روایت آسوشیتدپرس از رویای «ماکرون بناپارت» در لبنان

حمیدرضا بابائی، گروه جهان الف،   3990520047 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

 خبرگزاری آسوشیتد پرس در تحلیلی با اشاره به اعلام آمادگی اخیر امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه برای بازگشت فرانسه به لبنان نوشت رئیس جمهور فرانسه فراموش کرده است که لبنان دیگر در قیومیت فرانسه نیست. 

روایت آسوشیتدپرس از رویای «ماکرون بناپارت» در لبنان

به گزارش الف این تحلیل در وب سایت شبکه تلویزیونی فرانسه-24 نیز منتشر شده است: 

<<  تقریبا به نظر می رسید امانوئل ماکرون فراموش کرده بود که لبنان دیگر تحت قیومیت فرانسه نیست. رئیس جمهور فرانسه که از بیروتِ ویران شده از انفجار بازدید می کرد، جمعیت نگران را آسوده خاطر کرد و قول داد این شهر را بازسازی خواهد کرد. ماکرون  همچنین مدعی شد انفجارهای بیروت قلب فرانسه را شکافته است. وی گفت  فرانسه هرگز اجازه نخواهد داد لبنان رها شود. قلوب مردم فرانسه همواره برای بیروت می تپد.

منتقدین این تلاش ها را به عنوان اقدامی در چارچوب سیاست استعمار نوین محکوم کرده و می گویند این رهبر اروپایی به دنبال آن است تا در منطقه ای آشوب زده در خاورمیانه، قدرت خود را احیاء و توجهات را از مشکلات روبه فزون داخلی منحرف کند. یکی از کاربران فضای مجازی، وی را "ماکرون بناپارت"، امپراتور ناپلئونِ قرن 21 نامید.

ولی طرفداران ماکرون، از جمله ساکنان ناامیدِ بیروت که او را "تنها امید ما" می نامند، از رئیس جمهور فرانسه به خاطر بازدید از مناطق ویران شده که مقامات لبنانی وحشت می کنند در آنجا قدم بزنند، قدردانی کردند. آنها همچنین از تلاش ماکرون برای آن که مقامات لبنانی، فساد و سوء مدیریت را عامل انفجار مرگبار سه شنبه نامیده بود، تمجید می کنند. 

فرانسه خود را برای میزبانی کنفرانسی بین المللی، به منظور جمع آوری کمک های جهانی به لبنان در روز یکشنبه آماده می کند و این دیدار اصلی ترین چالش پاریس را در این خصوص آشکار کرده است: فرانسه بدون مداخله در امور داخلی یک کشور بحران زده که با آن روابط عمیق اقتصادی دارد، چگونه می تواند به آن کمک کند؟

"جک لانگ" وزیر سابق دولت فرانسه که هم اکنون مدیر موسسه جهان عرب در پاریس است، می گوید : ما در لبه پرتگاه قدم می زنیم. ما باید به مردم لبنان کمک، از آنها حمایت و لبنانی ها را تشویق کنیم؛ ولی در عین حال نباید چنین ذهنیتی ایجاد کنیم که می خواهیم سلطه ای جدید اعمال کنیم، چرا  که چنین چیزی بسیار احمقانه است. ما باید برای کمک به مردم لبنان، به دنبال راه حل های هوشمندانه جدید باشیم.

روابط فرانسه با لبنان به دستکم قرن شانزدهم برمی گردد، یعنی زمانی که رژیم سلطنتی فرانسه با حکمرانان عثمانی مذاکره  کرد تا از مسیحیان حفاظت و نفوذ آنها را در منطقه تضمین کند. تا سال های نفوذ فرانسه در 192-1940،  لبنان شبکه ای از مدارس فرانسوی و نیز فرانسه زبان داشت که تا همین لحظه نیز حیات خود را حفظ کرده اند. و در همین حال روابط فرانسه با میانجیگیران قدرت در لبنان نیز گرم بود، افرادی که برخی شان متهم هستند به تشدید بحران سیاسی و اقتصادی لبنان.

چند روز پیش یک عریضه عجیب در فضای مجازی منتشر شد که خواستار آن بود تا فرانسه موقتا اعمال نفوذ خود را در لبنان احیاء کند. در این یادداشت ادعا شده بود که رهبران لبنان " ناتوانی کامل خود را برای اداره کشور و تامین امنیت آن" ثابت کرده اند.

از این اقدام عمدتا به عنوان یک نظر مضحک یاد می شود – حتی خودِ ماکرون چهارشنبه به ساکنانِ بیروت گفته بود " به خودتان بستگی دارد سرنوشت خودتان را تعیین کنید."   اما 60 هزار نفر این عریضه را امضا کرده اند، از جمله اعضای جامعه مهاجران لبنان که حدود 250 هزار نفر هستند، و همچنین لبنانی هایی هستند که میگویند این اقدام راهی برای بیان بی اعتنایی به طبقه  سیاسی کشور و ابراز ناامیدی از آنها است.  

بسیاری از لبنانی ها علاوه بر آن که سفر ماکرون را نمایشی از ضرورت حمایت بین المللی از لبنان می دانند، معتقدند این دیدار راهی برای تضمین کمک های مالی برای کشوری است که در ورطه بدهی است.

رئیس جمهور لبنان همچنین توانست طبقه سیاسی جدا از هم لبنان را – گرچه موقتا –گردهم آورد. در صحنه ای کم نظیر، رهبران فرقه های سیاسی لبنان که برخی هنوز از زمان جنگ های داخلی سال 1975تا 1990 دشمن خونین هم هستند، در سفارت فرانسه در  بیروت کنار هم بودند و با یکدیگر خوش  و بِش می کردند و بعد از دیدار با  ماکرون نیز هر یک در مکان  مشخص قرار داشتند.

اما از  نظر بسیاری، این دیدار اقدامی برای فخرفروشی بود. برخی از تهیه آن عریضه آنلاین و همچنین کسانی انتقاد کردند که با خوشحالی می  گفتند "فرانسه مادری غم خوار است."

"سامر فرانجیه" یک نویسنده، می گوید ماکرون سیاستمداران را مانند "کودکان دبستانی" گردهم آورد و به دلیل آن که به وظایفشان عمل نکردند، با آنها با خشونت صحبت کرد.

 مخالفت های شدید آشکارتری علیه اعمال نفوذ فرانسه وجود داشته است. هم زمان با دیدار ماکرون از محله هایی که انفجار در آنها صورت گرفته بود، وزیر بهداشت لبنان که تحت حمایت حزب الله است، از بیمارستان های صحرایی اعطا شده از ایران و روسیه، بازی گران اصلی منطقه، دیدن کرد.  

"لئا" دانشجوری رشته مهندسی در بیروت که از بیم عواقب سیاسی خواست نامش فاش نشود، گفت " من کسانی را که خواهان این قیومیت هستند، درک می کنم. آنها هیچ امیدی ندارند." 
وی با ابراز مخالفت شدید با افرادی که ماکرون را " منجی" لبنان می نامند، افزود " این مساله خطر تعمیق اختلافات را در لبنان درپی دارد، زیرا مسیحیان مارونی و مسلمانان تحصیل کرده در فرانسه از ماکرون استقبال کردند در حالی که مابقی، از وی روی گرداندند. او مشکلاتش را با کشور خود و مردمش حل نکرده، چگونه ما را نصیحت می کند؟" 

در پاریس، مخالفان سیاسی داخلی ماکرون از چپ های تندرو تا راست گراهای افراطی نسبت به سیاست های استعمارگرایانه نوین و همچنین تلاش برای گرفتن امتیازات سیاسی از لبنان به ازای کمک به آن کشور، به  ماکرون هشدار داده اند. 

"ژولیه بایو" رهبر حزب سبزها در توئیتی اعلام کرد  ابراز همدردی با لبنان باید بدون قید و شرط باشد.

ماکرون هر چند خود با نظریه احیاء قیومیت فرانسه مخالفت کرده است:  " نمی توانید از من بخواهید که رهبرانتان را تغییر دهم. ممکن نیست. هیچ راه حل فرانسوی وجود ندارد."  اما مشتاقانه یادآوری کرد که درنظر دارد به لبنان بازگردد تا تاکیدی بر آن باشد که اصلاحات وعده داده شده در اول سپتامبر اعمال می شود، یعنی یکصدمین سالگرد اعلام  لبنان بزرگ و آغاز حکومت فرانسه! >>

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۵۴۸۵۱۱۰:۱۵:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۲۰
همین که ماکرون در این شرایط کرونایی که تمام رهبران دنیا از مسافرت کردن اکراه دارند، به لبنان سفر کرده و بانی انجام کنفرانسی بین المللی برای بازسازی بیروت شده است، بسیار ارزشمند است.
ناشناس۱۵۵۵۳۰۷۱۴:۵۱:۵۴ ۱۳۹۹/۵/۲۰
وطنی ها میرن میشه تبلیغ اونجا میشه ارزشمند
ناشناس۱۵۵۵۳۷۷۱۵:۳۰:۰۹ ۱۳۹۹/۵/۲۰
او مشکلاتش را با کشور خود و مردمش حل نکرده، چگونه ما را نصیحت می کند? جمله طلایی قرن...
ناشناس۱۵۵۴۸۵۳۱۰:۱۵:۵۶ ۱۳۹۹/۵/۲۰
ماکرون در عالم سیاستمداران دنیا یک جنتل من واقعی است.
ناشناس۱۵۵۵۰۳۷۱۲:۰۰:۵۲ ۱۳۹۹/۵/۲۰
قبل از اینکه جنتلمن باشه ، آدمه و قایم نشده توی کرونا
ناشناس۱۵۵۵۰۴۳۱۲:۰۴:۰۹ ۱۳۹۹/۵/۲۰
ناپلئون باید لُنگ بندازه جلوی مکرون
ناشناس۱۵۵۵۱۶۰۱۳:۱۸:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۲۰
بلند بگو تا دیگران هم باورشان شود همین ماکرون به اصطلاح جنتلمن شما مسئول سرکوب جلیقه زردهای فرانسه و کور شدن عده زیادی از مردم فرانسه است جنایاتش در لیبی و سوریه بماند
ناشناس۱۵۵۵۳۷۸۱۵:۳۱:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
مثل ترودو نخست وزیر کانادا... درسته چند میلیارد دلار میگن از خیریه ها بلند کرده ولی طوری نیس مهم اینه که جنتلمون هس...
ناشناس۱۵۵۴۸۵۷۱۰:۱۶:۵۳ ۱۳۹۹/۵/۲۰
حتی حسن نصر الله هم از سفر ماکرون به لبنان استقبال کرد.
ناشناس۱۵۵۴۸۶۸۱۰:۲۳:۵۳ ۱۳۹۹/۵/۲۰
مکرون اگر نرمال بود با یک پیر زن 80 ساله ازدواج نمی کرد. این کجا و ناپلئون کجا. یک صدم عرضه ناپلئون رو هم نداره.
ناشناس۱۵۵۵۰۲۲۱۱:۵۶:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۲۰
وقتی این مدلی صحبت می کنی باعث میشه به عنوان ادم غیر منطقی بهت نگاه بشه و کلا حرفهات ارزش شنیدن نداشته باشه! مکرون هرکاری می کنه ربطی به زندگی خصوصیش نداره شما هم تخصص تشخیص نرمال بودن و نداری! اعمال ادمها رو نقد کن و زندگی خصوصیشونو دخالت نکن
ناشناس۱۵۵۵۲۳۴۱۴:۰۸:۱۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
از نظر تو شرط نرمال بودن یک انسان این است؟ خودت را به روان شناس نشون بده.
ناشناس۱۵۵۵۳۹۶۱۵:۳۹:۳۹ ۱۳۹۹/۵/۲۰
زندگی خصوصی مکرون به شما چه ربطی داره ؟؟
پرتو۱۵۵۵۴۳۲۱۵:۵۹:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
اگر دختر چهارده ساله می گرفت نظرتون چی بود؟
ناشناس۱۵۵۵۴۷۶۱۶:۲۰:۴۶ ۱۳۹۹/۵/۲۰
پیغمبر اسلام (ص)در جوانی باحضرت خدیجه که بسیار سنشون ازایشون بیشتربود ازدواج کردن
علیجانی۱۵۵۴۸۹۶۱۰:۳۹:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۲۰
فرانسوی ها فراموش کردند اونجا گروهی هستند بنام حزب الله که دیگه اجازه رقاصی به آنها نمیدهد
ناشناس۱۵۵۴۹۶۵۱۱:۲۷:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۲۰
فرانسه؟ خیلی می خواهد سرو صدا کند ولی بزرگ نیست
ناشناس۱۵۵۵۲۶۷۱۴:۲۲:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۲۰
فرانسه مهد دموکراسی جهان است.
ناشناس۱۵۵۵۹۹۴۲۳:۲۷:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۲۰
امانوئل مکرون مخالفان دولتش را با اسلحه فلش بال کور می کند و این اوج دیکتاتوری است.
ناشناس۱۵۵۶۰۱۷۲۳:۴۲:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
وای وای مهد دموکراسی که الان مردمش نمی خواهند!
ناشناس۱۵۵۶۱۵۵۰۶:۳۷:۵۴ ۱۳۹۹/۵/۲۱
اره از روی دموکراسی چشم مردمش رو کور میکنه
لادن۱۵۵۴۹۷۹۱۱:۳۱:۴۸ ۱۳۹۹/۵/۲۰
او هم مثل روحانی سالهاست که محبوبیتش را در فرانسه از دست داده ولی فقط دوست دارد رییس بماند
ناشناس۱۵۵۵۱۶۴۱۳:۲۰:۳۴ ۱۳۹۹/۵/۲۰
هیچ گربه ای برای رضای خدا موش شکار نمی کند ماکرون و دیگران در دول غربی از این قاعده مستثنی نیستند اینها اگر تمایلات و خواسته های انسان دوستانه واقعی دارند به عربستان زن و کودک کش اسلحه نفروشند تا انها مردم یمن را بمباران نکنند وگرنه باور انسان دوستی آنها بسیار مشکل می شود
ناشناس۱۵۵۵۳۸۶۱۵:۳۵:۲۲ ۱۳۹۹/۵/۲۰
خوابی که غرب برای لبنان دیده اگر تعبیر شود میشود لیبی دیگر فراموش نکرده ایم که لیبی را همین فرانسه به این حال و روز انداخته
ناشناس۱۵۵۶۳۸۳۰۹:۵۸:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۲۱
ماکرون از نظر سیاست رود. ست ناپلئون زده . در مورد آن پیرزن هم ببینید چقدر مرده که اونو فراموش نکرده. دوست دختر ناپلئون هم سنش از او بیشتر بوده .
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. متهم ردیف اول قطع برق کیست؟

 2. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه: با متخلفان نیاوران قزوین و هفت سنگان برخورد جدی کنید

 3. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 4. دلیل اصلی افزایش قیمت بیت کوین چیست؟

 5. طوفان معاون وزیر بهداشت در جلسه ستاد کرونا

 6. تحلیل گر آمریکایی: ایران دشمن القاعده است نه متحد آن

 7. سوابق ننگین آمریکا در بیوتروریسم

 8. پایان بررسی یک طرح پر‌حرف‌و‌حدیث در مجلس/ شورای نگهبان چه تصمیمی می‌گیرد؟

 9. لحظه فروش تابلوی ۱۲ میلیاردی که رکورد حراج تهران را شکست

 10. واکنش هادی ساعی به حکم محرومیتش: نمی‌توانند فضا را بر من ببندند

 11. دو دلیل برای ریزش اخیر بازار سرمایه/ چرا بورس دوباره ریخت؟

 12. مقامات آمریکایی: موشک بالستیک ایرانی در ۱۰۰ مایلی ناو نیمیتز فرود آمده است

 13. هشدار ایران به آمریکا/ به دیوان بین المللی دادگستری شکایت می کنیم

 14. ریزش قیمت ارز ادامه‌دار شد؛ بازار منتظر سقوط قیمت دلار/ مردم به دلار ۱۵هزارتومانی روحانی اعتماد کردند؟

 15. ویژگی‌های پهپادهای انتحاری و موشک‌های جدید سپاه + تصاویر

 16. نامه وزیر بهداشت به وزیر کشور: مانع ورود مسافران به استان‌های شمالی شوید

 17. انتقال تنها دلفین برج میلاد به کیش

 18. رودخانه هان کره جنوبی یخ زد

پربحث‌های هفته

 1. زمستون، قشنگه از پشت شیشه !...

 2. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 3. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 4. درنگی بر دستور منع واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی

 5. برگ برنده انتخابات ۱۴۰۰ چیست؟/ نتایج نظرسنجی درباره قالیباف، ظریف و لاریجانی/ ویژگی‌های رئیس‌جمهور بعدی

 6. اگرهای تمام نشدنی !

 7. آپارتاید پزشکی

 8. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 9. تصویری از خودروی رئیس سابق محیط زیست دماوند

 10. دعوت از رئیسی برای نامزدی در انتخابات/ پاسخ جهانگیری به منتقدان ارز ۴۲۰۰/ حسن خمینی گزینه اجماعی اصلاح‌طلبان می‌شود؟/ نتایج جالب یک نظرسنجی درباره انتخابات ۱۴۰۰

 11. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 12. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 13. «فریاد عده‌ای بلند می‌شود، اما به این جیغ‌ها توجه نکنید»

 14. توصیه رهبری به قالیباف/ پاسخ عجیب فائزه هاشمی به برادرش/ روایت علی مطهری از جلسات مشترک سیاستمداران دو جناح/ شرایط برای حضور لاریجانی در انتخابات مهیا نیست

 15. نامه محسن هاشمی به فائزه هاشمی: عذرخواهی کن

 16. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 17. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

 18. پاسخ کنایه‌آمیز فائزه هاشمی به برادرش: به تو حق می‌دهم چون برای خودت آینده‌ای ترسیم کرده‌ای

 19. سخنگوی صنعت برق: اگر مردم ۱۰ درصد صرفه جویی کنند مشکل خاموشی حل می‌شود

 20. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 21. چرا ریزش بورس متوقف نمی‌شود؟!

 22. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 23. توضیحات وزیر بهداشت درباره ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی/ چرا لاریجانی به نامزدی در انتخابات متمایل نیست؟/ کنایه ابطحی به فائزه هاشمی/ پیش‌بینی موحدی کرمانی درباره سرنوشت FATF در مجمع

 24. ولایتی: شرط رهبر انقلاب تعهد کتبی اوباما بود نه قول شفاهی/ مکانیسم ماشه در مذاکره مجدد باید حذف شود

 25. چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟

پربحث‌های هفته

 1. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 2. موشک‌های دقیق مقاومت؛ کابوس اسرائیل در ۲۰۲۱

 3. جلیلی: آمریکا با بازگشت بدون هزینه به برجام ۱۵۰۰ تحریم را روی میز ایران می‌گذارد

 4. آمریکا تولیدکننده واکسن کرونا در ایران و آستان قدس رضوی را تحریم کرد

 5. قالیباف: ۸۰ درصد اقتصاد در اختیار دولت است/ درآمد نفتی نباید صرف هزینه های جاری که تورم زا است، شود

 6. اعتراف نظامیان آمریکا در عین الاسد؛ هنوز اضطراب و کابوس داریم؛ ۲۹ نظامی به شدت مجروح شدند

 7. دلیل اصلی افزایش قیمت بیت کوین چیست؟

 8. تحلیل گر آمریکایی: ایران دشمن القاعده است نه متحد آن

 9. تحلیلگر برجسته جهان عرب: آمریکا با سرعت به سمت جنگ داخلی می رود

 10. تلاش سعودی- صهیونیستی برای عدم بازگشت آمریکا به برجام

 11. پامپئو سرانجام غزل خداحافظی سر داد

 12. ظریف خطاب به پامپئو: تروریست های ۱۱ سپتامبر از کشور مورد علاقه ات درخاورمیانه آمده بودند نه ایران

 13. اسباب کشی تیم ترامپ از کاخ سفید

 14. عربستان سفر شهروندانش به ایران را ممنوع کرد

 15. گزارش لس آنجلس تایمز از انبار متحرک اجساد کرونایی در این شهر

 16. لحظه آغاز موشک‌باران پایگاه آمریکایی عین الاسد از اتاق عملیات

 17. سئول مدعی روشن نبودن پاسخ ایران درباره نفتکش کره‌ای شد

 18. پیشنهاد معاون اوباما به بایدن برای «توافق موقت» با ایران

 19. خطیب‌زاده خطاب به پامپئو: عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر

 20. بازداشت تمام چهره‌های مشهور در حمله به کنگره آمریکا

 21. مقامات آمریکایی: موشک بالستیک ایرانی در ۱۰۰ مایلی ناو نیمیتز فرود آمده است

 22. کوبا: آزمایشات بالینی واکسن در ایران انجام می شود

 23. هشدار ایران به آمریکا/ به دیوان بین المللی دادگستری شکایت می کنیم

 24. یک زن معلول ذهنی در آمریکا اعدام شد

 25. میلیاردر حامی ترامپ و نتانیاهو مُرد

آخرین عناوین