پشت پرده افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت میلگرد

گروه اقتصادی الف،   3990511068 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

اگر چه عده‌ای با دادن آدرس غلط، بورس را عامل افزایش شدید قیمت محصولات فولادی معرفی می‌کنند اما انبوه‌سازان نیز همانند رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس کارخانجات فولاد را عامل این گرانی می‌دانند.

پشت پرده افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت میلگرد

مهر نوشت: در حالی که وزارت راه و شهرسازی در تلاش برای گرم شدن بازار ساخت و ساز مسکونی با استفاده از افزایش تسهیلات مسکن مهر برای تکمیل واحدهای باقی مانده و همچنین اجرای طرح ملی مسکن است، در ۶ ماهه اخیر قیمت میلگرد که یکی از پر مصرف ترین نهاده‌های ساختمانی است، از کیلویی کمتر از ۴ هزار تومان به کمی بیش از ۱۱ هزار تومان رسید؛ حتی در مقطعی تا کیلویی ۱۴ هزار تومان هم رسید ولی مجدداً به کیلویی ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان در مناطق مختلف کشور و بسته به قیمت تمام شده حمل این کالا، بازگشته است.

این افزایش قیمت فولاد و میلگرد در حالی است که علی رغم تلاش دولت، هنوز خبری از افتتاح واحدهای طرح ملی مسکن نیست و ممکن است بخش مهمی از افتتاح این واحدها، به دولت سیزدهم منتقل شود.

از سوی دیگر، بازار میلگرد، بازار زیرزمینی و حاشیه‌ای ندارد و هر چه هست، در بورس کالا عرضه می‌شود که کشف قیمت آن نیز بر اساس عرضه و تقاضاست؛ به عبارت دیگر، در حالی که می‌بایست فلسفه کشف قیمت کالا در بورس، بر اساس عرضه و تقاضا و افزایش شفافیت باشد، اما به دلیل آنچه انبوه سازان، احتکار میلگرد از سوی کارخانه‌های تولیدکننده و عرضه قطره‌چکانی در بورس کالا عنوان می‌کنند، قیمت این محصول تولید داخل با افزایش ناگهانی مواجه شده است.

نتیجه تدبیر وزارت صمت و مجلس: میلگرد کیلویی ۸ هزار و ۵۰۰ تومان

در هفته گذشته هم که مجلس در ایام تعطیلات یک هفته‌ای به سر می‌برد، چند جلسه میان علی نیکزاد نایب رئیس مجلس که پیشتر بر صندلی وزارت مسکن تکیه داشته و اکنون دغدغه‌مند بازار ساخت و ساز است، با حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

ماحصل این جلسات، خروج عرضه میلگرد از بورس کالا و تعیین قیمت آن به جای کشف قیمت آن هم کیلویی ۸ هزار و ۵۰۰ تومان بود؛ هر چند که این دستورالعمل هنوز از سوی وزارت صمت به بورس کالا و شرکت‌های فولادساز ابلاغ نشده است؛ اما زمزمه‌های مخالفت فولادسازان با قیمت دستوری میلگرد شنیده می‌شود.

مخالفت مجلس با خروج فولاد از بورس / ‏‬ پورابراهیمی: مشکل قیمت فولاد ناشی از عدم شفافیت کارخانجات است

البته این موضوع با واکنش رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مواجه شد. محمدرضا پورابراهیمی در واکنش به زمزمه‌ها مبنی بر خروج فولاد از بورس کالا د ر نامه‌ای به رئیس جمهور، بر لزوم تأمین نیاز فولاد کشور با عرضه کامل در بورس کالا تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه مشکل فعلی بازار فولاد، نه ناشی از عرضه در بورس کالا بلکه ناشی از عدم شفافیت کارخانه‌های فولاد در فروش محصولاتشان است، تصریح کرده بود: «با توجه به تولید ۲۸ میلیون تن فولاد در کشور و اینکه میزان مصرف به سختی به ۱۸ میلیون تن می‌رسد، هیچ نگرانی از بابت تأمین نیاز داخل وجود ندارد و با یک برنامه ریزی صحیح و منسجم می‌توان ضمن تأمین نیاز داخل، صادرات فولاد را در دستور کار قرار داد. از ۱۸ میلیون تن محصول مورد مصرف در داخل کشور کمتر از ۳۵ درصد آن در بورس کالا مورد معامله قرار می‌گیرد و مابقی بدون شفافیت توسط شرکت‌ها به فروش می‌رسد که این امر بازار فولاد را با چالش جدی روبه رو کرده است.»

دبیر کانون انبوه سازان: تأثیر ۵۰ میلیون تومانی میلگرد در افزایش قیمت مسکن

فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان سخنان پورابراهیمی درباره علت نابسامانی بازار را تأیید کرد و درباره افزایش قیمت میلگرد در ماه‌های اخیر اظهار داشت: بهمن ماه سال گذشته قیمت میلگرد و فولاد کیلویی ۴,۲۰۰ تومان در بازار بود که این نرخ تا اوایل اردیبهشت امسال ثابت ماند.

ماجرای رشد ناگهانی قیمت میلگرد

وی ادامه داد: کشف قیمت محصولات فولادی، میلگرد و تیرآهن در بورس کالا انجام می‌شود اما در سه ماه گذشته به دلیل خودداری کارخانه‌های تولیدکننده فولاد و نوردسازان از عرضه روان محصولات فولادی در بورس کالا، شاهد افزایش قیمت میلگرد بودیم به گونه‌ای که در میانه خرداد ماه قیمت میلگرد در هر کیلو به بیش از ۱۲ هزار تومان رسید اما در روزهای اخیر به دلیل تمهیدات اندیشیده شده، در حال حاضر تا ۱,۰۰۰ تومان کاهش یافته و کمی بیش از ۱۱ هزار تومان عرضه می‌شود.

این فعال صنفی انبوه‌سازی افزود: در سه ماهه گذشته شاهد افزایش صد درصدی و در ۶ ماهه اخیر افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت میلگرد و فولاد بودیم چرا که شرکت‌های بزرگ و مادر در حوزه فولاد و میلگرد، این کالا را احتکار کرده و آن را در بورس کالا به صورت قطره‌چکانی عرضه می‌کردند.

وی یادآور شد: این افزایش قیمت میلگرد در حالی است که از یکسو انجمن جهانی فولاد از افزایش ۱۰ درصدی تولید این کالا در ایران خبر داده و از سوی دیگر، صادرات فولاد بر اساس اعلام وزارت صمت ۴۶ درصد کاهش یافته است. ضلع سوم این مثلث نیز کاهش تولید مسکن و صدور پروانه‌های ساختمانی بوده که نشان می‌دهد علی‌رغم آنکه تولید میلگرد افزایش داشته اما قیمت آن به جای کاهشی، روند افزایشی در پیش گرفته است.

این انبوه‌ساز تأکید کرد: در مذاکراتی که کانون انبوه‌سازان با شرکت‌های تولید نورد داشت، به این نتیجه رسیدیم که شرکت‌های مادر حوزه فولاد، عرضه شمش فولاد به نوردسازان را کاهش داده‌اند که تولید میلگرد کم شده است.

پورحاجت بیان کرد: وزارت راه و شهرسازی و معاونت مسکن، ساختمان این وزارتخانه و کمیسیون‌های عمران و اقتصاد مجلس به دنبال کنترل قیمت مسکن هستند و این کار را با استفاده از رصد خانه‌های خالی انجام می‌دهند درحالی‌که رصد و کنترل میزان تولید فولاد و میلگرد در کارخانه‌های فولادسازی بسیار راحت‌تر است.

به گفته این فعال صنفی، در سه ماهه گذشته به ازای هر مترمربع ساخت واحد مسکونی، ۵۰۰ هزار تومان افزایش قیمت میلگرد داشته‌ایم؛ به عبارت دیگر، قیمت واحدهای مسکونی ۱۰۰ متری، ۵۰ میلیون تومان صرفاً به دلیل میلگرد گران‌تر شده است.

طرح جدید مسکنی مجلس، همان قانون ۱۲ سال قبل ساماندهی و تولید مسکن است

وی با اشاره به طرح جدید کمیسیون عمران مجلس برای تصویب قانون تسهیل ساخت و عرضه مسکن گفت: همه مواردی که در این طرح دوفوریتی کمیسیون عمران آمده، در قانون تولید و ساماندهی مسکن که ۱۲ سال قبل به تصویب رسید نیز ذکر شده است؛ به جای تصویب قوانین تکراری، باید فضای کسب و کار مسکن‌سازان را تسهیل کنیم. دولت نیز به جای مداخله در بخش تولید، فضای فعالیت بخش خصوصی را تسهیل کند.

پیشنهاد انبوه سازان برای کاهش قیمت میلگرد

پورحاجت در خصوص پیشنهاد کانون انبوه‌سازان برای کنترل قیمت میلگرد اظهار داشت: در دهه ۷۰ نیز افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن رقم خورد که در آن زمان قرار شد به ازای هر پروانه ساختمانی، سهمیه فولاد به سازندگان داده شود که تجربه موفقی بود. ما پیشنهاد می‌کنیم باز هم این اتفاق رخ دهد و به ازای هر پروانه ساختمانی، سهمیه فولاد و میلگرد به انبوه‌ساز اختصاص یابد.

فولادی‌ها قیمت تمام شده را با دلار می‌سنجند، ولی یارانه‌ها و هزینه‌هایشان به ریال است

وی تصریح کرد: کارخانه‌های تولیدکننده فولاد می‌گویند قیمت تمام شده هر کیلوگرم میلگرد ۹,۵۰۰ تومان است درحالی‌که در جلسه اخیر نایب رئیس مجلس و سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت مقرر شد میلگرد به قیمت کیلویی ۸,۵۰۰ تومان به فروش برسد. به نظر من، اشتباهی که در این مسئله رخ داده این است که فولادسازان قیمت تمام شده را با فاکتورهای جهانی و قیمت دلار محاسبه می‌کنند درحالی‌که حقوق کارگران را به ریال می‌دهند و از سوخت، گاز و آب مصرفی یارانه‌ای بهره‌مند می‌شوند؛ از این رو اعلام می‌کنند که قیمت تمام شده هر کیلوگرم میلگرد ۹,۵۰۰ تومان است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۴۴۹۰۹۱۳:۵۰:۲۰ ۱۳۹۹/۵/۱۱
فولاد مادر اکثر صنایع هست ولی متاسفانه رها میشه تا باقیمت دلار بازار آزاد بالا بره بعد مسئولین شعار میدن مثلا خانه یا ماشین باید ارزون بشه .جانم سنگ بزرگ نشونه نزدنه .فعلا که همه شعار میدن وهیچ کس فکر مردم نیست تا بعد
ناشناس۱۵۴۵۰۱۹۱۵:۲۵:۲۱ ۱۳۹۹/۵/۱۱
.. با این وضعیت مدیریت کشور بورس به مجلس،مجلس به انبوه سازان،انبوه سازان به فولاد،فقط خدا به ما رحم کنه که شما میخواین اینجوری مدیریت کنید،یه صفحه آ چهار نوشتی خودت هم نفهمیدی آخرش چیکار باید کنی وای به حال مردم بیچاره.
ناشناس۱۵۴۵۱۳۵۱۷:۰۴:۱۳ ۱۳۹۹/۵/۱۱
زمانيكه دولت سود سرشار از بازار فولاد ميبرد به هيچ عنوان راضى به تعديل قيمت اين محصول نميشود تمام اين نظرات هم براى عبور از پاسخگويى است براى توليد ميلگرد شمش نياز است وقتى قيمت آن به يكباره در كارخانجات دولتى به مرز ١٠ هزار تومن ميرسد و آنهم عرضه نميشود چگونه انتظار قيمت مناسب را ميتوان داشت؟ در بحث ورقهاى فولادى كه دولت فراتر هم رفته و قيمت اين محصولات به مرز ١٥ هزار تومان رسيده كه توليد كننده يكه تاز آن فولاد .. هست كه فقط در هفته گذشته قيمتها در بورس افزايش ٦٨ درصدى داشته از ابطال بورس هفته هاى متمادى و عدم تزريق محصول استفاده كرده و قيمتها را از اول سال تا كنون به مرز دو برابر رسانده و از ترفند مچينگ ميلياردها ميليارد سود به جيب خود و دلالان واريز ميكند نگاهى گذرا به مقدار عرضه محصولات در بورس حد فاصل ارديبهشت ماه تا الان نشانگر عمق فاجعه است عرضه مچينگ( عرضه خارج از بورس) در ارديبهشت براى فولاد .. ٨١٠٠ تن بوده اين رقم در تير ماه به ١٤٧٠٠٠ تن ارتقاء پيدا كرده حال پيدا كنيد دليل گرانى را !!!!! على بركت الله
محسن۱۵۴۵۱۵۷۱۷:۱۸:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۱۱
هزینه ساخت آپارتمان معمولی بدلیل افزایش قیمت فولاد ، سیمان و سایر مصالح ساختمانی و همچنین دستمزد به متری ۵ میلیون رسیده که با احتساب قیمت زمین ، هزینه پروانه و اخذ انشعابات آب ، برق ، گاز و فاضلاب ، سر به فلک می کشد اگر برای این شرایط فکر اساسی نشود ، نتیجه کاهش ساخت و ساز ، بیکاری کارگران ساختمانی و افزایش قیمت مسکن خواهد بود
ناشناس۱۵۴۵۲۴۱۱۸:۳۱:۵۵ ۱۳۹۹/۵/۱۱
هر کسی و هر شرکت و موسسه ای پنجه ای به پیکر اقتصاد نحیف کشور میکشد و دارد قانون جنگل حاکم میشود.
اقتصاد نا دان۱۵۴۵۲۴۴۱۸:۳۴:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۱۱
رشد بورس یا نتیجه افزایش تولید و بالا رفتن حجم فروش یک کارخانه باید باشد و یا نتیجه ریزش ارزش پول ملی . گرانی میلگرد نه محصول رشد بورس است و نه رشد بورس نتیجه گرانی میلگرد . واقعیت فقط کاهش ارزش پول ملی است . همین . به عنوان مثال اگرشاخص سنجش بورس و میلگرد " ریال" نباشد و مثلا دلار یا سکه طلا باشد ، متوجه میشویم نه بورس رشد کرده و نه میلگرد
ناشناس۱۵۴۵۳۱۲۱۹:۵۳:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۱۱
لطفا تحقیق کنید که چرا مواد شوینده مداوم بالا می رود
ناشناس۱۵۴۵۳۱۴۱۹:۵۴:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۱۱
فقط دولت ومجلس مقصر هستند یا خودشان مجوز گرانی داده اند یا به وظیفه خود که برخورد با اخلال گران بازار ه عمل نمی کنند
بهزاد۱۵۴۵۳۲۱۲۰:۰۰:۲۴ ۱۳۹۹/۵/۱۱
پشت پرده، رانت، ویژه خوار، سلطان، حباب،..دمتون گرم واقعا. همه چی کار نفوذی هاست.
بازنشسته کشوری۱۵۴۵۳۲۷۲۰:۱۲:۲۸ ۱۳۹۹/۵/۱۱
یه مدتی قایم میکنند بعد که مصرف کنندگان در تنگنا قرار گرفتند و به خیلی گرانتر راضی شدند باقیمت بقول .. اصلاح شده! روانه بازار میکنند. یک نمونه اش روغن نباتیه که توسط تولید کنندگان با موفقیت اجرا شد!
ناشناس۱۵۴۵۴۳۸۲۲:۲۶:۰۹ ۱۳۹۹/۵/۱۱
خود دولت که از سهام داران عمده این کارخانجات فولاد است نسبت به گران کردن میلگرد که تنها 20 درصد مولفه یک ساختمان است گران کرده دیگر مولفه ها هم به همین منوال آنوقت می آید دستوری قیمت مسکن و اجاره بها را کاهش دهد واقعا هر بچه ای خنده اش می گیرد از این استدلال دولت.
ناشناس۱۵۴۶۰۸۰۱۲:۳۳:۱۳ ۱۳۹۹/۵/۱۲
هیچ نظارتی در فروش میلگرد ها در شهرستان نیست قیمت مثل نرخ طلا بالا میره خدا خودت کمک کن چرا ساکت هستند نمایندگان چرا به یکباره قیمت ها میره بالا تورو خدا یکم به فکر مردم باشید یک جوان توانای ساخت یک آلونک رو با این قیمت ها نداره مسکن نیاز اساسی همه مردمه شب میخوابی صبح بلند میشی قیمت میلگرد دوبله شده مگه مواد اولیه میلگرد رو از کشور خارج که وارد ایران میکنن میلگرد که تولید داخله
ناشناس۱۵۴۶۴۰۶۱۶:۰۴:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۱۲
سلام خواهشا آهن نخرید بزودی بهترین شمش وارداتی اسفنجی درحال وارد شدن در کشور است تا دوهفته صبر کنید متشکر
ناشناس۱۵۴۶۶۴۰۱۹:۲۵:۴۶ ۱۳۹۹/۵/۱۲
..خالی شون را پر کردند با ایجاد هرج و مرج و رها کردن بازار . مهم پرکردن جیبشان بود که پر شد . انشاالله به دوا درمون بدن .
ناشناس۱۵۴۶۷۶۸۲۱:۵۱:۳۸ ۱۳۹۹/۵/۱۲
خدارا شکر در موقع سختی همه دست به دست هم میدن تا مردم رو غارت کنند، دولت که کلا تعطیله، وگرنه چرا باید قیمت میلگرد این همه بالا بره! مجموعه کارخانه های فولاد، که تحت کنترل دولت هست! اون از خودرو ساز ها و اینم از فولادی ها قرار بود هروز بهتر از دیروز باشه اما مثل اینکه بدتر از دیروزه!!

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 2. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 3. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 4. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 5. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 6. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 7. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

 8. پیروز جدال اخیر برجامی بین آمریکا و ایران

 9. وزیر نفت: برای صدمین بار افزایش قیمت گازوئیل را تکذیب می‌کنم

 10. جزییات تازه از اقدام ایران برای پیش‌خرید واکسن کرونا/ روایت رفیق ۴۰ ساله از قاسم سلیمانی/ دلایل عجیب زیباکلام برای حمایت از بایدن/ احتمال حضور نزدیکان روحانی در انتخابات وجود دارد

 11. آشنابازی و بازار سیاه دامن واکسن آنفلوآنزا را هم می‌گیرد؟

 12. تحقیر محمدرضا پهلوی در زمان جنگ جهانی دوم

 13. باید ابرقدرت شویم ؛ امپراتوری مستضعفین

 14. زندگی زیر سایه آسمان‌خراش‌های ریاض

 15. ترامپ: برجام توافقی احمقانه بود/ ۸ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم اما به جایی نرسیدیم

 16. ارزش یک میلیارد تومان در بازار مسکن چقدر است؟

 17. ماجرای مستند "کودتای خزنده" بی‌بی‌سی‌ فارسی

 18. رهبر انقلاب: دفاع مقدس بخشی از هویت ملی ما است/ پذیرش قطعنامه از سوی امام (ره) مبتنی بر عقلانیت و تدبیر بود/ امسال زیارت اربعین را در منزل بخوانیم

 19. ماجرای حاشیه‌ساز «دناپلاس»/ نمایندگان درباره تحویل خودرو به بهارستان‌نشینان چه نظراتی دارند؟

 20. ۷ راهکار برای زندگی در شرایط گرانی و کرونا

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 3. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 4. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 5. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 7. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 8. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 9. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 10. گرانی خودرو تا کجا!؟

 11. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 12. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 13. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 14. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 15. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 16. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 17. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 18. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 19. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

 20. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 21. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 22. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 23. داروی جدید کرونا در داروخانه‌های کشور

 24. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 25. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. گرانی خودرو تا کجا!؟

 2. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 3. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 4. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 5. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

 6. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 7. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 8. بورس دوپینگی؟!

 9. دستور ویژه سرپرست وزارت صمت به سازمان حمایت برای کنترل قیمت ها

 10. وزیر جهاد کشاورزی: تخم مرغ ارزان می شود/ صادرات بی رویه علت گرانی بود

 11. هزینه یک صبحانه ساده چقدر می‌شود؟

 12. وزیر نفت: برای صدمین بار افزایش قیمت گازوئیل را تکذیب می‌کنم

 13. جدول/ افزایش مجدد قیمت سکه، طلا و دلار

 14. ماجرای ۱۰۰ نفری که سرمایه‌شان در بورس هزار میلیاردی شد

 15. تورم سوئد منفی شد!

 16. ارزش یک میلیارد تومان در بازار مسکن چقدر است؟

 17. ریزش های لیر تمامی ندارد

 18. ماجرای حاشیه‌ساز «دناپلاس»/ نمایندگان درباره تحویل خودرو به بهارستان‌نشینان چه نظراتی دارند؟

آخرین عناوین