ماسک بر روی چشمان مسئولان وزارت صمت و بهداشت!

گروه اقتصادی الف،   3990508029 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

همچنان معضل گرانی ماسک در داروخانه‌ها بیداد می‌کند گویا دستفروشان منصف‌تر از آن ها نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار و ستاد ملی کرونا ماسک می‌فروشند.

ماسک بر روی چشمان مسئولان وزارت صمت و بهداشت!

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: حدود دو هفته از شروع معضل افزایش قیمت ماسک گذشته و هنوز به این مشکل ساماندهی نشده است. یک سرکشی ساده به داروخانه‌ها نشان خواهد داد که هنوز خبری از ماسک ۱۵۰۰ و ۱۳۰۰ تومانی نیست.

موضوع زمانی جالب می‌شود که متولیان این موضوع معتقدند هیچ کمبودی در زمینه تولید و توزیع ماسک وجود ندارد؛ کمی عجیب به نظر می‌رسد اما ریشه این افزایش قیمت و مشکلات به وجود آمده چیزی جز اختلاف بین وزارت بهداشت و وزارت صمت نیست.

ماجرا از هشدار رئیس سازمان غذا و دارو نسبت به کمبود ماسک و مواد اولیه آغاز می شود. خبری که به تیتر همه رسانه ها تبدیل شد، در نتیجه موجب افزایش تقاضا و بعد از آن افزایش قیمت چشمگیر ماسک را به همراه داشت. اگرچه رئیس سازمان غذا و دارو روز ۲۸ مرداد ۹۹ این موضوع را تکذیب کرد و نامه را یک نامه معمولی خواند اما دیگر موج افزایش قیمت و تقاضا قابل کنترل نبود.

کشمکش وزارت‌خانه‌های بهداشت و صمت بر سر کمبود ماسک/ رصد شبکه توزیع و برخورد با متخلفان
 
ماجرا زمانی جالب تر می شود که متوجه می شویم این نامه دقیقاً بعد از سلب امتیاز توزیع ماسک از سازمان غذا و دارو در فضای رسانه‌ای منتشر شد. بسیاری معتقدند انتشار این نامه یک انتقام کورکورانه از وزارت صمت بود تا علت مشکلات این حوزه را بر گردن تولید بی‌اندازند.

ماسک در داروخانه ها توزیع نشده است

حسین صفوی مدیر کل برتر سازمان غذا و دارو اظهار کرد: در کشور دو نوع ماسک کارگاهی و صنعتی وجود دارد. تا تاریخ ۲۵ تیر ۹۹ که توزیع ماسک بر عهده سازمان غذا و دارو بوده میزان ماسک دریافتی ما از واحدهای صنعتی به عدد ۲ میلیون واحد در روز هم نرسیده است و به همین دلیل تولید مازادی برای عرضه در داروخانه وجود نداشت.

او بیان کرد: برای جامعه و داروخانه‌ها از تولیدات کارگاهی استفاده می‌شود که قیمت‌های آن‌ها در دوره‌های مختلف ۲ هزار تومان، هزار و ۶۰۰ تومان و هزار و ۵۰۰ تومان قیمت گذاری شد. با توجه به تیراژ اعلامی وزارت صمت انتظار تزریق ماسک به بازار و عرضه در داروخانه‌ها داریم.

صفوی گفت: تا ۲۵ تیر ماسکی در داروخانه‌ها توزیع نشده و صرفا ماسکهای کارگاهی بودند که تایید می‌شوند. اگر هر واحدی از داروخانه‌ها قیمت بالاتری را برای فروش ماسک داشته باشند با آن‌ها برخورد خواهند شد؛ نه تنها داروخانه‌ها بلکه فروشگاه‌ها، فروشگاه‌های اینترنتی و سوپرمارکت‌ها هم باید قیمت‌ها را رعایت کنند.

مدیر کل برتر سازمان غذا و دارو ادامه داد: اگر عدد اعلام شده توسط وزارت صمت درست باشد اجازه عرضه در داروخانه‌ها داده خواهد شد اما تا روز ۲۵ تیر به این اعداد دست پیدا نکرده بودیم و ماسک کارگاهی در داروخانه‌ها توزیع می‌شد.

او افزود: قیمت‌ها چندگانه بود و باعث سردرگمی مردم می‌شد. خرید خارج از شبکه‌هایی که وزارت صمت تعیین کند مجاز نیست. کمبود پارچه‌های مواد اولیه در حال رفع است. توزیع در سطح داروخانه‌ها و سایر مبادی فروش با وزارت صمت است پس هر گونه توزیعی و تنظیم بازار توسط وزارت صمت مدیریت خواهد شد.

صفوی تصریح کرد: داروخانه‌ها به صورت مرتب توسط معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی رصد شده و تخلفات احتمالی به صورت مداوم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

مدیر کل برتر سازمان غذا و دارو تاکید کرد: البته تولید توسعه پیدا کرده و توافقاتی در شبکه توزیع صورت گرفته است و همین می‌تواند نتایج عملکردی را در این حوزه بهبود ببخشد. مهم‌ترین عامل در تنظیم بازار و کنترل قیمت‌ها موضوع عرضه است؛ هر چه میزان عرضه بیشتر باشد قیمت کالا مناسب‌تر خواهد بود.

او تصریح کرد: حدود ۳۰ واحد تولیدی صنعتی در کشور برای تولید ماسک ۳ لایه و بیش از ۳۰۰ واحد کارگاهی وجود دارد که وضعیت بهداشتی آن‌ها تحت رصد قرار می‌گیرد.

وزارت صمت هم مدعی شده که همان سازوکاری که بازار مواد ضدعفونی کننده را آرام کرد می‌تواند آرامش را به بازار ماسک بازگرداند. مسئولان این وزارتخانه مراکز عرضه در مترو را نمونه ساز و کار خود معرفی می کند که بدون اغراق از نظر قیمتی شرایط بهتری نسبت به داروخانه‌ها دارد.

جهانپور: مردم از مراکز معتبر ماسک تهیه کنند

اما نمی‌توان مردم را ملزم کرد که به جای داروخانه از مترو ماسک تهیه کنند.

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درباره تهیه ماسک از مراکز مجاز، گفت: توصیه ما این است که مردم از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی ماسک تهیه کنند و برای تهیه ماسک به مراکز غیرمجاز و غیرمعتبر مراجعه نکنند.

داروخانه ها مهم ترین و اصلی ترین مراکز عرضه اقلام بهداشتی و درمانی در کشور هستند که باید مراکز اصلی عرضه ماسک هم باشد اما در این شرایط نه وزارت بهداشت نظارت مناسبی بر آن دارد و نه وزارت صمت خود را ملزم به رسیدگی به داروخانه ها می داند.

گلپور:کمبودی در تامین مواد اولیه ماسک وجود ندارد

جمشید گلپور رئیس ستاد مقابله با کرونای وزارت صمت گفت: هیچ کمبودی درباره تامین مواد اولیه ماسک در کشور وجود ندارد و حتی واحد جدیدی برای تولید این نوع پارچه راه‌اندازی می‌شود. روزانه بیش از ۶ میلیون ماسک صنعتی و ۶ میلیون ماسک کارگاهی در کشور تولید می‌شود. در اولین اوج بیماری مسئولان وزارت بهداشت اعلام کرده بودند که تولید ۶ میلیون ماسک برای تامین کشور کفایت می‌کند و امروز دو برابر این میزان در کشور تولید می‌شود.

او با تاکید بر افزایش میزان مصرف با اجباری شدن استفاده از ان گفت: علاوه بر این میزان تولید بخشی از ماسک‌هایی که در دست متولیان امر است شامل این ۱۸ میلیون اعلام شده می‌شود؛ ذخایر بیشتری از ماسک در کشور موجود است که می‌تواند در اختیار متولیان توزیع این حوزه قرار بگیرد. بنابر آمار‌ها ۱۸ تا ۳۰ میلیون ماسک وارداتی که در دوران پیک بیماری وارد کشور شد هنوز در دست واردکنتدگان باقی مانده و متاسفانه تعیین تکلیف نشده است تا به انبار‌های ماسک انتقال پیدا کند.

گلپور بیان کرد: بر اساس مصوبات ستاد لجستیک مقابله با کرونای وزارت صمت شرایط ویژه‌ای برای توزیع ماسک تعریف شده است. تا پیش از این مصوبه تمام فرآیند توزیع در اختیار وزارت بهداشت بود. مشکلی در تامین نداشتیم و بخشی از توزیع توسط واحد‌های جهادی و ایستگاه‌های عرضه انجام می‌شد؛ بخش صنعتی هم در اختیار وزارت بهداشت بود و بر اساس حواله‌ها توزیع می‌شد.

رئیس ستاد مقابله با کرونای وزارت صمت با اشاره به مشکلاتی که در تامین مواد ضدعفونی کننده وجود داشت و با سیستمی شدن فرآیند کنترل شد، تصریح کرد: نظمی در شبکه توزیع ایجاد شده تا از ابتدا تا انتهای آن قابل رصد باشد. اتفاق اخیر باعث خواهد شد تا عرضه‌های خارج از شبکه و حتی قاچاقی که در این حوزه وجود داشت از بین برود. در روال جدید بخش کارگاهی متولی تولید و توزیع ماسک در خواروبار فروشی‌ها شدند و بخش صنعتی که حدود ۶ میلیون ماسک است برای داروخانه‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای در نظر گرفته ایم.

او تاکید کرد: صراحتا اعلام می‌کنیم که تخلف هر یک از واحد‌های عرضه کننده ماسک اثبات شود؛ سهمیه ماسک واحد را قطع خواهیم کرد. بازرسان سازمان حمایت و تعزیرات حکومتی امادگی خود را برای همکاری با وزارت بهداشت اعلام کرده‌اند. هر داروخانه یا فروشگاهی که ماسک را دریافت می‌کند باید در سامانه ثبت شده باشد و با قیمت مصوب اقدام به عرضه محصولات کند. قیمت ماسک‌های صنعتی یک هزار و ۳۰۰ و قیمت ماسک‌های کارگاهی یک هزار و ۵۰۰ تومان است.

حالا حدود دو هفته از شروع این کشمکش ها گذشته و نه تنها مشکل ماسک برطرف نشده بلکه کماکان در گیرودار کشمکش های بین دو وزارت خانه بزرگ کشور در گیر است. سازمان غذا و دارویی که دلگیر از وزارت صمت تولیدات ماسک صنعتی را محدود به دو میلیون واحد در روز می داند و وزارت صمت که ریشه این مشکلات را در توزیع نامناسب می بیند.

در شرایطی که کرونا در کشور ما دوباره به اوج رسیده و طبق گفته مسئولان وزارت بهداشت استفاده از ماسک می تواند تا ۹۵ درصد از شیوع آن جلوگیری کند جدال بین دو وزارتخانه بازار مهمترین ماده مصرفی این روزهای کشور را متلاطم کرده است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۴۱۳۱۲۰۹:۴۵:۰۱ ۱۳۹۹/۵/۸
ماسک خریدم از داروخانه دانه ای سه هزار تومن چرا باید این قیمت باشد از تولیدی هزار تومن میخرید و این میان این دوهزارتومن سود به جیب چه کسانی میرود چرا کسی جوابگو نیست و فقط پاسکاری میکنند
ناشناس۱۵۴۱۳۸۸۱۰:۴۳:۰۶ ۱۳۹۹/۵/۸
رانت ماسک دست کیست؟ ما تولید کننده 900 تومن به بازار میدیم چرا باید چند برابر در بازار عرضه شود سودش تو جیب چه کسانی میرود؟
ناشناس۱۵۴۱۴۰۵۱۰:۵۴:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۸
فقط حرف و حرف . آقای روحانی شما که توان عرضه ماسک را ندارید و ادعای تان گوش فلک را کر کرده چرا کنار نمی روی . اینقدر بی کفایت و.. در خوزستان ماسک معمولی با قیمت چهار تومان به بالا گیر می آید بعد می خواهید با .. آمار های من درآوردی کرونا را مهار کنید ..مردم چه گناهی کرده اند به اشتباه به شما اعتماد کردند .
ناشناس۱۵۴۱۴۱۶۱۰:۵۹:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۸
كلاً مملكت داريشون اينجوريه. همه برای خودشونن كسي حرف كسي رو نميخونه ..
ناشناس۱۵۴۱۴۴۶۱۱:۱۵:۳۹ ۱۳۹۹/۵/۸
مردم را مسخره میکنید میگویید ماسک های مطمئن را از داروخانه ها بگیرید ووقتی مراجعه میکنی ماسک ندارند
ناشناس۱۵۴۱۸۸۱۱۴:۱۲:۱۳ ۱۳۹۹/۵/۸
مملکت افتاده در بحران ماسک ای هزاران مرگ بر سلطان ماسک صف به صف دیدم که هر جا بسته‎اند مثل من صدها نفر خواهان ماسک هرچه جستم، هرکجا رفتم؛ نبود وای بر جمله خریداران ماسک ماسک شد محبوب ملیون‎ها نفر دست‎ها افتاده بر دامان ماسک جای اینکه ماسک آویزان کنیم ما همه گشتیم آویزان ماسک از کرونا ما اگر جان در بریم می‎شویم افسرده و داغان ماسک بسته‎ام گونی به روی صورتم تا کنم اینگونه من جبران ماسک آنکه باید چاره‎ی درمان کند گشته خود بیچاره و نالان ماسک ما کرونا را شکستش می‎دهیم تو برو کن چاره‎ی درمان ماسک
مصطفی۱۵۴۲۳۳۲۱۸:۵۸:۴۰ ۱۳۹۹/۵/۸
سلام وادب معضل بزرگی است ولی راه حل ساده ای دارد!!!!! آموزش لازم جهت استفاده مجدد از ماسک بعد از شستشو وحتی زمان مشخص جهت استفاده مجدد ! کاری که کشورهای پیشرفته انجام می دهند وبه آن مدیریت منابع میگویند

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 2. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 3. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 4. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 5. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 6. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 7. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

 8. پیروز جدال اخیر برجامی بین آمریکا و ایران

 9. وزیر نفت: برای صدمین بار افزایش قیمت گازوئیل را تکذیب می‌کنم

 10. جزییات تازه از اقدام ایران برای پیش‌خرید واکسن کرونا/ روایت رفیق ۴۰ ساله از قاسم سلیمانی/ دلایل عجیب زیباکلام برای حمایت از بایدن/ احتمال حضور نزدیکان روحانی در انتخابات وجود دارد

 11. آشنابازی و بازار سیاه دامن واکسن آنفلوآنزا را هم می‌گیرد؟

 12. تحقیر محمدرضا پهلوی در زمان جنگ جهانی دوم

 13. باید ابرقدرت شویم ؛ امپراتوری مستضعفین

 14. زندگی زیر سایه آسمان‌خراش‌های ریاض

 15. ترامپ: برجام توافقی احمقانه بود/ ۸ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم اما به جایی نرسیدیم

 16. ارزش یک میلیارد تومان در بازار مسکن چقدر است؟

 17. ماجرای مستند "کودتای خزنده" بی‌بی‌سی‌ فارسی

 18. رهبر انقلاب: دفاع مقدس بخشی از هویت ملی ما است/ پذیرش قطعنامه از سوی امام (ره) مبتنی بر عقلانیت و تدبیر بود/ امسال زیارت اربعین را در منزل بخوانیم

 19. ماجرای حاشیه‌ساز «دناپلاس»/ نمایندگان درباره تحویل خودرو به بهارستان‌نشینان چه نظراتی دارند؟

 20. ۷ راهکار برای زندگی در شرایط گرانی و کرونا

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 3. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 4. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 5. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 7. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 8. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 9. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 10. گرانی خودرو تا کجا!؟

 11. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 12. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 13. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 14. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 15. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 16. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 17. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 18. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 19. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

 20. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 21. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 22. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 23. داروی جدید کرونا در داروخانه‌های کشور

 24. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 25. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. گرانی خودرو تا کجا!؟

 2. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 3. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 4. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 5. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

 6. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 7. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 8. بورس دوپینگی؟!

 9. دستور ویژه سرپرست وزارت صمت به سازمان حمایت برای کنترل قیمت ها

 10. وزیر جهاد کشاورزی: تخم مرغ ارزان می شود/ صادرات بی رویه علت گرانی بود

 11. هزینه یک صبحانه ساده چقدر می‌شود؟

 12. وزیر نفت: برای صدمین بار افزایش قیمت گازوئیل را تکذیب می‌کنم

 13. جدول/ افزایش مجدد قیمت سکه، طلا و دلار

 14. ماجرای ۱۰۰ نفری که سرمایه‌شان در بورس هزار میلیاردی شد

 15. تورم سوئد منفی شد!

 16. ارزش یک میلیارد تومان در بازار مسکن چقدر است؟

 17. ریزش های لیر تمامی ندارد

 18. ماجرای حاشیه‌ساز «دناپلاس»/ نمایندگان درباره تحویل خودرو به بهارستان‌نشینان چه نظراتی دارند؟

آخرین عناوین