چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

گروه جهان الف،   3990510012 ۵۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

بلوکه‌شدن ذخایر ارزی ایران در بانک‌های کره جنوبی موجب طرح این سؤال شده که چرا سئول تا این حد مقید به رعایت تحریم‌های آمریکاست و آیا امکان پیش‌بینی چنین وضعیتی با توجه به تجارب قبلی وجود نداشت؟

چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

فارس: ناحیه «گانگنام» در کلان‌شهر سئول یکی از گران‌قیمت‌ترین و پرآوازه‌ترین مناطق شهری در سئول و حتی آسیاست. بسیاری از مردم دنیا این منطقه مسکونی را با یک آهنگ کره‌ای با نام «گانگام استایل» در سال 2013 شناختند که ظرف تنها چند ساعت نزدیک به یک میلیون بازدید در شبکه یوتیوب داشت. جالب است بدانید یکی از مهم‌ترین خیابان‌های این ناحیه که محل استقرار دفاتر شرکت‌های بزرگ فناوری کره جنوبی همچون سامسونگ بوده و هست به نام «تهران» نامگذاری شده است؛ نشانه‌ای از حسن روابط دو کشور مهم آسیایی که روابط‌شان از دهه‌های 60 و 70 میلادی بنیان گذاشته شده است.

با این حال در طول سال‌های اخیر بر خلاف نام تهران در سئول، ایران جایگاه بسیار نازلی در منظومه روابط خارجی دولت کره جنوبی دارد. رویدادی که مهم‌ترین نشانه آن مسدود شدن میلیاردها دلار از مبالغ ناشی از فروش نفت است؛ آن هم در میانه بحران اقتصادی ناشی از کرونا که که موجب کسری 10 میلیارد یورویی برای دولت ایران شده است.

* کره جنوبی یا پادگان آمریکا در آسیای جنوب شرقی

واقعیت این است که روابط ایران و کره جنوبی صرفنظر از منافع و تضادهای دوجانبه یک متغیر مهم و سرنوشت‌ساز دیگر هم دارد و آن هم رابطه این دو کشور با ایالات متحده آمریکاست.

واشنگتن برای سئول نه فقط یک متحد جدی بلکه شاید یک «قیم غیررسمی» در روابط بین‌المللی است. اساساً دولت فعلی کره جنوبی که در ادبیات سیاسی این کشور به آن جمهوری سوم کره گفته می‌شود ماحصل آن چیزی است که در سال‌های 1945 تا 1948 میلادی با نام دولت نظامی آمریکا در کره جنوبی شناخته می‌شد.

این تشکیلات نظامی از زمان فروپاشی امپراطوری ژاپن با شکست در جنگ جهانی دوم بر اساس توافق با اتحاد جماهیر شوروی در زیر مدار 38 درجه برپا شد. در ابتدا بنا بود که در نهایت هر دو طرف این خط فرضی به یکدیگر ملحق و یک حاکمیت یکپارچه در سرزمین کره تشکیل شود، اما اختلافات اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا سرنوشت متفاوتی را برای این سرزمین رقم زد.

اگرچه در سال 1948 یک دولت غی نظامی موسوم به جمهوری اول کره‌ برای برقراری دموکراسی روی کار آمد و بحث خروج آمریکا از کره مطرح شد اما حمله دولت کره شمالی به رهبری کیم ایل سونگ در سال 1950 و دخالت قوای سازمان ملل به رهبری واشنگتن سبب شد تا حضور نظامیان آمریکایی دائمی شود. در طول جنگ سرد، کره جنوبی محل استقرار نزدیک به 50 هزار نظامی آمریکایی بود.

علاوه بر این نزدیک به یکصد سلاح هسته‌ای نیز در کره جنوبی مستقر شده بود تا در صورت ضرورت علیه کره شمالی استفاده شود. با پایان جنگ سرد دولت آمریکا به دلیل کاهش تهدید خطر چین و کره شمالی اقدام به کاهش تعداد سربازان خود کرد و سلاح‌های اتمی را از پایگاه‌های خود در کره جنوبی خارج نمود، با این حال هنوز کره جنوبی بعد از ژاپن بزرگترین محل استقرار سربازان آمریکا محسوب می‌شود.

علاوه بر این بر اساس توافق‌نامه نظامی دو کشور دولت کره جنوبی از حق پیگیری جرائم سربازان آمریکایی در کره جنوبی مگر در موارد جدی و حاد آن هم با توافق طرفین صرفنظر کرده است. همچنین بخش عملیات فرماندهی ارتش کره جنوبی به طور کامل تحت نظر فرماندهی ارتش آمریکا در اقیانوس آرام قرار داد.

در طول 60 سال گذشته جرائم فراوانی توسط سربازان آمریکایی در کره جنوبی به خصوص جرایم اخلاقی منجر به اعتراضات فراوانی از سوی مردم کره شده است.

یکی از مهم‌ترین رسوایی‌های روی داده در خصوص فعالیت‌های غیر قانونی ارتش آمریکا مربوط به آزمایش سلاح بیولوژیک در خاک کره جنوبی است. این مساله زمانی آشکار شد که ناگهان ارسال محموله‌ای از خاک آمریکا به پایگاه «اوسان» در کره جنوبی حاوی باکتری سیاه زخم در سال 2015 به صورت اتفاقی لو رفت. اگرچه آمریکایی‌ها مدعی تولید واکسن این باکتری برای سربازان خود بودند اما بعدها و در پی تحقیقات وزارت دفاع کره روشن شد که تاکنون 15 آژمایش بیولوژیک در خاک کره جنوبی انجام شده است. این رویداد علاوه بر بازتاب رسانه‌ای موجب واکنش افکار عمومی به دلیل به خطر انداختن حیات زیستی مردم کره نیز شد.

کره جنوبی پس از تحولات سال 2019 خلیج فارس و تنگه هرمز، تصمیم به اعزام ناوگان نظامی برای امنیت کشتیرانی به خلیج فارس گرفت. این کشور حضور خود را مستقل از ائتلاف دریایی آمریکا اعلام کرد با این حال روشن است که این کشور دقیقاً در جهت منافع امنیتی آمریکا در خلیج فارس حرکت کرده و در کنار آن به دنبال حفظ روابط خود با سایر کشورهای خلیج فارس از جمله امارات و عربستان سعودی هم هست.

* کره جنوبی تا کجا در حوزه اقتصادی به آمریکا وابسته است

در کنار این روابط اقتصادی آمریکا و کره جنوبی نیز فوق العاده عمیق و دیرینه است. پس از پایان جنگ کره و در شرایطی که دولت حاکم بر سئول عملاً با ذخیره صفر در حوزه مالی و ارزی روبه‌رو بود، کمک‌های آمریکا به آن توانمندی خرید نفت و محصولات کشاورزی را داد. بر اساس داده‌های موجود میزان کمک‌های نقدی و غیرنقدی آمریکا به کره جنوبی تا سال 1960 به یک میلیارد دلار می‌رسید که رقمی بی‌سابقه در طول تاریخ کمک‌های این کشور محسوب می‌شد.

پس از آن نیز آمریکا با بازنگه داشتن بازار خود بر روی محصولات کره‌ای همچون پوشاک و قطعات الکترونیکی نقش مهمی در شتاب‌دهی به صنعت کره جنوبی داشت. هم‌اکنون نیز این روابط علی‌رغم روی کار آمدن ترامپ با قدرت سابق وجود دارد.

حجم تجارت بین کره جنوبی و آمریکا در سال 2018، 132 میلیارد دلار برآورد شد و این رقم در سال 2019 به 135 میلیارد دلار رسید. صادرات آمریکا به کره جنوبی پس از سال 2016 افزایش یافته است و از 43 میلیارد دلار در سال 2016 به 61 میلیارد دلار در سال 2019 رسید. نکته مهم در این باره تراز مثبت کره جنوبی در مقابل آمریکا است. این تراز مثبت به کره این قابلیت را داده است تا سرمایه‌گذاری‌های خود را در نقاط مختلف جهان توسعه دهد.

البته بخشی از این مازاد تراز تجاری صرف خرید اوراق قرضه آمریکا و پوشاندن کسری بودجه دولت آمریکا می‌شود. علاوه بر این بخش مهمی از ذخایر ارزی کره جنوبی نیز بر اساس دلار نگهداری می‌شود که در حفظ ارزش دلار با توجه به حجم مبادلات کره جنوبی در دنیا نقش مهمی را ایفا می‌کند.

این روابط گسترده پولی و مالی با عضویت آمریکا و کره جنوبی در بسیاری از پیمان‌نامه‌های تجاری بین‌المللی همچون پیمان تجارت آزاد اقیانوس آرام و همچنین سازمان تجارت جهانی تکمیل شده است. دو کشور همچنین به دنبال امضای یک تفاهم‌نامه تجارت آزاد نیز هستند اما به دلیل مقاومت برنج‌کاران محلی در مقابل واردات برنج آمریکایی تاکنون این قرارداد به نقطه نهایی نرسیده است.

در طول دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ و با توجه به مازاد تجاری کره جنوبی واشنگتن تمام تلاش خود را به خرج داده تا بتواند سئول را وادار به پرداخت مبالغ بیشتر به دلیل حضور نظامیان آمریکایی و آن چه حفاظت بیشتر گفته می‌شود، نماید که علی‌رغم مذاکرات گسترده و جدی تاکنون همچنان این مسئله به مرحله حل و فصل نهایی نرسیده است.

* دولت ترامپ چگونه روابط تجاری ایران با سئول را صفر کرد؟

طبیعی است که با چنین حجم گسترده‌ای از روابط دوجانبه در حوزه‌های گوناگون، سئول در مقابل فشارهای آمریکا برای قطع واردات نفت از ایران به راحتی کوتاه می‌آید.  جالب اینجاست که این تجربه برای بار اول به دست نیامده و در جریان اوج‌گیری دور قبلی تحریم‌های آمریکا در حوزه نفت دقیقاً چنین اتفاقی روی داد.

بر اساس آمارهای اتحادیه تجارت بین‌المللی کره جنوبی، مجموع تجارت ایران و کره جنوبی در سال 2017 به 17 میلیارد دلار می‌رسد که پس از وضع شدن تحریم‌های ثانویه روند کاهشی به خود گرفت و در سال 2015 میلادی تنها به 6 میلیارد دلار بالغ شد که تراز تجاری ایران در مقابل کره جنوبی نیز منفی بود.

بعد از مذاکرات هسته‌ای و به نتیجه رسیدن تفاهم هسته‌ای موسوم به برجام کلید آغاز دوباره روابط تجاری نیز زده شد. ایران در یک حرکت بزرگ یک قرار چند میلیارد دلاری برای خرید 8 کشتی کانتینربر از صنایع کشتی سازی «هیوندای» آغاز کرد و متعاقب آن نیز کره جنوبی واردات نفت از ایران را از سر گرفت و حجم روابط تجاری دو طرف به 12 میلیارد دلار در سال 2017 رسید. علی‌رغم این جهش مهم با خروج دولت ترامپ از برجام و بازگشت دوباره تحریم‌ها روند معکوس دوباره تکرار شد.

بر طبق آمارهای «اداره اطلاعات انرژی آمریکا» واردات نفت کره جنوبی از ایران در سال 2019 تقریباً به صفر رسیده است. بر این اساس «شیل نفت» تولیدی آمریکا از سوی کره جنوبی به عنوان جایگزین نفت ایران برگزیده شد. بر این اساس صادرات نفت آمریکا به سئول از صفر بشکه در سال 2016 به 618 هزار بشکه در سال 2018 رسید. این رقم در سال 2020 به دلیل رکود ناشی از کرونا 552 هزار بشکه بود. به این ترتیب روشن است که واردات نفت ایران از سوی کره جنوبی بلافاصله به سمت صفر میل کرد.

این اتفاق در حوزه صنعت و مبادلات پولی نیز روی داد. کره جنوبی پیش از این علاوه بر حوزه صادرات کالاهای ساخته شده در حوزه توسعه بخش‌های زیر ساختی ایران نیز حضور جدی داشت. بر طبق داده‌های اتحادیه تجارت بین المللی کره جنوبی در سال 2017 دو هزار و 671 شرکت کره‌ای روابط تجاری با ایران داشته‌اند. پس از تحریم‌های آمریکا همه این شرکت‌ها ایران را ترک کردند. در حوزه بانکی 12 بانک ایرانی از جمله بانک ملت، پارسیان، در قالب قرارداد بانک مرکزی وارد همکاری با اگزیم بانک کره جنوبی شدند. پس از تحریم ایران توسط آمریکا، بانک‌های کره‌ای همچون ووی بانک، بانک صنعتی کره و اگزیم بانک همکاری خود را با ایران قطع کردند.

این تحریم به قدری سفت و سخت در حوزه پولی و بانکی توسط سئول رعایت شد که با وجود بحران سنگین کرونا این کشور تنها اجازه صادرات نزدیک به 1 میلیون دلار دارو را به ایران صادر کرد و حتی اجازه صادرات پلاستیک مورد نیاز صنایع دارویی ایران توسط شرکت ال‌جی نیز توسط آمریکایی‌ها نیز داده نشد.

* چرا دولت ایران از تعامل قبلی خود با دولت کره درس نگرفت؟

بدیهی است که نظر به شرایط فوق، ایران برای پس گرفتن اندخته ارزی خود در بانک‌های کره‌ای راهی سخت و طولانی را در پیش دارد. همان‌گونه که بدهی قبلی نیز تنها بر اساس برجام و در قالب فروش کالا به ایران بازگردانده شد و سئول نشان داده است که به هیچ عنوان ریسک زیر پا گذاشتن تحریم‌های آمریکا را قبول نخواهد کرد.

شاید در این میان، ابهام اصلی اینجا باشد که با توجه به تبعیت تمام‌عیار دولت کره جنوبی از واشنگتن در موضوع تحریم‌های ایران که مسبوق به سابقه بوده، چرا صادرات نفت به این کشور بلافاصله در دستورکار دولت قرار گرفت و چرا برای تصفیه پول نفت راهکار دیگری اندیشیده نشد؟ به عبارت دیگر، با آن سابقه کره جنوبی و قطعی بودن وابستگی امنیتی بلکه همه‌جانبه سئول به واشنگتن، چرا دوباره به این کشور تا این حد اعتماد شد؟

آیا ایران نمی‌توانست فروش به مشتری دیگری را در دستور کار خود قرار دهد؟ پاسخ به این سئوالات حتماً می‌تواند گره از بسیاری سئوالات موجود پیرامون ثروت بلوکه شده ایرانیان در بانک‌های کره را جواب دهد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۴۳۷۷۰۱۰:۲۴:۴۹ ۱۳۹۹/۵/۱۰
مگه چین کمونیست پول ایران را پس میدهد ؟
ناشناس۱۵۴۳۷۷۲۱۰:۲۵:۴۴ ۱۳۹۹/۵/۱۰
چه فرقی میکنه ؟ کره پس نده یا بده ..
ناشناس۱۵۴۳۷۸۴۱۰:۴۲:۱۳ ۱۳۹۹/۵/۱۰
مطلب بسیار جالب و پرباری بود واقعا در کشور بسیاری از مسوولین باید پاسخگوی این حجم از فشار بر مردم و برخورد غیر مدبرانه با بیت المال باشند
ناشناس۱۵۴۴۳۳۹۰۰:۴۷:۵۷ ۱۳۹۹/۵/۱۱
مسئولین نباید به هیچ کشوری نفت بدهند چون تحریم هستیم معلومه پول بهمان نمیدهند.
ناشناس۱۵۴۳۷۸۹۱۰:۴۸:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۱۰
کدام یک. از کارهای این دولت توجیه عقلی داره که این نداره
ناشناس۱۵۴۳۸۰۰۱۰:۵۸:۱۴ ۱۳۹۹/۵/۱۰
نویسنده مطلب چنان میگن به کره نباید نفت میفروختیم که انگاری کشورهای دنیا بعد از برجام صف بسته بودن تا نفت ما رو بخرن!!! همین که تونستیم بعد از برجام به بازار نفت برگردیم به علت تخفیفهای فروش بود!!! برادر عزیز، حتی کشورهایی مثل هند و چین هم ثابت کردن که وقتی پای منافع اقتصادی باشه پول ما رو در بانکهاشون بلوکه میکنن و در عوض کالا میدن! هنوز زمان زیادی از تحریم‌های سالهای ۹۰ تا ۹۳ نگذشته! مشتریهای عمده نفت جمهوری اسلامی چین، کره، هند، ژاپن و بعضی از کشورهای جنوب اروپا مثل یونان و ترکیه و اسپانیا و ایتالیا بودن! میشه بگید کدوم یکی از اینها به جز کره خرید نفت از ایران رو کم یا به کل قطع نکردن؟؟؟ و با ایران مبادله بانکی مثل گذشته دارن؟؟؟ .. ایران جایگاه محکمی در بازار انرژی دنیا نداشته و ندارد. برای همین، به سادگی با کوچکترین تحریمی از آمریکا یا سازمان ملل به بیرون از بازار پرت می‌شود. ما فکر میکردیم که قدرت فقط در .. موشکی خلاصه شده! الان می‌بینید که قدرت در عرصه جهانی مولفه های دیگری هم دارد..
ناشناس۱۵۴۳۸۰۵۱۱:۰۱:۴۳ ۱۳۹۹/۵/۱۰
بالا برین،پایین بیاین،هر قدر که صغری کبری بچینید،دنیا مسیر خودش رو تو اتوبان میره و ..
ناشناس۱۵۴۳۸۱۲۱۱:۰۷:۱۰ ۱۳۹۹/۵/۱۰
شما هر چی دلت میخواد علیه اینگونه کشورها مطلب بنویس !! پایگاه آمریکا ، سرسپرده ، اشغال شده .. مهم اینه که گفت کسی حق نداره با ایران معامله کنه ، همه حتی برادران عزیزمون گفتن چشم ! حالا اگه ما هزار بار بگیم آمریکا دشمنتونه ، حتی هرات و قندهار هم قبول نمی کنن !!
کریم۱۵۴۳۸۱۴۱۱:۰۸:۰۱ ۱۳۹۹/۵/۱۰
در تمامی کشورها، تعامل سازنده با دیگر کشورها بر پایه منافع ملی، حرف اول همه سیاستمداران آن کشورها بوده و هرگاه بخواهند از این خط پا را فراترگذاشته و یا برعلیه منافع ملی حرکتی انجام دهند، با اعتراضات گسترده مردم و باز گشت به مسیر منافع ملی روبرو می شوند. ..
مرتضی۱۵۴۴۴۸۷۰۹:۰۶:۳۰ ۱۳۹۹/۵/۱۱
اما در ایران به اسم تعامل سازنده، برجام امضا میکنند و صنعت کشور را میخوابانند. به اسم تعامل سازنده، در افغانستان به آمریکایی ها کمک میکنند بعد میشوند محور شرارت. در ایران تمام تعامل سازنده ایی که اصلاح طلبها انجام دادند فقط برای منافع هم حزبی ها وغارت بیت المال بوده است.
ناشناس۱۵۴۳۸۲۸۱۱:۱۴:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۱۰
خیانت پاسخ به این سوالات است
ناشناس۱۵۴۳۸۳۱۱۱:۱۶:۲۲ ۱۳۹۹/۵/۱۰
برای این که از پولها چیزی به مردم ایران نمی رسد به آقازادهها.. دیگه می رسد
سیدرضا۱۵۴۳۸۴۰۱۱:۲۴:۰۹ ۱۳۹۹/۵/۱۰
با سلام واحترام پاسخ به سوال بالا بسیار ساده است. تازمانیکه تحریم های آمریکا باشد نه تنها کره جنوبی بلکه اکثریت کشورهای جهان امکان مراودات بانکی با ایران را ندارند.بنابراین بهترین راهکار تلاش برای رفع تحریم ها از طریق مذاکره است. تا فشارشدیداقتصادی بر مردم مظلوم ایران کاهش یابد. ومن الله توفیق.
علی اکبر۱۵۴۴۴۹۲۰۹:۰۸:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۱۱
بابا مگر مذاکره نکردیم! برجام امضا نکردیم پس چی شد نه تنها تحریم های هسته ایی برداشته نشد بلکه تحریم روی تحریم اضافه شد پس تنها راه این است از داخل قوی شویم که تحریم ها اثر نکند و آنهم با مدیریت صحیح امکان پذیر است.
ناشناس۱۵۴۳۸۵۳۱۱:۲۹:۰۳ ۱۳۹۹/۵/۱۰
دولت کلید از چی درس گرفت که این دومی اش باشد. بشدت لنگ ..و گیج اند در روابط سیاسی یادتان هست نعمت زاده .. چطور رسما .. و خلاف قانون رفتار کردن ال جی و سامسونگ که منجر به جریمه چهار هزار ملیارد تومانی این دو شرکت شده بود رو لوث کرد .و جلوشو گرفت.!؟؟ معلومه که اینجور میشه.. حسن خدا ازت نگذرد همین
دکتر جدید۱۵۴۳۸۵۷۱۱:۳۱:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۱۰
کشوری که نگاهش به صنعت و علم و نوآوری و بازار ابتدا درون محور و استاندارد محور نباشد مجبور به صدور مواد خام و ورود تکنولوژی و .. تا رسد به غذای دام و طیور خواهد بود. علت اینهمه تاثیر تحریمها داخلی است، کم کاری برخی مسئولین بیکفایت است، بی توجهی به نخبگان و مانع تراشی برای تولید کنندگان است. بازار بی ثبات و عدم کنترل نرخ تورم و ارز و مسکن است. این تذهبون؟ اگر کار تحقیقی هم انجام شود متاسفانه حتی در حد اختراع چرخ هم نخواهد بود. سیاست فقط شعار دادن و حرفهای درشت زدن نیست
ناشناس۱۵۴۳۸۶۱۱۱:۳۸:۰۳ ۱۳۹۹/۵/۱۰
آقای سفیر کره جنوبی ، ما ضرب المثلی داریم که میگه زمستان می گذرد اما روسیاهی به ذغال می ماند
ناشناس۱۵۴۴۳۰۴۲۳:۳۹:۳۶ ۱۳۹۹/۵/۱۰
زمستان ما خیلی طولانی نشده ؟؟
ناشناس۱۵۴۳۸۶۳۱۱:۳۸:۳۲ ۱۳۹۹/۵/۱۰
آمریکا در میان کره ای ها بسیار محبوب است و پیشرفت شگفت انگیز و رفاهشون تا حد زیادی به نوع رابطه آنها با آمریکا مربوط می‌شود، سالها پیش تولید ناخالص ملی کره جنوبی تقریبا نصف ایران بود
ناشناس۱۵۴۳۸۸۶۱۲:۱۸:۵۹ ۱۳۹۹/۵/۱۰
آخه مگه ما از ابر قدرت مستقل و رقیب بزرگ امریکا یعنی چین، تونستیم پول بگیریم؟ اصلا اون به کنار، مگه از همین عراق که دوست و همسایه و همکیش و برادر و یه جورایی حیات خلوت ماست، تونستیم یه قرون پول برق و گازمون رو بگیریم، که الان گیر دادید به متحد استراتژیک امریکا یعنی کره!!!!؟ نمیدونم این همه داغ شدن بحث درباره پولهای ما در کره یه استراتژی پنهان پشتشه یا یه شوخی بیمزه و یه حرکت عصبیه
ناشناس۱۵۴۴۳۱۶۲۳:۵۵:۰۹ ۱۳۹۹/۵/۱۰
بله گرفتیم. مرد حسابی یک و نیم ملیارد دلاری که پول برق و گاز بود دولت مفت تقسیم کرد بین واردکنندگان کالای اساسی از کجا اومد؟! بدهی عراق بود. کشوری که نفت ما را می خرد الان رسما، غیر از چین چه کشوری است؟!
ناشناس۱۵۴۳۸۸۸۱۲:۲۰:۵۶ ۱۳۹۹/۵/۱۰
ما از همه جا رونده و مونده ایم
ناشناس۱۵۴۳۸۸۹۱۲:۲۲:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۱۰
خوب اگه ایران در روابط بعد برجام،بجای پول در معاملات کالا طلب میکرد،شما الان فریاد میزدید که چرا تو شرایطی که کشور به پول لازم داشت به نفع کره کار کردید و صنایع کره رو رونق دادید و بجای پول کالا وارد کردید
ناشناس۱۵۴۳۹۰۱۱۲:۳۵:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۱۰
دولت روحانی از هر سوراخ ۱۵۰ بارهم که گزیده بشه بازهم میره سراغش!مثل اروپا که برجام رو رعایت نکرد اومد با اینتکست سرکارشون گذاشته.
مهدی۱۵۴۳۹۲۹۱۳:۰۶:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۱۰
دوتا کشتیشون رو تو خلیج فارس متوقف کنید حساب کار دستشون بیاد.
ناشناس۱۵۴۳۹۳۱۱۳:۰۸:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۱۰
مهم ترین موضوع برای یک دولت این است که مردمش در رفاه و آرامش زندگی کنند. بقیه چیزها اگر در این جهت نباشند مستقلا هیچ ارزشی ندارند.
ناشناس۱۵۴۳۹۴۴۱۳:۳۲:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۱۰
کالاهای کره ای علی رغم محبوبیت باید تحریم بشه.
ناشناس۱۵۴۴۴۲۸۰۸:۱۶:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۱۱
شما زحمت نکشید خودشون قبلا مارو تحریم کردن چیزی بهمون نمی‌فروشند
ناشناس۱۵۴۳۹۷۹۱۴:۳۷:۰۹ ۱۳۹۹/۵/۱۰
چونکه از ایران بدبختر وجود ندارد.
ناشناس۱۵۴۳۹۸۵۱۴:۴۴:۱۰ ۱۳۹۹/۵/۱۰
خیانت
ناشناس۱۵۴۴۰۳۷۱۵:۳۵:۵۴ ۱۳۹۹/۵/۱۰
بدلیل بی کفایتی مسئولان اقتصادی بویژه بی کفایتی علمی بانک مرکزی
ناشناس۱۵۴۴۰۳۹۱۵:۳۷:۰۴ ۱۳۹۹/۵/۱۰
.. بارها کامنت گذاشتم که کره ای ها قابل اعتماد نیستند باور کنید آمریکایی های کلاش از کره ای ها بهترند اما اجناس بنجول کره ای همیشه و به راحتی به ایران صادر میشه !!! مطمئن باشید اگر باز هم آمریکا تحریم ها را شل کند عده ای نا حسابی به سرعت بازار را کالاهای بنجول کره ای پر می کنند!!! باید تحریم کالاهای کره جنوبی قانون بشه در این مملکت.
ناشناس۱۵۴۴۳۰۷۲۳:۴۳:۲۳ ۱۳۹۹/۵/۱۰
من 19 ساله یه یخچال سامسونگ دارم که عالیه شما با کدام تکنولوژی محصولات کره ای را بنجل می نامید ؟؟ خودرو های ایرانی را با کره ای مقایسه کن ! توهم داری داداش !
ناشناس۱۵۴۴۰۴۸۱۵:۵۰:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۱۰
دلیل اینکه کره جنوبی تا کنون مشتری خوش حسابی بود این بود که ایران برای شرکتهای کره ای از جمله ال جی و سامسونگ و هیوندا و کیا بازار مهمی بود با ممنوع شدن واردات قانونی لوازم خانگی و خودرو کره جنوبی بیشتر خود را به قاچاقچیان ..,.. متعهد میداند تا به دولت مرکزی ایران
ناشناس۱۵۴۴۰۵۳۱۶:۰۵:۴۶ ۱۳۹۹/۵/۱۰
چون میدونه که هرزمان بخواهد میتواند به بازارهای ایران برگردد اون رو در قبضه خودش نگه دارد و دولت از رفتار گذشته شان هیچ سؤالی نخواهد کرد!ایران نیازمند تولیدات کره هست و خواهد بود،!
ناشناس۱۵۴۴۱۰۰۱۷:۲۰:۰۲ ۱۳۹۹/۵/۱۰
چون کاملا طبیعی است که کره جنوبی مانند دیگر کشورهای جهان منافع مردم خودش در اولویت قرار دهد. کره ای ها بازار 300 میلیونی و پر رونق آمریکا را فدای بازار 80 میلیونی .. ما نمی کند . اینکه ما کالاهای کره ای را تحریم کنیم به نوعی دست به خود تحریمی مضاعف می زنیم
راه حل۱۵۴۴۱۱۹۱۷:۴۷:۴۳ ۱۳۹۹/۵/۱۰
این کشورهای ذلیل تابع زورند، باید یکی دو تا موشک حواله سئول کنیم تا گوشی دستشان بیاید.
ناشناس۱۵۴۴۳۳۸۰۰:۴۲:۳۴ ۱۳۹۹/۵/۱۱
باید به سازمان ملل و دادگاه لاهه شکایت کنیم.
ناشناس۱۵۴۴۱۷۵۱۹:۱۳:۳۰ ۱۳۹۹/۵/۱۰
چراهاش مشخص واقعا نمیدونید چون فقط ۸کشور تو دنیا اجازه خریدن نفت از ایران دارن و کره هم یکیشون
سلام۱۵۴۴۲۲۱۲۰:۰۸:۵۷ ۱۳۹۹/۵/۱۰
بهتر بود می پرسیدید چرا عرضه باز پس گیری دارایی خود را نه تنها از کره جنوبی بلکه از سایرین حتی از کشور های دوست نداریم.
ناشناس۱۵۴۴۲۵۰۲۱:۰۸:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۱۰
واقعاً پاسخ این سوال اینقدر گنگ است؟ مشخص است که کالاهای ساخت کره ونیز معاملات بااین کشور گزینه مناسبی بوده و برای مردم ایران نیز کالاهای ساخت این کشور بسیار باکیفیت بالاتری ار کالاهای مشابه و ساخت کشورهای شرقی می باشد . نمونه آن خودروهای ساخت کره و چین . از آن طرف نیز کره به آمریکا وابسته است و در این مقاله به خوبی اشاره شده و این کشور نیز توانایی رویارویی با آمریکا را نه داشته و نه با توجه به حجم معاملات و تراز معامله با آمریکا علاقه ای به برهم زدن این معامله ندارد . پاسخ روشن است و نویسنده ظاهراً تمایلی به پذیرش آن ندارد.
ناشناس۱۵۴۴۲۶۷۲۲:۰۹:۰۴ ۱۳۹۹/۵/۱۰
خب دوست نداره. مگه زوره.
ناشناس۱۵۴۴۲۷۱۲۲:۱۸:۴۳ ۱۳۹۹/۵/۱۰
چون قلدر است و ايران ضعيف. مگر عراق پس داد؟؟ايران تا زمانيكه دست از توهم ابرقدرتيش بر ندارد همينطور بدبخت باقي خواهد ماند
ناشناس۱۵۴۴۳۰۹۲۳:۴۷:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۱۰
نه می تونیم نفت بفروشیم نه زورمون می رسه پولهامون را پس بگیریم اقتصادمون داغون بیکاری و فقر بیداد می کنه ارزش پول ملی و اعتبار پاسپورت ایرانی افتضاح ادعای ابرقدرتی هم داریم !
ناشناس۱۵۴۴۳۱۸۲۳:۵۹:۱۱ ۱۳۹۹/۵/۱۰
اونایی که میگن مگه عراق پس داد، خدا شاهده آدم از این سطح بی سوادی و بی مطالعه ای و دست انداختن روی اون دست و حرف ..زدن شاخ در می آره داداش عراق پس داد و پس گرفتیم. دو ملیارد دلاری که حسن و دولت تقسیم کرد بین واردکنندگان کالای اساسی، از بدهی عراق بود و نه تنها پس داد بلکه وقتی سرلشگر باقری رفت قرارداد خرید بیشتر برق ایران را امضا کرد با عراقی ها کره ای ها بخاطر این پس نمی دهند که می دونند از این دولت هیچ یعنی هییییچ بخاری .. نعمت زاده ..یادتون رفته چطور جریمه این شرکتهای کره ای را در گمرک بخاطر تخلف، پوچ کرد معلومه پس نمیدن منم بودم نمی دادم.ذلیلمان کرد این دولت مفت..
ناشناس۱۵۴۴۳۲۱۰۰:۰۳:۲۷ ۱۳۹۹/۵/۱۱
كره جنوبي براي ادامه حيات اقتصادي خودش وحفظ نظام اقتصادي وصنعتي كشورش مجبور است تابع سياست هاي امريكا باشد،شايد اگرسمت ايران منافع بيشتري برايش داشت از امريكا فاصله ميگرفت به هر حال اكنون امريكا قدرت اول جهان است وبيشتر كشورها هم تابع نظرات او هستند
ناشناس۱۵۴۴۳۵۹۰۱:۵۰:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۱۱
چند هزار میلیارد تومان توسط موسسات مالی به هدر رفت و آب از آب تکان نخورد وهزینه آنرا دولت از جیب مردم پرداخت کرد. وقتی دولت زورش به شیطانکهای داخلی نمی رسد چگونه می خواهد زورش به انگلیس، فرانسه، کره و .. برسد.
ناشناس۱۵۴۴۴۱۵۰۷:۵۹:۱۶ ۱۳۹۹/۵/۱۱
جواب کلی : دنیا بر مدار اقتصاد می چرخد نه برمدار ایدئولوژی والسلام.
ناشناس۱۵۴۴۵۱۲۰۹:۲۳:۰۶ ۱۳۹۹/۵/۱۱
قبلا ایران و کره تقریبا باهم برابر بودند. آقایان محترم مارا به اینجا کشیدند که دستمون جلوی همه درازه الا آمریکا.. استقلال داریم!
ناشناس۱۵۴۴۶۱۲۱۰:۵۴:۰۶ ۱۳۹۹/۵/۱۱
خب شاید الان پول نداره بده بعداً میده انشاءالله، منم از کسی طلبکار بودم گفت بچه هام را راهی خونه بخت کردم دستم تنگه ولی آخرش حسابشو تسویه کرد

پربحث‌های دیروز

 1. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 2. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 3. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 4. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 5. پوتین: نخستین واکسن کرونا در روسیه ثبت شد

 6. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

 7. سهم خواهی جریان های سیاسی لبنان از کیک دولت آینده

 8. روحانی: مردم در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد، اطمینان خاطر داشته باشند

 9. دوچرخه سواری حاکم دبی

 10. اعترافات ۳ عضو داعش در دادگاه کیفری/ سردار سلیمانی نبود، عراق را فتح می‌کردیم

 11. آینده تاریک سعودی‌ها به روایت میدل ایست آی

 12. ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد/ طبری: تمام ۱۶ اتهامی که در کیفرخواست آمده را رد می‌کنم

 13. تصویب نام‌گذاری خیابانی در تهران به نام مهندس بازرگان

 14. نامه بسیج دانشجویی به نمایندگان / مجلس به طرح «گشایش اقتصادی» دولت ورود کند

 15. برایان هوک: ترامپ دنبال توافق جدید با ایران است

 16. سخنگوی سازمان سنجش: تعویق یک ماهه کنکور سراسری تصویب نشده است

 17. سلاطین خودرو و طلا چه زمانی اعدام می‌شوند؟

 18. نمکی: اجازه ندهیم برخی بگویند عاشورا و تاسوعا عامل شیوع کرونا شد/ رعایت پروتکل‌ها با همکاری هیأت‌ها اجرا می‌شود

 19. انتشار فیلم جدید از لحظه بازداشت جورج فلوید

 20. ورود قوه قضائیه به پرونده ویلموتس و ادعای میرسلیم علیه قالیباف/ پرونده‌ای جدید برای طبری

 21. روحانی: تلاش برای تولید دارو و واکسن کرونا تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه خواهد داشت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 5. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 6. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 7. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 8. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 9. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 10. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 11. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 12. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 13. صحنه آهسته انفجار بیروت

 14. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 15. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 16. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 19. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 20. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 21. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 22. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 23. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 24. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 25. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 2. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 3. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 4. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

 5. پوتین: نخستین واکسن کرونا در روسیه ثبت شد

 6. سهم خواهی جریان های سیاسی لبنان از کیک دولت آینده

 7. پشت پرده ناآرامی‌های بیروت پس از انفجار/ آیا انتخابات زودهنگام راه خروج لبنان از بحران‌هاست؟

 8. روایت آسوشیتدپرس از رویای «ماکرون بناپارت» در لبنان

 9. استعمارگری پشت نقاب شعر و قهوه/ چرا باید در بحث لبنان و فرانسه، ما هم دقیق شویم؟

 10. دستور پادشاه عربستان برای کمک فوری به لبنان

 11. هوک: به انجام توافقی جدید با ایران تمایل داریم

 12. وعده انتخاباتی ترامپ: اگر پیروز شوم ظرف چهار هفته توافقی با ایران خواهم داشت

 13. نشنال اینترست: برای ائتلاف بزرگ ایران- چین آماده شوید

 14. جزئیات انفجار عظیم بیروت، موارد مشابه در جهان و واقعیت‌سنجی گازهای سمی

 15. وزارت دفاع روسیه: به هرگونه حمله موشکی، پاسخ اتمی خواهیم داد

 16. آینده تاریک سعودی‌ها به روایت میدل ایست آی

 17. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 18. برایان هوک: ترامپ دنبال توافق جدید با ایران است

 19. کرونا فقط یک بیماری نیست، نوعی «بحران» است/ وزارت بهداشت نمی تواند به تنهایی فرمانده ستاد ملی کرونا باشد/ کسانی که ماسک نمی زنند باید جریمه شوند

 20. آمریکا: نباید بگذاریم ایران ثروتمند شود

 21. چه کسانی از انفجار بیروت سود می‌برند؟

 22. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

 23. افشای کمک چین به عربستان در ساخت یک سایت اتمی محرمانه

 24. دو فرضیه درباره انفجار بیروت

 25. موضع گیری خصمانه شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران

آخرین عناوین