پشت پرده ناآرامی‌های بیروت پس از انفجار/ آیا انتخابات زودهنگام راه خروج لبنان از بحران‌هاست؟

گروه جهان الف،   3990519052 ۲۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

درحالی که کشور بحران‌زده لبنان برای خروج از این شرایط پیچیده و حساس بیش از هرزمانی در تاریخ خود نیاز به تمرکز و اتحاد دارد، برخی طرف‌ها همه تلاش خود را برای جلوگیری از ایجاد آرامش در لبنان به کار بسته‌اند.

پشت پرده ناآرامی‌های بیروت پس از انفجار/ آیا انتخابات زودهنگام راه خروج لبنان از بحران‌هاست؟

به گزارش الف لبنانی‌‌ها هنوز از شوک بزرگ انفجار مهیب بیروت با حجم غیرقابل تصوری از تلفات انسانی و مادی خارج نشده‌ بودند که منطقه جبل مشغره در البقاع غربی در جنوب شرق بیروت، جمعه شب دچار آتش سوزی شدیدی شد و دامنه حریق به دلیل وزش باد گسترش یافت و بسیاری از منازل مسکونی اطراف جبل مشغره واقع در دشت البقاع جنوب شرق لبنان، دچار آتش سوزی شد.

در حالی که یک روز از حادثه دوم لبنان نگذشته بود اخباری در رسانه‌‌های داخلی و خارجی این کشور مبنی بر حمله عده‌ای به وزارتخانه‌ها و ساختمان‌های دولتی لبنان منتشر شد.

سودبرندگان آشوب‌های خیابانی بیروت چه کسانی هستند؟

فارغ از این که هدف حمله‌کنندگان به ساختمان‌های دولتی و اقدامات ناهنجاری مانند آتش زدن لاستیک و تخریب ساختمان وزارتخانه‌‌ها به همراه تلاش برای نابود کردن بسیاری از پرونده‌های مهم فساد٬ چه بوده و اینکه آنها واقعا معترض بودند یا خرابکار  سوال مهمی که در این میان مطرح می‌شود آن است که چه کسانی از  این اقدامات آشوبگرانه  آن هم در شرایط فوق بحرانی لبنان سود می‌برند؟

در همه جای دنیا اساس مدیریت بحران‌ها حفظ آرامش و تمرکز است؛ اتفاقی که عده‌ای اجازه نمی‌دهند در لبنان بیفتد. مقابله با پیامدهای انفجار ویرانگری که در بندر بیروت رخ داده و طبق آخرین آمار جان ۱۵۸ نفر را گرفته و بیش از ۶ هزار زخمی و صدها هزار آواره بر جای گذاشت جدا از اینکه علت آن کوتاهی و سهل‌انگاری مسئولان مربوطه بوده و یا هر عامل دیگری  در این شرایط تنها مستلزم همبستگی و اتحاد همگانی است تا دست کم کمک‌رسانی به تعداد پر‌شمار آسیب‌دیدگان با سرعت و دقت انجام شود.

کسانی که شنبه شب با هدف و یا بهانه حمایت از قربانیان فاجعه بیروت  با حمله به وزارتخانه‌ها و تخریب آنها  خسارت دیگری به خسارت بزرگ انفجار بیروت اضافه کردند آیا واقعا نمی‌دانند انجام چنین اقداماتی در این شرایط بحرانی تنها به بدتر اوضاع و جلوگیری از کمک به حادثه‌دیدگان منجر می‌شود.

تلاش نفوذی‌ها برای نابود کردن پرونده‌های فساد

از سوی دیگر رسانه‌های لبنانی گزارش دادند حمله کنندگان به وزارت خارجه قصد نابودی پرونده‌های فساد را داشتند؛ هدفی که به گزارش شبکه المیادین برخی طرف‌ها از سال ۱۹۹۲ به دنبال آن بودند. بنابراین شاید بتوان بخش از پاسخ سوالات ماجرای شب گذشته را با این شواهد دریافت. یکی از بزرگترین سودبرندگان این اتفاق صاحبان پرونده‌های سنگین فساد در لبنان هستند.

عماد حب‌الله٬ وزیر صنعت لبنان در این زمینه با طرح سوالاتی گفت که نفوذ عناصر فاسد در میان تظاهرات کنندگان برای نابود کردن اسناد موجود در وزارتخانه‌‌ها انجام شده است و تحرکات برخی برای جلوگیری از تکمیل تحقیقات دولت و اعلام نتایج آن در روزهای آینده که بی‌تردید ضد فاسدان و مجرمان خواهد بود است.

از سوی دیگر بسیاری ازصاحب‌نظران لبنانی٬ از جمله «شارل ابی نادر» سرتیپ بازنشسته ارتش لبنان معتقدند  کسانی که به ساختمان‌های دولتی و وزارتخانه‌ها حمله کردند طرف‌هایی هستند که نمی‌خواهند تحقیقات درخصوص انفجار بیروت در سطح داخلی به سرانجام برسد و قصد دارند آن را به عرصه بین‌المللی بکشانند. همانند اتفاقی که در ماجرای ترور «رفیق حریری» رخ داد و گروه‌های غربگرای لبنانی با حمایت مستقیم آمریکا با هدف ضربه زدن به حزب‌الله و متهم کردن آن  این پرونده را به دادگاه بین‌المللی کشاندند.

در همین راستا  جریان ۱۴ مارس نیز به دنبال ماهی‌گیری از آب گل‌آلود بوده و درحالی که این گروه به همراه جریان‌های سیاسی وابسته به خود باید به دنبال تسهیل کمکهای بین‌المللی به لبنان برای کاهش درد و غم مردم این کشور باشند، تلاش دارند در روند ارسال این کمک‌ها مانع تراشی کنند. پیش از اتفاقات شب گذشته٬ تعدادی از عناصر این جریان خواستار منزوی کردن دولت در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی شده و گفته‌اند که این دولت نباید حتی یک دلار از کمک‌های بین‌المللی را دریافت کند. برخی از آنها نیز مواضع صریحی را در مخالفت با حزب‌الله لبنان در پیش گرفته اند.

همچنین قبل از اقدام معترضان برای حمله به ساختمان‌های دولتی٬ برخی اطلاعات موجود به نقل از روزنامه الاخبار لبنان نشان می‌داد که گروه‌های زیر نظر بهاء الحریری و اشرف ریفی آمادگی خود را برای ریختن به خیابان‌ها و بستن مسیرهای مواصلاتی و افزایش رویکرد تحریک‌آمیز منطقه‌ای تشدید کرده‌ بودند.

شتابزدگی مقامات جریان ۱۴ مارس در متهم کردن دولت به سهل‌انگاری و مقصر جلوه دادن آن در فاجعه بیروت حاکی از برنامه ریزی این گروه در کنار محور خلیجی-آمریکایی برای سرنگونی دولت جدید لبنان بود؛ درحالی که اگر واقعا هم دولت لبنان مقصر انفجار بندر بیروت باشد  انبار کردن بیش از ۲۰۰۰تن نیترات آمونیوم در این منطقه حساس در دوره دولت قبلی و تحت نظر مسئولان و مقامات آن انجام گرفته است.

پس از این حوادث «حسان دیاب» نخست‌وزیر لبنان طی سخنانی تحت فشار حوادث خیابان‌های بیروت اعلام کرد که شاید برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی راه مناسبی برای خروج از بحران‌ها باشد.

اما بسیاری از تحلیلگران معتقدند اقدام به برگزاری انتخابات پارلمانی به احتمال زیاد با تکرار سناریوی تشکیل دولت در لبنان همراه خواهد بود؛ چالشی که ماه‌ها در این کشور به طول انجامید و جز فرسودگی و افزایش خسارت‌ها برای دولت و ملت چیز دیگری نداشت.

سوءاستفاده‌ وابستگان محور سعودی-آمریکایی از حادثه بیروت برای اتهام‌زنی به حزب‌الله

از سوی دیگر  «شانتاژ تبلیغاتی» نیز در این اوضاع مهم‌ترین ابزار فرصت طلبان برای فتنه‌انگیزی در لبنان و دامن زدن به بحران‌های داخلی این کشور است؛ همانطور که دیدیم رسانه‌‌‌های سعودی حتی قبل از آمریکا شروع به فرافکنی و اتهام‌زنی به حزب‌الله در فاجعه بندر بیروت کردند. این استراتژی سنتی دشمنان مقاومت است و قطعا تا تکمیل شدن تحقیقات درباره انفجار بیروت ادامه خواهد داشت.

 لبنانی‌هایی که واقعا خیرخواه کشور خود هستند باید بدانند تنها کاری که می‌توانند برای کمک به هم‌وطنان آسیب‌دیده خود از این فاجعه انجام دهند همکاری با دولت و جلوگیری از بروز هرگونه آشوب داخلی در کشور است تا دولت بتواند با تمرکز و آرامش روند تحقیقات و نیز کمک‌رسانی به حادثه دیدگان را به سرانجام برساند.

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۵۳۵۷۵۱۲:۱۰:۳۸ ۱۳۹۹/۵/۱۹
11 سپتامبر جدیدی را بوجود آوردند و باید دید چه اتفاقاتی برنامه ریزی شده
ناشناس۱۵۵۳۸۱۹۱۴:۰۵:۰۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
البته نتایج آن ۱۱ سپتامبر ویرانی خاور میانه بود، و این هم همین خواهد بود.
ناشناس۱۵۵۳۵۷۸۱۲:۱۲:۳۳ ۱۳۹۹/۵/۱۹
بعد از کشورهای عربی همیشه بعدش نوبت ایران است
ناشناس۱۵۵۳۷۳۹۱۳:۲۹:۰۷ ۱۳۹۹/۵/۱۹
میشه یه نمونه بگید؟
ناشناس۱۵۵۳۸۸۳۱۴:۳۹:۱۱ ۱۳۹۹/۵/۱۹
عراق
ناشناس۱۵۵۴۰۵۳۱۶:۱۱:۰۲ ۱۳۹۹/۵/۱۹
خودت را به فراموشی زدی
ناشناس۱۵۵۳۵۸۷۱۲:۱۷:۲۲ ۱۳۹۹/۵/۱۹
پشت پرده ای وجود ندارد. مردم ناراحت از فساد و بی برنامگی هستند
ناشناس۱۵۵۳۸۲۶۱۴:۰۶:۴۸ ۱۳۹۹/۵/۱۹
یا با برنامگی کشور دوست فرانسه؟!!!
ناشناس۱۵۵۳۹۷۲۱۵:۲۴:۵۴ ۱۳۹۹/۵/۱۹
تیزهوشان خوندی؟
ناشناس۱۵۵۳۶۷۸۱۲:۵۵:۲۰ ۱۳۹۹/۵/۱۹
خیلی جالبه که تازگی ها نقش زن ها در اشوب ها چه در ایران و چه در لبنان به محور اصلی تبدیل شده و مشخص است از کجا اب میخورد
فرشید۱۵۵۳۶۹۱۱۳:۰۳:۳۸ ۱۳۹۹/۵/۱۹
مدارک فساد در وزارت خارجه چکار میکند. در هر جای دنیا پرونده های فساد در قوه قضایی، دادگاه عالی یا وزارت دادگستری است. جالب است که وزیر صنعت لبنان گفته پروهده های فساد در وزارت خارجه بوده.
حسن۱۵۵۳۷۳۲۱۳:۲۳:۲۲ ۱۳۹۹/۵/۱۹
لبنان که منبع درآمد خاصی نداره و وابسته به کمکهای مالی عربی و غربی بوده اونها هم میگن حالا که دولت نزدیک به حزب الله سر کاره ما کمکی نمی کنیم . این باعث سقوط اقتصاد لبنان شده.
سرو۱۵۵۴۱۸۸۱۸:۰۹:۰۱ ۱۳۹۹/۵/۱۹
فقط کشور های عربی و غربی ها؟؟
سعید۱۵۵۳۹۹۹۱۵:۳۴:۰۹ ۱۳۹۹/۵/۱۹
پرده ای که شما پشتشو بتونید ببینید پرده نیست! شما علت آلودگی تهرانو 20 ساله نتونستین پیدا کنید بعد پشت پرده همه اتفاقای دنیارو میدونید!
ناصر۱۵۵۴۱۸۳۱۸:۰۴:۱۰ ۱۳۹۹/۵/۱۹
دمت گرم داداش. بهترین پاسخ ممکن رو دادی
ایران۱۵۵۴۳۲۰۲۰:۳۳:۴۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
علت آلودگی هوا رو میدونند. ولی وقتی از ساختمان سازی های انبوه در تهران و شهرهای بزرگ و تولید خودروهای بی کیفیت و آلوده کننده میلیاردها تومان شاید هم دلار سود می‌کنند و خانواده هاشون هم اکثرا جاهای خوب یا خارج هستند چرا سختی بدن به خودشون برای اصلاح؟
ناشناس۱۵۵۴۳۲۹۲۰:۴۵:۵۹ ۱۳۹۹/۵/۱۹
سعیدجان .. عزیزم کدوم پشت پرده؟مردم اعتراض دارند ازحاکمان زورگو ودروغگو پشت پرده خودشان هستند
ناشناس۱۵۵۴۰۱۴۱۵:۴۱:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۱۹
لبنانیها با دست خودشون دارند راه مردم لیبی و سوریه را میروند که الان مثل چی پشیمانند.
ناشناس۱۵۵۴۰۳۲۱۵:۵۸:۵۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
مردم لبنان از 23 سال حاکمیت فرانسه خاطرات خوشی دارند درست بعد از سال ها حاکمیت عثمانی نظام پارلمانی قضائی و قوانین لائیک و کلا ورود لبنان به عصر مدرن را مدیون فرانسه میدانند . امریکا که در تقسیم ممالک عثمانی سهمی نداشت بزرگترین دانشگاه منطقه خاورمیانه را در بیروت تاسیس . تنها دمکراسی خاور میانه بود در سال 1947 که اسرائیل فلسطین را اشغال کرد تمام کشورهای عرب راه را بر مهاجران فلسطینی بستند بغیر از اردن و لبنان ملک حسین به فلسطینیان اجازه مسلح شدن نداد آن ها از آزادی لبنان استفاده کردند و لبنان شد پایگاه جنبش الفتح و سر آغاز بحران های داخلی لبنان .
ناشناس۱۵۵۴۰۷۵۱۶:۲۵:۴۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
.. در لبنان با این همه مصیبت و بدبختی و فساد بیایند اعتراض کنند می شوند اراذل و اوباش براستی چرا؟پول لبنان کاملا بی ارزش شده فساد بیداد میکنه و زندگی مختل شده طرف چکار باید بکنه؟
ناشناس۱۵۵۴۱۵۱۱۷:۴۱:۱۴ ۱۳۹۹/۵/۱۹
دولت لبنان فاسد است و خود فاسد نمی تواند فساد را ریشه کن کند. این را مردم لبنان درک کرده اند و می خواهند دولت سالم راس کار بیاید. همه این حرف های وزرای دولت حاضر برای گمراه کردن است. اگر می خواستید جلوی فساد را بگیرید چرا تا بحال نکردید.
ناشناس۱۵۵۴۱۷۷۱۸:۰۰:۱۳ ۱۳۹۹/۵/۱۹
انتخابات در لبنان یعنی توافق گروهها در تقسیم قدرت ونه انتخاب مردم طبیعتا اگر پشت پرده چیزی باشد همین گروهها هستند که برای تکه بزرگ‌تر قدرت تلاش میکنند
احمد۱۵۵۴۲۲۶۱۸:۴۲:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
چند روز قبل برایان هوک گفته بود که پروژه ای داریم که همه رو علیه ایران متحد میکند.این آخرین صحبت مهم ایشان بعد ازعزل استعفا گونه اش بود.درست در زمانی که قرار بود حکم دادگاه بین المللی رفیق حریری اعلام شود اتفاق مشابهی (انفجار) افتاد و بلافاصله مثل ماجرای قبل ایران وحزب الله متهم شدند در حالی که هنوز حتی تحقیقات عملا شروع نشده است.در شرایط بحرانی و فشار امکان هدایت افکار عمومی به هرسمتی هست مخصوصا اگر این هدایت همراه با تزریق مالی و کمک های اقتصادی دیگر به کشوری باشد که به شدت به این کمک ها نیاز دارند.
ناشناس۱۵۵۴۲۲۸۱۸:۴۶:۲۷ ۱۳۹۹/۵/۱۹
پشت پرده ایی وجودندارد مردم از حکومت فاسد و ناکارآمد خودبه ستوه آمدند،ویاس وناامیدی مردم باعث شده که ۵۵ هزار نفر از فعالان مدنی طی طوماری ازماکرون خواستندبمدت ده سال توسط فرانسه اداره شوند.
حمید۱۵۵۴۲۴۸۱۹:۱۰:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۱۹
به طور قطع تجمیع نارضایتی های مردمی از حکومت ها و بی کفایتی و بی تدبیری مسئولین دولتی که این همه مواد منفجره را در مرکز شهر بصورت غیر قانونی نگهداری نمودند. عامل اصلی بحران هست
ناشناس۱۵۵۴۳۷۴۲۱:۴۲:۵۴ ۱۳۹۹/۵/۱۹
ژنرال بازنشسته 4 ستاره آمریکایی وسلی کلارک در صحبتی که ویدئوش در اینترنت هست میگه بعد از یازده سپتامبر و حمله به افغانستان آمریکا برنامه داشته 7 کشور رو در 5 سال بگیره: عراق، سوریه، لبنان، لیبی، سومالی، سودان و ایران. ایران آمریکا رو در عراق زمینگیر کرد اما اوباما اون برنامه رو با بهار عربی ادامه داد و سوریه و لیبی رو نابود کردن. سودان هم که انقلاب شد. لبنان رو هم میخوان با این انفجار و یا انقلاب و غیره نابودش کنن تا آخرش بیان سراغ ایران. در مورد سومالی اطلاع چندانی ندارم. نفع این نابودیها هم اول از همه به اسراییل میرسه که مسلمانان ضعیف میشن. غرب مسیحی هم نمیخواد مسلمانان قوی باشن. کشورهایی مثل سومالی و سودان و هم در مسیر یکی از مهمترین شاهراههای ارتباطی جهان یعنی دریای سرخ هستند که برای تجارت جهانی مخصوصا برای چین خیلی مهمه و غرب میخواد کنترلش کنه.

پربحث‌های دیروز

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 3. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 4. رهگیری ناو هواپیمابر «نیمیتز» توسط پهپادهای نیروی دریایی سپاه

 5. رکورد حباب سکه زده شد/ دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

 6. بهترین تک تیرانداز دنیا با ۳۰۰۰ شلیک موفق

 7. چرا «سریال دل» به دل کسی ننشست؟

 8. دانشگاه یا آکواریوم ماهی‌های تزئینی؟!

 9. گوشت ارزان شد/ تخم‌مرغ به شانه ای ۵۰ هزار تومان می‌رسد؟

 10. علیزاده‌‌طباطبایی: میترا استاد با اسلحه نجفی کشته نشده است!

 11. روایت رئیس جمهور از حضور فرزندان رهبر معظم انقلاب در جنگ تحمیلی

 12. رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین موسوم قفقاز ۲۰۲۰

 13. بخشی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در یک نگاه + جدول

 14. یک ایده برای جلوگیری از افزایش کرونا؛ راه‌اندازی «گشت ارشاد کرونایی» در اصفهان

 15. پشت‌پرده واردات ۷۰۰ پورشه توسط پیرزن روستایی چیست؟ + فیلم

 16. جزئیات جلسه وزارت صنعت با تولیدکننده معروف ورشکسته

 17. بزرگترین سفره نذری حضرت رقیه(س)

 18. دل‌نوشته وزیر بهداشت خطاب به سردار سلیمانی

 19. حفظ تمامیت ارضی از حکومت قاجار تا امروز

 20. مشاور بایدن: اگر ایران به پایبندی کامل به برجام بازگردد ما هم به آن برمی‌گردیم

 21. آمار طلاق برای اولین بار کاهش یافت

 22. توقیف محموله ۱۰۰ هزار دلاری مدیرعامل استقلال

 23. همنوایی دوباره اروپا با آمریکا ضد تهران/ احضار سفیران ایران

 24. ناگفته‌های قالیباف از «روز شهادت حاج احمد کاظمی» و «مقاومت جانانه حاج قاسم در دمشق»

 25. ظریف؛ روسیه و چین نقش رهبری را در برابر قانون شکنی آمریکا ایفا کردند

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 3. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 4. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 5. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 6. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 7. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 8. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 9. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 10. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 11. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 12. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 13. گرانی خودرو تا کجا!؟

 14. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 15. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 16. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 17. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 18. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 19. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 20. رهگیری ناو هواپیمابر «نیمیتز» توسط پهپادهای نیروی دریایی سپاه

 21. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 22. رکورد حباب سکه زده شد/ دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

 23. آتش‌سوزی گسترده در شهر لبنیات میهن

 24. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

 25. بهترین تک تیرانداز دنیا با ۳۰۰۰ شلیک موفق

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 2. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 3. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در پی رسیدن به توافقی جدید با ایران هستیم

 4. آمریکا: تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران فعال شد/ تحریم‌ها متعاقب فرایند مکانیسم ماشه بازگشته‌اند

 5. حجاب دانشجوی محجبه جلسه پارلمان فرانسه را به هم ریخت+فیلم

 6. تصویری که آمریکایی‌ها میخواهند از ایران ارايه دهند !+ فیلم

 7. آمریکا آب پاکی را روی دست امارات ریخت

 8. انتظار برای پیروزی بایدن، وقت‌کشی است

 9. ظریف: ۲۰ سپتامبر هیچ اتفاق جدیدی رخ نمی‌دهد

 10. مشاور بایدن: اگر ایران به پایبندی کامل به برجام بازگردد ما هم به آن برمی‌گردیم

 11. ترامپ: برجام توافقی احمقانه بود/ ۸ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم اما به جایی نرسیدیم

 12. ظریف: آمریکایی‌ها از روش قلدری استفاده می‌کنند/ برای ایران تفاوتی نمی‌کند چه کسی رئیس جمهور آمریکا شود

 13. همنوایی دوباره اروپا با آمریکا ضد تهران/ احضار سفیران ایران

 14. سرلشکر سلامی: قادریم منافع آمریکا در منطقه را به آتش بکشیم و اشغال کنیم/ فروپاشی نظام سیاسی آمریکا تاوان ترورحاج قاسم

 15. ظریف؛ روسیه و چین نقش رهبری را در برابر قانون شکنی آمریکا ایفا کردند

 16. ادعاهای ضد ایرانی پادشاه سعودی در سازمان ملل

 17. ان بی سی نیوز: این توافق ِ صلح نیست، پیمان سرکوب مردم در کشورهای عربی است

آخرین عناوین