واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

حمید مقیمی، گروه تعاملی الف،   3990511001 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

در روزهای گذشته خبرهای این دو وقف با حجم زیادی در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی منتشر شد و هنوز دنبال می‌شود، اما چند سوال اساسی در این دو مورد و موارد مشابه مبهم و بی پاسخ مانده است. اول این که واقف کیست؟ چه کسی می‌توانسته بخشی از کوه دماوند یا آن طور که اوقاف اعلام کرده قریه و مراتع ملار با مساحت 2486 هکتار یا 5600 هکتار جنگل هیرکانی را از آن خود کرده باشد که بعد تصمیم به وقف آن بگیرد؟

این که ملک یا مکان وقف شده باید به صورت شرعی و قانونی متعلق به صاحب آن باشد از بدیهیات است. این که ملکی در زمان پهلوی از منابع عمومی یا مردم تصرف شده و به اسم اشخاص درآمده باشد یا در زمان قاجار چه تفاوت دارد؟ این که رضا شاه این کار را کرده باشد یا فرزند ظل السطان، یک خان و یک خانزاده چه فرقی در اصل می‌کند؟ از این جهت صحت و تحقیق در تعلق حلال ملک به واقف اهمیت بسیاری دارد و صرف داشتن یک سند به اسم وقف تمام کننده کار نیست.

با این وصف ما باید مالکین این دو محل -به ویژه با توجه به مساحت بسیار آن‌ها- را بشناسیم که از چه راهی مال خود را تحصیل کرده اند. دوم، وقف با یک نیت ادا می‌شود که مالک مشروع در وقف نامه به آن اشاره می‌کند تا از منافع موقوفه در چه راهی استفاده شود. در این دو مورد چه نیتی مطرح شده؟ گاهی واقفین نیت‌هایی می‌کنند که بعد از گذشته چند سال یا چند دهه امکان تحقق آن‌ها نیست. فرض کنید کاروان سرایی وقف مسافران بی پول شود در حالی که در زمان حاضر نه کاروانی هست و نه مسافری که با چهارپا تردد کند. یا در مورد جنگل های هیرکانی واقف فرضی نیت کرده باشد که از محل قطع درختان و فروش آن‌ها فلان کار خیر انجام شود، اما اگر این قطع درختان با منافع ملی و جامعه در تضاد باشد، کدام حکم اولویت دارد؟ مصالح جامعه یا نیت واقف که در زمان فوت هیچ تصوری از تغییرات سریع آینده نداشته است؟ مگر هدف اصلی و اساسی از وقف رساندن خیر به مردم نیست؟ پس چگونه می توان انتظار داشت که یک وقف در جهت عکس آن حرکت کند؟ 

وقف که یک سنت حسنه و نشان از حسن نیست صاحب مال در بخشیدن آن در راه خیر است در صورتی که بدون توجه به شرایط زمان و مکان و تحولات فرهنگی و اجتماعی انجام شود می‌تواند به جای دستگاه تولید ثواب و باقیات صالحات برای واقف به وسیله ایجاد محدودیت برای عامه تبدیل شود. 

دیدگاه کاربران

شیرازی۱۵۴۴۴۴۰۰۸:۲۷:۵۲ ۱۳۹۹/۵/۱۱
1- به جای حاشیه رفتن و زیر سوال بردن وقف چرا مالکان را نام نبردی و نگفتی عده ای گرگ وارد لباس میش شده اند؟؟؟ ۲-رژیم قبل که با وقف مخالف بود .دولت فعلی هم که با وقف مخالف است پس چه فرقی کرده؟؟؟
ناشناس۱۵۴۴۵۱۷۰۹:۲۶:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۱۱
مردم که اینو میدونن تعجب ملت از اوقاف و قوه قضائیه است که اصول به این سادگی رو نادیده میگیرن و احساسات ملی ایرانیان رو جریحه دار میکنند.
ناشناس۱۵۴۴۵۶۸۱۰:۲۰:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۱۱
عجب ان زمانی که سند داشته بودن و وقف نبود مشکلی نبود و الی الان که اسم وقف امده شده جریحه دار؟
ناشناس۱۵۴۴۷۱۷۱۱:۴۶:۵۲ ۱۳۹۹/۵/۱۱
وقف از مال خود شخص ممکنه ،جنگل طبیعی یا مرتعی که به صورت خداداد در طول میلیونها سال به وجود اومده نمی تونه واقف داشته باشه چون نه ملک شخصیه که قابل خرید و فروش باشه نه زمین بایره که در اون عمران و آبادی انجام بدی و صاحبش بشی.به صرف دفن شدن یک امامزاده در اون منطقه یا چرای گوسفندان در یک مرتع هم صاحب اون نمیشی چون کاری برای اونجا نکردی پس وقفش نمی تونه بکنه.
ناشناس۱۵۴۴۷۵۱۱۲:۰۰:۴۷ ۱۳۹۹/۵/۱۱
سند قله تا دامنه چطوری براش صادر شده؟
ناشناس۱۵۴۴۹۴۳۱۴:۱۴:۴۴ ۱۳۹۹/۵/۱۱
بنده حتی در خواب هم فکر نمی کردم که یالی از کوه دماوند یا هکتار ها جنگل سند شخصی داشته باشد! زمان انقلاب سفید چنین اسنادی باطل شده! پدربزرگ مادر بنده 12 قریه در آذربایجان غربی داشتند که در همان زمان از ایشان گرفته شد. مقصود از گرفته شد این است که روستا و شکارگاه و چشمه و رودخانه و امثالهم گرفته شد، نه باغ ها و خانه اربابی و زمین های کشاورزی! اینکه کسی بتواند جنگل وقف کند یا یال کوه ببخشد از اساس غلط است. و بله باید دید کدام فرد بوده که از انقلاب سفید تاثیر نپذیرفته یا اینکه تاثیر پذیرفته و گفته حالا که مال خاندان من نیست مال دولت هم نباشد و مال نداشته را وقف کرده!
ناشناس۱۵۴۴۹۷۲۱۴:۳۶:۱۱ ۱۳۹۹/۵/۱۱
مگه کسی گفته سند شخصی مشکلی نداره؟ چه وقف چه سند شخصی فرقی نمیکنه جنگل و کوه و دریا و رودخانه و ... متعلق به همه ست و باید ملی باشد
صالح۱۵۴۴۵۲۱۰۹:۳۵:۰۹ ۱۳۹۹/۵/۱۱
تحلیل درستی بود. ممنون
ناشناس۱۵۴۴۵۳۱۰۹:۴۴:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۱۱
یعنی این موضوعات رو سازمان اوقاف نمیدونه؟!!!
ناشناس۱۵۴۴۵۴۱۰۹:۵۳:۵۳ ۱۳۹۹/۵/۱۱
اگر زمانی که بنام وقف خانه را از خانواده می گیرفتند و اواره می کردند جلوی وقف های این چنینی گرفته میشد کار به اینجاها نمی کشید. چند کشاورز را از زمینهای ابا و اجدادی بیرون کردند؟
احمد۱۵۴۴۵۴۶۰۹:۵۷:۴۶ ۱۳۹۹/۵/۱۱
به نظر میرسد از هر گونه اظهار نظر عجولانه بدون مراجعه به مستندات باید خودداری کرد در خصوص زمینهای شمال و برخی مناطق دیگر مسائلی چند باید مورد توجه باشد 1. ساکنان مناطق شمالی در سده های گذشته بیشتر ساکن مناطق کوهستانی و جنگلی بودند و با توجه به شغل دامداری و ییلاق و قشلاق علفزارهای کوهستانی و جنگلی میان قبایل تقسیم شده بود که این رسم در برخی شهرستانها تا کنون پابرجا است 2. فلسفه وقف مناطق وسیع در طول قرنها برای جلوگیری از تصرفات غیرقانونی و احیانا تقسیم اراضی و خرید و فروش آنها بوده است مانند وقف مناطقی از بندپی شرقی و شیخ موسی که وقف برای اهالی و ساکنین واقعی آن مناطق بوده است که حق فرش زمین را ندارند فقط اعیانی در محدوده محلات را میتوانند بفروشند این وقف شهرت چند صد ساله دارد. 3. اینگونه نیست که همه وقفها مربوط به دوره پهلوی یا اواخر قاجاری باشد برخی وقفها سابقه چند صد ساله دارند که نزد همه ساکنین آن مناطق در طی چندین نسل مشهور است 4. نگارنده سند برخی از وقف نامه های قدیمی را دیده است که به امضا و تایید مراجع بزرگ نجف مانند آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی و دیگران رسیده بود 5. در این قبیل مسائل باید با دقت فراوان هر مورد را جداگانه بررسی کرد و اموری مانند ثبت جهانی جنگلهای هیرکانی و مانند آن نمیتوانند مستند حقوقی باشد
ناشناس۱۵۴۴۵۶۵۱۰:۱۵:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۱۱
اینایی که گفتید که بیان بدیهیات بود!!! پاسخش را هم بدید لطفا
ناشناس۱۵۴۴۵۶۹۱۰:۲۰:۵۸ ۱۳۹۹/۵/۱۱
بی خود یا باخود! واقفین که هستند؟
ناشناس۱۵۴۴۵۷۷۱۰:۳۲:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۱۱
بالاخره نما واقف معلوم نشد کیه؟
ناشناس۱۵۴۴۶۱۶۱۰:۵۶:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۱۱
تمام این مسائل از آنجایی نشأت میگیرد که عده ای فاسد در ارکان کشور منجمله ثبت اسناد و قوه قضاییه جا خوش کرده اند و با رانت و رشوه خواری همه کار منجمله سند سازی میکنند. چرا باید قوه قضاییه اجازه صدور سند و سوءاستفاده از 5600 هکتار از جنگلها را قانونی کند؟؟؟؟ مطمئنأ در صدور این حکم فساد صورت گرفته است. چرا اینچنین قضاتی که به قوانین واقف نیستند و یا........ هنوز در قوه قضاییه هستند و بنفع زمین خواران رای صادر میکنند؟؟؟؟؟/ و چرا الان رئیس قوه قضاییه با علم بر اینکه واگذاری 5600 هکتار از اراضی جنگلها غیر قانونی و غیر شرعی و غیر انسانی است، این حکم مفسده انگیز را باطل نمیکند و کلیه افرادی که در صدور این حکم دخیل بوده اند را محاکمه و مجازات نمی نماید؟؟؟؟؟؟
امیر۱۵۴۴۶۲۰۱۰:۵۸:۱۳ ۱۳۹۹/۵/۱۱
اینقدر از این اتفاقات صورت پذیرد که جامعه برای امر مقدس ارزشی قائل نباشند. به نظر من نفوذی ها از روی قصد و نیت اینکار رو میکنند
علی۱۵۴۴۹۸۰۱۴:۴۲:۱۳ ۱۳۹۹/۵/۱۱
همه چی نفوذیها بسه دیگه
نفوذی۱۵۴۵۹۳۲۱۱:۱۰:۳۶ ۱۳۹۹/۵/۱۲
..خودتون را هم باید نفوذی شمرد کی تموم میشه این قایله ی نفوذی و نفوذیها خدا می داند
ناشناس۱۵۴۴۶۴۱۱۱:۱۲:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۱۱
در شرایط فعلی با توجه به جو بسیار بدی که بر علیه کشور در جریان است وقف کردن جنگل ها و کوهها باعث بدبینی به انقلاب و زمین خواری نوین را تداعی می کند و باید مسئولین نظام ورود کرده و این روند را متوقف کرده و انفال را به دولت واگذار کنند. اینکه یک نفر بعنوان متولی یک امام زاده هزاران هکتار جنگل را تصاحب کند چه معنی دارد؟ این باعث وهن دین می شود
ناشناس۱۵۴۴۶۹۲۱۱:۳۲:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۱۱
همه دارند می خورن اداره اوقاف فقط نامحرمه
ناشناس۱۵۴۴۹۲۷۱۴:۰۳:۱۴ ۱۳۹۹/۵/۱۱
اداره اوقاف نامحرم نیست فقط توقع این است که از خودش دفاع کنه
ناشناس۱۵۴۴۷۶۲۱۲:۰۶:۵۴ ۱۳۹۹/۵/۱۱
خیلی جالبه : « این که ملک یا مکان وقف شده باید به صورت شرعی و قانونی متعلق به صاحب آن باشد از بدیهیات است. این که ملکی در زمان پهلوی از منابع عمومی یا مردم تصرف شده و به اسم اشخاص درآمده باشد یا در زمان قاجار چه تفاوت دارد؟ این که رضا شاه این کار را کرده باشد یا فرزند ظل السطان، یک خان و یک خانزاده چه فرقی در اصل می‌کند؟ از این جهت صحت و تحقیق در تعلق حلال ملک به واقف اهمیت بسیاری دارد و صرف داشتن یک سند به اسم وقف تمام کننده کار نیست»شهرستان ممسنی در استان فارس. در زمان مظفرالدین شاه قاجار، یک آقایی محموله اسلحه با کشتی وارد میکنه، محموله ضبط میشه. ایشون میاد پیش شاه دادخواهی میکنه و شاه بیمار هم درعوض اون کشتی اسلحه یک دانگ و نیم از چهار قلعه ممسنی رو بهش میده. درحالیکه این شهرستان اصلا جزء اراضی خالصه (متعلق به دولت) نبوده. ایشون میاد و قصد تصاحب زمینها رو داشته که با مقاومت مردم کار به درگیری کشیده میشه و نهایتا چون کاری نمی تونه بکنه، امتیازش رو می فروشه به حاج معین التجار بوشهری و ایشون هم اقدام به وقف میکنه، به همین سادگی. الان هم در شهرستان ممسنی یک چهارم زمینها اوقافیه و همه باید اجاره اون یک چهارم رو به اوقاف بپردازند.
محسن۱۵۴۵۱۴۲۱۷:۰۸:۳۶ ۱۳۹۹/۵/۱۱
وقتی اصل مالکیت بر منابع طبیعی با اسلام که مالکیت به شرط آبادانی یا تولید را تایید می کند ، جور نیست و زیر سوال است زیرا کسی نمیتواند مالک چشمه ، جنگل ، مرتع ، رودخانه و دریا باشد ، وقف آنهم زیر سوال است
ناشناس۱۵۴۵۱۶۳۱۷:۲۳:۰۴ ۱۳۹۹/۵/۱۱
فرزندان نادرشاه و رضاخان و نوادگان کوروش و...هم میتوانند خلیج فارس را سند بزنند بنام خودشان و الان 10درصدش را وقف کنند عین تذهبون؟؟؟؟؟؟!!!!!
ناشناس۱۵۴۵۱۸۰۱۷:۴۱:۱۴ ۱۳۹۹/۵/۱۱
مگر نه اینکه جنگل از جمله انفال است ان وقت چطور وقف شده ثانیا فرضا کسی کاغذ بیاورد که مسجد امام اصفهان یا چهل ستون وقف فلان کار شده ایا به طرف واگذار می کنید؟
ناشناس۱۵۴۵۲۶۱۱۸:۵۲:۵۴ ۱۳۹۹/۵/۱۱
داستان دزدی هست که از جایی پولی بلند کرد دنبالش کردند دید دارند بهش می رسند در یک امامزاده باز بود رفت توی امامزاده پول دزدی را انداخت توی ضریح امامزاده. خادم امامزاده زیر بار نرفت که پول را به صاحبش که دنبال دزد کرده بود برگردونه و گفت این جزو نزورات است . صاحب پول به محکمه شکایت برد و قاضی حکم داد که پول از آن امامزاده است .
ناشناس۱۵۴۵۲۶۲۱۸:۵۳:۱۵ ۱۳۹۹/۵/۱۱
خواهش دارم برای حفظ آبروی ادارات ، از مخفف اسم آنها استفاده کنید ، مثال ا.ا.
ناشناس۱۵۴۵۳۱۱۱۹:۵۱:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۱۱
آخه مگه میشه منهم کوههای سهند وسبلان را وقف کنم منابع ملی کهقابل خرید وفروش نیست که بشه خرید و وقف کرد
ناشناس۱۵۴۶۱۴۷۱۳:۱۹:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۱۲
مگه کوه و جنگل جزو انفال نیست . انفال رو که نمیشه وقف کرد بابا. با اینکار وقف رو زیر سوال نبرید.
ناشناس۱۵۴۶۸۷۷۰۱:۰۰:۲۴ ۱۳۹۹/۵/۱۳
وقف بسیار خوب هست اتفاقا یکی از بهترین روش های کمک کردن به فقرا و مستمندان هست چون برخلاف روش ها دیگر ماندگار و دائمی هست اما به این شرط که اولا نظارت جامع و کاملی بر آن باشد دوما درست انجام شود و نکته دیگه اینکه نیاز به این همه دفتر و کارمند و ساختمان و رئیس و معاون و هزینه های اضافی نیست
ناشناس۱۵۴۷۳۷۶۱۵:۰۳:۳۹ ۱۳۹۹/۵/۱۳
در آمد اوقاف کجا خرج می شود سود این همه اوقاف کدام مشکل مردم نیاز مند را حل کرده.
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

 2. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

 3. بالاخره مجلس مخالف برجام است یا موافق برجام!؟

 4. چگونه پاسخ به ترور به رفع تحریم ها کمک می کند؟

 5. یک راه سوم بین دو راهی انتقام

 6. اقدام راهبردی مجلس برای تغییر معادلات برجامی

 7. این تحلیل ها دام است !

 8. شهادت محافظان برای اعتلای نظام/ از محافظ «رهبر انقلاب» تا محافظ «رئیس جمهوری» و «حاج قاسم» + تصاویر

 9. نشانه شناسی یک ترور؛ چشم های آبی، دندان های نیش

 10. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 11. وقتش که برسد خواهید دید ...

 12. فریدون عباسی تهدید به افشاگری کرد/ در دولت یازدهم برای شهید فخری‌زاده مزاحمت ایجاد کردند

 13. اهداف ترور «فخری‌زاده» به روایت روزنامه لبنانی

 14. رفتار دشمن را پر هزینه کنیم!

 15. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 16. ظریف: سردار سلیمانی همیشه در مقابل درد و دل‌هایم می‌گفت باید تحمل کنی/ می‌گویند ظریف جاسوس است/ قصدی برای کاندیداتوری در ۱۴۰۰ ندارم/ به امضای جان کری یا قسم اوباما اعتماد نکردیم

 17. روحانی: مصوبه دیروز مجلس را مضر می‌دانم/ در صنعت هسته‌ای از هر زمان دیگری قدرتمندتر هستیم/ به دلیل پروتکل‌های بهداشتی به مجلس نرفتم

 18. حراج آبروی طب سنتی در عطاری‌های متخلف

 19. سر چشمه شاید گرفتن به بیل ...

 20. رهاشدگی بازارها و وعده‌های بی‌نتیجه/ در جنگ اقتصادی غرب وزارت صمت کجاست؟

 21. غذاخوری‌های دانشگاه‌های خارجی چه امکاناتی دارند؟+تصاویر

 22. همدستان قاتلان شهید فخری زاده چه کسانی هستند؟

 23. آژانس اتمی: توقف بازرسی‌ها بردی نصیب ایران نمی‌کند

 24. رسانه آمریکایی :موساد با پشتیبانی اطلاعاتی آمریکا اقدام به ترور فخری زاده کرده است 

 25. درسی بزرگ از شهادت دانشمندی بزرگ

آخرین عناوین