بازگشت محدودیت‌های کرونایی به تهران پس از ۱۳ روز هشدار

گروه اجتماعی الف،   3990424025 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

محدودیت‌های کرونایی از امروز در تهران اعمال می‌شود، اما همچنان لغو طرح ترافیک صورت نگرفته و ۴۵ درصد تهرانی‌ها برای حضور در محل کار از منزل خارج می‌شوند.

بازگشت محدودیت‌های کرونایی به تهران پس از ۱۳ روز هشدار

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: چهاردهمین روز هشدار کرونایی در پایتخت را سپری می‌کنیم، وضعیتی که روز به روز موجب افزایش نگرانی مردم، کادر درمان و مسئولان شهری شده است، شرایط نگران کننده‌ای که به گفته استاندار تهران حکم وضعیت قرمز کرونایی را دارد، زیرا این کلانشهر دارای پیچیدگی‌های خاصی است و اگر تهران وارد وضعیت قرمز کرونایی شود، کنترل بیماری به دلیل جمعیت و تراکم بالا دشوار خواهد بود.

پایتخت نشینان هم کم کم از ترس کرونا دوباره به جانشان افتاده است، در چند روز گذشته آمار فوتی کرونا باز هم رکورد زد و به عدد ۲۲۱ رسید، با افزایش موارد ابتلا و بستری کرونا معاون درمان وزارت بهداشت در ابلاغی به همه بیمارستان‌های شهر تهران دستور داد تا بیماران کرونایی را پذیرش کنند.

وضعیت نگران کننده تهران و پُر شدن تخت های بیمارستانی

به دنبال شرایط هشدار یا به گفته استاندار تهران وضعیت قرمز شهر تهران، چهارشنبه هفته گذشته اعضای ستاد کرونای تهران جلسه اضطراری با وزیر بهداشت برگزار کردند و خواستار اعمال برخی محدودیت‌های کرونایی شدند.

زالی فرمانده ستاد کرونای تهران در این جلسه از افزایش آمار مراجعان به مراکز درمانی از هشتم تیرماه به بیمارستان‌ها خبر داد و گفت: ابتلا و بستری در بخش‌ها و همچنین بستری در آی سی یو در حال افزایش و ترخیص بیماران در حال تقلیل است.

او درباره مشکلات، نگرانی‌ها و درخواست‌های ستاد کرونا پایتخت از وزیر بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از فرمانده مبارزه با کرونا در عرصه ملی می‌خواهیم، هر آنچه که می‌توانید در افزایش اختیارات موسع ستادی استان تهران با توجه به پیچیدگی‌ها، ابرام بورزید؛ چراکه در تهران شرایط متفاوت داریم و تهران گرانیگاه کشور است.

فرمانده عملیات ستاد کرونای کلانشهر تهران خواستار اعمال برخی محدودیت‌های کرونایی مانند لغو یک هفته‌ای طرح ترافیک، فعالیت ادارات دولتی و خصوصی با ۵۰ درصد ظرفیت کاری، تعلیق تمام تجمعات مثل عروسی و عزا، نمایشگاه‌ها و سمینارها، تعویق آزمون‌های سراسری و در نهایت حتی تعطیلی یک هفته‌ای تهران شد تا بار مراجعه بیمارستان‌ها کاهش پیدا کند چرا که کادر درمان دچار خستگی و فرسودگی شده اند و هر روز شماری از آن‌ها به کرونا مبتلا و از چرخه درمان خارج می‌شوند.

پُر شدن تخت های بیمارستانی کرونایی

محدودیت‌های کرونایی که به پایتخت بازگشت

روز گذشته بر اساس اعلام سازمان پیشگیری و مدیریت شهر تهران برخی محدودیت‌های کرونایی در تهران اعلام شد و قرار است همه دانشگاه ها، مدارس، مدارس شبانه روزی، حوزه‌های علمیه، آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای، زبانسرا‌ها و سایر آموزشگاه‌ها و کتابخانه ها، سینما، تئاتر و مراکز مشابه، موزه و باغ موزه ها، تالار‌های پذیرایی، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی، مساجد و مصلی‌ها به مدت یک هفته تعطیل باشند.

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران درباره اعمال محدودیت‌های مجدد در استان تهران به دلیل شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: طی بررسی‌های کارشناسی در کمیته مدیریت مبارزه با کرونا در استان تهران و تایید تصمیمات اتخاذ شده در کمیته انتظامی_اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا، مجدد محدودیت‌هایی برای فعالیت برخی مشاغل در استان تهران اعلام شد.

استاندار تهران ادامه داد: فعالیت باشگاه‌های بدنسازی، فعالیت مراکز تفریحی آبی مانند شهربازی و استخر‌های سرپوشیده، برگزاری مراسمات عمومی مانند مراسم عروسی، ترحیم، همایش‌ها و... به مدت یک هفته از زمان ابلاغ نامه متوقف شده است.

او با اشاره به اینکه نظارت جدی بر این تصمیمات صورت خواهد گرفت، افزود: با این نظارت‌ها امیدواریم بتوانیم شرایطی را ایجاد کنیم که روند رو به رشد بیماری کرونا در استان تهران را کنترل شود.

علی اعطا سخنگوی شورای تهران درباره اعمال محدودیت‌های کرونایی اظهار کرد: به نظر مى‌رسد براساس لیست ابلاغى، اعمال محدودیت‌هاى مورد نظر، فعلا رویکرد حداقلى دارد واز شهروندان درخواست داریم با رعایت پروتکل‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و پرهیز از تردد‌های غیر ضروری، در کاهش ابتلا به بیماری کووید ۱۹ و شیوع آن، نقش جدى ایفا کنند.

بازگشت محدودیت‌های کرونایی به تهران

۴۴.۷ درصد مردم برای حضور در محل کار از منزل خارج می‌شوند

فرمانده ستاد مبارزه با کرونای شهر تهران گفت: ۶۲ درصد مردم تهران معتقد هستند که فاصله‌گذاری اجتماعی خیلی کم در مترو رعایت می‌شود؛ این در حالی است که ۴۴.۷ درصد مردم برای حضور در محل کار و ۲۵.۲ دهم درصد برای خرید از منزل خارج می‌شوند.

زالی تاکید کرد: باید سازوکاری برای حضور کارمندان در محل کار و خرید‌های مجازی در نظر گرفته شود، زیرا بخش زیادی از تردد‌ها قابل مدیریت است.

حناچی شهردار تهران درباره رعایت فاصله گذاری اجتماعی در حمل و نقل عمومی اظهار کرد: رعایت فاصله گذاری اجتماعی در حمل و نقل عمومی تهران در صورتی حاصل می‌شود که ظرفیت موجود سه برابر شود و این ظرفیت اکنون در مترو و اتوبوسرانی دسترس نیست، در برخی مناطق مانند منطقه ۱۵ میزان آلودگی کرونا بالاست، جمعیت ساکن این منطقه کم هستند، اما جمعیت متحرک به دلیل فعالیت‌ها بالاست.

تردد به محل کار در روزهای کرونایی

چالش لغو طرح ترافیک در تهران 

شهردار تهران اظهار کرد: ما با مصوبات ستاد ملی کرونا هماهنگ هستیم و پیشنهاد ما بود که ماسک اجباری شود و در همه ایستگاه‌های مترو و اتوبوس و تاکسی ماسک به قیمت نازل عرضه می‌شود تا بهانه‌ای برای استفاده نکردن وجود نداشته باشد و اگر تصمیمات ستاد کرونا تجدید نظر در برخی فعالیت‌ها مثل لغو طرح ترافیک باشد ما تابع ستاد ملی کرونا هستیم.

حدود ۴۵ درصد تهرانی برای حضور در محل کار از منزل خارج می‌شوند و مجبور هستند از وسایل حمل و نقل عمومی برای حضور در محل کار استفاده کنند، این در حالی است که به گفته استاندار تهران اگر ۹۹ درصد در مترو ماسک بزنند به دلیل اینکه رعایت فاصله گذاری اجتماعی ممکن نیست، روزانه ۲۰۰ نفر به کرونا مبتلا خواهند شد.

ستاد کرونای تهران همچنین خواستار لغو طرح ترافیک هستند و شهردار تهران هم برای لغو طرح ترافیک اعلام آمادگی کرده است، حالا باید منتظر ماند و دید که آیا طرح ترافیک لغو خواهد شد و حضور کارکنان در ادارات کاهش پیدا می کند؟ 

زمان طلایی کنترل کرونا را از دست دادیم

مسعود یونسیان عضو کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره اعمال محدودیت‌های کرونایی و وضعیت هشدار کرونا در تهران بیان کرد: کارشناسان پیش از این‌ها هم درباره وضعیت و طغیان بیماری هشدار داده بودند، اما این اظهارات علمی مورد توجه مسئولان قرار نگرفت. باید توجه داشت که نتایج هر مداخله‌ای دو هفته بعد از اجرای آن قابل مشاهده است.

او ادامه داد: به گفته کارشناسان سازمان جهانی بهداشت اولا باید بازگشایی‌ها به صورت مرحله به مرحله انجام می‌شدند و ثانیا باید فاصله هر بازگشایی ۲ هفته بود و پس از مشاهده نتیجه آن بازگشایی بعدی را انجام داد یا توقف کرد. به این ترتیب اگر در بازگشایی یک صنعت یا فعالیت خاص، شرایط اپیدیمی بدتر شود، می‌توان آن بازگشایی را به حالت قبل برگرداند، ولی با بازگشایی چند فعالیت با هم (یا هر کدام به فاصله یک هفته یا کمتر)، در صورت شعله ورشدن مجدد بیماری نمی‌توان تشخیص داد کدام اقدام اشتباه بوده است.

او ادامه داد: ما زمان طلایی کنترل کرونا را از دست دادیم و  چون بازگشایی‌ها بدون برنامه ریزی و فاصله انجام شد نمی‌توانیم بفهمیم که کدام بازگشایی از جمله لغو طرح ترافیک، بازگشایی رستوران ها، تالار‌های پذیرایی، ادارت دولتی و.. موجب افزایش موارد ابتلا و بستری کرونا شده است تا آن را برگردانیم.

مهار کرونا

چالش بر سر لغو  آزمون های سراسری

یونسیان با اشاره به لغو آزمون‌های سراسری هفته آینده اظهار کرد: تعویق ۲ هفته‌ای آزمون دکتری و کارشناسی ارشد و یا تفکر تعویق کنکور سراسری ایده خیلی خوبی محسوب نمی‌شود و هرگونه تفکر برای تعویق کنکور‌های سراسری نادرست است چرا که بسیاری از اقدامات روزمره که مکررا مردم انجام می‌دهند خطر انتقال به مراتب بیشتری از این آزمون‌ها دارند و در واقع، آزمون‌های فوق از جمله وقایعی هستند که ذاتا کم خطر‌تر از فعالیت‌های روزمره مردم محسوب می‌شوند و به سادگی نیز قابل کنترل بیشتر هستند. حتی قبل از بروز این اپیدمی، فاصله بین صندلی‌های داوطلبان بیش از یک و حتی بیش از ۱.۵ متر بوده و هیچ تماسی بین داوطلبین یا داوطلب و مراقبین صورت نمی‌پذیرد. می‌شود فاصله‌ها را باز هم بیشتر کرد، آزمون‌ها را در سالن‌هایی با سقف بیند (مثل سالن‌های ورزشی و یا تالار‌های تعطیل شده) برگزار کرد و استفاده از ماسک را اجباری کرد.

او ادامه داد: از طرف دیگر، نیرو‌های محترم انتظامی به سادگی می‌توانند ازدهام احتمالی والدین حوالی حوزه‌هایی امتحانی را برای این روز‌های خاص و معدود مدیریت کرده و از آن جلوگیری کنند. با تعویق یک یا چند هفته در برگزاری این آزمون‌ها هیچ تغییری در شرایط بیماری رخ نخواهد داد و تعطیلی آزمون‌های فوق در سال ۹۹ هم از بزرگ‌ترین اشتباهاتی است که حتی فکر آن هم غلط است! نباید با سرنوشت میلیون‌ها داوطلب و خانواده‌های آن‌ها به دلیل واهمه پوچ بازی کرد.

یونسیان گفت: امتحانات نهایی دانش آموزان در خرداد ماه برگزار شد آن هم در شرایطی که کنترل مناسبی روی آن‌ها صورت نگرفت و هر دانش آموز در چندین نوبت در سالن امتحان حاضر شد، ولی کسی به فکر انتقال کرونا نبود، حال چه شده که عده‌ای در زمان برگزاری آزمون‌های سراسری کارشناسی ارشد، دکترا و کنکور سراسری که هر کدام تنها در یک روز برگزار می‌شوند، به فکر انتقال کرونا و شعله ور شدن مجدد بیماری افتاده اند؟

کرونا و برگزاری آزمون ها

تعطیلی یک هفته ای کلانشهرها و موج سینوسی ابتلا و فوتی های کرونا

او در خصوص تصمیم به تعطیلی یک هفته‌ای در تهران و برخی شهر‌های بزرگ افزود: بر اساس دوران نهفتگی این بیماری، از پایان هفته دوم تعطیلی‌ها می‌توانیم شاهد "شروع" کاهش موارد بیماری باشیم و تازه چنانچه پس از ۲ هفته اقدامات شدید پیشگیرانه -شامل تعطیلی‌های گسترده- از نتایج خرسند شویم و بازگشایی کنیم، باز دوباره با افزایش موارد ابتلا و بستری رو به خواهیم شد و به این ترتیب موج سینوسی موارد ابتلا و فوتی کرونا را شاهد خواهیم بود. باید دانست که برنامه‌ها یا تعطیلی یک یا ۲ هفته‌ای کارساز نیست و فقط زمان خریدن محسوب می‌شود.

یونسیان تاکید کرد: در برخورد با این بیماری باید فعالانه عمل کرد. این قبیل اقدامات، منفعلانه محسوب شده و منطقی به نظر نمی‌رسند. نباید مسئولین منتظر رفتار بیماری شوند و با افزایش و کاهش موارد بیماری تصمیم بگیرند، بلکه باید با برنامه ریزی علمی و دقیق، انتقال بیماری را در دست کنرل بگیرند و باید انتقال بیماری تابع تصمیمات ما باشد نه اینکه تصمیمات ما تابع رفتار ویروس باشد.

عضو کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: به همین دلیل من معتقدم اعمال محدودیت‌های کرونایی یک یا ۲ هفته‌ای مقطعی و بدون برنامه بلند مدت برای کنترل بیماری، کارساز نیست و در نهایت، ما با نمودار سینوسی ابتلا و فوتی‌های کرونا مواجه خواهیم شد.

زندگی کرونایی

ماسک برای مقابله با کرونا کافی نیست

او درباره اجباری شدن ماسک و تاثیر آن در کنترل شیوع کرونا اظهار کرد: اگر حداقل ۹۵ درصد مردم ماسک بزنند اثربخشی خوبی شاهد خواهیم بود، اما باید توجه داشت ما برای محافظت از دیگران ماسک می‌زنیم نه برای محافظت از خودمان. غیر از پزشکان و پرستاران و افرادی که از بیماران کرونایی مراقبت می‌کنند، در سایر مواردی که توصیه به استفاده از ماسک شده (عمدتا ماسک‌های خانگی و دست ساز و یا حتی ماسک‌های جراحی) شواهد نشان نمی‌دهد که استفاده از ماسک برای خود فرد استفاده کننده خیلی موثر باشد، بلکه ماسک از شیوع بیماری جلوگیری می‌کند و لذا تا زمانی که این رفتار، همگانی نشود، تاثیر ان را نخواهیم دید.

او ادامه داد: باید استفاده همگانی از ماسک (گوشش دهان و بینی) به یک مطالبه عمومی در سطح جامعه تبدیل شود تا اثرات مثبت آن مشاهده شود. در جایی که فاصله گذاری فیزیکی رعایت نمی‌شود، افراد تماس‌های خود را دارند، در اجتماعات و محیط‌های سربسته بی جهت حضور می‌یابند و.... اینکه صرفا کمتر از ۵۰ درصد افراد ماسک بزنند، شاهد نتیجه مثبتی نخواهیم بود.

یونسیان اظهار کرد: ماسک زدن یکی از حلقه‌های قطع زنجیر‌های انتقال بیماری است و فاصله گذاری اجتماعی، بهداشت دست ها، بهداشت تنفسی وسایر توصیه‌های اصلی بهداشتی هم باید رعایت شود. برای مثال، باید در اماکنی مثل بانک‌ها یا دفاتر پیشخوان دولت و ادارات دولتی که ازدحام بالاست محلول ضدعفونی یا محل شست و شوی دست وجود داشته باشد تا بتوانیم از شیوع کرونا جلوگیری کنیم.

ماسک و کرونا

تعطیلی کرونا را مهار خواهد کرد؟

عضو کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه باید تعطیلی‌ها را به صورت هدفمند و انتخابی، تا زمان مهار کرونا ادامه دهیم، افزود: ما باید تعریف درستی از مهار کرونا و برنامه ریزی مشخص و مدونی و زمان بندی شده‌ای داشته باشیم. این برنامه‌ها باید اولا علمی و منطبق بر جدید‌ترین شواهد مستند مرتبط با بیماری باشند، ثانیا باید برنامه‌ها به صورت بلند مدت تعریف شوند (نه در حد تعطیلی یک هفته‌ای و بعد مشاهده نتایج؛ پس از یک هفته تعطیلی انتظار هیج نتیجه‌ای را نداشته باشید)، و ثالثا و شاید مهمتر از همه، باید این برنامه‌ها شفاف بوده و همه آحاد جامعه، مکررا در جریان برنامه‌ها قرار بگیرند تا انتظار تبعیت مردم را داشته باشیم. تا زمانی که با مردم به طور شفاف رفتار نکنیم، آن‌ها از برنامه پیروی نمی‌کنند و هیچ برنامه‌ای را نمی‌توان با زور در جامعه اعمال کرد. این مردم هستند که باید برنامه‌ها را اجرا کنند و باید به مردم و نظرات دغدغه‌های آن‌ها احترام گذاشته شود.

او ادامه داد: اگر تعطیلی‌ها منجر به ضرر و زیان کمر شکن بخشی از جامعه شود، باید این بخش مورد حمایت قرار گیرند و این وظیفه دولت و حاکمیت است که برای محافظت کل جامعه، این گروه یا گروه‌های خاص را حمایت کند. وقتی حتی کارشناسان علمی مرتبط با موضوع کرونا نیز از طریق رسانه‌ها متوجه تصمیمات ستاد‌های کرونا می‌شوند و تازه در جریان منطق پشت تصمیمات نیز قرار نمی‌گیرند، اینکه از مردم عادی انتظار داشته باشیم صددرصد از این تصمیمات پیروی کنند شاید خیلی منطقی نباشد و باید تصمیمات به صورت شفاف در اختیار همه مردم و کارشناسان قرار گیرد و به یکباره با بازگشایی یا اعمال محدودیت‌های کرونایی مواجه نشویم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۲۱۴۸۰۱۰:۲۰:۲۵ ۱۳۹۹/۴/۲۴
اصلا امسال دانشگاه ها رو باز نکنید هیچ کس هم از بی علمی نمی میره مطمئن باشید!!
علی۱۵۲۱۵۰۲۱۰:۲۸:۴۶ ۱۳۹۹/۴/۲۴
سرکار میریم هزارتا کمبود داریم اگر سرکار نریم چه کسی خرج خانواده را میدهد ؟
ناشناس۱۵۲۱۶۳۳۱۱:۲۰:۴۴ ۱۳۹۹/۴/۲۴
طرح ترافیک لغو نشده بخاطر انکه درامد زایی با بخطر انداختن جان مردم حالا شهرداری و شورای شهر و دولت همه مردم را ول کردن به حال خود و شعار روزانه میدهند وقت عمل همه سکوت میکنند
ناشناس۱۵۲۱۸۱۶۱۲:۴۶:۴۱ ۱۳۹۹/۴/۲۴
علاوه بر مراسم عزا و عروسی تعطیلی های خرداد ماه و سیل مسافران و البته بی تفاوتی مردم به رعایت موارد پبشگیری این بلا رو رقم زد.
شرافتی۱۵۲۱۹۵۹۱۳:۵۲:۵۱ ۱۳۹۹/۴/۲۴
استان های دیگه رو هم در یابید خواهشا.....اقای رئیس جمهور باید بیاد راجع به این وضعیت پاسخگو باشه
ناشناس۱۵۲۱۹۶۵۱۳:۵۵:۲۲ ۱۳۹۹/۴/۲۴
سبک‌مدیریتی تکنو کراتی خام کار دست رئیس جمهور داد..نمیشه تو این شرایط هم خدا رو خواست هم خرما رو هم کرو نا باشه و هم فهالبت های عادی و روزمره اداری و خدماتی و..
ناشناس۱۵۲۱۹۷۰۱۳:۵۷:۲۳ ۱۳۹۹/۴/۲۴
تو همدان هم کرونا داره غوغا می کنه اما همه چیز عادیه انگار همه اداران و بانک و...باز هستن و‌ملت بدون کوچکترین محدودیتی رفت و امد می کنن هر روز هم خبر مرگ چند نفر از گوشه و‌کنار شهر می رسه
ناشناس۱۵۲۲۶۳۰۲۱:۴۴:۵۶ ۱۳۹۹/۴/۲۴
ایاشهر های دیگه ادم نیستن.. یا واکسن ردن ؟؟چرا هر چی هست اول واسه تهران اجرا میشه

پربحث‌های دیروز

 1. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 2. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 3. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 4. صحنه آهسته انفجار بیروت

 5. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 6. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 7. بیژن مقدم : آقای فتاح رسما و شفاف اعلام کند که قصد کاندیداتوری ندارد

 8. واکنش سردار جباری به اظهارات رئیس بنیاد مستضعفان

 9. روایت آسوشیتدپرس از رویای «ماکرون بناپارت» در لبنان

 10. ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها/ قیمت ماشین هر سه ماه یک‌بار تغییر می‌کند!

 11. وزیر بهداشت: پیشنهاد تعویق یک ماهه کنکور در ستاد ملی کرونا بررسی می شود

 12. وعده انتخاباتی ترامپ: اگر پیروز شوم ظرف چهار هفته توافقی با ایران خواهم داشت

 13. جزئیاتی از تغییر طرح فروش نفتی دولت توسط مجلس به نفع مردم

 14. توضیحات نیروی دریایی ارتش پیرامون اظهارات فتاح

 15. امضاهای استیضاح زنگنه در حال افزایش است/ نوع مدیریت زنگنه به صورتی است که مشکلات زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وجود می‌آورد

 16. جزئیات احتمالی از وعده «گشایش اقتصادی»

 17. موضع‌گیری دژپسند علیه وزارت نفت/ نفتی‌ها آماده عرضه «دارا دوم» نبودند

 18. جزئیات طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه‌بندی بنزین

 19. تصاویر هوایی از اعتراضات بیروت

 20. جزئیاتی از آسانسور پرماجرای کاخ مرمر + عکس

 21. پشت پرده توقیف روزنامه جهان صنعت

 22. کدخدایی: توصیه می‌شود کسانی که در دوران قبل صلاحیت‌شان تایید نشده، در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نکنند/ مرحله دوم انتخابات مجلس با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌شود

 23. مالیات خانه‌های خالی بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی ۲ برابر می‌شود

 24. همتی: بانک‌ها خانه‌های مسکونی خالی ندارند

 25. اعلام آمادگی دانشجویان جهادی ایران برای کمک به بازسازی بیروت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 9. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 10. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 11. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 12. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 13. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 14. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 15. صحنه آهسته انفجار بیروت

 16. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 17. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 18. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 19. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 20. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 21. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 22. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 23. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 24. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 25. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین