آقای ارزش افزوده و صادرات میوه خشک به ترکیه و روسیه

گروه اقتصادی الف،   3990513101 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی یکی از بهترین راهکارهای اشتغال زایی در مناطق روستایی است که جلوگیری از مهاجرت بی رویه از روستا به شهر، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، افزایش ارزش افزوده محصولات و پیشرفت اقتصادی و اجتماعی مناطق روستایی را به همراه دارد.

آقای ارزش افزوده و صادرات میوه خشک به ترکیه و روسیه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی یکی از بهترین راهکارهای اشتغال زایی در مناطق روستایی است که جلوگیری از مهاجرت بی رویه از روستا به شهر، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، افزایش ارزش افزوده محصولات و پیشرفت اقتصادی و اجتماعی مناطق روستایی را به همراه دارد. صنایع تبدیلی از قابلیت ایفای نقش تعیین کننده در تنظیم بازار محصولات کشاورزی نیز برخوردار است. بیشتر کشاورزان از عرضه همزمان محصولاتشان در بازار و کاهش شدید قیمت متضرر می شوند و این در حالی است که با استفاده از صنایع تبدیلی می توان محصولات کشاورزی را در خارج از فصل به بازار عرضه کرد.

«اسماعیل اطمینان» ارزش اقتصادی میوه جات را سه برابر کرده است. از کمیته های انقلاب تا زمین کشاورزی اسماعیل اطمینان درباره علت ورودش به عرصه صنایع تبدیلی و خشک کردن انواع میوه جات می گوید: «سال های ابتدایی انقلاب بیشتر وقت من به حضور در کمیته های انقلاب سپری شد تا اینکه با تحقق ماموریت کمیته ها و برقراری امنیت در کشور دوباره به زمین کشاورزی برگشتم. در کنار کار کشاورزی کار تولید ظروف یک بار مصرف را هم با تأسیس یک گارگاه پیگیری می کردم و به عنوان کارآفرین برتر مورد تقدیر قرار گرفتم. سال هایی که همیشه بنده را به عنوان یک کشاورز علاقمند به کار زراعت آزار می داد، پرپر شدن بخش قابل ملاحظه ای از محصولات کشاورزی جلوی چشمانم بود. هر سال حداقل 30 درصد محصولاتم به دلیل نبود مشتری، فقدان سردخانه و ... فاسد می شد و از بین می رفت.» 

او می افزاید: «با مطالعاتی که انجام دادم، عرصه صنایع تبدیلی کشاورزی را شناسایی کردم. متوجه شدم در صورت استفاده از صنایع تبدیلی می توان امکان عرضه خارج از فصل انواع میوه جات را در بازار فراهم کرد، ماندگاری آنها را از یک هفته تا یک سال افزایش داد و مهم تر از همه اینکه ارزش اقتصادی آن را چند برابر کرد. بالاخره با کمک بسیج سازندگی یا علی (ع) گفتیم و کار را شروع کردیم.»

اختراع دستگاه های جدید و آنزیم بری با بخار

آقای اطمینان در کارگاه تولید میوه خشک خود برای 10 نفر اشتغال زایی کرده است که همه آن ها جوانان تحصیل کرده در رشته های شیمی، صنایع غذایی، کشاورزی و... هستند. او خاطرنشان می کند: «تولید محصول ارگانیک و عاری از مواد شیمیایی برگ برنده کارگاه ماست. همه میوه ها قبل از ورود به چرخه تولید توسط مهندس کنترل کیفیت بررسی می شوند و در صورتی که مشخص شود در تولید میوه ها از سموم آفت کش استفاده شده بلافاصله برگشت می خورد. در تولید میوه خشک بیشتر کارگاه ها از سموم شیمایی در مرحله شستوشو استفاده می کنند. اما ما توانستیم یک راه حل ابتکاری به عنوان جایگزین شوینده های شیمیایی پیدا کنیم. شستوشوی میوه ها و عملیات آنزیم بری در کارگاه ما با استفاده از بخار آب انجام می شود و برای این کار خودمان دستگاهی بی نظیر اختراع کرده ایم.» این فعال اقتصاد مقاومتی درباره دستگاه های صنایع تبدیلی مورد استفاده اش، اظهار می کند: «دستگاه آنزیم بر و پوست کن اختراع خودمان است. دستگاه پوست کنی که اختراع کردیم در جهان لنگه ندارد. این دستگاه در هر ساعت 100 کیلوگرم سیب را پوست می کند، برش می دهد، حلقه حلقه می کند و تفاله اش را می گیرد. وجود کمپرسور به دلیل نشست هوا، آب و روغن عامل ایجاد آلودگی در محصول نهایی است. ما توانستیم با جایگزین کردن پنوماتیک، کمپرسورها را حذف کنیم تا محصولی کامال ارگانیک تولید کنیم. قیمت دستگاه آنزیم بر در داخل کشور 14 میلیون تومان و در ترکیه 130 میلیون تومان بود، اما ما آنقدر قطعه خراب کردیم تا فقط با 13 میلیون تومان این دستگاه را در کارگاه ساختیم.»

بمب ارزش افزوده

برگزیده همایش ملی طلایه داران اقتصاد مقاومتی درباره محصولات تولیدی اش، می گوید: «سیب، گلابی، آلو، کیوی، آلبالو، قیسی، انبه، نارگیل، نارنگی و پرتقال میوه هایی هستند که از آنها چیپس میوه تولید می کنیم. آلوی خاکی یکی از میوه هایی است که در بازار مشتری بسیار کمی دارد اما وقتی ما آن را به میوه خشک تبدیل کردیم، پرتقاضا ترین محصول کارگاه و پادشاه میوه های خشکمان شد. میوه زعفرانی، شکلاتی، کنجدی و گردویی از جمله محصولات ابتکاری ماست. صنایع تبدیلی حقیقتا بمب ارزش افزوده است. مثال فرض کنید قیمت هر کیلوگرم سیب 10 هزار تومان باشد. از هر 10 کیلوگرم سیب، 1 کیلوگرم چیپس سیب بدست می آید، قیمت این 1 کیلوگرم میوه خشک در بازار بین 30 تا 50 هزار تومان است.» اسماعیل اطمینان توانسته مشتری هایی در ترکیه و روسیه برای کارگاهش دست و پا کند؛ مشتری هایی که بسیار پر و پا قرصند و سفارش های زیادی به او داده اند. او در این باره می گوید: «ترکیه در تولید میوه خشک کشور صاحب سبکی است. وقتی محصولات را برای معرفی به آنجا فرستادیم، چندی بعد دعوت نامه معاون وزیر بازرگانی ترکیه به دستمان رسید. به ترکیه سفر کردیم و متوجه شدیم از محصولات بسیار خوششان آمده است. در آنجا اصرار داشتند که من کارگاهم را به ترکیه منتقل کنم و در آنجا مشغول به کار شوم و انواع مشوق ها را هم ارائه کردند.» 

صادرات به ترکیه و روسیه

او میافزاید: «من می دانستم که وظیفه ملی من ایجاد شغل در داخل خاک کشورم است و نباید کارگاه را از ایران خارج کنم، پس سعی کردم به زبان اقتصاد آنها را متقاعد کنم که به جای فکر کردن به تغییر مکان کارگاه من از ایران به ترکیه، به خرید محصول صادراتی ایران فکر کنند. به آنها گفتم شما از طعم محصولات من خوشتان آمده اما باید بدانید این این میوه ها با این طعم متفاوت و دلپذیر فقط در ایران تولید می شود و در هیچ جای دیگر جهان از جمله ترکیه یافت نمی شود. اگر بخواهیم این میوه ها را از ایران به ترکیه بیاوریم هزینه زیادی دارد و قیمت تمام شده بسیار افزایش می یابد. پس اجازه دهید من در ایران به کارم ادامه دهم و محصولاتم را به ترکیه صادر کنم که مورد موافقتشان قرار گرفت و در مرحله نخست سفارش ماهانه 5 تن میوه خشک را دادند. محصولات را برای روسیه هم ارسال کردیم و در مسکو مشتری خوبی پیدا کردیم که ماهانه 10 تن میوه خشک سفارش داد. البته برای پاسخگویی همزمان به نیاز داخل و نیز سفارش های صادراتی نیازمند گسترش کارگاه، افزایش تعداد دستگاه های صنایع تبدیلی و در نتیجه تسهیلات بانکی هستیم.» این فعال اقتصاد مقاومتی درباره حمایت های بسیج سازندگی می گوید: «گاهی اوقات اختصاص یک وام با مبلغ پایین اما به موقع و سریع از اختصاص یک وام میلیاردی با تاخیر و پیخ و خم اداری بسیار موثرتر و حیاتی تر است. بسیج سازندگی در اوج نیازمندی کارگاه به صورت فوری 30 میلیون تومان به من تسهیلات داد و همه چیز را احیاء کرد. بچه های بسیج برای کسب انواع مجوزها مرا یاری کردند و مسیر بروکراسی طولانی ادارات را کوتاه کردند. علاوه بر آن بسیج سازندگی خودش با مدارس استان وارد مذاکره می شد و من را به آن ها معرفی می کرد و در نتیجه بازار بسیار خوبی در داخل برای من فراهم کرد. نتیجه محبت آن ها شکل گیری یک کارگاه موفق در منطقه محروم سلماس است که قدرت صادرات به کشورهای توسعه یافته را دارد.»

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۴۷۵۶۱۱۸:۳۲:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۱۳
فرض کنید قیمت هر کیلوگرم سیب 10 هزار تومان باشد. از هر 10 کیلوگرم سیب، 1 کیلوگرم چیپس سیب بدست می آید، قیمت این 1 کیلوگرم میوه خشک در بازار بین 30 تا 50 هزار تومان است.
ناشناس۱۵۴۷۹۷۴۱۰:۰۹:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۱۴
کیلو 10 تومن از 10 کیلو یک کیلو چیپس یعنی 100 تومن ولی تو بازار هر کیلو چیپس 30تا 50 هزار تومن یعنی نصف نصف ضرر !!!

پربحث‌های هفته

 1. خواجه در بند نقش ایوان است!..

 2. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 3. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 4. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

 5. گرانی خودرو تا کجا!؟

 6. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 7. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 8. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 9. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 10. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

 11. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 12. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

 13. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 14. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

 15. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

 16. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 17. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 18. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 19. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 20. قالیباف: مهم‌ترین دغدغه سران قوا توجه به حل مشکلات مردم است

 21. تشییع پیکر آیت‌الله صانعی در قم

 22. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 23. مطالبه از مجلس انقلابی...

 24. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

 25. قیمت دلار و سکه پایین آمد + جدول قیمت‌ها

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. گرانی خودرو تا کجا!؟

   2. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

   3. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

   4. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

   5. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

   6. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

   7. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

   8. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

   9. قالیباف: مهم‌ترین دغدغه سران قوا توجه به حل مشکلات مردم است

   10. قیمت دلار و سکه پایین آمد + جدول قیمت‌ها

   11. بورس دوپینگی؟!

   12. دستور ویژه سرپرست وزارت صمت به سازمان حمایت برای کنترل قیمت ها

   13. وزیر جهاد کشاورزی: تخم مرغ ارزان می شود/ صادرات بی رویه علت گرانی بود

   14. هزینه یک صبحانه ساده چقدر می‌شود؟

   15. راهکار مدیریت بازار خودرو چیست؟/ اختلاف ۴۷ میلیونی قیمت‌ها از بازار تا کارخانه

   16. ماجرای ۱۰۰ نفری که سرمایه‌شان در بورس هزار میلیاردی شد

   17. تورم سوئد منفی شد!

   18. سقوط بورس: با این راه پول خود را نجات دهید  

   19. ۲.۵ میلیون خانوار مشمول خانه‌های مازاد

   20. ریزش های لیر تمامی ندارد

   21. جهانگیری: فروش اوراق سلف نفت لغو شد/ جهت‌گیری‌های بودجه ۱۴۰۰ باید متمرکز بر رفع دغدغه‌های اصلی اقتصاد کشور شود

   22. چرا قیمت دلار عصر امروز وارد فاز کاهشی شد؟

   23. ۷۰ درصد درآمد کشور در اختیار ۱۰ استان

   آخرین عناوین