رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

گروه اقتصادی الف،   3990511031 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم سیاست گذاری صحیح بانک‌ها برای هدایت منابع به حوزه تولید، از مدیران عامل بانک‌ها خواست واحد‌های تولیدی تعطیل یا نیمه تعطیلی را که در تملک می‌گیرند، فعال کرده و آن‌ها را وارد چرخه تولید نمایند.

رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی که برای بررسی مشکلات و مسائل نظام بانکی میزبان مدیران عامل ۱۲ بانک دولتی و نیمه دولتی و نماینده بانک‌های غیردولتی بود، از مدیران بانکی خواست که خودشان پیش از همه پیشگام در عرصه اصلاح نظام بانکی و پیگیری احقاق حقوق بانک‌ها باشند.

رئیس قوه قضاییه با تقدیر از اقدامات بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به محرومان و نیازمندان و گره گشایی از زندگی مردم به ویژه در ایام شیوع کرونا به آمار بالای متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج اشاره کرده و بر تسریع در پرداخت وام به این زوج‎های جوان تاکید کرد.

رئیسی با اشاره به ورشکسته نمایی برخی بدهکاران بانکی برای فرار از بازپرداخت تسهیلات، این اقدام را مصداق بارز جرم غیر قابل گذشت دانست و تأکید کرد: نظام بانکی و سیستم قضایی باید با برخورد قاطع با این موضوع، اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات که پول ملت را صرف اموری غیر از تعهداتشان کرده اند، از پرداخت دیون خود فرار کنند.

رئیس قوه قضاییه در همین راستا بر لزوم تقویت فرآیند اعتبارسنجی و نظارت بر هزینه کرد تسهیلات تأکید کرد و گفت: باید سازوکاری طراحی شود که هم به افراد بدحساب از منابع مختلف تسهیلات داده نشود، و هم آن که به محض اطلاع از تخلف فرد از تعهداتش با او برخورد شود.

رئیسی همچنین بر لزوم فعال سازی واحد‌های تولیدی و کارخانه‌های تحت تملک بانک‌ها و بازگشت آن‌ها به چرخه تولید تأکید کرد و گفت: مقام معظم رهبری تصریح فرمودند از زمانی که بانک‌ها یک کارگاه یا کارخانه را تملیک می‌کنند، باید با استفاده از همه امکانات خود به تقویت توان تولید کشور کمک کنند.

رئیس قوه قضاییه بر همین اساس خطاب به مدیران عامل بانک‌ها متذکر شد که موظفند در این شرایط که دشمن تلاش می‌کند با تهدید و تحریم و ایجاد محدودیت چرخه تولید کشور را متوقف کند، اجازه ندهند دشمن به هدف خود برسد و باید با همه توان و ظرفیت از نظام تولید حمایت نموده و سیاست گذاری صحیح برای هدایت منابع بانک‌ها به سوی تولید و رونق اقتصاد ملی را در دستور کار خود قرار دهند.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش بانک‌ها را ملزم به پیگیری مطالبات شان دانست و با انتقاد از عدم شکایت برخی بانک‌ها برای وصول معوقات شان اظهار داشت: بانک‌ها باید در شکایت از بدهکاران کلان فعال‌تر عمل کنند، اما گاهی می‌شنویم که برخی از مدیران می‌گویند ما شکایت نداریم و قوه قضاییه از ما چنین می‌خواهد.

رئیسی همچنین به حجم بالای تسهیلات سررسید گذشته در نظام بانکی اشاره کرده کاهش تسهیلات سررسید گذشته را مستلزم تلاش بیشتر از سوی بانک‌ها دانست.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت رعایت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ دررابطه با سهام داری بانک‌ها افزود: بر اساس گزارش‌های موجود هفت بانک این ضوابط را رعایت نکردند که این اقدامی خلاف قانون و لازم به پیگیری است.

تلاش برای وصول تسهیلات سررسید گذشته، جلوگیری از رشد تعداد شُعب بانک‌ها و استانداردسازی آن‌ها از دیگر موضوعات مورد تأکید رئیس دستگاه قضا بود که خطاب به مدیران بانک‌ها متذکر شد.

رئیسی از راکد کردن املاک، منابع و سرمایه بانک‌ها برای دستیابی به سود بیشتر بر اساس تورم نیز انتقاد و تأکید کرد: بانک‌ها باید از طریق سرمایه گذاری و تخصیص امکانات خود به بخش تولید سودشان را افزایش ندهند نه از راه‌های نادرستی، چون راکد کردن منابع.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تلاش‌های نظارتی سیستم بانکی برای کاهش تخلفات در بانک ها، تأکید کرد: بانک‌ها به طور مستقیم با پول در ارتباطند و این مساله در بروز فساد مؤثر است، اما می‌توان از طریق تقویت نهاد‌های نظارتی درون سازمانی مانع از بروز فساد شد.

رئیسی گزارش برخی مدیران بانکی در خصوص مبداء خارجی مفاسد بانکی تصریح کرد: این که فساد از درون سیستم بانکی آغاز نشود خیلی مهم است و باید با نظارت مستمر، دست‌های فاسد را در خارج سیستم نیز قطع کنید و اجازه ندهید فساد از در خارج و از پنجره وارد شود.

رئیس قوه قضاییه به موضوع اصلاح نظام بانکی نیز گریزی زد و اظهار داشت: دولت‌ها و مجالس همیشه گفته اند که اصلاح نظام بانکی در رأس برنامه هایشان قرار دارد، اما برای کاربردی و عملیاتی بودن طرح ها، بانک‌ها باید خودشان پیشقدم و فعال بشوند.

رئیسی با بیان این که اصلاح نظام بانکی از تعامل مدیران بانک‌ها و نهاد‌های قانونگزار بیرون می‌آید، افزود: اصلاح نظام بانکی باید از درون این مجموعه پیگیری شود و مدیران بانک‌ها با استفاده از نظرات کارشناسان و مجلس و دولت، مسیری را طراحی کنند که تحقق پذیر باشد.

رئیس قوه قضاییه در پایان این نشست با اشاره به درخواست مدیران عامل بانک‌ها برای حمایت دستگاه قضایی از نهاد‌های مالی و پولی در رفع مشکلات شان دستور داد کارگروهی ۵ نفره متشکل از نمایندگان بانک ها، مسئولان شورای هماهنگی بانک‌ها و مسئولان قضایی تشکیل و دستورالعمل‌های لازم برای حمایت‌های قضایی از سیستم بانکی تدوین شود.

پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، آقای حسین زاده مدیرعامل بانک ملی و دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی با ارائه گزارشی درباره عملکرد بانک‌ها در حوزه نظارت و کاهش فساد و تخلف و توجه به معیشت مردم و رونق کسب و کار و آخرین وضعیت مطالبات و معوقات بانک‌ها اعلام کرد: بانک‌ها سال گذشته ۳۵۹ هزار و ۵۱ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده اند.

وی رقم بنگاه‌های کوچک و متوسط که در راستای حمایت بانک‌ها از نظام تولید تسهیلات دریافت کردند را ۲۱ هزار واحد تولیدی عنوان کرد و افزود: در یک سال گذشته ۷۸۸ هزار وام ازدواج به جوانان پرداخت شده و در سه ماهه اول امسال نیز ۱۱۱ هزار زوج جوان از این تسهیلات استفاده کرده اند.

به گفته حسین زاده، بانک‌ها برای آسیب دیدگان حوادث غیرمترقبه همچون سیل و زلزله ۳۷ هزار میلیارد تومان و در ایام کرونا نیز ۲۳ هزار میلیارد تومان در قالب تسهیلات حمایتی یک تا دو میلیون تومانی پرداخت کرده اند و بیش از ۵۱ هزار میلیارد نیز برای کمک به ۶۳ هزار واحد تولیدی و اقشار آسیب دیده تخصیص یافته است.

وی با اشاره به آمار ۲۲۰ هزار نفری پرسنل بانک‌های دولتی و نیمه دولتی اعلام کرد که در یک سال گذشته با تقویت سیستم‌های نظارتی درون سازمانی رقم تخلفات بانک‌ها به زیر ۲ درصد کاهش یافته که به گفته او مبداء و منشاء بخش عمده این تخلفات نیز خارج از نظام بانکی است.

در این جلسه همچنین ۵ تن از مدیران بانکی به بیان مشکلات و درخواست‌های خود از رئیس دستگاه قضا پرداختند که «تشکیل هیات نخبگان برای بررسی تخصصی مسائل بانکی با حضور کارشناسان قضایی و بین الملل در جهت تقویت ریسک پذیری بانک ها»، «دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی برای احراز صلاحیت مالی و حرفه‌ای متقاضیان تسهیلات»، «همیاری دادستانی برای وصول مطالبات و معوقات از ابربدهکاران بانکی»، «تعیین مرجع اصلی رسیدگی به تخلفات بانک‌ها برای پرهیز از موازی کاری ها» و «همیاری دادستان کل کشور به عنوان عضو هیأت امنای صندوق توسعه ملی برای رفع مشکلات مربوط به تعامل بانک‌ها و صندوق» مهم‌ترین آن‌ها بود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۴۴۵۹۵۱۰:۴۲:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۱۱
وقتی بورس یک شبه چندین درصد رشد میکنه طلا و ارز هم در چند ماه دو برابر میشه چرا تسهیلات را نباید برای کارهای دیگه استفاده کرد؟؟؟ سودش بهتره و طرف در چند ماه اصل پول و سودش را بر می گرداند هم مشتری راضی هم بانک راضی
ناشناس۱۵۴۴۵۹۶۱۰:۴۳:۵۲ ۱۳۹۹/۵/۱۱
جناب رییسی گاهاً مدیران بانکها فاسدند و بازنشسته برای آنها مهم آنست که اول رشوه خود را بگیرند. برخی کارشناسان بانکها که بعضا از اقوام خودشان می باشند با گرفتن سکه طلا وام ها را کارسازی می کنند. چگونه انتظار دارید با این.. فساد در نیروی انسانی بانکها در تخصیص اعتبارات درست عمل کنند. اولین اصل در مبارزه با فساد پاک دستی مسئولین می باشد. وقتی مسئول فاسد باشد هیچ گونه سیستم و دستورالعملی نمی تواند مانع فساد باشد.
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۵۴۴۶۳۲۱۱:۰۷:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۱۱
جناب رییسی طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی و سیستم و شبکه بانکی در اردیبهشت ماه ۹۸ در صحن مجلس دهم تصویب شد ولی به علت ..ی میان دولت و افراد با نفوذ در مجلس نگذاشتند این امر اجرایی شود از آنجا که طبری های زیادی در سیستم بانکی وجود دارند که باید شناسایی و مجازات شوند
سید۱۵۴۴۶۴۹۱۱:۱۷:۲۲ ۱۳۹۹/۵/۱۱
حاج آقا ..میروند در بانک و وام برای ساخت کارخانه و تولید میگیرند و سر از جاهای دیگر در میاورد . سیستم بانکی از پایه و نظارت از اساس خرابتر از این .. هاست
ناشناس۱۵۴۴۶۵۹۱۱:۲۱:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۱۱
آقای رئیسی بسیار عزیز. من رئیس بانک ساده ای (..) را می شناسم که بقدری داخل زد و بند است که آپارتمان ساز شده. خودش بنگاه معاملات ملکی زده و معاملات آپارتمان سازها را انجام می دهد. از طرفی بنا به مسئولیت خودش به آپارتمان سازها وام بانکی هم می دهد! شما ببین تا ..چه خبر است!
ناشناس۱۵۴۴۶۹۰۱۱:۳۱:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۱۱
خود بانک ها منابع شان را صرف آپارتمان های لوکس و دلالی ارز می کنند
ناشناس۱۵۴۴۶۹۶۱۱:۳۵:۰۲ ۱۳۹۹/۵/۱۱
بانک ها سال هاست که دیگر تسهیلاتی نمی دهند بلکه خود از مردم تسهیلات می گیرند
ناشناس۱۵۴۴۷۲۶۱۱:۴۸:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۱۱
تعهدات بانک ها چه می شود. در ایران عملا از تعهدات یک بانک فقط به بازرسی خود بانک می توان شکایت برد
ناشناس۱۵۴۴۷۴۸۱۱:۵۹:۱۳ ۱۳۹۹/۵/۱۱
بانک ها خودشون رفیق دزد و شریک قافله هستند با نصیحت چیزی عوض نخواهد شد
ناشناس۱۵۴۵۱۳۳۱۷:۰۳:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۱۱
لابد روسای بانک ها خودشون پیش ما گفتن. باور نکنید حاج آقا . اینها با مردم رفتار دیگری میکنن.
اقتصاد دان بیکار۱۵۴۵۱۵۱۱۷:۱۶:۲۷ ۱۳۹۹/۵/۱۱
متاسفانه در گذشته در زمان پدران ما در بین بازاریان ورشکستگی قبحی داشته و احیانا اگر کسی ورشکسته میشد دور و بری هایش کمکش می کردند تا دیگران متوجه نشود تا بلکه بتواند دوباره کمر راست کند ، ولی الان دیگه این قبح شکسته شده خیلی افراد می آیند از بانکها تسهیلات خرد و بزرگ می گیرند و بعد از مدتی با سند بازی اعلام ورشکستگی می کنند و از پس دادن بدهی خود خوداری می کنند در صورتیکه تسهیلات دریافتی را در جای دیگری سرمایه گذاری کرده اند به نام نزدیکانشان و اسم این کار را هم زرنگ بازی می گذارند و با مظلوم نمایی در مقابل رسانه ها موجب اعمال فشار به حاکمیت میشوند که با وضع قوانینی مانند بخشودگی سود و جرایم تاخیر و امهال و .. با پرداخت یک مبلغ جزئی بدهی خود را فیصله بدهند ، اینگونه است که اختلافات طبقاتی بوجود می آید عده ای درستکار در فقر و بی پولی ولی آبرومندانه زندگی می کنند عده ای هم میشوند نو کیسه و خون مردم را در شیشه می کنند .
ناشناس۱۵۴۵۱۷۵۱۷:۳۹:۲۳ ۱۳۹۹/۵/۱۱
عمده مشکلات اقتصادی کشور مربوط به نظام بانکی است
ناشناس۱۵۴۵۲۳۸۱۸:۲۹:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۱۱
سلام آقای رییسی عزیز ضمن تشکر از تلاش های اخیر قوه قضائیه بر علیه ارتشاء و مفاسد اقتصادی. اون نسل گذشته رانت خواری بود که از وام های بانکی بارشونو بستن. نسل جدید غارتگران با ارزپاشی ..
ناشناس۱۵۴۵۳۵۷۲۰:۵۹:۰۷ ۱۳۹۹/۵/۱۱
بانک ها لطف کنند جیب ما رو نزنن خیلی هم دعاشون میکنیم.
ناشناس۱۵۴۵۴۴۹۲۲:۴۵:۵۲ ۱۳۹۹/۵/۱۱
تنها راه حذف ریال و جایگزینی کارت بانکی با ذخیره طلا است
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. آقای ظریف؛ دوگانه های درون دولت را دریابید!

 2. چرا ظریف از مردم عصبانی است؟

 3. گفتار ظریف؛ اختلال‌‌‌ فهمِ فردی یا بحران دانش سیاسی در ایران؟!

 4. پایانی بر جنجال یک فایل صوتی

 5. اندکی مسئولیت‌پذیر باشیم!

 6. الگوی بزرگ میدان

 7. توضیحات عجیب غرضی درباره خانه هزارمتری اش در دروس !

 8. چرا بن سلمان کم آورد؟!

 9. جهانگیری: به خاطر مردم در دولت ماندم / ضعف این دولت، لکنت زبان است، شرم می کنیم دستاوردهایمان را بگوییم

 10. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

 11. متنِ بدتر از گناه حسام‌الدین آشنا!

 12. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

 13. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

 14. چه کسی رئیس جمهور شود؟

 15. علیرضا معزی: به دکتر حسام‌الدین آشنا خداقوت می‌گویم

 16. تلاش احمدی نژاد برای نزدیک شدن به رئیسی/به بعضی‌ها گفته‌اند نیا!

 17. شورای رقابت با مردم !

 18. دولت اگر اختیار ندارد، چرا دوباره بر سر کار آمد؟

 19. بیژن مقدم:  جهانگیری همان روحانی است 

 20. نامه سعید محمد به رقبایش: متهم سفره‌های خالی مردم کارگزاران هستند نه انقلاب/ کاهش اعتماد عمومی نتیجه ناکارآمدی‌هاست

 21. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

 22. زحمات دانشمندان ایرانی به ثمر نشست/تولید واکسن "کوو ایران برکت" از اردیبهشت‌

 23. مطهری: افرادی را برای معاون اولی و وزارت در نظر دارم

 24. رد پای جهانگیری در واگذاری‌های غیرقانونی سازمان خصوصی‌سازی

 25. اگر نیت صد ساله دارید ...

ابر آروان

آخرین عناوین