آیا پراید ۱۰۰ میلیونی در راه است؟ 

گروه اقتصادی الف،   3990510054 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
آیا پراید ۱۰۰ میلیونی در راه است؟ 

بازهم قصه تکرار شد و پراید دوباره رنگ ۹۰ میلیون تومان را دید، اما اینبار دیگر پراید تولید نمی‌شود که بتوان با عرضه بیشتر قیمت آن را کنترل کرد، به نظر می‌رسد، اگر همین روند ادامه داشته باشد، باید منتظر پراید ۱۰۰ میلیون تومانی نیز باشیم.

به گزارش فرارو، فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو به فرارو می‌گوید: در حال حاضر دولت اجازه نمی‌دهد که فضای رقابتی در صنعت خودرو شکل بگیرد، چرا که خود دارای منافع زیادی است از این انحصار و نمی‌خواهد این شرایط را از دست دهد، در حالیکه گفته می‌شود خودروسازان خصوصی شده‌اند، باز هم می‌بینیم که مدیران عامل سایپا و ایران خودرو از سوی وزیر صنعت مستقیما تعیین می‌شوند، تا زمانیکه صنعت خودرو سیاسی اداره می‌شود، مردم نمی‌توانند خودروی باکیفیت سوار شوند و همین محصولات قدیمی را نیز باید با قیمت‌های بیشتری نسبت به گذشته خریداری کنند.

این کارشناس صنعت خودرو بیان داشت: تا زمانیکه دولت در صنعت خودرو حضور دارد، این صنعت روزگار خوشی را نخواهد گذراند، در برجام نیز دیدید که شرکت‌های خارجی آمدند، آخرش چه شد، هیچ اتفاقی رخ نداد، بنابراین در وهله نخست باید بستر فراهم شود و رقابت شکل بگیرد و انحصار بشکند، تا شرایط اولیه ایجاد شود، در غیر این صورت باز هم در روی همین پاشنه خواهد چرخید و اتفاق مثبتی رخ نخواهد داد.
 
 دلایل افزایش قیمت دوباره پراید
ابوالفضل خلخالی کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه یکی از دلایل افزایش قیمت پراید در بازار، توقف تولید این محصول است، اظهار داشت: علاوه بر تولید نشدن پراید و افزایش تقاضا برای آن که در رشد بهای آن بسیار تاثیرگذار است، قیمت خودرو به طور کلی تابع افزایش قیمت ارز است، بنابراین طبیعتا زمانیکه دلار سیر صعودی داشته باشد، خودرو نیز از این مسئله پیروی می‌کند.
 
وی با اشاره به اینکه بازار‌های سرمایه‌ای نسبت به همدیگر واگرایی مثبت دارند، گفت: زمانیکه یک بازار شروع به افزایش قیمت می‌کند، به تبع آن بازار‌های دیگر نیز دیر یا زود به این سمت حرکت می‌کنند، بر این اساس بازار خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست و این روز‌ها دوباره با توجه به وضعیت اقتصادی، مسیر صعودی را در پیش گرفته است.

خلخالی با تاکید بر اینکه عرضه در بازار خودرو به هیچ عنوان پاسخگوی نیاز بازار نیست، افزود: در حالیکه سالیانه بازار به ۱.۵ میلیون دستگاه خودرو نیاز دارد، اما در سال گذشته در حالت خوشبینانه خودروسازان توانستند، تنها ۹۰۰ هزار دستگاه تولید کنند، بنابراین در چنین شرایط طبیعی است که قیمت خودرو افزایش یابد و به نظر می‌رسد با توجه به روندی که وجود دارد، باید گفت، روند صعودی قیمت خودرو همچنان ادامه خواهد داشت.

این استاد دانشگاه بیان داشت: وجود تقاضای کاذب نیز در بازار خودرو بسیار مشهود است و همین مسئله باعث شده که تقاضا بر عرضه برتری یابد تا قیمت‌ها همچنان با رشد همراه شوند، از سویی بسیاری از مردم به دنبال آن هستند تا با خرید خودرو به عنوان کالای با دوام ارزش پول خود را حفظ کنند، در مجموع می‌توان گفت، تا زمانیکه وضعیت اقتصادی ثبات نداشته باشد و مدام نوسانات بازار دلار ادامه داشتنه باشد، نباید انتظار داشت که قیمت خودرو نیز ثابت بماند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا عدم تولید پراید می‌تواند قیمت آن را به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش دهد، گفت: در این باره باید دید که شرایط به چه ترتیبی پیش می‌رود، از سوی دیگر تقاضا نیز در این باره از اهمیت بسزایی برخوردار است، اما نکته مهم این است که با توقف تولید پراید در این سگمنت قیمتی یک خلاء به وجود آمده و با توجه به فاصله قیمتی جایگزی‌های معرفی شده پراید شامل تیبا، ساینا و کوئیک، قدر مسلم بسیاری از مشتریان پراید توانایی خرید این محصولات را نخواهند داشت، که این مسئله نیز می‌توان باعث افزایش هرچه بیشتر قیمت پراید شود.
 
سه معضل جدی صنعت خودرو
خلخالی با اشاره به اینکه صنعت خودروی ایران با مسائل و مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند، اضافه کرد: دولتی بودن وجود، وجود انحصار و تولید محصولات قدیمی و بی‌کیفیت از جمله چالش‌های صنعت خودرو است، از سویی خودروسازان آمده‌اند و تولید خودرو‌های قدیمی خود را کنار گذاشته‌اند، محصولاتی که بیش از دو دهه تولید شدند و امروز از سر اجبار و رعایت نکردن استاندار‌های لازم بالاخره و پس از بحث‌های فراوان دیگر کنار گذاشته شده‌اند، اما صرف انجام این کار چیزی را در صنعت خودرو عوض نخواهد شد.

وی ادامه داد: خودروسازان باید در راهبرد‌ها و برنامه‌ریزی‌های خود تغییرات بنادین و اساسی ایجاد کنند و به آینده‌نگری بهای تمام و کمالی بدهند، شرکت‌های خودروساز به دلیل اینکه دولتی هستند، از ثبات مدیریت برخوردار نیستند، همین مسئله باعث می‌شود، زمانیکه مدیر دولتی تعیین شود، وی به دلیل اینکه مدت کوتاهی بر سر کار خواهد بود، به نوعی مدیریت کارآمدی نخواهد داشت و تنها کوتاه مدت را در نظر می‌گیرد، این در حالیست که صنعت خودروسازی نیاز به ثبات مدیریت دارد.

این کارشناس صنعت خودرو یادآور شد: برای همین است که مدام کارشناسان بر این نکته تاکید دارند که خودروسازان باید به طور واقعی خصوصی شوند، زیرا اگر بخش خصوصی در عمل مدیریت ایران خودرو و سایپا را بر عهده بگیرد، آن زمان است که برای تحقیق و توسعه هزینه می‌شود، به توسعه محصول بها داده شده و در نهایت خودرو‌های با کیفیت از سوی خودروسازان به بازار عرضه خواهد شد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در حال حاضر هزینه تولید محصول در شرکت‌های خودروساز بسیار بالا است و به نوعی می‌توان گفت، تولید خودرو به صرفه و اقتصادی نیست، در این رابطه پایین بودن بهره‌وری یکی از بزرگترین معظلاتی است که صنعت خودرو با آن دست و پنجه نرم می‌کند و باعث شده هزینه تولید بالا باشد.

دیدگاه کاربران

جعفر۱۵۴۴۰۷۶۱۶:۴۷:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۱۰
وقتی سرپرست جدید وزیر صمت آمد هر روز مصاحبه و ارائه نظر داشت الان دیگه معلوم نیست کجاست. همه اول فکر کردن همش تقصیر رحمانی است نگو ساختار ..ایراد داره
ناشناس۱۵۴۴۵۳۶۰۹:۵۲:۰۴ ۱۳۹۹/۵/۱۱
والا من از اولم می دونستم ساختار ایراد داره، این فسادها تماما عمدیه،..
ناشناس۱۵۴۴۰۸۸۱۷:۱۰:۰۷ ۱۳۹۹/۵/۱۰
وای بر همه مسوولین خاین ..
ناشناس۱۵۴۴۱۲۳۱۷:۵۳:۱۰ ۱۳۹۹/۵/۱۰
وقتی یک شخص رسمی مانند وزیر راه وشهرسازی می فرمایند قیمت خانه به خاطر گران شدن قیمت ارز است در حالی که اصلا ربطی به آن ندارد چه توقعی از این صنعت دارید که بخشی از آن ارز بری دارد؟ شما سیاست دولت را ببین چی هست از این کارهای ضد تولید و ضد مصرف کننده
ناشناس۱۵۴۴۱۲۵۱۷:۵۷:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۱۰
آقای کارشناس در کشورهایی مثل امریکا یا انگلیس و.. که خودرو تولید می کنند نرخ ارزهایشان در طول یک سال تا 40 درصد هم افزایش می یابد و دوباره برمی گردد ولی در طول آن چند ماهی که قیمت ارز بالا می رود چرا قیمت اجناس خصوصا ماشینشان افزایش قیمت ندارند؟
محمد قاسمی۱۵۴۴۳۹۱۰۵:۴۸:۱۵ ۱۳۹۹/۵/۱۱
نرخ ارز امریکا سالانه در اوج تنش ها ۱۰ درصد هم تغییر نمیکنه نشانه اش هم طلای جهانیه
ناشناس۱۵۴۴۱۳۵۱۸:۱۱:۱۳ ۱۳۹۹/۵/۱۰
جناب توکلی، خواهشا شرط یک پلاک فعال در خانواده برای ثبت نام خودرو رو پیگیری کنید که برداشته بشه. الان یک جوون به هیچ عنوان با این قیمت ها و حقوق های پایین (تازه اگر کار باشه) دستش به خرید خونه نمیرسه. با این شرط یعنی حتی یک ماشین هم نباید داشته باشه چون پدر یا مادرش ماشین دارن. فکر نمی کنید فشار و بیرحمی مضاعف برای ماهایی باشه که حتی توی سن ۳۰/۴۰ سالگی هم نتونستیم مستقل بشیم؟؟؟؟!
ناشناس۱۵۴۴۲۰۲۱۹:۵۰:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۱۰
باشه بشینید ..تا بیایم پرایده 100 ملیونی بخریم بی کفایتا اگه تیکه تیکه بشم هرروز راه برم پیاده میگردم ولی آشغالاتون دیگه با این قیمتا نمیخرم
مهدی۱۵۴۴۲۰۸۲۰:۰۳:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۱۰
مگه فقط پراید خالی رفته بالا؟!همه چی رفته بالا.همین روزاست که ..
ناشناس۱۵۴۴۲۱۷۲۰:۰۷:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۱۰
انشاءالله ،علی برکت ..
no one۱۵۴۴۲۵۷۲۱:۲۵:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۱۰
اول میگن شده 120 تومن بعد با تلاش شبانه روزی شورای رقابت رسوندیمش به 100 . به همین راحتی.
معین۱۵۴۴۳۰۶۲۳:۴۳:۲۰ ۱۳۹۹/۵/۱۰
انگار الان پراید خیلی فاصله داره با 100میلیون اگه 100بمونه بازم جای ه شکره
احمدنژاد۱۵۴۴۳۴۶۰۱:۲۱:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۱۱
پررررراید ۴۰۰۰۰۰۰۰۰میلیونی هم می بینیم سال دیگه
ناشناس۱۵۴۵۳۷۳۲۱:۳۱:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۱۱
انشاالله
ناشناس۱۵۴۴۳۷۴۰۲:۴۰:۲۸ ۱۳۹۹/۵/۱۱
عیب نداره.بجاش بانوان رفتن ورزشگاه. تازه تو خیابون هام دیوار نکشیدن
ناشناس۱۵۴۴۴۹۴۰۹:۰۹:۱۱ ۱۳۹۹/۵/۱۱
تازمانی که روزانه ارزش ریال کاهش پیدامیکنه همین آش و همین کاسه است
محمد۱۵۴۵۰۱۲۱۵:۱۶:۳۳ ۱۳۹۹/۵/۱۱
تو این مملکت بعد از هر خبری حالت بدی میگیرم ..
ناشناس۱۵۴۵۰۹۴۱۶:۲۶:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۱۱
کارخانه تولید لگن دوگانه سوز میسازن جای پراید قیمتشم ۹۹،۰۰۰،۰۰۰
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

 2. جدال اصلاح‌طلبان درباره نامزد اجاره‌ای

 3. چرا قوه قضائیه به ماجرای توهین به رئیس جمهور ورود نمی‌کند؟

 4. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 5. چرا این قشر امتیازهای ویژه شغلی دارند؟!

 6. ثروتمندان ناشناس، خطری برای زمامداران و روحانیون سرشناس!

 7. قالیباف: مرغ باید کیلویی ۱۰ هزار تومان باشد نه ۲۵ هزار تومان

 8. مردم سال آینده چقدر یارانه می‌گیرند؟ + جدول

 9. مادر و دختری که در سن نوجوانی ازدواج کردند

 10. نظر عطاءالله مهاجرانی درباره دولت نظامی

 11. روحانی: ‌تا رسیدن واکسن داخلی استفاده از واکسن خارجی یک ضرورت است/ آغاز واکسیناسیون از بهمن ماه

 12. شرط عربستان برای صلح با صهیونیست‌ها اعلام شد

 13. قالیباف: تهمت نزنید؛ مجلس نه قیمت ارز تعیین کرده، نه سقف برای فروش نفت/ در بودجه انضباط نداریم

 14. دستور ویژه فرمانده ناجا برای پیگیری ضرب و شتم مامور راهور توسط نماینده مجلس

 15. با ۵ میلیارد کجای تهران می‌توان خانه خرید؟

 16. عراقچی: تماسی با دولت بایدن نداشته‌ایم/ برجام پلاس وجود نخواهد داشت

 17. واعظی: روحانی «قوانین مشکل‌دار» را ابلاغ نمی‌کند

 18. کارشناسان صهیونیست: ارتش اسراییل پیروز هیچ جنگی نخواهد بود 

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 3. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 4. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 5. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 6. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 7. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

 8. وضع تماشایی آمریکا

 9. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 10. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 11. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 12. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 13. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 14. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 15. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 16. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 17. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 18. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 19. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 20. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 21. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

 22. زنان آوازخوان کرمانشاهی دستگیر شدند

 23. چشم‌بندی روحانی جلوی چشم ۸۰ میلیون ایرانی/ این ۸ سال در سوئیس زندگی می‌کردیم نه ایران!

 24. «نفوذ» چیست؟، «نفوذی» کیست؟!

 25. جدال اصلاح‌طلبان درباره نامزد اجاره‌ای

پربحث‌های هفته

 1. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 2. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 3. چشم‌بندی روحانی جلوی چشم ۸۰ میلیون ایرانی/ این ۸ سال در سوئیس زندگی می‌کردیم نه ایران!

 4. پراید به زیر ۱۰۰ میلیون تومان رسید + جدول آخرین قیمت خودروها

 5. رییس‌جمهور: ایران از لحاظ منابع گاز در جهان اول است/ دنیا به نفت و گاز ایران نیاز دارد

 6. همتی: اگر ارزپاشی می‌کردیم دلار ۵۰ هزار تومان و تورم ۱۲۰ درصد بود

 7. جدول/ تازه‌ترین قیمت انواع پراید در بازار

 8. حسینی: روح لایحه بودجه ۱۴۰۰ قانون شکنی رندانه است/ مجلس، منافع مردم را به آبروی خود ترجیح داد

 9. ضرورت جلب نظر کارگران در تعیین مزد ۱۴۰۰/ رشد اقتصادی با دستمزد حداقلی ممکن نیست

 10. مردم سال آینده چقدر یارانه می‌گیرند؟ + جدول

 11. تورم در کشورهای اروپایی منفی ماند

 12. تناقض حرف مسئولان با واقعیت بازار/ تخم مرغ دانه‌ای ۲ هزار تومان

 13. شورای رقابت: خودرو تا پایان سال گران نمی‌شود

 14. خریداران مسکن غیب شده‌اند

 15. احضار وزیر اقتصاد به مجلس در پی افت مستمر شاخص‌های بورس

 16. مدیری که ۳۳ میلیون تومان حقوق بگیرد، چقدر مالیات می‌دهد؟/مالیات حقوق مدیر، ۲ برابر حقوق کارگر!

 17. راغفر: ۴۲۰ هزار میلیارد تومان در ۱۰ سال یارانه نقدی دادیم که فقط مشکل ایجاد کرد

 18. نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران بازداشت شد

 19. زنگنه: داغ صفر شدن صادرات نفت بر جگر دشمنان ایران ماند

 20. حقوق کارگران بازنشسته تامین اجتماعی همسان‌سازی می‌شود

 21. با ۵ میلیارد کجای تهران می‌توان خانه خرید؟

 22. شیب کاهشی قیمت دلار و سکه در بازار

 23. دلار همچنان در کانال ۲۲ هزار تومان /طلا از یک میلیون تومان پایین‌تر آمد

آخرین عناوین