توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

محمدسعادتمند،   3990512090 ۱۰۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

جمعیت و لزوم افزایش آن  و البته مهمتر از آن  بحث تعادل جمعیتی از مهمترین موضوعاتی است که اخیرا زیاد بدان پرداخته می شود. راهکارهای مختلفی برای جلوگیری از " سقوط جمعیتی " کشور از جانب متفکران و دلسوزان این حوزه ارائه شده است.

البته هر کدام از این راهکارها در جای خود بسیار خوب و موثر خواهند بود  اما با توجه به اهمیت موضوع و در واقع " عمق فاجعه جمعیتی " که کشورمان با آن روبروست بایستی راهکاری همه جانبه با پوشش سراسری موثر و البته لازم الاجرا اجرایی شود.

در بحث لزوم افزایش جمعیت  طبق معمول روند جاری کشور  همه بار بر روی دوش مردم گذاشته شده است .دولت و مجلس و ارگانهای دست اندر کار این امر مهم و حیاتی "در بیرون گود نشسته و به مردم می گویند که لنگش کن ."

اینکه از خانوارهای ایرانی توقع داشته باشیم که فرزند بیشتری داشته باشند تنها در صورتی امکان پذیر است که کل مجموعه نظام پشت ماجرا قرار گرفته و یک "بسته جامع حمایتی " بسیار گسترده را جهت حمایت واقعی و اصولی از خانوارهای دارای فرزند بیشتر  عملیاتی نماید.

پیشنهاد مشخص بنده در این مورد الگو برداری از " قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران " جهت حمایت و خدمات رسانی به "خانوارهای دارای یک و بیشتر از یک فرزند " می باشد.

با توجه به شرایط اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی حاکم بر کشور  و با توجه به گرفتاریهای گسترده ای که مردم با آن دست به گریبان هستند  به طور قطع و یقین فرزند آوری، تامین هزینه ها ،و تعلیم و تربیت فرزندان ؛ از بزرگترین مجاهدتهاست و کسانی که به این امر مهم مبادرت می کنند  شایسته دریافت انواع حمایتها از جانب کل مجموعه نظام می باشند.

با تصویب " قانون جامع خدمات رسانی و حمایت از خانواده ایرانی "  کسانی که دارای فرزند بیشتری هستند در دریافت کلیه خدمات و تسهیلات دولتی و عمومی دارای اولویت می باشند.

مثلا در هر استخدامی می توان اولا سهمیه ای خاص برای افراد متقاضی دارای فرزند در نظر گرفت و در ثانی به ازای هر فرزند به طور مثال چند سالی از حداکثر سن قانونی متقاضی جهت استخدام کسر شود.

به هر حال این قانون بایستی کاملا جامع بوده و به اصطلاح به صورت " مویرگی " در تمامی سطوح اداری کشور تسری داشته باشد.

تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان و در نهایت ابلاغ آن به سیستم اداری کشور نشانه ای از حمایت قاطع ؛ جامع ، عملی و همه جانبه کلیه ارکان نظام  از "اساس خانواده " در کشور می باشد.

همچنین خانواده ها با عملیاتی شدن این قانون  نه تنها فرزند بیشتر را مایه دردسر و افزایش نگرانی ها ی خود نمی دانند بلکه مانند گذشته که فرزندان مایه "نعمت " و " برکت " محسوب می شدند انشاالله شاهد بازگشت این تفکر انسانی و اسلامی ؛ در نگاه به فرزند  بین خانواده های ایرانی باشیم.

با توجه به شرایط بحرانی "جایگزینی جمعیت " در ایران ، همچنین با شرایط بوجود آمده کنونی بر اثر "بیماری کرونا" ( که بر اساس شواهد ؛ در تمام دنیا و همچنین کشورمان بحث فرزند آوری را تحت تاثیر منفی خود قرار می دهد) ، تسریع در تصویب چنین قانونی به شدت احساس شده و مسلما هر گونه کوتاهی در این زمینه تبعات جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۵۳۲۹۶۰۹:۴۷:۵۴ ۱۳۹۹/۵/۱۹
چهار بچه هر کدام حق اقل دو لیوان شیر معادل نیم لیتر میشه روزی حد اقل دو لیتر ضرب کن در میانگین قیمت لیتری ۸ تومان میشه ۱۶ ضرب در یکماه میشه ماهی ۵۰۰ هزار تومان فقط شیر خالی مانده نان و پنیر و خامه و مربا برای صبحانه حساب کردم میشه حد اقل ماهی ۱۲۰۰
ناشناس۱۵۵۳۳۷۴۱۰:۲۹:۱۳ ۱۳۹۹/۵/۱۹
به زن ها گفتید بیایند کار کنند در محیط غیر خانواده و محیط خانه برای شما نشانه ای از عقب ماندگی دارد ان وقت می خواهید مانند قبل بالای 3 تا بچه داشته باشید؟ در خواب هم هرگز نخواهید دید و بر عکس خیانت و طلاق ها بیشتر هم خواهد شد
ناشناس۱۵۵۳۶۷۲۱۲:۵۴:۰۳ ۱۳۹۹/۵/۱۹
واقعا فکر کردی دلیل بچه دار نشدن زوجین حضور زن در اجتماعه؟؟؟!!!! خوشم‌میاد خوب بلدید واقعیت‌ها ماسمالی کنید
ناشناس۱۵۵۴۲۳۷۱۸:۵۶:۵۸ ۱۳۹۹/۵/۱۹
هر زن و مرد بعد از ازدواج باید حداقل 4 فرزند تولید نمایند تا هرم جمعیتی کشور سر و سامان گیرد. کسانی که در جامعه در شیپور عدم ازدواج و عدم بچه آوری می دمند، یا نا آگاه هستند و یا اینکه عامدانه در رکاب دشمنان این مرز و بوم قدم می گذارند.
تعجب۱۵۵۴۷۱۰۰۸:۲۷:۲۰ ۱۳۹۹/۵/۲۰
شما هم یا خوابی یا خودتو زددی بخواب.... یا شایدم چپت پره ه نفست از جای گرم بلندد میشه
ناشناس۱۵۵۴۷۹۲۰۹:۴۱:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۲۰
باید ؟؟؟؟؟!!!!!!!!! آنقدر بی منطق بی منطق امر و نهی کردین و دستورصادر کردین که با ادب حرف زدن هم یادتون رفته ! این یک امر کاملا خصوصیه و واقعا به کسی جز زوجها مربوط نیست ! شما هم فقط می تونی مودبانه توصیه کنی باید ؟؟؟؟!!!!!!!!!!
ناشناس۱۵۵۴۳۰۱۲۰:۰۴:۲۸ ۱۳۹۹/۵/۱۹
همان بهتر که جمعیت کاهش بیابد تا شاید نیروی کار و جوانان این کشور ارزشمند شوند، الان با نیروهای کار با حقوق پایین و عزت و احترام نه چندان مناسب برخورد میشه، چیزی که نایاب باشه ارزش پیدا میکنه، الان نگران کمبود کارگر مفت هستید،
تبریزی۱۵۵۳۴۴۷۱۱:۰۷:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۱۹
بچه اول به بچه دوم: زود باش پوشکت رو بده من! الان نوبت منه که استفاده کنم! بچه دوم به بچه اول: داداش کابوس دیدی خیر باشه! من که پوشک تنم نیست. اون مال زمان دلار 2 تومنی بود! فرشته به بچه اول و دوم در عالم زر: شما دو تا انگار توهم ورتون داشته! اصلا کسی پول نداره ازدواج کنه که شما 2 تا فکر می کنین به دنیا اومدین!
ناشناس۱۵۵۳۴۶۲۱۱:۱۹:۱۴ ۱۳۹۹/۵/۱۹
سعدی در کتاب بوستان می گوید: هر آنکس که دندان دهد، نان دهد. تمام مشکلات ما از آنجا آغاز می شود که امیدمان به رحمان و رحیم بودن خدا کم شود.
ناشناس۱۵۵۳۵۶۶۱۲:۰۸:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
سعدی اگر زنده بود و گرسنگی مردم آفریقا و گرفتاری مردم ما را می دید حرفش را پس می گرفت
ناشناس۱۵۵۳۵۹۵۱۲:۲۰:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۱۹
من دو تا بچه دارم .مهندسی دانشگاه دولتی دارم. حاضرم حتی کارگری کنم یا باماشین یکی دیگه مسافرکشی کنم یا هر کار دیگه ای با حداقل حقوق قانون کار.کلی نذرو نیازم کردم.شهرستان هم دنبال کار رفتم. پس چرا نون دو تا بچه های من نمی رسه؟ تو معلومه نه خونه پدری نه خونه خودت بدبختی نکشیدی که بفهمی زندگی با شعار و خدا خدا گفتن پیش نمیره.
ناشناس۱۵۵۳۶۲۵۱۲:۳۴:۰۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
شما راه زندگی را اشتباه رفته اید. چندین و چند سال است که آخر و عاقبت درس خواندن بی کاری و یا حداکثر نداری است. اگر به جای درس خواندن دنبال یادگیری حرفه کاربردی بودید، الآن وضعیت مادیتان طوری بود که اینگونه استدلال نمی کردید. امروز در ایران همه می خواهند پشت میز نشین و دستور دهنده باشند. امروزه این رویا در کشورهای پیشرفته هم دست نیافتنی است.
تبریزی۱۵۵۳۶۸۰۱۲:۵۵:۴۰ ۱۳۹۹/۵/۱۹
فقط در ایران: الف: من درس خوندم. ارشد گرفتم. دکترا گرفتم. ب: شما راه زندگی را اشتباه رفته اید!
ناشناس۱۵۵۴۵۵۶۰۰:۵۱:۵۳ ۱۳۹۹/۵/۲۰
دقیقا صحبت همین است! در حالی که امروز ثابت شده که دانش عامل رشد جوامع است با عملکرد بسیار بد مسئولین کشور به جایی رسیدیم که افرادی با انکار علم و دانش، دیگران را تشویق به هر کار یدی و سختی برای لقمه ای نان می کنند!. طبیعی است که این افراد برای گذران زندگی خیلی زود گوش بفرمان همان مدیران نالایق می شوند!! و این چرخه ادامه دارد!!! دست مسئولین درد نکند که ..
ناشناس۱۵۵۳۶۵۲۱۲:۴۷:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۱۹
مجبور نیستی مانند اشراف زده ها فرزندانت را تربیت کنید
ناشناس۱۵۵۴۲۳۶۱۸:۵۳:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۱۹
البته عقل ودرایت حرف اصلی را میزند و توکل به خدا
ناشناس۱۵۵۳۴۶۷۱۱:۲۱:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۱۹
خدا وقتی فرزندی عطا می کند روزی اش را هم می دهد و کسی را لنگ نمی گذارد. به دنبال فرزند برو ؛ خداوند روزی اش را می رساند.
ناشناس۱۵۵۳۵۷۰۱۲:۰۹:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۱۹
یک سوال مهم : چرا مردم آفریقا در فقر و گرسنگی می میرند ؟؟؟
ناشناس۱۵۵۳۶۰۸۱۲:۲۵:۳۰ ۱۳۹۹/۵/۱۹
بلاخره همه روزی می میرند. چه آفریقا چه آمریکا چه ایران. فرزند بیشتر، دنیایی بهتر
الف ر۱۵۵۴۲۷۴۱۹:۴۷:۵۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
2تا فرزند فوق لیسانس مهندسی از دانشگاه دولتی بیکار دارم باید نونشان را من تامین کنم اگر من مردم حقوق بازنشستگی ام قطع شد باید برند کیسه گدائی را دوش بگیرند همه مثل شما نوعی پارتی ندارند بچه های شون سرکار باشند
ناشناس۱۵۵۳۶۵۹۱۲:۵۰:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۱۹
شما هم در جنگ با عراق با این که جمعیت انفجاری دوبرابر شد از گرسنگی نمردین
ناشناس۱۵۵۴۲۹۹۲۰:۰۳:۲۳ ۱۳۹۹/۵/۱۹
ملاک شماها زندگی کردنه یا فقط زنده ماندن ؟؟ کاری که الان داریم می کنیم زنده ماندن است آقازاده ها و خودی ها و نورچشمی ها زندگی می کنند
ناشناس۱۵۵۴۳۷۶۲۱:۴۴:۵۴ ۱۳۹۹/۵/۱۹
مگه فقط مردنه؟ هر چند که به اونجا هم میرسیم.
ناشناس۱۵۵۴۹۴۱۱۱:۱۱:۲۷ ۱۳۹۹/۵/۲۰
شما اول مدعی شدین مردم افریقا از گرسنگی می میرند ولی الان در چرخشی می فرمایید مگر ملاک فقط مردن است!!!!
ناشناس۱۵۵۴۲۲۳۱۸:۳۹:۳۴ ۱۳۹۹/۵/۱۹
این سوال رو هرکس تونست جواب بده همه میریم سمت افزایش جمعیت!واقعا چرا؟
ناشناس۱۵۵۴۳۷۲۲۱:۴۰:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۱۹
راه دور نریم همین اطراف تهران هم هستن بچه هایی که از گرسنگی میمیرند، همین قدر دردآور
ناشناس۱۵۵۴۴۰۶۲۲:۱۵:۳۹ ۱۳۹۹/۵/۱۹
چرا خودمون این همه فقیر داریم علت چیست ای خردمند؟
ناشناس۱۵۵۳۳۰۰۰۹:۴۹:۵۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
مسئولانی که دهها سال است نه برای خود و نه برای خانواده خود نگران پیدا کردن شغل یا نداشتن درامد یا هزینه کرایه یا خرید منزل و ماشین و لوازم خانه و کاهش حقوق به خاطر بازنشستگی و بیکاری فرزندان و هزینه های بیمارستانی و هزینه های وضع حمل در بیمارستان و شیر خشک و پوشک و مدرسه و شهریه و.... نبودند. طبیعی است که تصور کنند حالا که خود می توانند بدون مشکل چند تا بچه داشته باشند چرا دیگران نباید بتوانند. پس شروع به امر به معروف و لزوم افزایش جمعیت می کنند و با توجیه هم می گویند هر کس بدنبال بچه نیست حتما ماهواره نگاه می کند و عبد فرهنگ منحط غربی است!
ناشناس۱۵۵۴۲۰۵۱۸:۲۴:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۱۹
خوب اگر نان ندارند به جایش شیرینی بخورند.
ناشناس۱۵۵۳۳۰۲۰۹:۵۱:۰۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
پوشک مای بی بی یک بسته شده 80 هزار تومن دونه ای 2400 تومن هر روز بطور متوسط 6 تا مصرف بشه ماهیانه چیزی حدود 430 هزار تومن فقط هزینه پوشک بچه هست یک لباس ساده بچه بلوز شلواری حداقلش 80 هزار تومنه شیر خشک بسته ای 35 هزار تومنه حالا بیا بگو باید تعداد فرزندان رو باید زیاد کرد تازه این هزینه ها چیزی نیست در قبال هزینه های موقعی که بچه بزرگ میشه
ناشناس۱۵۵۳۳۸۲۱۰:۳۶:۴۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
خوب . قدیم مگه پوشک بود. مگه ماسک بود. مگه سفر خارج از کشور بود. مگه کامپیوتر و لپ تاب و موبایل و اینترنت بود. مگه هر هفته خوردن برنج و اب میوه بود. مگه.... چرا اینقدر متوقع هستید
ناشناس۱۵۵۳۶۶۹۱۲:۵۲:۵۷ ۱۳۹۹/۵/۱۹
مگه اینترنت بود؟ شما محض امتحان یک ماه اصلا از اینترنت استفاده نکن ببین میتونی؟
ناشناس۱۵۵۴۷۷۲۰۹:۲۴:۰۱ ۱۳۹۹/۵/۲۰
مگه قدیم ماشین بود؟ یک سفر مشهد با.. کالسکه برو تا حرفت رو باور کنم! بعضی از این مردم انگار از عصر حجر میان کامنت میذارن!
ناشناس۱۵۵۳۳۹۸۱۰:۴۶:۰۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
بچه علاوه بر پوشک و لباس و خوراک به آموزش و اسباب بازی و پدر و مادری با فکر باز هم احتیاج داره. این یعنی حداقل امنیت اقتصادی و اجتماعی وجود داشته باشه. تو مملکت سیاست زده ایران اینها حالا حالا محقق نمیشه.
ناشناس۱۵۵۳۵۱۵۱۱:۴۶:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۱۹
مگر قدیم پوشک وجود داشته؟ این ها سوسول بازی های نسل جدید است.
ناشناس۱۵۵۳۶۲۱۱۲:۳۲:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
قدیم میگه اینترنت و سایت الف بوده میای اینجا سوسول بازی می کنی ؟
ناشناس۱۵۵۳۵۱۹۱۱:۴۷:۵۴ ۱۳۹۹/۵/۱۹
شیر مادر سالمترین شیرها است. ضمنا" هزینه ای هم در بر ندارد.
ناشناس۱۵۵۳۶۵۸۱۲:۴۹:۴۸ ۱۳۹۹/۵/۱۹
وقتی اجرت المثل ایام شیردهی رو پرداخت کردی هزینه دستت میاد...
ناشناس۱۵۵۳۶۷۰۱۲:۵۳:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۱۹
بچه تا قیامت می تونه شیر مادر بخوره ؟؟؟؟
ناشناس۱۵۵۳۵۲۴۱۱:۴۹:۳۲ ۱۳۹۹/۵/۱۹
یک زن باید آن قدر خیاطی بلد باشد که بتواند برای نوزادش لباس بدوزد. بهتر است به جای بودن در فضای مجازی، خیاطی یاد گرفت.
ناشناس۱۵۵۳۶۶۸۱۲:۵۲:۴۰ ۱۳۹۹/۵/۱۹
شما بگو خیاطی کنه خانومت یه هفته باید زیر پل بخوابی شاید هم یه راست بری زندان...
ناشناس۱۵۵۳۷۳۵۱۳:۲۷:۱۴ ۱۳۹۹/۵/۱۹
اختلاف در اینه که از نظر مسئولان شما قراره سبک زندگی تون رو عوض کنید. بچه رو قنداق میکنین و مادرش میشینه خونه بهش شیر میده!
ناشناس۱۵۵۳۳۰۴۰۹:۵۱:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
شخصا از ترامپ خیلی متشکر هستم که ایران را تحریم مالی کرده. چون تحریم را در این شرایط مدیریت اقتصادی کشور نعمت بزرگی برای مردم ایران و نسلهای اینده می دانم. اگر ایران در این سالهای اخیر تحریم مالی نبود اطمینان داشته باشید این مدیریت ضعیف و فشل اقتصای به همراه سیستم بانکی ناکارامد و مسئله دار انقدر وام و اعتبار خارجی از موسسات ازمند مالی اروپا و چین و حتی همان امریکا می گرفتند که در دو تا سه سال بدهی خارجی ملت ایران حداقل به دویست میلیارد دلار می رسد و مانند همان درامد رویایی 800 میلیارد دلاری نفت در دولت قبل در این سیستم ناکارا بدون اینکه تبدیل به سرمایه برای تولید و پیشرفت کشور و ملت شود نسلها ملت ایران را درگیر وام و بهره ان هم می کنند و فقط قیمت مسکن در کانادا و لندن و وین را افزایش می داد.
ناشناس۱۵۵۳۳۹۴۱۰:۴۲:۱۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
بیخود نبود که میگن اوباما و دمکرات ها خطر ناک تر هستند. برنامه اوباما و دمکراتهای همین است. انها نگرانی از های و هوی ندارند و م دانند تو خالی است . فقط می خواستند که در چند سال ایران را چند صد میلیارد دلار بدهکار کنند که ترامپ مانع شد!
ناشناس۱۵۵۳۵۲۸۱۱:۵۱:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۱۹
ما اقتصادمان را قوی می‌کنیم؛ زیرا قدرت خوداتکایی داشته و همه ظرفیت‌های بقا در اختیار ماست و می‌توانیم چند برابر ظرفیت کشورمان را همین امروز تغذیه کنیم. آمریکا بیش از این هیچ غلطی نمی‌تواند بکند پس نباید نگران باشیم،ممکن است التهابات ارزی ما را لحظاتی دچار نگرانی کند اما جامعه ما سرشار از ثروت است.
ناشناس۱۵۵۳۳۱۴۰۹:۵۶:۵۲ ۱۳۹۹/۵/۱۹
یکی از چیزهایی که شما فراموش کردید اینه که زنان ایرانی تعریفشون از زندگی تغییر کرده، خانمها دوست دارن زندگی کنن و لذت ببرن! اون دوره ای که تمام زندگی یک خانم بچه پشت بچه آوردن بود گذشته! اون دوره ای که مردم به گشنگی و فلاکت عادت داشتن گذشته! الان یک خانم به حق دوست داره تحصیل کنه، از جسمش و روانش مراقبت کنه، دوست داره استقلال مالی داشته باشه، دوست داره غنای فکری داشته باشه! اون دوره که زن کنسانتره مصیبت بود بی اجر و مواجب گذشته حاجی!
مستر۱۵۵۳۴۰۲۱۰:۴۸:۳۳ ۱۳۹۹/۵/۱۹
احسنت، الان بعنوان مثال خانوم خود بنده که معلم هستند و درآمد ثابت هم دارند و چند ماهی هم هست که تعطیل هستند بیشتر وقتش رو صرف استراحت و رسیدن به امورات شخصی مثل رفتن به کلاسهای ورزشی و هنری، بافتنی، چرخیدن توی اینترنت و تلگرام و شبکه های اجتماعی، تماشای فیلم و سریال و آشپزی و خانه داری و.. میکنه و خودش هم تمایلی به بچه دار شدن نداره مثل من، بگذریم از اینکه ما الان مشغول ساخت خونه هستیم تو این شرایط بحرانی اقتصادی و عملاً پولی برای به دنیا آوردن و بزرگ کردن بچه برامون نمیمونه! هر چی فکر میکنم می بینم این خانوم بنده که هر روز تا ساعت 10 یا 11 خوابه و بقیه وقتش رو هم به اموراتی که گفتم میگذرونه خداییش چجوری میتونه بچه بیاره و بزرگش کنه به نتیجه ای نمیرسم! نگران اینم نیستم که چرا اینو انتخاب کردم چون به دور و ورم که نگاه می کنم می بینم که تقریباً الان اکثر دخترها همین جوری اند!! تغییر در نگرش ها و سبک زندگی به همراه وضعیت وخیم اقتصادی و نا امیدی به آینده همگی در کاهش فرزندآوری موثر هستند
ناشناس۱۵۵۳۵۳۱۱۱:۵۴:۵۳ ۱۳۹۹/۵/۱۹
زن هم زنهای قدیم. وقتی مرد سر کار بود، خیالش از خانه اش راحت بود. وقتی که هم به خانه بر می گشت، محیط خانه بسیار مطبوع بود. بوی غذا فضای خانه را پر کرده بود. همه جا از تمیزی برق می زد. بچه ها خوشحال و شاد کنار پدرشان می نشستند. همه چیز سرشار از عشق و محبت بود.
ناشناس۱۵۵۳۵۸۶۱۲:۱۶:۵۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
زن قدیم عوام و بی سواد بود زن امروز فرهیخته و تحصیل کرده است وقتی حضرات نصف بودن حقوق زن نسبت به مرد را با نان آور نبودن زن توجیح می کنند باید منتظر ظهور زنانی باشند که توانمند و نان اور هستند تا به تدریج حقوق برابر را طلب کنند وقتی شما مادری و همسری و فرزند پروری را رسما کم ارزش تر از نان اوری می دانید چطور انتظار دارید زن توانمند و فرهیخته ی امروزی به کار بی ارزش و کم ارزش بپردازد ؟؟؟ زنان لیاقت و توانمندی خود را در تمام عرصه ها علیرغم افکار بسته و محدود کننده ی شماها اثبات کرده اند الان نوبت شماست که قدر و منزلت مادری و همسری را برابر با نان آوری و کار بیرون بدانید تا زن خانه دار خود را سرکوب شده و تحقیر شده نداند توپ توی زمین شماست ! این گوی این میدان ! الف سانسورم نکن چون حرف حق را باید گفت و شنید
ناشناس۱۵۵۳۶۳۷۱۲:۴۰:۳۴ ۱۳۹۹/۵/۱۹
نتیجه این همه حرف های شما، افزایش آمار طلاق، نابودی بنیان خانواده و تجرد جوانان است. رسوخ فرهنگ غرب و به خصوص مدرنیته در زندگی ایرانیان باعث و بانی تمام مشکلات اجتماعی امروز ما است.
ناشناس۱۵۵۴۲۸۹۱۹:۵۷:۵۷ ۱۳۹۹/۵/۱۹
اگر زنان حقوق برابر با مردان داشته باشند آمار طلاق بالا می ره ؟؟!!!!!!!!
ناشناس۱۵۵۳۶۴۶۱۲:۴۴:۵۳ ۱۳۹۹/۵/۱۹
زنان در قدیم بسیار از زنان حالا که تحصیل کرده تر و امروزی تر بوده و در خارج از خانه کار می کنند، خوشبخت تر و راضی تر بودند. از مادر و مادربزرگتان در این مورد سوال کنید.
ناشناس۱۵۵۴۲۹۵۲۰:۰۱:۲۳ ۱۳۹۹/۵/۱۹
بله می سوختند و می ساختند ! مادران و مادر بزرگان ما را تشویق کردند که روی پای خود بایستیم که به خاطر یک لقمه نان تو سری خور نباشیم
ناشناس۱۵۵۴۴۴۰۲۲:۳۹:۵۸ ۱۳۹۹/۵/۱۹
بله! زن فقط بخوره و بخوابه و لذت ببره از زندگی، مردم کار کنه و بدبختی بکشه تا پول دربیاره!
رضا۱۵۵۳۳۱۵۰۹:۵۷:۱۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
عزیزم دوران استخدام و کارمندی تمام شده است و هر کس که مهارتی بلد نباشد تا خویش فرما ارتزاق کند گشنه خواهد ماند.پس روغن سوخته را نذر امام زاده نکن .ظرفیت بلفعل (نه بلقوه) مملکت ما هم برای جمعیت مطابق مطالعات کارشناسان مطلع حداکثر 30 میلیون نفر است و برای همین است که اینقدر جمعیت فقیر داریم.
ناشناس۱۵۵۳۵۰۱۱۱:۳۸:۰۷ ۱۳۹۹/۵/۱۹
این 30 میلیون نفر چه مبنایی دارد؟؟؟!!! ایران نزدیک به 2 میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد و تمام مسائل مرتبط با آب و غذا و اشتغال و مسکن هم راه حل علمی دارد اما سیستم اجرایی کشور فشل است.
ناشناس۱۵۵۳۵۲۰۱۱:۴۸:۴۹ ۱۳۹۹/۵/۱۹
مملكتي كه اين همه منابع داره نبايد گشنه باشه و بيكار داشته باشه نشون ميده كه مسئولين مملكت بي كفايت وهستند و عرق ملي ندارند
ناشناس۱۵۵۳۳۱۶۰۹:۵۷:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۱۹
صحبتهای فلاح رئیس بنیاد مستضعفان را بخوانید تا متوجه بشوید چرا مردم دیگر حاضر نیستند به سایر نصایح و تو صیه ها ی جریان توجیه مثلا در مورد افزایش جمعیت یا بدی فرهنگ لیبرال دمکراسی و.. گوش فرا بدهند. زمین های چند هزار متری و چند صد میلیارد تومنی که تحت عناوین و بهانه های عجیب و غریب بین مسئولان ساده زیست پخش شده و حاضر نیستند به بنیاد باز گردانند . در کشوری که این همه خطا فاحش و بی عدالتی و سو استفاده توجیه می شود تعجب است که می فرمایند چرا وضع اقتصاد و معیشت باید چنین باشد! ..
ناشناس۱۵۵۳۳۲۹۱۰:۰۴:۰۲ ۱۳۹۹/۵/۱۹
دهه شصت تمام شد که مردم برای گرفتن کوپن و منزل و ... بچه تولید کردند الان دهه شصتی های مجرد و بیکار و عاصی شده اند استخوان در گلوی حضرات نویسنده ی محترم توجه داشته باشد تقریبا تمام استخدامها با رانت و پارتی صورت می پذیرد بیشتر امکانات هم در اختیار خودی ها و نورچشمی ها و پارتی دارهاست بهتره یک رسانه خاص افراد خودی و نورچشمی و پارتی دار تاسیس شود و به آنها امر شود: حالا که از مواهب خودی بودن برخوردارند باید بچه تولید کنند
ناشناس۱۵۵۳۴۴۸۱۱:۰۸:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۱۹
نه بابا زیاد خوشبین نباشید همین چند وقت پیش تو کامنت های همین الف یکی نوشته بود فقط یک خانه 30 متری تو تهران بهم بدید ده تا بچه تولید کنم..
ناشناس۱۵۵۳۵۳۶۱۱:۵۵:۵۹ ۱۳۹۹/۵/۱۹
مسئله خلقت با این دلایل بی پایه شما تعطیل شدنی نیست.
ناشناس۱۵۵۳۵۹۶۱۲:۲۰:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
اگر حرف شما درست بود که برای کاهش موالید عزا نگرفته بودید !
ناشناس۱۵۵۴۲۹۲۲۰:۰۰:۱۰ ۱۳۹۹/۵/۱۹
قانون خلقت برعکس فهم و درک شماست همه موجودات در شرایط سخت برای بقا زادو ولد را کاهش می دهند که یک موجود تولید نی کنند با مقاومت و کیفبت بالا ولی شما برعکس قوانین طبیعت نظر میدی
ناشناس۱۵۵۳۷۰۱۱۳:۰۹:۲۲ ۱۳۹۹/۵/۱۹
دهه شصتی ها را اقتصادی تامین می کرد که دهه 50 پایه گذاری شده بود فکر می کردند همیشه همین است و مشکلشان این بود که چرا باید 15 سال پس انداز کنند تا 100 متر خانه بخرند! دهه 90 وارث اقتصادی هستیم که دهه 80 پایه گذاری شد، امروز برای خرید 50 متر خانه با نرخ متوسط با فرض پس انداز ماهی 2 میلیون تومان (که معادل 75 درصد حداقل دستمزد است) باید 44 سال صبر کند و اگر قرار باشد ماهی 30 درصد پس انداز کند با فرض تورم صفر باید 130 سال صبر کند!!! شما فکر می کنید اگر آقایان ..خیلی هم صالح بودند و از این کار ها نکرده بودند، با چنین شرایطی (که بخش بزرگی از آن از نابسامانی شرایط بین الملل ما می باشد) جوان های دهه 90 مانند جوان های دهه 60 عمل می کردند؟!
ناشناس۱۵۵۳۳۳۰۱۰:۰۴:۰۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
حتی اگر اوضاع اقتصادی سر و سامانی بگیرد در فرزند آوری اتفاق خاصی نخواهد افتاد زیرا ریشه این مشکل اقتصادی نیست که بشود با بسته های حمایتی آن را حل کرد این مسئله ریشه فرهنگی دارد و آن هم این است که نسلی را پرورش داده ایم که زیربار مسئولیت نمی رود و حاضر به پذیرش مسئولیت نیست و ازدواج و فصاحب فرزند شدن هم یعنی پذیرش مسئولیت.
بانو۱۵۵۳۴۰۰۱۰:۴۷:۱۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
ما پرورش دادیم؟الان کی زیر بار مسولیت میره؟از صدر تا ذیل.
ناشناس۱۵۵۳۵۳۵۱۱:۵۵:۵۳ ۱۳۹۹/۵/۱۹
دوست عزیز نسل فعلی به حق حاضر به فرزند اوری با تیراژ بالا مثل دهه شصت نیست.وگرنه اکثر جوانان کشور حاضر به ازدواج و فرزند اوری به تعداد معقول میباشند.
ناشناس۱۵۵۳۵۳۸۱۱:۵۷:۳۸ ۱۳۹۹/۵/۱۹
همه مشکلات از آنجا آغاز شد که پای زنها به کار خارج از خانه باز شد. تمام حساب و کتاب های جامعه در هم ریخت.
ناشناس۱۵۵۳۵۹۹۱۲:۲۲:۲۱ ۱۳۹۹/۵/۱۹
شما برگرداندن خانم ها به دوران قاجار را فراموش کن تمام مظاهر تمدن و پیرفت را دوست داری غیر استقلال و پیشرفت خانم ها ؟؟؟؟
ناشناس۱۵۵۳۵۶۰۱۲:۰۶:۴۷ ۱۳۹۹/۵/۱۹
نخیر جناب نسلی را پرورش داده ایم که بد بختی خود را در اشتباه پدر و مادر خود در به دنیا آوردنشان می بینند این نسل با چشم خود می بینند که کسانی که پدران و مادرانشان به جاهایی وصل هستند به تمام معنا زندگی می کنند و بعضا در اروپا و امریکا عشق حال می کنند کنند با چشم خود جوانان پورشه سوار و کاخ نشین را می بینند که حتی یک روز هم کار نکرده اند این نسل نمی خواهند یک تعداد حسرت به دل نا مید و بی پناه تولید کنند این نسل اشتباه پدران و مادران خود را تکرار نخواهند کرد شما هم سفسطه و مغلطه نکن کاملا مشخصه اطراف شما پر از جوانان شکم سیری است که تن به مسئولیت نمی دهند وشما از درد اجتماع کاملا بی خبری
علی 671۱۵۵۳۳۶۸۱۰:۲۷:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۱۹
عمل و دستور و تزی که هر گز دیگر عملی نخواهد شد .چون دیگر به اطمینان خاطر باید قبول کرد که فرزند بیشتر یعنی بد بختی بیشتر چون دیگر از آنکه هرآن کس که دندان دهد نان دهد گذشته و چنان ایمان مردم را سست کرده اند که به عینه می بینند فرزندانشان را که با چه زجری و نداری درس می خوانند و زحمت می کشند به مدرک می رسند .نه شغلی و نه در آمدی و نه آینده ای.نا امید در گوشه نشسته و به آینده نا معلومش فکر می کند .ناچار به راهی می رود که شرمندگی برای همه بوجود می آید .پس نتیجه که دیگر هرگز زاد و ولدی آن چنانی هر گز صورت نخواهد گرفت مگر دولت ها تغییری و آینده و برنامه ای محکم برای نسل آینده بنویسند و عمل کنند .تا مردم امید وار شوند .
ناشناس۱۵۵۳۳۹۳۱۰:۴۲:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۱۹
حتی با حداقل خواسته ها شرایط برای ازدواج بسیاری از جوانان ما فراهم نیست آنوقت از فرزند آوری حرف می زنید ؟
سرو۱۵۵۳۴۰۸۱۰:۵۰:۳۴ ۱۳۹۹/۵/۱۹
بچه مدرسه و خوراک و پوشاک و....می خواد بزرگ هم که شد کار و اینده و....کلا مسولان به این مسایل فکر می کنن؟
پرتو۱۵۵۳۴۱۴۱۰:۵۲:۱۴ ۱۳۹۹/۵/۱۹
با توصیه و رهنمود و همایش و کنفرانس و سخنرانی هیچ وقت نتیجه دلخواه به دست نمیاد.
ناشناس۱۵۵۳۴۱۸۱۰:۵۴:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۱۹
خودتان فرمودید دیدگاه بیرون از گود: حقیقت تلخ این هست که این مسئولین هیچ اهمیتی به جوانان و نوجوانان و حتی افراد مسن تر جامعه نمی دهند پس خیلی خیلی طبیعی هست که با این همه مشکلات انباشته شده مردم تصمیم بگیرند یا بهتر بگوییم مجبور بشوند فرزند آوری را کاهش دهند. نخبه های مهمی که از کشور خارج شدند آن هم بخاطر برخوردهای ناشایست و اهمیت ندادن به ظرفیت های این عزیزان. شرط پیشرفت در هر کشوری داشتن منابع خدادادی و خام فروشی نیست بلکه سرمایه گذاری روی مغزهاست که برخلاف شعارها و ادعاها، رفتار می شود. شما برای من دهه شصتی که قبل از نابودی برجام و شروع گرانی ها توانسته ازدواج کنه و سرپناهی جور کنه چکار کردید که می خواهید برای فرزند من انجام دهید؟؟؟؟؟ وای به حال بقیه جوانان که دیگر فرصتی برای ازدواجشان نیست با این مشکلات وحشتناک!
ناشناس۱۵۵۳۴۲۴۱۰:۵۵:۱۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
وضع فشل امروز جامعه و کشور دقیقا به دلیل وجود تفکر امثال شماست که استخدام ها رو به جای شایسته سالاری و تخصص مداری تبدیل کردید به سهمیه. اگر امروز هیچ مسئول و هیچ کارمند دولتی کارش رو بلد نیست و نخبه های مملکت یا مهاجرت کردن رفتن خارج و یا بیکارن و و یا مسافرکش دقیقا به خاطر تفکر امثال شماست. یه نفر چون بچه داره استخدام بشه حتی اگر بی سواد باشه و یه مدرک از ناکجا آباد داشته باشه و اما نخبه مملکت چون بچه نداشته استخدام نشه
ناشناس۱۵۵۳۴۲۷۱۰:۵۶:۰۱ ۱۳۹۹/۵/۱۹
خیلی از اقلام اساسی نسبت به پانزده بیست سال پیش قیمتش دوتا صفر اومده جلوش درصورتیکه درآمدها عموماً نهایتاً دوسه برابر اگر شده باشه! بچه الان مثل قدیم نیست که ولش کنند توی کوچه مشغول بشه بعدش بره پیش اوس اسمال شاگردی کنه، الان گوشی اندروید میخاد ایکس باکس میخاد کامپیوتر میخاد کلاس فلان و بیسار پسفردا خونه ماشین جهیزیه
هادی۱۵۵۵۴۲۶۱۵:۵۶:۳۷ ۱۳۹۹/۵/۲۰
بزرگوار واقعا مطمئنی اینجوریه؟ من حقوقم سال 91 (9 سال پیش) حدود 400 هزار تومان بود (البته دوستانم تا 700 هم میگرفتن) الان متوسط حدود 5 تومن میگیرم (بخشی از حقوقم وابسته به پروژه های شرکته و بخشی ثابت) یعنی من حدودا 12 برابر شدم. چجوری میگی از 15 سال پیش 2 تا 3 برابر شده؟ انتقاد اگه میکنیم مردونه و حقیقی انتقاد کنیم. و از اون طرف چجوری میگی از 15 سال پیش 100 برابر شده؟
ناشناس۱۵۵۳۴۵۷۱۱:۱۳:۰۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
تنها نتیجه ای که از خواندن این مقاله می توان گرفت این است که نویسنده محترم در یکی از کشورهای توسعه یافته زندگی کرده و با واقعیات زندگی در ایران آشنایی چندانی ندارد.
سعید۱۵۵۳۴۶۳۱۱:۲۰:۳۴ ۱۳۹۹/۵/۱۹
با این همه مشکلات معیشتی و بدبختی که درست کردید، مردم تو زندگی روزانه خودشون موندند، !! هر روز فقط شاهد فسادها و دزدی های کلانیم و از اون طرف تورم وحشتناک و قانون های من دراوردی برای بدبخت تر کردن مردم
ناشناس۱۵۵۳۴۷۱۱۱:۲۲:۴۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
توصیه های مردم به مسئولین از وسط گود : سیاست و دیدگاه بین المللی خود را بطور جدی اصلاح کنید. مردم از اینکه مدام با دنیا مشکل داریم خسته شده اند به نخبگان خیلی بها بدهید بطور واقعی،، و از مغز آنها استفاده کنید و باعث دلسردی آنها نشوید. در تمام کارها با اهل فن آن کار مشورت کنید. امور تخصصی را به فامیل و دوستان نابلد نسپارید در روابط بین الملل از کشورهای موفق الگوبرداری کنید و از تعصبات و ..و حرفهای هیجانی و غیر منطقی خودداری کنید. پول و دستمزد پرسنل و ورزشکاران و.. به موقع بدهید با تمام کشورهای دنیا روابط حسنه برقرار کنید که هنر و خرد و دانایی همین است. در کمک کردن به کشورهای مورد علاقه تان افراط نکنید. حرکتهایی دلگرم کننده در داخل کشور انجام دهید که بسیار تاثیر گذار است. الان خیابان و پیاده روهای شهر طوری است که هنگام راه رفتن روی موزاییک های پیاده رو موسیقی تلق تولوق نواخته میشود همه خراب و شکسته و چاله چوله جلوی اختلاسهای مغز افکن را بگیرید. هرروز اخبار آتشسوزی و دزدی و فساد و اختلاس میشنویم. درمورد تورم میتوانید از خیلی از کشورهای دیگر یاد بگیرید که تورم سالیانه شان یک دو درصد است نه اینکه هزار درصد!! چرا فقط برای مالیات و جریمه از آنها الگو میگیرید با مدیران مسئول خطاکار مثل آلمان و ژاپن رفتار کنید آنگاه بطور اتوماتیک مسئله کاهش جمعیت هم حل خواهد شد.
ناشناس۱۵۵۳۴۸۰۱۱:۲۶:۱۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
کلا دید بشر به فلسفه زندگی تغییر کرده . این مورد مختص ما نیست در همه کشورهای دنیا همین است .
ناشناس۱۵۵۳۴۸۶۱۱:۳۲:۳۸ ۱۳۹۹/۵/۱۹
با نفوذ تجملگرایی وسرمایه سالاری در طبقه خودیها و افزایش ضریب جینی وشاخص فلاکت بین مردم غیر از این توقع داشتن خام خیالیست!
ناشناس۱۵۵۳۴۸۷۱۱:۳۲:۴۶ ۱۳۹۹/۵/۱۹
واقعا تصویر مناسبی قرار داده اید. دقیقا این زن و شوهر با این شمایل خاص، تیپیک خانواده ای هستند که بچه زیاد دارند. زنان چادری تنها زنانی هستند که احتمالا راضی با داشتن بیش از سه فرزند هستند.
هادی۱۵۵۵۴۳۶۱۶:۰۱:۲۸ ۱۳۹۹/۵/۲۰
خدا رو شکر. بله قطعا افراد مومن باید به وعده های خداوند ایمان داشته باشن/ یکی از وعده ها اینه که ما شما رو آفریدیم و ما هم شما رو رزق میدیم. یکی دیگه هم اینه که خداوند سرنوشت هیچ قومی رو دگرگون نمیکنه مگه اینکه خودشون به دست خودشون اینکارو کنن.
ناشناس۱۵۵۳۵۳۹۱۱:۵۷:۴۷ ۱۳۹۹/۵/۱۹
۱.مسئولانی که در ویلاهای میلیاردی زندگی میکنن نمیتونن مردم رو به فرزندآوری تشویق کنن چون خلق الله در خونه های ۵۰ متری زندگی میکنن. ۲.مشکل فرزند اوری ربط خیلی زیادی به تغییر فرهنگ مردم ایران داره تا به مسائل اقتصادی. ۳.کشورهای اروپایی و آمریکا بشدت دارن درباره فرزند آوری تبلیغ و تشویق میکنن و سران حکومتهاشون هم فرزند زیاد دارن مثل ترامپ.
ناشناس۱۵۵۳۵۴۰۱۱:۵۷:۵۷ ۱۳۹۹/۵/۱۹
پیشنهاد بسته حمایتی . دولت موظف است : 1 - در تمام دوره بارداری خانم ها ، تمام هزینه های پزشکی ، دارو ، تغذیه کافی و سالم مادر را بطور رایگان تأمین کند ؛ 2 - زایمان مادر در تمام بیمارستانها را رایگان نماید ؛ 3 - در 3 سال اول زندگی کودک ،پوشک رایگان در اختیار والدین کودک قرار دهد . 4 - در 2 سال اول زندگی کودک ، در صورتیکه شیر مادر کافی نباشد ، شیر خشک رایکان در اختیار والدین قرار دهد؛ 5 - در صورتیکه پدر مادر کودک کارمند ، کارگر ، بازنشسته ، کاسب جزء ، بیکار ، کشاورز باشد ، حداقل معادل 1 سکه یک بهار آزادی ، وجه نقد به پدر بزرگ بدهد ؛ 6 - در صورت بیکار بودن پدر کودک ، همان اول دوره بارداری مادر ، شغل مناسب و متناسب با تحصیلات برای او تأمین نماید و اگر فرصت شغلی نداشت ، حداقل حقوق متناسب با تحصیلات به او پرداخت نماید ؛ 7 - نسبت به در اختیار گذاردن مسکن مناسب با اجاره حداکثر 25درصد مجموع درآمد پدر و مادر اقدام کند ، 8 - تمام پزشکی و درمانی کودک و مادر تا 7 سالگی کودک را پرداخت نماید ؛ 9 - تحصیلات رایگان فرزند را تا پایان دوره دبیرستان او تضمین نماید ؛ 10 - مرخصی زایمان همچنان به روال موجود ولی با پرداخت همه حقوق و مزایا مثل شاغلین و تضمین برگشت به کار مادر خواهد بود ؛ 11 - هزینه مهد کودک و تغذیه رایگان بچه در مهد کودک توسط دولت پرداخت خواهد شد؛ 12 - بقیه سایر را شما علاقه مند به بچه دار شدن اضافه کنید . مجلس بصورت ماده واحده طرح 3 فوریتی تصویی کند . حتما خواهید دید که پس 10 ماه از لازم الاجرا شدن و ابلاغ قانون واجرایی شدن آن رشد جمعیت کولاک خواهد کرد .
ناشناس۱۵۵۴۷۳۵۰۸:۴۹:۴۳ ۱۳۹۹/۵/۲۰
آقا شما کاندید ریاست جمهوری بشی خدایی من بهت رای میدم
ناشناس۱۵۵۳۵۵۱۱۲:۰۳:۴۰ ۱۳۹۹/۵/۱۹
مسولان ماشالاه هزار ماشالاه همه فربه و ورزیده چرا دست بکار نمشن خودشون هم سرمایه دارن و هم میتونن اینده فرزندشونو تامین کنن و با نفوذ یا کارخونه دارشون کنن یه یه جای خوب استخدام ما مردم عادی در سیر کردن شکم خودمون موندیم 6ماه حقوق ندادن شهریه دانشگاه پسرمو ندارم
ناشناس۱۵۵۳۶۰۱۱۲:۲۳:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
سرانه مصرف گوشت مرغ در کشور 28 کیلو در سال است ( فعلا مرغ یارانه ای تولید میشود) با همین روند فعلی یک میلیون نفر افزایش جمعیت در سال میشود 28000 تن برای تولید این مقدار مرغ 65000 تن ذرت و سویا لازم است برای تولید هر تن ذرت و سویا در صورت مصرف بهینه 800 متر مکعب آب لازم ایست 65000 ضرب در 800 = 52 میلیون متر مکعب ( معادل یک ماه آب شرب تهران) ظرف 10 سال معادل کل آب شرب مصرفی تهران آب فقط برای تولید مرغ این جمعیت لازم است
امیر۱۵۵۳۶۸۶۱۲:۵۸:۴۳ ۱۳۹۹/۵/۱۹
باز هم بحثهای بی منطق و تکراری جالبه دلیلش ک مشکلات اقتصادی هست رو میدونن ولی برای عصبانی کردن مردم تکرار میکنن
ناشناس۱۵۵۴۳۱۳۲۰:۲۳:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
همه اینها که نوشتند و نوشتید، بهانه است ... مگر پدر و مادرهای ما ثروتمند بودند یا امکانات زیاد داشتند؟ نه جانم بچه نداشتن مد روزه ... همان طور که زندگی بدون ازدواج مد شده ... کسی که بخواد ازدواج کنه و بچه دار بشه از این بهانه ها نمیاره
هادی۱۵۵۵۴۱۵۱۵:۴۹:۳۲ ۱۳۹۹/۵/۲۰
دقیقا اصل قضیه فرهنگیه/ اکثر دوستان در حدود سن من (35 سال) اگه به بچه گیشون برگردن قبول دارن که به طور متوسط نسل ما در مضیقه های بسیار بیشتری حتی نسبت به بچه های دهک های پایین الان بود. (کاری به فقر مطلق و .. استثناها ندارم) اما بچگی من بسیار بسیار لذت بخش و عالی بود. با اینکه ما تا کلی وقت نه مبل داشتیم نه تلویزیون رنگی و نه ماشین لباسشویی و .. تو حدود 70 متر خونه 5 نفر زندگی میکردیم. غذاهامون هم به نسبت الان بسیار ساده تر بود و خیلی چیزا اصلا تو خریدامون نبود (البته خدا رو واقعا شکر میکنم الحمدلله که هیچ وقت لنگ نبودیم). کمی به خودمون بیایم و این باورهای غلط و مدهای مزخرف فرهنگی رو بشکنیم.
ناشناس۱۵۵۴۴۱۰۲۲:۱۷:۵۷ ۱۳۹۹/۵/۱۹
جمعیت 30 میلیونی برای ایران هم زیاده نسف کشور بیابان و کویر وکوه است منابه اب و برق و..هم نیست ثبات اقتصادی هم نیست کار نیست ریال بی ارزشه و.. جمعیت بهتره به زیر 30 میلیون کاهش داده شده و بر افزایش کیفیت زندگی تمرکز گردد 25 میلیون جمعیت خوبیه
حسن۱۵۵۴۴۵۳۲۲:۵۰:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۱۹
تیتری که زدی گویای همه چیزه.دیگه زوجهای جوان پشت دستشون رو داغ کنن که بچه دار بشن.با حلوا حلوا گفتن که دهن مردم شیرین نمیشه.مسخره کردن ملت رو.تورم و گرانیها کمر مردم رو شکسته اونوقت انتظار دارید ملت نون خور اضافه کنن؟!همش هم زیر سر خود مسئولین بی کفایت و بی لیاقته
ناشناس۱۵۵۴۴۶۹۲۳:۱۷:۵۸ ۱۳۹۹/۵/۱۹
یعنی همین آمار سقوط جمعیتی خودش تعریف جامعی از ناکارامدی ..
ناشناس۱۵۵۴۵۰۳۲۳:۴۶:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۱۹
این قانون اشتباه است ارائه خدمات و تسهیلات دولتی به عموم مردم بدون تبعیض باید باشد . در استخدام ملاک و اولویت باید شایستگی های فردی باید باشد نه تعداد فرزندان . متاسفانه اینگونه قوانین خلق الساعه که بدون پشتوانه کارشناسی هستند بیشتر باعث دور شدن جامعه از فضای تخبگانی و شایسته سالاری بوده و ضربات جبران ناپذیری به جامعه خواهد زد.
ناشناس۱۵۵۴۷۳۷۰۸:۵۱:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۲۰
آخه بااین وضعیت وخیم اقتصادی ،بیکاری،تورم گرانی میشه تشکیل زندگی داد؟فرزندآوری پیشکش!!!
ناشناس۱۵۵۵۰۲۳۱۱:۵۶:۲۲ ۱۳۹۹/۵/۲۰
من که 24 سال است ازدواج کرده ام و اینقدر برای داشتن بچه به دکتر و آزمایشگاه مراجعه کرده ام و هم نذر و نیاز کرده ام و خدا به من یک بچه هم نداده است ارزش بچه داشتن را می فهمم. کسانی که بدون دکتر و دارو و بدون نذر و نیاز، خدا بهشان بچه می دهد قدر این نعمت الهی را بدانند و خدا را به خاطر داشتن آن شکر کنند. واقعا زندگی در خانواده بدون فرزند پر از نگرانی و تنهایی است
هادی۱۵۵۵۳۹۰۱۵:۳۶:۲۳ ۱۳۹۹/۵/۲۰
مسئله جمعیت بسیار بسیار بیشتر از اونکه اقتصادی باشه فرهنگیه. الان فرهنگ عامه جامعه جوریه که حتی اگه طرف چند 10 میلیارد پول داشته باشه باز هم شاید اصلا روش نشه بگه من مثلا 4 تا بچه دارم. پس اصل قضیه فرهنگیه. البته در درجه بعدی اقتصادی هم هست ولی اصلش فرهنگه/ این حرف های اقتصادی و .. غالبا بهانه است (نه الزاما و برای همه). دور و بر خودم کسی هست که با وضع مالی متوسط رو به پایین 3 تا بچه داره و کاملا مثل دیگران کلیات زندگی رو تو خونه ش داره و زندگیش میچرخه و مثل دیگران هم روزهای سختی دارن و هم خوشی/ هر چند ما به کلاس و .. کاری نداریم ولی قطعا یه روزی باکلاسی به فرزند زیاد خواهد بود. خودتون رو ملعبه دست باورهای غلط در جامعه نکنید.

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 2. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 3. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 4. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 5. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

 6. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 7. پیروز جدال اخیر برجامی بین آمریکا و ایران

 8. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 9. وزیر نفت: برای صدمین بار افزایش قیمت گازوئیل را تکذیب می‌کنم

 10. جزییات تازه از اقدام ایران برای پیش‌خرید واکسن کرونا/ روایت رفیق ۴۰ ساله از قاسم سلیمانی/ دلایل عجیب زیباکلام برای حمایت از بایدن/ احتمال حضور نزدیکان روحانی در انتخابات وجود دارد

 11. تحقیر محمدرضا پهلوی در زمان جنگ جهانی دوم

 12. باید ابرقدرت شویم ؛ امپراتوری مستضعفین

 13. زندگی زیر سایه آسمان‌خراش‌های ریاض

 14. ترامپ: برجام توافقی احمقانه بود/ ۸ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم اما به جایی نرسیدیم

 15. ارزش یک میلیارد تومان در بازار مسکن چقدر است؟

 16. ماجرای مستند "کودتای خزنده" بی‌بی‌سی‌ فارسی

 17. آشنابازی و بازار سیاه دامن واکسن آنفلوآنزا را هم می‌گیرد؟

 18. ماجرای حاشیه‌ساز «دناپلاس»/ نمایندگان درباره تحویل خودرو به بهارستان‌نشینان چه نظراتی دارند؟

 19. ۷ راهکار برای زندگی در شرایط گرانی و کرونا

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 3. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 4. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 5. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 7. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 8. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 9. گرانی خودرو تا کجا!؟

 10. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 11. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 12. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 13. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 14. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 15. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 16. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

 17. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 18. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 19. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 20. داروی جدید کرونا در داروخانه‌های کشور

 21. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 22. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 23. مطالبه از مجلس انقلابی...

 24. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

 25. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

  2. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

  3. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

  4. میدل ایست مانیتور: پرچم اسرائیل به زودی در عربستان برافراشته خواهد شد!

  5. آمریکا: تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران فعال شد/ تحریم‌ها متعاقب فرایند مکانیسم ماشه بازگشته‌اند

  6. حجاب دانشجوی محجبه جلسه پارلمان فرانسه را به هم ریخت+فیلم

  7. تصویری که آمریکایی‌ها میخواهند از ایران ارايه دهند !+ فیلم

  8. روایت الجزیره از توافق سازشکاران عرب با صهیونیست‌ها پیش از مراسم امضا در کاخ سفید

  9. ادعای ترامپ درباره ایران: هر حمله‌ای را ۱۰۰۰ برابر پاسخ می‌دهیم

  10. انتظار برای پیروزی بایدن، وقت‌کشی است

  11. ظریف: ۲۰ سپتامبر هیچ اتفاق جدیدی رخ نمی‌دهد

  12. ترامپ: برجام توافقی احمقانه بود/ ۸ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم اما به جایی نرسیدیم

  13. ظریف: آمریکایی‌ها از روش قلدری استفاده می‌کنند/ برای ایران تفاوتی نمی‌کند چه کسی رئیس جمهور آمریکا شود

  14. آمریکا به دنبال هکر ایرانی

  15. سرلشکر سلامی: قادریم منافع آمریکا در منطقه را به آتش بکشیم و اشغال کنیم/ فروپاشی نظام سیاسی آمریکا تاوان ترورحاج قاسم

  16. ان بی سی نیوز: این توافق ِ صلح نیست، پیمان سرکوب مردم در کشورهای عربی است

  آخرین عناوین