مخالفت وزیر نیرو با آب و برق رایگان برای مدارس

گروه اقتصادی الف،   3990428124

وزیر نیرو گفت: بهتر است موضوع معافیت مدارس از پرداخت هزینه آب و برق مطرح نشود، بلکه ما حاضریم بخشی از هزینه‌های مصرف انرژی مدارس را پرداخت کنیم، در مدرسه‌ای که آب و برقش رایگان باشد دانش‌آموز فرهنگ صرفه‌جویی و درست مصرف کردن را نخواهد آموخت و در آینده در این زمینه با مشکل مواجه می‌شود.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان امروز در حاشیه دومین نشست از سلسله نشست‌های "گفتگو بر مدار تحول و بهبود یادگیری" که با حضور وزیر آموزش و پرورش و ارتباط با مدیران کل استان‌ها از طریق سامانه "شاد"  برگزار شد، در جمع خبرنگاران از تشکیل کارگروهی مشترک بین این وزارتخانه و وزارت آموزش و پرورش برای تدوین نقشه راه مشترک در چارچوب رویکردها و راهکارهای هر دو دستگاه برای اصلاح مدیریت مصرف و ترمیم تمرکزگرایی و بخشی‌نگری خبر داد.

وی اظهار کرد: امروز قرار شد کارگروه مشترکی در سطح معاونان وزرا در تهران و بین مسئولان آموزش و پرورش و مدیران وزارت نیرو در استان‌ها تشکیل و ظرف دو ماه آینده همه مواردی که برای تدوین یک نقشه راه مشترک لازم است، تدوین شود.

اردکانیان با بیان اینکه کارگروه مشترک در این روزها شکل می‌گیرد و دستورالعمل‌ها تدوین می‌شود، اما یک پیش شرط مهم دارد و آن یک تلقی هم‌سرنوشتی بین دو دستگاه است، اظهار کرد:  وزیر آموزش و پرورش ایده خوبی را در چارچوب گفت و گو مطرح و دنبال کردند که اگر این کار هم پایدار باشد و هم توسعه پیدا کند و این ساز و کار در سطح استان‌ها هم بین مسئولان آموزش و پرورش و دستگاه‌های اجرایی دنبال شود، دو مشکل اساسی ما در سازمان اداری کشور که یکی تمرکزگرایی و دیگری بخشی‌نگری است در این عرصه تا حدودی ترمیم می‌شود.

وزیر نیرو ادامه داد: ما جامعه‌ای هستیم که باید به اخلاق صحیح مصرف در همه عرصه‌ها بویژه آب و انرژی پایبند شویم و یکی از مناسب‌ترین دستگاه‌ها که در این زمینه به شکل وسیعی می‌تواند تاثیرگذار باشد آموزش و پرورش است؛ لذا اعلام آمادگی کردیم که کار دامنه داری را با سازمان آموزش و پرورش کشور برنامه‌ریزی کرده و آن را پیش ببریم. به مسائلی که در بحث تعرفه‌ها و فرصت‌ها وجود دارد هم خواهیم پرداخت.

اردکانیان گفت: زمینه‌های همکاری بین وزارت نیرو و وزارت آموزش و پرورش خیلی وسیع‌تر از تعرفه‌های آب و برق مصرفی مدارس و یا نصب پنل خورشیدی در پشت بام مدارس و این گونه مسائل است.

وی افزود: اساسا نظر ما این است که هر نوع کمک مادی که ضروری است باید به آموزش و پرورش صورت گیرد برای این که در مقابل، وظیفه سنگین خود در آموزش و پرورش صحیح فرزندان امروز کشور که مدیران فردا خواهند بود را ایفا کند و این بدان معناست که از فرهنگ رایگان بودن و معافیت فاصله بگیریم؛ کمک‌های یکجای مالی به دستگاه انجام شود و طبیعتا" الگوی صحیح مصرف دنبال شود.

اردکانیان گفت: نمی‌توان به افراد گفت کالای رایگان را درست مصرف کنید و اگر چیزی رایگان شد، موضوع صرفه‌جویی نهادینه نخواهد شد و یا نهادینه کردنش بسیار سخت خواهد بود. لذا بهتر است رایگان نباشد و در پرداخت هزینه‌ها مساعدت شود.

وزیر نیرو گفت: ما وظیفه داریم که اوج بار در هر سال از یک درصد تجاوز نکند که این کار در دو سال گذشته دنبال شده است. این مسئله مستلزم یک کار پردامنه در مدیریت مصرف اعم از تعویض لامپ‌ها و استفاده از ادوات مناسب در کولرهای آبی و گازی و همه این‌هاست و چه جایی بهتر از مدارس که در آن مصرف آب و انرژی روش‌های صحیح‌تری پیدا می‌کند و مهمتر از آن کسانی که خانواده‌ها را تشکیل می‌دهند و سازمان‌ها را مدیریت می‌کنند، در بهترین سن پذیرش و آموزش با این مفاهیم آشنا می‌شوند و ما آمادگی کامل برای اجرای مشترک این کار داریم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: نصب نیروگاه‌های خورشیدی کیلوواتی یک سرمایه‌گذاری اولیه می‌خواهد که باید فکری برای این کار کرد. ما آمادگی پیاده‌سازی این برنامه در سطح وسیعی از کشور را داریم و می‌توانیم آن را از مدارس و آموزش و پروش شروع کنیم.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 2. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 3. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 4. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 5. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 6. رسالت دولت آینده‎

 7. صف طولانی و عجیب اماراتی‌ها برای خرید محصول جدید تویوتا لندکروز!

 8. چریکِ مقاومت لبنان

 9. آیت الله رئیسی: شرط کار در دولت من قبول داشتن من نیست بلکه حفظ کرامت مردم است

 10. تابلوها را جا به‌جا نکنید !

 11. ضوابط جدید کنکور تصویب شد/ کنکور ۲ بار در سال برگزار می‌شود

 12. رئیسی، نیامده، برایش خبر فیک ساختند !

 13. حمله آمریکا به آزادی بیان/ وب‌سایت‌های محور مقاومت مسدود شدند

 14. انتقاد سعید محمد به شورای نگهبان

 15. لحظات دلهره آور کشتن بی‌رحمانه یک جگوار با چوب

 16. مناظره جنجالی کارشناس صهیونیست و عراقی در مورد ایران

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 7. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 8. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 9. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 10. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 12. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 13. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 14. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 15. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 16. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 17. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 18. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 19. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 20. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 21. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 22. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 23. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 24. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 25. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

ابر آروان

آخرین عناوین