مزاحمت جنگنده‌ها برای هواپیمای مسافربری، اتفاقی نادر در جهان/ سابقه واکنش آمریکایی‌ها به مزاحمت برای هواپیماهای نظامی خودشان

گروه جهان الف،   3990504081 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

در حالی که آمریکایی ها در برابر مزاحمت جنگنده‌های نظامی خود برای هواپیمای مسافربری ایران به توجیهات مختلفی روی آورده اند سابقه واکنش خودشان آن هم در برابر مزاحمت دیگران برای هواپیماهای «نظامی» آمریکایی از موضوع دیگری حکایت می‌کند.

مزاحمت جنگنده‌ها برای هواپیمای مسافربری، اتفاقی نادر در جهان/ سابقه واکنش آمریکایی‌ها به مزاحمت برای هواپیماهای نظامی خودشان

به گزارش الف، همزمان با اقدام جنگنده های آمریکایی در ایجاد مزاحمت برای یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط هوایی ماهان بر فراز حریم هوایی سوریه، بسیاری از جریان های سیاسی و رسانه ای در جهان، مانور گسترده ای را در این رابطه به راه انداخته و از ابعاد و زوایای گوناگونی به این مساله پرداختند.

برخی رسانه های مخالف با جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر ادعای تکراری حمل سلاح توسط هواپیمایی ماهان و لزوم برخورد با این شرکت هواپیمایی، سعی داشتند تصویری سیاه و غیرواقعی از فعالیت های هواپیمایی ماهان ارائه کرده و از این رهگذر، اقدام جنگنده های ارتش آمریکا در ایجاد مزاحمت برای یک هواپیمای مسافربری ایران و ایجاد ترس و وحشت برای مسافران این پرواز غیرنظامی را با تاکید بر به اصطلاح خطر و تهدید ایران برای صلح و ثبات منطقه­ای توجیه کنند.

این جریان های سیاسی و رسانه ای به طور خاص سعی داشته اند نیروی هوایی ارتش آمریکا را در منطقه، نیروی حافظ صلح و امنیت توصیف کنند و از این رهگذر، در جبهه مقابل، پروازهای هواپیمایی ماهان را تهدیدی جدی بر علیه صلح و امنیت تصویر کنند و اقدام اخیر نیروهای آمریکایی را مشروعیت بخشند.

با این همه، آنچه در این میان مهم است اشاره به این واقعیت است که این اقدام جنگنده های آمریکایی در ایجاد مزاحمت هوایی برای هواپیمای مسافربری ایران، در نوع خود اتفاقی نادر در عرصه هوانوردی بین المللی است و فضایی را برای توجیه تراشی از سوی مقام های آمریکایی جهت مشروعیت بخشی به اقدام غیرقانونی جنگنده های ارتش این کشور در ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری خطوط هوایی ماهان، باقی نمی گذارد. 

در این راستا، سازمان بین المللی هواپیمائی ایکائو در اساسنامه خود به صراحت قید می کند: "دولت های متعاهد تعهد می کنند که هنگام وضع مقررات در مورد هواپیماهای کشوری خود، شدیدا به امنیت هواپیماهای غیرنظامی توجه داشته باشند. هواپیماهای کشوری در چهارچوب این تعریف هواپیماهای نظامی، گمرکی، و انتظامی هستند و کشورهای عضو مکلفند نسبت به مساله امنیت هواپیماهای مسافربری که در واقع هواپیماهای غیرنظامی هستند، حساس بوده و از تمامی ظرفیت های خود در این رابطه استفاده کنند. 

با توجه به تعریف بالا، آنچه که بیش از همه و در همان نگاه اول خود را به وضوح نشان می دهد این نکته است که اساسا جنگنده های آمریکایی در اقدام خود در ایجاد تنش برای هواپیمای خطوط هوایی ماهان، الفبای قانونی در زمینه احترام به امنیت هواپیماهای مسافربری را نقض کرده اند و این خود یک تخلف واضح از جانب این کشور است که نمی توان آن را به هیچ نحو توجیه نمود. از سویی اقدام جنگنده های آمریکایی را بایستی مصداق بارز نقض حقوق بشر بین المللی نیز دانست. حق آزادی تردد افراد یکی از بنیادی ترین اصول مندرج در اغلب کنوانسیون های مرتبط با حقوق بشر است و بر طبق آن، هیچ دولتی حق ایجاد مانع و مشکل برای تردد آزادانه افراد را ندارد. مساله ای که در قضیه اقدام جنگنده های آمریکایی بر علیه هواپیمای ماهان، به وضوح نقض شده است. 

 آمریکایی ها بارها و بارها نسبت به اقدامات جنگنده های قدرت های خارجی نظیر جنگنده های روس، بر علیه جنگنده های نظامی و پرنده های نظامی خود شکایت کرده و خواستار اجماع جامعه بین المللی در برخورد با حوادثی از این دست شده اند و آن ها را تهدیدی جدی بر علیه صلح و امنیت بین المللی قلمداد کرده اند. در این زمینه می توان به دو نمونه تاریخی  اشاره کرد:

1: در ماه آپریل سال 2020، ارتش آمریکا اعلام کرد که یک جنگنده روسی، با ارتفاع بسیار پایین و در نزدیکی یک جنگنده آمریکایی اقدام به مانور هوایی کرده است. چند روز قبل نیز یک جنگنده روسی دیگر، اقدام مشابهی را انجام داده بود. مقام های آمریکایی تاکید کرده اند که اقدام جنگنده روس، تهدیدی جدی بر علیه ناو ارتش آمریکا و جنگنده هایی بوده که بر روی آن قرار داشته اند. در حین این اقدام، چند جنگنده آمریکایی نیز در آسمان بوده اند که برای آن ها نیز ایجاد خطر شده است. ارتش آمریکا اقدام جنگنده های ارتش روسیه دراین باره را غیرمسوولانه خوانده و خواستار اجماع سازی بین المللی جهت برخورد با این دست از رفتارهای مسکو شده است. 

2: در سپتامبر سال 2015، جنگنده های چینی اقدام به مانور هوایی در نزدیکی یک فروند هواپیمای جاسوسی آمریکا کردند. اقدامی که از سوی مقام های آمریکایی بسیار خطرناک توصیف شده و تنا اندکی قبل از سفر شی جینپینگ رئیس جمهور چین به ایالات متحده آمریکا انجام شده است. این حادثه بر فراز دریای زرد و در شرایط صورت گرفته که دو جنگنده چینی به فاصله نزدیک از یک هواپیمای جاسوسی RC 135 آمریکا پرواز کردند. مقام های آمریکایی گفته اند که هواپیمای کشورشان در حال انجام فعالیت های عادی خود بوده اما اقدام جنگنده های چینی کاملا خطرناک و غیرقانونی بوده است.

این حوادث همانگونه که پیش از این اشاره شد، در مورد اهداف نظامی ایالات متحده آمریکا اتفاق افتاده اند و واکنش جدی آن را به همراه داشته اند. درست بر همین اساس و فارغ از همه کنوانسیون های بین المللی می توان اینگونه استدلال کرد که بر اساس منطق خودِ آمریکا نیز، اقدام جنگنده های این کشور بر علیه یک فروند هواپیمای غیرنظامی کشورمان، کاملا محکوم است و فضایی برای توجیه تراشی ندارد. 

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۳۶۲۹۷۱۵:۲۰:۴۶ ۱۳۹۹/۵/۴
سوال اصلی این است که اصلا چه لزومی داره که هواپیمای مسافر بری ایرانی بر فراز منطقه جنگی و نا امن سوریه که هیچ شرکت معتبر هوایی دنیا و منطقه حتی روسی و چینی که از متحدان سوریه هستند بر فراز ان پرواز نمی کنه پرواز کند؟!
ناشناس۱۵۳۶۵۱۸۱۸:۳۶:۳۲ ۱۳۹۹/۵/۴
آمریکا با فاصله ۱۰هزار کیلومتری از سوریه تو آنجا چه غلطی میکنه؟اون مارو تهدید کرده اونوقت جنابعالی شدی وکیل مدافع آمریکا!!!درود بر شرفت!
ناشناس۱۵۳۶۶۲۹۲۰:۰۶:۵۵ ۱۳۹۹/۵/۴
بزرگوار این یکی از همون چند تئوریه هست که در صورت زده شدن هواپیما قرار بود از طرف رسانه های جنایتکارشون پمپاژ خبری بشه سوال اصلی اینه که کجان کسایی زیر سایر پست های الف واسه ماست مالی آمریکا حضور فعال دارن ولی اینجا محو شدن؟؟
ناشناس۱۵۳۷۷۴۳۱۹:۲۰:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۵
کی الان سفر میره سوریه و لبنان؟؟
ناشناس۱۵۳۶۶۶۳۲۰:۵۱:۲۰ ۱۳۹۹/۵/۴
اولا سوریه همش منطقه جنگی هستش.دوما من معذرت می خوام که هواپیماهای ایران توی خاورمیانه پرواز می کنن و حواسشون به هواپیماهای آمریکایی نیست.
ناشناس۱۵۳۶۸۱۲۲۳:۰۸:۵۷ ۱۳۹۹/۵/۴
ناامنی منطقه زیر سر امریکاست یانکی ها باید از منطقه اخراج بشوند.
ناشناس۱۵۳۷۸۱۵۲۰:۳۶:۴۷ ۱۳۹۹/۵/۵
اینجوری حساب کنید، کل لبنان هم فضاش ناامنه چون جنگنده های اسراییل دایم میان اونجا. خلیج فارس هم همینطور به خاطر حضور آمریکا و شرایط پرتنش ناامنه. در ضمن در سوریه، داعش موشک ضد هوایی نداره. فقط آمریکاست که میتونه ناامنی ایجاد کنه.
ناشناس۱۵۳۶۳۰۵۱۵:۲۴:۰۳ ۱۳۹۹/۵/۴
امریکای جنایتکار و تروریست و رژیم صهیونیستی باید گوشمالی داده شوند تا دیگر جرئت این حرکات مذبوحانه را نداشته باشند.
000۱۵۳۶۹۹۳۰۸:۳۰:۲۷ ۱۳۹۹/۵/۵
مگه ما خودمون هواپیمای مسافربری امارات را مجبور به فرود نکردیم مگه چند شلیک تهدیدی نکردیم پس چطوری ریگی را دستگیر کردند
امیرمحمد۱۵۳۸۰۷۳۰۲:۰۵:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۶
هواپیمای اماراتی در جریان دستگیری ریگی چون وارد حریم هوایی ایران شد،طبق قوانین هوانوردی ما می تونیم در صورت وجود تهدید داخل هواپیما(با توجه به حمل ریگی تروریست)هواپیما را توقیف و بازرسی کنیم.اما مگر هواپیمای ماهان کدام یک از شرطهای هواپیمای ریگی را داشت؟ مگر از مرز هوایی کشور آمریکا عبور کرده بود که توسط نیروی هوایی آمریکا این گونه مورد تهدید واقع شد.در صورتی که هواپیمای اماراتی حامل ریگی از بالای سر کشور ایران رد شده بود.
ناشناس۱۵۳۶۴۲۲۱۶:۵۷:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۴
از دید آمریکایی ها ایجاد مزاحمت به هوا پیماهای نظامی و جاسوسی آمریکا محکوم است‌ اما ایجاد مزاحمت و زدن هوا پیماهای مسافری ایران نه تنها محکوم نیست بلکه مستوجب مدال برای کشتن ۲۹۹ نفر مسافر هواپیمای ایران، میشود!!!
ناشناس۱۵۳۶۴۴۳۱۷:۱۱:۰۴ ۱۳۹۹/۵/۴
البته کد خدا پرستان داخلی و هنربندان بی وطنی! خیلی هم مخالف نیستند!
ناشناس۱۵۳۶۵۶۸۱۹:۱۶:۲۱ ۱۳۹۹/۵/۴
اما ما هنوز متوجه نشدیم کم کردن ارتفاع هواپیمای مسافری برای مقابله با جنگنده یعنی چی؟ مگه داشت خودشو به هواپیما می زد؟ یا موشک شلیک کرده بود؟
ناشناس۱۵۳۶۵۹۶۱۹:۳۷:۴۷ ۱۳۹۹/۵/۴
چند روز دیگه تو خبرها میاد که یک هواپیمای مسافری امریکا روی خلیج فارس توسط یک جنگنده ایرانی رهگیری شد ولی بخاطر مسائل انسانی مزاحمتی ایجاد نشد.
مهدي۱۵۳۶۶۳۰۲۰:۰۷:۳۲ ۱۳۹۹/۵/۴
خب جمهوري اسلامي هم شكايت بكنه و خواستار اجماع بين المللي بشه. اگه بشه
ناشناس۱۵۳۶۶۸۹۲۱:۱۱:۱۱ ۱۳۹۹/۵/۴
فقط فرض کنید که در این جریان جای ایران و آمریکا عوض شده بود. چه جنجالی میکردن غرب پرستا؟ نمیگفتن وقتی از چند ده کیلومتری به راحتی با رادار میشه تشخیص داد هواپیمای مسافربری رو چرا باید جنگنده ها بیان فاصله 1000 متری؟ حتی با چشم غیرمسلح هم از فاصله چند کیلومتری میشه نوع هواپیما رو تشخیص داد. هوا هم که روشن بوده.
ناشناس۱۵۳۶۷۹۳۲۲:۴۵:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۴
اگر آمریکا به این هواپیماه شلیک هم کرده بود این براندازها میگفتن حتما توش سلاح بوده. یعنی وقاحت رو به اوج رسوندن با این برخوردشون با عمل تروریستی آمریکا.
ناشناس۱۵۳۷۰۲۴۰۹:۱۳:۳۹ ۱۳۹۹/۵/۵
مسافران این هواپیما چه کسانی بودند. خبری از آنها اعلام نکردند که در چه وضعیتی هستند تا خانواده ها از نگرانی دربیایند
ناشناس۱۵۳۶۸۱۵۲۳:۱۰:۳۹ ۱۳۹۹/۵/۴
اینکه امریکا می خواست هواپیمای مسافربری ماهان را بوسیله پدافند سوریه سرنگون کند یعنی خیلی خبیث هستن.
ناشناس۱۵۳۶۸۸۲۰۰:۵۹:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۵
این کارو ما خودمون با خودمون کردیم این خباثت نیست ما با امریکا در جنگیم در جنگ هم حلوا پخش نمیکنند
ناشناس۱۵۳۷۰۵۲۰۹:۴۱:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۵
باید بیرون بشوند از منطقه و خاور میانه . حقی ندارد که به هموطن ما تعرض کنند . زنده باد ایران و ایرانی . سلام بر سردار شجاع ایران زمین ژنرال سلیمانی . امیدوارم چنان انتقامی از این آمریکاییهای فضول بگیریم که عقبه راهزنی و غارتگری غربی وحشی گریشان از تاریخ محو شود .
ناشناس۱۵۳۷۱۰۳۱۰:۳۵:۰۱ ۱۳۹۹/۵/۵
بله آنچه امریکایی ها انجام دادند خلاف قوانین بوده و محکوم است. خیلی هم خوب است اگر بتوان علیه امریکا کار حقوقی و دیپلماتیک انجام داد. شما یک حقوق دان.. و یک متخصص امور خارجه اصولگرا اسم ببر که توان و سواد انجام این کار را داشته باشد؟ حقیقت این است که غیر از یکی دو نفر مثل ظریف که هر روز از فحش و تهمت شما در امان نیست ما متخصص و اینکاره نداریم.
ناشناس۱۵۳۷۳۹۲۱۳:۴۵:۰۱ ۱۳۹۹/۵/۵
حرکت آمریکا در این خصوص حقیقتا زشت ونادرست و غیر منطقی و .. بود اما برخی حرفها.. هم جالب هستش باید امریکایی ها رعایت کنن اما ایرانی ها نه ..
ناشناس۱۵۳۸۰۴۳۰۱:۱۶:۵۲ ۱۳۹۹/۵/۶
امریکای جنایتکار محکوم است اصلا چه حقی دارد که به هواپیمای ما نزدیک بشودوتمام بند وبساتشو جمع کنه واز اینجا برودبالگردهای امریکا نباید برفراز اسمان ایران وسوریه ظاهر بشوند
عبدالرزاق حصار۱۵۳۸۰۵۵۰۱:۳۰:۰۹ ۱۳۹۹/۵/۶
تمام نا امنی که درمنطقه ایجاد میشود زیر سرامریکاست ازدیگاه من محکوم است

پربحث‌های اخیر

 1. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 2. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 3. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 4. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 5. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 6. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 7. غارنشینی یک خانواده فلسطینی

 8. دوربین مخفی: هجوم مردم برای خرید تیشرت‌های عجیب و غریب

 9. چرا روحانی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت به مجلس نرفت؟

 10. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

 11. مزیت‌های طرح گشایش اقتصادی از زبان روحانی

 12. درخواست ۲۰ کشور از روسیه برای دریافت واکسن کرونا

 13. افشای راز واکسن روسی کرونا

 14. طرح بته‌جقه ایرانی در لباس منچسترسیتی

 15. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

پربحث‌های دیروز

 1. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 2. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 3. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 4. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 5. پوتین: نخستین واکسن کرونا در روسیه ثبت شد

 6. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

 7. سهم خواهی جریان های سیاسی لبنان از کیک دولت آینده

 8. روحانی: مردم در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد، اطمینان خاطر داشته باشند

 9. دوچرخه سواری حاکم دبی

 10. اعترافات ۳ عضو داعش در دادگاه کیفری/ سردار سلیمانی نبود، عراق را فتح می‌کردیم

 11. آینده تاریک سعودی‌ها به روایت میدل ایست آی

 12. ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد/ طبری: تمام ۱۶ اتهامی که در کیفرخواست آمده را رد می‌کنم

 13. تصویب نام‌گذاری خیابانی در تهران به نام مهندس بازرگان

 14. نامه بسیج دانشجویی به نمایندگان / مجلس به طرح «گشایش اقتصادی» دولت ورود کند

 15. برایان هوک: ترامپ دنبال توافق جدید با ایران است

 16. روحانی: تلاش برای تولید دارو و واکسن کرونا تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه خواهد داشت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 5. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 6. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 7. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 8. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 9. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 10. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 11. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 12. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 13. صحنه آهسته انفجار بیروت

 14. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 15. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 16. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 19. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 20. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 21. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 22. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 23. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 24. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 25. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 2. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 3. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 4. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

 5. پوتین: نخستین واکسن کرونا در روسیه ثبت شد

 6. سهم خواهی جریان های سیاسی لبنان از کیک دولت آینده

 7. پشت پرده ناآرامی‌های بیروت پس از انفجار/ آیا انتخابات زودهنگام راه خروج لبنان از بحران‌هاست؟

 8. روایت آسوشیتدپرس از رویای «ماکرون بناپارت» در لبنان

 9. استعمارگری پشت نقاب شعر و قهوه/ چرا باید در بحث لبنان و فرانسه، ما هم دقیق شویم؟

 10. دستور پادشاه عربستان برای کمک فوری به لبنان

 11. هوک: به انجام توافقی جدید با ایران تمایل داریم

 12. وعده انتخاباتی ترامپ: اگر پیروز شوم ظرف چهار هفته توافقی با ایران خواهم داشت

 13. نشنال اینترست: برای ائتلاف بزرگ ایران- چین آماده شوید

 14. جزئیات انفجار عظیم بیروت، موارد مشابه در جهان و واقعیت‌سنجی گازهای سمی

 15. وزارت دفاع روسیه: به هرگونه حمله موشکی، پاسخ اتمی خواهیم داد

 16. آینده تاریک سعودی‌ها به روایت میدل ایست آی

 17. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 18. برایان هوک: ترامپ دنبال توافق جدید با ایران است

 19. کرونا فقط یک بیماری نیست، نوعی «بحران» است/ وزارت بهداشت نمی تواند به تنهایی فرمانده ستاد ملی کرونا باشد/ کسانی که ماسک نمی زنند باید جریمه شوند

 20. آمریکا: نباید بگذاریم ایران ثروتمند شود

 21. چه کسانی از انفجار بیروت سود می‌برند؟

 22. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

 23. افشای کمک چین به عربستان در ساخت یک سایت اتمی محرمانه

 24. دو فرضیه درباره انفجار بیروت

 25. موضع گیری خصمانه شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران

آخرین عناوین