نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 3990512066 ۷۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

معمای خانه های ۳۸۰ متری سعادت آباد که برخی نمایندگان ادوار مجلس به عنوان خانه سازمانی گرفتند اما این خانه‌ها را از آن خود کردند، معمایی است که بعد از گذشت چند سال هنوز لاینحل باقی مانده است.

نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

فارس نوشت: همزمان با آغاز به کار مجلس یازدهم بار دیگر موضوع اسکان نمایندگان شهرستانی که حالا برای ایفای وظیفه نمایندگی ناچارند در تهران ساکن شوند، تازه شد و در عین حال ودیعه مسکنی که از سوی مجلس بنا به سنت هر دوره به نمایندگان به عنوان قرض داده ‌شود هم حاشیه‌هایی به دنبال داشت.

همزمان با این این حواشی بود که بار دیگر مسئله خانه های سازمانی برای نمایندگان مطرح شد. اگر گذرتان به حوالی میدان بهارستان بیفتد قطعا واحدهایی را که در جنوب ساختمان مجلس نیمه سازند را دیده‌اید؛ این واحدهای نیمه کاره قرار است خانه های سازمانی برای نمایندگان باشد و بعد از اتمام نمایندگانی که قرار است در تهران ساکن شوند در این خانه ها باشند اما پیش از این هم مجلس خانه های سازمانی داشته که خود داستان مفصلی دارد.

* خانه‌های ۳۸۰ متری سعادت آباد؛ میراث دوره نمایندگی 

به گفته نمایندگان مجلس شورای اسلامی، این نهاد تعدادی خانه سازمانی در نقاط مختلف تهران  داشته که معروفترین آنها مجموعه ۴۲ واحدی سعادت آباد است. واحدهایی با متراژ ۳۸۰  متر که هر کدام از واحدها به صورت اندرونی و بیرونی هستند و از آنجا همچنان حاشیه سازند که این ساکنان این واحدهای لاکچری هنوز نمایندگان سابقند. نمایندگانی که در ادوار قبل در آنجا ساکن شده و بعد از پایان دوره نمایندگی این املاک را از آن خود کرده‌اند.

هفته گذشته زهره سادات لاجوردی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس گفت: مجلس تعدادی واحد مسکونی در منطقه سعادت‌آباد در اختیار جمعی از نمایندگان سابق قرار داده بود که تا پایان دوران نمایندگی در آنجا ساکن باشند اما تعدادی از این نمایندگان با وجود پایان دوران نمایندگی‌شان این واحدهای مسکونی را ترک نمی‌کنند.

وی در پاسخ به اینکه پیش از این بنا بود تا خانه‌های سازمانی برای نمایندگان در اطراف ساختمان مجلس ساخته شود طرح مجلس برای این موضوع به کجا رسید؟، گفت: ساخت واحدهای مسکونی برای نمایندگان در اطراف ساختمان مجلس در حال انجام است اما مثل اینکه چند سال است طول کشیده اما گویا درصدد هستند طی یک سال آینده ساخت این واحدهای مسکونی را به پایان برسانند. 

* نماینده‌هایی که در مسافرخانه خوابیدند و نماینده‌هایی که سعادت‌آباد نشین شدند

نخستین بار محمد جواد ابطحی نماینده ادوار مجلس، در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی در تذکری در صحن علنی مجلس این موضوع را مطرح کرد. به سراغ ابطحی رفتیم تا مسئله را بار دیگر برای ما بازگو کنند.

ابطحی نماینده سابق خمینی‌شهر می‌گوید: این مسئله را در دوره هشتم مجلس مطرح کردم و دو نفر از آقایان یعنی آقای باهنر وقایع کوهن موضوع را پیگیری کردند و در جریان جزئیات آن هستند.

وی یادآوری می‌کند: مجلس پیش از این خانه های سازمانی داشت که تعدادی از این خانه‌ها حدود ۶۰ تا ۷۰ واحد جنب مجلس در خیابان نخشب واقع بود که برای توسعه ساختمان بهارستان این خانه‌ها تخریب شد،  تعدادی دیگر از املاک خانه‌های سازمانی مجلس در خیابان پاستور است که هم اکنون برخی نمایندگان سابق در آنجا سکونت دارند. این خانه‌ها، خانه‌های ویلایی قدیمی است که برخی مسئولان دولتی هم در آنجا ساکن بوده‌اند. بخش دیگری از خانه های سازمانی مجلس مجموعه ۴۰ واحدی سعادت آباد با متراژ بیش از ۳۰۰ متر است که به نمایندگان سابق داده شده و در آنجا اسکان پیدا کرده بودند.

این نماینده سابق مجلس می‌گوید: زمانی که وارد مجلس هشتم شدیم دنباله خانه می‌گشتم و شبها ناچار بودم که در مسافرخانه و یا خانه معلم اسکان پیدا کنم؛ اعتراض کردیم که چرا نماینده های سابق این خانه ها را خالی نمی‌کنند.

وی اضافه کرد: بعد از آن بود که پیگیر ماجرا شدیم، اول گمان می‌کردیم که به دلیل تعاملات و محذورات اخلاقی است که اجازه دادند این نماینده ها در آنجا ساکن شوند اما بعد متوجه شدیم که گویا این املاک به ساکنان آنجا واگذار شده است.

وی ادامه می‌دهد: به ما گفته شد که گویا در جریان طرح توسعه مجلس این واحدها را با شهرداری تهاتر کرده‌اند و و در نهایت هم شهرداری این خانه ها را به ساکنان آنجا زیر قیمت کارشناسی و بعضا به صورت قسطی واگذار کرده است و حتی گفته می شود برخی از ساکنان هنوز مبلغ تعیین شده چند سال پیش را به شهرداری نداده‌اند.

نماینده سابق خمینی شهر یادآوری می‌کند: صحبت ما این بود که این نحوه مدیریت درست نیست چرا که هر دوره نمایندگانی که از شهرستان می‌آیند به ناچار باید در تهران برای خود ملکی اجاره کنند و به این منظور به آنها ودیعه های داده می‌شود. این مشکل چند راه حل دارد اول اینکه تفسیری از قانون اساسی صورت گیرد و مجلس الکترونیک داشته باشیم تا نماینده‌ای که از حوزه های مختلف انتخاب می شود نیازی نباشد تا در تهران ساکن شود و در همان شهر خود بتواند در صحن علنی شرکت کند چرا که ۹۷ درصد به نمایندگانی که انتخاب می شوند در تهران می مانند و حتی بعد از اتمام دوره نمایندگی به شهرستان خود باز نمی گردند.

وی راه حل دیگر را تاسیس خانه‌های سازمانی می داند و می‌گوید: این کار در حال انجام است و ۱۵۰ واحدی که در جنوب مجلس در حال احداث است به این منظور بوده اما کافی نیست.

ابطحی می‌گوید: البته با ودیعه ای که مجلس در اختیار نمایندگان قرار می دهد با توجه به شرایط بازار مسکن آنها نمی‌توانند واحدهای مطلوبی اجاره کنند و املاکی‌های اطراف مجلس هم می‌دانند که در چه فصلی چه زمانی قیمت ها را بیش از اندازه بالا ببرند و به این شکل برخی نماینده‌ها یی که انتخاب می‌شوند بعضا تا پایان شهریور ماه هنوز خانه ندارند.

* پیشنهاد تحقیق و تفحص از مجلس 

وی تاکید می‌کند: معتقدم دیوان محاسبات باید در مورد خانه های سازمانی مجلس و به طور کلی بر عملکرد مجلس نظارت کند و این یک نقد جدی است که چرا در امور مالی مجلس و معاملات ورود نمی‌کند. موضوع واگذاری املاک و اموال یا واگذاری پروژ‌ه‌ها به مقاطعه کاران در مجلس از بحث‌های جدی است که در سال‌های قبل ما داشتیم و به همین دلیل حتی تحقیق و تفحص از مجلس را کلید زدیم که در ۹ بند بود و یکی از بندها هم این بود که مسائل مالی مجلس باید شفاف شود.

این نماینده سابق مجلس تاکید می‌کند: اگر قرار است مجلس شفاف‌سازی را شروع کند این شفاف‌سازی ابعاد مختلفی دارد که بخش عمده‌ای از آن به خود مجلس باز می گردد تا بتواند در نهادهای دیگر نیز به درستی ناظر باشد

ابطحی البته ابراز امیدواری می‌کند در این مجلس که مقام معظم رهبری آن را مجلس قوی و انقلابی توصیف کردند این شفافیت آغاز شود.

وی می‌گوید: معتقدم در این مجلس باید تحقیق و تفحص از مجلس به جریان بیفتد چرا که برخی مسائل شبهه‌ناک وجود دارد مثلا حتی احداث همین ساختمان مجلس که با چه توجیهی در مرکز شهر ساخته شده و این میزان بار تراکم ترافیک را در مرکز ایجاد کرده، آیا نمی شد در مکان دیگری مثلاً تپه‌های عباس‌آباد تاسیس شود و یا همان مجلس قدیم توسعه یابد و عجیب است که این مجلس در کنار ساختمان مشروطه ساخته شده و میراث فرهنگی به آن اجازه ساخت و ساز داده است.

وی می‌گوید: سایر مراکز وابسته به مجلس از جمله خانه ملت، کتابخانه مجلس، مرکز پژوهش ها مراکزی است که باید عملکرد آنها شفاف شود متاسفانه در مجلس هشتم آنقدر بحث تحقیق و تفحص را معطل کردند که عمر مجلس به پایان رسید.

این نماینده سابق مجلس راه حل شفاف شدن موضوع خانه های سازمانی را شکایت به کمیسیون اصل ۹۰ از عملکرد مجلس با تحقیق و تفحص و همچنین شکایت به دستگاه قضا دانست.

* مجموعه ۴۰ واحدی سعادت‌آباد بعد از تهاتر با شهرداری واگذار شد

به سراغ محسن کوهکن می رویم تا بیشتر این ماجرا را برای ما باز کند. کوهکن می‌گوید: اگر بخواهم سابقه مجموعه ۴۰ واحدی سعادت آباد را بگویند کمی طولانی می‌شود؛ در سالهای گذشته مجلس تعدادی خانه سازمانی در بهارستان داشت که به دلیل فرسوده بودن ناچار شدند آنها را تخریب و یا معاوضه کنند، در دوره چهارم و پنجم مجلس نمایندگانی که از شهرستان می آمدند با نبود خانه مواجه شدند که نهایتا مجلس تصمیم گرفت خانه‌هایی را خریداری کند. اولین اقدام زمینی در سعادت‌آباد بود که ۴۲ واحد در آنجا ساخته شد که هر یک از واحدها بیش از ۳۸۰ متر است و حالت بیرونی اندرونی دارد؛ بخشی برای سکونت و بخشی به عنوان دفتر کار و برای مراجعات و میهمان‌ها.

وی ادامه می‌دهد:  این خانه ها در مجلس ششم تحویل برخی از نمایندگان شد اما در مجلس هفتم و هشتم تصمیم گرفته شد که با توجه به وضعیت ترافیک خانه‌های جدیدی اطراف مجلس و البته با زیر بنای معقول بین ۱۴۰ تا ۱۶۰ متر ساخته شود. مجلس برای این کار باید مجوز و پروانه ساختمانی میگرفت و پول زیادی باید به شهرداری منطقه ۱۲ پرداخت می‌کردیم به همین دلیل مجتمع ۴۲ واحدی سعادت آباد را با شهرداری تهران به جای هزینه پروانه ساختمان اطراف بهارستان تهاتر کردیم.

این نماینده سابق مجلس می‌گوید: حدود سالهای ۹۲ -۹۳ بود که شهرداری برای این خانه ها قیمتی گذاشتند که البته زمان رکود ساختمان بود و برای قیمتی که گذاشته بودند کسی از بیرون داوطلب خرید این خانه ها نبود و قیمت را بر اساس نظر کارشناسی تعدیل کردند و افرادی که در آنجا بودند و عمدتا نمایندگان ادوار بودن داوطلب خرید بودند و از آنجا که داوطلبان و واحدها مساوی بود این خانه‌ها به آنها واگذار شد؛ البته در برخی موارد هم مسئولان دولتی در آنجا ساکن بودند که افراد دیگری خریداری کردند و آنها خانه را تخلیه کردند.

* آپارتمان ۳۸۰ متری را کمتر از ۶۰۰ میلیون خریدند اما معلوم نیست پولش را دادند یا نه 

به گفته وی قیمتی که شهرداری در آن زمان تعیین کرده بود را برای واحد ۳۸۰ متری در سعادت آباد و حدود ۶۰۰ میلیون گفت که بعد از تعدیل مقداری هم کم شده است.

اما نکته دیگری که در این میان وجود دارد این است که آیا نماینده هایی که در آنجا ساکن شدند وجه تعیین شده برای خرید واحدهای ۳۸۰ متری سعادت آباد را پرداخت کردند یا نه ؟ کوهکن در این مورد به فارس می‌گوید: بخشی را همان ابتدا پرداخت کردند و بخشی از وجوهی که باید پرداخت می‌کردند را به این بهانه که هنوز سند آنجا آماده نشده پرداخت نکردند و هنوز مشخص نیست که چه میزان از این پول باقی مانده و آیا اصلاً به شهرداری پرداخت کردند یا خیر.

وی تأکید می‌کند: البته در هر معامله ای صرفاً بخشی از ثمن معامله برای سند باقی می ماند و در این جا باید شفاف شود که چه مقدار باقی مانده و آیا این موارد  پرداخت شده یا خیر و یا اینکه از شهرداری باید پرسیده شود که آیا اسناد آماده شد یا خیر؟

* هیچ وقت درباره واگذاری خانه‌های سازمانی شفاف سازی نشد

با این وجود اما موضوع خانه‌های سازمانی مجلس و کم و کیف واگذاری آنها حتی برای خود نمایندگان فعلی و یا ادوار روشن نیست چه برسد برای مردم.

در همین رابطه حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس نیز می‌گوید: مجلس در ادوار گذشته تعدادی خانه سازمانی داشته که به انحای مختلف به برخی نمایندگان سابق واگذار شده است هیچگاه شفاف‌سازی نشده که به چه صورت این واگذاریها صورت گرفته است.

وی با اشاره به اعتراضاتی که درباره پرداخت ودیعه مسکن به برخی نمایندگان شهرستانی در این دوره مجلس وجود داشت، گفت: مشکل جدی این است که هنوز برای ما شفاف نیست که خانه های سازمانی مجلس چه شده و دست چه کسانی است و خبر داریم هنوز نمایندگان سابقی هستند که در این واحدها ساکن اند و گفته می شود که این خانه ها را با قیمت بسیار پایین به ملکیت خود درآورده‌اند.

وی می‌گوید: معتقدیم که علاوه بر خانه‌های سازمانی مجلس باید درباره منازل وزرا هم شفاف سازی شود و به طور مشخص روشن شود که یک وزیر چند نیروی در اختیار چند محافظ راننده و غیره دارد و در واقع هزینه یک وزیر در ماه چقدر است.

این عضو هیئت رئیسه مجلس می‌گوید: یک محاسبه سرانگشتی نشان می دهد که ده ها برابر یک نماینده مجلس هزینه‌ای است که یک وزیر دارد و در این موارد باید شفاف سازی صورت گیرد.

* کمیسیون اصل ۹۰ ورود کند

این نماینده مجلس راه حل شفاف شدن مسئله خانه‌های سازمانی را ورود کمیسیون اصل ۹۰ و سایر نهادهای نظارتی از جمله دیوان محاسبات می دارد.

سلیمی در پاسخ به اینکه گفته می شود خانه های سعادت آباد تا از طریق مزایده به ساکنان آنها واگذار شده می گوید من چند دوره نماینده بودم اگر مزایده بوده چرا ما خبر دار نشدیم و چرا افرادی غیر از ساکنان آنجا نتوانستند به این واحدها دست پیدا کنند؛ گویا مزایده هم پشت درهای بسته بوده است.

به هر حال موضوع خانه‌های سازمانی مجلس به خصوص آپارتمان‌های ۳۸۰ متری که حتی بسیاری از مردم به خواب هم ندیده‌اند، آن هم در لوکس ترین محله تهران موضوعی است که باید یک بار برای همیشه شفاف شود و چه بهتر که مجلس یازدهم که پرچم شفافیت را بالا برده، این معما را پایان دهد. 

دیدگاه کاربران

ایرج۱۵۴۵۹۱۷۱۱:۰۵:۳۶ ۱۳۹۹/۵/۱۲
عجب مسوولینی داریم ماااا...... خاک تو سر ماااا
ناشناس۱۵۴۶۱۴۲۱۳:۱۷:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۱۲
از ماست که بر ماست خود کرده را تدبیر نیست
ناشناس۱۵۴۶۲۷۲۱۴:۴۱:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۱۲
اسامی این افراد را اعلام کنید.
ناشناس۱۵۴۶۵۴۸۱۸:۰۴:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۱۲
هر جا میری که مشکلی هست پای شهرداری هم در میان است
جعفر۱۵۴۶۶۳۲۱۹:۱۶:۵۹ ۱۳۹۹/۵/۱۲
مطمئن باش هم اصولگرا و هم اصلاح طلب بینشون هست. اونها در برخورداری از منافع و استفاده از رانت هیچ فرقی باهم ندارند. شاید هم هماهنگ هستند
سعید قاسمی۱۵۴۶۱۵۲۱۳:۲۳:۲۳ ۱۳۹۹/۵/۱۲
رسانه و شفافیت نباشد، وضعیت هیچگاه عوض نخواهد شد. کسانی مقصرند که آزادی رسانه را برنمی تابند. الغرض، منم بعد ده سال کارمندی، در جنوب نواب، سال 93 خانه ای خریدم 70 متری به قیمت 270 میلیون تومان. یعنی حدودا متری دو برابر آقایان نمایندگان پول پرداخت کردم. اما زمین من در نواب است و خانه آنها در سعادت آباد! آیا این فساد نیست؟ به نظرتان من و مردم این دزدی ها را حلال خواهیم کرد؟ راستی من قسط وام هام هم هنوز می دهم!
ناشناس۱۵۴۶۱۵۴۱۳:۲۴:۱۶ ۱۳۹۹/۵/۱۲
خاک چیه برادر برای این وضعیت کل سنگها و خاکها و خاکسترها دنیا بر سر ما بازم کمه
ناشناس۱۵۴۶۱۶۱۱۳:۲۹:۵۴ ۱۳۹۹/۵/۱۲
چرا ما ؟ تو سر کسانی که به اینجماعت رای دادن من به امثال آقاطهرانی و زاکانی رای دادم و خیالم و وجدانم راحته
ناشناس۱۵۴۶۳۵۵۱۵:۱۸:۳۳ ۱۳۹۹/۵/۱۲
ببینیم جناب بذرپاش در دیوان محاسبات و جناب زاکانی در این خصوص چه می کنند؟ آیا امید دارید که این دو نفر در این خصوص تحقیق و تفحص و شفاف سازی کنند؟!
ناشناس۱۵۴۶۳۶۶۱۵:۲۴:۵۲ ۱۳۹۹/۵/۱۲
درست نخواندید گفته مجلس هشتم
ناشناس۱۵۴۶۶۹۵۲۰:۴۶:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۱۲
در مجلس چهارم و پنجم ساخته شد و به نمایندگان مجلس ششم تحویل شد و در سال ۹۲ و ۹۳ هم شهرداری تهران واحدها را به ساکنینش که همان نمایندگان مجلس ششم بودند هبه کرد .
ناشناس۱۵۴۶۷۷۷۲۲:۰۰:۳۷ ۱۳۹۹/۵/۱۲
مجلس هشتم بررسی کرد واگذاریها در مجالس قبل بوده
ناشناس۱۵۴۵۹۵۹۱۱:۲۳:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۱۲
و این املاک نجومی نیست و نبوده ؟ و فقط همون تخفیف دادن در فروش فلان املاک (املاک نجومی) نام گرفت ، بلکه بتوانند خطایی موازی با حقوقهای نجومی بسازند تا بگویند جناح مقابل هم آررره
ناشناس۱۵۴۵۹۶۵۱۱:۲۵:۰۹ ۱۳۹۹/۵/۱۲
خدایا چیزی هم مونده که غارت نشده باشه. همش رانت و سواستفاده از موقعیت
ناشناس۱۵۴۵۹۶۶۱۱:۲۶:۲۷ ۱۳۹۹/۵/۱۲
وقتی چیزی به این سادگی غیر قابل حل است برای شما ان وقت میخواهید مشکلات کشور را حل کنید استعفا بدید تا افراد شایسته بیان
ناشناس۱۵۴۵۹۶۷۱۱:۲۷:۰۹ ۱۳۹۹/۵/۱۲
اگر به نمایندگان مجلس پولی بابت ایاب و ذهاب، اجاره منزل و دفتر کار داده نشود و حقوقشان به یک چهارم مقدار فعلی کاهش یابد، میتوان امیدوار بود که شاید درد مستأجران را اندکی درک کنند! البته با این شرایط سختتر دیگر هیچوقت نماینده مجلس نمی شوند!
حسن۱۵۴۵۹۷۶۱۱:۳۲:۳۶ ۱۳۹۹/۵/۱۲
نماینده مجلس انگلیس از پول بیت المال آدامس خریده بود ،مجبور به استعفا و مجازات شد اینجا هم...
حجت رستمی۱۵۴۶۵۹۳۱۸:۴۵:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۱۲
یاد سید جمال الدین افتادم که گفت به اروپا رفتم مسلمان ندیدم اما مسلمان دیدم به ایران که امدم مسلمان دیدم ولی مسلمانی نهد
ناشناس۱۵۴۵۹۷۸۱۱:۳۴:۵۳ ۱۳۹۹/۵/۱۲
خسته شدم اینقدر خبر دله دزدی نماینه ها و مقامات دولتی و قضایی رو شنیدم و خوندیم
ناشناس۱۵۴۵۹۷۹۱۱:۳۵:۰۱ ۱۳۹۹/۵/۱۲
بندازیدشون بیرون
ناشناس۱۵۴۵۹۸۲۱۱:۴۰:۰۱ ۱۳۹۹/۵/۱۲
وقتی قانونگذار خود قانون گریز باشد. سیر از گشنه خبر ندارد.
ناشناس۱۵۴۶۰۰۷۱۱:۵۸:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۱۲
مگر از مجلس حقوق نمیگیرند ، چرا اصلا باید به آنها خانه داده شود . کدام شرکت برای استخدام کارکنانش به آنها خانه میدهد . تهیه مسکن وظیفه خود شخص نماینده است و تا این کار را نکند درکی از زجری که مردم برای تهیه مسکن میکشند را پیدا نمیکند.
حسن۱۵۴۶۰۱۰۱۲:۰۱:۴۰ ۱۳۹۹/۵/۱۲
کاش نمایندگان اینقدر که دغدغه مسکن خودشان را دارند دغدغه مسکن مردم عادی و کارگردان هم داشتند و پیگیری می کردند
عوام۱۵۴۶۰۱۲۱۲:۰۲:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۱۲
راستی ماجرای خونه‌های ۲۵ متری چی شد؟ ظاهرا ۱۵تا، ۱۵تا گذاشتن کنار هم دادند به نماینده‌ها. واقعا خجالت‌بار هست. البته از گلهایی که الان سالهاست نماینده‌ها چه در دوره‌های قبل وچه در این دوره، دارند به جمال مردم و مملکت میزنند از این بهتر هم انتظار نباید داشت.
ناشناس۱۵۴۶۰۳۱۱۲:۱۶:۳۹ ۱۳۹۹/۵/۱۲
جناب رییسی . بسم الله
م۱۵۴۶۰۶۴۱۲:۲۸:۲۳ ۱۳۹۹/۵/۱۲
ریسی اقدام کنه جفت میکنن.نمایندها‌.اگه جایی ندارن.برن جنوب تهران.
ناشناس۱۵۴۶۴۲۶۱۶:۲۰:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۱۲
چرا باید روال به گونه ای باشد که نیاز به دخالت یک شخص باشد . سیستم باید اصولی و درست باشد .
ناشناس۱۵۴۶۰۶۹۱۲:۳۱:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۱۲
خدا نابود کنه مسول خائن را...توفیق بده به مسول سالم وصالح
علی۱۵۴۶۰۸۱۱۲:۳۳:۳۰ ۱۳۹۹/۵/۱۲
خانه سازمانی مگه 380 متر میشه؟ از روز اول معلوم بوده که قراره پس داده نشه وقتی 380 متری ساخته میشه. پس زیاد پیگیر نباشید. فعلا برق و گاز اون پیر زن حاشیه نشین باید قطع بشه
ناشناس۱۵۴۶۰۹۲۱۲:۳۹:۰۵ ۱۳۹۹/۵/۱۲
نام این اسلاحتلبان چیست تا خودم برم سراغشون
علی۱۵۴۶۱۰۰۱۲:۴۰:۲۴ ۱۳۹۹/۵/۱۲
اهل تهمت زدن نیستم ولی قطعا این واحدها یک رشوه بزرگ بوده برای سکوت در برابر تضییع حق الناس و به غیر از این هیچ معنای دیگری ندارد. هرکس با هر ضریب هوشی متوجه خواهد شد.
ناشناس۱۵۴۶۱۰۱۱۲:۴۰:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۱۲
سعادت آباد 380متر 600میلیون. اونوقت این نماینده ها قراره فساد رو ریشه کن کنند.
خانم عباسی۱۵۴۶۱۲۹۱۳:۰۸:۵۹ ۱۳۹۹/۵/۱۲
به نطر میرسه نمایندگان برا خدمت نمیرن مجلس فقط برا غارت بیت المال میرن خدایی اگر حقوق نماینده ها هم مثل کارگرا یا کارمندان دولت بود و هیچ امتیازی نداشتن یک نفر هم برا مجلس کاندید نمیشد دوست دارم نظام این امتحان کنه ببینه چند نفر حاضرن خدمت کنن
حسام۱۵۴۶۱۳۰۱۳:۱۰:۳۳ ۱۳۹۹/۵/۱۲
با این حساب، اون خونه هارو براشون متری کمتر از 1میلینو 800قیمت گذاری کردن والا سال 92با این قیمت تو شهر ری هم خونه بهت نمیدادن، اونم کجا سعادت آباد داخل برج، اونم 380متر!!!!!!
ناشناس۱۵۴۶۱۳۴۱۳:۱۲:۱۶ ۱۳۹۹/۵/۱۲
380متر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مگه میخوان فوتبال بازی کنن
نیما۱۵۴۶۱۵۱۱۳:۲۲:۳۸ ۱۳۹۹/۵/۱۲
دارن سر خونه با هم ..دیگه یجوری شده میان توی مجلس هم دعوا میکنن سر خونه.اون وقت من منتظر واریز سهام عدالت هستم که زندگیمو بگذرونم.
بهرام۱۵۴۶۱۵۶۱۳:۲۴:۵۸ ۱۳۹۹/۵/۱۲
این بطور واضع یک نوع دزدی از بیت المال میباشد که توسط نمایندگان مجلس با همکاری دولت و شهرداری انجام شد
نوری۱۵۴۶۱۶۰۱۳:۲۸:۴۸ ۱۳۹۹/۵/۱۲
نماینده محترم که از شهرستان های کوچک و بزرگ میان تهران بعد از چند سال زندگی وقتی زندگی در تهران را تجربه کرد دیگه محال برگردد شهرستان سال ۹۲ در پاسداران ۱۰۰ متر آپارتمان ۶۰۰ ملیون بود در سعادت‌آباد خیلی بالاتر اونوقت هم قیمت مندرآوردی گذاشته برای نمایندگان مجلس
ناشناس۱۵۴۶۱۶۹۱۳:۳۵:۵۵ ۱۳۹۹/۵/۱۲
یک مشت آدم حقیر و حریص و بی دانش که فقط ظاهر را آراسته می کنند و بیشترشان دست شان در همه تخلفی هست . برای همین امتیازات است که مجلس لاریجانی باید با دولتی که این همه مشکل دارد مماشات کند . قابل توجه آقایان مدعی فضل مانندعلی مطهری و ...
ناشناس۱۵۴۶۱۷۸۱۳:۳۸:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۱۲
وای به روزی که بگندد نمک
ناشناس۱۵۴۶۱۸۴۱۳:۴۳:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۱۲
الفاتحه مع الصلوات
ناشناس۱۵۴۶۱۸۶۱۳:۴۴:۳۲ ۱۳۹۹/۵/۱۲
نفرین بردزدهاوخانواده هایشان
رضا۱۵۴۶۳۳۲۱۵:۱۲:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۱۲
اونوقت من تو کار اداری بودم 12َسال سابقه چون 10میلیون بدهی داشتم میومدن اداره کار قم بودم منا بیرون کردن فقط بخاطر اینکه قرض داشتم با 2تا بچه منا اخراج کردن بیمه بیکاری 6ماه دادن قطع کردن 26ماه بیمه بیکاری داشتم سید ریسی برس به دادمون
مهدی۱۵۴۶۱۸۷۱۳:۴۴:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۱۲
خدا رحمت کنه پیرزنی که با لودر خانه اش را روی سرش خراب کردند و حالا میگویند که نماینده های سابق خانه هارو خالی نمیکنند
ناشناس۱۵۴۶۲۱۶۱۴:۰۴:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۱۲
چه بخور بخوریه تو مملکت.
ناشناس۱۵۴۶۲۱۷۱۴:۰۵:۰۱ ۱۳۹۹/۵/۱۲
آقا ما ول معطلیم. یه سفره ای پهن کردن همگی دارند با هم کنار میان. بیچاره ما مردم ساده لوح
ناشناس۱۵۴۶۲۴۹۱۴:۲۸:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۱۲
متاسفم برای نظام که این چنین نمایندگانی دارند. و پیشیزی به ملت ارزش نمی دهند. نمایندگان اگر خانه تان هزار متر باشد در نهایت باید در این دنیا پس بدهید و با دومتر کفن به زیر خاک می روید. مهم عاقبت انسان باید ختم به خیر باشد.
ناشناس۱۵۴۶۲۵۶۱۴:۳۲:۲۲ ۱۳۹۹/۵/۱۲
به خدا دیگه کم آوردم. زبون آدم بند میاد.
ناشناس۱۵۴۶۲۸۰۱۴:۴۵:۱۵ ۱۳۹۹/۵/۱۲
· فزين لهم الشيطان أعمالهم شيطان كارهايشان را در نظرشان زيبا جلوه ميدهد. بنرسيد از لقمه هاي حرام، بترسيد از دزدي از بيت المال، بترسيد از حساب روز قيامت، والله، روز حسابي هست، والله خدايي هست،
ناشناس۱۵۴۶۲۸۸۱۴:۴۹:۴۳ ۱۳۹۹/۵/۱۲
نماینده ای که توی خونه ۳۸۰ متری زندگی میکنه حقوق خوب هم میگیره که به فکر من کارگر نیست.
ناشناس۱۵۴۶۲۹۸۱۴:۵۲:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۱۲
واقعا کاش قانون کشور ما هم یک چشم داشت وهمه رو با اون یک چشم می دید محرومان از خانه های گلی خودشان بیرون وخانه برسرشان خراب میشود نمایندگان خانه ملت را غصب کرده وهیچکس چیزی نمی گوید این چه عدالتیه اگر بیرون نرفتند اسم آنها را برای مردم فاش کنید
ناشناس۱۵۴۶۳۰۱۱۴:۵۳:۳۳ ۱۳۹۹/۵/۱۲
مگر كسي كه سوار اسب شده را ميشه دوباره پياده كرد ……
صمصام۱۵۴۶۳۲۹۱۵:۱۰:۱۱ ۱۳۹۹/۵/۱۲
سعادت آباد خیابان علامه طباطبایی شمالی کوچه چهاردهم شرقی..... ته کوچه در سال 83 یا 84 و اکنون با متری 1،700،000 ساخته شد شده متری 65میلون تومان به عبارتی380 متر متری 65 میلیون میشود به عدد 24،700،000،000 تومان به حروف بیست و چهار میلیارد و هفتصد میلیون تومان به راستی مجلسی که نماینده اش در خانه 380 متری زندگی میکند از مستاجر بدبخت چه خبر دارد ؟؟؟؟
ناشناس۱۵۴۶۳۶۴۱۵:۲۴:۱۱ ۱۳۹۹/۵/۱۲
مهمتر از خالی نکردن واحد های مزبور، چرایی اختصاص واحدهای با متراژ 380متر به خانواده نماینده است... در حالی که مردم با سطح تحصیلات و تجارب بالاتر، توان اجاره نشینی در واحدهای با نصف یا یک سوم متراژ مزبور را نداشتند... اشرافی گری، جدایی از مردم، فساد و دزدی با همین موارد آغاز می شود...
امید۱۵۴۶۳۷۰۱۵:۲۷:۵۹ ۱۳۹۹/۵/۱۲
نوش جونشون. گوارای وجودشون. ما انقلاب کریدم ک مستضعیفین خونه دار بشن ک الحمدالله خونه دار شدن
ناشناس۱۵۴۶۳۷۴۱۵:۳۵:۱۱ ۱۳۹۹/۵/۱۲
دیدبان شفافیت کجایی؟
م،م۱۵۴۶۳۷۹۱۵:۳۹:۵۳ ۱۳۹۹/۵/۱۲
برای همین احمدی نژاد برای بعضی از آقایون و بزرگان قابل تحمل نبود چون اجازه نمی‌داد امثال این نمایندگان و بزرگان دزدی کنند و بیت المال را ارث پدریشون بدانند ، احمدی نژاد برگرد
مینا۱۵۴۶۳۹۵۱۵:۴۸:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۱۲
حرومشون بشه ، اونوقت یک کودک دبستانی به خاطر ریزش بافت فرسوده مدرسه ، زیر آوار میمونه و جون میده
ناشناس۱۵۴۶۴۴۱۱۶:۲۹:۵۵ ۱۳۹۹/۵/۱۲
اقای نماینده سابق مجلس شما مردم چه حساب کرده اید سال ۹۲ بارکود مسکن ۳۸۰ متر در سعادت اباد ۶۰۰ میلیون تومان بخدا حق این افراد چیست مردم به کی شکایت
ناشناس۱۵۴۶۴۶۰۱۶:۴۹:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۱۲
نمایندگان یاد گرفتند هر چیزی را بخواهند از سر خود وا کنند یا سر مردم را گرم کنند می گویند تحقیق و تفحص .
ناشناس۱۵۴۶۴۶۴۱۶:۵۵:۳۰ ۱۳۹۹/۵/۱۲
من سردرد گرفتم.
ناشناس۱۵۴۶۴۶۹۱۶:۵۸:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۱۲
جالبه که گفته تعداد این خونه ها با تعداد متقاضیان مساوی بوده و کس دیگه ای اونا رو نخواسته بناچار اون نماینده ها لطف کردند خونه ها رو خریدند
ناشناس۱۵۴۶۴۷۷۱۷:۰۴:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۱۲
حالا چرا باید خانه 380 متری می ساختید.مگر اینها در دهات و شهرستانهای خودشان چطوری زندگی می کردند.نمی شد بجای 42 واحد 380 متری می آمدید و 124 واحد 130 متری می ساختید..خدایی چطوری باید به این مجلس دل و امید بست وقتی حتی حاظر نیستند دست ار خانه ای که به طور امانت در اختیارشان بوده بردارند..
ناشناس۱۵۴۶۴۸۲۱۷:۰۸:۳۴ ۱۳۹۹/۵/۱۲
برید دنبال اذز ریس دیوان سابق ببینی خودش هم نماینده خودش کجازندگی می کند
ناشناس۱۵۴۶۵۴۰۱۷:۴۹:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۱۲
عادت داریم که برای هر کاری آمریکا را مقصر می دانیم. در حالی که فساد درونی بزرگترین دشمن ما است.
ناشناس۱۵۴۶۵۸۷۱۸:۳۸:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۱۲
سلام خود کرده را تدبیر نیست . این مجلسم ادای شفاف سازی در اورده . فعلا که از ابتدای کارشون شفافیتی وجود نداشته . نعوذ بالله خدا هم نمیدونه با ما چه کار کنه .
شهروندقانونمدار۱۵۴۶۵۹۹۱۸:۴۷:۵۵ ۱۳۹۹/۵/۱۲
سوالی دارم؛ نظارت براموراداری ومالی مجلس شورای اسلامی؛باچه مقامیست؟!؟
شهاب۱۵۴۶۶۶۰۱۹:۵۴:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۱۲
مسخره کردید؟ فقط بگم بگم راه انداختید؟ راست میگید لیست کامل و اسامی و مدارک رو منتشر کنید
داود۱۵۴۶۶۸۷۲۰:۴۱:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۱۲
با سلام همسر من همسر شهید میباشد و خودم جانباز وبعد ۵۲ سال سن هنوز مستجرم اونوقت نماینده توی خونه لاک چری بشینه که برای بیت المال میباشد این خیانت به نظام وخون شهداست قوه قضائیه باید برخورد کنه این مجلس مجلس انقلابی درسته پس در این رابطه انقلابی بکنید تا بقیه حساب کار خود را بکنند یا علی
ناشناس۱۵۴۶۶۹۱۲۰:۴۳:۴۸ ۱۳۹۹/۵/۱۲
واقعا عجب نماینده هایی!!! راهی نداره ازشون پس گرفته شود.
ناشناس۱۵۴۶۷۱۵۲۱:۰۰:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۱۲
گیرم که در باورتان بخاک نشسته م و ساقه های جوانم از ضربه های تبرهاتان زخم دار است با ریشه چه میکنید...؟؟!! گیرم که می برید گیرم با رویش ناگزیر جوانه چه میکنید؟
آرمان۱۵۴۶۷۶۹۲۱:۵۳:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۱۲
چه تقوایی ! چه حسن انجام خدمتی ! چه پاک دستی ؟ چه امانتداری ! بترسید از حساب و کتاب این دنیا و آن دنیا.بین چه خبره !!؟؟
ناشناس۱۵۴۷۴۱۹۱۵:۳۴:۵۴ ۱۳۹۹/۵/۱۳
کدوم دنیا‌ هر که میتونه میخوره هرکه نمیتونه‌ نگاه میکنه این قانون نانوشته است
رحیم۱۵۴۶۷۹۳۲۲:۲۸:۲۰ ۱۳۹۹/۵/۱۲
این مسائل و اختلاس ها و دستت درازی به اموال دولت و بیت المال ملت را خیلی نا امید به آینده خود مملکت میباشه که عاقبت این مملکت و مردم چه میشه.
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. آقای ظریف؛ دوگانه های درون دولت را دریابید!

 2. چرا ظریف از مردم عصبانی است؟

 3. گفتار ظریف؛ اختلال‌‌‌ فهمِ فردی یا بحران دانش سیاسی در ایران؟!

 4. پایانی بر جنجال یک فایل صوتی

 5. اندکی مسئولیت‌پذیر باشیم!

 6. توضیحات عجیب غرضی درباره خانه هزارمتری اش در دروس !

 7. جهانگیری: به خاطر مردم در دولت ماندم / ضعف این دولت، لکنت زبان است، شرم می کنیم دستاوردهایمان را بگوییم

 8. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

 9. متنِ بدتر از گناه حسام‌الدین آشنا!

 10. الگوی بزرگ میدان

 11. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

 12. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

 13. چه کسی رئیس جمهور شود؟

 14. چرا بن سلمان کم آورد؟!

 15. اولین پس لرزه انتشار فایل صوتی محرمانه ظریف / علی ربیعی جانشین حسام الدین آشنا شد

 16. علیرضا معزی: به دکتر حسام‌الدین آشنا خداقوت می‌گویم

 17. تلاش احمدی نژاد برای نزدیک شدن به رئیسی/به بعضی‌ها گفته‌اند نیا!

 18. شورای رقابت با مردم !

 19. دولت اگر اختیار ندارد، چرا دوباره بر سر کار آمد؟

 20. بیژن مقدم:  جهانگیری همان روحانی است 

 21. عذر خواهی ایرنا از انتشار جدول جعلی بودجه ۱۴۰۰

 22. نامه سعید محمد به رقبایش: متهم سفره‌های خالی مردم کارگزاران هستند نه انقلاب/ کاهش اعتماد عمومی نتیجه ناکارآمدی‌هاست

 23. اولین واکنش حسام الدین آشنا بعد از استعفا از دولت

 24. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

 25. زحمات دانشمندان ایرانی به ثمر نشست/تولید واکسن "کوو ایران برکت" از اردیبهشت‌

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. آقای ظریف؛ دوگانه های درون دولت را دریابید!

 2. چرا ظریف از مردم عصبانی است؟

 3. گفتار ظریف؛ اختلال‌‌‌ فهمِ فردی یا بحران دانش سیاسی در ایران؟!

 4. پایانی بر جنجال یک فایل صوتی

 5. اندکی مسئولیت‌پذیر باشیم!

 6. جهانگیری: به خاطر مردم در دولت ماندم / ضعف این دولت، لکنت زبان است، شرم می کنیم دستاوردهایمان را بگوییم

 7. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

 8. متنِ بدتر از گناه حسام‌الدین آشنا!

 9. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

 10. چه کسی رئیس جمهور شود؟

 11. چرا بن سلمان کم آورد؟!

 12. اولین پس لرزه انتشار فایل صوتی محرمانه ظریف / علی ربیعی جانشین حسام الدین آشنا شد

 13. تلاش احمدی نژاد برای نزدیک شدن به رئیسی/به بعضی‌ها گفته‌اند نیا!

 14. دولت اگر اختیار ندارد، چرا دوباره بر سر کار آمد؟

 15. بیژن مقدم:  جهانگیری همان روحانی است 

 16. نامه سعید محمد به رقبایش: متهم سفره‌های خالی مردم کارگزاران هستند نه انقلاب/ کاهش اعتماد عمومی نتیجه ناکارآمدی‌هاست

 17. اولین واکنش حسام الدین آشنا بعد از استعفا از دولت

 18. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

 19. مطهری: افرادی را برای معاون اولی و وزارت در نظر دارم

 20. رد پای جهانگیری در واگذاری‌های غیرقانونی سازمان خصوصی‌سازی

 21. رهبر انقلاب: خدشه کردن در انتخابات و در دستگاه‌هایی چون شورای نگهبان غلط است/ از برخی مسئولین کشور حرف‌هایی شنیده شد که مایه تعجب و تأسف است

 22. «عباس آخوندی» در پرونده اقتصادی پسرش متهم شد

 23. آمریکا به «میدان» امتیاز ‌می‌دهد یا به «دیپلماسی» ؟

 24. نظارت مجلس بر انتخابات شوراها و ماجرای رد‌صلاحیت اصلاح‌طلبان

 25. کالایی شدن آموزش در تناقض با دین و قانون اساسی

آخرین عناوین