حریرچی: کنکور لغو نمی‌شود/ نگران برگزاری آزمون‌های کنکور نباشید/ شرایط کرونا در پاییز و زمستان بدتر می‌شود

گروه اجتماعی الف،   3990422026 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

معاون کل وزارت بهداشت و درمان در خصوص خطرات احتمالی در امتحانات کنکور گفت: یک کنکور، کمتر از پنج مراسم عروسی چند صد نفری خطر دارد پس نگران برگزاری آزمون‌های کنکور نباشید. وقتی مراکز خرید و تفریحی بازگشایی می‌شود نباید انتظار داشته باشیم که کنکور لغو گردد. جزئیات نحوه برگزاری کنکور، درجلسه‌ای میان و وزیر بهداشت و علوم و تحقیقات تعیین خواهد شد.

حریرچی: کنکور لغو نمی‌شود/ نگران برگزاری آزمون‌های کنکور نباشید/ شرایط کرونا در پاییز و زمستان بدتر می‌شود

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، آقای ایرج حریرچی در استودیوی گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با بیان اینکه ماسک‌های N۹۵ صرفاً برای کادر درمانی و بیمارستانی است افزود: جای شرمندگی است که نمی‌توانیم ماسک و تجهیزات بهداشتی ارزان قیمت تری به دست مردم برسانیم، اما مردم می‌توانند در منازل، ماسک مورد نیاز خود را به سادگی و با کمترین هزینه تولید نمایند.

او با نمایش دادن تعدادی از نمونه ماسک‌های تولید شده خانگی ادامه داد: استفاده از ماسک، حرکت اجتماعی و بیانگر آن است که من نمی‌خواهم دیگران را آلوده کنم.

آقای حریرچی گفت: در سه هفته گذشته استفاده از ماسک در تهران به ۱۰ درصد و در برخی شهرستان‌ها به ۲۰ درصد نزول کرده بود، اما با راه اندازی پویش (من ماسک می‌زنم) طبق بررسی‌های صورت گرفته در برخی شهر‌ها همچون اصفهان و مراکز سایر استان‌ها استفاده از ماسک به ۷۵ درصد و در تهران هم این آمار به بالای ۵۰ درصد رسیده است.

او تصریح کرد: این آمار خوب است، ولی کافی نیست اگر این آمار به ۹۵ درصد برسد رکورد جهانی در مراقبت‌های جلوگیرانه از ابتلا به کرونا به ثبت خواهد رسید.

شرایط عادی نیست احتیاط کنید

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه حد مطلوب جلوگیری و اقدام پیشگیرانه از ابتلا به کرونا استفاده ۸۰ درصد مردم از ماسک است افزود: آمار بالای مرگ و میر مبتلایان به کرونا در این روزها، حاصل مسافرت‌های مردمی در ایام عید فطر و تعطیلات ۱۴ و ۱۵ خرداد است.

آقای حریرچی ادامه داد: با اعمال بازگشایی‌ها مردم فکر کردند جامعه به شرایط عادی برگشته فکر کردند مرگ و میر روزانه ۲۰، ۳۰ و ۴۰ نفر در کشور ۸۳ میلیون نفری آمار خاصی نیست.

او با بیان اینکه در حال حاضر در کشور حدود ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد صنفی قابل نظارت (از حیث رعایت اصول بهداشتی) داریم و در مقابل این عدد فقط ۷ هزار و ۶۰۰ مأمور بازرسی و نظارت داریم، اگر قرار باش n هر بازرس به طور میانگین سالانه به ۳۰۰ واحد سرکشی و نظارت نماید ما با کمبود ۱۹ هزار و ۶۵۰ نفری مأموریت بازرس مواجهیم.

آقای حریرچی تصریح کرد: طبق مصوبه‌ای به وزارت بهداشت اجازه داده شد در صورت مواجهه با واحد صنفی متخلف و اعمال دومین اخطار اقدام به پلمب آن واحد نماید.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: طبق آخرین پیش بینی‌ها شرایط ابتلا و یا مرگ و میر حاصله از کرونا در پاییز و زمستان بسیار بدتر از بهار و تابستان جاری خواهد بود.

آقای حریرچی افزود: کشور‌هایی که غیر عاقلانه رفتار نمایند و حکومتشان به عنوان اولین عنصر و مردم با هم یکدل و هماهنگ به میدان نیایند سرنوشتی تلخ و همراه با مرگ و میر‌های چند ده هزار نفری در انتظارشان خواهد بود البته این ارقام در اروپا مصداق ندارد، زیرا جمعیت کشور‌های اروپایی کمتر است، در بلوک غرب اروپا از پروتکل‌های سختگیرانه‌ای استفاده شد که ما راضی به بهره گیری از اینگونه پروتکل‌ها نیستیم، اما اقدامات مثبتی را بکارگیری کرده ایم.

او تصریح کرد: هیچ امید کوتاه مدت و میان مدت کمتر از یکسال برای سخت واکسن کرونا وجود ندارد.

آقای حریرچی ادامه داد: به مردم توصیه می‌کنیم هیچگونه دارویی را از بازار سیاه به امید اینکه دوای کروناست تهیه نکنند، زیرا تا این لحظه در هیچ جای دنیا دارو یا واکسن برای درمان کرونا ساخته نشده است.

او در خصوص داروی Remdesivier گفت: تاکنون اصالت این دارو تأیید نشده گرچه برخی از کشور‌های اروپایی مصرف آن را آزاد کرده اند، اما هنوز در درمانی بودن آن اطمینانی وجود ندارد. از پزشکان عزیز کشورمان هم تقاضا می‌کنم دارو‌های خارج از پروتکل تجویز نکنند.

او خطاب به برخی هنرپیشگان و بازیگران کشورمان گفت: از سلبریتی‌ها تقاضا دارم یا به کار بازیگری خود بپردازند و یا اگر قصد کمک کردن به ما را دارند توصیه‌های ما را ترویج دهند و از انتشار نظرات و عقاید شخصی پرهیز نمایند.

آقای حریرچی در خصوص خطرات احتمالی در امتحانات کنکور گفت: یک کنکور، کمتر از پنج مراسم عروسی چند صد نفری خطر دارد پس نگران برگزاری آزمون‌های کنکور نباشید. وقتی مراکز خرید و تفریحی بازگشایی می‌شود نباید انتظار داشته باشیم که کنکور لغو گردد البته جزئیات نحوه برگزاری کنکور، درجلسه‌ای میان و وزیر بهداشت و علوم و تحقیقات تعیین خواهد شد.

وی افزود: در برخی از جوامع ابتلا به کرونا در میان جوانان بیشتر شده است. دو دسته از جوانان شدیداً به کرونا مبتلا خواهند شد یکی آن‌ها که دارای بیماری زمینه‌ای به دیابت هستند برخی جوانان هم به دلیل میزان بالای ورودی ویروس دچار علائم می‌شوند و ابتلا پیدا می‌کنند.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: هیچ جوانی نباید به نیروی فیزیکی و یا سلامت خود مغرور شود، زیرا ممکن است سلامت خود و یا خانواده و عزیزانش را به خطر بیاندازد.

آقای دکتر پیام طبرسی معاون آموزش مرکز تحقیقات بیمارستان مسیح دانشوری هم در ارتباط زنده تصویری با این برنامه از مراجعه روزانه ۳۵۰ نفر به اورژانس کرونایی این بیمارستان خبر داد و افزود: متأسفانه با وجود روزانه ۱۵ ترخیص در بخش کرونا باز هم با کمبود تخت مواجه هستیم

آقای دکتر امیر قائمی دبیر انجمن ویروس شناسی و دانشیار انستیتو پاستور ایران در دیگر ارتباط تصویری با این برنامه گفت: ویروس کووید ۱۹ نوع پیشرفته و هوشمندسازی شده‌ای از کرونا ویروس‌های پیشین یعنی سارس و مِرس است به طوری که بدن مبتلایان به کووید ۱۹ بعد از بهبود از بیماری، فاقد آنتی بادی می‌باشد.

او ادامه داد: در حال حاضر کشف و ساخت واکسن ویروس کووید ۱۹ به عنوان یک چالش بزرگ پیش روی بشر قرار دارد، زیرا پروسه اثرگذاری و اثربخشی واکسن‌هایی که ساخته می‌شود منوط به گذر زمان و بروز اثرات دائمی خواهد بود.

دیدگاه کاربران

((:۱۵۱۸۷۲۴۱۰:۲۸:۱۲ ۱۳۹۹/۴/۲۲
کم مونده چندروزه دیگه بگن شرکت در کنکور موجب عدم ابتلا به کروناست چه بسا کسی که کرونا داره بره سرجلسه کنکور با پروتکل های اجرایی کروناش خوب میشه
ناشناس۱۵۱۸۷۵۹۱۰:۴۷:۲۸ ۱۳۹۹/۴/۲۲
يادته روز اول كرونا چه ميگفتي قرنطينه مربوط به قرن پيشه بيشتر كشورها با مديريت صحيح و عالي و عاقلانه كرونا را مهار كردند و شماها اول كاريد
ناشناس۱۵۱۸۷۶۳۱۰:۴۸:۴۳ ۱۳۹۹/۴/۲۲
ویروس هوشمند سازی شده !؟
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 2. مالیات بر خانه‌های خالی در ایستگاه آخر/ ایرادات شورای نگهبان رفع شد

 3. تصاویری از محل شهادت و ترور شهید فخری زاده

 4. پرویز پورحسینی چشم از جهان فروبست/ وداع با بازیگر «کشتی آنجلیکا»

 5. اینفوگرافیک /شهید فخری‌زاده در یک نگاه

 6. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 7. جو بایدن و چالش آمریکای پساترامپ

 8. رئیس سازمان اداری و استخدامی: هفته آینده اصل بر تعطیلی ادارات است

 9. حمله لفظی ترامپ به خبرنگار در کنفرانس خبری

 10. دستاوردهای ارزشمند متخصصان ‌ایرانی در اوج تحریم‌ / ایران جزو ‌بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اوره جهان ‌شد‌

 11. کشوری که خشونت علیه زنان به وفور در آن یافت می‌شود!

 12. سکانس بی نظیر از فیلم روز فرشته با بازی پرویز پورحسینی

 13. تغییر روند حضور کارکنان/ آیا تعطیلی برای همه است؟

 14. وزیر کار به رهبر انقلاب نامه نوشت: برنامه ایجاد نظام متمرکز تامین اجتماعی فوراً تقدیم رئیس جمهوری می‌شود

 15. صدای عادل فردوسی‌پور به تلویزیون برگشت

 16. رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: بیشترین امضاهای طلایی در وزارت جهاد صورت گرفته است/ ۲میلیون و ۳۰۰هزار تن نهاده دامی در کشور کمبود داریم

 17. بدترین و غیراخلاقی‌ترین سلفی دنیا؛ وقتی به پیکر مارادونا بی‌احترامی شد!

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

 3. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 4. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

 5. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

 6. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 7. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

 8. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 9. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 10. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

 11. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 12. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 13. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 14. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 15. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 16. ملک زاده استعفا کرد

 17. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

 18. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

 19. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

 20. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

 21. استانداری تهران: فروش مرغ بالاتر از ۲۰۴۰۰ تومان تخلف است

 22. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 23. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

 24. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

 25. جزئیات افزایش کارمزد خدمات بانکی از امروز + جدول

آخرین عناوین