پارکینگ‌های حرم رضوی جمع‌آوری می‌شوند

گروه اجتماعی الف،   3990513164 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

علیرضا شهریاری،عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد گفت: در آینده پارکنیگ‌های حرم جمع‌آوری خواهند شد که با این اتفاق مردم در مضیقه قرار می‌گیرند و باید خیلی زود فکری برای ایجاد پارکینگ در محدوده حرم کنیم.

به گزارش ايسنا، در یکصدمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر که امروز، ۱۳ مرداد در تالار شهر برگزار شد، لایحه دوفوریتی احداث پارکینگ طبقاتی در عرصه گودبرداری پروژه نرگس در منطقه ثامن مطرح شد که سید مصطفی نعمتی شهردار منطقه ثامن مشهد، در خصوص دوفوریت این لایحه، گفت: یکی از نقاط آسیب‌پذیر منطقه ثامن،  در میدان امر به معروف و نهی از منکر در خیابان شارستان رضوی است. سال ۹۵ علمیات اجرایی در این منطقه آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه «سازه نگهبان این پروژه ترکیبی است»، ادامه داد: متاسفانه به دلیل اینکه سازه نگهبان‌ها در معرض خطر هستند، دو خیابان متقابل آن نیز در معرض خط قرار گرفته‌اند و باتوجه به اینکه احتمال ریزش وجود دارد، از اعضای شورای شهر درخواست دارم که به دوفوریت این لایحه برای پایدارسازی سازه و مقاوم‌سازی آن رای بدهند.

محمدحسین ودیعی، عضو شورای اسلامی شهر مشهد، به عنوان مخالف دوفوریت این لایحه، عنوان کرد: سه سوال و ابهام در این لایحه وجود دارد. این سوالات در خصوص طرح تشریفات و مناقصه عام یا خاص است. باید قراردادی با این اندازه و حجم در یک بازه زمانی در کمیسیون‌های مختلف بحث شود. مسئله ترافیکی این مسئله مهم است. من با دوفوریت این طرح مخالف هستم.

علیرضا شهریاری، عضو دیگر شورای اسلامی شهر مشهد در مقام موافق، بیان کرد: 11 سال است که گودهای شهری وجود دارد و درست نشده است. شهرداری هتل آرمان را با زمین‌هایی تهاتر کرد. ما در اطراف حرم نیاز به پارکینگ داریم. در آینده پارکنیگ‌های حرم جمع‌آوری خواهند شد.  با این اتفاق مردم در مضیقه قرار می‌گیرند. باید خیلی زود فکری برای ایجاد پارکینگ در محدوده حرم کنیم.من با دوفوریت این لایحه موافق هستم و به نظر من باید هرچه زودتر، این کار انجام دهیم.

دوفوریت این لایحه با 9 رای مخالف، 2 رای موافق و 3 ممتنع به تصویب شورای شهر نرسید.

بتول گندمی به عنوان موافق یک فوریت این لایحه، اظهار کرد: سازه نگهبان بیشتر از یکسال جواب نمی‌دهد. اینجا شهر امام رضا(ع) است که تا کنون مشکلی رخ نداده است. ما اگر پازل و حل این مسئله را بپذیریم، باید وارد عمل بشویم. من به عنوان یک عضو مخالف تهاتر بودم اما برای حل مشکل مجبور به این کار شدم. این لایحه اگر به فرآیند عادی برود، حدود دو ماه طول خواهد کشید. اگر گفت‌وگوها از ناحیه شهرداری انجام شده است از اعضا خواهش می‌کنم که به یک فوریت این لایحه رای بدهند.

غلامحسین صاحبی، عضو دیگر شورای شهر به عنوان مخالف، گفت: 50 هزار متر مربع سرمایه شهرداری در این منطقه است. احداث پارکینگ حیف‌ ومیل این زمین‌هاست. بایدپروژه‌ای طراحی شود که در کنار آن پارکینگ باشد. من اعتقاد دارم نباید تا حرم تردد باشد و باید خطوط منتهی به حرم را پیاده‌راه کنیم. باید ورودی‌هایی مانند میدان شهدا را پارکینگ کنیم که مردم بقیه راه را پیاده بروند. به نظر من از روی فرصت برای این منطقه فکر و کار را اجرا کنیم.

شهناز رمارم، عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد، در پرسشی بیان کرد: در یکی از جلسات علنی شورا، با قید دوفوریت هتل آرمان با این دو قطعه زمین تهاتر شد. براساس عدله‌ای که شهرداری آورده است آیا در مطالعات جامع حمل‌ونقلی در این نقطه از شهر نیاز به پارکینگ وجود دارد؟ آیا ما فرصت کافی برای بررسی داریم؟ ارزش این زمین‌ها 50 هزار میلیارد تومان است.

شهردار منطقه ثامن پاسخ داد: مذاکراتی برای روی زمین و ایجاد پروژه انجام شده است. در زیر این زمین نیز پیشنهاد احداث پارکینگ شده است. در جلسه با سازمان ترافیک در خصوص طرح ترافیک در هسته مرکزی شهر صحبت شده است. این منطقه نیاز به پارکینگ دارد و از تقاطع بلوار وحدت امکان تحقق برای پارکینگ کم است. اینجا نقطه جایگزین برای احداث پارکینگ است که باید انجام شود. خطر هیچ‌وقت نمی‌گوید کی می‌آید. 

محمدهادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد در قالب پیشنهاد، عنوان کرد : وقتی ما یک فوریت را بررسی می‌کنیم، تنها یک هفته کار انجام می‌شود. اگر طرح به صورت عادی باشد، بیش از دو ماه طول خواهد کشید. باتوجه به اینکه این لایحه دغدغه دوستان است، در متن بازگشت لایحه 14 روز کاری را مقرر می‌کنیم تا کار سریعا انجام شود.

این پیشنهاد با رای اعضا به موافقت رسید. گفتنی است این لایحه برای بررسی مجدد به کمیسیون با   10 رای موافق، دو مخالف و 2 ممتنع تصویب شد و به کمیسیون مربوطه بازگشت. قرار است این لایحه به کمیسیون‌های مربوطه فرستاده و ظرف مدت ده روز بررسی شود.

از دیگر دستورکارهای امروز جلسه شورا، لایحه اصلاح بند ۲- ب آیین‌نامه پرداخت تسهیلات بانکی به طرح‌های ساماندهی و انتقال مشاغل مزاحم و آلاینده به محل‌های مجاز بود که با 10 رای موافق، یک مخالف و یک ممتنع به تصویب رسید.

 بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی در خصوص این مصوبه، گفت: ساماندهی مشاعل ناایمن مزاحم و آلاینده‌های شهری از جمله مصوبات تجمع و تمدید است.

محمد حاجیان شهری، رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست نیز عنوان کرد: باید تعریف درست از مشاغل ناایمن در این لایحه مطرح شود. بیش از 90 درصد این لایحه شفاف‌ است. این مصوبه به عنوان نوعی بازوی مدیریتی و اجرایی برای مصوبه قبلی است. هدف شهرداری از ارائه این لایحه شناسایی کانون‌های ناایمن و خطرناک است.

سیدمحسن حسین‌پویا، رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان کرد: ابهامی در خصوص مشاغل مزاحم وجود دارد. معلوم نیست کدام مشاغل ایمن و کدام ناایمن است.

بتول گندمی، عضو شورای شهر مشهد نیز ادامه داد: شرایط ناایمن و مشاغل ناایمن در مصوبه هیئت وزیران آمده است و براساس آن مشاغل ناایمن مشخص می‌شود. تا به امروز مشاغل مختلفی با شهرداری مسئله دارند. با اعلام ذکر مشاغل به عنوان مشاغل ناایمن، افراد زیادی با شهرداری مشکل‌دار خواهند شد.

متن این مصوبه به این شرح است: «ماده واحده:  بند ۲- ب ـ آیین‌نامه پرداخت تسهیلات بانکی به طرح‌های ساماندهی و انتقال مشاغل مزاحم و آلاینده به محل‌های مجاز موضوع مصوبه شماره ۱۰۳۷۴/۹۴/۴/ش مورخ ۳۰/۰۷/۹۴ به شرح ذیل اصلاح شد.

بند ۲-ب (اصلاحی): وام پرداختی به هر عضو به میزان سقف نصاب معاملات جزء و براساس اولویت زمان درخواست و نظر کمیته تصویب خواهد بود».

همچنین لایحه بازنگری در نحوه محاسبه حقوقات کاربری بهداشتی، درمانی، ورزشی و آموزشی در حوزه‌های درآمدی نیز با 13 رای موافق به تصویب رسید که متن این مصوبه به این شرح است:  «ماده واحده: یک تبصره به عنوان تبصره ۶، به بند دو مصوبه شماره ۴/۹۵/۲۰۸۱۶/ش مورخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۰ الحاق شد:

تبصره ۶ الحاقی: درصورت درخواست پروانه احداث، تجدید و توسعه بنا، منطبق بر کاربری‌های بهداشتی و درمانی، ورزشی برای املاک واقع در حوزه‌های چهار و پنج درآمدی و  منطبق بر کاربری‌های فرهنگی آموزشی در حوزه‌های چهار و پنج درآمدی،‌ حداکثر تا سه سال پس از لازم‌الاجرا شدن این مصوبه، عوارض پذیره تراکمی هر مترمربع، به‌صورت P0 محاسبه خواهد شد.

 لایحه اصلاح مصوبه محاسبه ارزش معاملاتی ساختمان نیز امروز در صحن علنی شورای اسلامی با 11 رای موافق و یک ممتنع به تصویب رسید که به شرح زیر است: «ماده واحده: عبارت ذیل ماده واحده مصوبه شماره ۱۵۱۹/۲/ش مورخ ۲۱/۰۳/۱۳۸۵، "بدیهی است در هر صورت نباید ارزش معاملاتی فوق از مبلغ ۵.۷۰۰.۰۰۰ ریال تجاوز نماید" به شرح زیر اصلاح و جایگزین شد:

"بدیهی است در هرصورت نباید ارزش معاملاتی فوق در حوزه‌ یک و دو درآمدی از مبلغ ۵.۷۰۰.۰۰۰ ریال و در حوزه‌های سه، چهار و پنج درآمدی، از ۹۰ درصد ارزش معاملاتی سال ۱۳۹۴ همان پلاک، تجاوز نماید."

تبصره: شهرداری مشهد مکلف است، با توجه به اصلاح مبانی محاسباتی ارزش مذکور و به‌منظور یکسان‌سازی آرا جریمه صادره از ابتدای سال ۱۳۹۹ املاک واقع در حوزه‌های سه، چهار و پنج درآمدی، نسبت به ارسال مجدد لایحه اصلاحی مربوط به کمیسیون ماده ۱۰۰ اقدام نماید».

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۴۷۸۶۵۰۸:۲۵:۵۴ ۱۳۹۹/۵/۱۴
آره بابا پول مردمه مهم که نیست یک روز میسازیم یک روز جمع می کنیم کسی هم نیست که بازخواست کنه!
کشاورز۱۵۴۷۹۵۲۰۹:۴۸:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۱۴
درسته که مشهد شهر امام رضا است ولی امام رضا ضامن ساخت و سازهای نا ایمن شما نیست. باید گفت شانس آوردید که تا کنون اتفاقی نیافتاده و هر چه زود تر باید ایرادات فنی و ایمنی طرح شده برطرف بشه.
ناشناس۱۵۴۸۰۷۹۱۱:۴۳:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۱۴
استفاده از كارشناسان زبده براي طراحي پاركينگ و ساير إمكاناتي كه رفاه زائران را تامين ميكند بسيار ضروري است مثل طرح تخريب اطراف حرم مطهر نشود كه تازه بعد از چند سال حالا متوجه شدند كه اشتباه كردند بافت جمعيتي و سكونتي مردم را تغيير دادند و زمين ها را در قالب تجميع به غير بوميان واگذار نمودند كه آنها هم به احداث مجتمع و هتل اقدام كردند. اگر آماري داشته باشيد كمتر از يك ماه در سال آنجا زائر دارد بيشتر جنبه امكانات سازمانهايي است كه فقط بدليل داشتن پول بافت منطقه را بهم ريختند
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 2. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 3. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 4. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 5. احمد توکلی: امروز، روز آشتی است/مفسدان چپاولگر باید از آمدن آیت‌الله رئیسی بترسند

 6. دهباشی:‌ اصلاح‌طلبان به آرای باطله هم باختند

 7. همتی به رئیسی تبریک گفت

 8. تبریک قالیباف به مردم ایران

 9. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

 10. درخواست ستاد مردمی قاضی زاده هاشمی از مردم و جوانان

 11. محسن رضایی: حماسه حضور را به منتخب ملت، آیت‌الله رئیسی تبریک می‌گویم

 12. محمود احمدی‌نژاد روسیاه شد

 13. بوسه پیرزن تبریزی بر دست سرباز حوزه رای‌گیری

 14. خبر مهم برای بازنشستگان/ مجوز جدید برای استفاده از امکانات دستگاه‌ها

 15. آمار اولیه شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری/رئیسی با ۱۷ میلیون رای پیشتاز است

 16. سفیر انگلیس در تهران احضار شد

 17. پیروز بزرگ انتخابات ملت ایران است

 18. جهانگیری: حضور مردم در انتخابات نشانه احساس مسوولیت سیاسی به آینده است

 19. مهرعلیزاده پیروزی آیت‌الله رییسی را تبریک گفت

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 4. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 7. درباره یک تصمیم

 8. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 9. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 10. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 11. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 12. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 13. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 14. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 15. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 16. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 17. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 18. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 19. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 20. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 21. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 22. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 23. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 24. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

 25. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

ابر آروان

آخرین عناوین