اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

 3990513075 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

رواج سنت‌های تجمل‌گرایانه و هزینه‌های کمرشکن ازدواج، برترین سنت حسنه را ناممکن ساخته و ازدواج آسان برای جوانان را به یک رویا تبدیل کرده است.

اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

مهر نوشت: از دیدگاه دین مبین اسلام، بهترین ازدواج‌ها آن است که آسان‌تر انجام گیرد اما آنچه که امروزه به باد فراموشی سپرده شده است، سنت‌های معقول و پسندیده‌ای است که در گذشته زوجین را راهی خانه بخت می‌کرد.

یک شب که هزار شب نمی‌شود، منطق برخی از جوانانی است که با سرمشق کردن چشم و هم چشمی، عروسی‌های لاکچری با ولیمه‌های گران قیمت و رنگارنگ برگزار می‌کنند تا به قول خودشان چشم همه را دربیاورند اما غافل از اینکه با رواج ساختن چنین عروسی‌های پر از تجملات، تشکیل زندگی ساده برای جوانان دیگر را نیز تبدیل به رؤیا می‌کنند.

تورم‌های سرسام‌آور و بیکاری نسل جوان

تحلیل‌گر اقتصادی و عضو هیأت علمی دانشگاه، دو عامل مسائلی فرهنگی و اقتصادی را دلیل بر افزایش هزینه‌های ازدواج برای جوانان دانسته و گفت: در بحث مسائل فرهنگی، باید برنامه ریزان فرهنگی بر آن بپردازند چرا که بسیاری از مراسمات انجام گرفته نیاز نبوده و می‌توان ساده در نظر گرفت.

محمد کلامی افزود: در رابطه با مسائل اقتصادی، تورم‌های سرسام‌آور و همراه شدن با بیکاری نسل جوان، ازدواج و بالطبع، فرزندآوری را نیز دچار مشکل خواهد کرد.

وی با اشاره بر دخیل بودن چشم و هم چشمی در افزایش هزینه‌ها توضیح داد: در رابطه با بحث مسائل اقتصادی، وظیفه کارگزاران و برنامه ریزان اقتصادی است که در این راستا دولت می‌تواند با ارائه بسته‌های حمایتی تأثیر گذار، رونق دادن بازار نیروی کار، استخدام و اعطای یارانه‌هایی برای خرید مسکن و جهیزیه، تسهیل گر امر ازدواج باشد.

تغییر سبک زندگی یا سبک زندگی التقاطی

به گفته استاد حوزه و دانشگاه تبریز، علل کاهش ازدواج جوانان، کاهش شدید انگیزه ازدواج به خاطر تغییر سبک زندگی یا سبک زندگی التقاطی (اسلامی -غربی)، ایجاد ارتباط‌های خارج از عرف و اشباع روانی کاذب از جنس مخالف و ترس از روبرو شدن با مشکلاتی که خودش هم قبول ندارد و جامعه را مقصر می‌شمارد دانست؛ در حالی که می‌تواند با سنت‌های غلط مبارزه کند.

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی نظری ادامه داد: نگاه غالب اقتصادی و توصیه والدین به شرط گذاری‌های غلط، مهریه‌های کلان و خریدهای بی حد و حصر، مشاهده موارد شکست خورده در امر ازدواج و ترس از عاقبت خودشان، عدم آگاهی به شاخص‌ها و انگیزه‌های ازدواج در دین، اسلام، قرآن و سبک زندگی امامان و شهدا از سایر عواملی است که به کاهش ازدواج دامن زده است.

بررسی عاقلانه مشکلات ازدواج

وی در رابطه با راهکارهای ترویج فرهنگ ازدواج آسان گفت: در قضیه کرونا اثبات شد خیلی از آداب و رسوم حلال و جائز را می‌شود به خاطر مصلحتی کنار گذاشت؛ چرا در مورد ازدواج آداب و رسوم غلط را کنار نمی‌گذاریم که جایگزینی شاخص‌های عرفی متغایر و گاهی متعارض با شاخص‌های شرعی و عقلی به جای شاخص‌های شرعی و عقلی در فرهنگ مردمی یکی از عوامل ترویج فرهنگ ازدواج آسان است.

نظری سایر عوامل ترویج فرهنگ ازدواج آسان را چنین برشمرد که بررسی عاقلانه مشکلات ازدواج، پرهیز جدی از مراجعه به برخی افراد به اسم مشاوره حتی با مجوز که بدون توجه به ارزش‌های دینی فقط نگاه مادی به ازدواج دارند را باید مورد توجه قرار داد.

اولویت قرار دادن نهاد خانواده

وی به گذاشتن شرط‌های نا به جا و بی ربط در ازدواج اشاره کرده و افزود: زوجین باید نهاد خانواده را اولویت خود قرار داده و والدین نیز نباید با بی توجهی و تنها گذاشتن جوانان در این امر مهم به بهانه عدم دخالت و آزادی بچه‌ها، آنها را تنها بگذرانند.

استاد حوزه و دانشگاه معتقد است که متعادل قرار دادن مهریه، خرید و تهیه جهیزیه متناسب و بدون مقایسه با زندگی دیگران و در صورت امکان، کمک خانواده داماد در خرید برخی از لوازم اساسی و خرید طلا به اندازه یک حلقه، کمک دولتی به جوانان در وام، مسکن اولیه و شغل و در نهایت کمک فرهنگ ملی و عمومی و فرهنگ شهری یا روستایی می‌تواند به آسان سازی ازدواج کمک بسیاری کند.

کاهش خرید حلقه و طلا

یکی از فروشندگان طلا نیز گفت: خرید حلقه ازدواج از سوی جوانان بسیار کاهش یافته است که البته در این میان عوامل شیوع ویروس کرونا و تورم، بی تقصیر نیست.

وی ادامه داد: در اوایل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بازار، بالطبع تقاضا برای خرید طلا کاهش یافت اما آنچه که بیشتر به این عدم خرید دامن زده هزینه‌های سرسام‌آوری است که خرید طلا را کاهش داده و مهم‌ترین مشکل برای ازدواج جوانان به شمار رفته است.

جوانان امروزی سمت تجملات و ازدواج‌های لاکچری می‌روند

افرادی که با تجربه‌تر هستند یا بهتر بگویم چند تا پیراهن بیشتر پاره کرده‌اند، در صحبت از ازدواج، با دلیل و منطق خاصی سخن می‌گویند؛ سیما خانم یکی از والدینی است که دو فرزند خود را راهی خانه بخت کرده و صاحب عروس و نوه بوده و معتقد است که ازدواج در سن مناسب می‌تواند جوانان را از بسیاری از آسیب‌های اجتماعی دور کند.

وی ادامه داد: اما افسوس که گذشته‌ها با این دوره و زمانه قابل قیاس نیست و خیلی از مسائل، رنگ عوض کرده است؛ در گذشته‌ها ریش سپیدان دست دو جوان را در دست هم می‌گذاشتند و به دور از هیچ خودنمایی و تجملات عجیب و غریب، راهی خانه بخت می‌کردند.

این شهروند تبریزی گفت: اما اکنون با گسترش فضاهای مجازی، سنت حسنه ازدواج به کلی تغییر یافته و جوانان به سمت مهریه‌های بالا، خانه‌های لوکس، خریدهای لاکچری و مسافرت‌های پرهزینه سوق یافته‌اند اما هیچ‌کدام از این موارد، ضامن خوشبختی نبوده و بر عکس هزینه‌های ناشی از آن، مشکلات و دغدغه‌های زندگی را افزایش می‌دهد.

وی در پایان بیان کرد: شیوع ویروس کرونا این را به خوبی نشان داد که بدون برگزاری تالارهای عروسی نیز می‌توان راهی خانه بخت شد؛ حالا وظیفه پدر و مادران جوانان است که ازدواج ساده را در جامعه رواج دهند تا جوانان نیز برای خود زندگی تشکیل دهند.

مشکلات مالی اجازه ازدواج نمی‌دهد

سعید نیز یکی دیگر از جوانانی است که با داشتن ۲۸ سال، هنوز ازدواج نکرده و هزینه‌های سرسام‌آور را دلیل عدم ازدواج خود بیان می‌کند.

وی ادامه داد: با داشتن یک حقوق کارمندی ساده و پس انداز اندک، نمی‌توان ازدواج کرد؛ چرا که هزینه‌های بسیاری در آینده به انتظار نشسته است؛ خرید طلا، هزینه‌های مراسم، خرید خانه و حتی تهیه جهیزیه مناسب برای دختران، از هزینه‌های کمر شکنی است که جوانان و حتی خانواده‌ها با آن روبرو هستند.

هزینه‌ها کمرشکن است

وی گفت: تا زمانی که هزینه‌ها کمر شکن است هیچ جوانی نمی‌تواند ازدواج کرده و تشکیل زندگی دهد و عدم ازدواج و فرزندآوری نیز باعث می‌شود جمعیت پیر در جامعه افزایش یابد.

ازدواج سنت حسنه‌ای است که این روزها گرانی و تورم، گوی سبقت را ربوده و این سنت حسنه را برای بسیاری از جوانان، ناممکن ساخته است؛ برگزاری عروسی‌های لاکچری و پر از تجملات، خریدهای بی حد و اندازه و زرق و برق طلاجات آویخته شده، ملاک خوشبختی نیست.

ازدواج سفارش شده از دیدگاه دین اسلام، ازدواج آسان و به دور از تجملات است که می‌تواند از طریق پایین آوردن توقعات زوجین و هم چنین کمک دولت برای جوانان در امر ازدواج، تسهیل سازی این سنت پسندیده را هموار سازد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۴۷۲۸۳۱۳:۲۲:۲۱ ۱۳۹۹/۵/۱۳
خدا از دولت روحانی نگذرد.واقعا در بد زدن بی نظیر بود و هست. قیمت پوشک رو یک دفعه چند برابر بکن و سعی بکن یارانه شندرغاز بچه رو هم مشروط بکنی به منابع مالی داشتن بعد به نجومیان دولتی خوب برس. هیچ یعنی هییییییییچ کمک حمایتی هم به زوج های جوان و جوانان در آستانه ازدواج نکن و کاری بکن فرزند آوری آرزوی مردم بشه.یعنی خدا.. نگذره.
ناشناس۱۵۴۷۳۰۴۱۳:۴۱:۴۸ ۱۳۹۹/۵/۱۳
تهیه لوازم اولیه زندگی برای آغاز زندگی یک زوج، تجملگرایی است؟!
ناشناس۱۵۴۷۴۰۹۱۵:۲۹:۴۰ ۱۳۹۹/۵/۱۳
بستگی داره : یخچال ۱۰ میلیونی بخری یا ۶۰ میلیونی! منظور اونهایی هستند که یخچال ۶۰ میلیونی میخوان!!
ناشناس۱۵۴۷۴۵۹۱۶:۲۱:۳۰ ۱۳۹۹/۵/۱۳
یخچال ده میلیونی را سال بعد باید عوض کنی دیدم که می گم جنس ایرانی بخصوص یخچال اگر کیفیتش پایین باشه فقط ضرره
ناشناس۱۵۴۷۵۰۸۱۷:۱۶:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۱۳
یخچال 10 میلیونی هم برای شروع گران است و باید 6 میلیونی خریداری شود
ناشناس۱۵۴۷۶۱۲۱۹:۴۸:۰۲ ۱۳۹۹/۵/۱۳
داداش یه یخچال ده میلیون من کارگر پس انداز یک ساله م ده میلیون هستش حالا سمت ما یخچال و تلویزیون و ماشین لباسشویی فرش با داماد هست بخوای معمولی اینا رو بگیری ۳۰ میشه حالا پول رهن خونه و مراسم و طلا و.. رو بابا بده میشه پس انداز سه سال من من تا ۲۲ لیسانس گرفتم دوسال اینور اونور زدم و شانس آوردم تو این شرکت که تقریبا خوبه کار گیر آوردم یعنی ۲۴ سالمه سه سال کار کنم اون سی میلیون رو پس انداز کنم میشه ۲۷ سالگی حالا پدر من با دیپلم خدمتم نرفت و به عنوان سرباز تو بانک ملی سربازیش رو طی کرد و رو هوا استخدام کردنش همون سال اول یه وام مسکن بهش دادن با طلا مادرم یه خونه خرید یعنی تو ۲۱ سالگی هم کارپایدار خوب هم خونه هم همسر داشت
ناشناس۱۵۴۷۳۱۴۱۳:۵۵:۴۴ ۱۳۹۹/۵/۱۳
در گذشته با کمترین امکانات و جهیزیه ازدواج می کردن و راهی خانه پدری برای شروع زندگی
ناشناس۱۵۴۷۵۰۰۱۷:۰۶:۲۰ ۱۳۹۹/۵/۱۳
الان پدر بیچاره خودش هم خونه نداره
ناشناس۱۵۴۷۳۵۳۱۴:۴۶:۰۵ ۱۳۹۹/۵/۱۳
تا زمانی که هزینه‌ها کمر شکن است هیچ جوانی نمی‌تواند ازدواج کرده و تشکیل زندگی دهد. ای کاش راهکاری ارائه می شد.
ناشناس۱۵۴۷۳۸۱۱۵:۰۶:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۱۳
فشارهایی که در مدرسه از سوی معلم پرورشی و ناظم به دختران جوان می آید حس مادرانه را در آنها کور کرده است. نکته دوم پیچیدگی وحشتناک قوانین ازدواج و خانواده در ایران است و نکته سوم مراسمات و توقعات شبیه فیلم های هندی است و پسران اغلب تنها و بی پناه ایران نه آدم ها نه امکاناتش را ندارند
ناشناس۱۵۴۷۴۱۰۱۵:۲۹:۵۵ ۱۳۹۹/۵/۱۳
مجری شبکه خبر میگه مگه بدون جهیزیه یخچال ساید بای ساید هم میشه زندگی شروع کرد من جای مدیر تلویزیون بودم یا اخراجش می کردم یا میدادم تو ی همون تلویزیون تنزل ش بدن
ناشناس۱۵۴۷۴۱۵۱۵:۳۳:۱۴ ۱۳۹۹/۵/۱۳
نتیجه رقابت صدا وسیما با شبکه های ماهواره ای فرهنگ مردم را به چنین روزی رسانده!
ناشناس۱۵۴۷۴۶۱۱۶:۲۱:۳۸ ۱۳۹۹/۵/۱۳
..درست میشه. نگران نباشید.
ناشناس۱۵۴۷۴۹۹۱۷:۰۵:۲۸ ۱۳۹۹/۵/۱۳
هزینه زندگی خیلی بالاست. گیریم از خرج عروسی صرف نظر کرد، با افزایش مستمر هزینه زندگی چه بکنیم؟ اجاره ها وحشتناکه حتی توی شهرهای کوچک دیگه از تهران نمی‌گم.
ناشناس۱۵۴۷۵۲۴۱۷:۳۲:۲۱ ۱۳۹۹/۵/۱۳
دختر خوب نیست.
ناشناس۱۵۴۷۵۳۶۱۷:۴۵:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۱۳
ازدواج واقعا مشکل شده، وسایل منزل ،اجاره خانه اینها وحشتناکن. به کجا رسیدیم. گناه تمام مجردا گردن مسوولان بی تدبیر
ناشناس۱۵۴۷۵۸۹۱۹:۰۹:۴۳ ۱۳۹۹/۵/۱۳
ازدواج باید ««برابر»» و آسان باشد. نه فقط آسان
ناشناس۱۵۴۷۵۹۴۱۹:۱۷:۱۰ ۱۳۹۹/۵/۱۳
خوب ندار ها زن نگیرن مگه چی میشه فقط کمک میشه نسل بدبخت بیچاره ها کمتر بشه که این خود واقعیت تکامل است.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

  2. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

  3. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

  4. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

  5. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

  6. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

  7. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

  8. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

  9. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

  10. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

  11. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

  12. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

  13. انقلابی‌گری و دنا پلاس

  14. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

  15. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

  16. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

  17. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در پی رسیدن به توافقی جدید با ایران هستیم

  18. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

  19. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

  20. رهگیری ناو هواپیمابر «نیمیتز» توسط پهپادهای نیروی دریایی سپاه

  21. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

  22. رکورد حباب سکه زده شد/ دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

  23. آتش‌سوزی گسترده در شهر لبنیات میهن

  24. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

  25. پومپئو: در ۳ سال گذشته ایران را از ثروتی ۷۰ میلیارد دلاری محروم کرده‌ایم / بسیار عالی خواهد بود اگر ایران به حق موجودیت دولت اسرائیل اذعان کند

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   آخرین عناوین