن تو آمپول و ادعای واکسن می کنن
ناشناس۱۵۵۸۳۱۹۱۴:۰۱:۴۰ ۱۳۹۹/۵/۲۲
روس ها 31 برنده نوبل داشتند که از این میان فقط 3 تاش صلح بوده و بقیه علمی بودند، همچنین 9 تا از برندگان جایزه فیلدز هم روس هستند
ناشناس۱۵۵۸۷۳۸۱۹:۴۵:۰۲ ۱۳۹۹/۵/۲۲
آیا میتونی یکی از محصولات پزشکی و یا دارویی روسی مورد استفاده در جهان رو نام ببری؟ محض اطلاعاتون تمام داروهای سرطان و داروهای سطح بالا آمریکایی هستن پس چطور شده که الان روسیه یهو واکسن ساخته و امریکا نتونسته هنوز؟
چکمه۱۵۵۸۵۳۰۱۶:۲۲:۳۴ ۱۳۹۹/۵/۲۲
قدیم فقط تولید کننده های زهر می دانستند پادزهر آن چیست. حالا وقتی می شنویم که روسیه پروسه دوازده ماه را در دوماه به پایان رسانده و از دادن نقشه ژنتیک پادزهر خود اکیدا خودداری میکند از سه حال خارج نیست. یا تولید و انتشار ویروس هم باید به اسم روسیه زد یا اینکه خبر جعلی است و یا در بهترین شرایط ریسکی است. چون خیلی واکسنها هست که بر روی هزاران نفر جواب مثبت می دهد. حالا اگر روی یکی و دو درصد هم آثار جانبی وخیم داشت آنقدر مهم نیست. فدای سر .. پوتین دوستان!
ناشناس۱۵۵۸۰۹۲۱۱:۳۱:۳۷ ۱۳۹۹/۵/۲۲
کرونا نشان داد که امریکا و کشورهای غربی مدعی پیشرفت و تکنولوژی چقدر عقب افتاده اند.
ناشناس۱۵۵۸۴۸۱۱۵:۵۳:۲۳ ۱۳۹۹/۵/۲۲
احتمال اینکه ویروس کار خود روسها باشه هست حالا هم وجهه جهانی برای ساخت واکسن پیدا میکند
ناشناس۱۵۵۸۴۹۳۱۶:۰۲:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۲۲
خداوند عسل را مایه شفا قرار داده و پیامبر اسلام محمد امین ص سیاهدانه را دوای هر بیماری به جز مرگ دانسته اند از محققان درخواست میشود در این زمینه بررسی علمی بفرمایند و از هر کدام از این دو و یا ترکیب این دو ماده برای بهبود بیماران کرونایی استفاده و نتایج حاصله را رسانه ایی بفرمایند
ناشناس۱۵۵۸۱۱۱۱۱:۳۹:۴۰ ۱۳۹۹/۵/۲۲
همین تا قبل از این هیچ چیزی ارز روسیه نمی شندیم در صنعت دارو یهویی واکسن ساخت آن هم واکسنی که تا قبل از آن وجود خارجی نداشت شاید با هک کردن سیستم های پزشکی کشورهای دیگر فکر کردن زود تر به دارو می رسند!
تبریزی۱۵۵۸۱۲۸۱۱:۵۱:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۲۲
آهنگاشون خیلی به درد بخوره. من این سه ماه رو نشستم زبان روسی یاد گرفتم. WOW عجب آهنگ هایی دارن. خدای تکنو هستن.
ناشناس۱۵۵۸۵۲۹۱۶:۲۲:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۲۲
از انجا که ساخت واکسن پروتکل زمانی و پاس کردن تست های مربوط به خودش را دارد لذا روس ها یا خودشان سازنده این ویروس به عنوان یک سلاح بوده اند و یا اینکه توسط جاسوسان خود از چند سال قبل نسبت به این ویروس شناخت داشته اند و الان از آن به عنوان یک سمبل قدرت علمی استفاده میکنند
ناشناس۱۵۵۸۲۳۶۱۳:۰۲:۲۰ ۱۳۹۹/۵/۲۲
اول اینکه لطفا مطالعه کنید. الان بنظر میرسه سیستمی دارن که براساس سیگنال های مغزی میتونه آسیب و بیماری های گذشته تا حال را نشون بده. دوم اینکه اونها بنظر میرسه ابتدا روی مردم خودشون دارن اعمال میکنن. این همه جو دادن نداره. تاثیرش عملا مشخص میتونه بشه. سوم اینکه این سازمان بهداشت جهانی خودش زیر سواله.
ناشناس۱۵۵۸۳۲۲۱۴:۰۲:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۲۲
بمب های اتمی روسیه و موشک های ضدهواییشون برترین در دنیا هستند
ناشناس۱۵۵۸۴۷۸۱۵:۵۱:۰۱ ۱۳۹۹/۵/۲۲
پس برای نابودی تا حالا طرح موفق داشتن نه برای سلامتی . قطعا این واکسن هم به اندازه بمب اتمشون نابودی میاره
ناشناس۱۵۵۸۷۴۱۱۹:۴۷:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۲۲
عوضش یه سواری خوب نمیتونن تولید کنن
ناشناس۱۵۵۸۹۱۹۲۳:۳۵:۵۵ ۱۳۹۹/۵/۲۲
تزار بمبا رو روسها در زمان شوروی ساختن(بزرگترین و مخرب ترین بمب تاریخ) به این دلیل که نمی توانستند دقت موشک و بمب امریکایی رو داشته باشند با این فرض که این بترکه دقیق نیست ولی حتما هدف رو نابود می کنه درباره ش خواستین بخونین
ناشناس۱۵۵۸۴۱۸۱۵:۱۴:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۲۲
به شما توصیه میکنم چند ساعتی را به مطالعه درباره تاریخچه ابداعات علمی روسها بپردازید، مطمئن باشید نظرتان عوض خواهد شد. البته من خودم نسبت به ایمن بودن این واکسن آگاه نیستم و باید منتظر ماههای آینده بمانیم. ولی لطفاً روسها را دست کم نگیرید.
ناشناس۱۵۵۸۴۱۹۱۵:۱۴:۵۹ ۱۳۹۹/۵/۲۲
ایرانی جماعت همه چیز را یا سیاسی میبینه یا سیاه وسفید . روسیه اولین کشور فضایی و در موشکی و جنگنده چیزی کمتر از غرب نداره ولی در تکنولوژی های دیگر پایین تره .نباید همه چیز یک کشور را زیر سوال برد
ناشناس۱۵۵۸۷۶۷۲۰:۲۷:۳۸ ۱۳۹۹/۵/۲۲
تاکنون 20 کشور برای دریافت واکسن کرونا از روسیه تقاضا دادند.
الف ر۱۵۵۸۸۵۶۲۲:۱۲:۰۴ ۱۳۹۹/۵/۲۲
حداقل خودرو ایژ آنرا دیدیم آدم عاقل از یک سوراخ ..
ناشناس۱۵۵۹۵۸۱۱۵:۵۳:۳۹ ۱۳۹۹/۵/۲۳
اگر ایستگاههای فضایی روسیه نبود(میر) فضانوردهای آمریکایی بایستی با طناب در فضا سرگردان باشند!!!
تبریزی۱۵۵۷۹۶۷۱۰:۱۲:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۲۲
بچه بعد از دیدن سریال واکینگ دِد: بابا بابا من یه واکسن روسی می خوام! می خوام به زامبی تبدیل بشم! بابا: عژیژم شَبر کن آمریکاییش که اومد خودم یه دونه برات می خرم بلکه آدم شدی.
ناشناس۱۵۵۷۹۷۰۱۰:۱۳:۵۳ ۱۳۹۹/۵/۲۲
واکسن روسی رو باید به روحانی تزریق کرد
ناشناس۱۵۵۸۲۷۳۱۳:۲۹:۵۳ ۱۳۹۹/۵/۲۲
بزار جمعه صبح بشه
ناشناس۱۵۵۷۹۷۱۱۰:۱۴:۵۹ ۱۳۹۹/۵/۲۲
اگر واکسن کرونای آمریکایی به دستم رسید که تزریق میکنم اگر نه که بذار کرونا بگیرم و بمیرم .
ناشناس۱۵۵۸۰۸۹۱۱:۳۰:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۲۲
واکسن ساخت امریکا و اروپا قابل اعتماد نیست زیرا احتمال تکرار قضیه خون های آلوده به ویروس ایدز وجود دارد.
ناشناس۱۵۵۸۲۱۰۱۲:۴۳:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۲۲
خدا کنه واکسن آمریکایی رو به ما هم بدن
ناشناس۱۵۵۸۷۴۳۱۹:۴۸:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۲۲
تمام داروهای سرطانی ها از آمریکا داره میاد
ناشناس۱۵۵۸۳۲۷۱۴:۰۳:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۲۲
بمیر، خلایق هر چه لایق
ناشناس۱۵۵۹۵۸۴۱۵:۵۵:۱۵ ۱۳۹۹/۵/۲۳
در آلبانی مگر توزیع می شود؟ راستی مریم رجوی برای این چیزها پول خرج می کند؟!
ناشناس۱۵۵۷۹۷۳۱۰:۱۵:۳۲ ۱۳۹۹/۵/۲۲
پوتین چرا خودش تزریق نکرده ؟!
ناشناس۱۵۵۸۰۴۶۱۱:۰۶:۱۱ ۱۳۹۹/۵/۲۲
عمرا خودش تزریق کنه
ناشناس۱۵۵۸۰۴۷۱۱:۰۶:۳۸ ۱۳۹۹/۵/۲۲
مگه عقلش رو از دست داده ؟
ناشناس۱۵۵۸۰۵۸۱۱:۱۳:۴۰ ۱۳۹۹/۵/۲۲
مگه از جونش سیر شده ؟ خودش میدونه چه خبره
ناشناس۱۵۵۸۳۳۰۱۴:۰۴:۵۲ ۱۳۹۹/۵/۲۲
اگرم توی جمع تزریق میکرد پادوهای امریکایی میگفتند اب مقطره، اگر سازمان بهداشت جهانی هم تایید میکرد میگفتند پول داده، ترامپم تایید کنه میگند با کارت ایران بازی کرده ...
محمد۱۵۵۷۹۷۸۱۰:۲۲:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۲۲
روسیه کشور قابل اعتمادی نیست و جای جای تاریخ ما به این موضوع اشاره شده است هر چند در این اواخر شاید به دلیل برخی سیاست ها پرداخت به موضوع غیر قابل اعتماد بودن روسیه کم رنگ شده است ولی در اصل ماجرا تغییری ایجاد نمی کند و همچنان خیلی نمی شود به روسیه اعتماد نمود آنهم در موردی مانند واکسن و آن هم در بیماری مهمی مانند کوئید 19 .امیدوارم محققان کشور خودمان موفق به ساخت واکسن بشوند یا از کشوری قابل اعتماد این واکسن را تهیه نمایند تا مردم از این درد و رنج راحت شوند.
ناشناس۱۵۵۷۹۹۲۱۰:۳۴:۳۹ ۱۳۹۹/۵/۲۲
واکسن شون مثل سلاحاشون.....
ناشناس۱۵۵۸۳۲۵۱۴:۰۳:۲۷ ۱۳۹۹/۵/۲۲
سلاحاشون مگه چشونه؟ اتفاقا از بهترین سازنده های سلاح هستند
ناشناس۱۵۵۹۵۸۶۱۵:۵۷:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۲۳
پهپاد های آمریکایی را که پایین کشیدیم
ناشناس۱۵۵۷۹۹۷۱۰:۳۸:۲۴ ۱۳۹۹/۵/۲۲
کشف واکسن و ادعای ثبت اولین کاشف واکسن حیله گری روسی هست
ناشناس۱۵۵۸۰۰۶۱۰:۴۴:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۲۲
هر موقع پوتین واکسن روسی رو به خودش فرو کرد بنده مطمئن میشم به واکسن کرونای روسی
ناشناس۱۵۵۸۰۱۳۱۰:۴۸:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۲۲
ارجهیت استفاده باید در قم و مشهد باشد
علی۱۵۵۸۴۰۶۱۵:۰۶:۴۶ ۱۳۹۹/۵/۲۲
شما فعلا برو خواندن و نوشتن یاد بگیر؛ بقیه کارها رو بگذار برا اهلش ارجهیت!!؟؟؟
ناشناس۱۵۵۸۰۲۸۱۰:۵۸:۰۴ ۱۳۹۹/۵/۲۲
واکسن کروناشون هم مثل اس سیصدشونه !؟
ناشناس۱۵۵۸۰۳۲۱۰:۵۹:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۲۲
این واکسن رو بزنی ، قانقاریا روی شاخشه
ناشناس۱۵۵۸۰۳۵۱۱:۰۱:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۲۲
بنده آهک و بهشت زهرا را به واکسن کرونای چینی و روسی و ایرانی ترجیح میدهم با کمال میل .
ناشناس۱۵۵۸۰۷۹۱۱:۲۶:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۲۲
چرا عکس واکسن زدن دختر خانم پوتین رو منتشر نکردن پس بشنو و باور نکن فعلا همان ماسک و فاصله اجتماعی بدون هیچگونه کمک دولتی از جیب خودمون
ناشناس۱۵۵۸۰۸۴۱۱:۲۹:۰۶ ۱۳۹۹/۵/۲۲
اگه راست من چرا نمیدن دکترهای بهداشت جهانی چک کنن؟
علی۱۵۵۸۰۹۵۱۱:۳۲:۲۸ ۱۳۹۹/۵/۲۲
این واکسن مصرف تبلیغاتی داخلی داره برای پوتین
ناشناس۱۵۵۸۱۰۸۱۱:۳۸:۲۲ ۱۳۹۹/۵/۲۲
--- ريسكه !! ... واقعاً ريسكه !! ... نميدانم چرا .... -- چي ريسكه آغلام ؟ --- باور كن ريسكه !؟ ... صد در صد ريسكه ... واكسن روسي را مي گم ... نميدانم چرا حالا كه واكسن كروناي روسي اومده زياد خوشحال نيستم !! ... نه كه خوشحال نيستم ... هستم ... اما نميدانم چرا دلم زياد راضي نميشه ... قلبم صد در صد تصديق نميكنه !!حالا خدا كريمه !! نفوس بد نمي زنم ... خيره انشاء الله !! ... اما اين واكسن ... ريسك ... عرض كردم حالا خدا كريمه !!
ناشناس۱۵۵۸۳۹۱۱۴:۵۱:۲۸ ۱۳۹۹/۵/۲۲
خودت به پزشک نشون بده از نظر روانی .. قبل کرونا گرفتن نمیری
ناشناس۱۵۵۸۹۲۴۲۳:۳۹:۰۳ ۱۳۹۹/۵/۲۲
.. واکسن طول تست داره وقتی این زمان برای عوارض و حتی تست انسانی حیوانی کافی نداره مشخصه که حرف مفته چون عوارضش هنوز مشخص نشده!
ناشناس۱۵۵۸۱۲۲۱۱:۴۶:۳۴ ۱۳۹۹/۵/۲۲
متاسفانه سلامت بشر دستاویز بازیهای سیاسی شده امیدوارم علیرغم تعجیل در کار روس‌ها این واکسن خوب عمل کند و باعث رنج بیشتر مردم نشود
ناشناس۱۵۵۸۱۴۵۱۲:۰۴:۰۱ ۱۳۹۹/۵/۲۲
حالا روسيه از ساخت واكسن كرونا خبر ميده اما مسئولين بهداشت خودمان بيشتر با ياس و نا اميدي از آماده شدن اين واكسن در چند ماه آينده در جهان !!!
حسین۱۵۵۸۱۹۵۱۲:۳۶:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۲۲
. باعث افتخار کشورهای دوست واقماری است. امیدوارم با پیش خرید واکسن و تزریق اجباری به آحاد جامعه بتوانیم کمکی به متخصصین و دانشمندان پراستعداد و زحمت کش روسی هم بکنیم.
ناشناس۱۵۵۸۲۰۱۱۲:۳۹:۰۲ ۱۳۹۹/۵/۲۲
جناب ناشناس شما یی که توی همه زمینه ها پیشرفته ای میشه واکسن کرونا را تولید کنی و به اونها بدی و باد توی غبغب بندازی؟
ناشناس۱۵۵۸۲۶۴۱۳:۲۳:۵۹ ۱۳۹۹/۵/۲۲
الان مثلا اگه آمریکا یا اروپا واکسن بسازه قابل اعتماد هست؟؟؟نه الان هیچکدوم قابل اعتماد نیستند تا مردم خودشون واکسیناسیون بشوند،روسیه حالا نیومده واکسن رو به ایران بده که شما میگید من استفاده نمیکنم،همونطور که پوتین گفته اول مردم خودشو واکسیناسیون میکنه بعد صادر میکنه به بقیه کشورهای جهان
ناشناس۱۵۵۸۳۵۴۱۴:۲۴:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۲۲
واقعا جناب پوتین جان انسانها را فدای بازیهای سیاسی خودش کرده است .
ناشناس۱۵۵۸۳۷۳۱۴:۳۷:۵۲ ۱۳۹۹/۵/۲۲
اون دوستمون که میگن سلاحهای روسی خوب هستن یه جستجو در مورد جنگ ادلب و لیبی و بلایی که پهپادهای ترکیه بر سر پدافند خفن روسی آوردن بکنی بد نیست. حالا این که ترکیه بود ببین جلوی غربی ها چی میشه. تازه این سلاحهاشون بود که خیلی ادعاشو داشتن. در مورد دیگر ساخته هاشون که بماند. من که نمیزنم. شما دوست داری بزن. ولی شک دارم شما هم بزنی.
ناشناس۱۵۵۸۶۵۱۱۸:۰۸:۳۷ ۱۳۹۹/۵/۲۲
درمورد خوب بودن سلاح های روسی هیچ بحثی نیست شماهم به شدت کم سواد هستی و شدیدا تحت تاثیر تبلیغات منوتویی،سلاح های روسی بارها جوابشون رو پس دادند،اینو نمیدونستی ولی بدون که موشک های ضدهوایی روسی تابحال هواپیماهایی مثل اف ۱۵،اف۱۶،اف۱۸ ای ۱۰ و از همه مهم تر اف ۱۱۷ ضد رادار و یو ۲ رو ساقط کردند،حتی توی جنگ خلیج فارس با موشک دوش پرتاب روسی ایگلا،اف ۱۵ انداختند،این از موشک هاشون،بمب تزارم برو بخون ببین چی بوده،اون لیبی هم که کاملا بی ربطه،جنگ نامتقارن بحثش کاملا مجزاست،اگر به پهپاد باشه که سلاح های امریکایی کلا تفاله هستند(که واضحه چنین نیست) که حوثی های پابرهنه آرامکو رو منفجر کردند و صادرات نفت عربستان برای چند روزی متوقف شد
ناشناس۱۵۵۸۹۲۵۲۳:۴۱:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۲۲
اون دوستمون وقتی سرچ می کرد تزار بمبا رو هم یه سرچ کنه بفهمه روسها چون بمبها و موشکهاشون دقت موشکها و بمبهای امریکایی رو نداشت اونو ساختن که حتی به هدف نخورد قدرت تخریب داشته باشه بالاخره یکاری بکنه
ناشناس۱۵۵۸۴۱۶۱۵:۱۰:۲۱ ۱۳۹۹/۵/۲۲
دنبال پولِ از جهان سومي ها ، قرارداد ببنده تا كي تحويل بده اگر خوب نبود كه صداشون بجايي نمي رسه مثل نيروگاه بوشهر كه براي ما ساختن فقط پول ازمون گرفتن!
ناشناس۱۵۵۸۴۵۵۱۵:۳۸:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۲۲
بدهید نوکرهای روسیه و چین بزنند. ما اگر امریکا و اروپا درست کرد می زنیم وگرنه می ریم بهشت زهرا
Mahdi۱۵۵۸۷۵۷۲۰:۱۵:۴۴ ۱۳۹۹/۵/۲۲
https://www.nature.com/articles/d41586-020-02386-2 این مقاله در مجله نیچر معتبر ترین مجله علمی دنیا در مورد خطرات احتمالی این واکسن منتشر شده. خلاصش اینه که علت سرعت بالای روسیه تو ساختش جامعه آماری بسیار اندک در مرحله تست واکسن بوده و اگر خطری یا مشکلی باشه با جامعه آماری به این کوچکی ممکنه مشخص نشه. در سایت های بسیار معتبر پزشکی از جمله FDA موارد زیادی از موفق آمیز بودن اولیه یک واکسن و شکستش وقتی روی جامعه آماری بالا تست شده به علت خطرات احتمالیش میتونید ببینید مثلا این لینک: https://www.fda.gov/media/102332/download
دکتر۱۵۵۸۸۴۵۲۲:۰۰:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۲۲
شما منتظر ازمایش بالینی گسترده هستین خب تا دوماه دیگه اکثر مردم روسیه این واکسن را می زنن در سطح گسترده و‌شما نتیجش و‌ هم می بینین و اگه میزان مرگ‌و‌میر و کشته ها در روسیه در عرض چند ماه پایین بیاید خب مسلما دیگه نمیشه منتظر تایید نظام پزشکی امریکا و یا بهداشت جهانی موند پس برنامه ریزی کنین که اگه جواب تست گسترده هم خوب بود بتونین وارد کنین. با رد یکسره و ایجاد تردید و‌بهانه جویی چیزی حل نمیشه
ناشناس۱۵۵۹۰۴۵۰۴:۳۱:۵۹ ۱۳۹۹/۵/۲۳
گل بگیرن سازمان بهداشت جهانی رو که هرچی میکشیم از اونه. من که به هیچ پزشک ایرانی اعتماد ندارم.
ناشناس۱۵۵۹۰۴۷۰۴:۴۰:۲۰ ۱۳۹۹/۵/۲۳
بعضیا جوری .. حرف میزنن که آدم فکر میکنه عمرشون رو خریدن. بعضی ها هم جوری نظر تخصصی میدن که انگار جایزه نوبل دارن. متخصص های به اصطلاح ایرانی ..
ناشناس۱۵۵۹۳۲۰۱۱:۳۹:۳۳ ۱۳۹۹/۵/۲۳
احتمالا پوتین قبلا تزریق کرده و واکسن هم قبل از انتشار کرونا تولید شده
ایرانی ام به کوری چشم نوکران بیگانگان۱۵۵۹۵۸۸۱۶:۰۰:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۲۳
به یادداشتهای برخی خوانندگان این مقاله که نگاه می کنم کوچکترین تردیدی در غیر ایرانی بودن آنها ندارم چون اگر ایرانی بودند به وطن خود احترام می گذاشتند.اف به شما بی وطنان.اف

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 2. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 3. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 4. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 5. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 6. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

 7. پیروز جدال اخیر برجامی بین آمریکا و ایران

 8. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 9. وزیر نفت: برای صدمین بار افزایش قیمت گازوئیل را تکذیب می‌کنم

 10. جزییات تازه از اقدام ایران برای پیش‌خرید واکسن کرونا/ روایت رفیق ۴۰ ساله از قاسم سلیمانی/ دلایل عجیب زیباکلام برای حمایت از بایدن/ احتمال حضور نزدیکان روحانی در انتخابات وجود دارد

 11. تحقیر محمدرضا پهلوی در زمان جنگ جهانی دوم

 12. باید ابرقدرت شویم ؛ امپراتوری مستضعفین

 13. زندگی زیر سایه آسمان‌خراش‌های ریاض

 14. ترامپ: برجام توافقی احمقانه بود/ ۸ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم اما به جایی نرسیدیم

 15. ارزش یک میلیارد تومان در بازار مسکن چقدر است؟

 16. ماجرای مستند "کودتای خزنده" بی‌بی‌سی‌ فارسی

 17. آشنابازی و بازار سیاه دامن واکسن آنفلوآنزا را هم می‌گیرد؟

 18. ماجرای حاشیه‌ساز «دناپلاس»/ نمایندگان درباره تحویل خودرو به بهارستان‌نشینان چه نظراتی دارند؟

 19. ۷ راهکار برای زندگی در شرایط گرانی و کرونا

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 3. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 4. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 5. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 7. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 8. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 9. گرانی خودرو تا کجا!؟

 10. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 11. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 12. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 13. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 14. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 15. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 16. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 17. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

 18. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 19. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 20. داروی جدید کرونا در داروخانه‌های کشور

 21. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 22. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 23. مطالبه از مجلس انقلابی...

 24. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

 25. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

ابر آروان

آخرین عناوین