احتمال انتقال هوابرد کرونا در محیط‌های بسته

گروه سلامت الف،   3990424009

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه افراد عادی از ماسک فیلتردار استفاده نکنند، امکان و چگونگی انتقال ویروس کرونا از طریق هوابرد را تشریح کرد.

دکتر مسعود مردانی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر استفاده از ماسک به عنوان یکی از بهترین حربه‌های پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹، موثر است، گفت: به دلیل بازگشایی‌هایی که در کشور اتفاق افتاده است، فاصله‌گذاری اجتماعی آن گونه که لازم است محقق نمی‌شود؛ برخی از مردم به آن معتقد نیستند و برخی دیگر نیز حوصله‌ رعایت این موضوع را ندارند؛ از این رو زدن ماسک به اولویت جدی ما تبدیل شده است.

وی افزود: این روزها ماسک‌ها شامل دو دسته فیلتردار و بدون فیلتر استفاده می‌شوند که خود ماسک‌های بدون فیلتر به دو دسته ماسک‌های خانگی و ماسک‌های طبی تقسیم می‌شوند. ماسک‌های بدون فیلتر عمدتا برای استفاده همه مردم مناسب است، اما ماسک‌های فیلتردار باید توسط کادر درمان در تماس با بیماران مبتلا به کووید۱۹ استفاده شود.

چرا نباید ماسک فیلتردار بزنیم؟
مردانی ادامه داد: در صورتی که ماسک‌های فیلتردار توسط افراد علامت‌دار استفاده شود، ویروس در پشت سوپاپ ماسک جمع می‌شود و زمانی که سوپاپ باز شود تعداد زیادی ویروس خارج می‌شود که برای افراد در سطح جامعه مضر است؛ از این رو استفاده از ماسک سوپاپ دار را برای عموم مردم توصیه نمی‌کنیم. توصیه ما به مردم استفاده از ماسک‌های بدون فیلتر است که حتی خودشان در منزل می‌توانند اقدام به تهیه آن کنند. ماسک‌های پارچه‌ای ارازان‌تر، در دسترس‌تر و قابل شست‌وشو است.

استفاده ۴ ساعته از ماسک های طبی
وی با تاکید بر اینکه ماسک‌های طبی ۴ ساعت مورد استفاده است، ادامه داد: وقتی ماسک به علت ترشحات بزاق خیس شود، نه تنها سبب ممانعت ورود ویروس نمی‌شود بلکه می‌تواند ورود ویروس را تسهیل کند از این رو ماسک باید پس از ۴ ساعت استفاده یا خیس شدن، تعویض شود. برخی هم که ممکن است توان خرید ماسک طبی را نداشته باشند، می‌توانند از ماسک سه لایه‌ پارچه‌ای که قابل شست‌وشو است، استفاده کنند. بهترین روش برای اینگونه ماسک‌ها شست‌وشو است و ممکن است تنها سشوار ‌و اتو گرفتن روی ماسک‌ها نتواند پاکیزگی مد نظرمان را فراهم کند.

مردانی با اشاره به اینکه کمیته علمی مقابله با کرونا تنها توانایی ارائه توصیه‌های لازم را به کمیته اجرایی دارد، افزود: برخی این اطمینان کاذب را در خود ایجاد کرده‌اند که اگر ماسک سوپاپ دار استفاده کنند، بیمار نمی‌شوند؛ در حالی که معایب آن را ذکر می‌کنیم. از سوی دیگر کمیته علمی توانایی اجرایی ندارد که بتواند ماسک‌های سوپاپ دار را از دسترس مردم خارج کند، تنها کاری که از دست ما بر می‌آید ارائه توضیحات کافی در این زمینه است تا آگاهی مردم افزایش یابد.

تایید احتمال وجود ویروس در هوای محیط های بسته
وی همچنین با اشاره به اینکه وجود ویروس کرونا در هوا تایید شده است، تصریح کرد: در این زمینه تحقیقاتی در یک بانک و چند مرکز دیگر صورت گرفته است، اما در مملکتی که چندصدهزار بانک در حال فعالیت‌اند، بررسی هوای تنها یک بانک نمی‌تواند چندان موثر باشد. بنابراین بی تردید هرچه فضای محیطی بسته‌تر باشد و محیط پنجره‌ کافی و تهویه هوای مطلوب نداشته باشد آنهم در شرایطی که ممکن است فرد مشکوک به کرونا هم بدون ماسک و رعایت موازین بهداشتی آنجا حضور داشته باشد، امکان انتقال ویروس وجود دارد. البته در صورتی که تجمع در یک محیط باز اتفاق افتد و افراد نیز ضمن زدن ماسک، فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند، احتمال انتقال ویروس نزدیک به صفر می‌شود. چنین مواردی بارها تکرار شده است.

این متخصص بیماری‌های عفونی خاطر نشان کرد: برخلاف گذشته، در حال حاضر بر انتقال هوابرد ویروس بیشتر تاکید می‌شود؛ چراکه در مشاهداتمان می‌بینیم خانواده‌هایی هستند که شاید دو یا سه ماه باشد از منزل خارج نشده باشند، اما به کرونا مبتلا شدند که متوجه می‌شویم از راه انتقال هوابرد به ویروس آلوده شده اند.

وی در خاتمه درباره تهویه مناسب در مترو، اتوبوس، فروشگاه‌ها و ...، اظهار کرد: هرچه در مراکز تجمعی تهویه هوا به بیرون بیشتر انجام شود، امکان بیماری زایی کاهش می‌یابد. نامه‌های کمیته مشورتی کرونا به تمام دستگاه‌ها ارائه می‌شود اما ما ضامن اجرایی شدن توصیه‌هایمان نیستیم.

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 6. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 7. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 9. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 10. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 11. صحنه آهسته انفجار بیروت

 12. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 16. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 19. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 20. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 21. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 22. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 25. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

ابر آروان

آخرین عناوین