استعمارگری پشت نقاب شعر و قهوه/ چرا باید در بحث لبنان و فرانسه، ما هم دقیق شویم؟

کبری آسوپار،   3990519013 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
استعمارگری پشت نقاب شعر و قهوه/ چرا باید در بحث لبنان و فرانسه، ما هم دقیق شویم؟

فرانسه با شعر و قهوه و عشق و عطر و البته «حقوق» نقاب روشنفکری بر صورت دارد، مهد تمدن و دموکراسی نامیده می‌شود، اما اگر مخاطب ساده‌لوح نمایشِ شوالیه‌های متکبر فرانسوی نشویم و آن‌قدر هم شیفته این نقاب شیک نباشیم که بخواهیم خودمان را گول بزنیم، استعمارگری عریان پاریس را می‌بینیم وقتی ارباب مآبانه در میان ویرانه‌های بیروت برای لبنانی‌ها دست تکان می‌دهد و خواستار تغییر ساختار سیاسی لبنان می‌شود. سفر ماکرون به لبنان در چنین موقعیتی و درخواست تغییر ساختار سیاسی در لبنان، یادآور رفتار آن موجودی است که بر فراز آسمان پرواز می‌کند تا جنازه‌ای بیابد و تغذیه کند!

به پاریس برویم؛ جایی که ماه‌های متوالی است هر شنبه صحنه اعتراض‌های اقتصادی و سیاسی است، اما هیچ مقام خارجی‌ای خواستار تغییر ساختار سیاسی فرانسه نمی‌شود. کمی عقب‌تر برویم؛ وقتی فرانسه امنیت خود را به دلیل حملات پی در پی عوامل داعش از دست داده بود و ۲۲۸ فرانسوی در عملیات‌های مختلف داعش در نقاط مختلف فرانسه کشته و صد‌ها تن زخمی شدند، چرا کسی خواستار تغییر ساختار سیاسی فرانسه نشد؟ و تازه این رویداد‌ها را از قضا تصمیمات سیاسی دولت فرانسه به وجود آورده بود و مانند ماجرای انفجار بیروت حاصل سهل‌انگاری و سوء مدیریت نیست. موضوع روشن است؛ دموکراسی و حق حاکمیت مردم و دولت فرانسه بر سرزمین خود به رسمیت شناخته می‌شود، و حتی اگر خود به دولت‌شان معترض باشند، کسی اجازه صحبت از تغییر ساختار سیاسی کشور ندارد. اما دموکراسی برای مردم لبنان آن چیزی است که فرانسه و امریکا بپذیرند؛ حقوق آن چیزی است که اروپا و امریکا تشخیص بدهند و اگر این اربابان تشخیص‌شان حتی حق اشغال لبنان به دست صهیونیست‌ها باشد، لبنانی‌ها باید رعیت‌های حرف‌گوش‌کن باشند که برای آزادی سرزمین‌شان دست به اسلحه هم نشوند! زیاده خواهی غربی‌ها برای خلع سلاح حزب‌الله لبنان زاییده چنین تفکری است.

سر‌های بریده آزادی خواهانِ الجزایری بر سر نیزه نظامیان اشغالگر فرانسوی، نماد تاریخ استعمارگری این کشور است. فرانسه کافه‌های معروف و شلوغی دارد؛ اما همان زمان که روشنفکران فرانسوی پشت میز کافه، روزنامه ورق می‌زنند و قهوه فرانسوی می‌خورند و برای جهان نقشه حقوق بشر می‌چینند، دولت منتخب‌شان استعمارگری نوین را تئوریزه و عملی می‌کند. فرانسه برج ایفلش قشنگ است؛ شانزه لیزه شیکی دارد و بوی قهوه و عطر در آن پیچیده است؛ اما پشت این نقاب، چنگال‌های لاشخوری پیداست که از آن خون می‌چکد. ما باید چقدر خودفریبی داشته باشیم که این خونریزی آشکار را نبینیم؟

چرا می‌گویم ما؟ چرا وقتی بحث لبنان و فرانسه است، ما هم باید دقیق باشیم که رفتار فرانسه را رصد کنیم و از سیر تحولات جا نمانیم؟ چند نکته در میان است:

اولاً بدانیم که غرب نسخه عدم مداخله در کشور‌های دیگر را فقط برای دشمنان خود می‌پیچد تا فضا برای حضور خود و کسب منافع سیاسی و اقتصادی برای ملت خودش فراهم باشد. این سو ساده‌ترین سرمایه‌گذاری‌های سیاسی و اقتصادی ایران در کشور‌های دوست را با جنگ روانی، تقدیم منافع ملت ایران به مردم آن کشور جا می‌زنند و سرمایه‌گذاری چین و روسیه در ایران را غارت ثروت مردم ایران القا می‌کنند، آن‌سو دخالت‌های ترودوی کانادایی و مکرون فرانسوی در کشور‌های دیگر می‌شود دلسوزی غرب، می‌شود سرمایه‌گذاری دوستانه، می‌شود تدبیر سیاسی و اقتصادی!

ثانیاً امانوئل مکرون را ببینیم و بشناسیم و با رصد عملکرد سیاسی او در قبال کشور‌های دیگر، یک بار دیگر به مواضع فرانسه در قبال ایران نگاه کنیم. به وعده‌های پوچ و قدم‌های آغازین مداخله دقت کنیم وقتی رئیس‌جمهور قبلی فرانسه از وعده ایجاد اشتغال در ایران سخن گفت. فرانسوی‌ها در برجام چه کردند و اگر زیر یوغ استعمارگری نوین‌شان می‌رفتیم، چه می‌کردند؟ همین فرانسوی‌هایی که روی آوار بیروت و برای کمک به لبنانی‌ها به خود اجازه می‌دهند از تغییر ساختار سیاسی لبنان حرف بزنند!

ثالثاً از آن ۵۰ هزار نفر لبنانی که ذلیلانه خواستار اداره کشورشان توسط فرانسه شدند، در ایران هم داریم. اقلیت بسیار کوچکی هستند، اما هستند. یک روز از جاستین ترودوی کانادایی قهرمان می‌سازند و در مورد فسادش سکوت می‌کنند، روز دیگر با ذوق خبر تومار ۵۰ هزار نفری لبنانی‌ها را دست به دست می‌کنند، جمعیتی کمتر از یک درصد لبنانی‌ها. لبنان خیلی بیشتر از این یک درصد‌ها برای اخراج فرانسه از خاکش هزینه داده است و حالا نباید بگذارد خواب این جنتلمن‌های پشت میز مذاکره که تروریست‌های پشت سر هستند، تعبیر شود.

نسخه‌ای که غرب برای ایران می‌پیچد، امروز مدل فرانسوی‌اش دارد در خیابان‌های بیروت راه می‌رود. نسخه‌ای هم که غرب‌زده‌های ایرانی برای ایران می‌پیچند، امروز توماری ۵۰ هزار نفری نیم صد از لبنانی‌هاست که ذلت و خیانت از آن می‌بارد. انتخاب با خود ماست؛ می‌شود سفارش قهوه فرانسوی داد و از پاریس زیبا سخن گفت، اما سهم ما از این نقاب تمدن و زیبایی، از دست دادن استقلال و عزت در ازای دلار و یورو‌های صدقه‌ای خواهد بود.

منبع: روزنامه جوان

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۵۳۳۰۱۰۹:۵۰:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۱۹
درپس این نوشتار پشت نقاب عزت ملی شما راهم دیدیم. عزتتان مال آقازاده هاست.وذلتش وتحمل بدبختیهایش مال مردم بیچاره است.
ناشناس۱۵۵۳۸۳۱۱۴:۱۰:۴۴ ۱۳۹۹/۵/۱۹
عجب آدم ها..یی هستید و همه چیز را قاطی هم می کنید
روزبه۱۵۵۴۱۶۶۱۷:۵۲:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
فرانسوی ها رو زیاد جدی نگیرید از حقارت اشغال کشورشون بدست نازیها و مزدوری به نفع ارتش هیتلری در جنگ دوم جهانی نمی تونن خلاص بشن و گرنه در قد و قواره قدرت جهانی قرار نداره تا برای لبنان تعیین تکلیف کنه.
ناشناس۱۵۵۴۲۱۵۱۸:۳۱:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
عزت مثل زرشک است برای ..زادگان.
اكبر۱۵۵۳۳۳۲۱۰:۰۷:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۱۹
.. شما بجاي رصد كردن فرانسه ، فعلا همون ٥٠ هزارنفر را رصد كن كه چطوري مكرون بيچاره را جوزده كردند و پوست هندونه زير پاش گذاشتند. ..
ناشناس۱۵۵۳۳۷۸۱۰:۳۴:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۱۹
به خاطر همین است که نخست وزیرش می رود در عربستان و گروگان گرفته می شود و نمیتوانند کاری بکنند چون در داخل بنیان سازی نشدن
ناشناس۱۵۵۳۳۹۶۱۰:۴۴:۱۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
قهوه فرانسوی بهتره یا خفاش چینی؟
ناشناس۱۵۵۳۷۴۰۱۳:۳۰:۱۱ ۱۳۹۹/۵/۱۹
قضیه کرونا هم زیر سر خود غربی هاست. شک دارید سابقه اینها رو در تاریخ جستجو کنید. این روز ها مقارن بمباران اتمی ناکازاکی با صدها هزار کشته است.
ناشناس۱۵۵۳۸۳۶۱۴:۱۳:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۱۹
شما اول یک نمونه حرکت استعماری چین که حکومت ها را عوض کرد و مردم را کشتند به اسم حقوق بشر در صده اخیر ذکر بفرمایید در ضمن هنوز با پرویی از غرب حمایت می کنید
ناشناس۱۵۵۳۴۱۷۱۰:۵۳:۵۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
مردم وقتی از فشارها ونابرابری ها وناکارآمدی مسئولانشان خسته شوند دیگر به دنبال شعارهای زیبا ی حماسی وفلسفی نمی روند جایی می روند که کمی آرامش داشته باشند .
علي۱۵۵۳۴۲۶۱۰:۵۵:۳۳ ۱۳۹۹/۵/۱۹
تحليل درست و واقع بينانه ايست. ما بايد آگهانه به اتفاقات نگاه كنيم: كار وتلاش و اتكا به خود ضامن پيشرفت و پيروزي ماست
هادی۱۵۵۳۴۴۳۱۱:۰۵:۳۴ ۱۳۹۹/۵/۱۹
آفرین.جانا سخن از زبان ما میگویی.التماس قدری بصیرت برای برخی خودی هامون.
ناشناس۱۵۵۳۴۷۰۱۱:۲۲:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۱۹
لبنان شانس بیاره که فرانسه قبول کنه دوباره بره تحت نظر ! تا از این فلاکت و جنگ داخلی و بدبختی بیرون بیاد ..
امید۱۵۵۳۵۱۸۱۱:۴۷:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۱۹
آره ، فقط شما خوبین!
ناشناس۱۵۵۳۸۳۹۱۴:۱۵:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۱۹
نه پس شما ها خوبید شما جز همان کسانی هستید که می گویید فرانسه بیا در کشورمان در لیبی ولی همان ها میایند و چنان به خاک و خون می کشانند ولی بدان عددی نیستید و دورانتون به سر آمده و غروب غرب خیلی وقته شروع شده
ناشناس۱۵۵۳۵۵۲۱۲:۰۳:۴۸ ۱۳۹۹/۵/۱۹
بدبخت ملت و کشوری که یک مقام بلند پایه کشوری استعماری راحت به میان مردمش بره و رسما به حکومتی که اون مردم بهش رای دادن بتازه و برای اونها خط و نشون بکشه و..این کمک نیست این تحقیر اون ملت هست
ناشناس۱۵۵۳۵۸۴۱۲:۱۵:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
امیدوارم خدا، دنیا را از شر استعمارگران غربی نجات دهد...
بانو۱۵۵۳۷۲۱۱۳:۱۸:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
و استعمار گران شرقی.
ناشناس۱۵۵۳۸۰۵۱۳:۵۹:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۱۹
بعدش بندازتمون توی دامن استعمارگران شرقی ..؟
ناشناس۱۵۵۴۰۲۴۱۵:۵۱:۲۳ ۱۳۹۹/۵/۱۹
از شر دیکتاتورها و ظالمان و متحجران و نادانان و حق خوران
رمضانی۱۵۵۳۸۳۲۱۴:۱۰:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
من کاری به مواضع فرانسه و غرب در قبال لبنان ندارم چیزی که مشهود است ساختار غلط سیاسی لبنان است که قدرت میان گروه ها و مذاهب تقسیم شده است..
ناشناس۱۵۵۳۹۰۴۱۴:۵۱:۵۳ ۱۳۹۹/۵/۱۹
یادش بخیر بعد از قزافی هم سارکوزی رفت لیبی گفت این کشور آباد می کنیم، و الان به نهایت آبادی رسیده، خدا به داد لبنان برسه
ناشناس۱۵۵۴۰۰۹۱۵:۳۸:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۱۹
فعلا همین غربیها جلسه گذاشتن تا سریعا به مردم لبنان کمک کنن
کاوه۱۵۵۴۴۱۷۲۲:۲۴:۴۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
مگر حالا که روسیه و چین به سوریه و ونزوئلا وعده آینده خوب را می دهند می توانند برای آنها استقلال و امنیت به ارمغان بیاورند . هر کشوری که بخواهد از نیروهای خارجی برای تامین امنیت و استقلال خود استفاده کند قطعا با مشکل روبرو خواهد شد .
ناشناس۱۵۵۴۵۱۹۰۰:۰۴:۰۴ ۱۳۹۹/۵/۲۰
البته بحث فرانسه و لبنان با الجزایر و دیگر مستعمره ها متفاوت است. در واقع کشور لبنان رو بعد از فروپاشی عثمانی و در واقع برای تحت الحمایه قرار دادن مسیحیان آن، فرانسوی ها تاسیس کردند. پرچم اولیه لبنان هم همان پرچم فرانسه بود که در وسط آن نماد سدر لبنانی قرار داشت.

پربحث‌های هفته

 1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

 2. حکم قصاص نوید افکاری اجرا شد

 3. خواجه در بند نقش ایوان است!..

 4. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 5. آیت‌الله صانعی دارفانی را وداع گفت

 6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 7. سپاه پاسداران: اقدام آل‌خلیفه پاسخ‌ درخور را دریافت خواهد کرد

 8. توافق‌های سریالی با تل‌آویو؛ به نام اعراب به کام ترامپ و نتانیاهو

 9. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

 10. یک عکس خاص از حاج محمود کریمی که ماندگار شد

 11. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

 12. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 13. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 14. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

 15. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 16. سکه از ۱۲ میلیون تومان رد شد/ افزایش قیمت دلار

 17. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

 18. گرانی خودرو تا کجا!؟

 19. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

 20. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

 21. شیخ حسین انصاریان پس از ابتلا به کرونا بستری شد

 22. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

 23. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 24. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 25. دپوی جدید خودروسازها؛ احتکار یا نقص فنی؟

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. سپاه پاسداران: اقدام آل‌خلیفه پاسخ‌ درخور را دریافت خواهد کرد

   2. توافق‌های سریالی با تل‌آویو؛ به نام اعراب به کام ترامپ و نتانیاهو

   3. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

   4. واکنش‌ رسانه‌های بیگانه به اعدام نوید افکاری/ تطهیر قاتل با لباس ورزشکار!

   5. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

   6. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

   7. روایت الجزیره از توافق سازشکاران عرب با صهیونیست‌ها پیش از مراسم امضا در کاخ سفید

   8. میدل ایست مانیتور: پرچم اسرائیل به زودی در عربستان برافراشته خواهد شد!

   9. بایدن: فشار حداکثری علیه ایران، شکست منافع آمریکا بود/ راه هوشمندانه‌تری برای سخت‌گرفتن به تهران وجود دارد

   10. نظر کاربران بحرینی در خصوص سازش با رژیم صهیونیستی

   11. مطهری: باید از کویت و عربستان قدردانی شود

   12. تصویری که آمریکایی‌ها میخواهند از ایران ارايه دهند !+ فیلم

   13. ظریف: ترامپ عاجزانه به دنبال عکس انتخاباتی است/توافقنامه‌های صلح بین متحدان دیرینه امضا می‌شود

   14. آمریکا به دنبال هکر ایرانی

   15. ادعای ترامپ درباره ایران: هر حمله‌ای را ۱۰۰۰ برابر پاسخ می‌دهیم

   16. پمپئو: زندگی را برای ایرانی‌ها سخت کردیم

   آخرین عناوین