درخواست پارلمان از دولت برای بستن گذرگاه‌ مرزی تحت کنترل آمریکا

گروه جهان الف،   3990426121

عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از دولت این کشور خواست تا اقداماتی برای کنترل گذرگاهی که تحت کنترل نیروهای آمریکایی قرار گرفته انجام دهد.

به گزارش تسنیم به نقل از سایت المعلومه،«بدر الزیادی » عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق روز پنجشنبه از دولت مرکزی خواست تا هرچه سریع‌تر گذرگاه مرزی «جریشان» با کویت را برای کنترل کامل فعالیت‌های آمریکا مسدود کند و از این گذرگاه مرزی تنها برای واردات اسلحه از کویت استفاده شود.

الزیادی افزود : آمریکا گذرگاه مرزی «جریشان» را برای گسترش فعالیت‌های نظامی جهت تقویت ارتش خود به کار می‌گیرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد که این نخستین باری نیست که ما از دولت خواستار نظارت بیشتر بر گذرگاه جریشان هستیم و کمیته امنیت و دفاع پارلمان پیش از این از «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق خواست تا اقداماتی جهت کنترل این گذرگاه انجام دهد.

بدر الزیادی پیش از این گفته بود که تجهیزات ائتلاف بین‌المللی نیز از طریق این گذرگاه وارد می‌شوند که بازگشایی نمی‌شوند. نیروهای محافظ مردم عراق نیز هیچ نقشی جز باز و بسته کردن دروازه‌ها به‌ هنگام ورود آنها ندارد. از نخست‌وزیر می‌خواهیم که در ارتباط با این گذرگاه موضعی اتخاذ کند.

به گفته الزیادی این گذرگاه تحت کنترل دولت عراق نیست و آمریکا و نماینده‌های ائتلاف بین‌المللی بر آن سیطره دارد. از طریق این گذرگاه کالاهایی بدون بازرسی و نظارت وارد عراق می‌شود که طرف عراقی حق بازرسی یا گشودن آنها را ندارد.