رئیس قوه قضائیه: هیچ دستگاه و مدیری از اجرای قانون مستثنا نیست

گروه اجتماعی الف،   3990508117 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس قوه قضاییه گفت: دیوان عدالت اداری از افتخارات نظام اسلامی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای دفاع از حقوق مردم و شهروندان تشکل شده تا اجازه ندهد هیچ کسی با هر جایگاهی حقوق عمومی را ضایع کند و همواره به دنبال حاکمیت قانون است.

رئیس قوه قضائیه: هیچ دستگاه و مدیری از اجرای قانون مستثنا نیست

به گزارش الف به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی صبح امروز (چهارشنبه) با حضور در جلسه هیأت عمومی دیوان عدالت اداری که با هدف ارزیابی فعالیت‌ها و آرای دیوان و استماع نظرات و دیدگاه‌های اعضای هیأت عمومی صورت گرفت، اظهار داشت: بعد از توحید، عدالت گسترده‌ترین مفهوم در دین مبین اسلام است که حکما آن را به ادای حق تعبیر کرده اند و در همه شئون زندگی ما ساری و جاری است.

رئیس قوه قضاییه عدالت اداری را از مهم‌ترین وجوه عدالت دانست و افزود: شاخص عدالت اداری، عمل به قانون و اجرای عدالت و جلوگیری از فساد است و هر چه در سازمان‌های اداری ما قانون بهتر اجرا شود، به عدالت اداری نزدیک‌تر می‌شویم.

رئیسی، اجرای قانون و نظارت دقیق بر نظام اداری را نخستین و مهم‌ترین وظیفه مدیران اجرایی عنوان کرد و گفت: شاخص موفقیت یک مدیر، عمل دقیق به قوانین و مقررات و برنتابیدن کوچک‌ترین تخلف و تخطی از قانون است و مدیر موفق کسی است که فساد و تخلف را ضد ارزش می‌داند.

رئیس قوه قضاییه، دیوان عدالت را ملجاء و پناهگاه قانونمداران دانست و گفت: دیوان عدالت همانطور که اجازه نمی‌دهد دستگاه‌های اداری حقوق مردم را تضییع کنند، اگر مرجعی قانونی با یک مفسد هم برخورد و آن فرد خاطی مطرود از دستگاه اجرایی شکایت کرد، باید حامی سازمان اداری باشد.

رئیسی گفت: دیوان عدالت اداری از افتخارات نظام اسلامی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای دفاع از حقوق مردم و شهروندان تشکل شده تا اجازه ندهد هیچ کسی با هر جایگاهی حقوق عمومی را ضایع کند و همواره به دنبال حاکمیت قانون است.

رئیس قوه قضاییه بر لزوم تعامل این دیوان عدالت با مدیران اجرایی تأکید کرد و گفت: اگر تصمیمی یا آئین نامه‌ای بر خلاف قانون و تضییع کننده حقوق عامه بود، باید از سوی دیوان نقض شود، اما می‌توان در تعامل با دستگاه‌ها و اقناع آن‌ها به لغو و ابطال آن تصمیم یا آئین نامه، طرح شکایات به دیوان را کاهش داد.

رئیسی افزود: دستگاه قضایی به همه شکایات مردمی رسیدگی می‌کند، اما این که هر روز شاهد شکایت و تشکیل پرونده برای مسائل حوزه شهری و اراضی، مسائل مربوط به استخدام و کار و نظام تأمین اجتماعی باشیم قابل پذیرش نیست و مدیران اجرایی باید خودشان روند‌های نادرست را اصلاح و سازوکاری ایجاد کنند که نیاز به تظلم خواهی از دیوان عدالت نباشد.

رئیس قوه قضاییه همچنین از لزوم حمایت دیوان عدالت از سرمایه گذاران و کارآفرینان سخن گفت و افزود: هر جا راه برای فعالیت‌های سالم تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی بسته بود، دیوان باید برای رفع موانع، کمک به رونق تولید و گردش چرخ‌های اقتصادی وارد عمل شود.

رئیسی از هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به عنوان «پارلمان نخبگان قضایی و حقوقی» یاد کرد و با اشاره به تأثیر تصمیمات آن‌ها بر نظام اجرایی و اداری کشور، خواستار توجه قضات عضو این هیأت به نظرات کارشناسی برای صدور آرای متقن و عالمانه شد.

دستگاه‌های اجرایی سازوکاری ایجاد کنند که هر روز شاهد شکایت برای مسائل شهری و کار و تأمین اجتماعی نباشیم/ دیوان عدالت باید راه فعالیت‌های سالم اقتصادی و تولیدی را هموار کند/ قلمی که در دست قاضی است خیلی کار‌ها می‌کند؛ باید مراقب بود با روابط ناسالم به اعتبار دستگاه قضا لطمه وارد نشود

رئیس قوه قضاییه در همین راستا تأکید کرد که برخی مباحث جاری در هیأت عمومی دیوان که با مسائل کلان سیستم اداری و زندگی مردم مرتبط است، از طریق رسانه ملی پخش شود تا مردم در جریان تلاش‌ها و تصمیمات قضات دیوان برای احقاق حقوق عامه و بهبود عملکرد نظام اداری قرار گیرند.

رئیسی به موضوع تکمیل کادر قضایی دیوان عدالت اداری هم گریزی زد و با اشاره به دشواری‌های جذب نیروی انسانی برای این مجموعه به دلیل تخصصی بودن مباحث آن متذکر شد: همکاران دیوان باید از میان قضات متبحّر که به مباحث تخصصی تسلط کافی دارند انتخاب شوند و نیروی انسانی مورد نیاز دیوان باید با «نخبه گزینی» تأمین شود.

«استفاده از فناوری‌های نوین به منظور تسهیل هر چه بیشتر دسترسی مردم به خدمات قضایی دیوان عدالت»، «مهارت افزایی قضات، کارکنان و کارشناسان مرتبط با دیوان» و «تداوم روند تحولگرایی در ساختار و روند اداری دیوان» از دیگر نکات مورد تأکید رئیس دستگاه قضا در این نشست بود.

رئیسی با تقدیر از تلاش‌های رئیس دیوان عدالت اداری و همکارانش برای کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌ها و صدور آرای نهایی بیش از آمار ورودی پرونده‌ها به دیوان در سال گذشته، در عین حال رقم ۱۷ درصدی اعاده دادرسی در پرونده‌ها به دلیل صدور آرای خلاف شرع و قانون را ناپسند خواند و بر لزوم دقت بیشتر در صدور آرا تأکید کرد.

رئیس قوه قضاییه گفت: چند مرحله‌ای بودن فرایند نظام دادرسی برای تضمین هر چه بیشتر حقوق مردم است، اما تأیید احکام در محاکم تجدیدنظر اشکالی ندارد و اگر در صدور آرای بدوی دقت کافی بشود، موارد نقض آن‌ها در شعب تجدیدنظر کاهش می‌باید.

دستگاه‌های اجرایی سازوکاری ایجاد کنند که هر روز شاهد شکایت برای مسائل شهری و کار و تأمین اجتماعی نباشیم/ دیوان عدالت باید راه فعالیت‌های سالم اقتصادی و تولیدی را هموار کند/ قلمی که در دست قاضی است خیلی کار‌ها می‌کند؛ باید مراقب بود با روابط ناسالم به اعتبار دستگاه قضا لطمه وارد نشود

رئیسی با اشاره به تأثیر رسیدگی به موقع دیوان عدالت به پرونده‌ها و صدور آرای دقیق و عادلانه در افزایش رضایتمندی مردم از نظام قضایی خاطر نشان کرد: آنچه مهم‌تر از صدور رأی قضایی است، اجرای به موقع احکام است و تأخیر یا استنکاف از اجرای قانون قابل قبول نیست.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که هیچ دستگاه و مدیری از اجرای قانون مستثنا نیست، افزود: گاهی برخی مدیران اجرایی به احکام دیوان اعتراض دارند که می‌توانند آن را از مسیر قانونی پیگیری کنند، ولی کسی حق ندارد به این بهانه در مقابل رأی مرجع صالح قضایی بایستد و باید با افراد مستنکف، طبق قانون و ضوابط برخورد شود.

رئیسی همچنین بر لزوم شفافیت عملکرد و برخورد با فساد درون مجموعه دیوان عدالت تأکید کرد و گفت: قلمی که در دست شماست کار‌ها می‌کند، هر گونه روابط ناسالم درون مجموعه قضایی به اعتبار، تلاش و آرای صادره ضربه می‌زند و باید مضر تلقی شده و با آن برخورد کرد.

رئیس قوه قضاییه افزود: قاضی نفوذناپذیر که در انجام خدمت جز خدا و قانون را در نظر نمی‌گیرد، از نظر ما بسیار عزیز و محترم است و هر جا لازم باشد، چه از نظر معنوی و چه از نظر مادی از چنین قضاتی قاطعانه حمایت خواهیم کرد.

رئیسی در پایان سخنانش با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای ارتقاء و کارآمدی دیوان عدالت اداری در ۴۰ سال گذشته، تصریح کرد: برای اصلاح قانون دیوان عدالت و ساختار آن زحمات زیادی کشیده شده و الآن هم اصلاح قانون در مجلس مطرح است، اما ثبات برای یک مجموعه اهمیت فراوانی دارد و امیدواریم قوانین به گونه‌ای جامع اصلاح شوند که بعد از مدتی نیاز به اصلاح دوباره نباشد.

دستگاه‌های اجرایی سازوکاری ایجاد کنند که هر روز شاهد شکایت برای مسائل شهری و کار و تأمین اجتماعی نباشیم/ دیوان عدالت باید راه فعالیت‌های سالم اقتصادی و تولیدی را هموار کند/ قلمی که در دست قاضی است خیلی کار‌ها می‌کند؛ باید مراقب بود با روابط ناسالم به اعتبار دستگاه قضا لطمه وارد نشود

پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، حجت الاسلام بهرامی رئیس دیوان عدالت اداری با ارائه گزارشی از وضعیت و عملکرد دیوان تصریح کرد: دیوان عدالت به عنوان مرجع رسیدگی به تظلم خواهی علیه اقدامات و تصمیمات دستگاه‌های اجرایی دارای ۴ معاونت تخصصی با ۵۶ شعبه بدوی و ۲۶ شعبه تجدیدنظر، ۷ شعبه اجرای احکام، ۸ هیأت تخصصی و هیأت عمومی با ۱۱۸ قاضی و ۸۷۵ نیروی اداری و دفتری و ۳۰ دفتر استانی است.

وی افزود: در حال حاضر ۱۷ درصد دادخواست‌ها از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، ۳۸ درصد از طریق دفاتر استانی، ۳۷ درصد به صورت حضوری در دفتر مرکزی دیوان در تهران و ۸ درصد از طریق سیستم پُستی واصل می‌شود.

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: در سال گذشته بیش از ۲۴۸ هزار فقره در دیوان تشکیل شده که ۱۶۱ هزار فقره در دادگاه بدوی و ۸۵ هزار فقره آن در شعب تجدیدنظر و ۲ هزار فقره نیز در هیأت عمومی مورد رسیدگی قرار گرفتند و مجموعاً ۲۸۶ هزار فقره پرونده مختومه شده که نشانگر رشد ۱۰۷ درصدی شاخص رسیدگی پرونده‌ها در دیوان است.

حجت الاسلام بهرامی متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌های سال ۹۹ در شعب بدوی دیوان را ۱۲۰ روز و در شعب تجدیدنظر را ۸۰ روز اعلام کرد و متذکر شد متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌های وارده به دیوان در سال ۹۵، در شعب بدوی ۲۵۹ روز و در شعب تجدیدنظر ۲۱۵ روز بوده است.

دستگاه‌های اجرایی سازوکاری ایجاد کنند که هر روز شاهد شکایت برای مسائل شهری و کار و تأمین اجتماعی نباشیم/ دیوان عدالت باید راه فعالیت‌های سالم اقتصادی و تولیدی را هموار کند/ قلمی که در دست قاضی است خیلی کار‌ها می‌کند؛ باید مراقب بود با روابط ناسالم به اعتبار دستگاه قضا لطمه وارد نشود

وی با اشاره به آخرین وضعیت پرونده‌های معوقه در دیوان که مشمول اطاله دادرسی ۵ تا ۷ ماه می‌شوند، توضیح داد که نرخ این نوع پرونده‌ها در شعب بدوی به ۱۷ درصد کاهش یافته و در شعب تجدیدنظر نیز به ۰۷/۸ درصد رسیده است و در ادامه خاطرنشان کرد در سال گذشته ۱۰ هزار و ۴۰۸ فقره پرونده از حیث انطباق با شرع و قانون مورد اعتراض قرار گرفتند که ۱۷ درصد آن‌ها برای رسیدگی مجدد به شعب تجدیدنظر ارجاع شدند.

رئیس دیوان عدالت اداری در بخش دیگری از گزارش خود، از اصلاح تشکیلات دیوان به منظور ساماندهی روند ارجاع پرونده ها، تقویت و گسترش نظارت درون سازمانی به منظور سالم سازی دیوان و برخورد با فساد و کارچاق کن ها، گسترش تعاملات اقناعی با دستگاه ها، توجه به پیشگیری و آسیب شناسی موضوعات پُرشکایت و تعامل با دستگاه‌های ذیربط برای اصلاح ریشه‌ای قوانین مسأله ساز، استفاده از فناوری‌های نوین در ارائه خدمات و پیشبرد هرچه بهتر مأموریت‌های دیوان با ایجاد سامانه‌هایی همچون ساعد (سامانه رأی صحیح) و سامانه ساجد به عنوان رویکرد‌های دیوان در دوره تحول قضایی یاد کرد.

حجت الاسلام بهرامی در پایان خواستار «مساعدت رئیس قوه قضاییه برای اصلاح ساختاری و روندی دیوان در چارچوب طرح تحول قوه قضاییه»، «صدور دستور فوری برای جذب و تکمیل کادر قضایی مورد نیاز دیوان عدالت» و «توجه ویژه به تأمین مسکن قضات متقاضی انتقال به دیوان در تهران» شد.

در این نشست همچنین برخی قضات حاضر در جلسه به بیان دیدگاه ها، مشکلات و دغدغه هایشان درباره موانع و راهکار‌های بهبود عملکرد سیستم قضایی و ارتقاء جایگاه دیوان عدالت پرداختند و تعدادی از شکایات ارجاعی از هیأت‌های تخصصی به هیأت عمومی دیوان نیز در حضور رئیس دستگاه قضا طرح، بررسی و منتهی به صدور آرای وحدت رویه شد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۴۲۲۳۶۱۷:۴۴:۲۰ ۱۳۹۹/۵/۸
جناب آقای رئیسی بین حرف تا عمل شما از زمین تا آسمان فاصله می باشد. هر چند به کفایت شما ایمان داریم اما با وجود سالها فساد افسارگسیخته در کشور، امیدی بر تظلم خواهی ..
بداد مردم ضعیف برسید.۱۵۴۲۴۳۸۲۰:۵۲:۵۸ ۱۳۹۹/۵/۸
آقای رئیسی لطفا دستور دهید با محتکرین کلان واحدهای مسکونی برخورد قانونی شود.
ناشناس۱۵۴۳۰۹۹۱۲:۱۹:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۹
محتکرهای اصلی زمین و خانه نهادها و بانک ها هستند
ناشناس۱۵۴۲۴۵۶۲۱:۱۸:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۸
در طول تاریخ ایران هیچ کس از روحانی و جهانگیری بخاطر سیاست های شان به مردم ضربه نزدند .. پس لطفا به ارز ۴۲۰۰ و مشکل مسکن و .. که ناشی از بی تدبیری آقایان است رسیدگی شود . مگر نه اینکه هدر دادن سرمایه ی ملی جرم است پس بسم الله .
ناشناس۱۵۴۲۴۵۸۲۱:۲۰:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۸
اغلب دستگاهها و مدیرها از اجرای قانون مستثنی می باشند. نمونه بارز آن رئیس دولت و معاونش در فساد ارز ۴۲۰۰ تومانی می باشند و ..
ناشناس۱۵۴۲۵۱۰۲۲:۱۲:۲۷ ۱۳۹۹/۵/۸
اگه بتوانید قانون از کجا آورده ای را عملیاتی کنید قاضی القضات هستید و الا فعالیت شما همچون روسای قبل خواهد بود
حق شناس۱۵۴۲۷۵۱۰۳:۳۰:۴۳ ۱۳۹۹/۵/۹
سلام جناب رییسی برای اثبات این ادعا دستور دهید لیست تمام مدیران دولتی و شبه دولتی که از رانت ارزی۴۲۰۰ تومان استفاده کرده اند منتشر شود. همچنین تمام اموال مدیران رشوه بگیر و رشوه دهندگان را مصادره کنید. اگر اعتماد عمومی برای شما مهم است؛ مردم اینگونه در اجتماع آثار کارهای شما را می بینند و اعتماد می کنند.
ناشناس۱۵۴۲۷۸۴۰۶:۱۲:۳۲ ۱۳۹۹/۵/۹
..فکر نکنم مشکلات مردم با سخنرانی حل بشه لطفا .. آستین بالا بزنید در سکوت برای اجرای بهتر عدالت تلاش کنید .. من حقوق اسفند ماه سال قبل رو هنوز نگرفتم زن و فرزندم در بدترین شرایط قرار دارن اما دولت و قوه قضاییه به جای پیگیری حق و حقوقم به من وعده سامانه دادن 40روز دیگه بهم خبر رسانی کنن اون وقت تا 40روز دیگه چطوری شکم خانواده ام رو سیر کنم؟
ناشناس۱۵۴۲۸۶۲۰۸:۰۷:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۹
سلام آقای رییسی ازشماخواهش میکنم به زندانیان زندان قزلحصار که بلاتکلیف هستن تکلیفشان راروشن کنید شوهرم دوساله اونجا بلاتکلیفه لطفارسیدگی کنید
ناشناس۱۵۴۲۹۹۱۱۰:۱۸:۱۱ ۱۳۹۹/۵/۹
شاید اگر مردم مظلوم ایران بگویند که برای مقابله با 15درصدی که همه چیز را بنام خود سند زده اند، فقط آقای رئیسی را دارندتا واقعا داد بستاند،بیراه نگفته اند . همه منتظرند آقای رئیسی، ظالمان را تعقیب کنید
علی 671۱۵۴۳۰۱۴۱۰:۳۶:۲۴ ۱۳۹۹/۵/۹
فعلاً که دولت روحانی تافته جدا بافته است و هر کار که دلش خواسته توی این مملکت به شدت تحت فشار می آورد و مردم را به نیستی و فقر و بدبختی رنج آور تبدیل کرده و هیچ قانونی را اجرا نمی کند و مرغش یک پا دارد و بس و کسی پاسخگویش نیست حتی قوه قضاییه .حتی مجلس و نمایندگان
کریم۱۵۴۳۱۴۱۱۳:۰۵:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۹
خدا کنه واقعا ..، رئیسی اون فردی باشه که واقعا بخواد با فساد مبارزه کنه. البته مطمئنا راه بسیار دشواری در پیش رو خواهد داشت، ولی بنظر میرسد که ایشان جرات وتوان این کار را دارد. در حال حاضر کسانی که واقعا قصد خدمت به مردم را دارند، بسیار انگشت شمار هستند.امیدوارم ایشان یکی از آنها باشند. خدا پشت و پناهشان.
آفریدون۱۵۴۳۲۰۲۱۴:۴۹:۱۱ ۱۳۹۹/۵/۹
برادرم محمدرضا آفریدون ناحق داره اعدام میشه بچه کوچک داره موادکه بعنوان سم دادن که از زابل ببر زاهدان اینم ساده چون مسافرکشه آورده بعدمعلوم شده مواده جناب رییسی کمکش کن
امراله مهماندوست۱۵۴۴۴۱۴۰۷:۵۶:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۱۱
آقای رئیسی رئیس محترم قوه قضائیه با سلام احتراما به فکر مردم فقیر باشید اینجانب چند جلسه به دادگاه رفته ام مجبورم چند جلسه دیگر هم بروم ولی به خاطر بی پولی مجبور شدم به بهانه ای که محکمه پسند بود همه پی گیری های قضایی ام را تعطیل کنم از آن پایگاه اطلاع رسانی التماس می کنم تا نظرم را منتشر کنید شاید قوه قضائیه به دادم برسد
علی اکبر۱۵۴۵۹۶۰۱۱:۲۳:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۱۲
سلام احتراما حاجی مهریه را هر دو سالی نیم سکه ارسالی ربع سکه کنید که رای کارمند وکارگرحقوق کمه والا نمیرسه و بیکاره نرخ روز رو باطلش کنیدبه نرخ عقدباتاریخ عقدازسال ۸۴ تصویب بشه همه راضی نه کسی نه زندان میره نه آبروی کارمندمیره حکم جلب میارن زنان بخدا سلطان مهریه اند ..

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 3. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 4. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 5. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 7. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 8. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 9. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 10. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 11. گرانی خودرو تا کجا!؟

 12. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 13. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 14. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 15. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 16. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 17. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 18. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 19. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 20. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

 21. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 22. داروی جدید کرونا در داروخانه‌های کشور

 23. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 24. مطالبه از مجلس انقلابی...

 25. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   آخرین عناوین