استعمارگری پشت نقاب شعر و قهوه/ چرا باید در بحث لبنان و فرانسه، ما هم دقیق شویم؟

کبری آسوپار،   3990519013 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
استعمارگری پشت نقاب شعر و قهوه/ چرا باید در بحث لبنان و فرانسه، ما هم دقیق شویم؟

فرانسه با شعر و قهوه و عشق و عطر و البته «حقوق» نقاب روشنفکری بر صورت دارد، مهد تمدن و دموکراسی نامیده می‌شود، اما اگر مخاطب ساده‌لوح نمایشِ شوالیه‌های متکبر فرانسوی نشویم و آن‌قدر هم شیفته این نقاب شیک نباشیم که بخواهیم خودمان را گول بزنیم، استعمارگری عریان پاریس را می‌بینیم وقتی ارباب مآبانه در میان ویرانه‌های بیروت برای لبنانی‌ها دست تکان می‌دهد و خواستار تغییر ساختار سیاسی لبنان می‌شود. سفر ماکرون به لبنان در چنین موقعیتی و درخواست تغییر ساختار سیاسی در لبنان، یادآور رفتار آن موجودی است که بر فراز آسمان پرواز می‌کند تا جنازه‌ای بیابد و تغذیه کند!

به پاریس برویم؛ جایی که ماه‌های متوالی است هر شنبه صحنه اعتراض‌های اقتصادی و سیاسی است، اما هیچ مقام خارجی‌ای خواستار تغییر ساختار سیاسی فرانسه نمی‌شود. کمی عقب‌تر برویم؛ وقتی فرانسه امنیت خود را به دلیل حملات پی در پی عوامل داعش از دست داده بود و ۲۲۸ فرانسوی در عملیات‌های مختلف داعش در نقاط مختلف فرانسه کشته و صد‌ها تن زخمی شدند، چرا کسی خواستار تغییر ساختار سیاسی فرانسه نشد؟ و تازه این رویداد‌ها را از قضا تصمیمات سیاسی دولت فرانسه به وجود آورده بود و مانند ماجرای انفجار بیروت حاصل سهل‌انگاری و سوء مدیریت نیست. موضوع روشن است؛ دموکراسی و حق حاکمیت مردم و دولت فرانسه بر سرزمین خود به رسمیت شناخته می‌شود، و حتی اگر خود به دولت‌شان معترض باشند، کسی اجازه صحبت از تغییر ساختار سیاسی کشور ندارد. اما دموکراسی برای مردم لبنان آن چیزی است که فرانسه و امریکا بپذیرند؛ حقوق آن چیزی است که اروپا و امریکا تشخیص بدهند و اگر این اربابان تشخیص‌شان حتی حق اشغال لبنان به دست صهیونیست‌ها باشد، لبنانی‌ها باید رعیت‌های حرف‌گوش‌کن باشند که برای آزادی سرزمین‌شان دست به اسلحه هم نشوند! زیاده خواهی غربی‌ها برای خلع سلاح حزب‌الله لبنان زاییده چنین تفکری است.

سر‌های بریده آزادی خواهانِ الجزایری بر سر نیزه نظامیان اشغالگر فرانسوی، نماد تاریخ استعمارگری این کشور است. فرانسه کافه‌های معروف و شلوغی دارد؛ اما همان زمان که روشنفکران فرانسوی پشت میز کافه، روزنامه ورق می‌زنند و قهوه فرانسوی می‌خورند و برای جهان نقشه حقوق بشر می‌چینند، دولت منتخب‌شان استعمارگری نوین را تئوریزه و عملی می‌کند. فرانسه برج ایفلش قشنگ است؛ شانزه لیزه شیکی دارد و بوی قهوه و عطر در آن پیچیده است؛ اما پشت این نقاب، چنگال‌های لاشخوری پیداست که از آن خون می‌چکد. ما باید چقدر خودفریبی داشته باشیم که این خونریزی آشکار را نبینیم؟

چرا می‌گویم ما؟ چرا وقتی بحث لبنان و فرانسه است، ما هم باید دقیق باشیم که رفتار فرانسه را رصد کنیم و از سیر تحولات جا نمانیم؟ چند نکته در میان است:

اولاً بدانیم که غرب نسخه عدم مداخله در کشور‌های دیگر را فقط برای دشمنان خود می‌پیچد تا فضا برای حضور خود و کسب منافع سیاسی و اقتصادی برای ملت خودش فراهم باشد. این سو ساده‌ترین سرمایه‌گذاری‌های سیاسی و اقتصادی ایران در کشور‌های دوست را با جنگ روانی، تقدیم منافع ملت ایران به مردم آن کشور جا می‌زنند و سرمایه‌گذاری چین و روسیه در ایران را غارت ثروت مردم ایران القا می‌کنند، آن‌سو دخالت‌های ترودوی کانادایی و مکرون فرانسوی در کشور‌های دیگر می‌شود دلسوزی غرب، می‌شود سرمایه‌گذاری دوستانه، می‌شود تدبیر سیاسی و اقتصادی!

ثانیاً امانوئل مکرون را ببینیم و بشناسیم و با رصد عملکرد سیاسی او در قبال کشور‌های دیگر، یک بار دیگر به مواضع فرانسه در قبال ایران نگاه کنیم. به وعده‌های پوچ و قدم‌های آغازین مداخله دقت کنیم وقتی رئیس‌جمهور قبلی فرانسه از وعده ایجاد اشتغال در ایران سخن گفت. فرانسوی‌ها در برجام چه کردند و اگر زیر یوغ استعمارگری نوین‌شان می‌رفتیم، چه می‌کردند؟ همین فرانسوی‌هایی که روی آوار بیروت و برای کمک به لبنانی‌ها به خود اجازه می‌دهند از تغییر ساختار سیاسی لبنان حرف بزنند!

ثالثاً از آن ۵۰ هزار نفر لبنانی که ذلیلانه خواستار اداره کشورشان توسط فرانسه شدند، در ایران هم داریم. اقلیت بسیار کوچکی هستند، اما هستند. یک روز از جاستین ترودوی کانادایی قهرمان می‌سازند و در مورد فسادش سکوت می‌کنند، روز دیگر با ذوق خبر تومار ۵۰ هزار نفری لبنانی‌ها را دست به دست می‌کنند، جمعیتی کمتر از یک درصد لبنانی‌ها. لبنان خیلی بیشتر از این یک درصد‌ها برای اخراج فرانسه از خاکش هزینه داده است و حالا نباید بگذارد خواب این جنتلمن‌های پشت میز مذاکره که تروریست‌های پشت سر هستند، تعبیر شود.

نسخه‌ای که غرب برای ایران می‌پیچد، امروز مدل فرانسوی‌اش دارد در خیابان‌های بیروت راه می‌رود. نسخه‌ای هم که غرب‌زده‌های ایرانی برای ایران می‌پیچند، امروز توماری ۵۰ هزار نفری نیم صد از لبنانی‌هاست که ذلت و خیانت از آن می‌بارد. انتخاب با خود ماست؛ می‌شود سفارش قهوه فرانسوی داد و از پاریس زیبا سخن گفت، اما سهم ما از این نقاب تمدن و زیبایی، از دست دادن استقلال و عزت در ازای دلار و یورو‌های صدقه‌ای خواهد بود.

منبع: روزنامه جوان

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۵۳۳۰۱۰۹:۵۰:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۱۹
درپس این نوشتار پشت نقاب عزت ملی شما راهم دیدیم. عزتتان مال آقازاده هاست.وذلتش وتحمل بدبختیهایش مال مردم بیچاره است.
ناشناس۱۵۵۳۸۳۱۱۴:۱۰:۴۴ ۱۳۹۹/۵/۱۹
عجب آدم ها..یی هستید و همه چیز را قاطی هم می کنید
روزبه۱۵۵۴۱۶۶۱۷:۵۲:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
فرانسوی ها رو زیاد جدی نگیرید از حقارت اشغال کشورشون بدست نازیها و مزدوری به نفع ارتش هیتلری در جنگ دوم جهانی نمی تونن خلاص بشن و گرنه در قد و قواره قدرت جهانی قرار نداره تا برای لبنان تعیین تکلیف کنه.
ناشناس۱۵۵۴۲۱۵۱۸:۳۱:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
عزت مثل زرشک است برای ..زادگان.
اكبر۱۵۵۳۳۳۲۱۰:۰۷:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۱۹
.. شما بجاي رصد كردن فرانسه ، فعلا همون ٥٠ هزارنفر را رصد كن كه چطوري مكرون بيچاره را جوزده كردند و پوست هندونه زير پاش گذاشتند. ..
ناشناس۱۵۵۳۳۷۸۱۰:۳۴:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۱۹
به خاطر همین است که نخست وزیرش می رود در عربستان و گروگان گرفته می شود و نمیتوانند کاری بکنند چون در داخل بنیان سازی نشدن
ناشناس۱۵۵۳۳۹۶۱۰:۴۴:۱۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
قهوه فرانسوی بهتره یا خفاش چینی؟
ناشناس۱۵۵۳۷۴۰۱۳:۳۰:۱۱ ۱۳۹۹/۵/۱۹
قضیه کرونا هم زیر سر خود غربی هاست. شک دارید سابقه اینها رو در تاریخ جستجو کنید. این روز ها مقارن بمباران اتمی ناکازاکی با صدها هزار کشته است.
ناشناس۱۵۵۳۸۳۶۱۴:۱۳:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۱۹
شما اول یک نمونه حرکت استعماری چین که حکومت ها را عوض کرد و مردم را کشتند به اسم حقوق بشر در صده اخیر ذکر بفرمایید در ضمن هنوز با پرویی از غرب حمایت می کنید
ناشناس۱۵۵۳۴۱۷۱۰:۵۳:۵۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
مردم وقتی از فشارها ونابرابری ها وناکارآمدی مسئولانشان خسته شوند دیگر به دنبال شعارهای زیبا ی حماسی وفلسفی نمی روند جایی می روند که کمی آرامش داشته باشند .
علي۱۵۵۳۴۲۶۱۰:۵۵:۳۳ ۱۳۹۹/۵/۱۹
تحليل درست و واقع بينانه ايست. ما بايد آگهانه به اتفاقات نگاه كنيم: كار وتلاش و اتكا به خود ضامن پيشرفت و پيروزي ماست
هادی۱۵۵۳۴۴۳۱۱:۰۵:۳۴ ۱۳۹۹/۵/۱۹
آفرین.جانا سخن از زبان ما میگویی.التماس قدری بصیرت برای برخی خودی هامون.
ناشناس۱۵۵۳۴۷۰۱۱:۲۲:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۱۹
لبنان شانس بیاره که فرانسه قبول کنه دوباره بره تحت نظر ! تا از این فلاکت و جنگ داخلی و بدبختی بیرون بیاد ..
امید۱۵۵۳۵۱۸۱۱:۴۷:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۱۹
آره ، فقط شما خوبین!
ناشناس۱۵۵۳۸۳۹۱۴:۱۵:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۱۹
نه پس شما ها خوبید شما جز همان کسانی هستید که می گویید فرانسه بیا در کشورمان در لیبی ولی همان ها میایند و چنان به خاک و خون می کشانند ولی بدان عددی نیستید و دورانتون به سر آمده و غروب غرب خیلی وقته شروع شده
ناشناس۱۵۵۳۵۵۲۱۲:۰۳:۴۸ ۱۳۹۹/۵/۱۹
بدبخت ملت و کشوری که یک مقام بلند پایه کشوری استعماری راحت به میان مردمش بره و رسما به حکومتی که اون مردم بهش رای دادن بتازه و برای اونها خط و نشون بکشه و..این کمک نیست این تحقیر اون ملت هست
ناشناس۱۵۵۳۵۸۴۱۲:۱۵:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
امیدوارم خدا، دنیا را از شر استعمارگران غربی نجات دهد...
بانو۱۵۵۳۷۲۱۱۳:۱۸:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
و استعمار گران شرقی.
ناشناس۱۵۵۳۸۰۵۱۳:۵۹:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۱۹
بعدش بندازتمون توی دامن استعمارگران شرقی ..؟
ناشناس۱۵۵۴۰۲۴۱۵:۵۱:۲۳ ۱۳۹۹/۵/۱۹
از شر دیکتاتورها و ظالمان و متحجران و نادانان و حق خوران
رمضانی۱۵۵۳۸۳۲۱۴:۱۰:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
من کاری به مواضع فرانسه و غرب در قبال لبنان ندارم چیزی که مشهود است ساختار غلط سیاسی لبنان است که قدرت میان گروه ها و مذاهب تقسیم شده است..
ناشناس۱۵۵۳۹۰۴۱۴:۵۱:۵۳ ۱۳۹۹/۵/۱۹
یادش بخیر بعد از قزافی هم سارکوزی رفت لیبی گفت این کشور آباد می کنیم، و الان به نهایت آبادی رسیده، خدا به داد لبنان برسه
ناشناس۱۵۵۴۰۰۹۱۵:۳۸:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۱۹
فعلا همین غربیها جلسه گذاشتن تا سریعا به مردم لبنان کمک کنن
کاوه۱۵۵۴۴۱۷۲۲:۲۴:۴۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
مگر حالا که روسیه و چین به سوریه و ونزوئلا وعده آینده خوب را می دهند می توانند برای آنها استقلال و امنیت به ارمغان بیاورند . هر کشوری که بخواهد از نیروهای خارجی برای تامین امنیت و استقلال خود استفاده کند قطعا با مشکل روبرو خواهد شد .
ناشناس۱۵۵۴۵۱۹۰۰:۰۴:۰۴ ۱۳۹۹/۵/۲۰
البته بحث فرانسه و لبنان با الجزایر و دیگر مستعمره ها متفاوت است. در واقع کشور لبنان رو بعد از فروپاشی عثمانی و در واقع برای تحت الحمایه قرار دادن مسیحیان آن، فرانسوی ها تاسیس کردند. پرچم اولیه لبنان هم همان پرچم فرانسه بود که در وسط آن نماد سدر لبنانی قرار داشت.
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

  2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

  3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

  4. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

  5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

  6. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

  7. درباره یک تصمیم

  8. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

  9. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

  10. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

  11. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

  12. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

  13. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

  14. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

  15. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

  16. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

  17. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

  18. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

  19. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

  20. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

  21. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

  22. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

  23. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

  24. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

  25. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

  ابر آروان

  آخرین عناوین