ماجرای خانه های ۲۵ متری پایتخت به شورا نرسید

گروه اقتصادی الف،   3990424001

شهرداری تهران طرح احداث خانه های ۲۵ متری را پیشنهاد داد و این طرح را به ۲ وزارتخانه ارسال کرد. برخی از اعضای شورا گفتند که این موضوع فقط در حد پیشنهاد بوده و به شورا طرحی در این زمینه ارسال نشده است.

به گزارش فارس، 8 ماه پیش خبر رسید که موضوع ساخت خانه‌های 25 متری در پایتخت مطرح شده است و قرار است این خانه‌ها که متراژشان بسیار اندک است در تهران ساخته شود تا شاید قدری از مشکلات پایتخت‌نشینان  در زمینه مسکن برطرف شود. 

مدیران معتقدند که ساخت واحدهای کوچک مقیاس ضرورت دارد و این موضوع یک انتخاب محسوب نمی‌شود و در تهران سرمایه‌های زیادی مصرف شده است اما چون درست و به اندازه نبوده امروز شاهد واحدهای خالی از سکنه هستیم. 

کار شهرداری ساختمان سازی نیست

عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در این باره می‌گوید: کار شهرداری تهران ساختمان‌سازی نیست بلکه ارائه مجوز پایان کار تشویقات ساخت و ساز و به بیان دیگر تسهیل‌گر است و این طرح در هر ساختمان در حال ساخت 20 درصد تراکم می‌تواند به واحدهای کوچک اندازه اختصاص یابد و می‌تواند این خوابگاه‌های 25 متری در تمام مناطق احداث شود و تأکید می‌کنم که این خانه‌ها برای فقرا و افراد کم‌درآمد نیست. 

این مقام مسوول گفت: در تهران صدها هزار نفر کار می‌کنند آیا نباید مسکن داشته باشند؟ یا دانشگاه‌های زیادی وجود آیا همه این دانشجوها باید در خوابگاه زندگی کنند و نباید به فکر مسکن آنها باشیم؟

ساخت خانه‌های 25 متری از سال گذشته کلید خورد و به گفته مسئولین، دستورالعمل‌های لازم از سوی شهرداری به وزارت کشور ارسال شده و در صورت تأئید به هیأت دولت ارسال و بعد امکان اجرا وجود دارد.

طرحی در خصوص ساخت خانه های 25 متری به شورا نیامده است

اما در این بین اعضای شورای شهر از این موضوع بی‌خبر هستند.

زهرا نژادبهرام عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس می‌گوید: ساخت خانه‌های 25 متری در حد پیشنهاد بوده است و حتی به صحن شورای شهر هم نیامده است. شهرداری پیشنهادی داده اما در این زمینه شورا در جریان نیست و پیشنهاد خانه‌های 25 متری هم می‌تواند مثل بسیاری دیگر از پیشنهادات شهرداری باشد. 

وی ادامه داد: ‌اما این پیشنهاد در قالب طرح به شورای شهر نیامده است، به همین دلیل من اطلاعات زیادی در این باره ندارم.

اما از سوی دیگر کاوه حاج علی‌اکبری رئیس سازمان نوسازی شهر تهران گفته است که دستورالعمل‌‌های لازم تهیه و برای دو وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور ارسال شده است و در صورت موافقت، طرح به هیأت دولت  می رود.

وی افزود: خانه‌های 25 متری محدود به جای خاصی نیست و بخشی به فروش رسیده و بخشی هم اجاره داده می‌شود. 

مخالفت دولت با ساخت خانه های 25 متری

اما بعد از این اظهارنظرها و پخش خبر پشت‌بام‌خوابی در بسیاری از رسانه‌ها، معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن رد این خبر گفت که دولت با ساخت واحدهای 25 متری هم مخالف است و نظر دولت نسبت به این پیشنهاد منفی است. 

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در مورد مخالفت دولت با خانه‌های 25 و 30 متری گفت: ساخت خانه‌های 25 متری پیشنهادی است که شهرداری تهران ارائه کرده است. فلسفه اعلام این پیشنهاد از سوی شهرداری براساس برداشت آنها از موضوعی به نام خانه‌های کوچک در دنیا بوده است. 

وی ادامه داد: پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در این خصوص راه‌اندازی نظام اجاره‌داری حرفه‌ای است که به زودی بسته مربوط به آن تدوین خواهد شد. در این سازوکار سطح دوم اجاره‌داری تهیه شده که چیزی شبیه راه‌اندازی پانسیون‌های خصوصی است و افرادی که برای اشتغال یا تحصیل و درمان به صورت مجردی یا بدون خانواده به پایتخت کوچ می‌کنند در آن مستقر می‌شوند. 

وی ادامه داد: افرادی که توانایی مالی اجاره کردن واحدهای 75 متری که متراژ الگو مصرف مسکن در پایتخت محسوب می‌شود را ندارند، بنابراین مجبور به سکونت در چنین واحدهایی خواهند بود و به نظر می‌رسد آنچه شهرداری مطرح کرده برگرفته از این تفکر بوده است. ما از نظر اجتماعی با این ایده شهرداری موافق نیستیم و درباره آن نظراتی داریم. براساس تجربیاتی که از ساخت واحدهای مسکونی کوچکی در تهران داشته‌ایم، نظر ما با ساخت خانه‌های 25 متری منفی است. ضمن اینکه مسائلی که در شهردار در این خصوص اعلام شده براساس مفاهیم اقتصادی است. 

یکی از معضلات کلیدی شهر تهران مشکل کمبود مسکن و گرانی است. بسیاری از شهروندان با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند. 

ورود شهرداری برای حل مشکل مسکن

پیروز حناچی شهردار تهران از احتمال ورود شهرداری به حل مشکل مسکن در پایتخت خبر داد و گفت: ‌اگر منابعی همچون تسهیلات بانکی مربوط به مسکن به شهرداری‌ها هم تخصیص داده شود به حل مشکل مسکن ورود می‌کنیم. 

وی در خصوص احتمال کمک شهرداری به این حوزه گفت: در قانون شهرداری‌ها به مسکن اجتماعی خیلی ضعیف اشاره شده است، اما به مانند یک مأموریت برای شهرداری به این موضوع پرداخته نشده است. طبیعتا اگر منابعی که اختصاص داده می‌شود همچون تسهیلات بانکی مربوط به مسکن به شهرداری‌ها هم تخصیص داده شود و در کل، حمایت وپشتیبانی کنند چرا که نه، از راه‌های این موضوع مثل همه جای دنیا دراختیار شهرداری است که مانند صدور پروانه، زمین اختصاص یافته به این موضوع و همه اجاره‌داری پس از بهره‌برداری که توسط شهرداری‌ها صورت می‌گیرد. 

وی گفت: ظرفیت‌هایی در شهرداری وجود دارد که اگر حمایت‌های لازم صورت گیرد قطعا  امکان‌پذیر است به عبارت دیگر اگر پشتیبانی و  حمایت‌هایی که معمولا از الگوی مسکن اجتماعی و مسکن مهر با دادن تسهیلات با بهره‌های پایین به این موضوعات اختصاص پیدا کند انجام این کار عملی می‌شود. 

البته بسیاری از کارشناسان معتقدند که ساخت خانه‌های 25 متری با اصول اجتماعی درتضاداست و بسیاری معتقدند که این خانه‌ها بسیار کوچک است. مطابق تفاهم‌نامه شهرداری تهران و وزارت کشور، ساخت واحدهای کوچک‌متراژ در تهران مدنظر قرار گرفته است، اما نباید زیر 35 متر باشد. 

اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و عضو سابق شورای شهر می‌گوید: زمانی که یک فرد مسکن 30 تا 40 متری بسازد، هر فردی که نیاز داشته باشد آن را خریداری می‌کند اما اگر ما آن را به عنوان یک سیاست عنوان کرده  با مبانی فرهنگی و اجتماعی و کرامت مردم ما در تضاد است.»

 طرح‌های احساسی زودگذر تأثیر در بازار مسکن ندارد

وی ادامه داد: طرح‌های احساسی زودگذر تأثیر در بازار مسکن ندارد. ابتدا باید روشن شود که متولی حوزه مسکن در کشور کیست؟ اینکه هرازچندگاهی یک بخشی برای ساماندهی مسکن اظهارنظر کند و طرح ارائه دهد قابل قبول نیست. 

ساخت واحدهای 25 متری که از سوی شهرداری مطرح  و‌ دولتی‌ها به آن  جواب رد دادند و جالب است که این طرح به شورا هم نرسید. 

بسیاری از کارشناسان تأکید دارند که با توجه به افزایش شدید بازار مسکن، این اقدامات نمی‌تواند در جهت کاهش قیمت تأثیری داشته باشد.

 طرح خانه‌های 25 متری موافقان و مخالفان زیادی دارد. این طرح در حد یک پیشنهاد است و با توجه به اینکه به دو وزارتخانه هم ارسال شده و دولتی‌ها دست رد بر سینه آن زده‌اند، مدیران شهری هیچ واکنش جدیدی نشان ندادند و در این زمینه هم پاسخی ندادند. برخی از نمایندگان معتقدند که احداث واحدهای کوچک، عرضه و تقاضا در بازار مسکن را به تعادل می‌رساند و شاید تولید مسکن‌های کوچک‌متراژ در بهبود وضعیت بازار اثر داشته باشد اما برخی دیگر هم این موضوع را رد می‌کنند و معتقدند که تبعات خوبی نخواهد داشت. به همین دلیل هنوز مشخص نیست که سرنوشت خانه‌های کوچک مقیاس در پایتخت به کجا می‌رسد؟

پربحث‌های دیروز

 1. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 2. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 3. تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

 4. قیمت خودرو همچنان صعودی است/ قیمت پژو ۴۰۵ به ۱۴۲ میلیون رسید

 5. روحانی: تا روزی که صندوق رای و انتخابات هست، جمهوری اسلامی ایران با همین قدرت می ماند

 6. جزئیات انفجار عظیم بیروت، موارد مشابه در جهان و واقعیت‌سنجی گازهای سمی

 7. چه کسانی از انفجار بیروت سود می‌برند؟

 8. جدیدترین مدل کوییک آر پلاس رونمایی شد

 9. تصاویر منتشر شده از حال و روز شهر بیروت

 10. فرصت ۲ ماهه برای ثبت کدملی و کدپستی مسکن بر اساس طرح مجلس

 11. حجت الاسلام روحانی: با وجود تحریم‌ها و سنگ‌اندازی وضعیت بهتری داریم

 12. تعیین ساز و کار اخذ مالیات از خانه‌های خالی در مجلس

 13. لحظه انفجار مهیب بیروت

 14. افکار عمومی در انتظار مصوبه مجلس در طرح شفافیت آرای نمایندگان

 15. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 16. نیترات آمونیوم، آشنایی با سوخت جهنمی انفجار بندر بیروت

 17. تشکر «دیده‌بان شفافیت و عدالت» از قوه قضاییه برای تقویت تولید و مبارزه با رباخواری

 18. کاهش ۸۵ درصدی قیمت میوه های نوبرانه نسبت به فروردین ماه

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 3. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 4. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 5. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 6. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 7. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 8. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 9. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 10. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 11. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 12. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 13. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 14. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 15. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 16. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 20. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 21. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 22. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 24. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 25. آبروریزی جدید پسر ترامپ

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 3. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 4. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 5. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 6. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 7. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 8. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 9. تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

 10. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 11. ترمز افزایش قیمت خودرو را چه کسی می‌کشد؟/ علت افزایش قیمت‌ها چیست؟

 12. قیمت خودرو همچنان صعودی است/ قیمت پژو ۴۰۵ به ۱۴۲ میلیون رسید

 13. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 14. دارایی مالکان سهام عدالت آب رفت

 15. آیا پراید ۱۰۰ میلیونی در راه است؟ 

 16. مدرس خیابانی: دولت نسبت به افزایش قیمت کالاها بی‌تفاوت نیست/ کمبود کالایی در بازار وجود ندارد

 17. ارزان‌ترین خودروی حال حاضر جهان کجا تولید می‌شود؟

 18. تلاش بانک مرکزی برای کنترل تورم/ تأمین کسری بودجه با فروش سهام و اوراق دولتی

 19. کاهش اعتبار چک توسط کلاهبرداران/ بانک مرکزی و قوه ‌قضاییه ورود کنند!

 20. پشت پرده افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت میلگرد

 21. رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

 22. دلار در سرازیری

 23. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 24. رانا بخریم یا ۲۰۶ صندوقدار؟

 25. یک طرح جدید برای واریز یارانه ۴۰ لیتری بنزین

آخرین عناوین