روحانی، وزارت بازرگانی و اصرار بر تخلف از قانون

محمدعلی حبیبی،   3990504099 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
روحانی، وزارت بازرگانی و اصرار بر تخلف از قانون

۲۲ اردیبهشت ماه امسال با حکم رئیس‌جمهور رضا رحمانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت عزل و حسین مدرس خیابانی به‌عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شد. مطابق اصل ۱۳۵ قانون اساسی، «رئيس جمهور مي تواند براي وزارتخانه هايي كه وزير ندارند حداكثربراي مدت سه ماه سرپرست تعيين نمايد.»

بنا بر این مهلت سرپرستی حسین مدرس خیابانی ۲۲ مردادماه به پایان می‌رسد و در فاصله کمتر از بیست روز به پایان این مهلت، هنوز وزیر جدید این وزارتخانه به مجلس معرفی نشده است. در روزهای اخیر رئیس‌جمهور درباره این موضوع در جلسه هیئت دولت گفت: «وزارت صمت هم باید یک اقدام مهمی از نظر قیمت اجناس انجام دهد؛ در جلسه قبلی ستاد اقتصادی به وزارت صمت گفتم و امروز هم تاکید کردم؛ وزارت صمت، وزارت بازرگانی که الان فعلا با صمت یکی است و امیدواریم مجلس بتواند اقدام قانونی خود را انجام دهد؛ البته مجلس دو وزارتخانه را تصویب کرده، یعنی وزارت بازرگانی را از وزارت صنعت جدا کرده است؛ مجلس دهم این کار را در اواخر دوره خود انجام داده و این به شورای نگهبان رفته و تصویب کرده است؛ یکی دو تا ابهام بوده که مجلس باید ابهام را رفع کند؛ بنابراین از نظر ما اینکه دو وزیر باید معرفی شود قانون است؛ مجلس شورای اسلامی تصویب و شورای نگهبان هم تایید کرده است؛ حالا یک جمله است که می‌خواهند این جمله را حذف یا اصلاح کنند، دیگر این مساله داخلی بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی است.

ان شاءالله هر زمانی که مجلس شورای اسلامی این ایراد شورای نگهبان را رفع و این قانون را به ما ابلاغ کند، دو وزیر را به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌کنیم. این کار بسیار مهمی است که باید انجام بگیرد؛ واقعا یک وزارتخانه قادر نیست که هم صنعت، هم معدن و هم بازرگانی را آن هم در شرایط تحریم و در این شرایط سختی که هستیم، بتواند اداره کند؛ البته ما از سالها پیش متوجه این مساله بودیم و پایان دولت یازدهم لایحه دوفوریتی در این زمینه به مجلس دادیم و الان بیش از ۳ سال است که منتظر این مصوبه از سوی مجلس شورای اسلامی هستیم.»

آقای روحانی در این سخنان دو ادعا مطرح کرده است: ۱- مسئله تشکیل وزارت بازرگانی محل اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان است و ایشان باید آن را میان خودشان حل کنند. ۲- تا زمانی که وزارت بازرگانی از وزارت صنعت تفکیک نشود وزیر جدید معرفی نمی‌شود. اما هر دود ادعا غلط و غیرقانونی است.

ماجرای تشکیل وزارت بازرگانی همانگونه که روحانی گفته است از ۳ سال پیش مطرح شده است. نخستین بار در ۲۱ خرداد ۹۶ و پیش از معرفی دولت دوازدهم، دولت طی لایحه‌ای خواستار تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکیل وزارتخانه بازرگانی شد.

این لایحه با درخواست دوفوریت به مجلس ارائه شد که هدف آن هم این بود که دولت دوازدهم با وزارتخانه‌های جدید آغاز به کار کند اما دوفوریت این لایحه رای نیاورد و به صورت یک‌فوریتی رسیدگی شد. اما این لایحه هم در کمیسیون و هم در صحن مجلس در ۳ تیر ۹۷ رد شد و به بایگانی سپرده شد.

نمایندگان نزدیک به دولت طرحی برای تشکیل وزارت بازرگانی ارائه کردند که دوفوریت و یک‌فوریت آن طرح هم در تاریخ ۷ مرداد ۹۷ در صحن مجلس رای نیاورد و به صورت عادی در دستور رسیدگی قرار گرفت. اما این طرح در کمیسیون اجتماعی رد شد.

مجددا طرح دیگری در تاریخ ۸ اسفند ۹۷ برای تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس اعلام وصول شد. این طرح در تاریخ ۳ مهر ۹۸ در مجلس تصویب شد اما شورای نگهبان به آن ایراد گرفت. ایراد شورای نگهبان مطابق اصول ۸۵ و ۱۳۳ قانون اساسی بود.

در طرح مجلس تنظیم حدود اختیارات و وظایف وزارتخانه به‌عهده دولت گذاشته شده بود که این مسئله توسط شورای نگهبان مغایر تشخیص داده شد. مطابق اصل ۱۳۳ قانون اساسی «تعداد وزيران و حدود اختيارات هر يك از آنان را قانون معين مي كند.»

از طرف دیگر مطابق اصل ۸۵ قانون اساسی «سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست.» با نگاه به این دو اصل می‌توان نتیجه گرفت چون نمایندگان در متن طرح، حدود اختیارات وزارتخانه جدید را مشخص نکرده‌اند مغایر این دو اصل است.

اما پیشنهادات اصلاحی کمیسیون و نمایندگان برای رفع ایرادات شورای نگهبان در دو نوبت در دستور کار مجلس قرار گرفت. یک بار در تاریخ ۱۹ آبان ۹۸ و بار دیگر در تاریخ ۱ دی ۹۸. اما در طی این دو جلسه پیشنهادات اصلاحی رد شد. یکی از پیشنهادات، پیشنهاد اصرار بر مصوبه و ارجاع به مجمع تشخیص بود که آن هم در صحن رد شد.

اما این پایان ماجرا نبود و یک‌بار دیگر در اواخر مجلس دهم و در تاریخ ۲۱ اردیبهشت امسال بار دیگر پیشنهاد کمیسیون برای رفع ایراد شورای نگهبان در صحن مجلس مطرح شد و رای نیاورد و با نظر رئیس جلسه از دستور مجلس خارج شد.

با ملاحظه روندی که ذکر شد به این نتیجه می‌رسیم که سخن رئیس‌جمهور در تقلیل ماجرا به اختلاف مجلس و شورای نگهبان غلط است. طرحی در مجلس تصویب شده  و با ایرادات شورای نگهبان روبه‌رو شده است. نمایندگان مجلس هیچ‌کدام از پیشنهادات برای رفع ایراد شورا را تصویب نکردند.

حتی برخی از کارشناسان فرایند رفت و برگشت این طرح از کمیسیون به صحن را خالی از اشکال نمی‌دانستند. اما با همه این احوال همه پیشنهادات رد شد و مجلس به هیچ‌کدام رای نداد. پیشنهاد اصرار بر نظر مجلس و ارجاع به شورای نگهبان هم رای نیاورد و در پایان این طرح از دستور مجلس خارج و به بایگانی سپرده شده است. پس دولت باید آن طرح را تمام‌شده تلقی کند.

اگر دولت همچنان به تشکیل وزارت بازرگانی اصرار دارد باید لایحه جدیدی تنظیم و به مجلس ارائه کند یا تعدادی از نمایندگان را مجاب کند در این زمینه طرح ارائه کنند. در هر دو صورت، این فرایند در بیست روز آینده قابلیت بررسی و اجرا ندارد.

طبیعتا با ملاحظه این شرایط، این ادعای رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه «تا وزارت صمت، تفکیک نشود وزیر جدید معرفی نمی‌شود» حتما خالی از وجه و غیرقانونی است. رئیس‌جمهور موظف است پیش از پایان مهلت سه‌ماهه وزیر جدید برای این وزارتخانه معرفی کند. از نظر قانونی رئیس‌جمهور نمی‌تواند انجام این وظیفه را موکول به امری کند که در این زمان اندک امکان اجرا ندارد.

فراتر از آن می‌‌توان گفت اینگونه اظهارنظرها به تحت فشار گذاشتن مجلس تعبیر می‌شود. مطلوب دولت، تشکیل وزارت بازرگانی است و برای رسیدن به این هدف معرفی وزیر را به تشکیل این وزارتخانه موکول کرده است. طبیعتا اگر مجلس نظر موافقی برای تشکیل این وزارتخانه نداشته باشد با طرح این سخنان تحت فشار قرار می‌گیرد.

در نهایت باید گفت بهتر است جناب روحانی قانون را رعایت کنند و پیش از اتمام مهلت سه‌ماهه وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت را به مجلس معرفی کنند و اگر همچنان خواهان تشکیل وزارت بازرگانی هستند لایحه تشکیل این وزارتخانه را به مجلس ارسال کنند.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۳۶۹۰۹۰۲:۱۷:۲۸ ۱۳۹۹/۵/۵
دقیقاً حکایت احمدی نژاد در انتصاب سعید مرتضوی و بروز اختلاف شدید با مجلس در سال آخر دولتش در حال تکرار شدن است و به قول معاون اول : مردم یادتان هست .
خلیل۱۵۳۷۲۶۹۱۲:۳۴:۲۱ ۱۳۹۹/۵/۵
متاسفانه و برخلاف وعده ها ، روحانی را بسیار قانون گریزتر از احمدی نياد یافتم
ناشناس۱۵۳۷۶۷۴۱۸:۲۰:۵۵ ۱۳۹۹/۵/۵
رییس جمهور را بفرستید مرخصی اجباری
ناشناس۱۵۳۷۶۷۸۱۸:۲۴:۵۵ ۱۳۹۹/۵/۵
لطفا اگر تحت هر شرایطی دولت روحانی و وزرایش کارش را تا پایان دوره ادامه داد فورا ممنوع الخروج شوند و قانون از کجا اورده ای در مورد اعضا دولت اجرایی شود باید این ها درباره ثروت های هزار میلیاردی خود به مردم جواب پس بدهند
ناشناس۱۵۳۷۶۸۰۱۸:۲۶:۱۳ ۱۳۹۹/۵/۵
اصلاح طلب ها می خواهند بار خودشان و اقازاده هایشان را ببندند برای همین اینقدر تخلف می کنند
ناشناس۱۵۳۷۶۹۲۱۸:۳۵:۰۹ ۱۳۹۹/۵/۵
اگه میخواین اقتصادمون مثل اقتصاد ژاپن بشه، فقط و فقط یه راه داره آقای روحانی بشه نخست وزیر ژاپن و آقای جهانگیری و مجموعه ی ژنرال‌ها را صادر کنیم به ژاپن
ناشناس۱۵۳۶۹۶۵۰۷:۲۸:۵۸ ۱۳۹۹/۵/۵
مقام معظم رهبری در سال 94 در دیدار اعضای هیات دولت با ایشان با انتقاد از وضعیت وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان داشتند: «چهار وزارتخانه را دادند دست آقای نعمت‌زاده. واقعاً چهار وزارتخانه بود اینجا؛ صنایع، صنایع سنگین، معادن و بازرگانی.» ایشان تاکید کردند: «یکی از کارهای عجیب و غریبی که برای بنده هم تا آخر معلوم نشد که چرا این کار انجام گرفت، همراه کردن وزارت بازرگانی با وزارت صنایع و معادن بود، یعنی واقعاً هنوز هم برای من حل نشده است.»
123456۱۵۳۷۰۴۳۰۹:۲۹:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۵
لطفا به این مشکل ، وزارت راه و شهرسازی را هم اضافه کنید که ادغام آن یکی از شاهکارهای! مدیریتی دولت قبلی بود که به خاطر لج و لجبازی در برکناری وزیر ، وزارتخانه ای را تشکیل دادند که مشابهش را در هیچ کشوری نمی توان دید. مسکن ، شهرسازی ، راهسازی ، حمل و نقل ( جاده ای - ریلی - دریایی - هوایی) ، راه آهن ، هواپیمایی ، راهداری و دهها تشکیلات تخصصی دیگر که در بعضی از کشورهای توسعه یافته وزارتخانه یا سازمان مستقلی هستند در ایران ما همه در زیر پرچم وزارت راه و شهرسازی جمع شده اند. واقعاً تخصص گرایی عجیبی در اینجاصورت گرفته است!
ناشناس۱۵۳۷۳۱۰۱۳:۰۱:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۵
متاسفانه ادغامهاي غير كارشناسي در وزارتخانه ها خصوصا وزارت صمت و راه وشهرسازي ضربات جبران ناپذيري به كشور وارد كرد كه حالا حالا قابل جبران نيست
مجید۱۵۳۶۹۹۸۰۸:۳۷:۱۶ ۱۳۹۹/۵/۵
تفکیک اشتباهی دوباره هست
ناشناس۱۵۳۷۰۸۷۱۰:۱۵:۴۹ ۱۳۹۹/۵/۵
بهتر است نظام یک تغییرات اساسی در ساختار خودش انجام بده که نظارت و دسترسی مردم مستقیم و غیر مستقیم بر تمام بخش ها امکان پذیر باشد و از همه مهتر قانون رئیس و همه کاره ما در کشور باشد نه اشخاص و گروهها
هوشیار۱۵۳۷۰۹۷۱۰:۲۷:۵۷ ۱۳۹۹/۵/۵
اصلا من نمیدونم دلیل این همه اصرار چیه ؟؟؟ آخه تا بخوای وزارت خونه تشکیل بدی که دولت تمام هستش چرا انقدر اصرار میکنی ؟؟؟؟
ناشناس۱۵۳۷۳۵۱۱۳:۲۰:۲۲ ۱۳۹۹/۵/۵
حتماً منافع بسیار عظیمی برای خودی ها و خواص دولت تدبیر و امید دارد
ناشناس۱۵۳۷۱۹۶۱۱:۳۱:۱۰ ۱۳۹۹/۵/۵
آقای روحانی می خواد بگه مشکلات اقتصادی و وضعیت بازار به خاطر ادغام دو وزارتخانه صنعت و بازرگانی است و مشکلات را به گردن مجلس و شورای نگهبان بیاندازه. باید زودتر ایرادات رفع بشه تا بهونه دست دولت نیافته. آقای جهانگیری هم تلویحا گفته مدیریت ها و تصمیمات دولت های قبل باعث این مشکلات هست و .....
ناشناس۱۵۳۷۲۱۰۱۱:۴۴:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۵
وزارت بازرگانی در نظر آقایون تدبیر و امید یعنی مکانی قانونی برای استفاده از رانت دلار۴۲۰۰ جهانگیری در بین وابستگانشان.وزارت بازرگانی یعنی وزارت رانت دولتی.دولت روحانی دلش به حال ما نمی سوزد.
ناشناس۱۵۳۷۳۱۴۱۳:۰۴:۰۴ ۱۳۹۹/۵/۵
تا بحث تفكيك ميشه يه عده كه منافشان بخطرافتاده شروع مي كنند به فرافكني ومتهم ساختن دولت به ايجاد وزرات وارادت
ناشناس۱۵۳۷۴۷۸۱۵:۰۱:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۵
وزارت واردات و نابود کننده صادرات و تولید داخلی... در همه جا به وارد کننده به چشم خائن نگاه میشه (درصورت توان تولید)
ناشناس۱۵۳۷۶۳۳۱۷:۴۱:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۵
بنظرم روحانی دنبال اینه که یک جایی رو مقصر جلوه بده ...
ناشناس۱۵۴۰۵۹۵۱۶:۴۱:۰۳ ۱۳۹۹/۵/۷
مردم به خاک سیاه نشودی الان خوشحال ترین آدم ایرانی ..روحانی

پربحث‌های دیروز

 1. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 2. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 3. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 4. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 5. پوتین: نخستین واکسن کرونا در روسیه ثبت شد

 6. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

 7. سهم خواهی جریان های سیاسی لبنان از کیک دولت آینده

 8. روحانی: مردم در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد، اطمینان خاطر داشته باشند

 9. دوچرخه سواری حاکم دبی

 10. اعترافات ۳ عضو داعش در دادگاه کیفری/ سردار سلیمانی نبود، عراق را فتح می‌کردیم

 11. آینده تاریک سعودی‌ها به روایت میدل ایست آی

 12. ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد/ طبری: تمام ۱۶ اتهامی که در کیفرخواست آمده را رد می‌کنم

 13. تصویب نام‌گذاری خیابانی در تهران به نام مهندس بازرگان

 14. نامه بسیج دانشجویی به نمایندگان / مجلس به طرح «گشایش اقتصادی» دولت ورود کند

 15. برایان هوک: ترامپ دنبال توافق جدید با ایران است

 16. سخنگوی سازمان سنجش: تعویق یک ماهه کنکور سراسری تصویب نشده است

 17. سلاطین خودرو و طلا چه زمانی اعدام می‌شوند؟

 18. نمکی: اجازه ندهیم برخی بگویند عاشورا و تاسوعا عامل شیوع کرونا شد/ رعایت پروتکل‌ها با همکاری هیأت‌ها اجرا می‌شود

 19. انتشار فیلم جدید از لحظه بازداشت جورج فلوید

 20. ورود قوه قضائیه به پرونده ویلموتس و ادعای میرسلیم علیه قالیباف/ پرونده‌ای جدید برای طبری

 21. روحانی: تلاش برای تولید دارو و واکسن کرونا تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه خواهد داشت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 5. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 6. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 7. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 8. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 9. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 10. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 11. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 12. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 13. صحنه آهسته انفجار بیروت

 14. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 15. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 16. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 19. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 20. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 21. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 22. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 23. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 24. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 25. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 2. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 3. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 4. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 5. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 6. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 7. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 8. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 9. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 10. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 11. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 12. کدخدایی: توصیه می‌شود کسانی که در دوران قبل صلاحیت‌شان تایید نشده، در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نکنند/ مرحله دوم انتخابات مجلس با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌شود

 13. بیژن مقدم : آقای فتاح رسما و شفاف اعلام کند که قصد کاندیداتوری ندارد

 14. روحانی برای مقابله با کرونا، «شفا» را به مردم پیشنهاد کرد/افشاگری تکان‌دهنده فتاح/نادران: گشایش اقتصادی یک فاجعه است

 15. طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس یازدهم کلید خورد

 16. واکنش روحانی به شایعه تلاش برای زمین زدن دولت/انتقاد تند زیباکلام از اصلاح‌طلبان/ میزان صداقت بی‌بی‌سی/ کدام مناطق تهران بیشترین آمار ابتلا و فوتی کرونا را دارند؟

 17. روحانی: تا روزی که صندوق رای و انتخابات هست، جمهوری اسلامی ایران با همین قدرت می ماند

 18. توضیحات نیروی دریایی ارتش پیرامون اظهارات فتاح

 19. افکار عمومی در انتظار مصوبه مجلس در طرح شفافیت آرای نمایندگان

 20. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

 21. انتقاد نادران از وعده گشایش اقتصادی روحانی

 22. عضو مجمع تشخیص: آمریکا می‌خواهد مردم را از انقلاب خسته کند/ گرانی‌ها به کجا می‌خواهد برسد

 23. شمخانی: نمی‌توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود

 24. پیشنهاد معنادار حسام الدین آشنا به مردم: برای هر تصمیم اقتصادی یک هفته صبر کنید

 25. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

آخرین عناوین