پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

محمد سعادتمند،   3990507024 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

چندین سال است که دولتهای مختلف در کشور سعی می کنند مردم را به سوی سرمایه گذاری در " بورس " سوق دهند. در سالهای گذشته سرمایه های سرگردان مردم به سمت بازارهای دیگر از قبیل مسکن ، ارز ، سکه وطلا ، سپرده گذاری در بانکها و... سرازیر می شد. با هجوم ناگهانی سرمایه های سرگردان به هر کدام از این بازارها ؛ شاهد تلاطم ، به هم ریختگی ، افزایش قیمتها و ایجاد قیمتهای کاذب و حبابی در آن بخش ها بودیم.

پایان همه این ماجراها معمولا اینگونه می شد که خیل عظیمی از مردم ، بویژه صاحبان سرمایه های خرد ؛ به شدت دچار ضرر و ز یان می شدند و گاه تمام زندگی و سرمایه و پس انداز خود را از دست می دادند.
البته عده‌ای قلیل هم که شامل سرمایه داران و کسانی که از انواع رانت برخوردارند سود کرده و با چند برابر شدن سرمایه و دارایی خود  به سراغ بازار هدف بعدی می رفتند.

اما تقریبا از سال گذشته " بورس " هم به بازار جذابی برای سرمایه گذاری تبدیل شده است. هم اینک در "بورس " شاهد سوددهی باورنکردنی و حتی گاهی افسانه ای در برخی موارد هستیم و به همین دلیل سرمایه ها در حال سرازیر شدن به بورس هستند. اگر سرمایه گذاران حرفه ای و کسانی که با مطالعه در حال سرمایه گذاری هستند را کنار بگذاریم خیل عظیم مردم بدون آگاهی و کمترین شناخت از " بورس " و ماهیت آن و صرفآ به امید دریافت سود کلان از سرمایه اندکشان  در حال سپردن سرمایه های خود به دریای مواج و متلاطم و شاید بی ساحل " بورس " می باشند.

هم اکنون قیمت سهام بسیاری از شرکتها در بورس ایران چندین برابر کل ارزش و دارایی های واقعی این شرکتها می باشد و این بزرگترین اخطار به مردم ، مسئولین دولت ، مجلس ، قوه قضائیه و نظام می باشد.

در روزهای گذشته در خبرها شاهد بودیم که به طور مثال ارزش سهام برخی از خودروسازان داخلی در بورس ایران از ارزش خودروسازان مطرح دنیا بالاتر رفته است! دقیقا در همین بازه زمانی هر کدام از 2 خودروساز بزرگ کشور  چندین هزار میلیارد زیان انباشته دارند. در واقع  صورت ساده شده مساله این است که مردم چندین برابر ارزش یک کالا پول برای آن پرداخت کرده اند.
متاسفانه به عمد یا سهو اطلاع رسانی درستی در مورد بورس و ماهیت آن  جهت آگاهی مردم صورت نمی پذیرد. تصور عمومی سرمایه گذاران غیر حرفه ای این است که در صورت هر گونه مشکل سریع می توانند سرمایه هایشان را از بورس خارج کنند. غافل از اینکه در بورس هیچ گونه تعهدی در مورد عودت اصل سرمایه وجود ندارد.

به طور مثال شما 10 هزار سهم به ارزش هر سهم 10 هزار تومان را به مبلغ 100 میلیون تومان می خرید. در صورت ترکیدن حباب بورس و بروز مشکل ؛ شما دارای همان 10هزار سهم هستید ؛ اما ارزش هر سهم شما به طور مثال اگر نصف شود( هر سهم 5هزار تومان شود) ؛ عملآ 100 میلیون شما تبدیل به 50 میلیون می شود و این مسئله بسیار مهمی است که حداقل بنده ندیده ام دست اندرکاران محترم در این مورد برای مردم روشنگری کرده باشند.

مسلما در صورتی که بورس دچار مشکل شود - که با توجه به قراین دیر یا زود این اتفاق خواهد افتاد - آنگاه معضل بسیار بزرگی برای کشور رقم خواهد خورد که ماجرای صندوقها و موسسات مالی و اعتباری و حواشی مرتبط با آن در مقابل عوارض این ماجرا هیچ خواهد بود.

بنده به ضرس قاطع معتقدم که " بورس " یکی از بهترین مبادی سرمایه گذاری ست اما مشروط به اینکه ضوابط و اصول حاکم برآن به درستی اجرا شود. متاسفانه در حال حاضر ؛ ظاهرا ریالی از هزاران میلیارد سرمایه مردم که وارد بورس شده به شرکتها و صنایع تولیدی  جهت افزایش تولید و بهره وری تزریق نشده و صرفا در حال چرخش و دست به دست شدن و سفته بازی بین دلالان می باشد.
به هر حال نگاه کوتاه مدت به بورس از جانب دولت و دیدن آن به عنوان تامین کننده بخشی از هزینه های جاری هر چند شاید در کوتاه مدت گرهی از مشکلات را باز کند اما در دراز مدت خود می تواند به گره کوری تبدیل شود که به هیچ دندانی نمی توان آنرا باز کرد.

دیدگاه کاربران

امیرهوشنگ واحد۱۵۴۱۳۳۵۱۰:۰۰:۴۷ ۱۳۹۹/۵/۸
با سلام، خدا رو شکر یکی پیدا شد چند کلمه حرف حساب بزنه در خصوص بورس ، انشاالله مسئولین یه فکر اساسی بکنند البته خیلی بعید هست
ناشناس۱۵۴۲۰۹۲۱۶:۱۰:۱۶ ۱۳۹۹/۵/۸
نگاه افرادی که یکباره به طرف بورس هجوم آورده اند متاسفانه شباهتهایی دارد به نگاه افرادی که در شرکتهای هرمی به زعم خودشان سرمایه گزاری کردند
ناشناس۱۵۴۲۴۸۲۲۱:۵۰:۲۴ ۱۳۹۹/۵/۸
بورس دماسنج اقتصاد کشور است در کدام زمینه رشد اقتصادی صورت گرفته که بورس حبابی رشد کرده است
کور پیش بین در خشت خام۱۵۴۱۳۳۸۱۰:۰۱:۴۹ ۱۳۹۹/۵/۸
در سال جهش تولید دولت بجای پرداختن به این امر برای پوشش کسری بودجه با ترفند هایی اقدام به حباب سازی در بورس کرد و مختصر تولید و اشتغالی را هم که توسط مردم انجام میشد کاری کرد که مردم بجای تولید پول خود را با آرزوی اینکه ره صد ساله را یک شبه میروند باعث تنبل تر شدن مردم شد و ریشه این مختصر تولید را هم کند در ضمن علاوه بر اینکه بورس بازارهای دیگر را کنترل نکرد بلکه باعث شد بازارهای دیگر از بورس تبعیت کنند و قیمت های نجومی پیدا کنند
سید محسن مظلومی۱۵۴۱۳۸۲۱۰:۳۶:۳۲ ۱۳۹۹/۵/۸
عزیز من حباب دلار حباب مسکن حباب طلا حباب ... همه را فراموش کردی فقط بورس میبینی
مصطفی۱۵۴۱۸۸۳۱۴:۱۲:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۸
افزایش قیمت یک مساله است حباب مساله دیگری. مسکن در طول این چند سال چند برابر شده که با نرخ دلار متناسب است حتی همین پراید تولید داخل هم همینطور. اما سهام شرکتی که 20 برابر شده با کدام یک از المان های اقتصادی دیگر همخوانی دارد. زمانی که ورود مردم به بورس خیلی کند شد قیمت ها به سمت ارزش اصلی خودشون که احتمالا چند برابر قیمت های سهام در سال قبل بوده است پیش خواهد رفت
ناشناس۱۵۴۲۰۸۲۱۶:۰۵:۵۲ ۱۳۹۹/۵/۸
حباب طلا با توجه به نرخ جهانی طلا و قیمت دلار بسیار بسیار ناچیزو کمتر از حباب بورسه.
ناشناس۱۵۴۲۳۶۱۱۹:۳۵:۱۳ ۱۳۹۹/۵/۸
آقا بورس حباب داره باشه درست اما الان کدوم کالا حباب نداره نکنه حباب بورس فقط به چشم میاد دوستان کارشناس بفرمایند پراید ۹۰ میلیونی واقعا ارزش خرید داره؟!! بقول یه بنده خدایی آخه کیلویی چند
محمد۱۵۴۱۳۸۳۱۰:۳۷:۰۳ ۱۳۹۹/۵/۸
با سلام و تشکر از انذار سقوط و ریزش بورس؛ قرار بود از محل افزایش سرمایه و به روز رسانی ارزش دارائی شرکت ها بازار سرمایه رونق و به تبع آن نقدینگی به شرکت ها سرریز شود تا مشکل سرمایه در گردش و .. حل؛ افزایش و جهش تولید صورت پذیرد. در حالی که پول و نقدینگی وارده به بورس به سفته بازی و.. تبدیل شده است، که جای نگرانی زیادی دارد.
مهرداد۱۵۴۱۳۸۶۱۰:۳۸:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۸
به عنوان یک سهام دار کوچک در بوس که اتفاقا سود ناچیزی هم کردم دقیقا با شما موافقم. نکته جالب اینجاست که همیشه در برنامه های تلویزیون و حتی در سایت های خبری از کارشناسانی دعوت به عمل می آید که خود، حضور فعال در بورس دارند و طبیعیه چنین کارشناسانی هیچ وقت نظری بر خلاف فعالیت اقتصادی خود نمیدهند. واقعا در این خصوص بایستی نظر کارشناسان مستقل رو جویا شد. اما در کنار این موضوع باید به این نکته نیز توجه داشت که برخی اطلاعات مالی شرکت ها مطابق با اتفاقات روز کشور به روز نمیشود که این خود در مبهم شدن فضا تاثیر گذار است مثلا اگه شرکتی در ابتدای یک سال مالی سودی را پیشبینی کند و آن وقت نرخ ارز یا فلزات رشد داشته باشد و پیشبینی بشود که آن شرکت نیز بطور مستقیم از این موضوع منتفع خواهد گردید. این سود مازاد به سود خالص پیشبینی اولیه اضافه نمیگردد. لذا ارزش گذاری بر اساس اطلاعات تابلوی بورس ممکنه ما رو در پیدا کردن ارزش واقعی اون سهم دچار مشکل کنه. اما کلیت مطلب این مقاله کاملا درست است.
ناشناس۱۵۴۱۳۸۷۱۰:۴۰:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۸
به همان چیزی که کارشناسان دلسوز در چند ماه گذشته هشدار می دادند رسیدیم. حالا بورس به بزرگترین بمب اقتصادی ایران و پاشینه آشیل اقتصاد و ثبات کشور تبدیل شده. اگر رشد کند بازارهای طلا و ارز و خودرو و کالا و در نتیجه تورم را به دنبال خود بالا می کشد. اگر توقف کند یا کاهشی شود تمام اقتصاد و ورودی بانک مرکزی را مانند موسسات اعتباری به هم می زند. آخر اینقدر اصرار بر بد دانشی و بی دانشی و از این هفته به آن هفته فرج نزد مسئولان بانک مرکزی و اقتصاد کشور؟! دستکاری در هر کاری عاقبتی بهتر از این ندارد.
حسین زاده۱۵۴۱۳۹۰۱۰:۴۳:۵۴ ۱۳۹۹/۵/۸
با توجه به ادامه تورم لجام گسیخته در حداقل میان مدت حتی اگر قیمت کالایی ( مثلا سهام) حبابی باشد وکاهش یابد باز هم افزایش پیدا کرده و قیمتهای قبلی را رد خواهد کرد ( مثلاقیمت ارز، خودروو ..در طول چند سال گذشته شاهد کاهشهای موقت بوده اند)داشتن نقدینگی در چنین شرایطی اشتباه است فقط باید سعی شود کالای بهتری برای سرمایه گذاری انتخاب کرد.
ناشناس۱۵۴۱۳۹۱۱۰:۴۵:۰۷ ۱۳۹۹/۵/۸
بورس کسری خانه ی دولتی است که سهامداران عمده و دارندگان اطلاعات نهانی برندگان آن و سهامداران خرد فریب خورده بازندگان آن و کارگزاران با گرفتن کارمزد و دولت با گرفتن مالیات و قالب کردن سهام های حبابی شرکت های خود سود بستان های این .. خانه هستند
کند ذهن۱۵۴۱۴۱۵۱۰:۵۹:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۸
سلام . عزیزم مردم معمولا به هیچکدام از توصیه ها و اخطارهای دولت و مراجع رسمی توجه نمیکنند . و چه بسا عکس آن عمل مینمایند . لذا بهتر است نکات ضروری مربوط به فعالیت در بورس توسط کارشناسان و نشریات غیر دولتی مطرح و بخصوص در فضای مجازی منتشر شود . البته هر فعال بورس هر چقدر هم که نا آگاه و ناشی باشد بطور مکرر سبز و قرمز شدن نمادها را میبیند . و بهتر است که کارشناسانی نظیر نویسنده این مطلب نیز بگونه ای ننویسند که مالباختگان احتمالی در آینده خود را سزاوار طلبکاری از دولت بدانند .
ناشناس۱۵۴۱۴۵۸۱۱:۱۸:۲۰ ۱۳۹۹/۵/۸
این جریان سودهی بورس تو ایران خیلی مشکوکه!تمام دنیا بورسهاشون منفیه ولی ایران مثبت!میترسم چیزی دهها برابر بدتر از قضیه پدیده و امثالهم پیش بیاد.
ناشناس۱۵۴۱۸۲۲۱۳:۳۱:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۸
داداش قیاس مع الفارق میکنی. یه چیزی شنیدی همین جوری فتوا صادر میکنی. تورم کشورهای پیشرفته دنیا که بورس شون منفیه هست از صفر تا نهایت سه درصد هست بعد میای با تورم چند صد در صدی ایران مقایسه میکنی؟
گودرزی۱۵۴۲۰۱۶۱۵:۲۶:۵۴ ۱۳۹۹/۵/۸
ابدا چیز مشکوکی در داستان بورس وجود ندارد برادر، دولت برای جبران کاهش درآمد های نفتی اجازه گرفته تا بخشی از دارایی هاش رو بفروش برسونه و به همین دلیل تعمدا بورس رو به رونق انداخت تا اموال و شرکت های خودش رو بهتر بفروشه، و این ورود سرمایه های کور از طرف مردم شبیه یک گلوله برفی شده که هر لحظه بزرگتر و بزرگتر میشه و یکباره رو سر یک عده آوار خواهد شد. متاسفانه مشکلات این موضوع برای نظام و دولت بعدی خواهد بود..
ناشناس۱۵۴۱۴۷۸۱۱:۲۵:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۸
خدا کنه همه کسانی که به امید ضایع کردن حقوق دیگران از طریق آشفته بازاری وتورم شدید وارد بورس شده اند متضرر شوند ومسولین هم دستشان برای این سودهای ساختگی رو شود
ناشناس۱۵۴۱۴۸۰۱۱:۲۵:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۸
شک نکنید که بورس گرفتار سفته بازی شده و دیر یا زود با از بین رفتن سرمایه های خرد مردم چنان موجی از خشم و نفرت در جامعه راه می افتد که آن سرش ناپیدا! آنچه که در ماجرای موسسات مالی و اعتباری دیدید یک نمونه بسیار کوچکی از موج شکست بورس است و دولت هم زیر بار هیچ چیز نمیرود. در ماجرای موسسات مالی دولت را مجبور کردند زیر بار برود و دولت هم از جیب مردم خسارتها را پرداخت کرد! در بورس دیگر این امکان وجود ندارد
حسین۱۵۴۱۵۰۵۱۱:۳۵:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۸
با سلام ، خدا خیرتان بده که واقعیت را به مردم میگید
ناشناس۱۵۴۱۵۰۹۱۱:۳۷:۰۱ ۱۳۹۹/۵/۸
مهم تأمین کسری بودجه دولته ، مردم میخواد ضرر کنن یا بخاک سیاه بشینن به دولت چه؟!
ناشناس۱۵۴۱۵۸۹۱۲:۰۱:۰۲ ۱۳۹۹/۵/۸
شما اشتباه میکنید کل سهام داران به طمع سود وارد بورس شدن و من نوعی شریک سودشان نکردن تا شریک ضرر باشم دولت و بانک مرکزی ضامن سود و زیان سهامداران نیست همه باید بدانند چرا از سهم خود توقع داری دولت به سهام دار روزی که ضرر میکنه بدهد مگر در سود بیت المال و بودجه دولت شریک بود تا در ضرر شریک باشد
ناشناس۱۵۴۱۶۴۵۱۲:۱۹:۲۰ ۱۳۹۹/۵/۸
خدا کنه کاسپین و غیره تکرار نشه
ناشناس۱۵۴۱۶۵۱۱۲:۲۰:۴۷ ۱۳۹۹/۵/۸
در بورس هم فساد وجود دارد و همین فساد خودش مسئله ساز خواهد شد ، یک نگاه به اقدام ناظرین بخشی از این فساد را نشان میدهد . بورس فقط پول جذب میکند و سرمایه های جمع شده بازهم به بانکها سپرده میشود و در جهت توسعه صنایع و تکمیل زنجیر ه ارزش هزینه نمیشود . کشوری که 30 سال است بی برنامه واقعی اداره میشود همواره آبستن یک بحران است و اگر فکری نشود روز بجای ترکیدن حباب بورس ، حباب عقده های جامعه خواهد ترکید . دیر شده ولی بازهم راه اصلاح باقیست .
علیرضا۱۵۴۱۸۸۴۱۴:۱۲:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۸
والا من ده ساله سهامدارم سود افسانه ای ندیدم، سود افسانه ای مال سهمای خاصی هستش که بزرگان خودشون ترتیب میدن و .. حالا بعضیا هم شانسی اون وسطا فیض میبرن
ناشناس۱۵۴۱۹۰۱۱۴:۲۳:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۸
ظاهر این دوست عزیزمان به این نکته توجه نکرده رشد این سهم ها در حقیقت کاهش ارزش ریالی پول کشور هست و در ثانی اگر این سرمایه در جهت درست هدایت شود تاثیر بسیار شگرفی در صنایع خواهد داشت همانطور که سهامهای اشاره شده (خودرویی ها) در صورت جلسه اطلاع رسانی نشسته در کدال موید بهبود وضعیت این صنایع دارد نه تنها از بدهی خارج شدند و طراحی های توسعه و افزایش تولید را دارند من نه بعنوان سرمایه گذار بلکه بعنوان یک شهروند اگر درست هدایت شود زمینه توسعه بسیاری صنایع را خواهیم داشت
ناشناس۱۵۴۱۹۵۸۱۴:۵۱:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۸
هم اکنون قیمت سهام بسیاری از شرکتها در بورس ایران چندین برابر کل ارزش و دارایی های واقعی این شرکتها می باشد و این بزرگترین اخطار به مردم ، مسئولین دولت ، مجلس ، قوه قضائیه و نظام می باشد. با یک دید دیگه نگاه کنی میشه افت سریع ارزش پول ملی(نه حبابی و نه کشکی)
ناشناس۱۵۴۱۹۶۳۱۴:۵۲:۴۸ ۱۳۹۹/۵/۸
اخلاق در جامعه در چه رده ای هست ،رفاه و آسایش مردم کجاست شادی کجا پر کشیده هر چه این روزا می‌شنویم بیماریه یا بورسه یا مسکن یا طلا یا ارز یا ماشین .یاسقوط هواپیما یا زلزله وسیل یا خط ونشان .. برای کشورهای دیگر . .
ناشناس۱۵۴۲۱۶۱۱۶:۴۹:۰۷ ۱۳۹۹/۵/۸
حرف.درستیه.وقتی.شرکتهازیان.انباشته.دارندچطورارزش.سهم.آنهاده.برابرمی.شود
ناشناس۱۵۴۲۱۹۵۱۷:۰۹:۵۳ ۱۳۹۹/۵/۸
چه چیز ما.. روی حسابه که بورسش باشه.مجلس وزیر را استیضاح می کنه و هفته بعد همان نمایندگان محترم استیضاح کننده به همان شخص در وزرات خانه دیگری رای اعتماد می دهد.دلار میره بالا اجناس میره بالا.دلار میاد پایین اجناس باز میره بالا.بنزین گران میشه خودرو هم گران میشه..خدایی چه چیز ما مانند آدمیزاده که این یکی باشه.
کاوه۱۵۴۲۳۵۲۱۹:۲۷:۳۳ ۱۳۹۹/۵/۸
الان سهام اکثر شرکتهای زیان ده در بورس عرضه شده است و عده ای دلال و وابسته به همین شرکتها و بانکها دايما" در تلاشند تا قیمت سهام را بالا ببرند تا هم نقدینگی را جذب کنند و هم بدهی هایشان را بپردازند . وقتی بدهی ها تمام شد و سود خود را کردند از بازار سهام خارج می شوند و عده ای که با سرمایه خودشان وارد بازار شدند می مانند و آنوقت قیمتها ی واقعی مشخص می شود . اگر قیمتها سقوط آزاد کرد متوجه می شویم که حباب بوده است و اگر قیمتها ثابت ماند یا با نرخ ثابتی و معقول رشد یا کاهش پید اکرد در اینصورت قیمتها واقعی بوده است .
ناشناس۱۵۴۲۳۵۹۱۹:۳۳:۵۳ ۱۳۹۹/۵/۸
بابا کاسپین چیه؟ بازار سود داره ضرر هم داره. اینو همه میدونن. تویی که قیمت خودرو رو با رنو مقایسه میکنی قیمت ماشینهای رنو رو هم با ایران خودرو مقایسه کن. رشد داشته یه روزی هم افت میکنه.
اكبر۱۵۴۲۴۳۵۲۰:۵۲:۴۳ ۱۳۹۹/۵/۸
تا اخر سال اتفاق خاصي نمي افته فقط يك نزول مختصر، چون دولت فعلي داره همه چيز ملت را حراج ميكنه و یا تا تونسته به بهانه كسري بودجه و تامين حقوق و غيره دهها هزار مليارد تومن اوراق قرضه چاپ و بفروشد، امّا بميرم براي دولت بعدي، دولت بعدي كه بياد يكسال اول ميخواد به اين دولت فحش بده و براي اينكه مردم را ساكت كنه بايد بره از دولتهای خارجي قرض بگيره يا بالاخره يك امتيازي بدهد تا پولي بياد و اين مردم ساكت بشوند. توي بد سراشيبي اقتصادي هستيم كه فقط دو راه دارد ، يا بايد توليد و صادرات كنيم و بين كارگر و كارخانه توليدي و مزرعه و كسي كه كار ميكنه با مفتخورا فاصله ايجاد كنيم، ماليات بدهيم، نظم و انضباط داشته باشيم، بنزين را گران كنيم و حجم دولت و ساير قوا را به يك سوم برسانيم و تا ٤-٥ سال هيچ افزايش هزينه جاري نداشته باشيم، و بانك مركزي را مستقل كنيم، ..يا با همين رويه در هم ..
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 2. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 3. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 4. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 5. چشم‌بندی روحانی جلوی چشم ۸۰ میلیون ایرانی/ این ۸ سال در سوئیس زندگی می‌کردیم نه ایران!

 6. پراید به زیر ۱۰۰ میلیون تومان رسید + جدول آخرین قیمت خودروها

 7. گزینه پیشنهادی وزارت خارجه آمریکا: هیچ‌کس برای حذف سلیمانی اشک نمی‌ریزد/ اگر ایران به توافق بازگردد ما هم برمی‌گردیم

 8. همتی: اگر ارزپاشی می‌کردیم دلار ۵۰ هزار تومان و تورم ۱۲۰ درصد بود

 9. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 10. واعظی: جای کار اجرایی در مجلس نیست/ مجلس در بورس دخالت نکند

 11. روحانی: ترامپ مُرد اما برجام زنده و سر حال‌تر از دیروز است/ ساکنین جدید کاخ سفید لکه‌های سیاه دوران ترامپ را پاک کنند/ انتقاد تند از کمیسیون تلفیق

 12. تپق زدن بایدن حین سخنرانی در مراسم تحلیف+ فیلم

 13. فیلم/بایدن با گریه رهسپار واشنگتن شد

 14. ظریف: ترامپ به زباله‌دان تاریخ پیوست؛ نام سلیمانی خواهد درخشید

 15. آیت‌الله جنتی: دنیا از استقلال ایران الگو بگیرد

 16. گزارش واشنگتن پست از «گاوچرانی» که امشب جایش را به یک «پدر بزرگ» می دهد

 17. رئیس دفتر روحانی: به آینده بورس خوشبینیم

 18. جزئیات تازه از حمله ایران به پایگاه عین‌الاسد/ اعطای «نشان جانبازی» به سربازانی که «سردرد» داشتند + فیلم و عکس

 19. دزدی آشکار دولت اوباما از ایران

 20. چهار سال ریاست ‌ویرانگر ترامپ تمام شد

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 3. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 4. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 5. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 6. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 7. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 8. وضع تماشایی آمریکا

 9. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 10. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 11. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 12. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 13. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 14. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 15. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 16. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 17. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 18. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 19. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 20. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 21. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 22. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

 23.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

 24. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 25. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

پربحث‌های هفته

 1. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 2. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 3. متهم ردیف اول قطع برق کیست؟

 4. چشم‌بندی روحانی جلوی چشم ۸۰ میلیون ایرانی/ این ۸ سال در سوئیس زندگی می‌کردیم نه ایران!

 5. پراید به زیر ۱۰۰ میلیون تومان رسید + جدول آخرین قیمت خودروها

 6. همتی: کاهش نرخ ارز حاصل تلاش بانک مرکزی است، سیاسیون به خودشان وصل نکنند

 7. همتی: اگر ارزپاشی می‌کردیم دلار ۵۰ هزار تومان و تورم ۱۲۰ درصد بود

 8. توقف فعالیت ماینرهای چینی در ایران

 9. حسینی: روح لایحه بودجه ۱۴۰۰ قانون شکنی رندانه است/ مجلس، منافع مردم را به آبروی خود ترجیح داد

 10. رییس‌جمهور: ایران از لحاظ منابع گاز در جهان اول است/ دنیا به نفت و گاز ایران نیاز دارد

 11. ریزش قیمت ارز ادامه‌دار شد؛ بازار منتظر سقوط قیمت دلار/ مردم به دلار ۱۵هزارتومانی روحانی اعتماد کردند؟

 12.  نادران: با رد بودجه دولت می‌توانستیم ژست انقلابی بگیریم اما گزینه اصلاح به نفع مردم را انتخاب کردیم/ ۴ محور اصلاح بودجه ۱۴۰۰

 13. ضرورت جلب نظر کارگران در تعیین مزد ۱۴۰۰/ رشد اقتصادی با دستمزد حداقلی ممکن نیست

 14. وام مسکن ملی در یک قدمی ۱۵۰ میلیون تومان/ قسط ماهانه ۲.۵ میلیون تومان می‌شود

 15. جدول/ تازه‌ترین قیمت انواع پراید در بازار

 16. پورابراهیمی: در لایحه بودجه ناترازی‌ غیرقابل انکار و گسترده وجود دارد/ مردم از ما ثبات و قدرت خرید می‌خواهند

 17. شورای رقابت: خودرو تا پایان سال گران نمی‌شود

 18. احضار وزیر اقتصاد به مجلس در پی افت مستمر شاخص‌های بورس

 19. واعظی: ان‌شاءالله جلوی قطع برق گرفته خواهد شد

 20. نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران بازداشت شد

 21. شیب کاهشی قیمت دلار و سکه در بازار

 22. دلار همچنان در کانال ۲۲ هزار تومان /طلا از یک میلیون تومان پایین‌تر آمد

 23. راه اندازی کارخانه ساخت موتورهای پیشرفته خودرو ۳ و ۴ سیلندر کم مصرف با قدرت ۱۵۵ اسب بخار

آخرین عناوین