ماجرای حمله با چاقو به عوامل برنامه "در شهر"

 3990512077 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وقتی دوربین "در شهر" تلویزیون به شهرستان‌های اطراف و روستاهای تهران می‌رود مردم مطالبات‌شان را فریاد می‌زنند؛ سالها از این اتفاق می‌گذرد و بنابر گفته تهیه‌کننده‌اش، با وجود تهدید و فشارهای وقت و بی‌وقت، "در شهر" از پوسته مطالبه‌گری‌اش خارج نخواهد شد.

ماجرای حمله با چاقو به عوامل برنامه "در شهر"

تسنیم نوشت: خبر رسید که به دوربین برنامه تلویزیونی "در شهر" حمله کرده‌اند آن هم با چاقو! روابط عمومی سیما درباره‌اش نوشت: فردی وابسته به یک مسئول! برای شنیده نشدن صدای مردم روستایی در اطراف تهران برای عوامل "در شهر" چاقو کشید. عوامل "در شهر" شبکه پنج سیما در این 25 سال سابقه با حضور در جای‌جای این ابر شهر، با وجود انواع فشار، تهدید و تطمیع‌ها، دست از مطالبه به حق مردم نکشیدند. این خبر از طرفی ناراحت‌کننده و از طرفی دیگر غرورآفرین بود؛ چرا که برنامه‌ای باید چالش‌ها و مطالبه‌گری‌هایش آنقدر تأثیرگذار باشد که عده‌ای اجیر شوند تا جلوی فعالیتش را بگیرند. 

برنامه "در شهر" از جمله برنامه‌های قدیمی شبکه تهران بوده که در قالب گزارش تصویری نسبت به بررسی مسائل، موضوعات و مشکلات شهر تهران می‌پردازد و اتفاقات و حوادث را جهت تبیین و بررسی هرچه بیشتر و اصلاح مخاطبان به تصویر می‌کشد. در واقع رویکرد این برنامه که نوعی میان‌برنامه مستند است از سال 1384 تا به امروز تولید و پخش می‌شود در راستای رسالت‌های شبکه پنج سیما است که تلاش برای پاسخگویی به نیازهای شهری اجتماعی، فرهنگی، دینی، سیاسی استان تهران و انعکاس، تبیین و مسائل و موضوعات مربوط به آن است.

حمله با چاقو به عوامل برنامه "در شهر"

بررسی و نگاه به موضوع جامعه در شهر و مسائل جامعه‌شناسی که مبتنی بر واقعیت‌های جامعه شهری تهران است، توجه به موضوع انسان‌ها و افرادی که در جامعه زندگی می‌کنند و مهم‌ترین چالش‌ها و درگیری‌ها و مشغله‌های فردی انسان‌ها در شهر از موضوعاتی است که در این میان برنامه بسیار کاربردی و مفید مورد توجه قرار می‌گیرد، همچنین موضوعات دیگری همچون دانش در شهر یا به تعبیری تلاش برای ارتقای سطح آگاهی‌های لازم و دانش‌های کاربردی و مفید که هر شهروندی باید آن را فرا گیرد و بداند تا در نظم نوین کلانشهری همچون تهران بتواند هم خودش را تطابق دهد و هم به پیشرفت و حرکت منظم و یکنواخت این جامعه گسترده و پیچیده کمک کند. البته حوادث مهم در شهر و مسائل مربوط به ایمنی و امنیت و سلامت و نیز مسائل هنری تحت عنوان هنر در شهر در برنامه "در شهر" مورد توجه قرار می‌گیرند.

فرشید محمودی که دو سالی است تهیه‌کننده برنامه "در شهر"، "در استان" و "تهران 20" است؛ او درباره ماجرای حمله با چاقو به سمتِ عوامل برنامه "در شهر" گفت: اولاً بسیاری بایدبدانند مردم درخواست می‌کنند مشکلی داشته باشند چه آب، برق، گاز و موارد دیگر، سال‌هاست مطالبه‌شان را جلوی دوربین مطرح می‌کنیم و دغدغه‌مان است. تاکنون هم بارها پیش آمده جلویمان را بگیرند و نگذارند مشکل مردم منعکس شود. برخی از شورایاری‌ها و بخشداری‌ها و همچنین اشخاص و افراد دیگر تلاش می‌کنند و تلاش‌ کرده‌اند این مشکلات منعکس و به تصویر کشیده نشوند. 

وی افزود: در روستای خانلق فشافویه (اطراف حسن‌آباد فشافویه) مردم مشکل قطعی آب و یکسری موضوعات دیگر داشتند و از ما بنابر درخواست و استشهادی که جمع‌آوری کرده‌ بودند، برویم و گزارش بگیریم. از وابستگان به شورایای آن روستا آمدند بین مردم و نمی‌گذاشتند عوامل ما گزارش‌شان را تهیه‌ کنند. زیر بار نمی‌رفتند و همواره می‌گفتند دوربین‌شان را بکشنیم و حرف‌های بدی را هم بر زبان می‌آوردند. ما بنابر درخواست مردم و فیلم‌های اثباتی از مشکلات‌شان پا به آن روستا گذاشته بودیم. اما بعد از مانع‌تراشی‌های فراوان بالأخره یکی از آن‌ها با چاقو به سمت عوامل ما حمله کرد که بحمدالله مردم نگذاشتند اتفاق بدی بیفتد. 

تهیه‌کننده "در شهر" درباره حال و احوال عوامل برنامه و دستگیری فرد خاطی گفت: خوشبختانه مردم نگذاشتند اتفاقی برای عوامل ما بیفتد و شنیده‌ام که فرد خاطی که با چاقو به عوامل برنامه حمله کرد دستگیر شده است. از اینکه جلوی دوربین ما را بگیرند و نگذارند گزارش تهیه‌ کنیم بارها شاهدش بوده‌ایم و عوامل برنامه ما به این نوع رفتارها و برخوردها عادت دارند. البته مثل اوقاتِ دیگر، گزارش‌مان را تهیه کرده‌ایم و یکی دو روز آینده پخش خواهد شد. خوشبختانه برنامه "در شهر" 25 سال روی آنتن بوده و به کار خودش ادامه داده است و یک روز هم وقفه و تعطیلی نداشته است. 

وی با اشاره به اینکه مردم به دوربینِ "در شهر" احترام می‌گذارند، تأکید کرد: مردم در این سال‌ها همیشه به دوربینِ "در شهر" احترام گذاشته‌اند؛ چون وارد مشکلات واقعی مردم می‌شود و هر نوع حوادث و مشکلاتی را به جان می‌خرد. مردم به شدت روی برنامه "در شهر" نظر خوبی دارند و همچنین مسئولین؛ هیچ‌وقت نشده نگاه بدی داشته باشند و پاسخگو بوده‌اند. البته اگر مدیریت گروه تهران و شهروندی و همچنین حمایت‌های مدیر شبکه پنج نبود که نگاه فرمایشی و دستوری نداشته‌اند، این توفیقات به دست نمی‌آمد. ما که توان حل مشکل مردم را نداریم اما حداقل خواسته‌ها، دردها و مشکلاتشان را بازگو کنیم تا تلنگری شود مسئولین به این مشکلات رسیدگی کنند. 

محمودی درباره فشارهایی که به برنامه "تهران 20" و "در شهر" آورده‌اند، گفت: اینطوری نیست که یقه مجری را بگیریم و یا جلوی برنامه‌سازی چالشی ما را بگیرند. ما موضوعات را مطرح می‌کنیم و نمی‌توانیم برنامه خنثی بسازیم. فشار می‌آورند اما نه به برنامه‌ساز بلکه به مدیران تلویزیون! شاید یکی از بحث‌هایی که خیلی فشارها سنگین شد، بحث وارد کردن واردات خودرو بود که جلوی کار ما را بگیرند. به ما تا به حال تذکری داده نشده اما بسیاری در بیرون از صداوسیما هستند که نمی‌خواهند چنین مباحث جدی و چالشی مطرح شود. 

وی در خصوص اینکه چرا تهیه‌کننده سه برنامه "در شهر"، "در استان" و "تهران 20" است، توضیح داد: در این سه برنامه موضوع و محورها یکی است و یک فضا را دنبال می‌کند. نظر شبکه 5 و مدیران شبکه این بود یک انسجام محتوایی بین برنامه‌ها باشد. اگر برنامه "در شهر" یک موضوع را پیگیری می‌کند درباره موضوع مسکن، برنامه "تهران 20" نیز به آن بپردازد و یا در برنامه "در استان" با همین محور و دغدغه اما به شکل و شمایل دیگری مطرح شود. برنامه "در استان" هر روز ساعت 12:10 (ظهر) به مدت 7 دقیقه، "در شهر" در دو باکس 18:10 و 23:45 و "تهران 20" هر روز ساعت 20 به مدت 50 دقیقه روی آنتن می‌روند. 

تهیه‌کننده برنامه "تهران 20" و "در شهر" در پایان خاطرنشان کرد: انصافاً فضای کار و نوع آیتم‌هایی که تا به حال روی آنتن رفته‌ایم یا چالشی بوده‌اند و یا مطالبه‌گر! از تلویزیون هیچ فشاری به ما وارد نشده و اتفاقاً با حمایت شبکه خیلی جدی‌تر روی بحث‌های چالشی و آیتم‌ها و مصاحبه‌های مطالبه‌گرایانه کار می‌کنیم. مثلاً تا به حال به ما نگفته‌اند فلان آیتم و بحث روی آنتن نمی‌رود و کار نمی‌شود! امشب در برنامه "تهران 20" به موضوع حمله به عوامل برنامه "در شهر" با گپ و گفت با بخشدار و فرماندار آن منطقه پرداخته می‌شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۴۶۳۲۱۱۵:۰۷:۰۵ ۱۳۹۹/۵/۱۲
چاقو کشی جلوی دوربین ،وقاحت تا چه حد ؟
ناشناس۱۵۴۶۶۹۹۲۰:۵۰:۳۳ ۱۳۹۹/۵/۱۲
اگر برنامه از سال 84 شروع شده تا امسال میشه 15 سال ونه 25 سال.
ناشناس۱۵۴۶۸۴۷۲۳:۴۸:۲۴ ۱۳۹۹/۵/۱۲
از شما عاجزانه تقاضا دارم که به هیچ عنوان این فرد چاقوکش را نبخشید حتی اگر با اعدام این فرد شرور و جانی، کودکانش یتیم شوند. واقعاً حق چنین فردی اعدام هست.

پربحث‌های دیروز

 1. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 2. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 3. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 4. صحنه آهسته انفجار بیروت

 5. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 6. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 7. بیژن مقدم : آقای فتاح رسما و شفاف اعلام کند که قصد کاندیداتوری ندارد

 8. واکنش سردار جباری به اظهارات رئیس بنیاد مستضعفان

 9. روایت آسوشیتدپرس از رویای «ماکرون بناپارت» در لبنان

 10. ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها/ قیمت ماشین هر سه ماه یک‌بار تغییر می‌کند!

 11. وزیر بهداشت: پیشنهاد تعویق یک ماهه کنکور در ستاد ملی کرونا بررسی می شود

 12. وعده انتخاباتی ترامپ: اگر پیروز شوم ظرف چهار هفته توافقی با ایران خواهم داشت

 13. جزئیاتی از تغییر طرح فروش نفتی دولت توسط مجلس به نفع مردم

 14. توضیحات نیروی دریایی ارتش پیرامون اظهارات فتاح

 15. امضاهای استیضاح زنگنه در حال افزایش است/ نوع مدیریت زنگنه به صورتی است که مشکلات زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وجود می‌آورد

 16. جزئیات احتمالی از وعده «گشایش اقتصادی»

 17. موضع‌گیری دژپسند علیه وزارت نفت/ نفتی‌ها آماده عرضه «دارا دوم» نبودند

 18. جزئیات طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه‌بندی بنزین

 19. تصاویر هوایی از اعتراضات بیروت

 20. جزئیاتی از آسانسور پرماجرای کاخ مرمر + عکس

 21. پشت پرده توقیف روزنامه جهان صنعت

 22. کدخدایی: توصیه می‌شود کسانی که در دوران قبل صلاحیت‌شان تایید نشده، در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نکنند/ مرحله دوم انتخابات مجلس با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌شود

 23. مالیات خانه‌های خالی بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی ۲ برابر می‌شود

 24. همتی: بانک‌ها خانه‌های مسکونی خالی ندارند

 25. اعلام آمادگی دانشجویان جهادی ایران برای کمک به بازسازی بیروت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 9. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 10. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 11. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 12. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 13. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 14. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 15. صحنه آهسته انفجار بیروت

 16. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 17. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 18. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 19. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 20. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 21. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 22. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 23. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 24. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 25. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

ابر آروان

آخرین عناوین