رئیس قوه قضاییه: دولت فورا مشکلات شرکت‌های آسیب‌دیده از خصوصی‌سازی مثل هپکو را برطرف کند

گروه سیاسی الف،   3990502086

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: دولت باید برای حمایت از تولید با فوریت و کار مضاعف برای رفع مشکل و تعیین وضعیت مجموعه های تولیدی و صنعتی آسیب دیده از خصوصی سازی اقدام کند.

رئیس قوه قضاییه: دولت فورا مشکلات شرکت‌های آسیب‌دیده از خصوصی‌سازی مثل هپکو را برطرف کند

به گزارش تسنیم، آیت ‎الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز در ارتباطی تصویری با رؤسای دادگستری استان ‎های مرکزی و هرمزگان برای پیگیری مصوبات سفر به این استان ‎ها، سفرهای استانی را فرصتی ارزشمند برای دیدار با مردم و همکاران دستگاه قضا و آشنایی با مسائل و مشکلات آنها دانست اما در عین حال تأکید کرد نتیجه این سفرها باید گره ‎گشایی از کار مردم باشد.

* رفع تصرف از 1494هکتار اراضی ملی در استان مرکزی

حجت‎ الاسلام موسوی رئیس کل دادگستری استان مرکزی در ابتدای این ارتباط تصویری با تقدیر از تدابیر و حمایت‎ های رئیس دستگاه قضا برای تکریم و تأمین معیشت قضات و کارکنان قوه قضاییه، اظهار داشت: نگاه تحولی مسئولان عالی قضایی به قوه قضاییه و اجرای جهادی سند راهبردی تعالی و ترقی این نهاد موجب افزایش اعتماد و رضایت عمومی و موفقیت نظام قضایی خواهد شد.

وی با ارائه گزارشی از وضعیت استان مرکزی و پیگیری مصوبات سفر 19 تیر سال گذشته آیت‎ الله رئیسی به این استان از کاهش چشمگیر پرونده‎ های قضایی و رشد 380 درصدی آمار عملکرد دادگستری استان مرکزی خبر داد و اعلام کرد: در سال گذشته 89 درصد ابلاغات به صورت الکترونیک صورت گرفته که با توجه به شیوع کرونا، این رقم در سال جاری افزایش خواهد یافت.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی با اشاره به فعالیت های این دادگستری در صیانت از بیت المال و حقوق عامه اظهار داشت: طی سال گذشته هزار و 494 هکتار و در سه ماهه نخست سال جاری نیز 405 هکتار از اراضی ملی در استان رفع تصرف و همه دستگاه ها به حفاظت از عرصه های ملی مکلف شده اند.

* فرایند واگذاری هپکو به ایمیدرو متوقف شده است

حجت‌الاسلام موسوی با بیان این که استان مرکزی استانی صنعتی و کارگری است، به اقدامات دادگستری و دادستانی این استان برای حمایت از تولید و نیروی کار استان اشاره کرد و با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای رفع مشکلات کارگران شرکت های هپکو و آذرآب و اعلام خبر توقف واگذاری شرکت هپکو به ایمیدرو به منظور بررسی واگذاری آن به سازمان تأمین اجتماعی، خواستار برگزاری جلسه ای با حضور رئیس قوه قضاییه و مسئولان دولتی برای تعیین وضعیت این شرکت شد.

آیت الله رئیسی در واکنش به اظهارات رئیس دادگستری استان مرکزی درباره شرکت هپکو، اظهار داشت: در جلسه ای که با حضور مسئولان قضایی و اجرایی و مدیران شرکت هپکو برای تعیین تکلیف این شرکت در قوه قضاییه برگزار شد، مقرر شد شرکت هپکو به ایمیدرو واگذار شود و اکنون نیز مهم این است هرچه سریع تر وضعیت این شرکت توسط دولت روشن شود.

* هپکو از شرکت های مهم در عرصه تولید ملی است

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: شرکت هپکو از مجموعه های اقتصادی و صنعتی مهم کشور و استان مرکزی است و اگر به وضعیت آن رسیدگی شود، تأثیر زیادی در تولید ملی در گستره وسیع خواهد داشت و موجب قطع واردات بی رویه به کشور خواهد شد و باید موضوع تا حصول نتیجه با جدیت پیگیری شود.

* دولت برای رفع مشکلات شرکت های آسیب دیده از خصوصی سازی اقدام کند

آیت الله رئیسی با بیان این که روشن شدن وضعیت شرکت هپکو موجب روشن شدن وضعیت تولید، کارگران و وضعیت صنعت منطقه می شود، تصریح کرد: دولت باید با فوریت و با کار مضاعف برای رفع مشکل از مجموعه های آسیب دیده از خصوصی سازی در راستای رونق تولید در کشور اقدام کند.

رئیس قوه قضاییه در همین راستا اعلام کرد که به زودی جلسه دیگری با حضور او و دادستان کل کشور و مسئولان وزارت صمت و سازمان خصوصی سازی و همچنین استاندار مرکزی و مدیران شرکت هپکو برای بررسی آخرین وضعیت این شرکت و تعیین تکلیف آن برگزار خواهد شد.

رئیس دادگستری استان مرکزی در بخش دیگری از گزارش خود به استفاده حداکثری این دادگستری از ظرفیت های مردمی و نخبگان برای پیشبرد اهداف و مأموریت های قضایی اشاره کرد و از برگزاری جلسات مستمر و منظم با اقشار مردم و فعالان حوزه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و انعقاد تفاهم نامه با این بخش ها خبر داد.

حجت الاسلام موسوی تلاش برای سالم سازی مجموعه دادگستری و مجموعه های مرتبط با آن و ترخیص و تمدید مرخصی زندانیان در دور دوم شیوع کرونا بر اساس بخشنامه تیر ماه رئیس قوه قضاییه و همچنین مساعدت برای آزادی محکومان مالی و زندانیان جرائم غیرعمد با کمک نهادهای مردمی و خیّرین را از دیگر اقدامات صورت گرفته در دادگستری استان مرکزی عنوان کرد.

وی در بخش پایانی سخنانش با اشاره به تشکیل کارگروهی برای پیگیری اجرای مصوبات سفر استانی رئیس قوه قضاییه، خواستار توجه ویژه آیت الله رئیسی به افزایش بودجه این دادگستری شد.

* نباید اجازه دهیم خللی در چرخه تولید کشور به وجود آید

آیت الله رئیسی با تقدیر از تلاش های صورت گرفته همکاران دستگاه قضا در استان مرکزی تأکید کرد: رونق و جهش تولید مساله ای محوری و از تأکیدات ویژه مقام معظم رهبری است و مسئولان همه استان ها بویژه استان مرکزی به عنوان یک استان صنعتی و تولیدی باید اهتمام داشته باشند هیچ خللی در چرخه تولید ایجاد نشود.

رئیس قوه قضاییه متذکر شد: هر کارخانه یا واحد تولیدی که تعطیل یا نیمه تعطیل شده، باید با کمک مدیران استان به چرخه تولید بازگردد و مشکلاتش برطرف شود؛ در این عرصه اولویت با دولت است اما هر جا نیاز به حمایت دستگاه قضایی هست، باید همکاران ما مسئولان اجرایی را در رفع موانع یاری دهند.

* استان هرمزگان در کاهش پرونده های قضایی رتبه اول را دارد

پیگیری مصوبات سفر به استان هرمزگان برنامه دیگر رییس دستگاه قضا بود که رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در این ارتباط ویدئویی گزارشی از پیگیری مصوبات سفر 11 مهر رئیس دستگاه قضا به استان متبوعش ارائه کرد و گفت که در یک سال گذشته آمار 55 هزار و 750 پرونده قضایی مفتوح در این استان با کاهش 33 هزار و 430 پرونده به 22 هزار و 542 هزار فقره رسیده و این استان از نظر رسیدگی و میزان پرونده های مفتوحه به رتبه اول دست یافته است.

وی افزود: در پی دستور رئیس دستگاه قضا برای تعیین تکلیف پرونده‎ های معوّقه، جمعاً 21 هزار و 345 فقره پرونده مورد رسیدگی قرار گرفت و پرونده های معوّقه این استان کاهش 87 درصدی داشته که 90 درصد آن مربوط به مقطع بعد از صدور بخشنامه آیت الله رئیسی بوده است.

* کاهش 21 درصدی ورودی پرونده های قضایی در هرمزگان

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان از کاهش 21 درصدی ورودی پرونده های قضایی به این دادگستری و ابلاغ الکترونیک 98 درصد ابلاغیه های قضایی در این استان خبر داد و با اشاره به ابلاغ 100 درصدی ابلاغیه های شوراهای حل اختلاف، گفت که دادگستری متبوعش در این بخش نیز رتبه اول را در سطح کشور دارد.

* رفع تصرف 700 میلیاردی از اراضی ملی استان هرمزگان

صالحی در ادامه از رفع تصرف 3 هزار و 272 هکتار از اراضی ملی در این استان به ارزش مالی 700 میلیارد تومان خبر داد و افزود: در اجرای طرح کاداستر و با تعیین ضرب الاجل برای ادارات مربوطه، برای 508 هزار و 331 هکتار اراضی ملی سند تک برگی صادر شده، صدور سند یک میلیون و 800 هزار هکتار نیز در دست اقدام است و کار صدور سند برای بیش از یک میلیون هکتار از این اراضی نیز در مراحل نهایی قرار دارد.

* جبران مافات در برخورد با صیدهای غیرمجاز توسط آیت الله رئیسی

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به برخورد قاطع این دادگستری با شناورهای غیرقانونی و صیدهای غیرمجازی چون صید ترال، از توقیف 39 فروند قایق توسط سپاه، توقیف 13 فروند قایق توسط ناجا، توقیف 32 فروند قایق و لنج و همچنین 6 کشتی بزرگ توسط دیگر دستگاه های ذیربط خبر داد و با اشاره به خرسندی مقامات محلی و مردم منطقه از این اقدام تأکید کرد: یکی از علمای بزرگ استان گفت که این موضوع از زمان آقای هاشمی رفسنجانی مطرح شده بود اما اقدامی صورت نگرفته بود و عملیاتی شدن آن در دوره ریاست آیت الله رئیسی در دستگاه قضا قابل تقدیر است.

* رسیدگی به 12 پرونده قاچاق کلان در هرمزگان

صالحی در همین راستا از تدوین نظام نامه پرورش میگو در استان هرمزگان و همچنین ساماندهی بازارهای فروش ماهی در منطقه خبر داد و با تبیین پیگیری های صورت گرفته برای اجرای 13 مصوبه سفر رئیس قوه قضاییه، به راه اندازی فوری مجتمع قضایی ویژه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان اشاره و اعلام کرد «طی سال گذشته 90 پرونده در شعب بازپرسی و 68 پرونده نیز در دادگاه انقلاب مورد رسیدگی قرار گرفتند».

وی همچنین از تعیین تکلیف فوری 12 پرونده قاچاق کلان در استان متبوعش خبر داد و گفت که در جریان رسیدگی به این پرونده ها و اجرای احکام آنها، تنها در یک فقره رقمی بالغ بر 1 میلیارد و 600 میلیون تومان جزای نقدی دریافت شده است.

* ساماندهی بندر شهید رجایی و بازداشت مدیران فاسد

رئیس دادگستری استان هرمزگان با اشاره به ساماندهی بندر شهید رجایی و کنترل ورود و خروج کالا و انبارداری در این بندرگاه، از تشکیل پلیس تخصصی امنیت اقتصادی و پلیس گمرک و ایجاد سامانه های هماهنگ اطلاعاتی در گمرکات خبر داد و گفت که دادستان هرمزگان هر هفته و خودش هر ماه یک بار به صورت منظم از گمرکات بازرسی دارند.

آقای صالحی در بخش دیگری از سخنانش از 337 مورد مکاتبه با دستگاه ها و سازمان ها برای حفظ بیت المال و حقوق عامه و همچنین بازداشت و صدور حکم جلب برای برخی مدیران دستگاه های متخلف از جمله گمرک و شهرداری در جریان مبارزه با مفاسد اداری خبر داد.

وی در پایان سخنانش خواستار دستور ویژه رئیس دستگاه قضا برای تأمین قضات و نیروی انسانی مورد نیاز دادگستری استان و معیشت آنها شد.

رئیس قوه قضاییه با تقدیر از تلاش ها و اقدامات جهادی رئیس دادگستری استان هرمزگان و همکارانش در رسیدگی به کار مردم و رسیدگی ویژه به پرونده های معوّقه، ابراز امیدواری کرد با اهتمام دادگستری های سراسر کشور در به روزرسانی پرونده ها، مراجعه کنندگان به دستگاه قضا احساس کنند که کار آنها به دقت و سرعت رسیدگی شده و به موقع به حقشان می رسند.

* عدالت باید به موقع اجرا شود تا مردم راضی شوند

آیت الله رئیسی خاطر نشان کرد: اگر کسی به دستگاه قضایی مراجعه کند و حقش گرفته و به او اعاده شود اما این کار به موقع و در زمان خودش صورت نگیرد، برای او گوارا نخواهد بود و این موضوع باید مورد توجه همه همکاران قضایی در محاکم باشد.

* قاچاق خنجری بر پیکره نظام تولید است

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم حاکمیت انضباط در صیادی و صید و همچنین تداوم قاطع مبارزه با قاچاق کالا بویژه قاچاق سازمان یافته، متذکر شد: قاچاق مانند خنجری است که از پشت بر پیکره نظام تولید وارد می شود و باید برای رونق و جهش تولید در کشور، مبارزه با این پدیده شوم با همت مضاعف پیگیری شود.

آیت الله رئیسی همچنین از تشکیل مجتمع ویژه مبارزه به قاچاق کالا و ارز در استان هرمزگان و اقدامات صورت گرفته برای خدمت رسانی بهتر و توزیع عدالت در همه مناطق بویژه مناطق محروم این استان قدردانی کرد و این نوع تلاش ها را موجب رضایت خدا و مردم و افزایش اعتماد عمومی به دستگاه قضا به عنوان سرمایه اجتماعی کشور دانست.

خاطر نشان می شود آیت‎الله رئیسی از زمان تصدی ریاست دستگاه قضا و در یک سال گذشته، در نخستین دور سفرهای استانی خود به 18 استان سفر کرده است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 2. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 3. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 4. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

 5. یک سؤال پیرامون حاشیه سفر اختصاصی ۳ نماینده مجلس

 6. نامه ۲۱ اندیشکده اقتصادی و سیاست خارجی به آیت‌الله رئیسی/ضرورت تحول ساختاری و سازمانی در وزارت امور خارجه

 7. معاون اول رئیس جمهور: از زخم زبان‌ها، ذره‌ای ناراحت نمی‌شویم/ آنچه مردم ایران را رنج می‌دهد، تبعیض است

 8. روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شود

 9. در جلسه رئیس بنیاد شهید با رئیس جمهور منتخب چه مسائلی مطرح شد؟

 10. رهاسازی آب سد کرخه، از سوسنگرد تا هورالعظیم

 11. جهانگیری: طعم تلخ مشکلات را چشیده‌ایم /در مقابل فریادهای مردم کاملاً بی‌پاسخ هستیم / این تعهد را می‌دهیم که خسارت مردم پرداخت خواهد شد

 12. المپیک توکیو| نخستین مدال برای کاروان ایران/ فروغی طلایی شد

 13. جزئیات کمیاب‌ شدن تنها داروی کرونا و فروش و تزریق آن در بازار آزاد/ رمدسیویر دوزی چند؟

 14. نگاهی به بازار انرژی / ۳ سه پروژه ای که زنگنه از آنها غافل شد

 15. شهادت چهار تن از رزمندگان قرارگاه قدس در درگیری با اشرار

پربحث‌های هفته

 1. مشفقانه ای کوتاه با رئیس جمهور منتخب

 2. تاکید رییسی بر رفع دغدغه خانواده ایثارگران

 3. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 4. خوزستان و آسیاب پر آب مدعیان!

 5. حداقل و حداکثر حقوق دریافتی اعضای هیات علمی پس از همسان‌سازی اعلام شد

 6. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 7. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

 8. پشت پرده طرح ربایش مسیح علینژاد

 9. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 10. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 11. صحبت‌های تند رئیس جمهور آذربایجان به وزیر نیروی کشور خود درباره قطعی برق

 12. روزهای سخت پاسخگویی عاقلانه برای مدیران

 13. چرا صهیونیست‌ها نگران پیامدهای امنیتی بحران لبنان هستند؟!

 14. ماجرای پرواز اختصاصی نمایندگان به عتبات چیست؟/ لغو سفر به دنبال اطلاع از اختصاصی بودن

 15. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 16. دستگیری ۱۷ وکیل و ۱۳ کارمند متخلف قوه قضائیه در هفته گذشته

 17. در ماه‌های آینده دولت با تورمی رو به رو خواهد شد که هیچگاه درکشور تجربه نشده است!

 18. ماهیت حقیقی طالبانِ کنونی چیست؟

 19. تصمیم پسندیده مداح سرشناس/ می‌رویم خوزستان

 20. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 21. روحانی: مردم حق دارند بدانند که چه گردنه ها و تکانه هایی موجب بروز چه مشکلاتی برای کشور شده است

 22. از رنج های خوزستان بکاهیم ...

 23. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

 24. کاروان‌ جدید تانکرهای آبرسان سپاه به خوزستان رسید

 25. پیش‌بینی ذوالنوری از ادامه مذاکرات برجام در دولت رئیسی/ توضیحات حدادعادل درباره ادعای دخالت در انتخاب شهردار تهران/ نظر مردم درباره وضعیت تحریم ها در دوره رئیسی

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. مشفقانه ای کوتاه با رئیس جمهور منتخب

 2. تاکید رییسی بر رفع دغدغه خانواده ایثارگران

 3. خوزستان و آسیاب پر آب مدعیان!

 4. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 5. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 6. روزهای سخت پاسخگویی عاقلانه برای مدیران

 7. ماجرای پرواز اختصاصی نمایندگان به عتبات چیست؟/ لغو سفر به دنبال اطلاع از اختصاصی بودن

 8. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 9. در ماه‌های آینده دولت با تورمی رو به رو خواهد شد که هیچگاه درکشور تجربه نشده است!

 10. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 11. روحانی: مردم حق دارند بدانند که چه گردنه ها و تکانه هایی موجب بروز چه مشکلاتی برای کشور شده است

 12. از رنج های خوزستان بکاهیم ...

 13. پیش‌بینی ذوالنوری از ادامه مذاکرات برجام در دولت رئیسی/ توضیحات حدادعادل درباره ادعای دخالت در انتخاب شهردار تهران/ نظر مردم درباره وضعیت تحریم ها در دوره رئیسی

 14. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

 15. پیش‌بینی زیباکلام درباره آینده برجام/ توضیحات ربیعی درباره بی‌نتیجه ماندن مذاکرات وین/ روزنامه اصلاح‌طلب: ظریف وزارت خارجه را ویران کرد/ تحلیل عطریانفر درباره آینده سیاسی روحانی

 16. روحانی:مردم بخاطر مشکلات ناشی از خشکسالی و کم آبی هرچقدر ناراحت باشند، حق دارند/ این دولت در زمینه کشاورزی معیارهای خوبی برای عرضه به مردم دارد

 17. توکلی: آقای رئیسی! منتظر رئیس‌جمهور فعلی نباشید و به داد مردم خوزستان برسید

 18. نظر مصباحی‌مقدم درباره اولین مشکل دولت رئیسی/ واکنش آیت‌الله جنتی به مشکلات مردم خوزستان/ کارت زرد مجلس به آذری‌جهرمی/ وقتی روحانی به مردم حق می‌دهد ناراحت باشند

 19. حمایت اعضای کمیسیون بودجه مجلس از رتبه بندی معلمان، همسان سازی حقوق بازنشستگان و هماهنگی حقوق هیات علمی

 20. مردم خوزستان حقوق حقه خود را دنبال می‌کنند/ ماهیگیری از آب گل‌آلود تجمعات مردمی توسط دشمن

 21. یک مرکز پژوهشی با هزینه بسیار، کارآیی کم

 22. یک سؤال پیرامون حاشیه سفر اختصاصی ۳ نماینده مجلس

 23. حضور جهانگیری در استان خوزستان

 24. معاون اول رئیس جمهور: از زخم زبان‌ها، ذره‌ای ناراحت نمی‌شویم/ آنچه مردم ایران را رنج می‌دهد، تبعیض است

 25. روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شود

آخرین عناوین