متهم ردیف اول رشد بورس کیست؟

گروه اقتصادی الف،   3990502064 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

دنیای اقتصاد نوشت: نمودار قیمتی در تمام بازارهای سرمایه‌گذاری رو به بالا و سبز رنگ است. سکه از ۱۰ میلیون تومان عبورکرد. دلار به ۲۶ هزار تومان سلام گفت ولی به محدوده ۲۱ هزار تومان بازگشت؛ بورس هم در آستانه فتح سوپرکانال دو میلیون واحد است. کالاهای مصرفی نیز وضعیت بهتری ندارند. از مرغ و تخم‌مرغ گرفته تا برنج و روغن از خریدی به خرید دیگر تغییر قیمت می‌دهند.

در این میان آمارهای اقتصادی نیز به رشد افسارگسیخته نقدینگی و تغییرات صعودی پایه پولی گواهی می‌دهند. در این میان بررسی‌ها حکایت از رابطه مستقیم افزایش سهم پول از نقدینگی کل کشور با افزایش فعالیت‌های سفته‌بازی در بازارهای مختلف از جمله بورس دارد. موضوعی که به رشد محسوس قیمت سهام منتهی شده است. آیا این وضعیت می‌تواند هشداری درخصوص تحقق ابرتورم در آینده نزدیک باشد؟ در چه صورت می‌توان مانع از وقوع این رخداد شد؟

نقدینگی افسار گسیخت؛ بازارها صعودی شدند

چندی پیش بانک مرکزی آمار رشد نقدینگی در بهار سال ۱۳۹۹ را اعلام کرد. براساس آن حجم نقدینگی در هفته منتهی به ۲۹ خرداد ۱۳۹۹به ۲۶۵۱ هزار میلیارد تومان رسید. این رقم نسبت به پایان سال ۹۸ رشدی ۳/ ۷ درصد را به نمایش می‌گذارد. نقدینگی در حقیقت ماحصل ضرب پایه پولی در ضریب فزاینده است. پایه پولی از بعد منابع، از خالص دارایی خارجی بانک مرکزی، خالص بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی و بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی تشکیل می‌شود.

نقدینگی از بعد مصارف نیز از سپرده بانک‌ها و موسسات اعتباری (مجموع قانونی و دیداری) و اسکناس و مسکوک در دست اشخاص و نزد بانک‌ها تشکیل می‌شود. بر اساس آمار بانک مرکزی حجم پایه پولی در پایان خرداد ۱۳۹۹ به ۴۷/ ۳۸۳ هزار میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با پایان سال قبل با افزایش ۸/ ۸ درصدی همراه شده است.

از نگاه کارشناسان نکته مهم آمار مزبور این است که با توجه به قرار گرفتن وضعیت تورم در مرحله بسیار حساس، چنانچه رشد پایه پولی همچنان ادامه‌دار باشد و با افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی، این متغیر مهم پولی افزایش بیشتری را ثبت کند، می‌تواند موجب افزایش نقدینگی از این محل و در نهایت افزایش تورم شود.

 اما در حال حاضر رشد این متغیرهای کلان اقتصادی زمینه صعود قیمت سهام را فراهم آورده؛ جایی که با گذشت ۸۰ روز معاملاتی از سال ۹۹، بازده شاخص کل بورس تهران از ۲۷۰ درصد نیز فراتر رفته است. دلار افزایش نرخ ۴۰ درصدی را ثبت کرده و سکه نیز با رشد ۷۰ درصدی همراه شده است.

 از این رو می‌توان نتیجه گرفت همبستگی مستقیمی میان رشد متغیرهای کلان اقتصادی همچون پایه پولی، نقدینگی و نرخ تورم با افزایش قیمت در بازارهای سرمایه‌گذاری وجود دارد. در این میان بسته به میزان ریسک و البته جذابیت بازار، رشد متفاوتی را نیز شاهد هستیم.

داغ شدن سفته‌بازی با افزایش پول

یکی از نکات جالب ترازنامه‌های ماهانه بانک‌مرکزی تغییر ترکیب نقدینگی است. بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی سهم پول نسبت به شبه‌پول از نقدینگی بیشتر شده است. در پایان سال ۹۸ نقدینگی ۲۴۰۰ هزار میلیارد تومان و سهم پول از این میزان ۴۲۷ هزار میلیارد تومان بود. سهم پول از نقدینگی در مهر سال ۹۶ کمتر از ۱۲ درصد بود اما بر اساس این آمار نسبت مذکور در پایان سال ۹۸ به ۸/ ۱۷ درصد رسید.

در کنار تورم و افزایش عمومی قیمت‌ها افزایش سهم سیال پول در اقتصادی که نشانه‌ای از رونق اقتصادی در آن مشاهده نمی‌شود به افزایش فعالیت‌های سفته‌بازی در بازارهای مختلف اشاره می‌کند که اثرات آن را عمدتا در بورس می‌توان مشاهده کرد. پول به بخش سیال نقدینگی اشاره دارد درحالی‌که شبه‌پول عموما به سپرده‌ها با دوره زمانی طولانی‌تر اشاره دارد که قابلیت سیالیت کمتری دارد.

 از این رو بازار سهام که بیش از نیم قرن قدمت دارد، از بهمن ۹۸ مورد توجه سرمایه‌گذارانی قرار گرفت که پیش از این تنها نام این بازار را شنیده بودند و کمترین شناختی از آن نداشتند. به مرور با افزایش درصد سودآوری معامله‌گران، شاهد نقل سینه به سینه جذابیت بازار سهام میان مردم بودیم. مردمی که حالا سرمایه‌های خرد و کلان خود را روانه بازار سرمایه کرده بودند تا از قافله جانمانند.

به‌طوری که امروز نسبت ارزش معاملات سهام به کل نقدینگی به ۶۱ ‌ده‌هزارم (۰۰۶۱/  ۰ یا ۶۱۰۰ سهم در میلیون) رسیده است.

در این میان افزایش قیمت سهام انعکاس افزایش ارزش جایگزینی بنگاه‌ها محسوب می‌شد و عملا دنباله‌رو رشد متغیرهای کلان اقتصادی، تغییرات نرخ ارز و سایر قیمت‌ها و نگرانی از کاهش ارزش پول به سبب تشدید انتظارات تورمی بود.

 بر این اساس اگر بنا داشته باشیم که براساس انتظارات از نقدینگی و حجم سیال پول و بدون اعتنا به مسائل ارزش‌گذاری سهام به تحلیل وضعیت روند کنونی بازار سهام بپردازیم شاید بتوان این توجیه را برای حرکت بورس در مسیر صعودی مناسب دانست.

حل تنگناهای مالی به روش غیرتورمی

بازده بازار سهام از ابتدای سال۹۹ تاکنون از ۲۷۰ درصد فراتر رفته است و هر روز شاهد ثبت رکوردی جدید از این بازار هستیم. از رقم شاخص کل گرفته تا ارزش دادوستدها و ورود پول حقیقی و البته صدور کدهای معاملاتی و آمار مشارکت‌کنندگان در رویدادهای عرضه اولیه.

هر چند این رکوردها به نوبه خود مشکل‌ساز نخواهند بود اما در صورت کاهش جذابیت بازار سهام به هر دلیلی، هجوم این حجم از نقدینگی به بازارهای موازی نظیر مسکن، ارز یا سکه می‌تواند نویددهنده تشدید تورم در سال‌های بعد باشد.

بنابراین در کنار توسعه عرضی بازار سهام با افزایش عرضه اولیه شرکت‌های بزرگ، افزایش شناوری سهام و دوطرفه کردن بازار، توسعه بازار بدهی است که می‌تواند مانع از وقوع ابرتورم در اقتصاد ایران باشد.

به عبارت دیگر این سیاست می‌تواند موجب افزایش جذابیت نرخ بهره بدون ریسک در بازار سهام و بنابراین کاهش رشد پول و افزایش شبه‌پول و در نتیجه جلوگیری از افزایش شدید تورم شود تا علاوه بر حل تنگناهای مالی به روش غیرتورمی، مانع از فرار سرمایه از بازار سهام شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۳۳۸۹۱۱۲:۱۲:۳۲ ۱۳۹۹/۵/۲
میزان رشد نقدینگی در کشوری مثل امریکا 8 درصد است آن وقت بورس و قیمت کالا ها در این کشور8درصد بالا می رود؟نخیر
شوقی۱۵۳۳۹۰۹۱۲:۲۵:۳۰ ۱۳۹۹/۵/۲
مگر رشد بورس جرم است که دنبال متهم میگردی عجب چرا آبان و آذر ۹۸ قبل از هجوم مردم به بورس نگفتی خرید و فروش سهام جرم است امروز که چند میلیون نفر گرفتار کردی متوجه شدی قیمت ها غیر واقعی و دستکاری و ..است
ناشناس۱۵۳۳۹۵۸۱۳:۰۷:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۲
متهم؟!
ناشناس۱۵۳۳۹۶۴۱۳:۰۹:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۲
باید نقدینگی در دست افراد را بیش از یک سقف محدود بطور موقت مسدود کرد
سعید۱۵۳۴۰۱۵۱۳:۴۶:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۲
در مورد بازار سهام کاهش جذابیت اتفاق نخواهد افتاد بلکه با سقوط مواجه خواهیم شد. تنها افرادی که قبل از تشکیل صف های فروش بدون مشتری از این بازار بیرون رفته باشند سود این .. .. بازی دولت را خواهند برد در غیر این صورت سرمایه بقیه افراد در پروژه نقدینگی سوزی ازبین خواهد رفت و پس از آن نیز بقیه بازارها هم راکد خواهد شد
ناشناس۱۵۳۴۰۲۳۱۳:۵۳:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۲
شما ببین سهمای دولتی رشد کرده یا بقیه سهما؟بقیه سهما که فقط درجا میزنن فقط سهمای موجود تو صندوق دولته که سود داشتن وگرنه کل بورس بیشتر از 30درصد سود نداده
حسن۱۵۳۴۰۵۳۱۴:۳۲:۴۶ ۱۳۹۹/۵/۲
سلام به غیر از چند سهام خاص دولتی و شاخص ساز مابقی هیچ رشدی نکردن
علی۱۵۳۴۰۵۵۱۴:۳۴:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۲
بی دلیل نبود که FATF پذیرفته نمیشد و با آن مخالف بودند. .
ناشناس۱۵۳۴۱۵۵۱۶:۳۲:۱۳ ۱۳۹۹/۵/۲
بانک‌های ..که بدون پشتوانه سود میدن و میگیرن عامل تورم چند صد درصدی هستند. با یک مثال ساده میشه گفت موقعی 100 میلیون وام میگیریم و خانه ای می‌خریم و 300 میلیون به بانک پس می دهیم انتظار عادی اینست که پس از پرداخت اقساط آن خانه 300 میلیون قیمت بخورد. یعنی تورم 200 درصدی. جالبه که توی مملکتهای غیر اسلامی سود صفر درصده ولی تو ایران حداقل 30 درصد از ملت میگیرن.
ناشناس۱۵۳۴۳۹۰۲۲:۰۷:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۲
متهم گران شدن دلار،طلا،مسكن،خودرو،مواد غذايي،لوازم خانگي وغيره چه كسي است؟ چرا فقط بدنبال متهم افزايش بورس هستيد؟بورس از همه كالا ها عقب بوده ولي حالا خودش را به سطح آنها رسانده است فقط همين اگر كالاهاي ديگر كاهش يابد طبيعي است بورس هم نزولي شود
ناشناس۱۵۳۴۴۳۱۲۳:۳۹:۳۶ ۱۳۹۹/۵/۲
چند وقت پیش تو و امثال تو مدام تبلیغ میکردید که بیایدد تو بورس حالا میگید فرار کنید
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 3. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 4. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

 5. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 6. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 7. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

 8. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 9. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

 10. وضع تماشایی آمریکا

 11. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 12. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 13. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 14. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 15. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 16. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 17. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 18. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 19. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 20. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 21. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

 22. توقیف نفتکش ایرانی توسط اندونزی

 23. چشم‌بندی روحانی جلوی چشم ۸۰ میلیون ایرانی/ این ۸ سال در سوئیس زندگی می‌کردیم نه ایران!

 24. «نفوذ» چیست؟، «نفوذی» کیست؟!

 25. جدال اصلاح‌طلبان درباره نامزد اجاره‌ای

آخرین عناوین