لشکر ۱۳ میلیونی مجردها

 3990512080 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

هم‌اکنون ۸ میلیون آقا و ۵ میلیون خانم مجرد هستند که روند افزایش آمار تجرد قطعی دختران نگران‌کننده است.

لشکر ۱۳ میلیونی مجردها

روزنامه خراسان نوشت: آن طور که شهلا کاظمی پور، جمعیت‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران می‌گوید، هم‌اکنون ۱۳ میلیون مجرد در کشور داریم که از این تعداد هشت میلیون آقا و پنج میلیون خانم هستند. کاظمی پور درباره این عدد شاید حساسیت چندانی نشان نمی‌دهد اما اظهار نگرانی او برای موضوع دیگری است.

نگرانی از افزایش سن ازدواج

با کاظمی پور که از کارشناسان مطرح جمعیت شناسی کشور است، درباره آمار مجردها و تجرد قطعی همکلام شده‌ام و سوالاتم را با وی در میان می‌گذارم.

کاظمی پور می‌گوید: مهم‌تر از تعداد ۱۳ میلیون مجرد در کشور، موضوع افزایش سن ازدواج است. او از این بابت نگران است و می‌گوید: در یک دوره متولدان دهه ۶۰ در سن ازدواج قرار داشتند که به همین دلیل ازدواج افزایش داشت.

هم اکنون متولدان دهه ۷۰ به سن ازدواج رسیده‌اند اما به دلیل سیاست های منفی جمعیتی، اکنون تعدادشان کمتر است و با توجه به این که جمعیت در معرض ازدواج کمتر شده، تعداد ازدواج هم به تناسب آن کاهش می‌یابد. از سوی دیگر سن ازدواج هم به دلایل مختلف رو به افزایش است و این موضوعی است که باید درباره‌اش اظهار نگرانی کرد.

اوضاع تجرد قطعی

از دکتر کاظمی پور درباره آمار مجردان قطعی هم می پرسم. او ابتدا برایم آن را تعریف می‌کند: «وقتی آقایان به سن ۵۰ و خانم ها به حدود ۴۰ تا ۴۵ می رسند و در حال و هوای ازدواج نیستند به این حالت تجرد قطعی گفته می شود و آمار آن طبق آمار متداول برای آقایان معمولا ۲ درصد مجردها و برای خانم‌ها ۴ تا ۵ درصد مجردها محاسبه می‌شود که اکنون به حدود ۷ درصد  رسیده است. ضمن این که تعداد خانم های مجرد قطعی حدود ۳۵۰ هزار نفر است.

البته در این بخش باید بگویم که آمار تجرد قطعی برای خانم ها رو به افزایش است». کاظمی پور در این باره چند روز قبل به ایسنا گفته است: «بر اساس آمارهای رسمی اگر تمامی مردان ازدواج کنند، فقط یک سوم زنان شانس ازدواج دارند. دو سوم زنان نیز شانس ازدواج را از دست می‌دهند، مگر این که با مردان مطلقه یا همسر فوت شده ازدواج کنند. با این تفاسیر باز هم احتمال تجرد دختران وجود دارد.»

آمار دخترانه

کاظمی پور درباره وضعیت دخترها هم آمار قابل توجهی ارائه می‌کند: در  زنان گروه سنی ۱۵ تا ۱۹ ساله ۷۸ درصد و همچنین در گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ ساله ۴۲ درصد مجرد هستند. در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ ساله نیز میزان مجردها ۳۰ درصد است. در تمامی گروه‌های سنی به دلیل تاخیر در ازدواج سن مجردی افزایش پیدا می‌کند و این تاخیر باعث می‌شود زنان شانس ازدواج‌شان را از دست بدهند. او به دختران توصیه می کند که از هرگونه وقفه در ازدواج و نیز سختگیری‌های بی‌مورد صرف‌نظر و در سنین مناسب و کمتر ازدواج کنند.

دیدگاه کاربران

سرو۱۵۴۶۰۶۰۱۲:۲۶:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۱۲
شانس ازدواج؟در این شرایط ازدواج شانش محسوب میشه؟
ناشناس۱۵۴۶۱۱۰۱۲:۴۶:۳۳ ۱۳۹۹/۵/۱۲
وقتی در تقلید غلط از تفکر غربی ها زن ها را استخدام می کردین در کار بیرون از خانه ولی نگاه به آن کشورها نمی کردین که این عمل آن ها چه نتایجی به بار آورده این روزها دیر یا زود پدیدار می شد
ناشناس۱۵۴۶۱۱۳۱۲:۵۰:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۱۲
5 درصد کسانی که نمی تونند ازدواج کنن اقلیت جنسی هستند. چرا در این باره حرفی نمی زنند و فقط بطور کلی میگن پسر و دختر؟ پسر و دختر بودن از نظر فیزیکی به معنی پسر و دختر کامل بودن از نظر روانی نیست. همه جای دنیا این مطلب رو می دونند ولی مسئولان ما حتی به روی خودشون هم نمیارند. قانونی وجود نداره که بر اساس اون اقلیت های جنسی بدونند تکلیفشون چیه و چاره ای جز مجرد موندن ندارند.
ناشناس۱۵۴۶۱۹۱۱۳:۴۹:۲۳ ۱۳۹۹/۵/۱۲
ازدواج کنن که چی بشه؟ وقتی انگیزه ای برای ادامه نیست!
سید۱۵۴۶۹۰۱۰۱:۵۴:۱۰ ۱۳۹۹/۵/۱۳
صدایتان از جای گرم بلند میشه
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

 2. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

 3. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

 4. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

 5. بازی برخی اصلاح‌طلبان به سود ایران‌ستیزان

 6. جلوی پخش مستند "گاندو" گرفته شد

 7. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

 8. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

 9. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

 10. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

 11. حشره ای که هر ۱۷ سال یک‌بار از زیر زمین بیرون می‌آید

 12. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

 13. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

 14. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

 15. ثروتمندترین کشورهای جهان کدامند؟

 16. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

 17. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

 18.  پشت پرده وحشی‌گری‌های اشغالگران در قدس/ نتانیاهو به سرنوشت «اولمرت» دچار می‌شود؟

 19. تل‌آویو با ۱۳۰ راکت هدف قرار گرفت

 20. کنایه بغض‌آلود مجری صداوسیما به برخی از سلبریتی‌ها

 21. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

 22. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

 23. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

 24. جزئیات دیدار ظریف با سیدحسن خمینی و خاتمی/ قطعا نامزد نمی‌شوم

 25. داوطلب کفن‌پوش انتخابات ریاست جمهوری

ابر آروان

آخرین عناوین