قلقلک دادن هیولای کرونا! ؛ محدودیت‌های حداقلی جواب می‌دهد؟

 3990425090

این روزها ارابه کرونا با سرعت می‌تازد و سلامت ایرانیان را نشانه گرفته است. در برخی شهرهای کشور، وضعیت کاملا بحرانی است و سه رقمی شدن آمار کشته های کرونا هم که دیگر خبری تکراری شده است. در این بین، کارشناسان می گویند اعمال محدودیت های حداقلی در تهران و برخی شهرهای قرمز که در این هفته اعمال شده، بیشتر شبیه شوخی است. به اعتقاد آنها بدون اعمال محدودیت های حداکثری نمی توان افسار کرونا را در دست گرفت. 

قلقلک دادن هیولای کرونا! ؛ محدودیت‌های حداقلی جواب می‌دهد؟

به گزارش الف، سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت نیز خبر داده است که در  24 ساعت منتهی به 24 تیر و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۵۲۱ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده است که هزار و ۸۲۰ نفر از آنها بستری شدند. بنابراین مجموع بیماران کووید-۱۹ در کشور به ۲۶۲ هزار و ۱۷۳ نفر رسید.

در همین بازه زمانی نیز ۱۷۹ بیمار کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری در ایران به ۱۳ هزار و ۲۱۱ نفر رسید. همچنین هم اکنون سه هزار و ۳۸۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ نیز در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

مجموع این شرایط نگران کننده در نهایت موجب شد که محدودیت های حداقلی در تهران و چندین شهر با وضعیت قرمز کرونا، اعمال شود. این محدودیت های کرونایی موارد متعددی را شامل می شود. آنطور که علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران می گوید: «مجموعه‌ای از محدودیت‌ها، فعلا به مدت یک هفته در تهران و شهرهای قرمز ١٠ استان دیگر اعمال می شود. دانشگاه‌ها و مدارس، موسسات آموزشی، کافه‌ها، همایش‌ها و مراسم و تالارها و ... در این فهرست هستند. هرچند بر اساس لیست ابلاغی، رویکرد در اعمال محدودیت ها، "حداقلی" است.»

محدودیت‌های کرونایی در استان های کردستان، آذربایجان غربی و ایلام که قرار بود تا ۲۲ تیرماه باشد، حالا این محدودیت ها به دلیل قرار گرفتن چند شهرستان دیگر در وضعیت قرمز کرونا تا ۳۱ تیرماه تمدید شده است.

بر اساس آخرین آمارهای وزارت بهداشت، استان‌های آذربایجان‌های شرقی و غربی، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، گلستان، مازندران و هرمزگان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های تهران، فارس، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، همدان، یزد و خراسان شمالی نیز در وضعیت هشدار قرار گرفته اند.

احتمال تمدید محدودیت‌های موقت کرونایی

تهران به عنوان قطب اقتصاد کشور، پایتخت سیاسی و پرجمعیت ترین شهر ایران، جایگاه متفاوتی با سایر شهرهای کشور دارد؛ به گونه ای که هرگونه اعمال محدودیت در تهران می تواند تاثیر جدی بر سایر شهرهای ایران نیز بگذارد. در طول یک ماه و نیم اخیر و همزمان با شدت گرفتن کرونا، بارها بحث تعطیلی موقت تهران به میان کشیده شد، اما دولت نپذیرفت که محدودیت های کرونایی دوباره به پایتخت برگردد.

در نهایت با تصمیم ستاد مقابله با کرونا، استاندار تهران از اعمال محدودیت‌های یک هفته‌ای در تهران خبر داده است. انوشیروان محسنی بندپی درباره این محدودیت های حداقلی توضیح داده است: «باشگاه‌های ورزشی بدنسازی و پر برخورد، شهربازی، استخرهای سرپوشیده، مراکز تفریحی آبی و فعالیت‌های آبی و مراسم عمومی مانند ترحیم، عروسی و همایش‌ها در استان تهران به مدت یک هفته تعطیل است. همچنین کافه، قهوه خانه، چایخانه، باغ وحش، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی، موزه و باغ موزه‌ها، تالارهای پذیرایی، دانشگاه‌ها، مدارس، حوزه‌های علمیه، مدارس شبانه روزی، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، زبان سراها، کتابخانه‌ها و سایر آموزشگاه‌ها نیز جزو این تعطیلی‌ها است.»

البته محسنی بندپی هشدار داده که «ممکن است در صورت تشدید شیوع بیماری پس از یک هفته از محدودیت ها، شاهد تمدید تعطیلی‌ها باشیم، اما تصمیم‌گیری در این خصوص به میزان شیوع بیماری و تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا مرتبط است.»

 مهم‌ترین عامل اوج‌گیری مجدد کرونا

اینکه فکر کنیم بحث کنترل کرونا فقط در اختیار دولت یا نهادهای رسمی است، پیش فرض غلطی است که در نهایت موجب می شود که سلامت کل جامعه به خطر بیفتد. در کشورهایی که توانسته اند کرونا را تا حد زیادی مهار کنند، دولت و مردم با کمک همدیگر به این هدف مهم نایل شده اند. به طور مثال در کشور نیوزلند، آمار ابتلا به کرونا به حدود صفر رسیده است که این دستاورد از عملکرد موفق دولت این کشور و همراهی مردمش سرچشمه می گیرد.

در کشور ما معادلات کرونا قدری پیچیده تر است. از یک سو دولت تاکنون نتوانسته است عملکرد موفقی در مهار کرونا داشته باشد و پس از یک وقفه کوتاه یک ماهه، دوباره کرونا در ایران به وضعیتی مشابه با روزهای آغازین اپیدمی نزدیک شده است. از سوی دیگر، برخی مردم هم پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند و کرونا را به شوخی گرفته اند. اهمال دولت و جدی نگرفتن کرونا از سوی طیفی از مردم، کرونا را به یک بیماری غیر قابل مهار در ایران تبدیل کرده است. البته در این بین، سهم دولت در افزایش آمار ابتلا به کرونا در ایران، بسیار بیشتر از مردم است، زیرا دولت می توانست با تکیه بر قدرت قانونی و اعمال محدودیت های جدی، رفتار مردم در برابر کرونا را نظم ببخشد که این اتفاق به درستی مدیریت نشد.

اوج گیری کرونا قابل پیش بینی بود

 کارشناسان معتقدند که رها شدن یکباره محدودیت های کرونایی، منع نشدن سفرها و ترددهای بین شهری، کنترل نکردن اجتماعات و نظارت نکردن بر فضاهای پرخطر کاری از جمله قصور دولت است که موجب اوج گیری دوباره بیماری کرونا در ایران شده است. از سوی دیگر، دولت نتوانست با حمایت مالی از طبقات فقیر جامعه، آنها را به ماندن در خانه تشویق کند. همین عامل نیز موجب شد که میلیون ها شهروند ایرانی برای تامین معیشت روزانه خود مجبور باشند که در محیط های شلوغ و پرخطر حاضر شوند و در نتیجه همین مساله نیز بر افزایش آمار ابتلا به کرونا شتاب بخشید.

دکتر محسن مصلحی، دبیر شورای عالی نظام پزشکی کشور هم در گفتکو با «الف» تاکید می کند: «ما در مکاتباتی که با مسئولان دولتی داشتیم، پیش بینی کرده بودیم که دوباره شاهد اوج گیری کرونا خواهیم بود. از قبل هم این هشدار به مسئولان داده شده بود، اما متاسفانه به این هشدارها دقت نشد.»

مصلحی یادآور می شود: «ورود به دوران فاصله گذاری هوشمند، مستلزم پیش شرط های مهمی است که ما بدون رعایت هیچ کدام از این پیش شرط ها وارد فاصله گذاری هوشمند شدیم. حتی همان فاصله گذاری اجتماعی هم رعایت نشد. دولت نتوانست از شانس تعطیلات نوروز و ایام ماه رمضان بهره نیز ببرد. آن زمان بهترین دوران برای کنترل کرونا بود که سوخت شد. الان هم اگرچه می پذیریم که بازگشت به دوران محدودیت های کرونایی با خسارت اقتصادی زیادی همراه خواهد بود، اما معتقدم که هیچ چاره دیگری نداریم. بر این باورم که اگر محدودیت تردد بین شهری، ممنوعیت مسافرت های غیرضروری، تعطیلی اجتماعات و کنترل مراکز کاری پرخطر و سایر محدودیت های کرونایی دیگر اعمال نشود، هزینه های اقتصادی و جانی سنگین تری را در بلندمدت شاهد خواهیم بود. در این بین، کادر درمان نیز به فرسودگی و خستگی مفرط رسیده که فرآیند درمان را بسیار سخت تر کرده است.»

در حالی که هم اکنون در دوران محدودیت های یک هفته ای به سر می بریم، اما همه شواهد و قراین نشان می دهد که اوضاع تردد در شهرهای قرمز، فرقی با گذشته ندارد. با نیم نگاهی به مراکز تجاری، اداری، بازارها، اماکن عمومی و محیط های شغلی در تهران می بینیم که سیمای پایتخت در دوران قبل از محدودیت های کرونایی با سیمای تهران در دوران محدودیت ها، هیچ تفاوت چشمگیری ندارد.

البته دولت هم  نمی خواهد محدودیت های جدی در پایتخت ایجاد کند. سخنگوی شورای شهر تهران از این محدودیت های تازه با عنوان «محدودیت با رویکرد حداقلی» نام برده و حتی خود استاندار تهران هم از محدودیت های یک هفته ای تهران با عنوان «محدودیت های حداقلی» یاد کرده است.

به عقیده بسیاری از کارشناسان، محدودیت های حداقلی با توجه به شدت بحران کرونا نمی تواند چندان کارساز باشد. اینکه همه چیز در شهر به شکل عادی باشد و فقط در برخی مراکز مثل باشگاه ها و آرایشگاه ها محدودیت بگذاریم، نوعی قلقلک دادن هیولای کرونا است که نه او را می کشد و نه این هیولا را از مردم دور می کند.

از سوی دیگر، اینکه منتظر باشیم و ببینیم که وضعیت کدام شهر به شکل قرمز درمی آید و سپس محدودیت های کرونایی را در آن شهر اعمال کنیم، این کار هم نمی تواند سیاست منطقی باشد. کنترل کرونا فقط زمانی میسر خواهد شد که همه شهرهای ایران را به شکل یک پیکر واحد ببینیم و با این نگاه، مانع از سفرهای بین شهری شویم تا کرونا از یک شهر قرمز به یک شهر سفید منتقل نشود. با توجه به در پیش بودن فصل سرما، اگر هم اکنون نتوانیم افسار کرونا را مهار کنیم، قطعا مهار کردن این بیماری در فصل سرما چندین برابر سخت تر خواهد بود. 

 

پربحث‌های دیروز

 1. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 2. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 3. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 4. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 5. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 6. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 7. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 8. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 9. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 10. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

 11. غارنشینی یک خانواده فلسطینی

 12. دوربین مخفی: هجوم مردم برای خرید تیشرت‌های عجیب و غریب

 13. چرا روحانی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت به مجلس نرفت؟

 14. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

 15. مزیت‌های طرح گشایش اقتصادی از زبان روحانی

 16. درخواست ۲۰ کشور از روسیه برای دریافت واکسن کرونا

 17. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 18. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 19. خانه دوم ۶۰ متری در پیروزی مالیات دارد اما خانه ۲۵۰ متری ولنجک خیر؟! / عدم تحویل مسکن مهر باوجود پرداخت اقساط

 20. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 21. افشای راز واکسن روسی کرونا

 22. طرح بته‌جقه ایرانی در لباس منچسترسیتی

 23. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 8. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 9. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 12. صحنه آهسته انفجار بیروت

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 16. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 17. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 18. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 19. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 20. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 21. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 22. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 25. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 2. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 3. نامه جمعی از پزشکان به مراجع تقلید درباره مجالس عزاداری ماه محرم

 4. وزیر بهداشت: پیشنهاد تعویق یک ماهه کنکور در ستاد ملی کرونا بررسی می شود

 5. حكايت ناقلان خاموش؛ هزینه تست کرونا با جیب مردم نمی‌خواند

 6. ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد/ طبری: تمام ۱۶ اتهامی که در کیفرخواست آمده را رد می‌کنم

 7. تصویب نام‌گذاری خیابانی در تهران به نام مهندس بازرگان

 8. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 9. پرونده «سها رضانژاد» جنایی نیست/ مصرف قرص خواب صبح روز حادثه

 10. دستورالعمل ستاد کرونا برای محرم و صفر اعلام شد؛ کاهش ساعات برگزاری مراسم/ ممنوعیت برپایی ایستگاه‌های صلواتی

 11. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 12. سخنگوی سازمان سنجش: تعویق یک ماهه کنکور سراسری تصویب نشده است

 13. سلاطین خودرو و طلا چه زمانی اعدام می‌شوند؟

 14. پشت پرده توقیف روزنامه جهان صنعت

 15. هجوم مسافران به جاده چالوس/ آزادراه تهران - شمال بسته شد

 16. نمکی: اجازه ندهیم برخی بگویند عاشورا و تاسوعا عامل شیوع کرونا شد/ رعایت پروتکل‌ها با همکاری هیأت‌ها اجرا می‌شود

 17. نمکی: درباره برگزاری کنکور سراسری، امروز تصمیم‌گیری می‌شود/ اجازه شکست پروتکل‌ها را نخواهیم داد

 18. منشا بوی نامطبوع در جنوب تهران مشخص شد

 19. ورود قوه قضائیه به پرونده ویلموتس و ادعای میرسلیم علیه قالیباف/ پرونده‌ای جدید برای طبری

 20. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 21. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 22. خانه دوم ۶۰ متری در پیروزی مالیات دارد اما خانه ۲۵۰ متری ولنجک خیر؟! / عدم تحویل مسکن مهر باوجود پرداخت اقساط

 23. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 24. پانزدهمین جلسه پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی/ قاضی مسعودی: هرکسی هر میزانى که وجه برده باشد، باید برگرداند

آخرین عناوین