حسینی: کره‌ای‌ها به فکر آینده خود در ایران باشند/ اقدام سئول ناشی از فشار آمریکا است

گروه جهان الف،   3990425007

مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با تاکید بر این که اقدام کره جنوبی در عدم پرداخت بدهی های خود به ایران ناشی از فشارهای آمریکا است، گفت: کره‌ای‌ها به فکر آینده خود در ایران باشند.

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با ایسنا درباره خودداری کره جنوبی از پرداخت بدهی خود به ایران، گفت: کره ای ها به دلایلی که مشخص بوده و متاثر از فشارهای آمریکا است با این استدلال که پول ها به دلار است و به دلیل تحریم ها نمی توانند در اختیار ایران قرار دهند از پرداخت بدهی خود، خودداری می کنند.

وی تصریح کرد: حتی طرف ایرانی اعلام کرده که کالاهای کره ای خریداری می کند که به این در خواست هم پاسخ نداده اند در واقع به نظر می رسد قصد همکاری ندارند.

این کارشناس ارشد مسایل استراتژیک همچنین بیان کرد: یکی از اقداماتی که می توان انجام داد پی گیری حقوقی است که این مساله از سوی وزارت امور خارجه و بانک مرکزی در حال انجام است.

حسینی تصریح کرد: مهم تر از این مساله، موجی است که در جامعه نسبت به تحریم کالاهای کره ای انجام می شود و می تواند در آینده به عمق روابط دو کشور آسیب بزند که بازسازی آن دشوار خواهد بود. کره ای ها به لحاظ قدرت نرم جایگاه خوبی دارند که با این اقدام مخدوش می شود. البته تصور می کنم این واکنش ها طبیعی است و در شرایط کرونا که جامعه را در گیر کرده این اقدام کره جنوبی به نوعی مشارکت در آسیب رساندن به مردم ایران است.

مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری افزود: اکنون کره ای ها باید تصمیم بگیرند که به فشارهای آمریکا تن دهند یا مستقل عمل کنند. در واقع کره ای ها هستند که باید به فکر آینده خود در اقتصاد ایران باشند.

وی همچنین اظهار کرد: صرف نظر از بحث های رسانه ای که در ایران تاثیر کمتری دارد، ابعاد بین المللی می تواند موثر باشد زیرا کره ای ها هیچ استدلالی ندارند و به نظر می رسد زمینه خوبی است که از طریق NGO ها و سازمان های مرتبط این مساله پی گیری شود. 

این کارشناس ارشد مسائل استراتژیک تاکید کرد: مهم تر از این ها، این کره ای ها هستند که باید تصمیم بگیرند زیرا اقدامات آن ها می تواند در آینده روابط دو کشور به ویژه در زمینه اقتصادی، موثر باشد چه بسا تجار و مصرف کنندگان کالاهای آن ها نسبت به عملکردشان بدبین می شوند و آن ها از بازار ایران به لحاظ اقتصادی حذف می شوند دلایل سیاسی هم که جای خود دارد بنابراین همه این ها بستگی به اقدامات کره ای ها دارد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. بفرمایید آقای ظریف، این هم از اسراییل !...

 2. برای تاج‌زاده ها...

 3. میدل ایست مانیتور: آیا اسرائیل زودتر از پیش بینی رهبر ایران محو می شود؟

 4. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

 5. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

 6. کنایه بغض‌آلود مجری صداوسیما به برخی از سلبریتی‌ها

 7. روز پایانی ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری / در انتظار حضور چهره های اصلی در دقیقه ۹۰

 8. کنایه کیهان به لاریجانی/ نوکوشیمورو

 9. آیا امتحانات حضوری دو میلیون دانش‌آموز گسترش ویروس کرونای انگلیسی را در پی نخواهد داشت؟!

 10. بازی برخی اصلاح‌طلبان به سود ایران‌ستیزان

 11. چرا‌ آمریکا از سامانه اس ۴۰۰ روسیه می ترسد؟!

 12. گرانی آرد، روغن، شکر؛ حلوای تن تنانی دولت برای مردم در صد روز پایانی !

 13. جلوی پخش مستند "گاندو" گرفته شد

 14. اصولگرایان و معضل کاندیداهای پوششی رئیسی/ شروع پرقدرت لاریجانی/ بزرگترین مانع پیروزی جهانگیری چیست؟/ چشم انداز مبهم و غیرقابل پیش‌بینی انتخابات

 15. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

 16. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

 17. حشره ای که هر ۱۷ سال یک‌بار از زیر زمین بیرون می‌آید

 18. واکنش کاربران به بغض اسحاق جهانگیری پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری

 19. اکبر ترکان درگذشت

 20. فیلم منتشر شده توسط آمریکایی‌ها از گشت‌زنی قایق‌های تندرو سپاه در خلیج فارس

 21. رییسی: به صورت مستقل به صحنه آمده‌ام

 22. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

 23. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

 24. تیم حفاظت رییسی وارد وزارت کشور شد

 25.  پشت پرده وحشی‌گری‌های اشغالگران در قدس/ نتانیاهو به سرنوشت «اولمرت» دچار می‌شود؟

ابر آروان

آخرین عناوین