حكايت ناقلان خاموش؛ هزینه تست کرونا با جیب مردم نمی‌خواند

گروه اجتماعی الف،   3990515046 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

آمارهای رسمی می گوید حدود ۸۰ درصد مبتلایان به کرونا به مطب ها مراجعه می کنند، اما آنهایی که حالشان وخیم تر است و نیاز به بستری دارند، اغلب در بیمارستان های دولتی بستری می شوند. این دو گروه، افرادی هستند که اغلب آنها خودخواسته به مراکز درمانی می روند تا مراحل درمان کرونا را در خانه یا در بیماستان، سپری کنند.

حكايت ناقلان خاموش؛ هزینه تست کرونا با جیب مردم نمی‌خواند

 

به گزارش الف، با این وجود برخی از بیماران مشکوک به کرونا نیز هرگز به مطب یا بیمارستان مراجعه نمی کنند و خیلی از آنها به خوددرمانی روی می آورند. این گروه از بیماران فقط زمانی به بیمارستان مراجعه می کنند که حالشان وخیم شده باشد. برخی از این گروه بیماران مشکوک به کرونا معتقدند که چون مثبت یا منفی بودن تست کرونا، تاثیری در بهبودی آنها ندارد، بنابراین دلیلی ندارد که هزینه ای بابت تست کرونا بدهند.

این گروه از ناقلان خاموش بیماری کرونا که تعدادشان هم خیلی زیاد است، با همین استدلال ها سایر اطرافیانشان را هم در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار می دهند. اگر پای حرف این گروه از بیماران بنشینید، اغلب آنها معتقدند که دچار یک سرماخوردگی یا دل درد ساده شده اند که خود به خود هم خوب می شود.

از طرف دیگر، هزینه تست های تشخیص کرونا نیز خارج از توان مالی بسیاری از خانواده ها است. مجموع این عوامل، دست به دست هم می دهد و موجب می شود که گاهی یک فرد مشکوک به کرونا، کلا بی خیال آزمایش دادن و درمان گرفتن باشد. این اتفاق شایع را باید به عنوان یک عامل کمتر اشاره شده در بحث افزایش آمار مبتلایان به کرونا به حساب آورد که نیاز به چاره اساسی دارد.

آزمایش‌های تشخیص کرونا چقدر آب می‌خورد؟

هم اکنون دو نوع آزمایش تشخیص کرونا در کشور داریم. اولین نوع آن «سرولوژی» یا همان آزمایش آنتی بادی است که می تواند نشان دهد آیا شما قبلا در معرض ویروس ایجادکننده کووید-19 بوده اید یا خیر.  یعنی آیا قبلا بدنتان برای دفاع از خودش آنتی بادی برای مهار کرونا ساخته است یا خیر. این آزمایش از طریق تست خون انجام می شود. نوع دوم، آزمایش «پی سی آر» یا همان آزمایش مولکولی است که در آن مخاط دهان و بینی بیمار آزمایش می شود. در این آزمایش مشخص خواهد شد که آیا هم اکنون بیمار به ویروس کووید 19 مبتلا هست یا خیر. وزارت بهداشت بارها اعلام کرده است که فقط نوع دوم این آزمایش ها، یعنی همان « پی سی آر» را قبول دارد. سازمان جهانی بهداشت هم آزمایش «پی سی آر» را به عنوان آزمایش قابل اعتماد برای تشخیص کرونا اعلام کرده است و آزمایش «سرولوژی» را بیشتر یک آزمایش جهت مطالعات علمی و تحقیقاتی به حساب می آورند.

هزینه تست کرونا در مراکز خصوصی کشور مبلغی حدود 700 هزار تومان برآورد می شود. البته در برخی مراکز خصوصی، گزارش هایی مبنی بر تست های یک میلیون و 500 هزار تومانی کرونا هم منتشر شده است. در مراکز دولتی، هزینه تست ها پایین تر است. اگر بیمار دارای دفترچه بیمه درمانی باشد، مبلغی حدود 70 هزار تومان باید پرداخت کند، اما اگر بدون دفترچه بیمه باشد و بخواهد با نرخ آزاد حساب کند، باید مبلغی حدود 370 هزار تومان به مراکز دولتی پرداخت کند. همه این هزینه هایی که اشاره شد، مربوط به تست مخاط حلق و بینی بیمار است که به عنوان روش مطمئن تست کرونا شناخته می شود.

البته اگر بیمار بخواهد کاملا خیالش بابت مثبت یا منفی بودن تست کرونا راحت شود، می تواند اسکن ریه را هم در مراکز تصویربرداری پزشکی انجام دهد. هزینه «سی تی اسکن» ریه در بخش خصوصی حدود 160 هزار تا 600 هزار تومان است. البته هزینه ویزیت پزشک عمومی یا متخصص را هم باید به هزینه های تست کرونا اضافه کرد. 

در این بین اگر یک فرد مشکوک به بیماری کرونا به یک مرکز درمانی در بخش دولتی مراجعه کند و آن مرکز دولتی تصمیم بگیرد که از آن بیمار، تست کرونا بگیرد، در آن صورت همه فرآیند آزمایش کرونا رایگان خواهد بود. نکته مهم دیگر این است که اگر فردی هیچگونه علائمی از بیماری کرونا ندارد، نباید به هیچ وجه برای تست کرونا به مراکز تشخیصی و درمانی مراجعه کند، زیرا با این کار علاوه بر اینکه ممکن است واقعا در معرض ابتلا به ویروس کووید 19 قرار بگیرد، هزینه های هنگفت و غیرضروری هم به نظام سلامت تحمیل خواهد کرد.

خودخواهی، بی‌خیالی و ناآگاهی؛ مثلث شیوع گسترده کرونا

رئیس جمهوری، پیشتر اعلام کرده بود که حدود 25 میلیون ایرنی به کرونا مبتلا شده اند. البته بعد از سیل اعتراض های کارشناسان و صاحبنظران نسبت به صحت و سقم این آمار، وزارت بهداشت اعلام کرد که آمارهای ارائه شده از سوی رئیس جمهوری، فقط تخمینی و با احتساب آزمایش های «سرولوژی» است. 

اگر آمار 25 میلیونی از مبتلایان کرونا که رئیس جمهوری اعلام کرده است را نادیده بگیریم، واقعیت این است که خیلی از بیماران مبتلا به کرونا بدون آنکه خودشان فکر کنند که به کرونا مبتلا شده اند، ناقل ویروس کووید 19 هستند. برخی از آنها سعی در پنهان کردن بیماری خود دارند و از ترس انگ یا طرد اجتماعی، بیماری خود را مخفی نگه می دارند. گروه بسیار اندکی هم وجود دارند که باید آنها را در زمره افراد خودخواه و اجتماع ستیز دانست که مبنای رفتارشان بر این محور می چرخد که "وقتی من مبتلا به کرونا شده ام، پس دیگر هیچ اهمیتی ندارد که چه کسی به کرونا مبتلا خواهد شد." در نتیجه همین استدلال خودخواهانه، ماسک زدن و فاصله گذاری اجتماعی را هم رعایت نمی کنند. عده دیگری هم که به دلیل آگاهی پایین نسبت به ماهیت غیرقابل پیش بینی بیماری کرونا، این بیماری را جدی نگرفته اند و سیاست بی خیالی را در پیش گرفته اند. 

برخی کارشناسان حوزه سلامت نسبت به اینگونه رفتارهای برخی از بیماران مشکوک به کرونا انتقاد جدی دارند. به طور مثال، دکتر مسعود مردانی، فوق تخصص بیماری‌های عفونی گلایه می کند: «متاسفانه در ایران تعداد زیادی از افراد مشکوک به کرونا به خانه خودشان می‌روند و فکر می کنند که مشکلی ندارد اگر به مدت ۱۴ روز دوره درمان با دیگر اعضای خانواده ارتباط داشته باشند. در این شرایط همه اعضای خانواده را به ویروس آلوده می‌کنند.»

او یادآور می شود: «افرادی هستند که در ترشحات دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی خود عامل ویروس هستند، اما علائم بالینی ندارند. این افراد در یک آزمایش معمولی که به صورت روتین انجام می‌شود و در PCR، به وجود ویروس در دستگاه تنفسی پی می‌برند. این افراد از نظر اپیدمیولوژی و انتقال بیماری خیلی مهم هستند. به دلیل اینکه این افراد به مدت حداقل ۱۴ روز می‌توانند این ویروس را به دیگران منتقل کنند؛ در نتیجه ناقلان بدون علامت را باید جداسازی کنیم و بگوییم در خانه به مدت دو هفته استراحت کنند، دستان خود را مرتب بشویند و از ماسک و دستکش استفاده کنند.» 

اگرچه حتی با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی، باز هم احتمال انتشار ویروس کرونا وجود دارد، اما برخی رفتارهای ضداجتماعی موجب تشدید سرایت ویروس کرونا در جامعه می شود. شاید بتوان خودخواهی، بی خیالی و ناآگاهی را مثلث شیوع گسترده کرونا دانست که اگر این مثلث اصلاح شود، قطعا موج انتشار ویروس کووید 19 هم کاهش پیدا خواهد کرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۵۱۲۶۰۰۰:۳۹:۲۸ ۱۳۹۹/۵/۱۷
وقتی دولت عرضه ندارد تا دو روز تعطیل است و سیل جمعیت راهی شمال میشود جلوی انرا بگیرد کنتر ل های دیگر فایده ندارد سابق فکر می کردند اتش سوزی جنگل ها زیانبار است اما الان به این نتیجه رسیده اند که بقای جنگل ها به این است که هر چند وقت یکبار قسمت هایی از آن بسوزد این ویروس هم همینطور است باید باعث اصلاح نسل بشر شود پس نباید زیاد جلوی انرا گرفت
ناشناس۱۵۵۱۲۷۰۰۱:۰۲:۵۵ ۱۳۹۹/۵/۱۷
برادرم در مرداد ماه دچار سرفه های شدید شد. به بیمارستان دولتی در تهران مراجعه میکند. از او تست تنفسی و خون نگرفتند ولی گفتن کرونا دارد و باید به خانه برود و دوره درمان را شروع کند.علیرغم اینکه بیمارستان بیماری را کرونا تشخیص داد ولی حاضر نشد هیچگونه آزمایش بگیرد. لذا برادرم مجبور شد تست کرونا را درخانه با مبلغ 700 هزار تومان انجام دهد.و بعد از مثبت شدن تست هم رفت سی تی اسکن داد. متاسفانه بیمارستان های دولتی تست کرونا به صورت دقیق نمیگیرن
سید۱۵۵۱۲۷۳۰۱:۰۷:۳۰ ۱۳۹۹/۵/۱۷
الان نون باغهای خصوصی در روغن است و تالارها در کسادی چرا که اگر یک سری به باغ های جاده کرج و شهریار و اندیشه بزنید خواهید دید که عروسی های مخفی دارند همه ایرانی و هم از کشور دوست افغانستان
ناشناس۱۵۵۱۲۹۴۰۲:۳۹:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۱۷
کشورهای پیشرفته تست رایگان و سریع میگیرند و کنترل رو به خوبی مدیریت میکنند
ناشناس۱۵۵۱۳۸۷۰۹:۲۰:۳۰ ۱۳۹۹/۵/۱۷
ما فوق پیشرفته ایم آنها حسرت مارا میخورند در کشور داری چون خرج ملت که نمیکنیم هیچ تازه از آنها عایدی هم داریم
آریابان۱۵۵۱۶۵۹۱۳:۲۳:۵۴ ۱۳۹۹/۵/۱۷
اون اوائل که رفتار این ویروس نو-پدید خیلی مشخص نبود ادعا میشد که یک بار ابتلا باعث مصونیت دائمی میشه ولی الآن دیگه کاملا مشخص شده که آزمایش «سرولوژی» را باید فقط در حد یک آزمایش جهت مطالعات علمی و تحقیقاتی به حساب آورد و حتی بسیاری از بیماران قبلی مجددا مبتلا شده و حتی در مواردی هم باعث مرگ اونها شده.
ناشناس۱۵۵۱۳۱۴۰۴:۲۱:۵۲ ۱۳۹۹/۵/۱۷
عجب، پس تست دادن غیرضروری به حوزه درمان هزینه اضافه تحمیل میکند. با این وجود چرا هر روز از نمایندگان و حتا مجریان عصرجدید و... تست مخاطی گرفته میشه؟ همه‌شون علائم دارن؟
ناشناس۱۵۵۱۴۵۹۱۰:۵۶:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۱۷
پول مملکت رو خرج .. ..میکنن
ناشناس۱۵۵۱۳۲۹۰۵:۵۶:۵۹ ۱۳۹۹/۵/۱۷
آخه ناقل بدون علامت از کجا بدونه ویروس تو بدنشه وقتی شما از یه طرف می گید مراجعه بی دلیل برای تست می تونه باعث گرفتن کرونا بشه یا اونجا که می گن تا علائم نیست به مراکز تست گیری مراجعه نکنید . واقعیت اینه که باید تست کرونا مجانی بشه تا مردم با خیال راحت مراجعه کنن وبه این شکل بشه آمار دقیقی از ناقلین به دست آورد وبیماری رو کنترل کرد.
ناشناس۱۵۵۱۳۴۲۰۸:۰۴:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۱۷
و هزینه درمان که 80 درصد ندارند
ناشناس۱۵۵۱۴۰۰۰۹:۲۷:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۱۷
کشورهای دیگر هم همین کارها را کردند؟ چطور الان تقریبا همه جا کرونا کنترل شده است
جعفر۱۵۵۱۴۲۸۱۰:۱۲:۲۲ ۱۳۹۹/۵/۱۷
باجناق من مشکوک به کرونا بود هر جا رفت تست نگرفتند گفتند برو خونه استراحت کن. در حالیکه بویایی ش را از دست داده بود و بدنش درد میکرد
ناشناس۱۵۵۱۴۴۹۱۰:۴۵:۲۷ ۱۳۹۹/۵/۱۷
با تمام اینها؛ بالاخره نگفتی برای جلوگیری از گسترش بیماری، تست ابتلاء باید رایگان بشه یاخیر؟
ناشناس۱۵۵۱۴۶۲۱۰:۵۷:۳۲ ۱۳۹۹/۵/۱۷
تست برای مجلسی ها رایگان برای مردم عادی 360 هزار تومن تا 700 هزار تومن !!
ناشناس۱۵۵۱۷۲۷۱۴:۱۱:۰۴ ۱۳۹۹/۵/۱۷
باید برای کسانی که بیماری را به اطرافیان اطلاع نمی دهند جریمه تعیین کرد
ناشناس۱۵۵۱۹۰۵۱۶:۳۰:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۱۷
از مرگ هم برای ملت بالاتر هست؟؟؟؟
ناشناس۱۵۵۱۹۸۷۱۸:۱۹:۲۳ ۱۳۹۹/۵/۱۷
من نمیدونم وقتی تست پی سی آر نمیگیرن و طرف باید در حد مرگ باشه بگیرن چجوری وزارت بهداشت آمار کرونا اعلام میکنه؟چرا باید تست رایگان در دسترس مسئولین و بچه هاشون باشه اما از مردم نگیرن،یعنی اندازه عراق هم نیستیم؟؟؟؟؟

پربحث‌های دیروز

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 3. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 4. رهگیری ناو هواپیمابر «نیمیتز» توسط پهپادهای نیروی دریایی سپاه

 5. رکورد حباب سکه زده شد/ دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

 6. بهترین تک تیرانداز دنیا با ۳۰۰۰ شلیک موفق

 7. چرا «سریال دل» به دل کسی ننشست؟

 8. دانشگاه یا آکواریوم ماهی‌های تزئینی؟!

 9. گوشت ارزان شد/ تخم‌مرغ به شانه ای ۵۰ هزار تومان می‌رسد؟

 10. علیزاده‌‌طباطبایی: میترا استاد با اسلحه نجفی کشته نشده است!

 11. روایت رئیس جمهور از حضور فرزندان رهبر معظم انقلاب در جنگ تحمیلی

 12. رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین موسوم قفقاز ۲۰۲۰

 13. بخشی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در یک نگاه + جدول

 14. یک ایده برای جلوگیری از افزایش کرونا؛ راه‌اندازی «گشت ارشاد کرونایی» در اصفهان

 15. پشت‌پرده واردات ۷۰۰ پورشه توسط پیرزن روستایی چیست؟ + فیلم

 16. جزئیات جلسه وزارت صنعت با تولیدکننده معروف ورشکسته

 17. بزرگترین سفره نذری حضرت رقیه(س)

 18. دل‌نوشته وزیر بهداشت خطاب به سردار سلیمانی

 19. حفظ تمامیت ارضی از حکومت قاجار تا امروز

 20. مشاور بایدن: اگر ایران به پایبندی کامل به برجام بازگردد ما هم به آن برمی‌گردیم

 21. آمار طلاق برای اولین بار کاهش یافت

 22. توقیف محموله ۱۰۰ هزار دلاری مدیرعامل استقلال

 23. همنوایی دوباره اروپا با آمریکا ضد تهران/ احضار سفیران ایران

 24. ناگفته‌های قالیباف از «روز شهادت حاج احمد کاظمی» و «مقاومت جانانه حاج قاسم در دمشق»

 25. ظریف؛ روسیه و چین نقش رهبری را در برابر قانون شکنی آمریکا ایفا کردند

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 3. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 4. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 5. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 6. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 7. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 8. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 9. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 10. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 11. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 12. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 13. گرانی خودرو تا کجا!؟

 14. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 15. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 16. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 17. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 18. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 19. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 20. رهگیری ناو هواپیمابر «نیمیتز» توسط پهپادهای نیروی دریایی سپاه

 21. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 22. رکورد حباب سکه زده شد/ دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

 23. آتش‌سوزی گسترده در شهر لبنیات میهن

 24. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

 25. بهترین تک تیرانداز دنیا با ۳۰۰۰ شلیک موفق

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین