علائم تهدیدکننده سلامت روان در دوران کرونا

گروه سلامت الف،   3990422027

متخصص روانپزشکی بیمارستان امام حسین(ع) با اشاره به اینکه کرونا سلامت روان و سیستم اعصاب را تهدید می‌کند، گفت: اگر در بحران کرونا دچار اضطراب و یا افسردگی شده‌اید و یا اگر به سرعت تحملتان کم شده، یا خیلی زود با کوچکترین حرف و مخالفتی عصبانی می‌شوید، حتما باید مداخلات درمانی انجام دهید.

به گزارش ایسنا، دکتر جمال شمس با اشاره به اثرات زیانبار ویروس کرونا و با بیان اینکه این ویروس تبعات مختلف و اثرات زیادی را بر تک تک افراد جامعه به جای گذاشته است، گفت: زمانی که مشکلی در روند عادی زندگی رخ می‌دهد به طور معمول دچار اضطراب و تنش می‌شویم و در این میان پاندمی کووید ۱۹ افراد را دچار مسایل و مشکلات مختلفی کرده که فشار روانی و بروز علائم پریشانی یکی از این آنهاست.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به ابعاد مختلف و ناشناخته ویروس کووید ۱۹ توضیح داد: این ویروس به دلیل ناشناخته بودن استرس مضاعف‌تری را به مردم وارد کرده و همانطور که زلزله و سیل می‌تواند خرابی‌های زیادی برجای بگذارد، این بیماری نیز می‌تواند مشکلات جدی را برای تمامی جوامع ایجاد کند.

وی در توضیح تاثیرگذاری اپیدمی‌ها بر سلامت روان افراد جامعه، اظهار کرد: اگر چنانچه فردی سابقه بیماری داشته باشد، بحران‌ها باعث می‌شود بیماری او دوباره عود کند. و یا اگر فردی ژن ابتلا به بیماری روحی خاصی را داشته باشد این بحران می تواند این ژن ها را در فرد بیدارو آشکار و فرد را با بحران روبرو کند.

دکتر شمس با بیان اینکه استرس‌های متوالی زمینه ساز تغییرات روان شناختی است، خاطرنشان کرد: تحقیقات نشان می‌دهد که در ادامه اپیدمی‌هایی مثل سارس و یا ابولا مشکلات روان شناختی همانند افسردگی، اضطراب و وسواس ایجاد شده است. در همین راستا، با نگاهی به رفتارهای مردم در جوامع مختلف طی دوره اپیدمی کرونا متوجه می‌شویم که بسیاری از مردم رفتارهای وسواس‌گونه پیدا کرده‌اند مثلا اسپری ضدعفونی کننده را مدام و هر چند دقیقه یکبار استفاده می‌کنند و یا موقع مصرف غذا حالات غیر طبیعی دارند.

وی با بیان اینکه رعایت بهداشت فردی موضوعی ضروری است، با بیان اینکه بهداشت باید در بالاترین سطح رعایت شود ولی نباید به رفتارهای غیرطبیعی و وسواس گونه تبدیل شود، گفت:‌ فشارهای روانی مستقیما بر روان ما اثر گذار نیست ولی به عنوان یک عامل مضطرب کننده می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

وی هشدار داد: اگر در دوران بحران خصوصا در بحران اپیدمی کرونا دچار اضطراب و یا افسردگی شده‌اید و یا اگر به سرعت تحملتان کم شده و یا خیلی زود با کوچکترین حرف و یا مخالفتی عصبانی می شوید، حتما باید مداخلات درمانی انجام دهید. البته مداخلات درمانی صرفا به معنای درمان دارویی نیست، بلکه مداخلات روان درمانی و یا مشاوره‌ها نیز می‌توانند از بسیاری عوارض و علائم بکاهد.

وی یادآور شد: کرونا مستقیما بر روان تاثیرگذار نیست ولی بی‌تردید تبعات روانی را در پی دارد که می‌تواند زندگی روزمره را دچار اختلال کند و این مهم درمان‌های خاص خود را می‌طلبد.

این پزشک یکی از عوارض مواجه با فشار روانی اجتماعی مثل اپیدمی کرونا را ابتلا به رفتارهای وسواس گونه و افکار مزاحم دانست و خاطرنشان کرد: این افکار، افکار مزاحم زندگی هستند و می‌توانند ما را دچار عذاب کنند بنابراین باید راهکارهایی را برای مقابله با این رفتارها داشته باشیم.

دکتر شمس در خاتمه تاکید کرد: افکار اذیت کننده باید از ما دور شوند و باید برای حفظ آرامش خود و اطرافیانمان افکار مزاحم را از خود دور کرده و به ایجاد آرامش در این فضا کمک کنیم.

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 6. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 7. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 9. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 10. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 11. صحنه آهسته انفجار بیروت

 12. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 16. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 19. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 20. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 21. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 22. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 25. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

ابر آروان

آخرین عناوین